'Rolduciens' kansrijk Kerk Samenleving 'Ik stap niet in een bedrijf dat failliet gaat' DONDERDAG 28 JANUAR11993 935 HET WEER ROB GROENLAND HEINZ Apotheker als meteoroloog Bij het opsommen van personen die veel hebben betekend voor de meteorologie, zal het u misschien verbazen dat ook een apotheker in het rijtje thuis hoort. Luke Howard leefde als Londense apotheker in de negentiende eeuw en mocht graag als hobbyist naar het lucht- i kijken. "Ook de hemel be hoort tot het landschap", schreef hij eens. "De Oceaan van de lucht waarin wonen en ons bewegen en waarin de bliksemschicht wordt ge smeed en de vruchtbaar makende regen condenseert, kan voor de toegewijde natuurkenner nooit een onderwerp zijn dat hij droog en af standelijk beschouwt." Howard be dreef zijn liefhebberij echter met meer dan alleen een gevoel van ontzag. Hij was een nauwkeurig /aarnemer die aan de wetenschap an de meteorologie, die toen nog n de kinderschoenen stond, een bijdrage leverde die zo scherpzin nig en veelopvattend was dat men die tot op de dag van vandaag een hoeksteen van die wetenschap is gebleven! Howard was de eerste die de wol ken in klassen ging onderverdelen. Hij ontdekte al snel dat alle wolken 'n drie duidelijk onderscheiden groepen zijn onder te verdelen: ho ge, middelbare en lage wolken. De lichte, sliertige formaties op grote hoogten, "eerst aangegeven door een paar luchtige strepen, als het ware penseelstrepen in het luchtruim," noemde hij cirruswol ken, naar een latijns woord voor 'haarlok'. De meer compacte, indi viduele wolken die dichter bij het aardoppervlak worden aangetrof fen, noemde hij cumuluswolken, wat 'stapel' betekent. De horizon tale wolkendekken, met inbegrip van mist, die gewoon uitgebreidere gebieden bedekken, noemde hij stratuswolken naar het latijnse woord voor 'het uitgespreide' of 'gelaagd'. Deze termen werden door Howard ook samengevoegd voor de be schrijving van combinaties van wolken. Als cumuluswolken bij voorbeeld zo opeenpakken dat er een laag ontstond, noemde hij de ze nieuwe formatie cumulostratus. Voor een wolk waarin condensatie tot regen, hagel of sneeuw voor doet, gebruikte Howard het Latijn se woord voor 'bui'-nimbus. Hoewel er door geleerden in later jarèn verscheidene andere namen en voorvoegels ter nauwkeuriger omschrijving van wolkenformaties zijn toegevoegd, is het systeem van Howard, dat uitblinkt door zijn eenvoud, altijd enorm bruikbaar gebleken. Qns actuele weer laat een kente ring naar licht winters weer zien. De komende nacht en morgenover- dag stroomt koudere lucht uit het oosten binnen en beginnen we aan een periode met lichte vorst in de nacht en overdag een temperatuur even boven nul. HET WEER IN EUROPA BUITENLAND KORT Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse rooms- katholieke bisschoppen wil len de bevolking voorberei den op democratische ver kiezingen. Er kunnen geen vrije en eerlijke verkiezin gen worden gehouden als mensen niet weten wat dat betekent, zei voorzitter aartsbisschop Wilfred Na pier bij de opening van de jaarvergadering van de bis schoppenconferentie. Napier stelde vast dat 1992 opnieuw in het teken heeft gestaan van het ge weld in Zuid-Afrika. Vol gens de aartsbisschop had den de 3600 doden in 1992 wellicht voorkomen kun nen worden als de politici niet alleen de blanke, maar ook de zwarte ach een staatsman hadden ge toond en meer hadden ge handeld overeenkomstig de belangen en de wensen van de gewone man en met vi sie en kracht hadden on derhandeld. „Nu zagen wrtj dat de politici vooral po seerden en punten tracht ten te scoren in plaats van dat ze actie ondernamen om het geweld te stoppen", zei Napier. Vietnam Het Vaticaan stuurt volgen de week een delegatie naar Vietnam om daar de ver houding tussen kerk en staat te bespreken. Dat hebben katholieke bronnen gisteren bekendgemaakt. Bisschop Claudio Celli, de waarnemend 'minister van buitenlandse zaken' van het Vaticaan, zal op 1 februari in Hanoi arriveren. Oorspronkelijk zou Celli eind 1992 al naar Vietnam vertrekken. Zijn reis werd uitgesteld wegens onenig heid tussen Hanoi en de Heilige Stoel over de schei ding van kerk en staat. Aan leiding hiervoor was een brief van het Vaticaan in mei, waarin de Vietnamese bisschoppen eraan werden herinnerd dat rk priesters geen lid mogen zijn van po litieke