'Nieuwe ingreep WAO kan noodzakelijk zijn' FNV roept DAF-personeel op tot grote demonstratie Binnenland Brand pension Vogel eist indirect twaalfde dode Kohl wil versnelling Europese integratie Voor Brinkman is het donders vervelend Fret helpt NS bij jacht op gravertjes 'Botsproef bij auto's deugt niet' Kind doodgemarteld omdat het niet zindelijk was WOENSDAG 27 JANUAR11993 lands Persbureau CPD* Meer militairen naar 'Joegoslavië' den haag De Nederlandse transporteenheid in het voormalige Joegoslavië wordt uitgebreid met vijftig extra chauffeurs. Solda ten hadden tijdens het bezoek van staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie geklaagd dat zij vanwege de onveilige si tuatie vaker wacht moesten lopen. Daardoor kwam hun chauf- feurstaak in het gedrang. Een defensiewoordvoerder beklem toonde dat de uitbreiding niets te maken heeft met de veiligheid van de VN-troepen. Veel meer vuurwerkongevallen amsterdam Het aantal ongevallen met vuurwerk rond de jaar wisseling is in vergelijking met het jaar daarvoor verdubbeld. Ongeveer 1.900 mensen moesten in ziekenhuizen aan hun ver wondingen worden behandeld. De cijfers staan haaks op eerde re berichten. Er is wel sprake van een daling in het aantal ernsti ge letselgevallen. De meeste slachtoffers (98,4 procènt) konden na behandeling het ziekenhuis uit. Soldaten stalen dure nachtkijkers assen Drie dienstplichtige soldaten uit de Johannes Postkazer- ne in Havelte hebben bekend dat zij drie kostbare nachtkijkers hebben gestolen uit een gebouw van het ministerie van defensie in het Drentse Oudemolen. De Koninklijke Marechaussee heeft de kijkers (totale waarde meer dan 100.000 gulden) teruggevon den op verschillende plaatsen in Leeuwarden. Twee mannen hebben bekend de kijkers te hebben geheeld. Volgens een woordvoerder van de marechaussee zijn nachtkijkers begeerde artikelen in het criminele circuit. Tot op grote afstand kun je er in de duisternis objecten mee waarnemen. De soldaten hebben enige dagen vastgezeten, maar zijn weer vrijgelaten. Rokin afgezet wegens nepbommen Amsterdam» De politie van Amsterdam heeft gisteren twee keer het Rokin afgezet, omdat er een verdacht voorwerp was gevon den bij de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Het 's mid dags aangetroffen pakketje bevatte geen bom, zo bleek uit on derzoek van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD). Het 's avonds onderzochte voorwerp ook niet. Aan de vondsten gingen geen bommeldingen vooraf. Het Rokin is een van de drukste verkeersaders van de Amsterdamse binnenstad. De afsluitingen veroorzaakten volgens de politie files, maar geen onoverkomelij ke problemen. Afgelopen zondag liep een verkeersvliegtuig van El Al op Schiphol enkele uren vertraging op als gevolg van een bommelding. Er werd toen ook niets gevonden. De brand in het Haagse pension Vogel in september vorig jaar, waarbij elf mensen omkwamen, heeft indirect een twaalfde slachtoffer geëist. Dat conclu deerde officier van justitie mr. J. van der Poll gisteren bij de rechtbank in Den Haag. daar stond een 29-jarige Ha genaar die de brand overleefde terecht. Anderhalve maand na de brand stak hij een man dood die tijdens een ruzie tegen hem had gezegd: „Was lekker met je hond in dat pension meege- brand". Op dat moment sloe gen bij de man „alle stoppen door". Hij dronk en gebruikte drugs. Na de brand was hij nog meer gaan drinken. „Ikjieb zul ke verschrikkelijke dingen ge zien. En mijn hond is ook nog omgekomen." De hond