Rechter jaagt krakers niet op IS Ontslag dreigt voor personeel buurthuizen Milieugroepen: eerst huizen bouwen in dorpen su Leiden Aanbod huisvuil in regio blijft toenemen Merenwijk wacht ongeduldig op opening buurthuis Conflict rond aanleg kabel zit muurvast Rantsoenen Sovjetleger aangespoeld op strand DONDERDAG 28 JANUAR11993 15 Bewoners 'Parmentier' blijven mogelijk tot 1 april Het Parmentier-complex aan de Lammermarkt moet waarschijnlijk op 1 april worden ontruimd. Op dat besluit zinspeelde Mr. A.H. van Delden, president van de Haagse rechtbank gistermiddag tijdens een kort geding tegen de krakers van het complex nadrukkelijk. Een dergelijk be sluit zou de ongeveer 50 Engelse krakers van het complex goed uitkomen. De Katwijkse projectontwikkelaar De Lange/Van der Plas is daar minder gelukkig mee. Die had het kort geding tegen de krakers aangespannen in de hoop op een ontruiming in de eerste week van februari. leiden/den haag frank Van Delden ging er van uit dat, mocht hij inderdaad 1 april als datum vaststellen, de laakers dan vrijwillig het veld zullen rui men. Verder was de rechter niet zo onder de indruk van de argu menten dat het Parmentiër- -complex zeer brandonveilig De datum van voorgesteld door r j zijn. Mr. E. Muller, raadsman van De Lange/Van der Plas stelde dat het complex makkelijk in brand zou kunnen vliegen. Dit vanwege het feit dat de krakers, die geen aansluiting op het gas net hebben, gebruik maken van houtkachels. Aangezien die si tuatie echter al geruime tijd be staat en de krakers maatregelen Van den Brüle had kritiek op de hebben getroffen ter voorko- handelwijze van wethouder Tj. 1 april was ir. C. van den Brüle, advocate van de krakers. „Bij uitstel tot 1 april kunnen de krakers de winter goed doorko men, waarna ze naar de cam pings in de Bollenstreek gaan en daar als seizoenarbeiders gaan werken. Het zijn geen ideologische krakers", aldus Van den Brüle. De Britse krakers die gisteren op de zitting aan wezig waren, bevestigden dat 1 april hen goed zou uitkomen. Zij kondigden aan dat zij met hun groep zouden overleggen over een geruisloze aftocht over twee maanden. Kritiek i brand achtte Van Del den twee maanden uitstel nog wel aanvaardbaar. Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning), die een sloopvergunning voor het complex heeft afgege ven louter en alleen om de ont ruiming te bespoedigen. „Er wordt op zijn zachtst gezegd een onduidelijk spel gespeeld door de projectontwikkelaar en de wethouder, terwijl bij de kra kers de wil bestaat om in goed overleg tot een oplossing te ko men. Is dit door gemeente en eiseres soms onderling bekok stoofd?", vroeg de raadsvrouwe zich af. Mr. Muller wees de kritiek gistermiddag van de hand. „De Lange/Van der Plas en de ge meente spelen niet onder één hoedje, maar er is natuurlijk wel overeenstemming over het feit dat er nu maar eens iets moet gaan gebeuren. De huidige situ atie kost mijn client tussen de 20.000 en 25.000 gulden per maand. Het is van belang dat het complex zo spoedig moge lijk wordt ontruimd, omdat er maanden overheen gaan voor dat er echt gebouwd kan wor den." Veel vertrouwen in een kra kersaftocht per 1 april had Mul ler niet. „Ik geloof niet dat alle krakers daartoe bereid zullen zijn, dus zal de zaak waarschijn lijk verder worden opgehouden. Maar als 1 april de ontruimings datum wordt zullen we het daarmee moeten doen." Uitspraak op woensdag 3 fe bruari. Tegen de landelijke tendens in blijft de hoeveelheid huisvuil in de Leidse regio stijgen. Dat blijkt uit cijfers van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei). De voorzitter van de Gevulei, de Leidse milieuwethouder H. ,de la Mar heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar deze af wijking. Alleen de Leidse situa tie wordt daarin onderzocht. De la Mar vermoedt dat de stijging van het aan de reiniging aangeboden huisvuil ten dele wordt veroorzaakt doordat sommige ondernemers hun be drijfsafval als huisvuil aanbie den. Op deze manier zijn on dernemers voordeliger uit. De stijging van het huisvuil zit voor het grootste deel in het aangeboden 'grof vuil', zei de wethouder gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie milieuzaken. „Daar zie je echt een gigantische toe name." Landelijk gezien daalt de hoeveelheid aangeboden huisvuil, dankzij de gescheiden