u parkeren Croma's tweede jeugd begint met 16V Weg en wiel 'Ben je net gewend aan je Yue Loong, moet je 'm weer inleveren J| 3 om een 100% rake groep autoliefheb- bers te berei- rilimte te* Vel onze advertentie- kUTlt afdeling. Nieuwe Corsa vanaf april Degelijke 'Fiets van het Jaar' ♦Het Motprfrui^ DONDERDAG 28 JANUAR11993is?10 Official Dealer ÖJeep, CHRYSLER Q Dodge Hollandse Auto Import Mij. B.V. Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg Tel: 01718-29224 Fax:01718-20703 (A44 Den Haag - Amsterdam afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Met de splinter nieuwe Cinque- cento (500) doet Fiat dit jaar zijn re putatie op het ge bied van kleine, l handige gebruiks- auto's weer eer y aan. De beroemde - VA *4 voorganger Fiat 500 begon zijn i carrière in 1957, 'TMf '^1 - 1 'IMlflMliaÉJI'IM^aiUIL- als opvolger van de Topolino, en i werd pas in 1975 uit produktie ge- A'F5 Toen WJÊSÊÈBBSÊÈBÊ^^'^^ÊL I er wel een opvol- ger, maar die heet- te 126 (foto) en was al twee jaar op de markt. De 126 werd, net als de nieuwe Cinquecento nu, in Polen gebouwd bij FSM ofwel de Fabryka Samochodow Malolitrazowych. Het was een erg klein wagentje (3,05 meter) met een motortje van 594 cc achterin, dat de kracht had van 23 paarden. Daarmee 'spoot' de 126 in 52 seconden naar 100 km/uur. De 126 verdween in 1982 van het toneel. •archieffoto Volgende week RAI-bijlage Van 4 tot en met 14 februari wordt aan het Amsterdamse Europaplein weer de tweejaar lijkse Auto RAI gehouden. De organiserende RAI-vereni- ging bestaat dit jaar een eeuw en de tentoonstelling staat in het teken van dit jubileum. In de negen RAI-hallen met een totaaloppervlakte vim 65.000 vierkante meter tonen de autofabrikanten hun pro gramma voor 1993. Extra aan dacht is er voor de opkomst van de kleine auto en de autcv met elektrische aandrijving. Traditiegetrouw zijn er op de Auto RAI de nodige super sportwagens en experimentele toekomstmodellen te zien. U leest er alles over in een spe ciale RAI-bijlage die volgende week vrijdag in deze krant zal verschijnen. Meer vrouwen met een auto Het aantal afgelegde autokilo meters is vorig jaar met 2,9 pro cent gestegen tot 86,6 miljard, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal auto's nam met ruim 1 procent toe tot bijna 5,3 miljoen, terwijl het ge middelde aantal kilomers per auto eveneens met ruim 1 prcd cent steeg tot 16.340 kilometer; Het autobezit onder mannen nam af met 1 procent, maar daar stond tegenover dat het aantal vrouwen met een auto met 7 procent steeg. In 1990 en 1991 daalde het ge middelde aantal kilometers per auto per jaar nog, vooral ten tij de van de Golfcrisis. De cijfers over vorig jaar betekenen een gedeeltelijk herstel van de trend tot 1989, tot die tijd was jaarlijks een groei te zien. De groei van het aantal autoki lometers komt de laatste tien jaar vooral voor rekening van. het woon-werkverkeer en privé- gebruik,. exclusief vakantie. Die trend zette zich vorig jaar on veranderd voort. Vorig jaar - - werd iets meer in het buiten- i land gereden dan in 1991 Het aantal LPG-auto's nam vo: rig jaar verder af met 6 proceht en het aantal dieselauto's bleef I nagenoeg gelijk. De benzineau- to steeg met 2,5%. Vorig jaar nam het aandeel auto's met ka- talysator toe met 30 procent. In middels kent een derde van alle auto's in ons land zo'n milieu- moedt ook dat de fabriek in Tai wan onder druk is gezet door het Japanse Nissan, dat een minderheidsbelang heeft en bij Yue Loong Nissans laat bou wen. In Europa zit Nissan niet bepaald te springen om een Alle kopers van een Yue Loong zullen door de importeur wor den benaderd. Het is de bedoe ling dat zij hun auto weer inle