Unita en regering Angola praten Rusland neemt afstand van Westerse diplomatie Buitenland Clinton houdt vast aan toelating homo's in leger Vaclav Havel president Tsjechische republiek 'Ierse regering beraamde in 1970 inval in Ulster' WOENSDAG 27 JANUAR11993 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeh|ke Persdienst Ind* The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Brand Maersk Navigator bedwongen Burgemeester Singapore» De brand op de Deense tanker MaerskNavigatot die vorige week ten noorden van Sumatra in botsing kwam met een ander schip, is gisteren bedwongen. Het Nederlandse ber gingsbedrijf Smit Tak heeft de oliebrand op de 260.000 metende tanker met schuim onder controle gekregen. weg na brief aan 'topjood' VS helpen Armeniërs de winter door Washington De Verenigde Staten gaan humanitaire hulp stu ren naar Armenië en de andere Kaukasische republieken. In het kader van de humanitaire hulpoperatie Winter Rescue worden in februari 700 containers met goederen per naar Armenië ge bracht. De Kaukasische republiek is verstoken van brandstof ter wijl de winter al weken geleden is begonnen en het vaak hard vriest. België wil methadonbeleid versoepelen brussel België wil het onder strikte voorwaarden mogelijk ma ken voor huisartsen om methadon aan drugsverslaafden te ver strekken. Minister Onkelinx (volksgezondheid) heeft dat gisteren aangekondigd. Het gebruik van methadon, dat in Nederland al jaren wordt verstrekt aan gebruikers van hard drugs, is in België fel omstreden. Tegen artsen die methadon voorschrijven, wor den regelmatig processen gevoerd. Malaysische prins koopt knokpartij af Malaysia Een Malaysische rechtbank heeft gisteren het proces tegen de prins van Johor, Tunku Majid Idris, gestaakt. Majid, die terecht stond omdat hij een hockeyspeler had aangevallen, bleek de zaak te kunnen afhandelen door een schadevergoeding van 390 dollar te betalen. De hele procedure had nog geen vijf minu ten geduurd. De aanval van Majid heeft in Malysia indirect ge leid tot een constitutionele crisis, omdat zijn vader naderhand de hockeycoach heeft geslagen. Premier Mahatmir wil nu de wettelijke onschendbaarheid van de Malaysische vorsten ophef fen. Tunnel door Pyreneeën in de maak l'hospitalet In Frankrijk is gisteren begonnen met het graven van een tunnel door de Pyreneeën naar Spanje. De tunnel maakt deel uit van omvangrijke plannen om de verbindingen tussen beide landen te verbeteren. De tunnel met twee rijbanen loopt onder de vaak met sneeuw bedekte 1.915 meter hoge Puymo- rens-pas in het oosten van de Pyreneeën en moet naar verwach ting in 1994 klaar zijn. Barbra Streisand wil in de Senaat new york De Amerikaanse actrice, zangeres en regisseur Bar bra Streisand wil bij de volgende verkiezingen eind volgend jaar een zetel in de Senaat bemachtigen. De ster heeft nog niet ge zegd namens welke staat zij in de Senaat denkt te komen. Ze heeft een huis in California en een appartement in New York maar waar zij staat ingeschreven is niet bekend. Miljoen dollar voor memoires Quayle Washington Dan Quayle, die nog geen week ambteloos burger is nadat hij vier jaar als vice-president de Verenigde Staten dien de, heeft een contract van meer dan een miljoen dollar gesloten met de uitgeverij Harper Collins voor de publikatie van zijn me moires. Het boek wordt 'een zeer persoonlijk verslag' en zal niet de vorm krijgen van een verkiezingsprogramma met het oog op 1996. De memoires moeten in het najaar van 1994 in de winkel liggen. Ex-agent wil geld wegens maagzweer Jeruzalem Een ex-agent van de Israëlische inlichtingendienst Mossad wil compensatie van zijn voormalige werkgever omdat