'Middenstand verkommert in autoluwe binnensteden' Leiden Dierenbescherming Leiden somber 'Babbelbox' leerlingen Holtlant College vvv Leiden blijft kaarten buitenshuis verkopen WOENSDAG 27 JANUAR11993 De afdeling MEAO van het Holtlant College heeft voor 25.000 gulden een telefoonlo kaal ingericht in het gebouw aan het Lammenschanspark. Hoewel het beroep telefoniste door velen nog altijd niet seri eus wordt genomen, bleek bij leerlingen van de afdeling ME AO van het Holtlant College een dringende behoefte te bestaan aan een telefooncursus. De be drijven waar leerlingen van de school stage lopen lieten in het stagerapport bijna allemaal we ten dat de stagiairs niet met de telefoon kunnen omgaan. Het Holtlant College nam de klach ten serieus, want gisteren werd het nieuwe telefoonlokaal ge opend, met daarin volgens J. Hordijk 'computerspecialist' van de school, 'apparatuur waar onze vriend Nixon jaloers op zou zijn'. Een moderne 'babbel box' waar zestien leerlingen te gelijk kunnen bellen met de glimmendedruktoets-telefoons. Het is de bedoeling dat leer lingen leren omgaan met aller lei soorten klanten. Hiervoor heeft de school een hypermo derne laser disc aangeschaft. Op een beeldscherm houden twee acteurs een telefoongesprek, dat alles behalve soepel verloopt. Leerlingen kunnen zelf kiezen wat voor mensen ze met elkaar willen laten bellen. Hordijk laat hel onderdeel 'ruw agressief type' zien van het programma 'lastige klant'. Na het gesprek moeten de leerlin gen aangeven wat de telefoniste fout heeft gedaan. In dit geval trok ze zich de uitspraken van de vervelende kerel aan de an dere kant van de lijn persoonlijk aan en stelde zij zich 'negatief' op. Les één: als je uitgekafferd wordt door een arrogante zak, moet je hem gewoon vriendelijk te woord staan. Volgens A. Dorrestein, docent Nederlands aan het Holtlant College, bestaat ook in het be drijfsleven behoefte aan tele foontraining. Daarom begint hij binnenkort met de cursus 'Ba sistraining Telefoneren' voor bedrijven. Een bijkomstigheid is dat door het geven van deze cursus de kosten van het tele foonlokaal van 25.000 gulden kunnen worden terugverdiend. Landelijke winkeliersvereniging: Het weren van auto's uit de binnensteden is slecht voor de middenstand. Het verminderen van het aantal par keerplaatsen leidt rechtstreeks tot omzetverlies bij de de tailhandel en aldus tot verlies van werkgelegenheid. Min der klanten betekent tevens dat cafés en restaurantjes het loodje leggen, waardoor stadscentra minder gezellig en minder aantrekkelijk worden. Het schrappen van par keerplaatsen kan in het ergste geval zelfs leiden tot ver paupering van winkelgebieden. gelijk, zo schetst de Raad FGB (een club van winkelketens en brancheverenigingen in de de tailhandel). De raad benadrukt het grote belang van de detailhandel voor de economie: een sector met 95.000 bedrijven waarin onge veer acht procent van de wer kende Nederlanders een baan ander blijkt uit een rap- n de Raad voor het Fili- in Grootwinkelbedrijf (RFGB). Parkeren moet-voor ge meenten het hoogste doel zijn. Een gezonde middenstand in het winkelhart is anders onmo- vindt (ongeveer 550.000 men sen). De bevolking besteedt er jaarlijks ruim eenderde van zijn uitgaven (120 miljard gulden). De helft van dit immense be drag wordt uitgegeven door mensen die met de auto ko men. Het verbannen van dit vervoermiddel is niet alleen fa taal, het heeft ook nog eens geen nut: slechts negen procent van het aantal