organisaties. De regering las hierin dat priesters geen lid rnogten zijn van het Vietnamese 'Comité voor solidariteit van vaderlandslievende ka tholieken'. Dit comité inaakt deel uit van het rege ringsgezinde 'Vaderland Front', waartoe religieuze, vrouwen- en etnische min derheidsgroepen. jeugdor ganisaties en andere groe pen behoren. Migranten Dc pauselijke migranten- raad organiseert volgende week in Budapest een inter nationaal congres over de migratie in Europa. De on geveer vijftig deelnemers zullen zich niet alleen bera den over de stroom mi granten van Oost- naar West-Europa, maar ook de volksverhuizingen binnen de Oosteuropese landen. Voor het congres zijn de yoorzitters van de migran tencommissies van de bis schoppenconferenties, ver tegenwoordigers van het Vaticaan en politici en di plomaten uit verscheidene landen uitgenodigd. Zij zul len zich bezinnen op het probleem van het pastoraat onder migranten. De deel nemers zullen proberen de taken van de plaatselijke kerken concreet aan te ge ven en vormen van sterkere samenwerking tussen de kerken onderhoeken. Afrikaan draagt kandidaat voor opvolging Gijsen voor Wie wordt de nieuwe bisschop van Roermond, nu dr. Jo Gijsen om gezondheidsredenen zijn ontslag als bisschop van Roermond heeft gevraagd en gekregen? Docenten en afgestudeerde studenten van Rolduc, het seminarie dat Gijsen in 1974 stichtte en inmiddels 125 priesters en 30 diakens heeft afgeleverd, gooien hoge ogen. Tot vanmiddag neemt hulpbis schop Fons Castermans het bis schopsambt waar. Dan komt het 'kathedraal kapittel' bijeen om een administrator (tussen tijdse bestuurder) te kiezen. De ze administrator neemt de bis schoppelijke taken op zich, tot dat de paus een nieuwe bis schop heeft benoemd. Tot de privileges van het ka pittel behoort het recht om de Apostolische Stoel drie kandida ten voor de opvolging van Gij sen aan te bevelen. Zijn voor dracht gaat naar de bisschop penconferentie. De bisschop pen kunnen deze overnemen, maar ook namen toevoegen. Voordracht De voordracht van de bisschop pen gaat naar de nuntius. Dat is de ambassadeur van het Vati caan in Nederland. Sinds 1992 wordt die functie bekleed door mgr. Henri Lemaitre, een Vla ming. Ook hij kan namen toe voegen. De nuntius stuurt zijn voordracht naar de Congregatie voor de Bisschoppen in Rome. Dit is een college van 34 kardi nalen onder voorzitterschap van kardinaal Bemadin Gantin, een Afrikaan. In het huidige col lege zitten geen Nederlanders. Eerder maakte kardinaal Simo- nis er deel van uit. De voor dracht van de Congregatie voor de Bisschoppen gaat naar de paus. Om bisschop te kunnen wor den moet een priester minimaal 35 jaar zijn. Het nadeel van een jonge bisschop is dat een dio cees tot diens vijfenzeventigste aan hem vastzit. Mogelijk ver kiest Rome een 'tussenpaus'. In dat geval zou dr. Haye van der Meer de opvolger van Gijsen kunnen worden. De Jezuïet is weliswaar van 1926, maar nog zeer vitaal en vraagbaak voor velen in het bisdom. De jezuïet stond aan de wieg van Rolduc, waar hij moraaltheologie do ceerde. De vicaris is thans voor zitter van de kerkelijke recht bank. Kiest Rome voor een jongere bisschop dan strekt enige be stuurlijke ervaring tot aanbeve ling. Van de jongere vicarissen heeft dr. Pierre Moonen de meeste ervaring. Gijsen droeg hem tot hulpbisschop voor, na dat zijn hulpbisschop Jan ter Schure bisschop van Den Bosch was geworden. Ook wordt Willem van der Valk genoemd, een zakenman die op latere leeftijd tot priester was gewijd en als directeur van het Missieburo en Aktiviteitencen- trum in het bisdom Roermond zelfs de aandacht van de paus op zich had gevestigd. Na diens bezoek aan Nederland had Van der Valk honderdduizendend pauskruisjes aan de man ge bracht. Gegadigde Hoge ogen gooit ook dr. Jos Punt, zoon van een papierfabri kant in Alkmaar, waar hij in 1946 is geboren. Hij werd reeds genoemd als gegadigde voor de opvolging van de bisschop van Breda, mgr. Hub Ernst, die op 8 april van het vorig jaar 75 werd en daarom vertrok. Nu de zetel van Roermond is vrijgekomen, moet niet worden uitgesloten dat de Congregatie voor de Bisschoppen de benoe ming van een nieuwe bisschop in Breda in samenhang met de benoeming van een nieuwe bis schop in Roermond wil bezien. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan Zee: dr. C A. Tukker te Epe; te Boven-Har- dmxveld: C.M. Visser te Achter berg; te Scherpenzeel: G.H. Kop pelman te Poederoijen-Loeves- tein; te Vriezenveen (toez.): J.E. de Groot te Gorinchem; door de Generale Synode tot predikant buitengewone werkzaamheden, zendingspredikant voor het pro ject relatie christenen, moslims Afrika te Banjul, Gambia: mevr. M.T. Frederiks, kandidaat te Oegstgeest. Aangenomen: naar Nieuwerkerk aan den IJssel (part-time): drs.J. Noordam, kandidaat te Zoeter- meer. Bedankt: voor Harkema (toez.): ds. S.A. van der Veer, pastoraal medewerker te Willemsoord; voor Waddinxveen (toez.) (nadere be slissing): J. Muller te Sluipwijk; voorOuddorp: D.J. Budding te El- speet. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Ten Post i.c.m. Gar- relsweer: A. de Braak, kandidaat te Drachten; te Enumatil: G.J. van Enk te Groningen-Noord (voor de missionaire dienst te Irian Jaya). Aangenomen: naar Nieuwegeim F. Pomstra, kandidaat te Amers foort. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Klaaswaal: A.J. Gunst teTholen. Bedankt: voor Rotterdam-IJssel- monde: A. Moerkerken te Gouda. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Enschede- Zuid: J.M. Muddete Breukelen. Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag helder, in de loop morgen toenemende d en aan de westkust geleidelijk meer bewolking n enkele sneeuwbui. Overdag lichte tot matige vorst, in de nacht matig tot streng. Morgen vooral lan de kust zachter. Zuid-Zweden: Tamelijk helder weer. Droog. Overdag vorst, 's nacht matig tot streng. Denemarken: Opklaringen, ook nog een enkele winterse bui. Mor gen bewolkt en af en toe it regen of sneeuw. Tem peraturen overdag iets bo 's nachts lichte, lokaal ook matige vorst. Britse Eilanden: Bewolkt, vandaag in Ier land en Schotland af en toe wat regen of motregen, morgen droog. Maxima 7 tot 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrij- I overal droog. In de Ardennen kans wat sneeuw. In de nacht van woens- dag op vandaag plaatselijk vorst. Maxi- i van 6 graden in het westen tot rond s boven nul in de Ardennen. Duitsland: Tamelijk veel bewolking en in het wes- lichte regen of sneeuw. In het oos- i droog. Maxima rond of iets boven het vriespunt; in de nacht meest lichte vorst, maar vooral in Beieren tijdens op klaringen kans op strenge vorst. Madeira: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Vandaag vooral aan de zuidkusten eerst nog zonnig. Morgen maar af en toe de bui. Middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden. Marokkaanse westkust: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen af en toe zon-en vooral bij Tanger kans op een regen- of onweers- Maxima van 18 graden in Tanger tot 22 in Agadir. Tunesische kust: Vooral in het noorden enkele wolkenvel den, elders zonnig. Droog. Maxima van 16 graden in Tunis tot 19 in Sousse. Frankrijk: il bewolking en in het oosten van tijd tot tijd wat regen of motregen, in de hoger gelegen gebieden sneeuw. Mor gen op de meeste plaatsen droog. Maxi- i van 4 graden in de Vogezen tot 13 i Riviera, 's Nachts plaatselijk lichte vorst. Corsica en Sardinië: Af en toe zon maar waarschijnlijk droog. Maxima rond 14 graden. Spanje: Vandaag in het westen en noorden gelei delijk wolkenvelden. Droog. Morgen vooral aan de zuidelijke costa's wolken velden en kans op een buitje. Middag- temperaturen aan de costa's noord van Valencia rond 14 graden, bij Alicante en Malaga circa 19 graden. Elders in Span je 10 tot 15 graden. Portugal: Vandaag nog zon en droog, morgen voor- n de Algarve meer bewolking en kans een regen- of onweersbui. Maxima dalend naar ongeveer 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Eerst nog bewolkt en vooral aan de noord- en westzijde van de Alpen sneeuwval. Morgen vrijwel droog en vooral aan de zuidzijde regelmatig zon- .Temperaturen op 2000 meter van mm i 10 in VRIJDAG 29 JANUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.23 zon onder 17.18 Maan op 10.10 maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.58en 19.07 Laag water 2.35 en 15.11 Weerrapporteh 28 jan 7 uur: Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De uit Sas- senheim afkomstige Frederik Beijk (29) heeft voor het ant woord op die vraag weinig be denktijd nodig. „De kerk be schikt met het evangelie over zo'n verlossende boodschap dat ik, als man van de kerk, graag met mensen wil optrek ken. Om op kruispunten in hun leven begeleidend, stimu lerend, integrerend en verge vend aanwezig te zijn." Beijk, de jongste theoloog van het bisdom Rotterdam, werkt mo menteel als diaken in het Rot terdamse stadsdeel Oud-Zuid. Hij wordt in juni, samen met nog vijf andere diakens, tot priester gewijd. DE Qo EPING COLOFON ma .