hij door het gevaarlijke werk een maagzweer heeft opgelopen. De man zou na een diensttijd van zeven jaar bij de Mossad, de dienst hebben verlaten qmdat hij last kreeg van zijn maag. Tot nu toe heeft het ministerie van defensie de eisen van de man af gewezen omdat zijn werk de ziekte nooit veroorzaakt zou kun nen hebben. Condoomcampagne tegen abortus havana De Cubaanse regering wil via een omvangrijks cam pagne het gebruik van condooms propageren om het grote aan tal abortussen in het land te verminderen. In Cuba is abortus het meest toegepaste middel om een ongewenste zwangerschap te voorkomen. Voorbehoedsmiddelen zijn schaars, onbekend en niet gratis. Abortus is dat wel. Aborigine Australiër van het jaar Sydney Mandawuy Yunupingu, een Aborigine die de succesvol le rockband Yothu Yindy leidt, is gistem op Australia Day uitge roepen tot Australiër van het jaar 1992. Na de officiële toeken ning van de titel door premier Paul Keating, riep Yunupingu op tot raciale verzoening en begrip. Tien maanden geleden was Yunupingu nog uit een cafe gezet wegens zijn huiskleur. Hij be gon een rockcarrière nadat hij als eerste Aborigine een teitsgraad had behaald. Zijn broer Galanwuy werd in 19 Australiër van het jaar voor zijn inzet als Aboriginal-leider. muqdisho» Vanachter het prikkeldraad houden twee Somalische kinderen de buitenlandse hulptroepen in de gaten. Nog steeds ziet hun toekomst er allerminst hoopvol uit. De dis tributie van voedsel verloopt door de operatie 'Restore Hope' vrij goed, maar de tienduizenden buitenlandse militairen hebben nog maar weinig kunnen verbeteren aan de algeme ne veiligheidssituatie in het land. foto afp Eerste besprekingen na opnieuw oplaaien burgeroorlog De Angolese regering en de verzetsbeweging Unita be ginnen vandaag in Etiopië aan drie dagen van overleg om tot vrede te komen in de weer opgelaaide burgeroor log. Het wordt de eerste topontmoeting tussen regering en Unita sinds november. i ringsleger en de verzetsbewe ging Unita hebben sinds de ver kiezingen al meer dan 10.000 mensen het leven gekost. Het vredesakkoord van 1991, dat met de verkiezingen bezegeld had moeten worden, is finaal aan flarden geschoten. De Vei ligheidsraad buigt zich deze week over de vraag of het man daat de VN-waamemersmissie (UNAVEM II), dat op 31 januari afloopt, wel verlengd moet wor den als de oorlogvoerende par tijen blijkbaar geen vrede wil- De oorlog in Angola is weer in alle hevigheid opgelaaid nadat Unita weigerde haar nederlaag te erkennen bij de verkiezingen van september. Volgens diplo maten is de regering nu bereid tot besprekingen na een aantal militaire nederlagen, zoals het verlies van de havenstad Soyo en de mislukte pogingen om het Unita-hoofdkwartier in Huambo in te nemen. De gevechten tussen het rege len. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali schreef vrijdag in een bijdrage voor de vergadering van de Raad dat de vredesoperatie van de VN in april moet worden beëindigd als de gevechten doorgaan en vredesbesprekingen uitblijven. Tot die tijd, zo adviseerde Bout ros Ghali, moet de VN-missie van 714 waarnemers terugge bracht worden tot 64 man die allemaal in de hoofdstad Luan da gestationeerd worden. De Nederlandse waarnemers, 27 op dit moment, blijven voor lopig nog in Angola, zegt een woordvoerder van het ministe rie van defensie in Den Haag. „De Nederlanders lopen geen gevaar, zij zijn uit de gevaarlijke gebieden weggehaald", aldus de zegsman. „Hoe lang wij blijven hangt af van wat de Veiligheids raad beslist". Sommige functionarissen van de regerende MPLA (Volksbe weging voor de Bevrijding van Angola) vrezen dat het land wegzinkt in chaos