kilometers die personenauto's jaarlijks afleg gen voeren de consument naar de winkel. De bijdrage aan File vorming is te verwaarlozen, al dus de Raad FGB. Volgens de raad leidde het weren van auto's uit de Gro ningse binnenstad tot 5 procent omzetverlies bij de midden stand, in Alphen aan den Rijn ging zelfs 10 procent verloren toen het centrum tijdelijk slecht bereikbaar was voor auto's. Wethouder J. Walenkamp (economische zaken), begrijpt wel dat er angst is voor veran deringen in de binnenstad. Je weet wat je hebt en niet wat je krijgt. Maar helaas kijkt men te vaak naar louter negatieve ge volgen." Walenkamp denkt dat het wel los loopt met een ver minderd bezoek aan het cen trum na het autoluw maken van de binnenstad. "We hebben een heel pakket aan aantrekkelijke maatregelen die gepaard gaan met de ingreep. Denk alleen maar aan de Sleutelhof en het stadsdistributiecentrum." De Dierenbescherming van Leiden en om streken ziet de toekomst somber in. De ge meente heeft te kennen gegeven dat er in de hele regio niet één stuk grond is waar de Dierenbescherming een eigen pand kan neerzetten en de beschikking heeft over een eigen veld. De Dierenbescherming heeft het tot nu toe altijd zonder eigen ruimte ge daan. De bestuursleden voeren hun func ties thuis uit en activiteiten voor de leden worden gehouden in gehuurde zaaltjes of opgeofferde huiskamers. Echter door de enorme groeiexplosie die de Dierenbe scherming de afgelopen vijfjaar heeft door gemaakt is dit vrijwel onmogelijk geworden. Irene Blom, jeugdbegeleidster, is het goed zat. Ze is nog net zo gemotiveerd als vijf jaar geleden toen zij begon, maar haar kasten puilen inmiddels uit van de administratieve rommel die ze allemaal thuis moet stallen. „We hebben inmiddels 1400 leden en zijn uit ons jasje gegroeid. We kunnen niet meer alles thuis doen", meent Irene. De explosieve groei is mede het gevolg van de populariteit van de reeks activiteiten die de Dierenbescherming de afgelopen vijf jaar heeft opgebouwd voor de leden. Dit zijn onder andere een EHBO cursus voor honden, de actie 'sterilisatie en castratie' en de hondentraining. Het probleem van de laatste activiteit is dat hier een veld voor nodig is. Sinds de eerste hondentraining zes jaar geleden, heeft de Dierenbescherming de activiteit constant van het ene naar het an dere veld moeten verhuizen. Momenteel wordt er getraind in Oegstgeest, op een veld bij Endegeest, maar niet voor lang. Dp uit bouw van Curium, het Academisch Cen trum voor Kinder- en Jeugdpsychologie, heeft tot gevolg dat de Dierenbescherming ook dat veld binnenkort moet verlaten. Als niet snel een stuk grond wordt gevonden wordt de Dierenbescherming gedwongen te stoppen met de hondentraining, met alle gevolgen vandien. „Als we genoodzaakt zijn te stoppen heeft dit direct tot gevolg dat we minder nieuwe leden krijgen. Je moet namelijk eerst lid worden van de dierenbescherming als je je hond wilt trainen. Bovendien levert de hon dentraining ook de honden aan voor de EHBO cursus en bestaat de kans dat we die dan ook niet meer kunnen geven", aldus de jeugdbegeleidster. Ze is bang dat de Dieren bescherming na de enorme groei van de af gelopen vijf jaar dan juist in een 'negatieve spiraal'belandt. Irene Blom meldt dat inmiddels alle vrij willigers van de Dierenbescherming wan hopig zijn. „We moeten echt zo snel moge lijk een stuk grond krijgen. Dan kunnen we daar zelf een keet op zetten voor activitei ten en een centrale