Dissident als vandaal mond gesnoerd 'Onderzoekers hebben met hun neus gekeken' Het Gesprek van de Dag 'Het slaat nergens op' 7/Op de latten? Olie op Noordwijkse strand 'te diep' om op te ruimen DONDERDAG 28 JANUAR11993 Gevaar videospelen Mogelijk verhogen een loodgie ter en een stekelvarken uit com puterland de kans op hartklach ten, epilepsie en kanker. Lood gieter 'Super Mario' en stekel varken 'Sonic' zijn namelijk de twee populairste videospelletjes ter wereld. En videospelletjes zijn gevaarlijk voor de gezond heid van de speler. Tenminste dat beweerden Ierse, Engelse en Duitse onderzoekers de afgelo pen weken. Het Europarlement nam de zaak hoog op en heeft om een onderzoek gevraagd naar de gevolgen van het spelen op spelcomputers zoals bijvoor beeld Nintendo en Sega. „Het slaat allemaal nergens op", zegt Ruud, eigenaar van Play On, een videospelletjes zaak in de Leidse Haarlemmer straat. „Je moet die conclusies natuurlijk wel op hun waarde schatten. Het zijn twee of drie gevallen, waarbij ze het hebben geconstateerd, terwijl er miljoe nen mensen videogames spe len. Trouwens wat dat onder zoek naar epilepsie betreft, het blijkt dat alleen patiënten die overgevoelig zijn voor flitsende beelden een verhoogd risico lo pen. Maar die hebben ook al last van een gewone TV of TL- buis." Uit een ander onderzoek bleek dat de hartslag van de speler tij dens computerspelletjes erg hoog is. Verkoper Gaby: „Ik snap die argumenten niet. Op winding heb je toch met elk spelletje, zelfs met schaken. En wat dacht je van autorijden. Dat is toch precies hetzelfde." Ter wijl voor een dikke honderd gulden 'Megaman III' over de toonbank gaat, voegt Gaby er lachend aan toe: „Het enige ge vaar van computeren is mis schien dat je dichtslibt door al het eten en de weinige bewe ging" Consumentenbond vindt volkorenbrood niet altijd volkoren dikaat 'redelijk' kreeg. Rayon manager Van Esse weet van niets. Hij verwijst naar bakkerij Van Maanen uit Katwijk, die da gelijks het Digros-brood levert. Overigens vermeldt ook de Consumentenbond alle bakkers van wie het brood is onder zocht „Jammer," reageert woordvoer der HJ. van Maanen op het pre dikaat 'redelijk.' Als erkende 'echte bakker' laat hij zijn brood iedere maand keuren bij TNO. „Daar is het altijd in orde. Het volkorenmeel wordt altijd apart aangeleverd, dus ik begrijp niet wat er bij ons fout zou kunnen gaan." Tarwe Van Maanen verwijst naar zijn leverancier, molenaar J. Dekker uit Alkmaar. Die legt uit dat de fout eigenlijk bij de opstellers van de Warenwet zit. „In het ze melgedeelte van de tarwe zit een bepaalde hoeveelheid ara- binose. Als je de volle korrel gaat vermalen en vervolgens bakken, kom je soms tot een hoeveelheid waardoor het brood volgens de Warenwet niet altijd volkorenbrood is. Be grijpt u?" „Nauwelijks". „Precies, dat geldt voor veel mensen. Er is dan ook een hefti ge discussie over die bepaling in de wet gaande." Ook bij de Spar aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp koch ten onderzoekers van de Con sumentenbond een brood, ge bakken door bakkerij Visser uit Alphen aan den Rijn. Bakker Visser wil aanvankelijk niet rea geren op het onderzoek, maar na enig aandringen verklaart hij via een woordvoerder dat hij 'het onderzoek serieus neemt.' Dat zal best, want zijn volkoren brood is volgens de test 'echt' volkoren. Uiteindelijk krijgt ook dit brood het eindoordeel 'rede lijk'. Minpunten Een van de minpunten is dat een 'ingrediëntendeclaratie' (opgave van hoeveelheid ge bruikte grondstoffen) ontbreekt, maar dat is volgens directeur P. Roemer van de Spar een misser van de Consumentenbond. „Die declaratie hoeft niet, want het brood wordt ter plekke ge sneden en dan volstaat een kaartje voor het artikel. Alleen bij voorverpakt brood moeten de ingrediënten er op staan. Misschien klinkt dat allemaal een beetje flauw, maar zo staat het in de Warenwet. Een minpuntje van het brood van Van Maanen uit Katwijk noemen de consumentenkeur ders het 'ontbreken van een ou weltje of een andere volkoren garantie.' Volgens Van Maanen hebben de keurders