Vernieuwd warenhuis kan concurrentie aan hetOvibacht Nieuwe computerketen ook in Leiden en Alphen Stand van Zaken Lucas Bols boekt hogere winst Schiphol wil luchthaven Lelystad WOENSDAG 27 JANUARI 1993 -20 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Totaal Kommunikatie ALPHEN AAN DEN RIJN - Het midden- en kleinbedrijf kan vanaf 1 februari gratis terecht voor advies bij reclame- en pr- bureau Totaal Kommunikatie b.v. Dit kan op afspraak elke dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur in gebouw Rijnstaete aan de Prins Bernhardlaan 10. De service is eenmalig. A. Ploeg makers verstrekt via 01720- 25732 verdere informatie. Zwart en Partners ALPHEN AAN DEN RljN - Com municatie-adviesbureau Zwart Partners uit Alphen aan den Rijn is toegetreden tot de VPRA, de Vereniging van Public Rela tions Adviesbureaus. Bij deze branchevereniging zijn onge veer vijftig bureaus aangesloten. Bouwopleidingsdag RIJNSTREEK - De werkplaats van het samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw Gouwe en Rijnstreek is op vrijdag 5 fe bruari van 13.00 tot 21.00 uur geopend vanwege 'Bouwoplei dingsdag'. Aarl de Maarten Schoutenstraat 6 in Waddinx- veen is informatie verkrijgbaar. Direct marketing ALPHEN AAN DEN RljN - Het Alphense bureau Marketing 2000 heeft twee brochures uit gegeven waarin een 'direct mar keting' strategie uit de doeken wordt gedaan. De brochures kunnen kosteldos worden aan gevraagd bij Erwin Floor, tel. 01720 - 24010. C JAN WETERINGS 'Niet de Hema verandert, maar de klanten De Hema heeft nog een paar jaar te gaan tenzij ze haar koers radicaal verandert, zo voorspelden 'deskundigen' enige tijd geleden. Het warenhuis voor de gewone man leverde traditioneel een beperkt aantal produkten van een goede kwaliteit voor een lage prijs maar nu doet ze een beetje van alles, zo luidde het verwijt. De directie nam maatregelen: op het hoofdkantoor in Amsterdam verdwenen ruim 200 arbeidsplaatsen en een ingrijpende 'restyling' van de winkels is bijna afgerond. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS In de Leidse Haarlemmerstraat werd ruim twee jaar geleden de eerste 'Hema nieuwe stijl' ge opend, die een voorbeeld moest worden voor de andere vesti gingen. Is het Leidse filiaal in derdaad hét voorbeeld voor een nieuwe generatie warenhuizen of kan de Leidse Hema de strijd met een verpauperende omge ving en de harde concurrentie van speciaalzaken niet aan? Een gesprek met bedrijfsleider E. Kemper van 'de normaalste zaak van de wereld.' „Niet wij veranderen, maar de klant." Die goede produkten voor die redelijke prijs zijn natuurlijk ge bleven, opent de bedrijfsleider optimistisch, alleen de inrich ting van de winkel is veranderd. 'Een spijkerharde noodzaak' noemt hij dat, want de klant zou zijn uitgekeken op het 'manhattan-concept': de einde loze lange rijen met schappen, zij-aan-zij. De Hema werkt nu volgens het 'shop-in-shop'con- cept, alle spullen die bij elkaar horen worden bij elkaar ver kocht. Kemper: „Bijvoorbeeld alles voor de gedekte tafel, zoals borden, besteken tafelkleden." Daarmee denkt het grootwin kelbedrijf de concurrentie te kunnen met speciaalzaken en andere warenhuizen. De vraag is of de Hema zich daarmee niet van haar traditionele klanten kring vervreemd. Vroeger was de markt overzichtelijk ver deeld: de Hema was er voor de bescheiden beurs, V en D voor de middenklasse en veelverdie- ners gingen naar de Bijenkorf en naar speciaalzaken. Tegen woordig heeft niet een bedrijf meer een vaste klantenkring en zijn bazenwinkel Bijenkorf en arbeidersparadijs Hema zelfs samengebracht in één concern (KBB). Toch is er volgens Kemper niet zoveel veranderd. „Nog steeds draagt een op de vier da mes een Hema-bh en een op de vijf mensen koopt bij ons zijn verf. Wij hebben helemaal niet de bedoeling een soort Bijen korf te worden." Toch