Boktor vreet kasteel op 'De familie mag het vaak niet merken' Regio Leiden Geen subsidie vrouwen in bijstand door misverstand Meer aandacht voor migranten in het psychiatrisch ziekenhuis Zoeterwoude praat over het Bentwoud Kater Napoleon terroriseert hele buurten in Wassenaar Warmond bitter over vertraging van woningbouw Endepoel III WOENSDAG 27 JANUAR11993 Inbreker actief in Wassenaar wassenaar Uit een woning aan de Poortlaan in Wassenaar zijn gisteravond rond zes uur sieraden gestolen. Rond dezelfde tijd heeft vermoedelijk dezelfde inbreker een woning aan de Graaf- straal bezocht. Uit deze woning is niets weggenomen. Waar schijnlijk is de dief gestoord in zijn werk. Bij beide woningen kwam de inbreker binnen via het slaapkamerraam op de eerste etage. D66 praat over raadhuis qegstgeestDe leden van D66 in Oegstgeest kunnen op 8 febru ari van gedachten wisselen over de toekomst van het raadhuis in het dorp. Vanaf 20.30 uur bespreken de democraten de moge lijkheden voor het raadhuis: nieuwbouw of renovatie. De open bare D66-vergadering wordt gehouden in het Witte Huis, vlakbij het Wilhelminapark. Informatieochtend in bibliotheek leiderdorp» De openbare bibliotheek Leiderdorp houdt op woensdag 10 februari en op vrijdag 12 februari van tien tot twaalf uur twee informatie-ochtenden voor 55-plussers. Op het programma staan een korte inleiding over materialen in de bi bliotheek, de boek-aan-huis-dienst, het luister-lezen en een rondleiding. Na de pauze vertelt actrice Heieen Pimentel uit het werk van bekende schrijvers. Belangstellenden kunnen zich al leen nog voor de vrijdagavond aanmelden onder telefoonnum mer: 071-890849. De toegang is gratis. Zakkenroller actief in Winkelhof leiderdorp» Drie Leiderdorpers en een Leidenaar zijn gistermid dag het slachtoffer geworden van zakkenrollerij in het Leider- dorpse winkelcentrum Winkelhof. Ze misten portemonnees met geldbedragen die variëren van 100 tot 500 gulden. Een aantal van hen is ook pasjes en cheques kwijt. De slachtoffers hadden geen idee in welke winkel ze precies waren bestolen. Origami in Warmond warmond» De workshop 'origami in patch-work' begint van avond in Het Oude Raadshuis (Dorpsstraat 36) in Warmond. Wenskaarten worden van 20.00-22.00 uur versierd met de Ja panse vouwkunst van papier. Het berust allemaal op een mis verstand. Zo reageert bestuurs lid J. de Jeu van het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand Oegst geest op het feit dat het ge meentebestuur nog niet in wil gaan op zijn subsidieverzoek. Het Steunpunt had de gemeen te 3500 gulden gevraagd om een cursus deskundigheidsbevorde ring voor bijstandsvrouwen te kunnen organiseren. De gemeente onderkent weliswaar het belang van de cursus, zo meldt een woord voerster van de gemeente. „Maar op één persoon na is echter het hele bestuur uiteen gevallen. Voordat het college in de buidel gaat tasten, moet het steunpunt eerst maar haar zaakjes op orde stellen." „Het bestuur is helemaal niet uiteen gevallen", stelt De Jeu met nadruk. Het misverstand is volgens haar ontstaan toen twee bestuursleden eind vorig jaar de gemeente schreven dat ze uit het bestuur zouden stappen. „We waren met z'n vieren. Eén ervan is ziek, zodat het leek als of ik alleen over bleef. De twee vertrokken bestuursleden wer den echter opgevolgd door een nieuw bestuurslid. We zijn dus weer met z'n drieën." Navraag bij de gemeente Oegstgeest leert dat ze nog niet op de hoogte was van 'deze re cente ontwikkelingen'. Als het steunpunt een nieuwe aanvraag indient en daarbij de huidige ontwikkelingen vermeldt, dan is de kans groot dat B en W de bij standsvrouwen alsnog subsidie verlenen. oegstgeest ellen verbunt 'Culturen binnen psychiatrie- muren', is de naam van het symposium dat morgen in het Oegstgeester psychia trisch ziekenhuis Endegeest wordt gehouden. Aanleiding is het stijgende aantal patiën ten uit andere culturen dat wordt opgenomen in psychia trische ziekenhuizen. Maar ook de racistische en discri minerende uitlatingen