V: 'Mitterrand haat gehakte peterselie' Om de Gouden Olijf trofee Smaak Biscuitje Ook kleintje in plastic Bitterzoet broodbeleg van Sevilla-sinaasappel r Blonde trappist van Koningshoeven Smakelijke operette WOENSDAG 27 JANUARI 1993 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voorde voeding KAASPOTJE MET PRUIMEN (zie onderstaand recept) HELDERE BIETENSOEP COURGETTEROLLETJ ES/GEROOKTE TAHOE GROENE KOOL EN NOEDELS Was 100 gram gedroogde pruimen en laat ze enkele uren wellen in water waaraan 2 eetlepels rode port zijn toegevoegd. Roer 1 eetlepel maizena met een Idein deel van 1 dl halfvolle melk tot een glad papje. Breng de rest van de melk aan de kook en bind dit met de maizena. Prak 150 gram Gorgonzola of een andere blauwe kaas met het melk papje glad. Ontpit de pruimen en snij ze heel fijn. Schep de helft van het kaasmeng sel in een kleine kom en verdeel de prui men er over. Dek dit af met de rest van het kaasmengsel. Laat de massa in de koelkast opstijven. Serveer de kaaspot met driehoek jes geroosterd brood. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 10 g eiwit, lig vet 27 g koolhydra ten. AARDAPPEL-MOSTERDSOEP ZALM OP PREIBEDJE MET WITTEM SAUS SPERZIEBONEN MET FLAGEOLETS WITTE EN WILDE RUST SOES MET BOSVRUCHTENBAVAROIS (zie onderstaand recept) Knip vier bij de bakker gekochte soezen open. Klop een pakje yoghurtbavarois bos- vruchtensmaak met 3 dl magere yoghurt luchtig volgens de gebruiksaanwijzing. Zet de bavarois minimaal 30 minuten in de koelkast om hem te laten opstijven. Laat een van de twee blikjes bramen uitlekken (netto per blikje 160 gram). Houdt de mooi ste bramen achter voor de garnering. Pu reer de rest van de bramen met de helft van de siroop door een zeef of in de keukenma chine. Schenk de saus op 4 borden. Vul de soezen met de yoghurtbavarois en plaats ze op de borden. Gameer met de achterge houden bramen. Per persoon: 680 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 4 g eiwit, 5 g vet 25 g koolhydraten. SALADE VAN VLINDERPASTA MET HARING (zie onderstaand recept) ROMIGE PINDASOEP GEVULDE ROLLADE BROCCOLI WORTEL-VENEKELSALADE AARDAPPELEN Kook 125 gram vlinderpasta in ruim water met wat zout gaar. Maar een saus van 1 eet lepel olie, 3 eetlepels azijn, 1 eetlepel gem bersiroop, peper zout en 2 theelepels verse dille. Laat de pasta uitlekken en schep de saus er door. Maak 2 zoute haringen schoon en snijd ze in smalle repen. Schik de pasta en de haringrepen op 4 borden en verdeel er 2 eetlepels uitgelekte kappertjes over. Was 12 kerstomaatjes en halveer ze. Gameer de salade met de kerstommaatjes en eventueel wat dille. Per persoon: 900 kilo joules, 210 kilocalo rieën, 10 g eiwitten, 8 g vet, 25 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld v LIEVELINGSRECEPT Bij een collega van haar man at MEVROUW N. JANSEN UIT HAARLEM een heerlijk voorgerechtje. En natuurlijk kreeg ze van haar gastvrouw het recept mee naar huis. Nu verwent zij er haar gasten ook mee. CHAMPIGNONS DORDOGNE Ui heel fijn snijden en in een steelpan netje in de boter even fruiten. Zeer fijn gesneden ham met gehalveerde of in dikke plakken gesneden champig nons en uitgeperste knoflook erdoor roeren en meefrui- Nodig voor vier per sonen: een bakje klei ne champignons; een dunne plak ham; een kleine ui; twee tot drie teentjes knof look; 400 ml slag room; peper; zout; worchestershiresaus; boter. Peper, zout en worchestershiresaus naar smaak toevoegen en dan de dunne slag room toevoegen. Het geheel onder voortdu rend roeren zachtjes laten pruttelen tot de room dik wordt. Dit duurt ongeveer een half uur. Serveren in een schaaltje met wat toast erbij. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezonden. Danièle Mazet-Delpeuch: „Het was een enorme ervaring en ik heb ervan geno ten. Maar na twee jaar had ik het wel gezien en wilde ik weer 'normaal' leven op mijn boerderij in Chavag- nac. Het leven op het Elysée heeft niets met de werke lijkheid te maken. Ik was totaal van de buitenwereld afgesloten." Danièle Mazet-Del peuch was de eer de ste Franse geschiede nis die de macht in handen had in de presidentiële keu kens. In tegenstel ling tot veel voor aanstaande koks genoot Delpeuch geen officiële koks opleiding. Ze groei de op in de Péri- gord (Dordogne). De typische streek- gerechten leerde ze van haar oma en moeder kennen. Toen ze met haar man en vier kinderen de fa milieboerderij in Chavagnac overnam, kreeg ze al gauw in de gaten dat deze niet draai ende gehouden kon worden met"landbouw alleen. Ze rol de begin jaren '70 de profes sionele culinaire wereld in, toen ze besloot 'foie gras' (ganzelever)-weekeinden te organiseren op haar boerderij. In een paar dagen tijds bracht ze de deelnemers in aanra king met deze Franse delica tesse en leerde hun werken en experimenteren met regionale kwaliteitsprodukten. ,,lk was geen expert, maar wilde wat geld verdienen voor mijn gezin. Mijn enige erva ring in de keuken kwam van de recepten, die ik bij mijn kinderen testte," zegt Del peuch. De weekeinden wer den een groot succes en ze bouwde een indrukwekkende naam op als kok. Ook kreeg ze faam als de vrouw die de kwakkelende 'foie gras'-indu- strie weer nieuw leven inblies en .de eerste regionale kook school stichtte. Ze opende ook een eigen restaurant, ge specialiseerd in de op £root- Danièle Mazet-Del- peuch (51) werkte van 1988 tot 1990 als privé-kok voor Francois Mitter rand, de president van het land dat nog altijd als de cu linaire wereldtop wordt gezien. In het kader van de Franse week in het Scheveningse Kur- haus, kookt zij vol gende week als gast-chefkok voor het hotelrestaurant Kandinsky. moeders recep ten gebaseerde 'cuisine bour- geoise' (vrij ver taald: goede burgerpot). In dezelfde tijd was Francois Mitterrand her kozen als presi dent en had hij zijn staf de op dracht gegeven te zoeken. De fungerende chef-kok mocht blijven voor de staatdiners, maar voor zijn privé-maaltijden wilde hij een vrouw hebben die kookte zoals zijn grootmoeder dat deed. Hij vroeg zijn vriend en minister van Cultuur, jack Lang, hem hierbij te helpen. Toen Lang dineerde in het drie sterren-restaurant Jamin, legde hij zijn probleem aan 'patron' Robuchon voor, deze antwoordde deze meteen dat hij de vrouw kende die ze zochten. En voila...Danièle Mazet Delpeuch schreef ge schiedenis. Koken voor de president was volgens haar een groot avontuur. „Mitterrand is een intelligente en interessante man. Hij weet ontzettend veel, ook van eten. Hij heeft me geleerd altijd terug te gaan naar de essentie van de din gen, ook op het gebied van koken. Zo zal ik bijvoorbeeld nooit peterselie hakken, zoals ze in goede restaurants doen. Mitterrand haat dat. Hij wil dat het met de hand gebroken wordt." De president is een liefheb ber van de echte, eenvoudige Franse keuken. Ze begrijpt dan ook waarom hij een vrou- XXXDanièle Delpeuch: „Toen Lang mij vroeg voor iemand van het Elysée te koken, vertelde hij niet voor wie. Ik had net een maand gewerkt in Montpellier en had er eigenlijk helemaal geen zin in. Maar toen ik hoorde dat het voor Mitterrand was. zei ik natuurlijk meteen ja." FOTO HANS SCHMIDT welijke kok wilde. „Mannen gastvrijheid uit." zier terug naar de keer dat ze koken om te imponeren. voor Gorbatsjov kookte. Ge- Vrouwen koken met liefde. JjOrDaiSJOV woonlijk gaf Mitterrand haar Hun eten straalt warmte en Delpeuch kijkt met veel ple- vrij spel in de keuze van de gerechten. Maar toen Gor batsjov en zijn vrouw kwa men eten, vroeg Mitterrand haar iets speciaals te maken dat elegant en simpel was. „Ik kreeg het wel even benauwd. Want voor het eerst in de ne gen jaar dat Mitterrand presi dent was, nodigde hij een staatshoofd in zijn privéhuis bestond dat simpele, maar elegante menu voor de voormalige Sovjetlei der? Uit courgette-soufflé, rundvlees met madeirasaus, truffels in pasteideeg, salade en kaas. Chocoladeijs sloot de rij. Het diner werd een groot succes. „Na het eten kwam Gorbatsjov de keuken in om me persoonlijk te complimen teren," vertelt ze stralend. Behalve de interessante en leuke ervaringen die het wer ken op het paleis opleverden, waren er ook negatieve kan ten. Delpeuch' functie op het Elysée was vergelijkbaar met het werk op de eerstehulpaf- deling van een ziekenhuis. „Vierentwintig uur per dag moest ik beschikbaar