veren, omdat Eurimpo niet meer kan garanderen dat in de toekomst reserve-onderdelen beschikbaar zijn. Alle Yue Loongs zullen waarschijnlijk weer op de boot naar Taiwan worden gezet. ,,We kunnen vrij soepel zijn in het vinden van een oplossing, omdat het maar om weinig auto's gaat. We zijn vast van plan ervoor te zorgen dat er geen enkele wrevel blijft bestaan bij de kopers," zegt de woordvoerder. De klanten zullen 'een goede inruilprijs' aangeboden krijgen en kunnen indien gewenst overstappen op een van de an dere merken die het concern importeert: een Poolse FSO of (via moeder-maatschappij Abe- mij) een Mitsubishi of Hyundai. Of er mensen zijn die inmiddels zó zijn verknocht aan hun Tai- wanner, dat ze 'm niet meer kwijt willen, weet Corneliszen niet. „Maar als de klant 'm per se wil houden, zullen we daar niet moeilijk over doen". De medewerkers van Eurimpo zullen zich nu gaan inspannen om er op de RAI toch iets moois van te maken. Niet met de Yue Loong, maar met hun andere merk FSO. „De mededeling uit Taiwan had niet op een beroer der moment kunnen komen, zo vlak voor de RAI, maar nu we die verschrikking achter de rug hebben, gaan we er hard tegen aan. We zullen onze gehele stand gebruiken voor een 're launch' van de FSO. Daar heb ben we het met de politieke in stabiliteit in Polen ook al niet gemakkelijk mee gehad, maar nu kunnen we garanderen dat er voldoende auto's worden ge leverd". 1 i I WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Tussen Diemen en Bussum, in beide richtingen, dagen nacht. Hengelo richting Apeldoorn (A 1) Ter hoogte van Deventer, dag en nacht. Amstelveen richting Diemen (A 9) Ter hoogte van Bijlmermeer, avond en nacht. Arnhem richting Oberhausen (A 12) Tussen Veenendaal en de grens, overdag. Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen Veenendaal en Arnhem, overdag. Rotterdam richting Den Haag (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg, avond en nacht. Amersfoort - Zwolle (A 28) Tussen Epe en knooppunt Hattemerbroek, in beide richtingen, dag en nacht. Hoogeveen richting Groningen (A 28) Tussen Haren en Groningen, dagen nacht. Utrecht - Amersfoort (A 28) Tussen knooppunt Rijnsweerd en Zeist, in beide richtingen, avond. „Vooral voor de klanten is het beroerd. Die hebben eerst op ver jaardagsfeestjes moeten verdedigen dat ze in een Yue Loong rij den en dan horen ze nu dat ze hun auto weer moeten inleveren omdat het merk uit Nederland verdwijnt. Dat komt hard aan". Met de nieuwe Corsa slaat de succesvolle autofabrikant Opel in het segment van de kleine auto's een nieuwe weg in. De Corsa '93 biedt de kopers interieurruimte, comfort en veiligheid die zij voorheen al leen bij een veel grotere auto konden vinden, aldus Opel. Vanaf april wordt de totaal veranderde Corsa leverbaar. Opeis kleinste is acht centime ter langer (nu 3,73 meter) en ronder en hoger dan zijn voor ganger. Een lange wielbasis, een grote spoorbreedte en een verder naar voren geplaatste voorruit moeten het interieur 'verrassend ruim' maken. De Corsa wordt leverbaar met drie en met vijf deuren, waar bij de vijfdeurs niet zomaar een driedeurs met twee extra deuren is. De vijfdeurs Corsa heeft een afwijkende carrosse- rievorm en daardoor een ge heel eigen karakter. Op veiligheidsgebied wordt de Corsa voorzien van de nieuw ste voorzieningen, waaronder een antiblokkeer reminrich- ting (ABS) en een airbag (bei den als extra leverbaar). Er zal keuze zijn uit zeven motoren, benzine, diesel en turbodiesel. Prijzen zijn nog niet bekend. voorziening. De CBS-cijfers over vorig jaar staan in scherp contrast met de pogingen van de overheid om de groei van het autoverbruik terug te dringen. In