FNV wil van VUT af bij bankbedrijf Binnenland slechte gordeldrager Bisschop, zakenman en militair helpen de BVD Piloten: Maatregelen tegen helikopter-ontsnappingen Helper Anne Frank overleden Gescheiden mens is F-16 zoekt met infrarood naar massagraf bij Haren 'Ganzenjacht wordt zeer slordig uitgevoerd' Giro 50500 Gééf om lepra WOENSDAG 27 JANUAR11993 193 5 De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft sinds kort een zogenoemde ldankbordgroep. Zestien promi nente militairen, bestuurders, wetenschappers en ver tegenwoordigers van belangenorganisaties wisselen een keer of drie per jaar van gedachten over politieke en maatschappelijke ontwikkelingen en de mogelijke rol van de BVD daarin. De meest in het oog springende namen zijn bisschop H. Emst van Breda, oud-Vendex-topman A. van der Zwan, burgemeester A. Peper van Rotterdam, oud-bur gemeester M. Vos-van Gortel van Utrecht en hoofd commissaris E. Nordholt van Amsterdam. Met z'n allen moeten zij meedenken over de ver nieuwde rol van de BVD in onze samenleving. Want die ene 'Grote Rode Vijand' achter 'De Muur' is versplin terd tot een onoverzichtelijke bende. En daarnaast zoekt de BVD naar een juiste bestrijding van de vijan den die om de (linker- en rechter)hoek zitten. De klank bordgroep moet helpen bepalen waar de grens ligt. Anderhalf decennium geleden was het allemaal nog zo duidelijk voor onze Binnenlandse Veiligheidsdienst. De Oost-West-verhoudingen bepaalden voor het over grote deel de koers van de BVD. Maar de afgelopen ja ren is dat 'vijandbeeld' een stuk diverser geworden. ,,f let ligt veel genuanceerder", aldus een woordvoerder. Dat betekent keuzes maken. Zoals minister Dales (binnenlandse zaken) dal wel vaker pleegt te doen, zoekt ze daarbij de hulp van 'mensen die fors in het on derwerp staan' en daarbij 'een stevige mening hebben'. Het is zo langzamerhand een handelsmerk van Dales aan het worden. Zij deed dat eerder onder meer in de aanzet tot het minderhedendebat en de discussie over de rampenbestrijding. De minister belde de meeste kandidaten van de klankbordgroep dan ook persoonlijk op. Burgemeester Peper van Rotterdam hoefde niet lang na te denken. Hij zag „geen aanleiding om nee te zeggen". Peper, nooit te beroerd om te discussiëren over maatschappelijke kwesties in „een interessant gezelschap", vindt het aantrekkelijk om „de aanvaardbaarheid van de opvat tingen van een veranderende BVD te toetsen". Ook bisschop Ernst van Breda noemt het „van groot belang om vanuit de diverse geledingen in de maat schappij te toetsen wat er in de BVD omgaat en signa len af te geven over wat er in de maatschappij speelt". Maffia De Amsterdamse politicoloog C. Wiebes, die enkele pu- blikaties over de BVD op zijn naam heeft staan, vindt dat de klankbordgroep past in de nieuwe, open stijl van de BVD. „Het kan volgens mij geen kwaad dat de BVD op zo'n manier voeling houdt met de maatschappij. En ook zal de BVD zijn ideeën kunnen toetsen." Als voor beeld noemt de politicoloog dat de BVD tijdens zo'n bijeenkomst de vraag kan opwerpen of het moslim fundamentalisme een potentieel gevaar is voor Neder land. „Nee", vervolgt Wiebes, „ik geloof niet dat de BVD dobbert. Ze weten wat ze willen en hebben diverse doe len omschreven in hun eerste openbare jaarverslag. Maar de taak is wel een stuk diffuser geworden. Neem alleen de ontwikkelingen in Oost-Europa maar. Dat is niet één groot blok meer, maar een hoeveelheid aan problemen. Industriële spionage is een voorbeeld, wat ook door buitenlandse veiligheidsdiensten als een be langrijk onderwerp wordt gezien. De