nam den haag»cpd De Duitse bondskanselier Kohl vindt dat de Europese eenwor ding moet doorgaan, ook als Groot-Brittannië en Denemar ken het Verdrag van Maastricht afwijzen. Hij wil ook dat de poli tieke eenwording sneller gestal te krijgt dan in het verdrag is af gesproken (in 1996). Daarnaast moet de toetreding van nieuwe lidstaten zo snel mogelijk wor den geregeld, vindt de bonds kanselier. Kohl zei dit gisteren tijdens een persconferentie aan het eind van zijn bliksembezoek Kamer debatteert vandaag over voorstel kabinet CDA-fractie steunt haar leider Het CDA sluit niet uit dat de komen de jaren een nieuwe ingreep in de WAO nodig kan zijn. CDA-fractielei- der Brinkman liet gisteravond zelfs weten dat hij de mogelijkheid van zo'n nieuwe ingreep in een volgend regeerakkoord opgenomen wil zien. Opnieuw ingrijpen in de WAO wordt noodzakelijk als het aantal arbeids ongeschikten blijft stijgen, waardoor de kosten voor die regeling dus ook blijven toenemen. Ook de WD denkt dat de noodzaak voor een nieuwe ingreep zich in de toekomst kan voordoen. De grootste oppositiepartij geeft vandaag in de Tweede kamer nog niet on middellijk steun aan het WAO-compromis van de regeringspartijen. Afhankelijk van de antwoorden die het kabinet morgen geeft op een aantal vragen, zal de WD alsnog in stemmen met de plannen. Net als het CDA stemt ook de PvdA-frac tie met het WAO-voorstel in. Maar de PvdA denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen met een nieuwe ingreep in de komende jaren. De PvdA-fractie wii dat het kabinet scherp in de gaten houdt dat de aanvullende WAO- verzekering voor iedereen toegankelijk is. 'Witte vlekken' in de verzekering mogen niet voorkomen, eiste PvdA-woordvoerder Leijnse vandaag tijdens het WAO-debat. Hij doelt daarmee op chronisch zieken en ge- De CDA-fractie is er „kriegelig" over dat het kabinet zaterdag avond de portefeuillekwestie verbond aan het WAO-vraag- stuk. Daardoor werd CDA-frac tieleider Brinkman gedwongen de WD, waarmee een WAO- compromis was bereikt, te laten vallen en voor voortbestaan van het kabinet te kiezen. „Donders vervelend" vinden de CDA'ers het dat Brinkman in de beeld vorming uit de WAO-krachtme- ting tevoorschijn is gekomen als de grote verliezer. De fractie vindt dat haar leider onrecht is De hoofdrolspelers in de WAO-kwestie, Thijs Wöltgens (links) en Elco Brinkman (rechts), over leggen met D66-fractieleider Van Mierlo. deeltelijk arbeidsongeschikten wier gezond heid achteruit gaat. Het WAO-debat werd gisteren met een dag uitgesteld op verzoek van Groen Links. Omdat D66 daarom had gevraagd, zijn van daag naast minister De Vries en staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken ook premier Lubbers en vice-premier Kok bij het debat. D66-woordvoerster Groenman vergelijkt de regeringspartijen met 'twee bestaande foto anp toussaint kluiters gevallen die elkaar willen sparen'. Haar fractie en die van Groen Links en het GPV wijzen het WAO-compromis af. De Demo craten willen meer tijd voor de al ingezette maatregelen om het aantal mensen met een WAO-uitkering te laten dalen. Pas als die geen effect hebben, is een ingreep in de uitkeringen gerechtvaardigd, aldus D66. Dat zou pas na 1995 het geval kunnen zijn. Dat bleek uit intern beraad dat de Tweede-Kamerfractie van het CDA gisteren hield. Dat Brinkman instemde met het ka binetsvoorstel kon de fractie bil lijken omdat daarmee het kabi net werd gered. In een brief aan het partijka der heeft CDA-voorzitter Van