administratie. We willen grond huren, kopen of zelfs bedrijfsklaar- maken als dat nodig is. Het moet alleen groot genoeg zijn voor de hondentraining." LEIDEN «WIM KOEVOET De Leidse VVV wil de kaartverkoop voor concerten van wereldberoemde popgroe pen in het vervolg altijd afhandelen in het zogenaamde Sleutelpunt aan de Koorn- brugsteeg bij het stadhuis. De twee experi menten die de VW hiermee heeft uitge voerd, zijn directeur C. Hugens zo goed be vallen dat hij de hogere kosten voor lief neemt. De raadscommissie bestuurlijke za ken stemde gisteravond in met het voorne men van de VW. De voorverkoop op zaterdag 28 novem ber voor U2-concerten, komend voorjaar in De Kuip in Rotterdam, schrijft Hugens in zijn evaluatierapport, had ondanks de grote drukte het karakter van 'een gezellige hap pening'. De tweede verkoop, medio decem ber, noemt hij 'veel minder druk maar ru moeriger'. Volgens Hugens is het Sleutelpunt aan zienlijk minder 'overlast-gevoelig' dan het gebied rond het WV-kantoor aan het Sta tionsplein. „Vervelende bijverschijnselen worden in het centrum van de stad geab sorbeerd door de markt", analyseert de WV-directeur. Nadeel is dat er voor het Sleutelpunt twee extra mensen op de zater dagochtend nodig zijn. Ook is de aanwezig heid van enige bewakingsfunctionarissen vereist. Burgemeester Goekoop merkte gis teravond echter op dat ook voor de voor verkoop in het WV-kantoor extra personeel moet worden ingezet. Hugens laat weten dat hij het verlies van de VW op de voorverkoop minder belang rijk vindt dan de service voor het publiek. Bovendien hoeven er niet elke week kaarten voor Prince, U2, Bruce Springsteen of Mi chael Jackson te worden verkocht, stelt de directeur vooral zichzelf gerust. Kappen bomen Havikshorst even gestaakt LEIDEN ROY KLOPPER De gemeente heeft gistermid dag het kappen van bomen te genover de Havikshorst stopge zet. Dit gebeurde na klachten van omwonenden. Daarbij wist niemand op het stadhuis exact voor welke bomen nou wel en voor welke-geen kapvergunning is verleend. De directie groen besloot de kwestie eerst maar eens rustig uit te pluizen alvo rens door te gaan met het om zagen van populieren. Aan de overkant van de sloot achter de flat Havikhost staat, bijna op de grond van het volks tuinencomplex, een groot aan tal bomen. Hierboven lopen elektriciteitskabels. De bomen zijn zo hoog geworden dat ze bij een beetje wind tegen de hoog- spanningskanbels aanwaaien. Dat levert levensgevaarlijke si tuaties op. De gemeente besloot in te grijpen en gaf een particulier bedrijf opdracht om bomen te kappen die vlakbij de kabels staan. Dat werk was gisteren al enige dagen aan de gang, toen het verscheidene bewoners van de tegenover gelegen flat te gor tig werd. „Straks staat hier hele maal niets meer overeind", al dus H. Snaterse. De gemeente kon hem aan vankelijk niet helpen. De amb tenaar die de kapvergunning heeft verstrekt was afwezig en onbereikbaar. Niemand anders van de directie groen wist iets van de kwesitie. Daarop gingen twee ambtenaren van de afde ling zelf poolshoogte nemen. Ze gaven de werklui opdracht met kappen te stoppen. „We willen eerst uitzoeken voor welke bo men een kapvergunning is afge geven." De ambtenaren staken de hand in eigen boezem. „Eigen lijk moeten bij dit soort ingre pen eerst de omwonenden wor den ingelicht. Dan weten ze ten minste wat er gebeurt, en dat ze niet bang hoeven zijn dat het hele bos tegen de grond gaat." De werklieden die met het kap- Een