Sampras ontroert publiek V KNVB vreest strop door eis Bram Peper Jan Siemerink heeft begrip voor Stefan Edberg BOLLEN Sport Speler van SJZ doet aangifte mishandeling WOENSDAG 27 JANUAR11993 redactie herman joustra* rob onderwater cert jan onvl runsburg rob van der zanden Jan Siemerink is niet boos op Stefan Edberg. De Zweed liet de Rijnsburger in Australië lelijk zitten door als dub- belpartner af te haken met een blessu re, waardoor Siemerink zijn koffers kon pakken. Bij thuiskomst van 'Siem' bleek dat Edberg opeens zo fit als een hoentje doorging in het enkelspel. Maar rancune is Siemerink vreemd. Hij baalt alleen een beetje. Het gedwongen afscheid van Sieme rink bij de Australian Open deed pijn. Dat hij nu een frisse Edberg over het tv-scherm ziet dansen, maakt het niet veel erger. Edberg sloeg zich maandag opvallend simpel bij de laatste acht via een driesetszege op de Fransman Ar- noud Boetsch en leek weinig hinder meer te ondervinden van het onwillige spiertje in zijn rug. Jan Siemerink (22) is ervan overtuigd dat Stefan Edberg te goeder trouw heeft gehandeld. „Wat er na mijn ver trek is gebeurd, weet ik niet. De behan deling aan zijn rug heeft kennelijk ge holpen. Dat neemt niet weg dat ik er heilig van overtuigd was dat hij zater dag niet kon dubbélen. Hij wilde dol graag en het ging lekker met ons. Het is volstrekt logisch dat hij het dubbelspel liet vallen toen hij de blessure voelde. Die keuze is begrijpelijk." Volgens Siemerink was Edberg zelf ook zwaar teleurgesteld over het feit dat ze na twee overwinningen in de dubbel moesten afhaken. „Vlak voor dat ik op het vliegtuig stapte, heb ik hem nog even gesproken. Toen merkte ik dat hij zich echt schuldig voelde. Hij wist dat ik vorig jaar op dezelfde ma nier naar huis moest. Toen haakte Ri chard (Krajicek, red.) geblesseerd af als dubbelpartner. Omdat hij het zo sneu vond, heeft hij me beloofd dat we nog een keer dubbelen. 'We gaan dit zeker overdoen Jan', zei hij bij mijn vertrek." Erkenning Siemerink voelde het als een soort er kenning dat hij door de 27-jarige we reldtopper werd gevraagd voor de dub bel. „We zaten toevallig in dezelfde kleedkamer en bleken beiden op zoek naar een partner. Toen hij me vroeg, zei ik 'natuurlijk'. Wel heb ik gevraagd hoe hij tegen de dubbel aankeek, ik wilde hoe dan ook elke wedstrijd win nen en niet lekker bezig zijn. Hij dacht er gelukkig ook zo over." Vöor de Rijnsburger was het een nieuwe ervaring, dubbelen met een wereldster. „Als hij de baan opkwam zaten er duizenden mensen, alleen voor hem. Dat hoor je aan de reacties. Maar hij weet zich helemaal af te slui ten en reageert nauwelijks. Dat vind ik razend knap, ik hoor en zie al die din gen gewoon. Tijdens de wedstrijd zegt hij ook weinig, maar onze afspraken waren duidelijk, dus we hoefden wei nig te praten. Ik moet zeggen dat het vrij goed klikte. Qua karakter zijn we ook een beetje gelijk, we zijn beiden rustige en bescheiden jongens. Hij ge droeg zich ook niet als de leider. Zo van 'ik ben de beste, dus zoals ik het wil gebeurt het', zo is hij niet. Vandaar dat ik het prettig vind dat we het nog eens overdoen, ook al heb ik met Ri chard afgesproken dat we weer samen gaan dubbelen in de komende maan den." Siemerink heeft de training in Wateringen bij Frits Don vandaag al weer hervat. Maandag gaat hij naar Marseille. Na Milaan en Stuttgart (hij zal zich daar moeten kwalificeren want de bezetting is enorm sterk) is hij weer dicht bij huis te bewonderen in Ahoy'. Jeroen Piket naar koppositie wukaanzee» Jeroen Piket en Michael Adams voeren na acht ron den de ranglijst aan bij de Hoogovens Open in Wijk aan Zee. Leiderdorper Piket, drievoudig Nederlands kampioen, versloeg met zwart de Brit Nunn. Adams verspeelde een half punt door te remiseren tegen de Engelse titelhouder Hodgson. Gelfand won van de tot dan verrassend sterk spelende Deen Hansen. Gelfand staat op een half punt van de leiders. Den Daas blijft bij TAVV ter aar TAW heeft het