Parochies tegen beleid bisschop J. ter Schure 'Overlijden deken Van 't Walderveen zoveelste klap voor dekenaat Leiden' Kerk Samenleving WOENSDAG 27 JANUAR11993 dick van der plas* UIT DE KERKBLADEN Dakpannen1 Kerkbladen bevatten vaak een bonte mengelmoes van berichten. Van de opsom ming van de zieken of een verantwoording van de col lectes, kan heel goed wor den aangegeven waarom ze een plekje in het medede lingenorgaan hebben ge kregen, Bij sommige be richten ligt dat minder voor de hand. Zo lijkt dominee J.K. Vlasblom uit Ter Aar aanvankelijk weerman Hans de Jong naar de kroon te willen steken met zijn bijdrage 'Stormschade' in het regionale Kerkblad. „Het waait veel in Ter Aar en vooral in de buurt van de pastorie", zo begint hij. „Dit is althans één van de meest opvallende indruk ken die we in de ruim an derhalf jaar dal we hier wo nen hebben opgedaan. Er zijn al heel wat stormen over en langs ons heenge gaan. Zelfs als het elders In het land bijna windstil is, waait hier menigmaal nog een stevige bries." Dakpannen(2) Een constatering die meni ge inwoner van Ter Aar zou kunnen onderschrijven en weinig op z'n plaats lijkt in het kerkblad. Maar de pre dikant wordt concreter. „Bij hel betreden of verlaten van de pastorie wordt men nogal eens bijna van de stoep geblazen", vervolgt hij. „Het zal wel samenhan gen met het feit dat de pas torie naar de kant van het zuiden en zuidwesten zo open en onbeschut aan de rand van de lager gelegen weilanden ligt. I loe het ook zij, de forse stormwind ging er vorige week al voor de derde maal met een groot aantal dakpannen vandoor. Een nog veel groter aantal werd door elkaar gehuts eld." Dakpannen(3) Daaruit volgt dal een be zoekje aan de dominee voor pastorale hulp. bij ruw weer een hachelijke onder neming is. „Het was be paald levensgevaarlijk de pastorie te benaderen dan wel dit pand te verlaten", vertrouwt Vlasblom de le zers toe. ,-,Het regende dak pannen die woensdag avond. Ie zult er maar door heen moeten!" En dat moest hij, vanwege een af gesproken bezoek. „Zelden was ik zo bevreesd een dak pan op m'n hoofd te krij gen." Maar dat gebeurde niet. „De andere morgen bleek zelfs dat de dakpan nen vooral aan de achterzij de van de pastorie te pletter waren gevallen." Dakpannen (4) Als de nood hoog is, kan in Ter Aar echter altijd een be roep worden gedaan op de kerkvoogdij, zo blijkt uit het relaas van de dominee. „Diezelfde dag was kerk voogd H. van de Maarl 's middags al present om met bekwame hand de schade te herstellen: de niet be schadigde pannen werden weer keurig in het gelid ge legd en de vele kapotte door nieuwe vervangen." En pas dan blijkt waarom Vlasblom in het kerkblad zo uitgebreid op het verband tussen de plaatselijke kli matologische omstandighe den en de bouwkundige staat van de pastorie ingaat. „Ik schrijf dit stukje eigen lijk in de eerste plaats om Van de Maarl hiervoor bij zonder te bedanken." De overgrote meerderheid van de parochies in het bis dom Den Bosch heeft grote moeite hebben met het be leidsplan 'Bouwen rond de Hoeksteen' van bisschop J.G. ter Schure. Uit een enquête blijkt dat zij niet 'bovenparo- chieel' georganiseerd willen worden. den bosch anp De nota riep bij verschijnen in 1989 al veel negatieve reacties op. Om die reden stelde het BI- PA (Beraad inzake parochiële aangelegenheden) de bisschop voor een commissie in te stellen om het voorgestelde beleid op werkbaarheid te toetsen. De bisschop weigerde echter tot tweemaal toe een dergelijke commissie in het leven te roe pen. Aangezien er binnen de kerk vrijheid van verkeer, vrij heid van vergadering, vrijheid van beraad en vrijheid van me ningsvorming is, besloot het BI- PA de evaluatie zelf ter hand te nemen in de vorm van een en quête onder alle parochies in het bisdom. Van de 375 verzon den formulieren kwam zo'n 401 procent terug. Deze geven vol gens het BIPA een betrouwbaar beeld van de opvattingen aan de basis. Bijna alle ondervraagden zijn het met Ter Schure eens dat sa menwerking tussen parochies noodzakelijk is, vooral wegens het grote priestertekort. Er is echter geen enkele behoefte