zijn ver anderingen in het assortiment onmiskenbaar. De afdeling schrijfwaren bijvoorbeeld heet nu 'klein kantoor'. Naast de tijdloze stalen nietmachine staat een sjiek-ogend houten apparaat in de schappen, on derdeel van een nieuwe 'lijn' kantoorspulletjes. Zo zijn ook Bedrijfsleider E. Kemper: „De afdeling schrijfwaren bijvoorbeeld heet nu 'klein kantoor'.' plakbandhouders en andere kleine zaken in dezelfde uitvoe ring te koop. Klassiek Volgens Kemper heeft de nieu we formule geleid tot een snelle omzetgroei, maar cijfers wil hij niet geven. Ook een woordvoer der van de centrale directie is uiterst zwijgzaam. „Het is onze concempolicy," zegt hij in 'goed Nederlands', „om geen cijfers naar buiten te brengen." Dat geldt zowel voor de eigen zaken als voor de winkels die via een franchise-contract wor den uitgebaat. De Leidse Hema behoort tot de eigen zaken. Kemper begon er vijfentwintig jaar geleden als FOTO JAN HOLVAST kaarsendraaier in het magazijn. Daarna werkte hij in 14 filialen om ten slotte een half jaar gele den als directeur naar Leiden terug te keren.. „Inderdaad het klassieke verhaal van de maga zijnbediende die directeur. wórdt. Maar dat geldt voor veel mensen in dit bedrijf." Kemper is geen uitzondering: meer dan negentig procent van de bedrijfsleiders is afkomstig uit de eigen rangen. Op alle ni veaus is het personeel behoor lijk honkvast. Mensen blijven dienst, soms zelfs hun hele werkzame leven. Een CAO die goed afsteekt bij de concur rentie en interne groeimogelijk heden noemt Kemper als voor naamste factoren. „Veel scho lieren beginnen hier als zater daghulp en als ze zo rond hun twintigste klaar zijn met hun opleiding blijven ze hangen." Een smetje op het Kempers' succesverhaal lijkt de verloede ring van de Haarlemmerstraat. En niet alleen de straat verloe dert, ook het publiek. Diefstal en agressie nemen de laatste ja ren hand-over-hand toe en be wakers in de winkel en op straat moeten de klant een gevoel van veiligheid geven, 's avonds lijkt de Haarlemmerstraat met alle neergelaten rolluiken een bele gerde veste. Kemper: „Het zijn negatieve ontwikkelingen waarvoor je je ogen niet moet sluiten. Wij be talen mee aan de particuliere bewakingsdienst in de Haar lemmerstraat, we trainen ons personeel erop winkeldieven te herkennen, en er lopen mensen in uniform in de zaak rond. Maar het houdt een keer op. Een tijd lang bestond de neiging om de hele winkel vol vitrines te bouwen, maar dat werkt niet. De klant moet de indruk heb ben dat hij overal aan mag zit- Initiatief oud-topman Commodore „De meeste klanten hier zijn vrouwen, nagelverzorging is toch wel iets typisch vrouwelijks. Meestal komen mannen hier alleen als ze een sollicitatiegesprek heb ben ofzo en dan alleen om hun handen te laten verzor gen. Daarbij doe ik de hand zo'n twee minuten in een badje met warm water en manicuurolie. Ik duw de na gelriemen naar achteren, masseer de handen en vijl de nagels. Nagelriemen naar achteren duwen kan prettig zijn als ze heel vast op de nagel zijn gegroeid, dat ziet er ook wat verzorgder uit. De meeste vrouwen komen voor lange nagels. Je ei gen nagel heeft een vetlaag, die polijst ik heel voorzich tig af en daarna lijm ik tipjes van kunststof op de eigen nagel vast. Vervolgens wordt de nagel in model gevijld en maak ik de oppervlakte ruw. Dan komt er een gel- laag op en daarna gaat de hand twee minuten in de 'oven' om te drogen. We noemen dat een oven, maar eigenlijk is het een warme lamp in een kastje. Die laatste fase herhalen we drie maal en als laatste worden de nagels gepolijst en gelakt. Zo'n complete behande ling kost 100 gulden en die kost drie kwartier een uur. De nagels kunnen er dan zo'n drie vier weken mee door. Op een gegeven moment krijg je bij" de nagelriem een opening omdat je eigen nagels blijven groeien. Die opening