Leiden Regio 'Meepraten over geluidshinder' Krakers doen aangifte van huisvredebreuk Vroege dood voor plan Galgewater Crèches willen van zich afbijten Boete voor 72-jarige na knokken met buren Vuilfabriek Zuid-West komt stapje dichterbij WOENSDAG 27 JANUAR11993 15 uiteindelijk alleen te weten dat de buren aanvankelijk goed met elkaar konden opschieten. Na de dood van de echtgenoot van de buurvrouw was het ook nog een tijdje goed gegaan. Maar toen de buurvouw van de 72-ja- rige een nieuwe vriend (het la tere slachtoffer) kreeg waren de moeilijkheden begonnen. De nieuwe vriend viel blijkbaar niet in de smaak. Beschuldigde de een de ander van gluren, andersom werd ver teld dat er gif werd gestrooid in de aangrenzende tuin. Beide partijen vertelden telkens weer andere dingen dan zij bij de po litie hadden gedaan. Rechter Donkers gaf het op: „Ik zal mij niet meer met de ru zie gaan bemoeien. U gedraagt zich allebei niet als volwasse nen. Maar de verdachte is straf rechterlijk over de schreef ge gaan". De rechter gaf de bejaar de een openbare les over goed gedrag en legde hem tweedui zend gulden boete op waarvan vijftienhonderd gulden voor waardelijk. Ook moet de Leide- naar vijfentwintig gulden scha devergoeding betalen voor het overhemd. De officier van justi tie, mr. F. Slits, had om vijfhon derd gulden boete en een week voorwaardelijke celstraf ge- De Haagse politierechter mr. S. Donkers bleek gisteren geen verzoenende rol te kunnen spe len in de slepende ruzie tussen een 72-jarige bewoner, van de Meerburgerkade in Leiden en diens eveneens bejaarde buren. De 72-jarige Leidenaar stond te recht wegens mishandeling. Hij was zijn buurman in november '91 in diens eigen woning tij dens een vechtpartij naar de keel gevlogen. De buurman scheurde daarbij een overhemd. De verwoede pogingen van rechter Donkers om achter de juiste toedracht van de aanlei ding te komen strandden volle dig. „Hij gluurt en zit achter mijn vrouw aan", vertelde de 72-jarige gisteren tot grote hila riteit van de stampvolle recht zaal. Daar zaten overigens ook de bejaarde vrouw van de ver dachte en de vriendin van het slachtoffer. Deze dame liet zich eveneens niet onbetuigd: ,,lk ben al tien jaar weduwe, maar ik mag kennelijk geen nieuwe man. Hij is gewoon jaloers!", brulde zij naar de verdachte. Waarna de vrouwen van de ver dachte en de weduwe elkaar in de haren vlogen. Politierechter Donkers kwam Gemeente zoekte nieuwe architect r de locatie aan het Galgewater, waar leiden loman leefmans „Ik vind het plan te massaal voor die plek en ik heb begre pen dat ook de welstandscom missie moeite met dit plan heeft." Dat zegt wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) over het laatste ontwerp voor de zogeheten 'Blonk-pan- den' aan het Galgewater. Ver moedelijk moet weer een nieu we architect gaan proberen wat deugdelijks voor deze plek te te kenen. Het complexje, vóór de histo rische haven en nabij de Stads- timmerwerf behoorde tot vier jaar geleden aan de Leidse, in middels gepensioneerde, on dernemer J. Blonk. Hij wist zijn panden 'goed' aan de gemeente te verkopen. Voor de gemeente, die de panden voor de volks huisvesting had aangekocht, bleef er vervolgens niets anders over dan er prijzige apparte menten te laten komen, wilde het project financieel geen fias co worden. Als eerste ging de Amster damse architect Paul de Ley aan Overlast Schiphol ook Leids probleem Na 'affaire Bambini' en kritiek in 'Met Witteman' PvdA, D66 en de SP willen dat burgemeester C. Goekoop zich hard maakt voor een plek voor Leiden en de regio in de commissie geluidhinder van