met hun neus gekeken. „Onder in onze bakblikken zijn de letters VK uitgespaard, dus dat is in het brood zichtbaar. Ouwels ge bruiken we niet, want dat ziet er niet mooi uit op het brood. Bo vendien is het veel te omslach tig, want je moet die dingen al lemaal met de hand aanbren gen." ERIC JAN WETERINGS» Fanatieke spelers bij videospelletjeszaak Play On. „Was het echt zo slecht geweest, dan stonden we hier nu niet." Ook de jonge 'freaks', die me nen alles van videogames af te weten en regelmatig de zaak be zoeken, vinden al die verhalen onzin. „Lulkoek. Anders had mijn vriendje allang kanker moeten hebben", zegt de 12-ja- rige Shelby, die intussen als de dappere prins Line de ontvoer de prinses Zelda aan het redden is in het gelijknamige spelletje. „Je ogen worden wel snel moe, maar dat heb je ook met lezen in het donker." Eric van veer tien is ook fanatiek. „Ik zit uren achtereen achter de computer, maar niks aan de hand." De an deren in de kleine zaak knikken instemmend: „Was het echt zo slecht geweest, dan stonden we hier nu niet." JEROEN KOSTER Videogame heeft educatieve kant T. van der Voort, hoogleraar Kind en Media aan de Rijksuniversiteit Leiden, bemoeit zich slechts met de psychische en niet met de medische kanten van het overmatig computerspelen. „Van de medische aspecten weet ik niks, maar wat is er mis met een hoge hartslag? Als ik naar de finale van het wereldkampioenschap voetbal kijk en het Nederlands elftal doet mee, dan gaat mijn hartslag ook omhoog. Zolang het onschul dige opwinding is, is er toch niks op tegen. Kijk, je moet natuurlijk niet te lang achter een com puter gaan zitten, maar dat is bekend. Overal waar 'te' voor staat is verkeerd." Volgens de hoogleraar heeft zo'n computerspel letje ook een paar goede educatieve kanten. „Het vereist naast een goede oog-handcoördi natie, ook een goed reactievermogen. Boven dien moet je bij de meeste spelletjes zelf de re gels ontdekken. In tegenstelling tot bijvoorbeeld een buitengewoon dom spel als de fruitauto- Vo'lkdrenbrood hoeft niet per se volkorenbrood te zijn als er vol korenbrood op staat. In onge veer de helft van de gevallen is er oftewel helemaal geen sprake van dit stoelgang stimulerend graanprodukt oftewel van een twijfelachtig tussenfabrikaat. Dat beweert de Consumenten bond tenminste na een uitge breide test, waarbij ook winkels in de regio werden bezocht. Bakkers hebben hun twijfels over de gevolgde onderzoeks methode. Volkorenbrood moet worden gemaakt van de volledige graankorrel. Bij andere brood soorten is een deel van het meel vervangen door bloem (of tarwemeel). Dat maakt het ge makkelijker om een mooi luch tig brood te bakken, maar er zit dan wel minder voedingsvezel in. Volkorenbrood mag alleen zo heten als het voor 100 pro cent van volkorenmeel is gebak ken. Gehalte Het probleem bij tests was tot voor kort dat moeilijk precies viel vast te stellen hoe 'vol ko ren' volkorenbrood was. De Wa renwet geeft nu aan dat dat is te bepalen door het gehalte van de stof arabinose te meten en dat is precies wat de Consumenten bond heeft gedaan. Resultaat: twaalf procent van het in Ne derland aangeboden volkoren is het absoluut niet en 36 procent is 'twijfelachtig' of 'redelijk'. De Digros aan de Stevenshofd- reef in Leiden is een van de za ken waarvan het brood het pre Aanleg Wijkertunnel naar Tunnel Combinatie Nederland Leidse promovenda brengt weinig bekende praktijk voor voetlicht 'KGB, geef mij een visum.' Een Rus die een spandoek met deze tekst aan zijn balkon hing, maakte in de jaren zestig een goede kans wegens 'chuliganstvo' te worden veroordeeld. Hooliganism, zo laat deze term zich nog het best vertalen. Dissidenten en andere 'dwarsliggers' in de voormalige Sovjetunie werden in het verleden regelmatig op deze grond veroordeeld. Ruslandkundige N. Wijn- voord-Van Es onderzocht deze weinig bekende praktijk en promoveerde daarop deze week aan de Leidse univer siteit. Ruslandkundige N. Wijnvoord-Van Es: „Door dissidenten hooligans te noemen, haal je ze omlaag en stel je ze op één lijn met bijvoorbeeld dron