aantal populieren nabij de Havikshorst was al gesneuveld toen de gemeente gisteren besloot de kapver gunning nog eens goed uit te pluizen. pen bezig waren, bleken weinig enthousiast over het stopzetten van het werk. „Straks waait een van die bomen tegen een mast en dan zit een groot deel van Zuid-Holland zonder stroom." Ook enkele gebruikers van het volkstuinencomplex hebben weinig waardering voor de pro testactievan de Havikshorst-be- „Die bomen zo vlak bij die hoogspanningskabels zijn levensgevaarlijk. Bovendien ne men ze veel licht weg boven on ze tuintjes." De Leidse vrouwenemancipatieprijs heeft een naam gekregen: De Pieternel Rolprijs. De prijs, die onlangs door raadsleden werd bekritiseerd omdat er in de jury alleen maar vrouwen zitten is genoemd naar een Leidse vrouw die zich onder meer sterk heeft gemaakt ten aanzien van de bestrijding van ongewenste intimiteiten in het onderwijs. Pieternel Rol dfek overleed vorig IjfH jaar. Zij werd Q slechts 39 jaar oud. Bij veel raadsleden is zij overigens onbekend, zo blijkt uit een telefonisch onderzoek. De emancipatieprijs werd twee jaar geleden door het college van burgemeester en wethouders ingesteld naar aanleiding van het afscheid van wethouder Henriëtte van Dongen. Van Dongen heeft voorgesteld de prijs naar Pieternel Rol te noemen. Rol was een vrouw die bij emancipatie, vrouwengeschiedenis, politiek en onderwijs grote betrokkenheid had. Op deze terreinen is zij zeer actief geweest en heeft ze bijgedragen aan tal van ontwikkelingen. Bij haar werk voor de vakbeweging is zij een motor geweest bij het tot stand komen van de Stichting tegen ongewenste intimiteiten in het onderwijs. Op het gebied van positieve actie heeft zij zich niet alleen beziggehouden met benoemings- en ontslagbeleid, maar ook met het stimuleren van vrouwen in managementsfuncties, onder andere de hoofdleidsters van de kleuterschool. Het positieve actiebeleid van de gemeente Leiden was voor haar een bron van inspriratie en omgekeerd was zij dat ook. Inzenden De Pieternel Rolprijs is bedoeld voor Leidse personen, instellin gen of projecten die belangrijk zijn geweest voor vrouwen. Bij voorkeur op de terreinen onder wijs en educatie, maar ook ai beidsmarkt en gezondheidszorg komen in aanmerking. De prijs wordt op 8 maart, op de Inter nationale Vrouwendag, door Henrïette van Dongen uitge reikt en bestaat uit een bedrag van 5000 gulden. Voorstellen voor pijswinnaars dienen uiterlijk 10 februari 1993 schriftelijk te worden ingediend bij de secretaris van de jury, mevrouw M.A. Passchier, dienst cultuur en educatie, sector on derwijs, postbus 9100,2300 PC in Leiden. Inlichtingen: tel. 071- 254311. Opluchting De inval op maandagavond bij een Turks restaurant en een poolcentrum aan het Haven plein heeft in de directe omge ving voor veel opluchting ge zorgd. Met name achterbuur man Gouke Burgerding, lood gieter van beroep en woon- en werkachtig aan de Oude Rijn heeft de afgelopen maanden veel geluidsoverlast gehad. „Ik heb ongeveer 80 keer de politie VRIJE TIJD STUT Het STUT theater speelt op 27 januari 'Het geheim van Malou' in Het Leidse Volkhuis. Het stuk gaat over de relatie tussen moe der en dochter. Aanvang 21.00 uur: zaal open om 20.00 uur. Psychose Het Inloophuis Psychiatrie houdt op woensdag 27 januari een thema-avond over 'psycho se'. Twee ervaren verpleegkun digen van Endegeest geven de voorlichting. De bijeenkomst begint om 20.30 in het Inloop huis aan het Rapenburg 48. Indianen