inzameling van afval. Papier en glas kunnen op die manier wor den hergebruikt. Resultaat daarvan is dat de afvalberg slinkt. Vergeleken met vorige ja ren is de stijging van de hoe veelheid afval in Leiden en om geving overigens wel afgeno men. De stijging bedroeg tot 1991 jaarlijks zo'n vier procent; in 1992 bedroeg de stijging van het aangeboden huisvuil iets meer dan één procent. leiden Het bestuur van buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad zou het 'een giller' vinden als de dependance aan het Broekplein niet zou opengaan. Het bestuur heeft inmid dels met wethouder Van Bochove overlegd. „Wij hebben de gemeente ideeën aan de hand gedaan", zegt voorzitster A. Volmer. „We hopen natuurlijk dat het buurthuis aan het Broekplein alsnog in gebruik komt. Het zou natuurlijk te betreuren zijn als dat niet ge beurt, want we zijn vijfjaar met de voorberei dingen bezig geweest. Het briefpapier is nota bene al klaar. En de buurt begint zich ook af te vragen wanneer het opengaat." In het buurthuis moet de nadruk komen te liggen op het sociaal-cultureel werk voor 9 tot 12-jarigen en voor volwassenen. „De Meren wijk wordt te groot voor één buurthuis. Aan het Broekplein, waar maar een beperkte rui me, is kunnen bijvoorbeeld een knutselclub, een vouwclub, een schaakclub en een talen cursusruimte komen." Het buurthuis aan het Broekplein, een ver bouwd deel van een school, werd al in de na zomer van vorig jaar ingericht. Met de benoe ming van een stafkracht werd toen echter ge wacht. Men wilde niet iemand nieuw benoe men, maar in verband met bezuinigingen even wachten of er intern iemand van een an der buurthuis over te plaatsen was. „Als de bezuiniging van tafel is, is het niet uitgeslo ten, dat er extern wordt geworven", aldus Schouten. foto henk bouwman leiden emiel fancmann De Stichting SKIL, die in Leiden de club- en buurthuizen be stuurt, krijgt dit jaar een half miljoen gulden minder subsidie dan begroot. De opening van het nieuwe buurthuis aan het Broekplein is daardoor onzeker geworden. Als in overleg met de gemeente geen oplossing wordt gevonden voor de financiële problemen, acht directeur C. Schouten gedwongen ontslagen niet uitgesloten. „Dan zal er im mers nog een buurthuis dicht moeten, ik zie niet hoe het an ders zou kunnen." Niet in ge bruik nemen van het buurthuis aan het Broekplein zou onge veer 150 duizend gulden ople veren. Volgens Schouten is het tekort te wijten aan verkeerde ramingen van personeelskosten door de gemeente. Zo zou geen rekening gehouden zijn met de in de CAO vastgelegde salaris stijgingen van personeel in de welzijnssector. „Die zijn vorig jaar en dit jaar met vier procent omhoog gegaan." Welzijnswethouder A. van Bochove spreekt vanavond in een besloten vergadering met de raadsleden over het tekort. Hij heeft met SKIL afgesproken dat de stichting geen nieuwe en grote financiële verplichtingen aangaat, tot er meer duidelijk heid komt over de financiële si tuatie. „Misschien gaat het buurthuis dan toch open", al dus Van Bochove, die denkt dat het met het ontslaan van perso neel zo'n vaart niet zal lopen. „Ik hoor dat nu voor het eerst. Wij hebben als gemeente het beleid dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Wij vinden dat dat ook voor instellngen die wij subsidiëren, zoals het SKIL moet gelden." Volgens wethouder Van Bochove wordt de wijze van subsidieverlening de komende jaren veranderd. Daaraan zou het verschil tussen de begroting van het SKIL en de raming van de gemeente zijn te wijten. VRIJE TIJD Anorexia Het Vrouwengezondheidscen trum begint eind januari met een werkgroep voor vrouwen tot dertig jaar met boulimia en anorexia nervosa. De begelei ding bestaat uit twee maat schappelijk werksters. Informa tie bij het Vrouwengezond heidscentrum, tel. 233209. Taalcursussen Buurthuis Matilo begint in fe bruari met de vakantie-taalcur sussen Frans, Spaans en Itali aans. De kosten bedragen 105 gulden voor 14 lessen. Meer in formatie bij buurthuis Matilo, tel. 412515 Winterconcert Het Leids Politie Muziek Gezel schap geeft op vrijdag 29 janua ri een winterconcert in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat. Het dertig man sterke or kest brengt een gevarieerd pro gramma. Aanvang 20.00 uur. leiden «gertvisser De regiogemeenten moeten woningen bouwen op open plekken binnen de