als de VN echt weggaan. Unita (Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola) zou inmiddels zo'n 70 procent van het grondgebied in handen hebben. Wellicht toch wat onder de indruk van het dreigement van de VN-chef zijn regering en Unita akkoord gegaan met de besprekingen in Addis Abeba. Eerder kwamen zulke bespre kingen steeds niet van de grond omdat de partij die aan de win nende hand was haar tegen- Buitenlands beleid inzet van machtsstrijd den haag anphet voormalige Joegoslavië. Over de Amerikaanse kruisraketaanval op de Iraakse hoofdstad Bagh dad vorige week zei een zegsman: „Het aanvallen van militaire objecten in een ding, maar het is an ders als er burgers worden getroffen." Harde taal kwam er ook na het Kroatische of fensief tegen de Serviërs in Krajina. Moskou dreigt met sancties als Kroatië niet de VN-resolutie na volgt om de strijd te staken. De Kroatische aanval was „onaanvaardbaar", stelde het ministerie. Het is niet duidelijk of de jongste uitspraken duiden op een diplomatieke koerswijziging, of slechts bedoeld zijn om de conservatieve gemoe deren te sussen. Wel geven zij aan dat na de eco nomische en politieke hervormingen, nu ook het buitenlandse beleid iuzet is geworden van de machtsstrijd tussen de conservatieven en de her- vormingsgezinden. De grote boeman voor de conservatieven is mi nister Kozyrev, die ondanks alle kritiek zijn baan nog heeft weten te behouden. Hij wil dat Rusland als 'beschaafd' land wordt erkend. Dat kan vol gens hem alleen als het voor democratie en sa menwerking in internationale organisaties kiest: het moet deel uitmaken van de wereldgemeen schap. top ziet problemen voor de huisvesting van militairen, ver wacht problemen met discipli ne, heeft gewaarschuwd voor geweld tegen homoseksuele mi litairen en ziet problemen op doemen door eisen over huwe lijken tussen personen van de zelfde sekse. Volgens regerings functionarissen wil Clinton het verbod in twee stapperr ophef fen. Eerst zou een einde moeten worden gemaakt aan de ge woonte dat recruten gevraagd wordt naar hun seksuele ge aardheid en zouden verklaarde homo's in het legér niet langer ontslagen moeten worden. De tweede stap zou de officiële op heffing van het verbod behel zen. Die zou vergezeld moeten gaan van regels die de door de legertop voorziene problemen ondervangt. De Amerikaanse legertop, inclu sief de voorzitter van de chefs van staven Colin Powell, heeft gezegd zich met tegenzin te zul len neerleggen bij toelating van homoseksuelen in het leger. In het Amerikaanse Congres is een krachtige lobby in gang gezet die uitvoêring van het plan van president Clinton wil verhinde ren. Clinton heeft gisteren nog eens benadrukt vast te houden aan zijn voornemen. De leger- De Russische president Jeltsin heeft er genoeg van kritiekloos aan de Amerikaanse leiband te lopen. „De VS hebben de neiging hun voorwaarden op te leggen als het om Irak of Joegoslavië gaat", al dus Jeltsin. Daarmee praat hij de conservatieve oppositie naar de mond, die niets moet hebben van het pro-Westerse beleid van minister Andrej Kozyrev (buitenlandse zaken). Doorgaans houdt Jeltsin zich op de vlakte als het om buitenlandse politiek gaat, maar begin de ze week trok hij fel van leer tegen Washington. „Een land kan een ander land niet dicteren wat het in een ander gebied in de wereld moet doen", zei hij op een persconferentie. De conservatieve oppositie verwijt Jeltsin de Russische belangen te verkwanselen aan het Wes ten. De concessies op het diplomatieke front die nen als afbetaling voor de buitenlandse hulp. zeg gen critici. De prijs hiervoor is het 'verraad' van Ruslands traditionele bondgenoten