die in deze tijd steeds vaker worden gedaan, dragen bij aan het idee voor dit symposium. Endegeest verpleegt mo menteel naar schatting 20 tot 25 patiënten met een niet- Nederlandse achtergrond. Dat is bijna vijf procent van het totaal aantal opnames. Het blijft bij een schatting, omdat de registratie van cul turele achtergronden op pro blemen stuit. Veel mensen met een niet-Westerse achter grond, zoals Surinamers en Antillianen, staan als Neder lander te boek. Endegeest heeft een aparte werkgroep, 'Migranten intra muraal', in het leven geroe pen. Voorzitter en psychiater E. van Meekeren vindt het aantal migranten binnen zijn psychiatrisch ziekenhuis 'niet zo gek veel'. Hij vindt het dan ook belangrijk te achterhalen waarom dit aantal geen even redige afspiegeling is van het aantal migranten in de Leidse regio. Van Meekeren wijst er op dat het belangrijk is meer over deze niet-Westerse cul turen te weten. „De patiënten zqlf geven oorzaken aan voor hun ziekten. Iemand uit Ne derland is geneigd om een psychische oorzaak aan te wijzen, terwijl mensen met een niet-Westerse culturele achtergrond eerder kiezen voor een meer lichamelijke benadering van het probleem. Een voorbeeld is dat wij met maagklachten denken aan stress en zij de pijn uit het li chaam proberen te verjagen. Met bijvoorbeeld de "Winti- techniek' doen Surinamers een beroep op de geesten van voorouders." Een van de doelstellingen van het symposium is de aan wezigen te informeren over de verschillende culturen. Maar minstens even belang rijk vindt Van Meekeren dat het symposium kan bijdragen tot de bewustwording van vooroordelen bij hulpverle ners. „Ieder mens u, ik en iedere hulpverlener heeft zo zijn ideeën over migran ten. Het is dus oppassen voor je eigen vooroordelen." Ook de Oegstgeester kliniek voor oologsslachtoffers, Cen trum '45, richt zich meer en meer op de 'markt' van mi granten met trauma's. Zo heeft Centrum '45 onlangs een aanvraag ingediend bij het ministerie van WVC voor de opvang en behandeling van asielzoekers met psychi sche problemen. Zoeterwoudenaren kunnen op woensdag 10 februari praten over de aanleg van het Bent woud tijdens een informatie avond. Het Bentwoud komt ten oosten van Zoetermeer te lig gen. Voor het circa 2100 hectare grote bos bestaan drie verschil lende plannen, waarvan er één ook Zoeterwouds grondgebied beslaat. In dat plan zou het bos ook op het gebied van de Drooggemaakte Gelderswoude Polder komen, aan weerszijden van de Gelderswoudseweg. De stuurgroep Bentwoud houdt een reeks informatie avonden in de regio, waarna een keuze wordt gemaakt tus sen de drie alternatieven voor het Bentwoud. De informatie avond in het Zoeterwoudse ge meentehuis aan de Noord- buurtseweg begint om 20.00 Forse financiële tegenslag bij restauratie Endegeest De restauratie van Kasteel Endegeest kost ruim een half miljoen gulden meer meer dan begroot. De oor zaak van deze financiële tegenvaller is de aantasting van het houtwerk in de koepel door boktorren en zwammen. Het rotten van het hout is ontdekt tijdens de restauratiewerkzaamhe den, die daardoor vertra gingoplopen. oegstgeest marieta kroft De beheerder van het kasteel, de Stichting Kasteel Endegeest, doet nu een beroep op de ge meenten Leiden, Oegstgeest en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. De directie van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest, tevens adviseur van de stichting, verwacht dat Monu mentenzorg voor 70 procent te gemoet komt in de extra kosten. De rest van het geld moet dan van de twee gemeenten komen. De gebouwen staan weliswaar op het grondgebied van Oegst geest, maar zijn in het bezit van dé gemeente Leiden. „Wij zijn voornamelijk afhan kelijk van subsidies", legt een woordvoerster van de directie van Endegeest uit. „De stichting kan wel een deel doorverhuren aan derden maar dat is niet vol doende om de exploitatie rond te krijgen." Met de Leidse wethouder Tj. van Rij worden volgens de di rectie momenteel 'vruchtbare