contract met trainer Tom den Daas met een jaar verlengd. Hij is momenteel aan zijn eerste jaar bij de Ter Aarse vierdeklasser bezig. Milko Djurovski naar Cambuur Groningen De Joegoslavische Oud-international Milko Djurovs ki zal zijn seizoen vol blessures en moeilijkheden in Groningen afmaken in de eredivisie. De gisteren dertig jaar geworden aan valler tekende bij Cambuur. Het contract loopt voorlopig tot het einde van het seizoen. Voor beide partijen geldt een optie voor nog eens een jaar. Karlsruhe blaast transfer De Koek af Karlsruhe» Karlsruher SC ziet af van Johan de Koek. De Duitse club, die vorige week nagenoeg tot een akkoord was gekomen met de verdediger, besloot gisteravond in een vergadering zich niet op de transfermarkt te bewegen. Karlsruher SC gaat even min in zee met de twee Russen, die op proef meetrainden. De Zuidduitse club ziet in geen van de drie kandidaten de man die men zoekt. Tafeltennissters toch in finale grantham Het Nederlands vrouwen-tafeltennisteam heeft ver rassend de Finale bereikt van de Europese liga. De ploeg van technisch directeur Jan Vlieg won gisteravond tijdens de vijfde en laatste speelronde moeiteloos van Engeland (4-1) en kreeg onverwachte hulp van Frankrijk, dat voor eigen publiek koplo per Duitsland met 4-3 versloeg. Oranje kreeg daardoor de eind zege in Groep A in de schoot geworpen. Mont Ventoux in Parijs-Nice parus De zestigste verjaardag van de rittenkoers Parijs-Nice wordt gevierd met een beklimming van de Mont Ventoux. De start is op 7 maart in Fontenay-sous-Bois, waar de renners een tijdrit van 7,7 kilometer-moeten afleggen. Op de slotdag naar Ni ce zijn er twee ritten, met als afsluiting een klimtijdrit over 13,5 kilometer. De Mont Ventoux wordt in de zesde etappe niet hele maal beklommen. De renners gaan niet hoger dan 1417 meter. OokStich en Edberg bereiken halve finales in Melbourne SJZ-voetballer Bart Berk (33) stapt vandaag naar de politie om aangifte te doen van mis handeling. Berk werd zaterdag middag op sportpark De Morsch zonder directe aanlei ding door een speler van FC Rijnland geslagen. Door de klap brak de oogkas van Berk op drie plaatsen. Dat gebeurde in de tweede helft van het duel FC Rijnland 2-SJZ 1, in de vierde klasse van de Afdeling Leiden. De wedstrijd werd naar aanlei ding van het incident gestaakt bij een 3-2 stand voor de Leidse ploeg. Berk raakte na de vuistslag van de FC Rijnland-voetballer een tijdje buiten bewustzijn en kwam even later in de kleedka mer bij. In het ziekenhuis bleek dat Berk zijn oogkas op drie plaatsen had gebroken. Giste ren werd hij geopereerd, van daag wordt Berk uit het zieken huis ontslagen. De voetballer van Rijnland is naar aanleiding van zijn gedrag door de club voor de rest van het seizoen geschorst. De tucht- commissie van de KNVB moet zich nog over het voorval bui gen. Moeders op zoek naar ide ale schoonzonen worden tijdens de open Australi sche tenniskampioen schappen op hun wenken bediend. Terwijl het veer tiendaagse evenement waar dit jaar zeurpieten als McEnroe (gestopt) en Iva nisevic (blessure) ontbre ken of voortijdig afscheid namen (Becker, Lendl) zich moeizaam naar het einde sleept, komen de be oogde bruidegommen van zelf bovendrijven. Vanmor gen plaatsten Pete Sam pras en Stefan Edberg, twee oerdegelijke jongens die nooit klagen, zich voor de halve finales. melbourne» eric de bie gpd-verslaggever De Amerikaan deed dat door de droom van de verrassend tot de kwartfinales doorgedrongen Brett Steven te verstoren. De Nieuwzeelander, die op de Australian Open in de voetspo ren van zijn in 1987 net zo ver gekomen landgenoot Kelly Evemden trad, verloor kansloos: 3-6, 2-6, 3-6. In de halve eindstrijd staat Sampras vrijdag tegenover de Zweed Edberg, die Christian Bergström met 6-4, 6- 4, 6-1 uitschakelde. Michael Stich eiste het derde ticket op. De Duitser won zijn partij tegen de Fransman Guy Forget: 6-4, 6-4, 6-4., Zijn volgende oppo nent wordt vanavond pas be kend als Jim