Schiphol. In die commis sie worden harde noten gekraakt over aanvliegroutes, uitbreiding van de luchthaven en de geluidhinder. geluidhinder vandaan komen, verbetering aan zit te komen. Er zijn volgens hem zijn nieuwe aanvliegsystemen in de maak waarbij de vliegtuigen op grote re hoogte en met een geringer gebruik van motoren over ko men. SP'er Sloos kondigde een plan van zijn partij aan om Schiphol naar zee te verhuizen. Over de details daarvan wilde hij echter niet uitwijden. D66'er Hoekema en burgemeester Goekoop lieten al meteen door schemeren het SP-plan niet zo serieus, te nemen. Goekoop meende dat Nederland na de TGV en de Betuwelijn zich ook nog een nieuwe luchthaven kan veroorloven, en dat Schiphol dus blijft liggen waar het ligt. Volgens PvdA-fractiêvoorzitter H. Baaijens stopt deze commis sie bij de Noordhollandse pro vinciegrenzen. „Daardoor zitten er wel gemeenten in met een grotere afstand tot Schiphol dan Leiden en die niet net als Lei den onder aanvliegroutes lig gen." De burgemeester beloofde zijn best te doen maar denkt toch dat Leiden hooguit 'als waarnemer' bij de commissie aanwezig zal kunnen zijn. Uit een recent gesprek met de Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft Goekoop afgeleid dat er voor de Leidse Merenwijk, waar de meeste Leidse klachten over Reeks valse meldingen bij politie leiden De politie ontving gisteren tot drie maal toé valse mel dingen over diverse grote ongelukken in de stad. De eerste mel ding betrof een auto die omstreeks half drie 's middags in de Ka- naalweg gewaaid zou zijn. De uitgerukte brandweer en politie troffen echter geen enkel spoor van een verkeersongeval aan. Anderhalf uur later kwam er een anoniem telefoontje van een man op het politiebureau binnen over een groot auto-ongeluk op de rijksweg A4, Vlak voor middernacht kwam er een melding binnen over een vermeende schietpartij bij een woning aan de Sperwerhorst. Een gewonde man zou op straat liggen. De politie trof ook in deze twee gevallen niets bijzonders aan. JE BEKIJKT'T GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. fNEGOFDVOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 leiden «annet de jong De krakers die vorige week uit de voormalige sla gerij aan de Van der Waalsstraat werden gewerkt, overwegen ook tegen de nieuwe eigenaar R. Koenrades aangifte te doen van huisvredebreuk. „Koenrades maakte deel uit van de knokploeg van Bunnik, die uit vijftien man bestond", zegt één van de krakers. „Bovendien heeft hij zich niet aan het contract gehouden waar in stond dat wij tot 20 februari in het huis mochten blijven." Koenrades blijft erbij dat hij niets met de actie van Bunnik te maken heeft. Koenrades wilde het huis pas van Bunnik ko pen als de krakers het pand zouden verlaten. Uit eindelijk sloot hij een compromis met de bewo ners dat ze tot 20 februari konden blijven, zodat ze tijd hadden om andere woonruimte te zoeken. De drie krakers stelden voor de zekerheid een contract op, dat Koenrades volgens hen onderte kende. Koenrades zegt dat er alleen een monde linge overeenkomst was en dat hij van plan was zich daaraan te houden. „Ik wist wel wat Bunnik zou gaan doen en heb de krakers zelfs nog ge waarschuwd", aldus Koenrades. Het drietal heeft niet alleen aangifte gedaan van huisvredebreuk, maar ook van diefstal en irt- braak. De huisraad die Bunnik had meegenomen hebben ze inmiddels terug. Volgens de krakers is er wel een en ander kapot. „Bunnik heeft de deur ingetrapt en is met vijftien man het huis in ge gaan om vervolgens al onze spullen in een vrachtwagen te gooien. Die dingen zijn natuurlijk onderweg