zijn." Free-lancer Op het ogenblik woont Del peuch weer op haar boerderij in Chavagnac. „Ik heb mijn vrijheid terug en kan net als een free-lancer gaan en staan waar ik wil. Ik heb een school geopend en ik vind het ont zettend leuk om les te geven. Op de moderne opleidingen leren de koks alle technische facetten van het vak. Ik neem mijn studenten mee naar de markt en naar andere boerde rijen in de regio. Zo zien ze hoe produkten groeien en hoe je ze het beste kan selecte- Delpeuch schrijft verder boeken en geeft over de hele wereld lezingen en demon straties. „Ik vind het ontzet tend leuk om via de keuken een land te ontdekken. Want wanneer je de keuken van een land begrijpt, snap je ook de taal van de inwoners, hun ar chitectuur en de manier waarop ze leven." Het Olijfolie Informatie Bureau organiseert voor de tweede maal een wedstrijd voor het beste, meest fantasierijke, re cept waarin olijfolie wordt ge bruikt. In principe kan iedereen, amateur of professional aan de ze wedstrijd meedoen. Het moet een hoofdgerecht zijn en mag worden gemaakt van vis, vlees wild, gevogelte, pasta of een combinatie hiervan. Het moet voor 4 personen bestemd zijn en mag niet meer 25,- pp kosten. Uit alle inzendingen selec teert de jury de vijf beste recep ten. Deze recepten moeten in de kookschool La cuisine Fran- ^aise van Pat van den Wall Bake door de inzenders worden be reid. De winnaar gaat naar huis met de Gouden Olijf trofee. De jury bestaat uit food con sultant Pat van den Wall Bake - Thomson, culinair publicist Jo hannes van Dam, acteur, le vensgenieter en enthousiast ko ker Rijk de Gooijer, cuisinier John Halvemaan en ere voorzit ter van de Alliance Gastronomi- que, Jaap Klosse. Meer informatie en deelna meformulieren bij Olijfolie In formatie Bureau: 0 20 673 12 33 of 0 20-673 16 63. Nederland is een land van bis cuit-eters. Per hoofd van de be volking eten we 18.7 kg biscuit of wafels. De Britten volgen Op eerbiedige afstand met 10.2 kg en België is een redelijke derde met 6.1 kg. In Duitsland wordt het minst biscuit geconsu meerd: 3.7 kg. En omdat het te genwoordig mode is om van al lerlei gevulde chocoladerepen ook een variant in ijs uit te brengen kon ie niet uitblijven: de ijskoude, net als de Mars iets te zoete Twix; prijs 1,75. Het kleine glazen cola cola-flesje zal in de toekomst verdwijnen. De fa brikant neemt op het ogenblik proeven met een versie in te recyclen plastic waarbij wordt geprobeerd de in 1915 gëintroduceerde vorm zo veel mogelijk te behouden. Zo te zien een matig geslaagde poging. FOTO Al De Britten verwerken er jaarlijks tonnen van in hun marmelade maar in Nederland is hij nog vrij onbe kend: de Sevilla-sinaasappel. De bittere sinaasap pel, een voorloper van onze zoete, komt oorspron kelijk uit Azië. Vandaag de dag wordt hij in de lan den rond de Middellandse Zee geteeld. Merkwaar dig genoeg is niet Spanje maar Italië de grootste producent van deze vrucht, die behalve in mar melade ook wordt verwerkt in sinaasappellikeur en geconfijte sinaasappelschilletjes. Niet moeders mooiste en 'rauw' ook geen smakelijk hapje maar wie houdt van een bitterzoet broodbeleg kan nu een verrukkelijk sinaasappel -marmelade maken. Nodig per kilo sinaasappel: 1 kilogram suiker, sap van twee citroenen halve liter water. Was de sinaasappels goed af en snij de schil eraf, zonder het witte gedeelte. Snij de schil in dunne reepjes. Ontdoe de sinaasappels van het witte vel letje en snij ze in schijven. Verwijder de pitten. Weeg de schijven en doe ze in een schaal samen met het citroensap. Doe de reepjes schil in een pannetje met kokend wat en blancheer ze 10 minuten. Laat ze daarna goed uitlekken. Doe de suiker en het kookwater van de schilletjes in een pan en laat de suiker op een matig heet vuur langzaam oplossen totdat een dikke heldere siroop ontstaat. Voeg dan de reepjes scfyl toe en vijf minuten later de schijven sinaasap pel en hun sap. I^aat het mengsel een uur, onder voortdurend roeren (met een houten lepel) koken. Pan van het vuur nemen op het moment dat als je de lepel eruit haalt het mengsel direct opstijft. Schep nu het mengsel in goed uitgekookte