Courier en Petr Korda elkaar betwisten. Sampras, die tijdens de twee vorige edities van de Australian Open ontbrak vanwege blessu res, is zonder twijfel de liefste van het kwartet. De zoon van Griekse ouders, die vanochtend hartstochtelijk werd aangemoe digd door een groepje emigran ten uit het Balkanland, staat be kend als vriendelijk, bescheiden en vrijgevig. Hij gedraagt zich altijd keurig, zowel op als buiten de baan. In 1990 brak de speler met de eeuwige grijns door toen hij de jongste winnaar van de US Open werd Vorig jaar had hij de kans op Flushing Mea dows zijn tweede Grand-Slamti- tel te pakken, maar Stefan Ed berg trok toen in vier sets aan het langste eind. Sampras liet vanmorgen we ten dat het verloop van die fina le nog vaak door zijn hoofd spookt. „Het was frustrerend voor mij en het heeft me een paar weken gekost om er weer bovenop te komen. Mijn eersje eindzege in New York was Michael Stich is blij met zijn plek in de halve finale. prachtig, maar de tweede smaakt altijd zoeter. Ik had de mogelijkheid die te pakken, maar verzuimde. Die nederlaag is tot nu toe zeker de meest pijnlijke in mijn loopbaan. Maar ik ben pas 21 en kan nog een tijdje mee. Dus ik krijg nog wel nieuwe kansen". Zoals misschien aanstaande zondag. De gokkers bij de wed kantoren van Melbourne geven Sampras nog steeds iets minder kans dan Jim Courier, maar ver reweg de meeste journalisten op Flinders Park vulden de naam van de speler uit Tampa in op het formulier van de pers- wedstrijd. „Ik ben tevreden met mijn spel en ik voel me lekker, maar ik bekijk het van wedstrijd tot wedstrijd. Het duel met Stefan zal 'close' worden. We spelen hetzelfde spelletje en zijn rugblessure valt wel mee, geloof ik. Het wordt wel tijd dat ik ning behaal. Tijdens de laatste drie Grand-Slamtoemooien heb ik goed gepresteerd, maar dat vergeet het publiek. Alleen win naars leven door in de herinne ringen van mensen". Van dat laatste heeft Michael Stich ook last. De Duitser won in 1991 Wimbledon door op de laatste dag Becker te verslaan. Het bracht hem in een razend tempo naar de top (de derde plaats op de wereldranglijst), maar de val volgde snel daarna. Voor Stich was 1992 een abso luut dieptepunt. Van het officië le toemooiencircuit won hij al leen het grasevenement in Ros malen. Met het veroveren van de lucratieve Grand-Slamcup, begin december in München, maakte hij zijn seizoen finan cieel gezien nog goed, maar hij duikelde uit de top-tien en me nigeen begon zich af te vragen of 'die andere Duitser' wel zo'n talent is. Burgemeester wil interland 's middags laten verspelen De KNVB wil nog deze week proberen burgemeester Bram Peper van Rotterdam op andere gedachten te brengen om zo doende de interland Nederland- Turkije op 24 februari toch in de avonduren te kunnen laten spe len. Peper verraste de voetbal bond gisteren door te verkondi gen dat hij alleen toestemming zou geven voor de interland in dien die om twee uur 's mid dags zou aanvangen. De KNVB vreest door die eis voor een financiële catastrofe, omdat de bond ervan uitgaat dat overdag niet meer dan tien tot vijftienduizend mensen de wedstrijd van Oranje zullen bij- „Dat zullen dan nog voorna melijk Turkse fans zijn", zegt secretaris Jan Huybregts na mens de KNVB. „Nederlandse supporters nemen geen dag vrij voor het bijwonen van een voet balwedstrijd." De KNVB zit met de hele kwestie behoorlijk in de maag, omdat op korte termijn moeilijk kan worden besloten de inter land nog te verplaatsen naar bijvoorbeeld Eindhoven. De gemeente Rotterdam is verrast door de reactie van de KNVB. De voetbalbond was in november vorig jaar al op de hoogte van het feit dat de wed strijd zeer waarschijnlijk 's mid dags zou moeten worden ge speeld. In november adviseerde de Rotterdamse politie burge- FOTO ARCHIEF meester Peper de wedstrijd uit veiligheidsoverwegingen niet 's avonds te laten spelen. De KN VB wist van dit advies. Jos van der Vegt, directeur van het Feyenoord-stadion, zegt