kelappen." FOTO JAN HOLVAST HAARLEM «ANP De Wijkertunnel onder het Noordzeekanaal wordt aange legd door 'Tunnel Combinatie Nederland'. Dit heeft Rijkswa terstaat directie Noord-Holland bekendgemaakt. Met de bouw is een bedrag gemoeid van ruim 142 miljoen gulden, exclusief 17,5 procent BTW. De financierder, de Exploita tie Maatschappij Wijkertunnel, heeft de aannemerscombinatie inmiddels officieel opdracht ge geven voor de bouw. Tunnel Combinatie Nederland is een samenwerkingsverband van Strukton Betonbouw, BAM Bre- dero Bouw, Dijckerhoff Wid- NOORDWUK MONICA WESSELING De olie die het afgelopen week einde op de Zuidhollandse kust is aangespoeld, wordt niet op geruimd. De olie zit waarschijn lijk te diep om weg te halen. Inspecteurs van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat hebben gisteren het strand ge controleerd en geen olieresten meer aangetroffen. „We zijn tot drie keer toe van de Katwijkse Uitwatering naar het LangeveM boven Noordwijk gereden, maar konden met de beste wil van de wereld geen oliebrokken ont dekken", aldus hoofd bestrij- KLM verlaagt tarieven op Verre Oosten SCHIPHOL De KLM gaat met onmiddellijke ingang haar business- en Royal Class tarieven naar het Verre Oosten en Australië met enkele duizenden guldens verlagen. De verlagingen, met gemiddeld zo'n 30 tot 35 procent,' zijn een gevolg van de toenemende con currentie op de routes naar het Verre Oosten. Al eerder besloot de KLM haar tarieven op de VS sterk te verlagen. De tarievenslag in de internationale luchtvaart lijkt zich nu ook uit ie breiden tot het Verre Oosten. Hierdoor ko men de opbrengsten van de luchtvaartmaatschappijen nog verder onder druk te staan. mann, Gebroeders Haverkort exploitatie mij. en Van Oord ACZ. De leiding over de werk zaamheden blijft in handen van Rijkswaterstaat. De financiering is in handen van de Exploitatie Maatschappij Nederland, een consortium van ING Bank, Nationale Nederlan den en Commerzbank. Volgens Rijkswaterstaat hebben uitein delijk zeven aannemers meege- dongen naar de opdracht. De bouw van de 1.390 meter lange tunnel onder het Noordzeeka naal begint 1 maart. De tunnel moet met name de bereikbaar heid van het IJmondgebied ver beteren. ding kust en zee van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, J. Huisman. Vorige week verloor een schip op de Noordzee 10.000 liter ru we olie. In het weekeinde kwam de olie op het straqd terecht. Tientallen zeevogels, bedekt met olie, spoelden aan. De olie is volgens Rijkswaterstaat bij uitzonderlijk hoogwater op het strand terechtgekomen. „Ver volgens is 'er een flink stuk van de duinen afgeslagen en heeft de olieresten bedekt", verklaart Huisman. Hij denkt dat de brokken olie op 30 tot 100 centimer diepte liggen. Aan schoonmaken valt volgens Rijkswaterstaat niet te beginnen. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Straatschenderij en het Engelse 'hooliganism' komen nog het dichtst in de buurt als omschrij ving van het begrip 'chuliganst vo', vindt Wijnvoord. „Door dis sidenten hooligans te noemen, haal je ze omlaag en stel je ze op een lijn met bijvoorbeeld dronkelappen. Ik beschrijf bij voorbeeld het proces tegen een lid van de Pinkstergemeente. Een respectabel man, die in zijn huis een dienst had georgani seerd. Door zo'n man aan te klagen voor chuliganstvo laat het regime zijn minachting voor hem blijken." De dissidentenbeweging ont stond in de jaren zestig, toen onder leiding van partijleider Breznjev de teugels strakker werden aangetrokken na de be trekkelijk liberale, maar ook chaotische jaren onder zijn voorgaanger Chroetsjov. Het bekende proces wegens 'anti- Sovjetagitatie' tegen de weten schappers Sinjavski en Daniël markeert het begin van de dissi dentenbeweging en van de daarop volgende grootschalige vervolgingen. Vaag De 'politieke' processen trokken veel aandacht in het Westen, maar die wegens chuliganstvo zijn nauwelijks bekend gewor den. „Vaak werden mensen van chuliganstvo beschuldigd als hun activiteiten niet onder een politiek of religieus delict waren onder te brengen, als de over heid