het Natio-^ naai Milieubeleidsplan Plus werd een groei aanvaardbaar geacht van 35 procent tussen 1986 en 2010. Volgens het CBS is sinds 1986 het totale autogebruik met bijna 18 procent toegenomen, vooral door een toename van het aan tal auto's met 14 procent. R. Corneliszen, after sales manager bij Eurimpo in Ridder kerk, importeur van de Taiwa nese auto Yue Loong, is de schrik nauwelijks te boven. Ter wijl de veertien medewerkers van het bedrijf druk in de weer waren met de voorbereiding van de Yue Loong-presentatie op de komende Auto RAI, liet de fabriek in Taiwan plotseling we ten dal er geen auto's meer zul len worden verkocht in Europa. „Het is een verschrikking," zegt Corneliszen. „De verkopen be gonnen er net wat beter uit te zien en ook de vakpers begon wat aardiger over de auto te schrijven". De animo voor de Yue Loong Feeling, een middenklasser waarvoor 25.000 tot 32.000 gul den moest worden neergeteld, was minimaal. Er rijden, een De Fiat Croma zal niet voor '95 worden vervangen door een nieuw model, zo heeft de Italiaanse fabri kant meegedeeld. Wel is Fiat bezig aan een verjon gingskuur voor de Croma. AMSTERDAM GPD 'Ondergewaardeerde' Croma met tweeliter 16-kleppenmotor snelle en prettige reiswagen. De Croma maakte aanvankelijk deel uit van een gezamenlijk project van Fiat, Saab, Lancia en Alfa Romeo, die gevieren een auto in produktie namen met een overeenkomend ontwerp principe. Dat leidde bij Fiat tot de Croma, bij Saab tot de 9000, bij Lancia tot de Thema en bij Alfa tot de 164. Om onduidelijke redenen is de Croma in dit gezelschap altijd wat ondergewaardeerd. Onte recht overigens, want het was vanaf zijn eerste verschijning in 1985 zonder meer een keurige en comfortabele reiswagen. Het model '93 heeft ingrijpende wijzigingen ondergaan, al zijn die aan de buitenzijde wat be- schèiden gebleven. De uitwen dige veranderingen bleven be perkt tot een andere grille met twee grote luchtinlaten en nieu we integrale wieldoppen. De grootste wijziging zit in het aangevulde motorenaanbod. Helemaal nieuw in deze auto is de 2.0 liter 4-cilinder 16V motor, die is afgeleid van de 16-klepper van Lancia, net als Alfa Romeo onderdeel van de Fiat Groep. Er is ook een tweeliter met acht kleppen, die door twee boven liggende nokkenassen worden bediend, alsmede een versie met een turbo. Op dieselgebied biedt de Croma-serie een twee- FIETSSTROOK liter turbomotor met directe dieselinspuiting aan en een 2.5 liter turbodiesel. De nieuwe 16-klepper is een compacte machine, die de bou gies in het midden van de vier kleppen heeft. Dat geeft volgens Fiat een gelijkmatige verdeling van het brandstofmengsel en een optimale verbranding, het geen weer leidt tot een beter rendement en een schonere verbranding. Dit laatste wordt overigens via het Bosch Motro- nic managementsysteem en de katalysator in de gaten gehou den en zonodig bijgeregeld. De 16V motor, gekoppeld aan een uitstekend schakelende ver snellingsbak, gedraagt zich bui redactie: Theo van der Kaaij tengewoon prettig. De accelera tie is, zoals verwacht mocht worden, indrukwekkend. Wie snel wil of moet inhalen heeft aan deze motor een betroüwba- re kameraad. Het vermogen van 140 pk staat daar borg voor. Met een topsnelheid van rond de 200 kilometer per uur kan deze Croma zich met de meeste foto fiat van zijn concurrenten meten. Het is een snelle auto, maar geen sportwagen. De acceleratie van 0 tot 100 kilometer per uur bedraagt 10 seconden. Het koppel van 180 Nm bij 4500 toeren levert een aangenaam motorbereik op, zodat bij 80 km/uur al in de vijfde versnel ling gereden kan worden. jaar na de verkoop-start, op dit moment zo'n 120 rond in ons land. maar