wapenhandel is er ook één. Er zijn daar gigantische hoeveelheden wapens in omloop. Die ene hoofdtaak van de BVD is versnip perd." In tegenstelling tot de Inlichtingendienst Buitenland en de Militaire Inlichtingendienst, die respectievelijk worden opgeheven en ingekrompen, ziet Wiebes voor de BVD wel een toekomst. „Diverse einddoelen blijven bestaan. Die moeten zowel in de uiterst linkse als rechtse hoek worden gezocht. Van RaRa tot fascistische organisaties. En neem bijvoorbeeld de samenwerking tussen de Italiaanse en Colombiaanse maffia, die be paalde lijnen naar Oost-Europa proberen uit te zetten." Goede weg Ook directeur J. Westra van de Anne Frank Stichting, die zelf plaatsneemt in de klankbordgroep, vindt dat de BVD op de goede weg zit. Hij is blij met het feit dat de BVD-directeur Docters van Leeuwen inmiddels een pu blieke Figuur is. „Ik kijk natuurlijk vooral vanuit de in valshoek racisme, antisemitisme en extreem-rechts. Het is voor mij een goede kans om als directeur van de Anne Frajik Stichting een beetje in de buurt te zitten van wat de BVD op dat gebied voor beleid voert. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat wij als klankbordgroep tot een afgewogen oordeel komen en het beleid van de BVD bepalen. Wij moeten vanuit onze achtergrond sig nalen afgeven. Wij bepalen niet wat de BVD gaat doen. Gelukkig niet zeg, daar ben ik helemaal niet voor opge leid." D'Ancona wil erkenning van gebarentaal den haag anp Minister d'Ancona (WVC) wil nog dit jaar advies van de Ne derlandse Dovenraad over de erkenning door het Europese Parlement van de gebarentaal die door veel doven wordt ge bruikt. Deze erkenning moet ook concreet vorm krijgen. De minister is met name geïnteres seerd in de juridische gevolgen. Dat zei de bewindsvrouw gis teren in Den Haag, waar ze net eerste exemplaar in ontvangst nam van het boek 'Gebarentaal, de taal van doven in Neder land'. De samenstellers vinden dat gebarentaal en gesproken Nederlands „op geen enkele wijze voor elkaar onderdoen" en hopen dat in hun boek te la ten zien. Het boek toont aan dat alles mogelijk is met gebaren taal. Zo kunnen bij voorbeeld ook gedichten en grappen wor den gemaakt. Er zijn in ons land 15.000 ge hoorgestoorden. In de hele we reld kunnen acht miljoen men sen niet (voldoende) horen. Jan Gies en zijn vrouw Miep In het Anne Frankhuis, archieffoto anp In Amsterdam is gisteren Jan Gies overleden, een van de /hensen die Anne Frank en de andere onderduikers in 'Het Achterhuis' heeft bijgestaan. Dat heeft de Anne Frank Stich ting meegedeeld. Gies werd 87 jaar. In 1941 trouwde Jan Gies met Miep Santrouschitz, die sinds 1933 werkte bij de firma Opekta van Otto Frank, Anne's vader. Jan Gies verzamelde distributie bonnen en bij voorbeeld ook boeken voor de onderduikers. Otto Frank, die als enige van de bewoners van Het Achter huis de oorlog overleefde, trok na de bevrijding voor zeven jaar bij de familie Gies in. Tijdens de oorlog hadden Jan en Miep ove rigens zelf ook een onderduiker in luns Jan Gies werd onderscheiden met de medaille van het her denkingscentrum Yad Vashem in Jeruzalem en door de joodse organisatie B'nai B'rith. Volkorenbrood is vaak niet volkoren den haag Wie bij de bakker volkorenbrood vraagt, loopt grote kans gewoon bruin brood te krijgen. Deze conclusie trekt de Consumentenbond na een onderzoek bij honderd bakkers in het hele land. Ongeveer één op de acht bakkers houdt zich niet aan de warenwet en verkoopt 'volkorenbrood' dat zo niet mag worden genoemd omdat er te weinig kiemen en zemelen in zit ten. Volkorenbrood moet uit de volledige