De markante antropoloog Her man ten Kate (1858-1931) is woensdag 27 januari het onder werp van de lezing die Pieter Hovens, conservator Noord- Amerika. Ten Kate maakte aan het eind van de 19e eeuw twee onderzoeksreizen naar Noord- Amerika. Hij legde op zeer ge structureerde wijze de cultuur van vele Indianengroepen op schrift vast. Hij verzamelde ook foto's en voorwerpen zoals kle ding, kralenwerk, manden en aardewerk. Tevens is er gele genheid om de tentoonstelling 'Onder Indianen' te bezichtigen in het museum .voor Volken kunde aan de Steenstraat. YVinterconcert Het Leids Politie Muziek Gezel schap geeft op vrijdag 29 janua ri een winterconccrt in de Stadsgehoorzaal. Het dertig man sterke orkest brengt een gevarieerd programma. Hel concert begint om 20.00 uur. Disco Voor jongeren vanaf 10 jaar is er vrijdag 29 januari een feest, avond in buurthuis 't Spoortje. De disco wordt geleid door 'Free Reaction'. De zaal gaat om 20.00 uur open. Toegang 2,50 gulden. Berenfeest Bibliotheek Morskwartier houdt in samenwerking met buurt werk Mors op 3 februari een be renfeest voor kinderen van 3 tot 9 jaar (tot 15.30 uur). Lr wordt geknutseld, een hapje gegeten en naar berehalen geluisterd Het is de bedoeling dat de deel nemende kinderen voor 1 fe bruari hun beer inleveren bij de bibliotheek. Er wordt een ver kiezing gehouden voor tie mooiste heer. Het feest begint om 14.00 uur in de bieb aan de Robijnstraat 4. Informatie: tel 764305. De rust lijkt weergekeerd op de kop van de Haarlemmerstraat. foto henk bouwman Half succes RCD met invallen gebeld, soms wel zes keer op een dag, over het geluid, bon kende bastonen waar je op den duur gek van wordt. Maar niets hielp, ze trokken zich niets van het politiebezoek aan". Burgerding woont sinds 13 jaar naar tevredenheid met vrouw en kind in een fraaie gereno veerd grachtenpand aan de Ou de Rijn. „Maar ik was inmiddels zover dat ik er hard over dacht om maar te verhuizen. En dat vanwege een illegaal poolcen trum. Waarom het zo lang heeft geduurd voordat de zaak werd aangepakt is mij een raadsel. Ik heb bij de gemeente ook de deur platgelopen. Maar dit is in ieder geval een radicale oplos sing. Ik heb in ieder geval een maand rust, dat is duidelijk, aangezien het bedrijf voor mini maal 30 dagen is stilgelegd". Crimineel Burgerding hoopt dat nu ook de criminele activiteiten op de kop van de Haarlemmerstraat zullen verminderen. „Want echt lekker loop je hier niet meer over straat. Ik heb steekpartijen ge zien, vechtpartijen, mensen die van hun fiets werden geslagen. Dat er werd gehandeld in ver dovende middelen en dat er ge stolen goederen werden ver kocht heb ik wel kunnen con stateren op de Haarlemmer straat, maar ik wist niet eens dat dat ook in het Poolcentrum en in het restaurant gebeurde. Het is geen verrassing, want ik voel- dt'me niet bepaald veilig toen ik daar een keer naar binnen ging om te klagen", zegt Bur gerding. De Radio Controle Dienst heeft gisteren twee invallen gedaan in I eiden. In een woning aan de Cruquiuslaan hoopten de op sporingsambtenaren een illega le zender in beslag te nemen. De apparatuur was echter ver dwenen toen de controleurs binnenvielen. In een pand aan het Noordemde werden een nicl-goedgekeurde fax en twee niet-goedgekeurde telefoontoe stellen in beslag genomen. Een 25-jarige bewoner, die de appa ratuur vanuit zijn huis verkocht, is door de politie ter plekke aan gehouden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17