Leiden Regio 58 'Bouwverenigingen roekeloos' BRIL Slachthuis kan offerfeest ook dit jaar niet aan Vervuiling kanalen in '96 voorbij 5 mei comité onder protest naar Bakkerij Horeca op zaterdag tot drie uur open Leiden twijfelt over band met Dubrovnik DONDERDAG 28 JANUAR11993 emiel fangmann roy klopper Kneuzingen na aanrijding leiden Een 15-jarig meisje is gistermiddag gewond geraakt na een aanrijding op de Wassenaarseweg. Ze stak ter hoogte van manege Moedig Voorwaarts de rijbaan over zonder voorrang te verlenen aan een auto. De bestuurster hiervan, een 32-jarige vrouw uit Rijnsburg, kon het meisje niet meer ontwijken. De fietsster werd geschept en belandde met kneuzingen over het hele lichaam in het AZL. Bejaarde beroofd van tas leiden Een 86-jarige Leidse vrouw is gisteravond het slachtoffer geworden van een tasjesroof. De politie is de dader op het spoor. De vrouw liep met haar 47-jarige nicht over het Fiottapad in Zuid-West. Van achteren kwam een man op haar af die de tas uit haar hand rukte. Ondanks verzet van de nicht ging de dader er met de tas vandoor. Twee bewoners van het Fiottapad reageerden op het hulp-ge roep van de vrouwen en zetten de achtervolging in. Ze zagen de dader op de Sweeiincklaan in een auto stappen en met hoge snelheid wegrijden. Toch konden ze het kenteken noteren. De wagen werd later op de avond aangetroffen in Voorschoten. On danks de inzet van een speurhond werd de bestuurder niet ge vonden. Wel verwacht de politie via de eigenaar van de wagen achter de identiteit van de dader te kunnen komen. Felle kritiek wethouder op uitblijven asbest-onderzoek Het Leidse 5 mei comité is on der protest akkoord gegaan met een andere plek voor zijn jaar lijkse tentoonstelling. In overleg met de gemeente is de Oude Bakkerij aan de Oude Rijn als nieuwe expositieruimte gevon den. Tot nu toe werd de exposi tie in het Waaggebouw gehou den, maar dat krijgt een andere functie. Het 5 mei comité zegt zijn be zwaren tegen de verplaatsing te handhaven, maar is wel bereid voor één keer zijn toevlucht te nemen tot een alternatieve ruimte. De tentoontelling moet van het comité doorgaan, om dat in deze tijd racisme en dis criminatie weer de kop opste ken. Het thema van de exposi tie, die vanaf 23 april te zien is, is 'Het onderwijs in de tweede Cafés, disco's en shoarmazaken mogen als het aan het college van B en W ligt in de nacht van zaterdag op zondag tot drie uur open blijven. Momenteel is dat recht voorbehouden aan 19 ca fés met een speciale vergun ning. Het voorstel van B en W wordt binnenkort in de ge meenteraad behandeld. De reden van de wijziging is dat het voor de politie nauwe lijks is bij te houden welke cafés op welke tijd dicht moeten. Vo rig jaar werd een dergelijk voor stel ook al gelanceerd maar op het laatste moment, na bezwa ren van bewoners van de Sta tionsflat, weer ingetrokken. De overige sluitingstijden van de horeca blijven dit jaar onge wijzigd. De meeste zaken mo gen tot 1.00 uur open blijven en op vrijdag tot 2.00 uur. De enige verandering is zaterdagnacht. De 'nieuwe' sluitingstijd op zaterdag houdt het midden tus sen wat de horeca-ondememers (4 uur) en de buurtverenigingen (2 uur voor alle zaken) willen. Woordvoerders van beide par tijen gaven gistermiddag tijdens een bijeenkomst op het politie bureau te kennen de gemeente lijke plannen op dit punt af te keuren. Ben Wz '93 c den om de sluitingstijden dras- BRIL 58. ALLES WAT JE OGEN AANTREKT. Hillegom Meerstraat 14 02520-23346 Katwijk Voorstaat 80,01718-12765 Leiden Haarlemmerstraat 58,071-140148 Vlaardingen Hoogstraat 20410-434 3410 Wassenaar Langstraat 7,01751-14396 Cafés beginnen met schone lei LEIDEN» Alle zogeheten gele en rode kaarten zijn per 1 januari van dit jaar komen te vervallen. Cafés, disco's en shoarmaza ken die 1992 een kaart heb ben gehad omdat de slui tingstijden werden overtre den of omdat te veel lawaai werd gemaakt, beginnen