Kapitein olietanker meldt zelf vervuiling 'Je hebt geen donder aan die Trajectkaart' Spermadonor wordt zeldzaam Shell jaagt klanten naar de concurrentie Klanten bestormen cadeaushops Het Gesprek van de Dag Student welkom terug in garages AAAAAAA -W7- a i a belastingrecht extra geld van provincie WOENSDAG 27 JANUAR11993 REDACTIE: WILLEM SPIERDIJK CC Studenten zien vervanging OV-kaart niet zitten Met het vliegtuig naar Rio de Ja neiro is voor studenten met een OV-kaart niet mogelijk. De af stand die zij gemiddeld per per soon in 1992 per trein aflegden, wijkt echter niet veel af van een enkeltje Rio: ruim 9100 kilome ter. Als het aan de Nederlandse Spoorwegen had gelegen waren de studenten al in de buurt van Koeweit gestrand, want hun reisverwachting per student lag rond de 4600 kilometer. De NS vinden de 242 miljoen gulden die ze jaarlijks krijgen voor de OV-jaarkaart te weinig. Studenten reizen namelijk tweemaal zoveel als vaii tevoren was berekend. Het contract tus sen NS en overheid loopt echter tot september 1994. Om de NS tegemoet te komen speelt de overheid met de gedachte om een andere kaart troef te ma ken: de Trajectkaart. Maar wat vinden studenten van een eventuele komst van deze Trajectkaart? Die houdt in dat tegen een maandelijkse vergoe ding nog slechts tussen woon - en studieplaats kan worden ge pendeld. Christiaan, derdejaars politico logie: „Voor mijzelf is het niet rampzalig, als ik die maande lijkse zestig gulden, die ik nu voor de OV-kaart betaal, dan maar krijg. Oveiigens vind ik het ook niet erg als de kaart blijft, want het is voor dat be drag natuurlijk toch een goede besteding." Eric, zesdejaars student Neder lands, is het met Christiaan eens. „Ik reis nooit voor zestig gulden in de maand, dus ik zou het niet erg vinden. Dat het voor anderen nadelig is begrijp ik best. Maar dan moeten het wel goede redenen zijn om de 'OV' te gebruiken. En volgens mij is dat tegenwoordig wel zo. De tijd van 'voor zestien gulden naar Brussel' en 'elk weekeinde naar Amsterdam' is wel voorbij, dat was alleen in het begin leuk." De mogelijke invoering van een Trajectkaart vindt Eric maar niks. „Het is natuurlijk een slimme zet van de overheid, maar je hebt er natuurlijk geen donder aan. Doe dan het geld maar." Een tweedejaars student rech ten heeft een hele andere me ning. „Ronduit triest is het! Zo'n trajectkaart heeft totaal geen nut als je in de stad woont waar je ook studeert. Ik ga ieder weekeinde terug naar Limburg om te hockeyen, dan zou ik ruim zestig gulden per kéér moeten betalen, nu doe ik dat per maand. En het is onmoge lijk het adres van je ouderlijk huis op te geven voor de Tra jectkaart, want dan zit je na tuurlijk weer met de verlaging van je beurs. Ik heb uitgerekend dat ik in dat geval dan nog beter af ben als ik mijn adres in Lei den opgeef." Ook Hans vindt het een slechte zaak. De derdejaars student in dustrieel ontwerpen aan de TU in Delft woont in Oegstgeest en reist dagelijks op en neer. „Ik vind dat het een tactische fout van de NS is geweest. De NS maken nu problemen met de overheid en Ritzen en Wallage komen met de Trajectkaart om beide partijen te verzoenen. Het is gewoon een pure bezuini gingsmaatregel." Dat de over heid na nog geen drie jaar al weer met iets anders wil komen begrijpt Hans niet. „Hoelang gaat zo'n Trajectkaart mee, ook een jaar of twee? Krijgen we twee jaar later een 'ministe- riefiets' of zo. Ze moeten een keer eenduidigheid scheppen die jaren meegaat. Dan weet ie dereen waar die aan toe is!" JEROEN KOSTER* de Leidse binnen stad hadden vroeger een goede klant aan de student. Na invoe ring van de OV-kaart raakten garagehouders echter veel van hen weer kwijt. Mocht de veel besproken OV-kaart weer wor den vervangen, dan kunnen de autoreparateurs weer een flinke toeloop tegemoet zien. Garagehouder H. Borderding zal er zeker geen klanten