aan bovenparochiële, regionale be sturen, zoals Ter Schure wenst. Bijna driekwart van de paro chies is voorstander van inter parochieel bestuur. Het idee van bovenparochiële pastoraatsgroepen valt evenmin in goede aarde. Pastoraatsgroe pen (werkgroepen van vrijwilli gers onder leiding van een priester) vormen volgens de pa rochies een goed antwoord op het priestertekort, maar dienen per parochie of hoogstens door enkele parochies samen te wor den samengesteld. De nota gaat uit van een vast aantal van 61,5 pastorale wer kers, die niet in afzonderlijke parochies en op dekanaal ni veau mogen werken. Zesenne gentig procent van de parochies verzet zich tegen het instellen van bovenparochiële pastorale werkers. Bovendien is de overgrote meerderheid het niet eens met het vastgestelde maximale aan tal van 61,5. Zij pleiten juist voor meer pastorale werkers, omdat deze al opgeleid zijn, goed werk doen en omdat veel priesters het werk niet aankun nen. „Men dwingt ons gebruik te maken van een grijs circuit", merkt een van de parochies op. Inkrimping van de dienstver lening van dekenaten stuit eveneens op protest. Van de on dervraagden is 93 procent erte gen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Veenendaal: H. Harke- ma te Onstwedde, te Kampen: F. van RoestteRijssen. Bedankt: voor Fijnaart en Heijningen: W, Smit te Wissenkerke (SOW), GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Vroomshoop: G.J. van Enk te Gromngen-Noord (voor de mis sionaire dienst te Irian Jaya); te Gro- nmgen-Zuid: Jt, Janssen te Almelo; te Deventer: A.S. van der Lugt te Rijs wijk en Pijnacker-Nootdorp; te Smil- de: A. de Braak, kandidaat te Drach- GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Werkendam: A.J. Gunst te Tholen. Classis Katwijk kiest moderamen De Classicale Vergadering Kat wijk van de Nederlandse Her vormde Kerk komt vanavond bijeen in het hervormd kerkelijk centrum 'Maranatha' aan de Poolster 2 in Katwijk. Op de agenda staan onder meer de verkiezing van de praeses en de overige leden van het (breed) moderamen. Kleuterschool wordt kerk vrijgemaakten oegstgeest Na een ver- en nieuwbouwperiode van ruim een jaar wordt op donderdag 4 febru ari het nieuwe onderkomen van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) in Oegstgeest officieel geopend. De zaterdag daarop wordt in het pand aan de Lijtweg 'open kerk' gehouden. De ge meenteleden nemen het gebouw op zondag 7 februari voor de erediensten in gebruik. Het onderkomen van de Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) deed voorheen dienst als kleuter school ('De Sprinkhaan') en als dependance van de openbare ba sisschool Geverts-Deutz Terwee. Het werd in december 1990 door de gemeenteraad voor een be drag van vijf ton verkocht aan de kerkelijke gemeente. Door de Warmondse architect Munnike werd een uitgebreid ver- en nieuwbouwplan opge steld om het gebouw ges.chikt te maken als kerk. De werkzaamhe den begonnen in december 1991Behalve door een aanne mer werd er ook flink aangepakt door de kerkleden: meer dan 200 vrijwilligers staken de handen uit de mouwen. Hun inspanningen werden in de loop van vorig jaar weer voor een deel teniet gedaan dooreen brand. Snel optreden van de brandweer voorkwam dat het totale pand in vlammen op ging. De schade bleef beperkt, maar de al geplande opening moest met twee maanden wor den uitgesteld. De kerkzaal van het gebouw biedt plaats aan 200 tot 230 kerkgangers. De wanden zijn in fraaie tinten geschilderd en de ruimte is zodanig ontworpen dat er ook kooroptredens of recitals kunnen worden gehouden. De officiële opening op 4 februari heeft plaats om 20.00 uur. De open dag op zaterdag 6 februari duurt van 10.00 tot 16.00 uur. FOTO WIM DIJKMAN leiden dick van der plas „De zoveelste klap voor het dekenaat Leiden." Zo karakteriseert pastoor H. Pot van de Leonardus-parochie het overlij den van de Leidse deken P.Th.A. van 't Walderveen (ofm), afgelopen maandag avond. Het dekenaat kreeg de afgelopen periode veelvuldig te maken met ziekte en overlijden van pastores. Gevoegd bij het vertrek van medewerkers die vanwe ge hun