Watersporters kunnen Warmond niet bereiken Honderden handtekeningen tegen bebouwing polders Regio Leiden Leiderdorpse historie in verhuisdozen Huurders sekshuis presenteerden zich als Amsterdams gezinnetje Aquajoggen in De Does Rechter erg mild voor Katwijkse overvallers DONDERDAG 28 JANUAR11993 Gemeente smacht naar subsidie rijk Watersporters kunnen ook dit seizoen weer heel moeilijk Warmond binnenkomen. De aanlegsteigers bij het eiland Koudenhoorn worden voorlopig nog niet aangelegd om dat het Rijk weigert de beloofde subsidie te verstrekken. De gemeente Warmond en de Stichting Zeilvaart dach ten vorig jaar de steigers al in gebruik te kunnen nemen. mond is al drie jaar bezig om meer aanlegplaatsen voor boten te maken. Dat is noodzakelijk om meer recreanten naar het dorp te lokken. Momenteel kunnen watersporters het dorp niet of nauwelijks inkomen. Koudenhoorn heeft wel een aanlegsteiger, maar die is op zo merse dagen steevast 'uitver kocht'. Precies een jaar geleden kon digden burgemeester en wet houders juichpnd aan dat het geld voor de uitbreiding van de steigers was gevonden. Het plan zou zijn opgenomen als project in het 'Rijksmeerjarenprogram- Het gemeentebestuur van War mond overweegt nu om het Rijk een boze brief te schrijven en hoopt dat samen met gedepu teerde staten te kunnen doen. Want ook de provincie is er op gebrand meer recreatie-moge lijkheden in de steeds drukker bevolkte Leidse regio te creëren. Zij heeft tien procent van de be nodigde 400.000 gulden toege zegd. Maar de 'grote hap', 75 procent, moet van het Rijk ko men. De gemeente zou zelf tien procent van de kosten voor haar rekening nemen. De Stichting Zeilvaart War- Hoogste punt Zoeterwoudse kerk De toren van de Nederlandse Hervormde kerk aan de Zoeterwoudse Dorpsstraat bereikt op 3 februari het hoogste punt. De toren is vernieuwd, omdat de houtconstructie ernstig was aangetast door de bonte knaagkever. Wethouder R. Hogenelst plaatst om 14.30 uur het windhöantje opnieuw op de toren. Auto rijdt door na aanrijding wassenaar De politie is op zoek naar de automobilist die gister avond is doorgereden na een aanrijding op de kruising van de Rijksstraatweg met de Van der Oudermeulenlaan in Wassenaar. Hen 24-jarige Wassenaarse automobilist werd daar door een ro de auto van de weg gedrukt en belandde op zijn zijkant in de berm. De man liep geen letsel op. ma Recreatie en Toerisme'. Vol gens dat plan zou voor de jaren '92/'93 een bedrag van fen min ste 225.000 gulden zijn vastge zet. De subsidie is echter nog steeds niet uitgekeerd, vanwege bezuinigingen. Dat gegeven wekt verbazing bij raadslid B. Schavemaker van Progressief Warmond. „Als het plan al op een meerjarenpro gramma staat, met het geldbe drag erbij vermeld, moet dat geld er toch zijn? De vraag rijst of de gemeente wel op tijd is ge weest met het indienen van de plannen bij provincie en rijk", aldus Schavemaker. Hij noemt het 'een treurige zaak' dat de steigers er in elk geval voorlopig niet komen. Huiswerk De verantwoordelijk wethouder W. de Vos ontkent dat de ge meente haar huiswerk niet op tijd zou hebben gemaakt. „De gemeente heeft zichzelf niets te verwijten. We hebben keurig op tijd alles verstuurd. Het pro bleem ligt bij het ministerie van landbouw, dat aanvankelijk be loofde te subsidiëren. We heb ben een tijdlang zitten wachten op een brief waarin dat zwart op wit zou staan. Veel later, eind november vorig jaar, kre gen we te horen dat de pot al schoon opwas." De Vos zegt dat Warmond de kosten onmogelijk zelf kan op hoesten „Het onderhoud van de huidige steiger kost ons al 60.000 gulden". Het gemeente bestuur heeft zijn hoop nu ge vestigd op de provincie, die van meet af aan enthousiast over de aanlegsteigers is geweest. „We hopen een gezamenlijke brief te sturen. „Want het is wel erg ge makkelijk om te stellen dat er geen geld meer is. Er moet een oplossingkomen." Struiken bij Adegeest vervangen voorschoten De hoge struiken rond sport park Adegeest in Voorschoten worden weggehaald. In plaats daarvan worden lage kruiden gewassen geplant, zoals St. janskruid, boerenwormkruid en kattestaart. De verandering is een gevolg van de wens van de