het nieuwe jaar met een schone lei. Het 'kaartensysteem' blijft wel in haar huidige vorm be staan en moet uiteindelijk leiden tot een afname van de overlast die de horeca in Lei den veroorzaakt. Volgens zo wel buurtverenigingen als gemeente, politie en horeca zelf, hebben de kaarten er zeker toe geleid, dat de Leid se horeca-exploitanten zich beter aan de geldende slui tingstijden en geluidsvoor schriften zijn gaan houden. De introductie van het kaartensysteem heeft echter niet geleid tot afname van de overlast 'A-sociaal en onverantwoordelijk' vinden de Leidse frac ties de weigering van woningbouwcorporaties om de aanwezigheid van asbest in huurwoningen te inventari seren. Wethouder H. de la Mar (Groen Links) wil de cor poraties nogmaals op het hart drukken dat het maken van zo'n inventarisatie wenselijk is. Wettelijke mogelijk heden om dit af te dwingen heeft de gemeente niet. leiden erna straatsmaOnderhandelingen tussen beide partijen zijn tot nu toe op niets De la Mar noemde de houding uitgelopen. De woningbouw- van de corporaties 'roekeloos', verenigingen menen dat het in kaart brengen van asbest in huurwoningen vanwege het ontbreken van wettelijke regels niet zinvol is. De la Mar denkt eerder dat de corporaties bang zijn voor de eventuele gevolgen van een in ventarisatie. Bewoners van hui zen waarin veel asbest zou blij ken te zitten, zouden wellicht een snelle verwijdering van de gevaarlijke stoffen eisen. „Ze zijn vermoedelijk bang voor de kosten die dat met zich meebrengt", aldus de wethou der gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommis sie milieuzaken. De gemeente zelf is enige tijd geleden begonnen met een in ventarisatie van asbest in haar eigen gebouwen. Een klus die veel tijd in beslag neemt omdat in veel panden steekproeven gedaan moeten worden. De in ventarisatie van asbest in schoolgebouwen is bijna klaar. J. Boggia, voorzitter van de Federatie van Leidse Woning corporaties, zegt de kritiek van de wethouder en de raadsfrac ties niet te begrijpen. „Wij zijn niet bang. Ik denk dat er bij de gemeente kortsluiting is tussen de directie milieu en de directie bouwen en wonen, want over asbest zijn wij met de directie bouwen en wonen al een tijd in overleg", aldus Boggia. Hij ont kent dat er 'onderhandelingen' op niets zijn uitgelopen. Auto-inbraken Zeven Leidenaars zijn gis ternacht het slachtoffer ge worden van au to-inbraak. De grootste schade ont stond aan de Topaaslaan. Uit een daar geparkeerde wagen verdwenen onder meer een zonnebril, ge reedschapskist, boormachi ne. speakers en een autora dio. Verder kreeg de politie aangiften binnen van auto inbraken aan de Damlaan, Saffierstraat, Havenplein, Ter Haarkade en de Brandt Buyskade. wereldoorlog'. Daarin wordt vooral aan het lager onderwijs aandacht geschonken, waarbij een volledig ingerichte school klas uit de oorlog te zien is. De Stichting 5 mei comité blijft zich overigens inzetten voor het gebruik van het Waag gebouw in de toekomst. Het verbod op de Waag geldt niet alleen de Stichting 5 mei comi té, maar ook de instellingen die podiumkunsten verzorgen in het Waaggebouw. De Waag wordt voortaan uitsluitend voor beeldende kunst gereserveerd. Ook de Stichting Hot House en Folkclub Horus kunnen geen optredens meer verzorgen aan de Aalmarkt. Hoewel het beleid pas volgend jaar volledig gestal te krijgt, is verschillende instel lingen reeds nu de wacht aan- Delegatie binnenkort nadr Kroatië Het Rijn- en Schiekanaal met op de achtergrond de zuiveringsinstallatie die voor de vervuiling van het water verantwoordelijk is. foto jan holvast leiden erna straatsma De gemeente Leiden heeft grote twijfels of het wel zinvol is een bijzondere stedenband aan te gaan met Dubrovnik in Kroatië. De berichten over de situatie in de stad zijn uiterst tegenstrijdig. Dubrovnik is door Leiden on der meer uitgekozen omdat er volgens eerdere berichten naar schatting 