leeftijd hun activiteiten moesten beëindigen, behoort Leiden binnen het bisdom Rotterdam tot de steden dife het zwaarst door personeelsproblemen wor den getroffen. Van 't Walderveen heeft na zijn benoe ming in juni 1992 amper een half jaar als deken van Leiden kunnen functioneren. De afgelopen maanden kon hij al nau welijks werken omdat een ongeneeslijke ziekte zijn krachten sloopte. De grootste verdienste van Van 't Walderveen in zijn Leidse periode is de opstelling van het rapport over het binnenstadspastoraat voor de parochies Herensingel en Harte- brug geweest. Dat gebeurde in de perio de van januari 1991 tot juni 1992, toen de pater was aangesteld als coördinator van het Pastoraat Binnenstad Leiden. Van T Walderveen is op 11 september 1931 geboren in Voorburg. Op twintigja rige leeftijd deed hij zijn intrede bij de Franciscanen, om op 16 maart 1958 tot priester te worden gewijd. De pater was vanaf 1959 geruime tijd werkzaam als di recteur van de lekenorde van de Francis canen. Eerst in Brummen en later, van 1960 tot 1964 in Weert en Maastricht (van '64 tot '67). In zijn Weertse periode was hij ook nog twee jaar godsdienstle- Van 1967 tot 1975 was Van 't Walder veen pastor in Kerkdriel. Gedurende een deel van deze periode (van '71 tot '75) werkte hij daarbij ook als jongerenpastor voor het dekenaat Bommelerwaard. In 1975 kwam de pater naar de bollenstreek om voor een periode van vier jaar te werken als godsdienstleraar op het Fio- retti-college in Lisse. Daarna volgde van 1979 tot 1989 een Haagse periode als pastoor van de Antonius- en Lodewijk- parochie aan de Leijweg. Na een bezin- ningsperiode van een jaar, waarin werd gestudeerd en gereisd, volgde zijn be noeming tot coördinator Pastoraat Bin nenstad in Leiden, in juni 1992 gevolgd door de benoeming tot deken. Van 't Walderveen overleed maandagavond op 61-jarige leeftijd in Voorburg, waar hij bij een familielid verbleef. Van 't Walderveen woonde in zijn Leidse periode in de pastorie van .de Leonardus-parochie aan de Haagweg. Zijn huisgenoot pastoor Pot omschrijft hem als een 'hele actieve man, die hard heeft gewerkt'. „Een heel gedreven en bewogen man ook, die enorm veel con tacten met mensen had. Het is verba zingwekkend hoeveel mensen de afgelo pen periode tijdens zijn ziekte met hem mee hebben geleefd, niet alleen vanuit Leiden, maar ook vanuit alle andere dor pen en steden waar hij heeft gewerkt." Een karaktertrek van Van 't Walderveen was volgens Pot ook dat hij nooit tijd voor zichzelf nam. „Zelfs in het zieken huis liep hij nog met zijn agenda rond." De pater vormde bij het dekenaat Lei den een team met coördinator mevrouw A.M.A.A. Schugard-van den Enden. Zij zet voorlopig de werkzaamheden voort. Uit het dekenaat wordt waarschijnlijk op termijn weer een priester-deken be noemd omdat een dergelijke functiona ris formeel aan het hoofd van het deke naat moet staan. Voor Van 't Walderveen wordt komen de vrijdagavond om 19.00 uur een avondwake gehouden in de Leonardus- kerk aan de Haagweg. De afscheidsvie- ring heeft plaats op zaterdagmorgen om 12.00 uur in de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan. HET WEER ROB GROENLAND Koudepool verschoven De laatste week van januari is kli matologisch de koudste periode van het jaar in Nederland. De zon staat alweer wat hoger aan de he mel, maar naarmate de dagen gaan lengen gaat het weer strengen. De ze uitdrukking uit de volksmond schetst het gematigde zeeklimaat waar wij Hollanders mee moeten leven. De oceaan en de Noordzee fungeren als een soort vertrager en stralen eind december (bij de laag ste zonnestand) nog veel warmte af. Pas in de loop van januari en fe bruari bereikt ook het zeewater (aan het oppervlak) een minimum, en zien we op land vaak het koud ste weer optreden. De afgelopen drie weken heeft er voortdurend een zeer sterke west circulatie over West-Europa ge staan met boven ons gebied vrijwel continu de aanvoer van subtropi sche luchtmassa's. In de boven lucht hield zich boven Canada een enorme hoeveelheid koude lucht op, ook wel een koudepool ge noemd. Eind vorige week is deze