gemeente om meer verschillen de planten en bomen in Voor schoten te laten groeien. Dat door de lagere begroeiing de paden rond het sportpark ook beter zichtbaar zijn, is een prettige bijkomstigheid, aldus de gemeente. Er is niemand die aan de bel heeft getrokken om dat de omgeving van het sport park onveilig zou zijn. „Er ko men wel regelmatig verzoeken binnen om alle hoge struiken bij fiets- en voetpaden weg te halen," aldus een woordvoerder van de afdeling groen van de gemeente. leiderdorp» De geschiedenis van Leiderdorp in een paar verhuisdo zen. Medewerkers van de Oudheidkamer pakken deze week de expo sitie in, omdat het plaatselijke museum de zolder boven café-restau rant de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat moet verlaten. Of de dozen binnenkort kunnen worden uitgepakt, is onzeker. Een nieuw onderkomen zal zeker duurder zijn en het is nog niet bekend of het ge meentebestuur daarvoor meer geld op tafel wil leggen. Voorlopig zijn dé brokstukken uit het Leiderdorpse verleden dan ook niet te bezichti- foto jan holvast Kritiek op wervingsactie Mariënhaven warmond ellen verbunt Verpleeghuizen in Oegst- geest en Katwijk hebben kritiek op de personeels- wervingsactie van het War- mondse verpleeghuis Ma riënhaven. Volgens de di recties van deze tehuizen komt Mariënhaven eerder gemaakte afspraken niet na. Vorig jaar zou zijn afge sproken dat de verpleeghui zen geen leerlingen meer zouden lokken met cadeau tjes. Mariënhaven stelt dit jaar, net als een jaar gele den, echter brommers en fietsen beschikbaar voor nieuwe leerlingen. De directeuren van het Oegstgeester verpleeghuis Van Wijckerslooth en van Overduin in Katwijk gaan deze schending van afspra ken aankaarten in het maandelijks overleg van de Gezamenlijke Verpleeghui zen Zuid-HolandNoord. „Bij de eerste brommer-ac tie hebben we de afspraak gemaakt dat we dit soort praktijken niet meer zou den toepassen", aldus J. de Soeten van het verpleeg huis in Oegstgeest. Afspraken De directies van vijf andere verpleeghuizen in de regio De Wilbert in Katwijk, Sint Bernardus in Sassen- heim, Zuydtwijck in Leiden, Leythenrode in Leiderdorp en Oudshoorn in Alphen bevestigen dat er inderdaad afspraken zijn gemaakt om elkaar niet te overbieden. Volgens C. van Dijk-Lelie- veld van de dienst perso neelszaken wil Mariënha ven door deze actie een mogelijk personeelstekort voorkomen. Daar zijn jaar lijks twaalf nieuwe leerlin gen voor nodig. „Mariënha ven is moeilijk bereikbaar met het openbaar vervoer vooral 's avonds en in het weekeinde en ligt bo vendien midden tussen al lerlei andere verpleeghui zen", aldus Van Dijk. Vol gens een woordvoerster van de Nederlandse Zorgfedera- tie, waarvan ook de vereni ging van verpleeghuizen deel uitmaakt, komt het wel vaker voor dat tehuizen ca deautjes uitdelen om meer personeel te krijgen. Boeren in de Boterhuispolder voelen zich bedreigd door de plannen om het gebied te bebouwen. P. van Schie: „De stad komt steeds meer op ons af, dus wanneer zijn wij aan de beurt?" foto jan holvast 'Belangrijkste broedgebied grutto's in Europa aangetast' Boeren in de Boterhuispolder en de Rode Polder hebben hon derden handtekeningen ingeza meld tegen de plannen om op het Leiderdorpse gedeelte van het gebied 1400 woningen te bouwen. Volgens de agrariërs wordt door bebouwing het be langrijkste grutto-broedgebied van Europa aangetast. Boven dien wordt de kaasmakers in het gebied het brood uit de mond gestoten. Het protest richt zich tegen het rapport Structuurvisie Leid se regio, dat is samengesteld door de wethouders ruimtelijke ordening van Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Alkemade. Daarin staan niet alleen plan nen om de Boterhuispolder te bebouwen, maar wordt ook ge sproken over de aanleg van een kunstmatig meer in de Rode Polder. „Tegen die onderdelen van de structuurvisie voeren we actie", verklaart P. van Schie, die in het Warmondse gedeelte van de Boterhuispolder woont. „En er wordt stormachtig gerea geerd: we hebben al honderden handtekeningen." „We willen de gemeenten la ten inzien dat dit een onver vangbaar gebied is", verklaart Van Schie. „De Boterhuispolder en de Rode