bijkrij- gen, want hij vindt dat studen ten het niet eens waard zijn om over te praten. „Tegen die men sen heb ik een antipathie. Ze kunnen aleen maar zeuren. Ik verkoop ze niks en ik doe niets voor ze." Th. Henskens van het gelijkna mig garagebedrijf aan de Oude Vest begrijpt de reactie van zijn collega totaal niet. „De klant is koning, of het nu een student is of niet. De slager zegt toch ook niet 'ik verkoop jou geen bief stuk, want jij bent student! Trouwens ik vind het fijn om met die jongeren te werken. Ik zit hier midden in de studen tenwereld, daarom had ik vroe ger de studentenverenigingen en een stuk of tachtig studenten als klant. Door die OV-kaart zijn dat er tegenwoordig nog hoog uit vijf. Ik zie ze graag terugko men als ze die kaart afschaf fen." Het enige nadeel van stu denten noemt Henskens dat ze altijd net zolang doorrijden tot hun 'oude bakkie' de geest geeft. „Ik heb al heel wat auto's uit Leiden en omstreken moe ten ophalen." Ook bij garagebedrijf De Kolf aan de Kolfmakersteeg stonden in het pre-OV-tijdperk nog rond de honderd studenten op de klantenlijst. Eigenaar E. van String: „Met de komst van die kaart ging een groot deel van mijn handel de mist in. Het kostte me al snel tienduizenden guldens. Ik ontvang ze met open armen!" 'Ongelooflijkstom om nieuwe zegelactie te beginnen' Wie tankt, krijgt gratis zegels. En met de gratis zegels schaffen we ons handdoeken, theeservie zen, walkmans en badjassen aan. Benzinemaatschappij Shell besloot onlangs dat het toch veel beter is wanneer wij gaan sparen in plaats van het aan schaffen van al die prullaria. Geen gratis zegels meer, maar spaarzegels dus, waar 50 cent voor moet worden neergeteld. En Shell stelt een mooie rente in het vooruitzicht. De nieuwe actie van Shell lijkt niet bij alle consumenten in goede aarde te zijn gevallen. Zij zouden in groten getale naar de concurrentie overstappen. En kele 'niet-Shell' benzinestations in de regio zeggen een aantal nieuwe klanten te hebben ge boekt. De Shell-dealers in de re gio ontkennen bij hoog en bij laag daar ook maar iets van te merken. Kortom, er wordt meer benzine verkocht sinds Shell spaarzegels aanbiedt. De officiële woordvoerster van Esso Nederland is voorzichtig als haar wordt gevraagd naar stijgende omzetten die verband houden met meneer Shell. Zij zegt dat de cijfers niet goed met vorig jaar te vergelijken zijn om dat toen net 'het kwartje van Kok' werd ingevoerd. Dat bo vendien de omzetten toch al stijgen omdat de Nederlander meer kilometers aflegt. Uitein delijk wil zij wel iets over de ze gelactie van de concurrent kwijt. „De geluiden die u hoort, hoor ik ook van onze verkopers uit het land". De verkoper van het Esso-sta- tion aan de Leidse Haagweg weet het wel zeker. Hij heeft veertig tot vijftig nieuwe klanten geboekt sinds de omstreden spaaractie van Shell. „De men sen vinden het nieuwe systeem van Shell te ingewikkeld, vertel len ze me. Daarom stappen ze over naar een ander merk". Lissenaar C. ter Meulen, eige naar van een Esso-tankstation in Hillegom, vindt het 'onge looflijk stom van Shell' om een andere zegelactie te beginnen. „Normaal gesproken stappen mensen niet zo snel over naar een ander tankstation. Als de bediening maar goed is en het station goed op de route ligt. Nu geeft Shell de mensen zelf een reden om te switchen. Esso heeft slim op de hele zaak inge speeld om dubbele zegels te verschaffen. Normaal gespro ken is de koek al verdeeld, maar nu krijgen andere maatschap pijen de kans op een wat groter stuk". Wat de Lissenaar betreft was dit een mooie kans geweest om nu maar eens helemaal met de ze gelacties te stoppen. „De benzi nemaatschappijen hadden de koppen bij elkaar moeten ste ken en alle acties moeten afkap pen. Het kost alleen maar geld." Ter Meulen zegt dat zijn omzet ten licht zijn gestegen. „Maar de stations in de buurt van een Shell-station