koudepool van zijn normale positie verschoven en heeft uiteindelijk zijn ankers boven Groenland uitge zet. Deze verschuiving had direct in vloed op de stroming in de boven lucht, dat plotseling een grote slin gerbeweging vertoonde. Deze slin geren zijn van groot belangvoor het transport van warmte en vocht in de atmosfeer, en ze kunnen soms de aanzet vormen voor een kouder weertype. Zo wist op zondag al zeer koude vrieslucht vanaf de ijskap pen van Groenland de Oceaan op te stromen. Op IJsland arriveerde deze lucht bij een bulderende noorderstorm en - 15 graden Celsius. Op zijn weg naar het zuiden warmde deze lucht boven het zeewater verder op, zo dat het in Schotland nog maar een graadje vroor. Boven onze contrei en was de oorspronkelijke vries lucht tot 5 graden opgewarmd. In de loop van gisteren is deze kou de lucht tijdelijk afgesneden door dat een stroming met minder kou de Atlantische lucht vanuit het westen wist binnen te dringen. Bo ven onze omgeving ging dat gister avond met regen gepaard, terwijl verder naar het oosten in Duitsland de neerslag in de vorm van sneeuw viel. Vandaag bevinden we ons weer in vrij koude lucht van hoge breedten afkomstig, en onder een rug van hogedruk krijgt het weerbeeld een rustig karakter. De komende nacht en morgenoverdag probeert een warmtefront boven Engeland tot ons gebied door te dringen. Deze ontwikkeling hangt weer samen met een volgende portie zacht Oce- aanlucht die probeert de koude lucht boven Europa te verdrijven. Boven ons land kan de neerslag morgenochtend eventjes in de vorm van sneeuw naar beneden ko men, gevolgd door regen en een stijging van temperatuur. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid- Zuid-Noorwegen Helder en koud, morgen geleidelijk meer bewol king. Aan de Noorse west kust van tijd tot tijd een sneeuwbui. Overdag lichte tot matige vorst, in de nacht matig tot streng. enkele winterse bui. Moi gen geleidelijk Britse Ei Bewolkt. Vandaag in Ier land en morgen ook in Schotland af en toe regen of motregen. Geleidelijk hogere temperaturen, met maxima op morgen tussen den. België en Luxemburg: Vandaag eerst bewolkt, geleidelijk ook zon en in de Ardennen en in Luxemburg kans op een bui. Morgen vanuit het wes ten toenemende bewolking, gevolgd door regen. Maxima van 3 graden in Luxemburg tot 8 in West-België. In de nacht van vandaag op morgen plaatse lijk vorst. Duitsland: Af en toe zon, op vandaag ook enkele winterse buien. Morgen in het westen meer bewolking. Maxima rond of iets bo ven het vriespunt; in de nacht meest lichte vorst, maar vooral in Beieren tij dens opklaringen kans op strenge vorst. Perioden met zon en droog; morgen licht wolkenvelden. Maxima rond Canarische Eilanden: Vooral vandaag nog zonnig. Middagtem peratuur tussen 19 en 23 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 28 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.25 zon onder 17.16 Maan op 09.51 maan onder23.54 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.28 en 18.38 Laagwater 2.17 en 14.26 19 Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma van 18 graden in Tanger tot 22 in Agadir. Tunesische kust: Vooral in het noorden van tijd tot tijd wolkenvelden. Droog. Maxima van 16 graden in Tunis tot 19 in Sousse. Frankrijk; Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd wat regen of motregen. Morgen op de meeste plaatsen droog. In het Rhönedal stevige noordelijke winden. Maxima van 6 graden in de Vogezen tot 13 aan Ri- viéra. 's Nachts eerst nog plaatselijk lichte vorst. Corsica en Sardinië: Vandaag perioden met zon, maar ook vrij veel wind. Morgen wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 14 gra- Spanje: Overwegend zonnig, morgen in het wes ten en noorden geleidelijk wolkenvel den. Droog. Middagtemperaturen aan de costa's noord van Valencia rond 16 gra den, aan de Costa Blanca, Costa del Sol en Costa de la Luz circa 19 graden. El ders in Spanje 12 tot 15 graden, r in hardnekkige mist flink lager. Vrij zonnig, morgen vooral langs de At: Weerrapporten 27 jan 7 u :w3 10 5 0.1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16