Polder zijn belang rijke broedgebieden voor wei devogels. Niet alleen voor grut to's, maar ook voor bijvoor beeld de tureluur, de scholek ster en de kievit. Er wordt wel gepraat over het belang van het gebied, maar het wordt tegelij kertijd wel heel gemakkelijk aangetast." Volgens Van Schie voelen de boeren zich gepasseerd, omdat alle inspanningen om het broedgebied te behouden nu tevergeefs blijken. „De agrariërs hebben het eeuwenlang in stand gehouden en nu zijn we daar ineens niet meer goed voor. We markeren de nesten middenin de weilanden en maaien er omheen. Het geeft veel extra werk, maar het geeft ook plezier. De boeren hebben onderling zelfs een strijd wie de meeste broedvogels op zijn land heeft." Ze vreest dat de boeren wei nig harde argumenten hebben om bebouwing tegen te hou den. „De grens van het Groene Hart is hier nooit echt strak ge trokken. Er is nooit met zoveel woorden beloofd dat hier niet zou worden gebouwd. Zo slim is de overheid ook wel weer." Kaasmakerij De boeren vrezen ook voor hun eigen bestaan. „Als hier wordt gebouwd, moeten we kiezen: uitwijken naar het noordoosten van het land, of helemaal stop pen. En omdat hier vooral jon- ge-gezinsbedrijven zitten, hou den we er niet zomaar mee op. Maar als we vrijwillig verkassen door de opuikkende verstedelij king, moeten we er altijd geld op toeleggen. We zijn dus erg afhankelijk van de manier waar op de grond wordt onteigend. Degenen die aan de rand van de bebouwing zitten, kunnen doorgaan naast de stad. Maar dan is er altijd een spanning: de stad komt steeds meer op ons af, dus wanneer zijn wij aan de beurt?" Voor de vele kaasboeren in de polder is verhuizen naar andere delen van het land vrijwel on mogelijk. „De kaasmakerij is heel belangrijk in dit gebied en door de omstandigheden ook heel bijzonder. De bijzondere grondsoort heeft grote invloed op de kaas. Bovendien bestaat in andere streken van het land onvoldoende afzet. De meeste boeren voelen ook een grote emotionele binding met de polder, omdat de bedrij ven van vader op zoon zijn overgegaan. Van Schie vraagt zich af of bebouwing eigenlijk wel zin heeft. „Er moeten dertig woningen per hectare komen. Dan krijg je hier een soort Was senaar-stijl. Dus geen sociale woningbouw, terwijl daar er juist behoefte is aan goedkopere huizen. Welk doel dient het dan om hier te bouwen?" Er zou een doodgewoon gezin netje uit Amsterdam komen wonen in het pand aan de Oost- dorperweg 47a in Wassenaar. Daarvan waren zowel de eige naar, als de makelaar die de wo ning verhuurde overtuigd, aldus een woordvoerder van de ge meente Wassenaar. „Hun is een loer gedraaid met dit namaak- gezin," aldus de voorlichter. De makelaar heeft het 'gezin' inmiddels de huur opgezegd. Want het pakte allemaal anders uit dan hij dacht. Al snel nadat het pandje werd betrokken, ver schenen de eerste advertenties onder het kopje 'diverse clubs' in een landelijk dagblad. Die lie ten er geen misverstand over bestaan dat er op nummer 47a een sekshuis was gevestigd waarin 'doktersweduwe Karin de J., 27 jaar en nymphomane' haar lichaam aanbood. Volgens omwonenden had zij gezel schap van nog minstens twee andere gastvrouwen. Toen de gemeente daar lucht leiderdorp» Het is geen zwemmen en geen joggen. Het heet 'aqua joggen', het nieuwste op sportgebied. Aquajoggen kan vanaf 1 februari In zwembad De Does in Leiderdorp. Ook mensen die niet kunnen zwemmen, kunnen mee doen. In diep water worden namelijk oefeningen gedaan met behulp van een gordel, die ervoor zorgt dat het li chaam rechtop in het water blijft hangen en dat het hoofd constant boven water blijft. Aquajoggen heeft als voordeel boven joggen op straat dat gewrichten, spie ren en pezen niet te zwaar worden belast. Daardoor is er minder kans op blessures. Jazz Free time Lod Dixie Jass Band uit Enkhuizen speelt zaterdag avond 30 januari jazzmuziek in De Kikkertuin in Wassenaars Duinrell. De band is in 1971 be gonnen en heeft ondertussen bekendheid verworven op de festivals van Breda, Gorinchem en Scarborough (Engeland). van kreeg, werd alles in het werk gesteld om het sekhuis weg te krijgen. Het ontvangen van heren zou in strijd zijn met de