-vrij. van 08.00-1700 ui Telefoon. 071-161400. rubrieksadvertenties ma -vrij van 8.30-17 00 uu (Sleuteltjes/ Telefoon 071-1 abonnementen Tel 071-128030 bij vooruil per kwartaal per kwartaal (post) „Een diaken is een pastoor-in de-maak, zeg ik altijd maar. Ie mand die zijn opleiding tot kan didaat-priester heeft afgesloten en met de wijding tot diaken wat bevoegdheden krijgt. Hij mag bijvoorbeeld preken, dopen en de communie uitrei ken. Zelf preek ik zeker vijf tot zes keer in de maand, heel leuk om te doen. Ik word ook elders wel gevraagd. Een nadeel is al leen dat het erg veel voorberei ding kost. En je hebt in feite je handen al meer dan vol. De kerk is bijna een bedrijf, met veel overlegor ganen en veel vergaderingen. Soms ga ik 's morgens om half negen de deur uit en kom ik avonds om half elf pas weer binnenstappen. Maar ik noem het nog steeds geen baan, want anders zou ik zwaar onderbe taald worden. Samen met een pastoor, een pater en een zuster werk ik hier voor vier parochies; Feijenoord, Katendrecht, de Afrikaner Wijk en Noorder Eiland. De mobili teit onder de bewoners is hier enorm groot. Iets meer dan de Diaken drs. Frederik Beijk: „De motivatie die ik had om te kiezen voor deze 'loopbaan', wordt In de praktijk alleen maar groter. FOTO DICK HOGEWONING helft van de bevolking bestaat uit buitenlanders. De Rotter dammers die het kunnen beta len, zijn allang weggetrokken. De bevolkingssamenstelling van de parochies brengt allerlei hele specifieke problemen met zich mee. Het is heel moelijk om de mensen te bereiken, al leen al door de taalbarrière. Van de parochianen gaat slechts 1,9 procent nog naar de kerk. Dat percentage neemt overigens langzaam wel weer wat toe. Zelf ben ik van huis uit met het rooms-katholieke geloof vertrouwd geraakt. In Sassen- heim was ik misdienaar en zat ik op het jongenskoor. Toen ik een jaar of veertien was, had ik voor mezelf al het idee dat ik priester wilde worden. In ons gezin van twaalf kinderen, van wie ik de jongste ben, werd het nooit gepushed, wel gestimu leerd. Maar als ik iets anders was geworden, was het ook goed geweest. Het grappige is dat een broer van mij theologie en filosofie is gaan studeren en pas later be sloot te kiezen voor het priester schap. Bij mij was het net an dersom. Ik koos voor het pries terschap en ging daarom theo logie en filosofie studeren. Mijn opleiding heb ik gevolgd in Heerlen, aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat. Als onderdeel van die studie heb ik al anderhalf jaar stage gelopen in dit stadsdeel in Rotterdam- Zuid. Dat maakte het eenvoudig om hier direct na mijn afstude ren weer aan de slag te gaan. De motivatie die ik had om te kiezen voor deze 'loopbaan', wordt in de praktijk alleen maar groter. Ik besteed heel veel tijd aan huisbezoek. Mensen zitten echt op je te wachten. Je staat er verbaasd van hoeveel leed er soms heerst. Dan ervaart men het als heel bevrijdend om met iemand van de kerk te kunnen praten. Troost bieden, stimule ren, tonen dat je begaan met ze bent of soms alleen maar luiste ren. Dat ervaar ik ook als één van de belangrijkste onderdelen van het 'vak'. Het samen gestal te geven aan het begrip 'kerk- zijn'. Het geven van catechese aan kinderen en volwassenen vind ik ook heel belangrijk. De men sen hebben tegenwoordig min der kennis van geloof en kerk- zijn. Het is voor mij ook een uit daging om met mensen die té gen de kerk zijn in gesprek te blijven. Het priesterschap is voor mij echt een manier van leven. Daarin past ook het celibaat. Het is een teken en stimulans dat God boven alles bemind moet worden. Maar ook een te ken dat je als man van de kerk geen exclusieve relatie met mensen aan gaat. Je bent er niet voor één vrouw of één groep. Voor mij is het een uitge maakte zaak dat de kerk toe komst heeft. Ik stap niet in een bedrijf dat failliet gaat."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14