niet gelukkig te zijn met de eventuele verschuiving naar de middaguren. „De plaatsbewij zen zijn bovendien al gedrukt", zegt hij. Omdat het hier een ri sico-wedstrijd betreft is er in sa menwerking (met de politie een grootscheepse veiligheidsopera tie op touw gezet. Dat houdt onder meer in dat naast extra politiemensen ook meer eigen veiligheidspersoneel wordt in gezet. Van der Vegt: „Ook die moe ten worden opgeroepen, net. zoals de kassiers, suppoosten, het rode kruis etc. Allemaal mensen die overdag een baan hebben en gewoonlijk in de weekeinden en avonduren als oproepkrachten beschikbaar zijn. In totaal gaat het om 800 man. Die zullen dus ook alle maal vrij moeten nemen. Geen eenvoudige klus." De directie van de Kuip gaat er vooralsnog vanuit dat de interland niet zal worden verplaatst. Maar uitslui ten wilde de KNVB dat gister avond niet. Jos van der Vegt: „De contracten tussen het sta dion en de KNVB zijn reeds lang geleden getekend. Het zou een juridische kwestie worden als moet worden beslist wie aan contractbreuk doet. Voorlopig ga ik er van uit dat het zover niet zal komen." Gesloten De drie topclubs in het vader landse voetbal, PSV, Ajax en Feyenoord, hebben in overleg met nog zes vertegenwoordi gers uit de ere- en eerste divisie gezegd dat de weg terug voor het sectie-bestuur betaald voet bal blijft gesloten. In de ogen van Michael van Praag, Jacques Ruts en Jorien van den Herik is er na het op trekken van de kruitdampen in het Zeister bos en het opmaken van de balans geen enkele re den om alsnog het overleg met de bewindvoerders van de profsectie van de KNVB te her vatten. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT en verkiezing van I sportman, sport- M 4 vrouw en sport ploeg van het jaar is een deli cate bezigheid. Het is niet prettig om in de schoenen te staan van een jurylid. Welke prestatie moet nou hoger worden ingeschat: die van de hardlopende recreant die toe vallig bij de 55-plussers Ne derlands kampioen is gewor den; of die professionele atle te die bij een WK weliswaar 'slechts' brons haalde, maar wèl in een enorm sterk inter nationaal deelnemersveld ac teerde? Ga er maar aan staan. Het ge kissebis en de kinnesinne die een verkiezing omgeven, zijn meestal niet van de lucht. Het geeft altijd gedonder in de glazen en sommigen zien in plaats van de zin alleen maar de onzin van de hele verkie- zingstrijd. In Leiden verliep het enkele weken geleden ook al niet geheel vlekkeloos. Be halve een strijd tussen de sporters leek de verkiezing hier ook nog uit te draaien op een duel tussen jury en orga nisatie. En wat te denken van die andere gemeente die bij gebrek aan eigen informa tie een van de genomi neerden per brief vroeg om haar eigen erelijst van '92 sa men te stellen. In Katwijk is men niet bang voor de nadelige effecten van een verkiezing. Sterker: in de kustplaats heeft men besloten om het dit jaar voor het eerst op te pakken met een man, vrouw en ploeg van het jaar. Maar in het vissersdorp luis tert alles heel nauw en daar is het spel al drie weken vóór de verkiezing op de wagen. Er zijn vraagtekens gezet bij de nominatie van atlete Lenie van der Plas. De Katwijkse ve terane heeft weliswaar een nationale marathontitel in haar categorie gehaald, maar zou niet in de schaduw mo gen staan van de getalenteer de lange-afstandsloopster Re- gina van Duyn. Laatstge noemde dingt echter niet eens mee naar*de hoofdprijs. En wat doet Gert Aandewiel op het lijstje van genomineer den? Zelf was de speler van landskampioen Quick Boys ook zeer verrast toen hij zijn naam tegenkwam bij de kan didaten. Levert Katwijk het zoveelste bewijs dat het hele verkie zingscircus op drijfzand is ge bouwd? Dat laatste gaat er bij Sjaak Snijer niet in. Als secretaris van de organisatie die de ver kiezing heeft opgezet, verde digt hij met verve het beleid van de juryleden. Over de 'onzin' van een verkiezing wil hij niets weten. „Ik weet dat andere gemeen ten soms slordig te werk