geldende woonbestemming. Half januari kreeg de eigenaar te horen dat de club zijn activi teiten binnen een week moest staken. De druk die op het sekshuis wordt uitgeoefend, lijkt inmid dels zijn vruchten af te werpen. „Vanaf zaterdag heb ik niks meer gehoord of gezien," zegt autodealer Van Keulen, die zijn zaak pal onder het sekshuis heeft. „Maar wat er 's avonds gebeurt, weet ik niet. Al ben ik deze week wel op een avond een uurtje wezen kijken. Toen brandde er geen licht." Van Keulen is blij met deze ontwikkeling, want hij voelde zich door de komst van de nieu we bovenburen ernstig gedu peerd. Hij vreesde dat het seks huis negatieve' publiciteit zou opleveren wat hem klanten zou kosten. Hoewel veel er op wijst dat de dames hun activiteiten hebben gestaakt, verschijnen er in het landelijke dagblad nog vrijwel dagelijks advertenties. Karin de prijst zich in de der tig regels tellende advertentie weliswaar niet langer aan als 'doktersweduwe', maar als 'vu rige j.meid'. De advertentie be sluit met de uitnodiging om in alle rust te komen kennisma ken. En: 'De koffie staat klaar'. Volgens een medewerker van de advertentie-afdeling van de krant wordt de tekst elke dag opnieuw opgegeven. De adver tentie beslaat steeds ongeveer dertig regels, wat neerkomt op een prijs van ongeveer 500 gul den. Hoe groot de belangstel ling voor het sekshuis eigenlijk is, blijkt wel uit de reactie van de telefoniste van PTT-inlich- tingen. Wie vraagt naar het tele foonnummer van het sekshuis - in de advertentie staat alleen het adres vermeld -, krijgt on middellijk antwoord. Ze hoeft niets na te zoeken. „Nee hoor, daar is geen telefoonaanslui ting. Dat weet ik uit mijn hoofd. Want hoe vaak we daar niet voor worden gebeld..." paul de vlieger Ze lieten de tranen de vrije loop toen ze gisteren tegenover poli tierechter Timmermans zaten. Maar die hield de twee jeugdige Katwijkers, die in oktober pro beerden de benzinepomphou der aan de Wassenaarseweg in hun woonplaats te beroven, dan ook een somber toekomstbeeld voor. „Hiervoor krijgt men nor maal gesproken drie jaar on voorwaardelijk, weten jullie dat", vroeg ze het 19-jarige duo. De jongens knikten slechts met rode ogen. Pas toen ze de ver rassend milde straf hoorden die hen uiteindelijk werd opgelegd 240 uur onbetaalde arbeid werden de tranén rap gedroogd. Dat het duo voor de politie rechter diende te verschijnen, was een gevolg van het nijpen de cellentekort en de werkdruk bij de meervoudige kamer. Min der geluk dan bij de zitting had den de twee Katwijkers toen ze op 23 oktober vorig jaar beslo ten de benzinepomp aan de Wassenaarseweg te beroven. Eén van de twee had tegen slui tingstijd een namaakrevolver in de rug van de 75-jarige pomp bediende geduwd en hem toe- gesist dat hij geld wilde zien. Maar de bejaarde man had ge antwoord dat hij geen geld had, omdat zijn baas dat vlak daar voor al had opgehaald. De met bivakmutsen vermomde jon- gens hadden zich toen maar uit de voeten gemaakt. Vervolgens besloten de Kat wijkers op een andere manier hun geluk te beproeven. De in houd van de spaarpot van de vader van een van de twee was namelijk verbrast aan drank en harddrugs. Maar nu vaders va kantie ten einde liep, werd het de hoogste tijd dat het spaarvar ken weer werd aangevuld. De Katwijkers besloten te gaan pos ten bij een giromaat en iemand te beroven die geld kwam 'pin nen'. Maar ook dat bleek een weinig succesvolle onderne ming. Het duo stond een tijdje bij de geldautomaat, maar zag tot zijn teleurstelling alleen jon ge mensen de bank bezoeken. En om die te beroven met een nep-revolver, dat leek ze toch een wat al te groot risico. Daarna werd het plan ge smeed een NZH-bus te overval len. Eén van de Katwijkers zou voor de bus springen terwijl de ander de chauffeur zou dwin gen zijn geld af te geven. Maar ook dit plan mislukte. Alle feiten overziend eiste officier van jus titie Zandberg tegen het duo gisteren de volle mep: zes maanden onvoorwaardelijk. Po litierechter Timmermans maak te er vervolgens zelfs een alter natieve straf van door het maxi male aantal uren dienstverle ning op te leggen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16