gemeentegrenzen. Hierdoor kunnen polders worden gespaard voor woning bouw. Met die boodschap klopt een aantal milieuorganisaties binnenkort aan bij de politieke partijen in de dor pen in de Leidse regio. De milieugroepen opereren onder de paraplu van de Leidse milieuraad. Zij keren zich tegen de voorstellen die en kele maanden geleden door een stuur groep van wethouders werden uitge bracht over de bebouwing van onder meer de Papenwegse polder en de Bo- terhuispolder. Zij vinden dat de wet houders onvoldoende rekening hou den met het milieu. Wanneer de plannen worden uitge voerd, gaan kostbare natuurgebieden verloren, schrijven de organisaties aan de raden van de diverse gemeenten. Dat gaat volgens hen ook ten koste van het leefklimaat van de bewoners van dit deel van de Randstad. De organisaties grijpen terug naar een oud Leids plan 'Bouwen in be staande wijken' om de natuur te kun nen sparen. Hun uitgangspunt is om eerst de woonkernen vol te bouwen om dan pas uit te wijken naar de pol ders. Bebouwing van de Papenwegse Polder, de Boterhuis Polder en het on der water zetten van de Rode Polder mag volgens hen nooit gebeuren. On der de noemer 'vol is vol' moeten er desnoods maar minder huizen dan no dig worden gebouwd. De organisaties menen dat de wet houders bij het rijk met kracht moeten pleiten voor bebouwing van vliegkamp Valkenburg. „Die lobby is nooit goed op gang gekomen", zegt milieuraad voorzitter R. van Lint. „Als je vergelijkt hoe er gelobbyd is om geld voor de Leidse stationsplannen te krijgen, ver dwijnt de lobby voor bebouwing van Valkenburg in het niet." Wijde pijpen, klomphakken, hippies en muziek van Abba, Mud, the Sweet en Boney M, het liefst via Radio Veronica. De jaren zeventig herleven. Ook in Leiden, waar volgende week zaterdag een feest in de geest van die tijd wordt gehouden. Leidenaars -—«in Shannon Ooms (33) en Frans Corba (32) B vonden de jaren II jainA zeventig een te fl gekke tijd. Nee, niet de bloemen in het haar, het trippenen 'peace' roepen, maar vooral de muziek en het bijbehorende sfeertje in de disco. Dat is wat ze van die tijd aanstaat: „Waar kunnen 30- plussers nog uit hun dak gaan? Bij dreunende house?, kom nou. Soms ga ik uit naar 'de Hut'. Vroeger een wereldtent. Maar tegenwoordige sta ik na een half uur m'n vriendin aan te kijken van 'wat doen we hier'. Alle muziek is tegenwoordig geremixed. Allemaal uit de jaren zeventig en het origineel is meestal beter", aldus Ooms. Corba, vriend en leeftijdgenoot van Ooms is het roerend eens met het geschetste beeld van Leiden: „Club 70? Daar ga je op onze leeftijd toch niet naar binnen." Ouwere jongeren Op verjaardagen en andere (fa milie) feestjes ontmoette het duo geregeld sombere gelijkge stemden. Dertigers en begin veertigers, ouwere jongeren. meestal met kroost, die best wel eens de werk- en tv-cultuur in hun huisjes in Stevenshof of Merenwijk willen doorbreken. Een avondje een oppas regelen en vervolgens ouderwets 'uit hun dak' gaan, zoals vroeger. Na een geslaagde reünie van oud-straatgenootjes die Corba en Ooms een jaar geleden orga niseerden, ontstond het idee om eens een jaren zeventig feest te organiseren: „De tijd van Veronica en Noordzee. Ge woon met een disco en iemand die plaatjes draait met djingel- tjes ertussen en een lichtshow", aldus Corba, uit wiens grote platencollectie moeiteloos een avondvullend muzikaal beeld gegeven kan worden van de tijd van Nixon, Cruyff en Keessie Catapult. Jongere ouderen Twee weken geleden regelden Ooms en Corba de grote zaal in het Antonius Clubhuis en wer den wat kaartjes voor het feestje gedrukt. Een stuk of 250: „Zon der te adverteren zijn die din gen werkelijk weggevlogen. Al lemaal door mond-tot-mond reclame. Als iemand er een kocht dan kwam hij of zij terug voor nog vier kaarten en dan nog eens vier. We hebben kortom nog vijftig kaarten bij moeten laten maken. Dus de ja- Bouwvereniging sleept SKM voor rechter vooralsnog niet zo zitten. Kort geding De woningbouwvereniging heeft na het gesprek met het ministerie nog een brief ge stuurd naar de advocaat van de SKM. Nogmaals wordt gevraagd of de aanlegkosten niet stapsge wijs via de abonnementsgelden kunnen worden teruggehaald. „Zevenhonderd gulden in één keer betalen is voor huurders in de sociale woningbouw onaan vaardbaar", aldus woordvoer ster L. Gon<;alves. Indien de