graankorel bestaan. Weer poster Love Jeans verboden Amsterdam De reclameposter 'He needs love', waarop de ach terzijde van een man in een wijd opengeslagen regenjas is te zien, mag niet meer worden gebruikt. Deze poster van Love Jeans is volgens de Reclame Code Commissie in strijd met de goede smaak. De commissie komt tot deze conclusie na klach ten van de beweging 'Christenen voor de Waarheid'. Volgens de klagers is de poster ook zeer schadelijk voor kinderen. Ze spra ken over „de dictatuur van onzedelijkheid en sex". De commis sie acht de afbeelding echter geen bedreiging voor de geestelijke gezondheid van minderjarigen. Eerder werd al een andere pos tervan Love Jeans na een klacht van Christenen voor de Waar heid verboden. Soldaat bestraft voor wapenbezit arnhem» De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft een 20-jarige dienstplichtig militair uit Bussum gistermorgen veroordeeld tot vier weken militaire detentie voorwaardelijk en een boete van duizend gulden. De man werd op eerste Kerstdag in het Kroatische Split betrapt op het bezit van een machinege weer, 47 scherpe patronen en twee handgranaten. Een deel daarvan had hij bij een wapenhandelaar gekocht. De VN-soldaat overtrad hiermee de vaste order van het verbindingsbataljon waar hij deel van uitmaakte. Hij werd onmiddellijk na de vondst van het wapentuig op het vliegtuig naar Nederland gezet. Bewaker verdacht van brandstichting deurne» De politie heeft een 29-jarige man uit Deurne aange houden op verdenking van brandstichting in een machinefa briek in zijn woonplaats, begin deze maand. De brand richtte voor enkele tientallen miljoenen guldens schade aan. De ver dachte werkte als particuliere bewaker voor de machinefabriek. De politie weet niet wat het motief van de man is geweest. Hij wordt overigens ook verdacht van een brandstichting, vorig jaar in een gebouw van een waterwinbedrijf in Eindhoven. In ver band met die zaak is ook een 19-jarige inwoner van Helmond aangehouden. Gescheiden i vaker dan anderen hun auto gordel om te doen. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) constateert dit aan de hand van de 'Gezondheidsen quête 1990', waarin voor het eerst ook vragen over het ge bruik van de autogordel wer den gesteld. Voor in de auto draagt ge middeld tachtig procent van de inzittenden altijd de gordel. Bij mensen die gescheiden zijn, is dat ongeveer vijftien procent minder, ook als reke ning wordt gehouden met an dere factoren die van invloed blijken op het gebruiken van de autogordel. Zo doen vrou wen meer dan mannen, oude ren meer dan jongeren en ho ger opgeleiden meer dan lager opgeleiden de gordel om. Ook de al dan niet gezonde leefstijl blijkt van belang: men sen die lichamelijk actief zijn, niet-rokers en mensen die niet of matig drinken, gebruiken de gordel vaker dan niet-actieven, rokers en drinkers. Achterin de auto droeg maar zestien pro cent van de ondervraagden al tijd de gordel. Dat is echter vo rig jaar pas verplicht geworden voor nieuwe auto's, terwijl de enquête in 1990 is uitgevoerd. ping. Binnen vrij korte tijd zijn er in Nederland drie ontsnap pingen geweest waarbij een handlanger buiten de strafin richting onder bedreiging van een vuurwapen een helikopter kaapte. Volgens de VNLO kunnen de helikopterontsnappingen plaatsvinden, doordat de hand langers van de gedetineerden op de hoogte zijn van de tijden waarop wordt gelucht. Luchten op wisselende tijden moet daar aan een eind maken, vindt de VNLO. De Vereniging van Nederlandse Luchtvaart Ondernemingen (VNLO) heeft staatssecretaris Kosto van justitie gevraagd