gesprekken' gevoerd. Over twee weken staat een gesprek van de stichting met B en W van Oegst geest op de agenda. Mocht de subsidie geheel of voor een deel uitblijven, dan zal de restauratie minder goed kunnen worden uitgevoerd dan de bedoeling was, verwacht de woordvoerster. „Wellicht wor den delen dan niet afgebouwd." Afwijzen Volgens woordvoerder Berend- se van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is de kans groot dat Monumentenzorg geen subsidie verleent. „De subsidieregeling laat het ver strekken van extra subsidie niet toe. We hebben nog geen be sluit genomen. Maar ik ben bang dat we het subsidiever zoek afwijzen en we de stichting naar de gemeenten verwijzen." De Stichting Kasteel Ende- De restauratie van kasteel Endegeest kost ruim een half miljoen meer dan verwacht Het houtwerk is aange tast door boktorren en zwammen. foto wim dijkman geest hoopt dat de werkzaam heden aan het kasteel, ondanks de vertraging, over een half jaar kunnen worden afgerond, zodat het weer als kantoorruimte kan dienen. Ruim twee jaar is dan gewerkt aan het herstel van het pand, waarvoor aanvankelijk 7,5 miljoen gulden was gereser veerd. Het ministerie van WVC be taalt daarvan een deel. Een an der deel wordt betaald uit grondverkoop aan de overkant van de Endegeesterstraatweg door de gemeente Leiden. Op dit stuk grond worden momen teel luxe villa's gebouwd. Consulente helpt Voorschotenaren met schulden Voor de buitenwereld doen mensen met schulden vaak als of er niets aan de hand is. Ze schamen zich diep en zoeken pas hulp als de nood tot aan de lippen is gestegen. „Ik had lie ver dat de mensen wat eerder bij me kwamen. Als de geldpro blemen nog te overzien zijn", zegt budgetconsulente Claudia Zuiderwijk (30) die sinds januari een dag per week op het Voor- schotense gemeentehuis werkt. Wie financiële problemen heeft, of niet goed weet hoe rond te komen met het inkomen, kan bij haar terecht voor advies. Claudia Zuiderwijk studeerde toegepaste huishoudweten- schappen in Den Haag en kreeg daarna een baan als budgetcon sulente bij de organisatie Plan praktijk/ Consument en Huis houding. Veel gemeenten in Nederland maken gebruik van de diensten van deze organisa tie. Voorschoten zocht ook aan sluiting toen het plaatselijke So ciaal Raadswerk, waar ook de hulpverlening aan mensen met schulden bij hoorde, ophield te bestaan. De gemeente Wassenaar heeft een van haar 'inwoners', de kater Napoleon, met onmiddelij- ke ingang huisarrest gegeven. De kat moet bin nen blijven omdat hij de buurt van de Santhorstiaan en de Lange Kerkdam terrori seert. Napoleon treitert niet alleen andere kat ten, maar valt ook mensen aan. Bij de gemeente regent het al ruim een half jaar klachten over het gedrag van Napoleon. Als een dictator heerst hij over zijn omgeving. De katten uit de buurt houden zich schuil uit angst door hem te worden aangevlogen. En de buurt bewoners die Napoleon eens flink willen aan pakken, kunnen van hem een pets in hun ge zicht krijgen. Voor een bewoonster van de Lange Kerkdam was de maat onlangs echt vol. Zij en haar eigen poezen hebben door Napoleon geen leven meer. Voor de zoveelste keer trof de Wasse- naarse onlangs bij thuiskomst in haar keuken een bende aan. Want Napoleon presteert het telkens om door het kattelujkje van de woning naar binnen te komen en de voederbakjes van de poezen leeg te eten. Vervolgens richt hij een ravage aan die veel weg moet hebben van de Slag bij Waterloo. De gemeente besloot onlangs om een onder zoek in te stellen. Ambtenaren namen pols hoogte en constateerden dat Napoleon inder daad een 'gevaarlijke' kater is. Inmiddels heeft het baasje van Napoleon, een bewoner van de Santhorstlaan, een brief van de gemeente in de bus gekregen waarin hij wordt gesommeerd zijn huisdier binnen te houden. De gemeente beroept zich daarbij op de Algemene Politie Verordening (APV). Voor advies over afraste ring van de tuin, kan hij contact opnemen met de afdeling bouw- en woningtoezicht, aldus de brief. Taboe I let hebben