Irak en Servië. De conservatieve kritiek lijkt effect te hebben, gezien de gespierde uitspraken die de laatste da gen van het ministerie van buitenlandse zaken komen over het geallieerde optreden in Irak en Parijs en Bonn: Onderzoek naar bloedbad Togo IOMÉ-PARUS Rtr-AP Frankrijk en Duitsland hebben gisteren gepleit voor een onder zoek naar de dood van tenmin ste zestien betogers die maan dag in het Westafrikaanse Togo omkwamen toen de oproerpoli tie het vuur opende op een groep demonstranten. De op positie, die zegt dat er zeker 50 doden vielen, staakt al elf weken tegen het militaire bewind van president Eyatféma. „Het is niet voldoende als de regering van Togo spijt betuigt. Ze moet op treden en de verantwoordelij ken straffen", aldus de Duitse staatssecretaris Schafer (buiten landse zaken) in Parijs. Schafer en de Franse minister Debarge (ontwikkelingsssamenwerking) waren maandag in Togo voor een onderhoud met Eyadéma. Vadav Havel krijgt applaus van leden van het Tsjechische parlement e de regering na zijn verkiezing tpt eerste president van de nieuwe Tsjechische re publiek. foto reuter stander allerlei onverteerbare voorwaarden stelde. „Het lijkt een tragische golfbeweging", al dus VN-gezant Margaret An- stee. „Als de ene partij boven ligt, wil de andere niet praten, en andersom". Volgens de Angolese radio heeft het bereiken van een be stand de hoogste prioriteit, hoe wel diplomaten zeggen dat er nog helemaal geen agenda voor het overleg is vastgesteld. Be halve de strijdende partijen zul len ook vertegenwoordigers van Rusland, Amerika en Portugal de onderhandelingen bijwonen. Zij zien toe op de uitvoering van het vredesakkoord van 1991. Etnisch geweld in Rwanda eist zeker 50 levens KIGALIRtr-AFP Jeugdige aanhangers van de Rwandese president Habyari- mana hebben gisteren in het noordwestelijke Gisenyi zeker vijftig leden van de Tutsi-min- derheid vermoord. Honderden mensen zijn op de vlucht gesla gen. Habyarimana en zijn aan hang zijn Hutu's, een meerder heid die het in het Oostafri- kaanse staatje voor het zeggen heeft. Het geweld brak uit ter wijl de regering en de president met elkaar overhoop liggen over de vraag wie moet onderhande len over een vredesregeling met het Patriottisch Front van Rwanda (RPF), dat uit Tutsi's bestaat. De regering heeft met de RPF een bestand gesloten en afgesproken dat het RPF deel zal nemen aan een nieuw kabi net. Habyarimana heeft dat plan inmiddels verworpen. Hij wil dat er opnieuw wordt on derhandeld over het akkoord. Het RPF is hier fel op tegen. Burgemeester Schlagkamp van het Duitse wijndorp Senheim is afgetreden na een kritische brief aan de voorzitter van de Centrale Raad van joden in Duitsland, Ignatz Bubis. De burgemeester' schreef Bubis, die hij een „topjood" noemde: „Ik bid God dat ik nooit een jood als burger krijg. Ik ben blij burgemeester te zijn van een dorp met 700 inwoners, waar geen joodse burgers wo nen, die de vrede en rust in het dorp elke dag zouden versto ren met hun irriterende baar den". Schlagkamp trad af in een spoedbijeenkomst van de dis- trictsraad van Chochem-Celle en op aandrang van de minis ter van binnenlandse zaken van de deelstaat Rheinland- Pfalz. De ex-burgemeester ver wierp in zijn brief ook Wieder- gu tmach tu ugs- be t al i n ge n en beschuldigde Bubis ervan de Duitsers te beledigen. Israël woedend over VN-rapport gedeporteerden De Israëlische regering heeft het VN-rapport over de kwestie van de ruim 400 gedeporteerde Pa- lestijnen met grote felheid van de hand gewezen. Premier Ra bin deed het rapport af als een „ernstige fout en onrechtvaar- dig. In het rapport beveelt VN-se cretaris-generaal