merken dat het beste denk ik". Aan de Parklaan in Sassenheim liggen een Shell- en een Es- sostation vlak bij elkaar. De Es so-verkoper stelt wat extra klan dizie te hebben dankzij de ver anderingen van Shell. „Mensen vinden het nu eenmaal leuker iets gratis te krijgen." Honderd meter verderop bij Shell weet men van niets. „Er zijn natuur lijk altijd mensen die wat te zeuren hebben, maar ik ver koop geen liter minder". Ook andere exploitanten van Shellpompen in de Leidse regio zeggen niets te merken van een teruglopende omzet door de in troductie van een nieuw spaar systeem door de Koninklijke. „We hebben zeker niet de in druk dat we klanten kwijtraken Shell verkoopt tegenwoordig spaarzegels en stelt een mooie rente in het vooruitzicht. Veel klanten hebben echter liever cadeauzegels, foto loek zuyderduin „Het is hier een compleet gek kenhuis. Er staan voortdurend meer dan honderd mensen uit alle hoeken van het land op hun beurt te wachten. Op za terdag staan er zelfs zo'n drie honderd mensen in de rij. De drukte is zo erg dat we de tele foon al niet meer opnemen en een bandje hebben opstaan." Bedrijfsleidster L. Scholte van de Rotterdamse Vespro Shop, de cadeaushop van Shell waar zegelboekjes voor geschenken kunnen worden ingeleverd, kan de drukte bijna niet aan. De stormloop op de winkel be gon eind vorig jaar toen de oliemaatschappij aankondigde dat de gratis zegels bij tanken zouden worden afgeschaft. De zegelboekjes kunnen het hele jaar nog worden verzil verd en de begeerde artikelen kunnen ook schriftelijk worden besteld. Desondanks neemt de drukte in de cadeaushop al leen maar toe. Scholte wijt dit aan de angst van veel mensen dat de artikelen op zijn als ze er niet snel bij zijn. Ook in de Vespro Shop in Eindhoven, waar men de be geerde geschenken alleen schriftelijk kan bestellen, is het een gekkenhuis. „We kunnen de aanvragen niet aan en heb ben zelfs extra personeel moe ten aannemen", vertelt B. Brinkman van het bestellings kantoor. „We krijgen drie tot vijfduizend orders per dag bin nen. Normaal zijn het er onge veer duizend. De mensen moeten dan ook vier weken langer dan normaal op hun produkten wachten." Door de grote vraag van de ze gelspaarders zijn sommige ar tikelen niet meer leverbaar. Dit geldt vooral voor textielpro- dukten, zoals dekbedovertrek ken en dekkleedjes voor op ta fels, aldus Brinkman en Schol te. „Veel bezoekers van de winkel zijn bereid bij te betalen als zij onvoldoende zegelkaarten (f 11,00 per kaart) hebben om het gewilde cadeau te kunnen krijgen", vertelt de bedrijfsleid ster. „Mensen hebben soms ja ren gespaard voor een bepaald cadeau en betalen dan maar bij om het produkt alsnog te kunnen meenemen." Het komt volgens Scholte dan ook bijna niet voor dat de Shell- spaarkaarten voor contant geld worden ingewisseld bij de ben zinestations. Hier kan men de helft van de waarde van de kaart krijgen (f 5,50). door de andere zegels. Dat komt ook door de introductie campagne waarbij de zegels gratis zijn. Daarmee heeft Shell de campagne van Esso goed ge pareerd", meent directeur J. La- man van Het Motorhuis. Laman gaat er vanuit dat zijn klanten door die campagne er achter komen dat het nieuwe systeem zeker zo aantrekkelijk is als het oude waarbij geen geld, maar artikelen - onder meer de beroemde en beruchte handdoeken - bijeengespaard konden worden. Niettemin ver zekert Laman dat hij de omzet ontwikkeling met argusogen volgt. „We zijn er heel kien op." Volgens hem gaat het bij de sparende tankers of tankende spaarders uitsluitend om pri- verijders. „De zegels gaan naar de rijders. Grote afnemers zijn niet in zegels geïnteresseerd. Die contracten worden na lang onderhandelen afgesloten en worden ook niet zomaar afge broken." G. Krom van automobielbedrijf Rijnland, dat voor zijn tankende klanten ook Shellprodukten op het menu heeft, zegt eveneens niets te merken van een ver meende omzetdaling. Maar hij constateert tegelijk dat het nog te vroeg is om daar conclusies aan te verbinden. '„Je moet zo iets op langere termijn bekijken, er zijn ook seizoensinvloeden. Maar er zullen best mensen zijn die liever voor een elektrische deken sparen dan dat ze geld willen sparen. En andersom zul len anderen vinden dat ze wel genoeg handdoeken hebben en liever geld krijgen." WILLEM SPIERDUK RUDOLF KLEUN VERHUUR VAN J Nissan Mercedes PERSONENWAGENS 9-PERSOONS BUSJES* BESTELWAGENS tot 20 m3 inhoud Zeer concurrerende tarieven. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.:071-76 93 03 DE SCHANS 25 ALPHEN A.D. RIJN TEL.:01720-7 51 55 J ISL IS EEN AKT1V1TEIT VAN BV UAM 'Geen sprake van illegale lozing' Hoogleraar Bejaardenoorden krijgen LEIDEN MONICA WESSEUNG De vermoedelijke dader van de olievervuiling voor de kust van Zuid-Holland is bekend. De kapitein van een olietanker heeft vorige week al gemeld dat er op zee een bedrijfsongeluk was gebeurd waarbij 10.000 olie ruwe olie is weggespoeld. „Van een illegale lozing is diis geen sprake", aldus hoofd bestrijding zee en kust van Rijkswa terstaat directie Noordzee, J. Huisman. NOORDWUK MONICA WESSEUNG Rijkswaterstaat heeft direct na de melding een helikopter de lucht in gestuurd om de olievlek op te sporen. Door het slechte weer met hoge golven is de vlek echter niet ontdekt. Computer berekeningen wezen uit dat de olie In het weekeinde op de Zuidhollandse kust zou aan spoelen en vanaf zaterdagmor gen is gesurveilleerd. Het slechte weer van de afge lopen dagen speelde Rijkswa terstaat danig parten. „Bij nor maal weer sturen we meteen de Hare Majesteit Smal 8 erop uit om op zee de olie af te vangen. Dat kon nu niet. In het week einde en de dagen erna konden we evenmin iets aan opruimen doen. Te veel golven, duinafslag en wind. Vanmorgen wordt ge ïnventariseerd hoeveel olie waar ligt", zegt Huisman. De ruwe olie (bestemd voor een raffinaderij) ligt inmiddels in klonten op het strand. Huis man beslist vandaag of de troep met de hand wordt opgeruimd dahwel machinaal met de strandreinigingsmachine. De kosten van de opruimoperatie, Huisman weet nog niet hoe hoog deze zullen zijn, betaalt het rijk vooralsnog. „Vervolgens gaan we die kosten natuurlijk verhalen op de vermoedelijke dader", zegt Huisman. De olie bestrijder wil zich niet uitlaten over de naam van de kapitein of de vlag waaronder de tanker vaart. „Dat zou niet netjes zijn. Bovendien moet hij eerst met zijn verzekering in de slag." Milieu Beleidsmedewerker A. Steeke- lenburg van de Zuidhollandse Milieufederatie ligt niet wakker van de vervuiling: „Niet omdat het niet erg is, maar het gebeurt helaas zo vreselijk vaak. Toeval lig spoelt de olie nu aan, maar het aantal lozingen en ongeval len met olie dat op volle zee ge beurt, is vele malen groter dan we beseffen." Een olievervuiling van deze omvang is volgens de milieufe deratie wel schadelijk voor het milieu, maar de schade is be perkt. „De olie verdampt en een deel bezinkt op de bodem van de zee. Daar wordt het ten dele afgebroken door bacteriën. Een vervuilde bodem blijft echter een kwetsbare plek. Planten wortelen er niet goed meer en met een flinke storm slaat de zeebodem inclusief vervuiling weer los. Bovendien veroor zaakt zo'n vervuiling veel die renleed." Steekelenburg verwacht dat de olie op het strand goed kan worden opgeruimd. De Zuidhollandse Milieufede ratie wil dat nu eindelijk emst wordt gemaakt met betere af spraken over besqherming van het zeemilieu. „Iedereen zegt dat de zee moet worden be schermd, maar de meeste lan den zijn niet bereid tot interna tionale afspraken. Ook de scheepvaartwereld moet nu eindelijk begrijpen dat de maat schappij vervuiling niet langer pikt." Proffesor F. Grapperhaus heeft gisteren aan de Leidse universi teit het ambt van bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van het belastingrecht aan vaard. Grapperhaus, benoemd door de stichting Belastingmu seum Prof. Dr. van der Poel, sprak in zijn inaugurele rede over 'De pelgrimstocht naar het draagkrachtbeginsel'. In het studieprogramma van aanstaande juristen wordt nu al aandacht besteed aan het belas tingrecht. De nieuwe hoogleraar zal in aansluiting op het be staande programma onderwijs gaan geven. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het Centrum voor Geboortere geling aan het Kort Rapenburg in Leiden maakt zich zorgen over de geringe interesse van zaaddonors om sperma af te staan. Die belangstelling loopt terug, omdat minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) de gegevens van donors open baar willen maken voor nako melingen. De ministerraad heeft onlangs zijn goedkeuring gegeven aan een wetsvoorstel waarin die in zage is geregeld. De Tweede Ka mer heeft het laatste woord. Als ook die geen bezwaar heeft te- DEN HAAG/REGIO MONICA WESSEUNG Verzorgingshuis Robijnzicht in Leiden en de bejaardencentra Rustenborch in Oegstgeest, Bloemswaard in Hillegom en Rustoord in Lisse krijgen waar schijnlijk extra geld van de pro vincie Zuid-Holland. Het geld is bestemd voor de aanleg van op- roepinstallaties en in Lisse voor een brandmeldsinstallatie. Hoeveel geld de instellingen krijgen, is nog niet duidelijk. De commissie zorg van de provin cie moet zich volgende week nog buigen over de verdeling en gen de inzage, verwacht dr. H. Bonink van het centrum in Lei den, dat nog minder zaaddo nors bereid zullen zijn sperma te geven voor kunstmatige inse minatie. De arts van het Centrum voor Geboorteregeling noemt het opmerkelijk, dat de minister raad zo gemakkelijk is heenge stapt over negatieve adviezen die een aantal organisaties over het wetsvoorstel naar voren hadden gebracht. Hierin staat dat kinderen van 16 jaar en ou der het recht krijgen om de per soonlijke gegevens van hun na tuurlijke vader in te zien. Als de donor dat niet wenst, dan moet een speciaal daarvoor in het le de definitieve verstrekking van de subsidie. De provincie Zuid-Holland heeft geld voor het ouderenbe leid 'over'. Elke provincie krijgt jaarlijks geld van het rijk in het kader van de Wet de Bejaarden oorden. Een deel van het geld wordt niet direct uitgegeven, maar in een fonds gestort. Ten hoogste drie jaar na storting moet het geld zijn gebruikt. Uit 1990 is nog dik 21 miljoen gul den over. Ruim eenderde van dit geld wordt besteed aan nieuwbouw en verbouw van in stellingen in Gouda en Schie dam. ven geroepen stichting uitma ken wiens belangen zwaarder wegen: die van de vader of die van het kind. Voelt het kind zich tekort gedaan, dan kan het bij de Raad van State een poging doen achter de ware identiteit van zijn vader te komen. Het centrum heeft op dit mo ment ongeveer veertig actieve spermadonors. Bonink: „Om de zaak goed te laten draaien heb ben we er zeker tachtig nodig. Dus kampen we nu wel eens met momenten, dat we krap in het zaad zitten. We kunnen ie dereen nog van dienst zijn, maar toch is het wenselijk om meer zaadgevers in ons bestand te hebben. Om hen te bereiken AGENDA WOENSDAG 27 JANUARI Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur plaatsen we geregeld adverten ties waarin we gezonde mannen tussen de achttien en vijftig jaar oproepen zich als donor aan te melden. Vooral de laatste tijd is de respons mager. En dat komt door aie nieuwe wet." Bonink is overigens niet écht ongelukkig met de komst van de nieuwe wet. Ze zegt: „De do nors die blijven en er bij komen, staan niet afwijzend tegenover het bekendmaken van hun naam, omdat er toch ook be scherming vanuit gaat. I let is in elk geval oetcr geregeld dan in Zweden waar altijd de naam van de spermadonor wordt prijsgegeven." Nieuwe wet schrikt kandidaten af

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19