en afge droogde potten. Vul deze tot 2 cm onder de rand. Snij rondjes papier ter grootte van de potten uit en drenk ze in alcohol. Leg ze bovenop de marmelade. Sluit de potten goed af en voorzie elke pot van een etiket met datum en inhoud. Dit recept kregen wij van groente- en fruitspecia- list Han de Kroon uit Bloemendaal, (0 23-25 46 68) waar ook de sinaasappels te koop zijn. De paters trappisten van het klooster 'Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven' in Berkel-En- schot (bij Tilburg) zorgden de afgelopen Horecava voor een nieuwtje op biergebied: een blond trappistenbier. Konings hoeven Blond bevat 5,5% alco hol, is licht van kleur, zacht bit ter van smaak met nagisting op fles. Het,blondje wordt gedron ken op een temperatuur van 10 - 12 graden Celsius. Alleen bier dat in een trappis tenklooster wordt gebrouwen mag trappist worden genoemd. Het is ambachtelijk gebrouwen bier uit natuurlijk grondstoffen zoals hop, gerstemout gist water uit eigen bron. Voor vergisting wordt een speciaal soort gist gebruikt, die het meest actief is bij 18 tot 20 gra den Celsius. Trappistenbier is van bovengisting, dat wil zeg gen dat na fermentatie het gist op het bier komt drijven. Wie het brouwen van trappist eens wil bekijken is elke wei' dag (vanaf 14.30 uur) welkom de brouwerij, De Schaapskooi geheten. Wel moet vantevoren een afspraak worden gemaakt tel. 0 13-35 81 47. foontje van een Spaanse collega en tegelijk goe de vriend, dat hij voor een kort bezoek in Nederland was. Hij nodigde me samen met een aantal andere bekenden uit voor een Spaans diner in huise lijke sfeer. Aangezien zijn kook kunsten in Spanje hoog staan aangeschreven verheugden wij ons op de feestelijke dis. En daarin werden we in het geheel niet teleurgesteld. Op het menu prijkte een originele Zarzuela. een visschotel die in Spanje veel bekendheid geniet. Het gerecht kan op vele manieren worden bereid maar collega Juan had er zijn eigen invulling aangegeven. Alhoewel Zarzuela oorspronke lijk een voorgerecht is, kan het ook heel goed als hoofdgerecht dienen. Volgens de verklaring van Juan is Zarzuela ook de naam van een Spaans zangspel of operette, waarin het volksle ven centraal staat. De eerste Zarzuela werd in de 17de eeuw opgevoerd in het ko ninklijk buitenverblijf 'Zarzuela' bij Madrid. Dat het gerecht naar de Zarzuela is genoemd schijnt ook te maken te hebben met de mosselen die op het laatste mo ment worden toegevoegd. Het zogenaamde openklikken van de schelpen klinkt als muziek in de oren. Juan heeft me het recept van zijn Zarzuela toevertrouwd. Vanzelfsprekend kunt in bij de bereiding uw eigen favoriete vissoorten gebruiken. Belangrijk is de kwaliteit van de tomaten saus. Die dient vrij pittig en enigszins gebonden te zijn.Wij aten de Zarzuela met rijst maar stokbrood kan ook heel goed. Spanjaarden drinken er het liefst een halfzoete, koude witte wijn bij. ZARZUELA DE JUAN benodigdheden (voor 4 perso- nen); 100 gram inktvis; 100 gram kokkels; 500 gram grote garnalenJgambas; 8 rivierkreeft jes; 8 mosselen: 400 gram zwaardvis in schijven gesneden. 1/2 liter dikke tomatensaus. Allereerst wast in de kokkels en de mosselen in ruim water met zout. Vervolgens maakt u de to matensaus van verse, met de staafmixer of blender gepureer de, tomaten waaraan een zeer fijn gesnipperd en lichtgefruit uitje is toegevoegd. De saus wordt op smaak gemaakt met wat Spaanse peper of sambal, zout en knoflook. Dan fruit u de inktvis heel kort in wat boter of olie. Leg ze daar na apart. De kokkels worden sa men met de grote garnalen en de rivierkreeftjes in een aparte pan eveneens gefruit. Tot slot worden de schijven zwaardvis heel kort aan beide zijden in de boter of olie gefruit. Daarna voegt u alle ingrediënten met de vuurvaste schaal en brengt alles aan de kook. Zodra de Zarzuela kookt de mosselen toevoegen. En als het goed is treedt dan het muzikale gedeelte van dit ge recht in werking. Buen provecho!, ofwel eet sma kelijk, zou Juan nu gezegd heb ben. John Beeren, eige- van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de dui- van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11