kun je opvullen en aan de andere kant moet je de nagel dan bijvijlen. Voor nagelbijters hebben we een speciale behandeling, dan plakken we een tipje over de eigen nagel. Als je dan nagels bijt is het smaakloos en pijnlijk. Elf jaar geleden was er in Leiden al een nagel studio, maar die liep niet zo. Toen heb ik een adverten- De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Esmé Caupain, nagelstyliste in haar nagelsalon 'Esmé' in de Breestraat in Leiden. „Ik heb wel eens iemand behandeld die zijn teennagels afbeet" tie in de krant geplaatst en binnen een week tijd had ik zoveel klanten dat ik het niet meer alleen aankon. Aan vankelijk werjete ik bij de mensen thuis, maar ik ben al snel deze winkel begonnen. Nu werken we hier met z'n drieën. Je hebt verschillende instituten waar je dit vak kunt leren. Ik heb drie jaar in Amerika gewoond en daar heb ik het geleerd. Hier kan iedereen het doen na een twee daagse cursus, maar dat vind ik niet verstandig. Daar REGIO ERIC JAN WETERINGS Onder de naam The Champs zal op voorlopig 25 locaties in Nederland een nieuwe winkel keten voor computers en audio- video apparatuur van start gaan. Initiatiefnemer is B. van Tienen, voormalig directeur van Commodore Nederland. Het hoofdkantoor van de nieuwe keten staat in Nieuw Vennep. In de Leidse regio komen vestigin gen in Leiden en in Alphen aan den Rijn. Van Tienen waagt de sprong ondanks de stagnerende markt voor computers en toebehoren. „De totale verkoop van compu ters en randapparatuur stijgt weliswaar niet, maar er wordt steeds meer via de detailhandel geleverd. Dat gaat ten koste van rechtstreekse levering door groothandel en importeurs". Van Tienen heeft inmiddels honderd personeelsleden aan genomen. Hij hoopt dat dit er uiteindelijk 250 zullen worden. Nadat de eerste 25 zaken in maart hun deuren hebben ge opend, volgen in september nog twintig winkels in België. Daar na moeten nog eens vijftien vestigingen in Nederland wor den geopend. Wie deze groot schalige investering betaalt wil Van Tienen niet zeggen „De naam van de geldschieters mag ik niet bekend maken." „We geloven er heilig in dat dit gaat'lukken," klinkt het opti mistisch uit zijn mond, maar de computerbranche in Leiden en Alphen is niet bang voor de nieuwkomer. „Wij hebben onze vaste merken die we vertegen woordigen, dus ik zie ze niet echt als concurrenten," zegt de woordvoerder van Funtronics uit de Breestraat in Leiden. „En die combinatie van audio en computers zie ik ook niet Zit ten." Een woordvoérder van Inge nieursbureau Van der Aa (ver koop, leasing en verhuur van computers) is stellig in zijn oor deel. „Als het slecht gaat overle ven ze het een half jaar en als het goed gaat een jaar. Er is in Alphen te weinig ruimte in de branche voor nieuwkomers. De afgelopen jaren hebben veel mensen het geprobeerd, maar ze zijn bijna allemaal na korte tijd weer verdwenen." Commodore Tot vorige week was Van Tienen directeur van Commodore Ne derland. Samen met G. Lind- hout en J. Seebregts vormde hij de top van het bedrijf. Ook Lindhout en Seebregts zijn voor The Champs gaan werken. Van Tienen ontkent echter berich ten dat de drie met ruzie zijn vertrokken. „We zijn in goed overleg bij het Amerikaanse be drijf vertrokken." Een woordvoerder van Com modore wil daar verder niets over zeggen. Wel wil de woord voerder kwijt dat Commodore Van Tienen's bedrijf niet als concurrent ziet. „Wij importe ren alleen computers en Van Tienen distribueert ze. Het is niet onmogelijk dat wij in de toekomst nog van zijn diensten gebruik zullen maken." leer je niks. Je moet dit vak in de praktijk leren. Het moeilijkste is het hechten van de opzetnagel op de ei gen nagel. Dat moet goed gebeuren, anders laten ze los of krijg je schimmel op je eigen nagel. Erg leuk aan dit vak is de gezelligheid onder elkaar. En die enkele keer