maatregelen te treffen tegen het kapen van helikopters, die daar na worden gebruikt bij ont snappingen uit strafinrichtin gen. In de brief uit de vereniging, waarbij veel helikopterbedrijven zijn aangesloten, haar bezorgd heid over de kapingen. De be drijven kunnen zich niet verze keren tegen schade door ka- Individueelpre-pensioenin plaats van collectieve regeling De Dienstenbond FNV wil af van de collectieve VUT-re- geling in het bankbedrijf (112.000 werknemers) en het verzekeringswezen (40.000 werknemers). In plaats daar van moet een 'pre-pensioen' komen. Deze regeling leunt minder op solidariteit tussen werknemers dan de VUT. Het pre-pensioen is een individuele zaak: iedere werkne mer spaart voor zijn eigen uitkering. De VUT wordt op gebracht door alle werknemers in de bedrijfstak samen. De FNV-bond presenteerde dit idee gisteren in de brief met voorstellen voor een nieuwe CAO in het verzekeringsbedrijf. Hoewel de leden in het bankbe drijf zich er nog over moeten uitspreken, verwacht de bond in deze sector met dezelfde voor stellen te komen. De onderhan delingen over de nieuwe CAO's beginnen in februari. De bond wil dat iedere werk nemer verplicht wordt te sparen voor zijn pensioen. Het aldus opgespaarde bedrag kan de werknemer vanaf zijn zestigste jaar naar eigen inzicht beste den: of hij gaat met 'pre-pen sioen', of hij werkt (en spaart) door om het geld later te beste den. De uitkering is dus in tegen stelling tot de VUT niet gerela teerd aan het eindloon. De mo gelijkheid om vervroegd uit te treden wordt bepaald door de hoogte van de premie en de duur van de periode van op bouw. De bond wil verder dat de werknemer ook bij een be ëindiging van zijn dienstver band de opgebouwde rechten behoudt. Mocht de nieuwe regeling worden ingevoerd, dan wil de bond voor oudere werknemers een overgangsregeling instellen. Zij hebben immers geen kans gehad voor een pre-pensioen te sparen. De bond denkt dat na twintig jaar niemand meer ge bruik hoeft te maken van die overgangsregeling. Om de nieuwe regeling te fi nancieren moet in de eerste plaats het geld dat nu wordt be steed aan de VUT-regeling (4 procent van de loonsom) wor den aangewend. Vooral in het begin van de regeling moet er echter nog flink wat geld bij, om zo de overgangsregeling te kun nen betalen. Zo rekent de bond in het eerste jaar op een ver dubbeling van de kosten. Dat extra geld moet worden gevon den binnen de huidige loon ruimte van 4,5 tot 5 procent, al dus de bond. Na verloop van tijd dalen de kosten van de re geling weer naar het huidige ni- Vorig jaar spraken de bonden bij Akzo reeds af om de collec tieve VUT in te ruilen voor een individuele regeling. Bij Akzo betrof het echter een voorstel van de directie. De bonden wa ren aanvankelijk tegen, maar gingen na langdurige onder handelingen overstag. Bestuurder H. Noten van de Dienstenbond wil zijn voorstel niet direct vergelijken met de regeling die bij Akzo is afgespre- ken. Een belangrijk verschil is dat de Dienstenbond iedereen wil verplichten om premie te betalen voor het pre pensioen. Bij Akzo gebeurt dat op basis van vrijwilligheid. Een F-16 verkenningstoestel van de vliegbasis Volkel heeft gisterochtend in natuurgebied Appelbergen bij het Groningse Haren gezocht naar een massa graf met slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Met be hulp van infra-roodcamera's werd het bosrijke gebied vanaf tachtig meter hoogte in kaart gebracht. Aan de hand van vergelijkin gen van de foto's met materiaal dat de Britse Royal Air Force tij dens de oorlog maakten, hoopt Defensie een massagraf van