Boutros Ghali de Veiligheidsraad aan „de noodzakelijke maatregelen" te nemen om Israël ertoe te bewe gen de gedeporteerden terug te halen. Volgens Rabin meten de VN met twee maten, omdat het ver slag geen melding maakt van wat hij omschreef als „de isla mitische terreur". Ook de aanbeveling van Bout ros Ghali om de VN toezicht te laten uitoefenen op handhaving van de mensenrechten in de be zette gebieden, stuitte op krach tig Israëlisch verzet. Het voor stel voor VN-toezicht is echter door de Palestijnse delegatie bij het vredesproces met instem ming ontvangen. Bonn levert geen duikboten aan Taiwan berlun hans hoogenduk correspondent Duitsland weigert duikboten en fregatten aan Taiwan te leveren. Kanselier Kohl en minister Kin kel (buitenlandse zaken) willen de verbeterde relaties met de Volksrepubliek China niet in ge vaar brengen door wapens aan Taiwan te verkopen. Bovendien verwijst Kohl naar het regeerak koord waarin staat dat naar spanningsgebieden geen wa penexport mag plaatsvinden. Daardoor staat vrijwel vast dat de nationale defensieraad mor gen niet het groene licht zal ge ven voor de leverantie van tien onderzeeërs en tien fregatten aan Taiwan. In de oppositionele SPD was een hevige ruzie uitgebroken over deze order. De sociaal-de mocratische minister-president van de deelstaat Nedersaksen, Schröder, had zich tot grote woede van de regionale opposi tie uitgesproken voor opheffing van het wapenembargo tegen Taiwan. De sociaal-democraat vindt de werkgelegenheid in de scheepsbouwsector zwaarder wegen. Nadat SPD-voorzitter Engholm zich had gedistanti eerd van Schröders uitlatingen, herzag deze zijn mening. PRAAG-BRATISLAVA AFP-Rtr Vóclav Havel is gisteren volgens verwachting door het Tsjechi sche republiek tot president ge kozen. De toneelschrijver en vroegere dissident wordt de eer ste president van het sinds 1 ja nuari onafhankelijke land. Ha vel (56), die vorig jaar nog presi dent was van Tsjecho-Slowa- kije, kreeg 109 stemmen, acht meer dan de vereiste absolute meerderheid. Havel zei op een persconfe rentie na afloop van de zitting dat handhaving van de nauwe banden met Slowakije aan de top van zijn agenda staat. Hij kondigde aan dat zijn eerste of ficiële reis als Tsjechische presi dent naar Bratislava zal zijn, de Slowaakse hoofdstad. Bij de eerste stemronde in Slowakije behaalde geen der kandidaten de vereiste meer derheid. De meeste stemmen gingen naar Roman Kovac van de regerende Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS). londen uptgegaan op de gebeurtenissen die leidden tot het Dublinse wa penproces in 1970, toen onder meer twee Ierse ministers wer den beschuldigd van illegale wapeninvoer. Alle beklaagden werden vrijgesproken. Eén van de ministers. Charles Haughey, werd later premier. De IRA moest zich in het ge val van een invasie ingraven in strategische posities in Derry, Newry en Belfast tot het Ierse leger kon binnentrekken. De in vasie had nooit plaats, maar de beloften van wapens en geld aan bepaalde IRA-afdclingen droeg wel indirect bij tot de op richting van de huidige 'Provi sional IRA'. De Ierse regering wilde in 1970 rechtstreeks in Ulster ingrijpen en het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) bewapenen indien de protestanten de totale aanval zouden openen op ka tholieke gebieden. Dat meldt de BBC vanavond in het program ma Tirnewatch. Volgens de programmama kers hadden Ierse politici een netwerk van gefingeerde bank rekeningen georganiseerd en trainingskampen opgericht voor IRA-strijders ter voorbereiding op een invasie in Noord-ler- land. In de documentaire wordt in-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7