30.000 Bosnische vluchtelingen wonen. Recente contacten met hulporganisaties in de Kroatische havenstad heb ben echter de nodige twijfels doen rijzen over de juistheid van dat cijfer. Vorige week be reikte de gemeente een bericht dat er slechts 900 tot 3500 vluchtelingen in kampen bij de stad zijn ondergebracht. Het zouden geen Bosnische maar Kroatische vluchtelingen zijn. Over drie weken reist een Leidse vertegenwoordiging naar Dubrovnik af om de situatie ter plekke te onderzoeken. Wet houder H. de la Mar (sociale za ken), gisteravond tijdens een raadscommissie sociale zaken- /milieu: „Het kan best dat we er niet eens aankomen." Ook over de bereikbaarheid van de stad hebben Leiden de laatste weken namelijk uiteenlopende berich ten bereikt. Lukt het wel Dubrovnik te be reiken dan de wil de Leidse af vaardiging ook onderzoeken of er in de stad een democratisch klimaat is. „We moeten niet in de situatie terechtkomen dat we partij lijken te kiezen voor een bepaalde groep. Als er boven dien een bestuur is dat ons ver biedt om hulp te bieden aan be paalde etnische of religieuze groepen heeft een stedenband weinig zin." Los van een eventuele ste denband met Dubrovnik wil Leiden humanitaire hulp bie den aan een aantal Bosnische vluchtelingenkampen in het voormalige Joegoslavië. ..Direc te hulp is voor hen in ieder ge val nodig", aldus de wethouder. Voor hulp aan burgers van Dubrovnik en Bosnische vluch telingen wil Leiden de 40.00(1 gulden gebruiken die de Sleu telstad heeft gekregen bij het winnen van de Wateier vredes prijs. Leiden werd daarmee eind oktober door de Carnegie Stich ting onderscheiden voor haar activiteiten als 'stad van vluch telingen'. tisch te veranderen nu is geble ken dat het totale aantal klach ten over overlast het afgelopen jaar niet is af- of toegenomen. Het aantal klachten in de omge ving Station/Steenstraat/Nieu we Beestenmarkt nam af maar daar staat tegenover dat in an dere delen van de stad juist meer klachten werden geno teerd. Wat de sluitingstijden van de terrassen betreft, hebben De la Mar en Goekoop de zijde van de buurtverenigingen gekozen. Al is het buiten nog licht, tafels, stoelen en bezoekers moeten in de zomer voor 23.00 uur opge ruimd zijn. „Ik doe een drin gend beroep op u om dat te herzien. Als terrassen overlast bezorgen, zoals in het verleden best wel gebeurde, dan moeten de desbetreffende exploitanten worden aangesprokenaldus horeca-woordvoerder W. Anko- né gisteren. Goekoop en De la Mar zeiden toe dit punt te wil len heroverwegen. leiden erna straatsma vervolg voorpagina De verontreiniging van het Korte Vlietka- naal en het Rijn- en Schiekanaal door de waterzuivering moet eind 1995 zijn afgelo pen. Rond die tijd is de zuiveringsinstallatie Zuid-West uitgebreid en verbeterd. De in stallatie krijgt onder meer een nieuw sys teem waarmee fosfaten uit het water wor den gefilterd. Rijnland zal onder meer twee nieuwe be luchtingstanks aanleggen en vier zogeheten nabezinktanks. Een aantal bestaande bas sins blijft gehandhaafd, omdat die na uit breiding aanzienlijk minder worden belast zullen ze, zo verwacht het hoogheemraad schap, beter werken dan nu het geval is. Uitbreiding van de zuiveringsinstallatie kost het hoogheemraadschap 72,5 miljoen gulden. De eerste werkzaamheden zijn in 1991 begonnen. De verouderde installatie veroorzaakt be halve waterverontreiniging in beide kanalen ook regelmatig stankoverlast in de nabijge legen Fortuinwijk. De installatie werd is ruim twintig jaar geleden gebouwd. BERENFEEST Bibliotheek Morskwartier houdt in samenwerking met buurtwerk Mors op 3 februari een berenfeest voor kinderen van 3 tot 9 jaar (tot 15.30 uur). Er wordt geknutseld, een hapje ge geten en naar bereverhalen geluisterd. Het is de bedoeling dat de deelnemende kinderen voor 1 februari hun beer inleveren bij de bi bliotheek. Er wordt een verkiezing gehouden voor de mooiste beer. Het feest