van schulden is een groot taboe, vooral onder oude ren, weet Zuiderwijk. „Bejaar den heb ik bijna niet op mijn spreekuren. Die houden alles voor zich." Maar ook de jongere generatie schuift het probleem lang onder de tafel. Zuiderwijk heeft een cliënt die 'stikt' van de schulden. „Maar met een ver jaardag staat alles op tafel. Want de familie mag het niet mer ken." Als de mensen bij een bud getconsulente aankloppen, is liet vaak al te laat om de proble men op een eenvoudige manier op te lóssen. „De meesten ko men helaas pas als ze bij wijze zaak: bezwaarschriften van vooral omwonenden, die niet blij zijn met de toekomstige wo ningbouw op het voormalige kassengebied van Humako. Op het gemeentehuis zijn rond de twintig officiële protes ten binnengekomen. En pas sant loopt nu ook de bouw van de sporthal een in Warmond al jaren slepende zaak vertra ging op. De sporthal was in het zelfde gebiedje gepland. Al met al vindt De Vos de kwestie te droevig voor woor den. „We zijn al zo'n tien jaar met dit plan bezig. Eindelijk hebben we alle benodigde grond in handen en het geld is er ook. Dan is het heel droevig dat er voorlopig weer niets van bouwen komt. Temeer daar we in Warmond een lijst woning zoekenden met 450 namen hebben. Dat is op een inwoner tal van 5000 heel veel, neemt u dat maar van mij aan." Wegpoetsen kan De Vos de bezwaarschriften echter niet en dus moeten alle procedures worden doorlopen. Medio april zal de gemeenteraad alle beno digde stukken in handen krij gen. Mocht de raadscommissie volkshuisvesting de protesten afwijzen, dan kan eenzelfde be zwaarprocedure bij de provin cie worden aangekaart. Zo gaan er maanden overheen voordat er groen licht voor de bouw kan worden gegeven. Volgens Claudia Zuiderwijk is het hebben van schuld een taboe. „Maar met een verjaardag staat alles op tafel. ken." van spreken morgen de deur uit worden gezet," aldus de consu lente. Op haar spreekuren ver schijnen mensen met betalings achterstanden van 300 gulden, maar ze kent ook iemand met een schuld van drie ton. Vol gens Zuiderwijk gaat het in de meeste gevallen om mensen met een huurachterstand. Wie bij Zuiderwijk aanklopt, krijgt geen zak met geld mee. De hulp bestaat uit het opstel len van een maandbegroting, of, als de schulden hoog zijn opgelopen, het bemiddelen met de schuldeisers over een beta lingsregeling. Ook probeert Zui derwijk soms of de Gemeente lijke Krediet Bank een sane ringskrediet wil verstrekken. Maar meestal willen haar cliën ten dat niet. „Dan moet ik wéér een nieuwe lening aflossen, zeggen veel mensen. Vaak zijn ze meer gebaat bij uitstel van betaling met een, twee of drie maanden, al naar gelang de hoogte van de schuld." Moeilijk Schulden komen in alle lagen van de bevolking voor. Door een echtscheiding, of plotselin ge werkloosheid liggen de geld problemen opeens op de loer. „Mensen zijn gewend aan een hoog levensniveau en dan moe ten ze terug. Dat is heel moei lijk." Want de familie mag het niet mer- foto jan holvast situatie zó uitzichtloos dat al leen budgethulp niet voldoende is. Mensen die psychisch in de knoop zitten, worden doorver wezen naar het maatschappelijk werk. Zuiderwijk: „Ik ken een echtpaar dat zeventig procent in inkomen is achteruit gegaan. Ze kunnen geen kant meer op, zitten de hele dag op eikaars lip omdat ze amper de bus kunnen betalen. Daar is veel meer aan de hand dan alleen een finan cieel probleem." „Iedereen die in Warmond woont, vindt dat hij zich daar mee ook het eeuwigdurend recht heeft verworven op 'vrij heid blijheid'. Maar zo werkt het in de drukbevolkte Rand stad natuurlijk niet. Iederéén moet per slot van rekening wo nen. Maar de woning van een ander staat je altijd in de weg." De Warmondse wethouder W.A.B. de Vos stelt het wat bit ter en zo voelt hij zich ook, nu duidelijk wordt dat de gemeen te Warmond hoogstwaarschijn lijk dit jaar niet met de bouw van rond de 90 woningen in En depoel III kan beginnen. Oor-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18