kapot gegaan." Koenrades wil volgens de krakers gewoon schone handen houden, ter wijl hij net zo fout zit als Bunnik. „Wij waren van plan ons aan het contract te houden. Koenrades had geen enkel recht om met Bunnik ons huis leeg te halen." Koenrades maakt zich in ieder geval geen zor gen over een eventuele aangifte. „Wat denken ze er eigenlijk mee te bereiken?", was zijn reactie. LEIDEN W1M KOEVOET De kinderopvang is in opspraak, heeft Charlotte Driessen, direc teur van de Centrale Organisa tie Kinderopvang Leiden (COKL) gemerkt. „Ouders van kinderen op onze kinderdagver blijven moeten zich steeds meer verdedigen. Soms worden ze op straat aangesproken, andere ke ren ruziën ze met hun eigen ou ders. We zien de laatste tijd weer erg veel opa's en oma's die komen kijken hoe er op het kin derdagverblijf met hun klein kinderen wordt omgespron gen." Oorzaken zijn volgens Driessen de Bambini-affaire en de discussie, niet lang daarna in het televisie-programma 'Met Witteman'. Presentator Paul Witteman en het CDA-Tweede Kamerlid Hans Hillen lieten zich daar heel kritisch uit over ouders met kinderen op èen kinderdagverblijf. Een groep ouders van het COKL-kinderdagverblijf Het Ko nijn heeft het initiatief geno men voor een enquête waarmee ze tegengas wil geven. „De an dere kant moet hoognodig wor den belicht", aldus Driessen. „Kinderen hebben het naar hun zin op het kinderdagverblijf en vrouwen met kinderen op de crèche staan geen zakjes te plakken bij Jamin zoals Hillen zei", aldus Driessen. „Van staatsopvoeding is geen sprake. Ouders blijven de belangrijkste figuren in het kinderbestaan. Kinderen die vijf dagen per week op het kinderdagverblijf zitten, zijn uitzonderingen. Bij de Petteflet (Stationskwartier, red.) komt niet één kind full-ti me." Volgens Driessen vertoont de kritiek op kinderopvang een golfbeweging. De critici worden steeds minder in aantal maar reageren 'steeds heftiger'. De huidige aanval is afkomstig van 'een merkwaardig verbond'. „Mensen die vinden dat het ge zin de hoeksteen van de samen leving is, trekken samen op met een nieuwe feministische stro ming die erop hamert dat kin derdagverblijven de ongelijk heid tussen man en vrouw niet wegnemen. Alsof die ongelijk heid wel verdwijnt als de een full-time werkt en de ander thuiszit." Nog maar een paar maanden geleden pleitte Driessen ervoor om van kinderopvang in Leiden een basisvoorziening te maken, net als scholen. Leidenaars die geen gebruik piaken van een kinderdagverblijf moeten er dan nog meer aan meebetalen dan ze nu al doen. Driessen vindt dat niet onrechtvaardig. „Kin deren zijn toekomstige werkne mers die aow moeten opbren gen voor kinderlozen. Verder betalen ouders zelf het meest aan kinderopvang. De ouderbij dragen variëren, afhankelijk van Charlotte Driessen, directeur van de COKL (links): „De huidige aanval op de kinderopvang komt van eer merkwaardig verbond." foto hielco k het inkomen, tussen de 70 en 800 gulden per maand. Dat zijn vergeleken met gezins- en kraamverzorging de meest pro gressieve tarieven die er zijn." „Vergeet ook niet dat twee verdieners veel belastinggeld opbrengen. „Dat komt de maat schappij ten goede. En wat kost een vrouw die thuis zit wel niet? Het is toch je reinste kapitaal vernietiging om een vrouw haar vak waarvoor ze is opgeleid niet te laten uitoefenen." Ondanks haar uitgesproken standpunten is volgens Driessen kinderopvang als ba sisvoorziening nog erg ver weg. Verantwoordelijk wethouder A. van Bochove (CDA) vindt kin deropvang niet meer en niet minder dan een middel voor ar beidsparticipatie van vrouwen, weet Driessen. Dat