daarbij zijn al 45 de monstratie-auto's van de im porteur en dealers. Toch is niet deze tegenvaller de reden voor het ingrijpende besluit in Tai wan, maar het feit dat de fa briek er niet in slaagt de opvol ger voor de Feeling aan te pas sen voor de Europese markt. „Op de RAI wilden we het nieu we model presenteren, maar dan moet het type wel zijn goedgekeurd. En daarmee had den we grote problemen," be kent Corneliszen. Vooral de milieu-eisen in Europa bleken te zwaar voor Yue Loong. „Toen er ineens een hoge delegatie uit Taiwan hierheen kwam hadden we al angstige vermoedens, maar het besluit het merk ge heel terug te trekken kwam toóh erg hard aan". De after sales manager ver- Twee jaar geleden werd de Yue Loong Feeling gepresenteerd op de RAI. Vondellaan 80, 2300 AH Leiden, M telefoon 071-351800 BLIK IN HET VERLEDEN Het degelijke type Aspen van het Ne derlandse merk Sparta is uitgeroepen tot Fiets van het Jaar 1993. Een van het bedrijfsleven onafhankelijke jury koos deze zowel voor recreatie als dagelijks gebruik geschikte fiets juist vanwege de dege lijkheid en de complete uitrusting, waarbij grote aandacht is besteed aan de details. Opmerkelijk is dat de Aspen een damesfiets is, die ook in herenuit voering verkrijgbaar is. Juryvoorzitter Otto Be- aujon: „De vrouw hoeft niet meer lijdzaam toe te zien hoe de man een fiets van 2.000 gulden koopt en haar afscheept met een terug traprem met je." De Aspen moet 1.679 gulden kosten. De Fiets van het Jaar is voor de zesde keer gekozen. De jury noemt als pluspunten van deze fiets hydraulische remmen, ha- logeenverlichting met mogelijk heid van standlicht en een pri ma zadel. Bovendien is de fiets voorzien van keramische velg en, die in combinatie met de velgremmen een optimaal rem- vermogen opleveren. Verder vindt de jury de Aspen goed af gewerkt en comfortabel rijden. De Sparta Aspen is uitgerust met vijf versnellingen, AXA-vei- De Sparta Aspen kost 1.679 gulden. ligheidsslot, extra in de bagage drager verwerkt beugelslot, elektronische kilometerteller en lederen zadel. Eervolle vermeldingen waren er voor de Vertex ProFlex 753SF, een ATB met voor- en achter wielvering en de Kildemoes Co- libri Touring, een fiets voor re creatief en sportief gebruik. Een speciale vermelding was er voor de Loekie 12, een fiets voor kin deren van drie tot zes jaar. De kwaliteit van nieuwe fietsen stijgt, zo luidt de conclusie van de jury na het beoordelen van 22 rijwielen, die vorig jaar in Nederland op de markt zijn ge komen. Aan de afwerking en uitrusting wordt steeds meer zorg besteed en de fietsen zien er goed en verzorgd uit. Er tekent zich een trend af naar ro buuste modellen en er wordt meer dan voor heen rekening gehouden met wensen van de klant. De fabrikanten komen terug van het toepassen van uitzonderlijk dikke framebuizen, zoals enige tijd het geval was. Er zijn meer fietsen in hybride- vorm, dus met gecombi neerde gebruiksmoge lijkheden. Natuurlijk had de jury ook kritiek. Zo blijft de verlichting nog steeds een zwak punt bij de meeste fietsen. Het soort verlichting en de plaatsing zijn niet altijd even goed overdacht. Het komt voor dat achterlichtjes naar de hemel wijzen. De mon tage van de fietsen klopt niet al tijd. Bij verschillende fietsen bleken de banden, ondanks fa- brieksinstructie, verkeerd om gemonteerd. Verder zijn veel ro buuste fietsen uitgerust met slappe bagagedragers. De jury pleit er vervolgens voor dat stalen velgen niet gecombi neerd worden met velgremmen, want bij regen remmen dat soort fietsen belabberd slecht. Ook zou elke nieuwe fiets voor zien moeten zijn van een in structieboekje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10