zestien 'stakers' te vinden, die in 1943 standrechtelijk werden geëxecuteerd. Direct na de oor log werd in het natuurgebied al een graf met de stoffelijke over schotten van negentien slacht offers gevonden. Volgens getui gen moeten de overige licha men in een tweede massagraf liggen. Nabestaanden hadden het ministerie om de fotovlucht verzocht. den helder Van het merk Hollywood zijn ze, de sigaretten. Irt Nederland is het niet te koop, maar bij Den Helder en op Texel liggen de rood-witte sloffen voor de grijp. De jutters daar halen hun hart dan ook op. De duizen den sloffen Amerikaanse sigaretten maakten deel uit van de lading van het vrachtschip Hamburg Star, dat maandag in de hevige storm op de Noordzee twintig containers ver loor. Overigens blijkt nu dat daarbij niet de container met de gevaarlijke stof musk xyleen was, zoals de kapitein eerder had gemeld. Hij had zich in de consternatie vergist, meldde hij Rijkswaterstaat gisteren. Zestien van de twin tig containers zijn inmiddels terecht, foto VOCW 50 GULPEN KEPT V EEN LEPRAPATIËNT lEPRASTTCHTINO AMSTERDAM Bij de jacht op ganzen wordt al lesbehalve zorgvuldig omge gaan met aangeschoten dieren. Op veel plekken blijken gewon de ganzen rond te lopen, die door jagers niet zijn meegeno men. Door deze jachtpraktijken wijken de vogels uit van de rust gebieden naar de landbouwge bieden in de omgeving, waar ze vervolgens schade veroorzaken. Dit schrijft Vogelbescherming Nederland in een brandbrief aan staatssecretaris Gabor (landbouw en natuurbeheer). Gabor schreef vorige week in zijn bij de Tweede Kamer inge diende nota Jacht en Wildbe- heer dat er in Nederland wat betreft de ganzenjacht geen ex cessen plaatsvinden. Er wordt alleen gejaagd om schade aan landbouwgewassen te voorko men. De Vogelbescherming be twist dat echter. Momenteel is de jacht in volle gang. Jaarlijk§ worden circa^50.000 ganzen af geschoten. „Als we kijken naar de jacht praktijken, dan heeft dat niets te maken met schadebestrijding in de landbouw. Er wordt puur voor het plezier en de lol ge jaagd. Bovendien wordt de jacht heel slecht uitgevoerd, bij voor beeld bij duisternis en dichte mist, waardoor je ganzen dus aanschiet die verder geen kant op kunnen", meent directeur J. Bonjer van de Vogelbescher ming. De Vogelbescherming heeft bij inspecties van de slaapge- Een aangeschoten rietgans (rechts) en een aangeschoten kolgans in de Noordoostpolder. foto anp fred hess bieden van ganzen in de Noordoostpolder tientallen ver wonde vogels aangetroffen. „Wij vonden grote aantallen ge wonde kolganzen en rietgan zen. Dat zijn soorten ganzen waarop wel mag worden ge jaagd, maar dat moet op een or dentelijke manier gebeuren. Bo vendien hebben we een brand- gans aangetroffen, waarvan de vleugel bijna was afgeschoten. De brandgans is een bedreigde en beschermde vogel. Er mag absoluut niet op worden ge- jaagd." De Vogelbescherming wil dat Gabor snel maatregelen neemt om de ganzen te beschermen. De jacht zou bij slaapplaatsen van ganzen moeten worden verboden, evenals het jagen in de duisternis of mist. Verder zouden jagers ook niet meer moeten worden betaald voor hun arbeid. Alleen voor het be schermen van landbouwgewas sen moet de jacht worden toe gestaan. De Nederlandse Jagersvereni ging zegt in een reactie dat er afgelopen weekeinde absoluut niet is gejaagd in de Noordoost polder. Ze geven toe dat het verwonden van ganzen niet is uitgesloten. Maar aangeschoten beesten worden altijd verza meld en niet aan hun lot over gelaten, aldus de jagersvereni ging-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5