SKM geen water bij de wijn doet, dient binnenkort een kort geding. De WBL be raadt zich momenteel over de eis die hierbij wordt gesteld. Volgens Gonpalves komt die er ongeveer op neer dat de SKM de aansluiting moet aanleggen zonder hiervoor een eenmalige rekening.te sturen. De aanleg kosten mogen van de WBL wel via een vast bedrag per maand worden teruggevraagd. De directie van de SKM heeft in deze kwestie nog steeds geen commentaar willen geven. Wel heeft ze de WBL inmiddels een eigen oplossing aangeboden Het voorstel was om de wo ningbouwvereniging te laten deelnemen in het project. Maar daar voelt de WBL niets voor „Als verhuurder hebben wij niets te maken met contracten die onze bewoners afsluiten met particulieren." Het ministerie van verkeer voelt er weinig voor de bekabeling van de nieuwbouwwoningen aan de Veenbes toe te wijzen aan de Stadskabel. De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) heeft in deze wijk de vergun ning gekregen en het rijk wil niet aan de vastgestelde gren zen morrelen. Ambtenaren van de gemeente en het ministerie spraken giste ren over de problemen in de Merenwijk. De Woningbouw vereniging Leiden (WBL) bouwt achter de Gooimeerlaan nieuwe woningen die in maart worden opgeleverd. De SKM wil deze wel aansluiten op kabeltelevisie en -radio, maar vraagt daar aansluitkosten voor. De WBL wil die niet betalen, omdat de Stadskabei geen eenmalige aan sluitkosten vraagt. Toen de par tijen niet tot elkaar kwamen, mengde de gemeente Leiden zich in de strijd. Ze overlegde met het ministerie van verkeer om te kijken of het verzorgings gebied van de SKM kan worden ingekrompen. Het ministerie liet de ge meente evenwel weten weinig te voelen voor een grensverleg ging. Ze deed de gemeente wel het idee aan de hand om de wo ningen te voorzien van een cen- traal-antennesysteem dat door de Stadskabei wordt 'gevoed'. De WBL ziet deze oplossing Een typisch beeld van de jaren 70, slapers op de dam. Volgende week zaterdag herleeft deze tijd ren zeventig leven kennelijk niet alleen bij ons nog zo", conclu deert Ooms. Dat wordt 6 februari dus 'bum- pen', het Travolta-pasje, en 'alle 13 goed': „Nee, de bezoekers hoeven niet in de kleding van die tijd te komen. Kom, wie heeft er nog van die schoenen met die klomphakken. 't Is geen carnaval. En mijn moeder komt ook. Zij kan al die platen uit die tijd meezingen, zo vaak als ik ze vroeger draaide", aldus Ooms. (LL) Leidsch logo Ontwerp zelf een Logo voor Lei den. Onder deze titel werd twee weken geleden in deze rubriek een prijsvraag begonnen. Wie maakt een fraai embleem dat voor het wapen van de stad kan doorgaan. Tekeningen, schet sen, collages, schilderingen, kortom alle inzendingen van jong en oud zijn welkom, mits niet groter dan een A4-tje. Op sturen voor 13 februari naar: Leidsch Dagblad, rubriek 'Steeds', Postbus 54,2300 AB in Leiden. De jury zal de maker van het origineelste ontwerp bekronen met een Leidse Sleu telpas ter waarde van 75 gulden. Frank Buurman en Loman Leefmans Katwijkse collega's hadden de zelfde pakketjes op het strand gevonden." De politie haalde vervolgens een tolk erbij die de tekst op de mysterieuze pakket jes kon verklaren. Hij kwam er achter dat het om oude nood rantsoenen, waarschijnlijk van het Russische leger, ging. Both: „Het zag er erg vies uit. Nee, ik eet liever een stuk chocolade. Waarschijnlijk moet dit nood- voedsel met water aangemaakt worden zodat het een napje wordt. Het zag er bepaald niet smakelijk uit.' Volgens Both is het onduidelijk waar de nood rantsoenen precies vandaan ko men. „Er liggen vaak Russische vissersboten voor de kust. Wie weet hadden zij wel genoeg van hun aanmaakpap jes. Tientallen Russische voedsel pakketjes zijn eergisteren at gespoeld op het Noordwijkse er Katwijkse strand. De pakketje waarvan de houdbaarheidsda turn was overschreden, werder gevonden door een politie agent. Ze zijn inmiddels vernit tigd. De herkomst is onbekend. De politieagent M. Both trof de pakketjes aan tijdens een wandeling op het Noordwijkse strand. „Ik zag plotseling tien tallen luchtdichte pakketjes op het strand liggen van ongeveer tien centimeter met allemaal dezelfde Russische tekst erop. Ik maakte ze meteen open. De in houd leek op karton of zoiets of op samengeperste hasj. Onze

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15