gaan, maar in Kativijk doen wij het naar eer en geweten en boven dien zeer gedegen. We hebben een speciale nominatiecom missie. Die gaat uit van haar eigen bevindingen en weegt verder de reacties van de Kat wijkse bevolking die persone- nen en ploegen mag aandra gen, mee. Daarna geven wij als bestuur het eindoordeel, daarbij kunnec weafiviiken van het commissiestandpunt, maar dan zullen we verdraaid goede argumenten moeten vinden. Wij gaan in Katwijk echt niet over één nacht ijs. Mensen die het niet eens zijn met de nominatie of verkie zing nodig ik uit te reageren. Je doet het natuurlijk nooit goed, kritiek calculeren wij in, maar niemand kan zeggen dat we willekeurig te werk gaan. Of het de critici de mond zal snoeren, is de vraag. pi I n en goede raad voor I j DOSR: vier zondag geen feest, als on verhoopt de tweede periode- titel van de vierde klasse A wordt behaald! Ook al staan de Veners komend weekeinde in hun recht, de competitie leider hecht (nog) geen enkele waarde aan de eerste plaats van de tweede periode. Voor wie denkt dat de redacteuren van deze rubriek malende zijn geworden, hij of zij ver- voege zich aan de Zeister bu relen en vraagt naar Sander Hoveling, verantwoordelijk voor de gang van zaken in de vierde klasse A. Hij is de be denker van dit ingenieuze idee. Toegegeven, de situatie rond de periodetitels is om gek van te worden. Aanleiding tot alle heisa is het feit dat de win naar van de eerste periodeti- tel nog niet bekend is. Drie clubs (FC Lisse, DOSR en SVLV) zijn in punten en in doelsaldo gelijk geëindigd. Voor de extra-competitie is overigens nog een vierde ge gadigde: MMO. De debutant moet het inhaalduel met ri vaal ROAC dan wel met 4-0 winnen. Bereikt de Hoogma- dese ploeg een score van 5-0, dan is MMO periodekam pioen. Ergens in februari krijgt dat duel zijn beslag. Competitieleider Hoveling: „Ik mag dit natuurlijk niet zeggen, maar ik hoop dat MMO echt voor een stunt gaat zorgen. Zijn we in een klap van alle ellende af. Bij MMO beseffen ze ook wel dat die kans niet bijzonder groot is. Reëeler is dat de pol- derploeg als tweede eindigt in de tweede periode. Zondag immers valt de beslissing in de strijd om die tussentitel. Stel dat DOSR in bezit komt van de tweede periodetitel, dan lijkt het aannemelijk dat de Veners zich niet meer hoe ven mengen in de extra strijd om de eerste periodetitel. En dat nu is in het nadeel van MMO. Want als DOSR win naar wordt van de eerste pe riode, dan komt de titel van de tweede periode in handen i de ri de tweede periode. MMO is daarvoor de belangrijkste ge gadigde. Bij de Hoogmadese club we ten ze het ook niet meer. En dat is best begrijpelijk, want zelfs de competitieleider is het zicht volledig kwijtge raakt. Wie doodleuk meldt dat DOSR niet als winnaar van de tweede periode mag worden aangezien, ook al ko men ze daar volgens de stand voor in aanmerking, kan toch moeilijk serieus worden ge nomen. Peter van Rijn, secre taris van MMO: „Nu je het zegt, is het inder daad competitievervalsing. Ik zal maar eens een belletje ple gen met Zeist. Misschien dal er wedstrijden uitgesteld kunnen worden. Vergeefse moeite, want Hove ling is niet van plan de com petitie stil te leggen: „Deperiodetitels horen er wel bij, maar maken geen echt on derdeel uit van de reguliere competitie. Dan verlenen we geen uitstel, begrijp je. Nee, maar dat kan aan ons liggen. Feit blijft keihard over eind dat MMO wordt bena deeld als DOSR zondag de tweede periode wint. Hove- ling: „Dat zie ik anders. Wegacm eerst naar de eerste periode kijken. Die strijd moet, met DOSR erbij, eerst worden afge wikkeld. Daarna kijken we naar de tweede periode. En wie staat daar bovenaan? Welk een onnozelheid! Hove ling geeft de voetballers van DOSR in feite opdracht het geheugen te wissen en fris en onbevangen aan een extra- competitie te beginnen. We zijn nu al benieuwd wat trai ner Rob Suttorp zal zeggen in zijn peptalk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23