begint om 14.00 uur in de bibliotheek aan de Robijnstraat 4. Informatie: tel. 764305. Directeur: eigenlijk zou ik er wel van afwillen leiden wim koevoet Directeur G. van den Berg van het slachthuis aan de Pasteur straat zou niet weten hoe hij het offerfeest ordentelijker moet la ten verlopen. „Er komen hier dan duizend schapen op één dag. Per schaap komen er wel drie of vier Turkse of Marok kaanse mensen mee. Zet eens tien mensen in een winkel, dan is het toch ook voordringen ge blazen." De directeur reageert hiermee op uitlatingen van PvdA-fractie- voorzitter H. Baaijens. Die was een tijdje geleden bij de moskee op bezoek en kreeg daar het verzoek wat te doen aan de cha os in en bij het slachthuis tij dens de offerfeest. In de Marok kaanse en Turkse gemeenschap maakt men zich nu al zorgen over het offerfeest in 1993 dat, zo is Van den Berg ter ore geko men, wel eens rond pinksteren zou kunnen vallen. Het precieze tijdstip wordt bepaald aan de hand van de maanstand. „Vorig jaar", aldus Baaijens, „openbaarde het capaciteits probleem zich in volle hevig heid. Het Leidse slachthuis is het enige in de wijde omgeving dat faciliteiten voor het offer feest biedt". Veel mensen konden pas een dag later, nadat ze al uren tever geefs hadden gewacht, worden geholpen. Dat is net zoiets als een christen die pas op 27 de cember een kerstboom kan ko pen. Baaijens: „De openbare or de en de hygiëne waren tijdens Ramadan die dag duidelijk in gevaar. Afgesproken is daarom dat er dit jaar een oplossing zou komen." i geko- De kans dat het dit jaar tijdens Ramadan weer een chaos wordt in het Leidse slachthuis Is groot. De directie weet niet hoe ze de problemen moet oplossen, „ledereen wil alles tegelijk." foto hielco kuipers De moslims zelf hebben via gezicht niet zien of hij uit Lei- Berg voelt evenmin voor een lijk weigeren tijdens het offer- Baaijens laten weten dat ze een den komt. Men zou zich dan voorrangsregeling. „Ik krijg het feest ten faveure van al die voorrangsregeling voor Leidse moeten legitimeren. Ik denk dat hele jaar door islamitische sla- mensen die één keer per jaar burgers willen. Baaijens zelf is de openbare orde dan helemaal gers uit Rotterdam en Den Haag een schaapje komen brengen?" daar overigens geen voorstan- niet meer is te handhaven." over de vloer. Dat zijn vaste Van den Berg geef toe dat het der van. „Je kan aan iemands Slachthuisdirecteur Van den klanten. Die kan ik toch moei- er chaotisch aan toe gaat tijdens Ramadan. „Iedereen wil alles tegelijk. Ze willen erbij zijn als hun eigen schaap wordt ge slacht, ze moeten daar uren voor wachten, raken geïrriteerd en af en toe slaat de vlam dan in de pan. Maar 'chaos' vind ik wel een heel groot woord." Over de hygiëne zegt hij: „Al les gaat volgens de regels tot het schaap aan de haak hangt. Daarna kijkt de keuringsdienst ook maar even opzij. Ze gooien het vlees in vuilniszakken of wikkelen er een zeiltje omheen, hups, zo de achterbak in." Zakelijk De directeur zegt dat hij in ge sprekken met moslims t verre niet veel verder i men. Wel wil hij het i tjessysteem' verbeteren. „Ie mand die nummer 840 heefi, hoeft hier niet al 's ochtends vroeg voor de deur te liggen. We zouden dus aan een nummer een bepaald tijdstip kunnen koppelen. Maar dat is veel te za kelijk gedacht. De moslims er varen zo'n dag heel anders. De slachthuisdirecteur heeft nog een pijl op zijn boog. In ge sprekken, waar hij nu al als een berg tegenop ziet. wil hij de moslims zo ver krijgen dat ze hun schaap bij de slager bestel len inplaats dat ze persoonlijk met het dier naar het slachthuis komen. „Als ik hier vijftig sla gers met twintig schapen elk moet helpen, dan zit er regel maat in en kan er beter worden gewerkt." Eigenlijk, geeft Van den Berg toe, zou hij wel van hét offer feest af willen. „Maar dat kan niet want dit is een openbaar slachthuis."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13