geen concrete verwijtbare handelingen kon bewijzen." In haar proefschrift geeft de schrijfster verschillende voor beelden waar dat in de praktijk toe kon leiden. „Iemand die op zijn balkon een spandoek had gehangen met de tekst 'KGB, geef mij een visum' werd schen ding van de openbare orde ver weten. Of mensen werden op straat geprovoceerd, waarna 'toevallig' een paar politie-agen- ten in de buurt waren die de herrieschopper' op heterdaad betrapten." Een andere verhullende factor was dat de chuliganstvo-artike- len eveneens werden gebruikt om dronkelappen, straatschen- ners en andere a-sociale ele menten achter de tralies te krij gen. Volgens Wijnvoord was het strikter toepassen van deze arti kelen door de overheid een ma nier om ook dit.soort 'lastige' burgers in het gareel te houden. Ongeveer twee derde van de veroordeelde dissidenten kreeg minimaal drie jaar kamp. In de voormalige Sovjetunie werden de meeste veroordeelden niet naar gevangenissen, maar naar kampen gestuurd. Officieel heetten deze kampen 'arbeids- AGENDA VRIJDAG 29 JANUARI Wmterconcert door het Leids Politie Muziek Gezelschap, Stadsgehoorzaal, aanvang 20.00 uur. Feestavond met disco in buurthuis 't Spoortje voor jongeren vanaf 16 jaar, zaal open 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en Sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 verbeteringsinstellingen De laatste veroordeling van een dissident voor chuliganstvo die Wijnvoord in haar uitgebrei de literatuurstudie tegenkwam dateert uit J986. Zij bestudeerde zowel 'officiële' Sovjetbronnen als dissidentenliteratuur. Eind 1991 sloot zij haar onderzoek af na een bezoek aan Moskou. Glasnost In de tweede helft van de jaren tachtig brachten glasnost en pe- restroika de Sovjetmaatschappij in liberaler vaarwater. Het arti kel over anti-sovjetagitatie ver dween uit de wet en momenteel Noordwijk Propaganda-avond van de Noordwijk se Reddingsbrigade, opvoering van de klucht 'Gevaarlijk Snoepgoed', De Rank, Golfbaan 99, aanvang 20.00 Kienavond bij HSV De Sportvisser in het clubgebouw aan de Bosweg, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 30JANUARI Leiden geniet iedereen volledige vrij heid van meningsuiting. Toch blijkt dat geen garantie te zijn voor een volstrekt vrije informa tiestroom. Wijn voord bezocht eind 1991 de toenmalige Sovjetunie om daar te spreken met medewer kers van het openbaar ministe rie, wetenschappers en anderen die op een of andere manier bij chuliganstvo-processen betrok ken zijn geweest. „Dat was heel waardevol voor mijn onderzoek, want veel mensen konden mij dingen vertellen die nooit zijn gepubliceerd. Aan de andere kant was het heel moeilijk om Platenbeurs in het Antonius Club huis, Lange Mare, van 10.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Extra ruildag van de Noordwijkse Ver van Postzegelverzamelaars. De Kuip, Zeestraat 1, aanvang 10 00 uur. Propaganda-avond van de Noordwijk se Reddingsbrigade, opvoering van de klucht 'Gevaarlijk Snoepgoed', De Rank, Golfbaan 99. aanvang 20.00 zaken boven water te krijgen. Russen leiden aan collectieve geheimhoudingsmanie." De wetten in de voormalige Sovjetunie zijn nog niet hele maal geschoond van artikelen die tot machtsmisbruik van de autoriteiten-kunnen leiden. Het Russische parlement wil het be grip chuliganstvo scherper om schrijven, maar een formeel be sluit is nog steeds niet geno men. Daaruit blijkt volgens de promovenda dat de democratie nog steeds erg kwetsbaar is: „Dat debat is een spiegel van de Russische maatschappij." Back to the Sixties Party, Hotel Oran je, aanvang 21.00 uur. ZONDAG 31 JANUARI Zoeterwoude De Bintangs in Don Bosco. Zuid buurtseweg 57, aanvang 21.00 uur Wassenaar Tafelvoetbal Taf el voet bal toernooi bi j rockcafé Twi light Zone, Deylerweg 153, van 14.00 tot 17.00 uur Huur een 9 persoons bus per dag voor: tf 1/18,- p.p.) Alle kilometers vrij en inklusief BTW, All-Risk- en inzittendenverzekering. Bel gratis voor meer informatie: 06 - 0 99 66 86 Ook verhuur van ski-boxen, sneeuwkettingen e

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17