dat er dan passen ze zich wel aan ha,ha. De gezelligheid en de sfeer, dat is voor veel klanten de reden om hier steeds te komen. Mensen hebben het druk met hun werk en dan vinden ze het prettig om er even uit te zijn. We krij gen hier trouwens van alles en nog wat over de vloer, maar iedereen krijgt dezelfde behandeling. Veel men sen hebben lelijke nagels, maar ze willen er toch ver zorgd uitzien. Klanten met rare wensen heb ik ook wel gehad. Een fotograaf is een keer een hele dag langs geweest met een model. Toen moest ik een hand met hele lange na gels maken, vier tipjes op elkaar. Dat werd een nagel van Zo'n zeven centimeter lang. Teennagels doe ik ook, vooral in de zomer als veel mensen met open schoenen lopen. Je hebt mensen die hun teennagels afbijten, daar heb ik ooit eens iemand voor behandeld. Toen die wouw hier kwam heb ik haar gewaagd of ze wilde laten zien hoe ze dat deed. Echt slank was ze niet, dus dat was geen gezicht. Ze schaamde zich een beetje voor haar rare gewoonte. Thuis deed ze het dan ook altijd met de slaapkamerdeur op slot. TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO. HIELCO KUIPERS V-VENNEP ANP Lucas Bols neemt aan dat de nettowinst vorig jaar 10 procent is uitgekomen boven de 105,4 miljoen van 1991. Voor 1993 verwacht het drankenconcern een verdere stijging van de winst. Er zal een interimdivi dend 'worden betaald van 0,32 per aandeel. Een verdere verbe tering van de marges en een goede kostenbeheersing heb ben vorig jaar geleid tot een be ter bedrijfsresultaat, terwijl de omzet licht daalde. Bols gaat een strategische alli antie met het Oostenrijkse Mautner Markhof en krijgt ook een belang van 14 procent in dit concern. Achtergrond van 'deze samenwerking is dat Bols haar al sterke positie in het voormali ge Oostblok verder wil uitbrei den. Eind vorig jaar richtte het bedrijf in verband met deze plannen de Tsjechische joint venture Trikamo Brands op. Ook met Mautner gaat Bols een joint venture aan. Daarin gaat Mautner zijn controleren de aandeel in de winstgevende Hongaarse Buszesz (omzet 120 miljoen) onderbrengen. Bols brengt zijn al bestaande activiteiten in de regio in en le vert het management. Het nieu we bedrijf zal zich naast pro- duktie en distributie ook gaan toeleggen op verdere -expansie door overnemingen en deelne mingen in Centraal- en Oost- Europa. Om de samenwerking met de Oostenrijkers verder te verster ken zal Bols-ook een belang ne men van 14 procent in het stemgerechtigde aandelenkapi taal van de houdstermaatschap pij Mautner Markhof Nahrungs- und Genuszmittel Beteiligungs AG in Wenen. Deze transactie zal geheel uit de eigen middelen worden gefinancierd. Mautner is een 150 jaar oud familiebedrijf en heeft een om zet van 325 miljoen per jaar. Hét belangrijkste onderdeel maakt gedistilleerde en alcohol- wije dranken, gist en voedings middelen. Bols heeft al sinds de jaren vijftig goede banden met het concern, dat onder meer Bols-likeuren voor de Oosten rijkse markt in licentie maakt en verkoopt. SCHIPHOL BILL MEYER De directies van Schiphol en de luchthaven van Lelystad praten over een verregaande vorm van samenwerking. Het is niet uit gesloten dat het hierbij tot een overname van het regionaal vliegveldje door Schiphol komt. Dat zegt een woordvoerder van de N.V. Luchthaven Schiphol. Schiphol nam al enkele jaren geleden het grotere Rotterdam Airport over. Schiphol v\nl alle luchtverkeer weren dat niet in haar strategie past om tot de vijf grote luchthavens van Europa te blijven behoren. Vermoede lijk wil Schiphol lesvluchten en zakenvluchten voortaan geheel op Lelystad concenteren. Het is wel de bedoeling dat Lelystad, net als Rotterdam, een zelfstan dig opererende luchthaven blijft. Het is niet bekend wan neer de gesprekken worden af gerond.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20