Velzen het nu bereikte WAO-ak- koord omschreven als „het meest haalbare". Als zorgen die overblijven noemde hij: het lan gere tijd naast elkaar blijven be staan van twee uitkeringssyste men (een voor oude en een voor nieuwe 'gevallen') en het feit dat de terugkeer van WAO'ers in het arbeidsproces niet is opgelost. Gisteren werd ook het CDA/WD-akkoord over de WAO bekend. Dat zag er als volgt uit. Bestaande WAO'ers hielden hun uitkering. De leef- een zeer belangrijke plaats in zijn leven in. Het dier was zijn kameraad en maakte zijn leven minder eenzaam. Psychiater Elsman conclu deerde dat de Hagenaar in ver minderde mate toerekenings vatbaar was toen hij het slacht offer neerstak. De psychiater adviseerde de man te laten op nemen in een therapeutische gemeenschap zodat hij kan af kicken en psychiatrisch kan worden behandeld. De man wil dit zelf ook en zegt zeer gemoti veerd te zijn om van zijn versla- ving af te komen. De officier van justitie eiste vijf jaar celstraf. „Ik houd reke ning met de tragische omstan digheden van de verdachte, maar een medemens doden is nooit te tolereren", aldus Van der Poll. Uitspraak 9 februari. aan Nederland. Aangezien er in de relatie tussen Nederland en Duitsland volgens premier Lub bers geen 'bijzonder moeilijke problemen' zijn, gingen de ge sprekken met Kohl vooral over de Europese Gemeenschap. Over de burgeroorlog in Bos nië liet Kohl zich voorzichtig uit. De bondskanselier zei dat hij zich kah voorstellen dat er wordt gedacht aan opheffing van het wapenembargo tegen Bosnië, als blijkt dat de voorma lige Joegoslavische deelrepu bliek niet afdoende kan worden beschermd tegen de Serviërs. zevenhuizen» Konijnen zijn een groot probleem voorde Nederlandse Spoorwegen. De dieren graven hun holen onder de spoorrails, die daardoor kunnen verzakken. Daarom gaan Wil lem van de Water (rechts) en zijn helper regelmatig op konijnenjacht. De dieren worden echter niet afgeschoten, maar gevangen. Een fret spoort de gravertjes op en jaagt ze uit hun hol. Bij de uitgang wacht Van de Water ze op meteen kooi. foto anp bram cebuys tijdsgrens van 50 jaar verviel. Mensen jonger dan 25 jaar zou den geen vervolguitkering op bouwen. De opbouw voor men sen tussen 25 en 60 jaar zou 2 procent per jaar zijn. WAO'ers van 60 jaar of ouder zouden zo toch 70 procent van het laatst verdiende loon krijgen. Pijn punten voor het CDA waren nog: geen opbouw van een ver volguitkering voor mensen jon ger dan 25 jaar en geen regeling voor mensen die nu in de Ziek tewet zitten en straks in de WAO komen. Ook PvdA gaat brief over WAO schrijven den haag gpd PvdA-voorzitter Felix Rotten berg en zijn rechterhand Ruud Vreeman willen in een brief de achterban uitleg geven over de gang van zaken rond de WAO. De partijtop beslist morgen of het schrijven inderdaad de deur uitgaat. Gisteren gaven premier Lubbers en CDA-voorzitter Van Velzen elk in afzonderlijke brie ven aan het partijkader uitleg over de WAO-perikelen van de afgelopen week. Beiden namen CDA-fractieleider Brinkman na drukkelijk in bescherming. Wat er precies in de PvdA-brief komt te staan, was vanmorgen nog niet duidelijk. den haag anp De botsproef bij personenauto's deugt niet. De frontale botsing tegen een betonnen muur is niet realistisch, omdat dat in de praktijk zelden gebeurt. Dat zegt de Consumentenbond. Uit onderzoeken in Noorwe gen, Groot-Brittannië en Duits land is volgens de Consumen tenbond gebleken dat een auto mobilist hoogst zelden tegen een betonnen