gegeven en de opnieuw opgelaaide discus sie over kinderopvang hebben de directeur aan het nadenken gezet. „Op de COKL-kinderdag- verblijven zitten net zo veel kin deren als dat er op de wachtlijs ten staan. Voorlopig zouden we dan ook beter kunnen uitbrei de slag. Hij ontwierp in mei 1991 een gebouw met tien ap partementen met een gezamen lijk binnenterrein en met gara ges onder de grond. De prijs per etagewoning schommelde rond de vier. ton. Een prijs die ook door kenners te hoog werd be vonden. Het bedrag zou nog wat naar beneden kunnen als de garagebouw zou worden ge schrapt, maar daar wilde de ge meente niet aan. Stil Vervolgens werd het stil rond de drie dichtgetimmerde huizen in de Oude Morsch. Eind vorig jaar werd weer een nieuw plan aan betrokken ambtenaren en Van Rij getoond: „Maar daar kunnen we nog niet mee naar buiten want het heeft nog zeker geen bestuurlijke steun", aldus Van Rij. Hoe lang het gaat du ren voordat het ontwerp ook buiten de muren van het Stads- bouwhuis te zien is, weet Van Rij nog niet: „Het zou ook kun nen dat we een nieuwe archi tect inschakelen". En dat bete kent dat eerder van maanden dan van weken sprake is. den, uitbreiden en uitbreiden. Verder moeten ook de ouderbij dragen omlaag. Dan zien we wel weerverder." „De huidige schaarste kan ook ten koste gaan van de kwa liteit. Het voorbeeld is natuurlijk Bambini. Daar was het nooit zo uit de klauw gelopen als de ou ders hadden kunnen zeggen: ik ga naar een ander. Van kwali teitsbewaking kan pas sprake zijn als ouders kunnen kiezen, als ze pedagogische beleids plannen met elkaar kunnen ver gelijken." LEIDEN GERT VISSER Gedeputeerde H. van der Vlist (milieu) heeft gisteren ingestemd met de Milieu Effectrapportage (MER) voor de scheidings- en ver- gistingsinstallatie die in de ze regio moet komen. Uit de MER wordt duidelijk dat deze het beste aan de Voor- schoterweg in Leiden kan worden gebouwd. Op de al ternatieve locatie nabij de Leeuwenhoek in Oegst- geest, worden omwonen den met overlast van de in stallatie geconfronteerd, zo is berekend. De handtekening van Van der Vlist is een belang rijke stap op weg naar de bouw van de compostfa- briek. Het betekent dat de provincie die uiteindelijk de vergunning voor de nieuwe installatie moet verlenen, de conclusie dnderschrijft dat de fabriek in Zuid-West kan komen zonder dat om wonenden er hinder van zullen ondervinden. Die omwonenden vrezen overigens het tegendeel. Zij zijn béng voor stank- en ge luidsoverlast en hebben aangekondigd alle juridi sche stappen te zetten die de komst van het bedrijf kunnen tegenhouden. Twijfels Overigens laat de MER ruimte voor twijfels. Gesteld wordt dat er nog geen erva ring is opgedaan met dit soort installaties waardoor pas in de praktijk zal blijken hoe de installatie precies functioneert. Onder meer bestaat onduidelijkheid over de geur-uitstoot. De MER pleit voor voortduren de controle wanneer de in stallatie eenmaal in bedrijf is zodat eventueel aanpas singen kunnen worden ge daan. De MER wordt op 22 fe bruari behandeld in een hoorzitting in de aula van het Vlietland-college in Zuid-West. Op deze bijeen komst zijn onder anderen Van der Vlist en De la Mar aanwezig. Tegen het einde van het jaar hoopt de pro vincie een ontwerp-vergun- ning beschikbaar te stellen waarna de bezwaarschrif tenprocedure van start gaat. De bedoeling is dat de 'compostfabriek uiterlijk in '96 in bedrijf wordt geno men. Op 1 januari van dat jaar moet worden gestopt met de vuiloverslag bij de huidige vuilverbranding, zo is de verwachting.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15