muur aanrijdt, maar veel vaker een tegenligger ramt. De bestuurder probeert de tegenligger veelal op het laatste moment te ontwijken. De klap komt dan anders aan. Fabrikanten brengen echter nu met het oog op een frontale botsing bepaalde verstevigingen aan, die mogelijk geen dienst doen bij een botsing met een tegenligger. De consumenten organisaties willen daarom dat de Economische Commissie voor Europa besluit een ver plichte test in te stellen die meer recht doet aan de werke lijkheid. Er zijn ook nog andere be denkingen over het huidige pakket van veiligheidseisen. Zo zou bij de botsproef in de ach terbak dertig kilo bagage moe ten worden meegenomen om de sterkte van de achterbank te testen. Ook zou moeten worden gekeken naar de constructie van het stuurwiel, de bescherming van de knieën en het vervoer van kinderen. De consumentenbonden zijn wel tevreden over de ontwikke ling door de fabrikanten van luchtzakken in het stuur, gorde- laanspanners en deurverstevi gers. eindhoven »anp-gpd De Industriebond FNV heeft de werknemers van Daf in Eindho ven vanmorgen opgeroepen deel te nemen aan een grote de monstratie. Op die manier wil de bond het bedrijf, een ban- kenconsortium onder leiding van ABN AMRO en de Belgische en Nederlandse overheid onder druk zetten snel tot een akkoord te komen. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog geen overeenstemmingbereikt. De actie van de Industrie bond FNV begon vanmorgen om elf uur met een demonstra tieve bijeenkomst in de kantine van de vestiging in Eindhoven. Een half uur daarna togen de werknemers naar het hoofdkan toor om ten overstaan van de directie hun bezorgdheid uit te spreken, aldus een woordvoer der van de industriebond. De Nederlandse en Belgische overheid en de banken zijn gis teravond uiteen gegaan met de belofte dat vandaag verder zou worden gepraat. Volgens een woordvoerder van de vrachtwa genfabrikant staat de hoogte van het bedrag dat DAF nodig heeft enkele honderden mil joenen guldens, niet ter discus sie. Wel bestaat verschil van mening over de vorm waarin de financiering gegoten moet wor den en welke zekerheden de geldschieters krijgen. De teleurstelling over het op nieuw vastlopen van de red dingsactie was bij DAF gister avond groot. Het bedrijf had na een eerder uitstel gistermiddag opening van zaken willen ge ven. Vooral ook om de onrust binnen het bedrijf weg te ne men. Een DAF-woordvoerder wilde echter nog niet spreken van een mislukking. DAF zit in zware geldnood na drie jaar van grote verliezen. De Eindhovense vrachtwagenfa briek, die al voor miljarden in het krijt staat, heeft op zeer kor te termijn geld nodig. Mocht het overleg mislukken, dan moet waarschijnlijk direct uit stel van betaling worden aange vraagd. Het DAF-personeel verkeert in grote onzekerheid omdat het overlevingsplan in elk geval ge paard gaat met het verlies van honderden banen. Bij DAF wer ken nu nog een kleine dertien duizend mensen, van wie zo'n vijfduizend in Eindhoven. Er loopt nog een reorganisatie. In totaal zestienhonderd banen worden geschrapt, in Nederland verdwijnen vierhonderd ar beidsplaatsen. Hulpverleners hadden geen oog voor problemen van peuter alkmaar wim jurg en v Een echtpaar uit Alkmaar martelde zijn tienjarige zoontje tot hij zindelijk zou zijn. Deze 'Spartaanse' tuchtigingen leid den tot zijn dood. Het jongetje stikte in de nacht van 4 augustus vorig jaar in de handdoek die zijn pleegvader in zijn mondje had gestopt. De maanden voor afgaand aan het drama vroeg het echt paar bij herhaling om hulp. Maar een uithuisplaatsing van het geestelijk ge handicapte kind was volgens de RIAGG- artsen niet nodig. „Je krijgt het gevoel dat we in een Kaf- ka-achtige maatschappij leven. Als zelfs het Pieter Baan Centrum niet of nauwe lijks tot hulpverleners kan doordringen, hoe kunnen gewone mensen dat dan?", vroeg rechtbankpresident B. Posch zich gisteren dan ook af in de strafzaak tegen de 41-jarige pleegvader en de 40-jarige moeder. De twee vertelden dat ze in 'een dool hof waren geraakt. „We konden de pro blemen niet meer aan. Niemand wilde ons helpen. Toen zijn we samen op het idee gekomen onze zoon hardhandig aan te pakken. Achteraf beseffen we dat het een gewetenloze aanpak was", ver telde de vrouw. De rechter: „Maar is er nooit een moment geweest, waarop u wilde stoppen. U bent toch de moeder?" Dat bleek niet het geval:„We waren doo dop, we konden samen niet meer nor maal denken. Ze hadden ons moeten helpen". Psychiater Van Renesse van het Pieter Baan Centrum omschreef de moeder als „een te water geraakte drenkeling, die de zwemkunst niet machtig is. Ze is ver dronken in een kolkende rivier, terwijl de hulpverleners langs de kant stonden toe te kijken". De RIAGG-artsen en de Raad voor de Kinderbescherming hadden zich in het verleden wel bezig gehouden met de ou ders en de gevolgen van hun niet ver werkte echtscheidingen. Voor de proble men van de jongen was geen oog, aldus Van Renesse. „De jongen was extreem gesloten, reageerde sterk op spanningen en had door de echtscheiding een loyali teitsconflict met zijn pleegvader." De laatste weken in het leven -van de jongen waren afgrijselijk. Hij mocht naar een LOM-school in Alkmaar maar dan moest hij wel zindelijk zijn. Om dat voor elkaar te krijgen, werd hij door zijn ou ders geslagen, geschopt en strak vastge bonden. De ene keer was dat aan een droogmolen, de laatste keer aan een balk. Om hulpgeroep te smoren, kreeg hij een doek in zijn mond. Op zijn hoofd kreeg hij een vuile luier. Volgens de offi cier vereerde het slachtoffer de avond voor zijn dood in een zeer slechte condi tie. „Zijn voeten waren wit en gezwollen toen het echtpaar hem willens en wetens in bed achterliet in een volkomen uitge putte toestand." Het kind verkeerde de laatste dagen voor zijn dood in psychotische toestand, stelde Van Renesse. Hij had last van waanvoorstellingen en maakte afweren de gebaren. Dat gaf de pleegvader juist het gevoel dat hij goed bezig was. „Een fatale taxatiefoutaldus Van Renesse. Hij karakteriseerde de pleegvader als „een man die een eenmaal begonnen karwei met oogkleppen afmaakt tot het bittere einde". Volgens de officier van justitie is het kind met voorbedachten rade vermoord. Zij verweet het echtpaar dat het geen acht sloeg op het gekerm van het kind. De man en de vrouw gingen gewoon naar bed, en toen ze de volgende mor gen wakker werden was hun zoon ge stikt. Ze eiste zes jaar cel met TBS en dwangverpleging voor beide daders om dat de kans op herhaling groot is. De advocaten van het echtpaar ver klaarden dat hun cliënten zien binnen zes weken vrijwillig willen laten sterilise ren. Het echtpaar wilde nog een kind verwekken maar is bereid daar van af te zien. Volgens de advocaten is moord niet bewezen. Er zou sprake zijn van zware mishandeling die de dood tot gevolg had. Drie jaar celstraf en therapie zou den beter op hun plaats zijn. Uitspraak op 9 februari.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3