Dollar aan de ketting in Rusland Nieuwe Deense regering vaart pro-Europese koers Olierijke Cabinda vreest komst Unita-strijders Buitenland Parade voor de Republiek W 4 1/Pf d 1 c VS en België leveren slag in Somalia Het wordt weer Havel Van der Stoel op bres voor Russen DINSDAG 26 JANUAR11993 Antisemitische burgemeester moet weg mainz» De minister van binnenlandse zaken van de Duitse deel staat Rijnland-Palts heeft cfe burgemeester van het plaatsje Sen- heim gevraagd ontslag te nemen. Burgemeester Schlagkamp had de leider van de joodse gemeenschap in Duitsland, Ignatz Bubis, liet weten blij te zijn dat er geen joden in zijn gemeente wonen, die de rust zouden verstoren. Man schiet twee CIA'ers dood Washington Een man heeft gisteren met een jachtgeweer het vuur geopend op het hoofdkwartier van de Amerikaanse gehei me dienst, CIA, in Langley (Virginia) een voorstad van Washing ton D.C. Twee medewerkers van de CIA werden doodgeschoten en drie verwond. De schutter is gevlucht. Uitbarsting vulkaan Karangetang Jakarta* De vulkaan Karangetang op het Indonesische eiland Sangir Talaud ten noorden van Sulawesi is zondag tot uitbar sting gekomen. Zeker twee mensen verloren het leven en ruim 450 personen moesten worden geëvacueerd. De 1.200 meter ho ge Karangetang stoot rook, lava en gloeiende brokstukken uit. De Karangetang is de meeste actieve vulkaan in Indonesië. Vorig jaar mei kwam zij eveneens tot eruptie. Resten paleizen Chou-dynastie ontdekt peking In het noordwesten van China hebben archeologen on langs de resten van tien keizerlijke paleizen uit de Chou-dynas tie (11de eeuw V.C.-tot 771 v.C.) ontdekt op een heuvel in Haoj- ing, ongeveer 10 kilometer ten zuidwesten van Xian in de pro vincie Shaanxi. Archeologen vonden stukken muur, de bases van acht zuilen en duizenden fragmenten van tegels. Onderzoek naar risico's videogames brussel Het Europarlement heeft gisteren gevraagd om een on derzoek naar de gevaren voor de gezondheid van videospelle tjes. Het parlement riep de Europese Comissie op tot het nemen van die maatregelen die nodig mogen zijn om jeugdige spelers van de spelletjes te beschermen. De parlementariërs kwamen in het geweer na berichten dat videogames schadelijk zouden zijn voor epileptici. Duikers vinden leeg wrak Braer lerwick De olie uit de vergane tanker Braer is allemaal in zee gestroomd. Duikers van de bergingsmaatschappij Smit-Tak heb ben het wrak van de tanker Braer voor de kust van de Shetland- eilanden leeg aangetroffen. De olie is door de storm rond de ei landen snel verspreid. Veel vogels, vissen en andere zeedieren vonden in de olie de dood. EG-ministers alleen eens over noodzaak veiliger scheepvaart brussel aly knol I CORRESPONDENT In heel Europa moeten dezelfde I regels gaan gelden ten aanzien van de veiligheid op zee. Dat is de minimale uitkomst van het gezamenlijke spoedberaad, gis teren in Brussel, van de EG-mi nisters van transport en milieu. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat noemde het overleg gisteravond laat „een stap voorwaarts" ten aan- I zien van de huidige regels. Ze verklaarde dat ze „eigenlijk heel tevreden" was, maar in het ko mende half jaar moet nog blij ken wat er in de praktijk van komt, zo verklaarde ze. De recente ongelukken met olietankers bij het Spaanse La Coruria in december vorig jaar en de Shetland-eilanden begin dit jaar hebben de EG-bewinds- lieden er van doordrongen dat er een samenhangender Euro pees beleid moet komen. De Europese Commissie moet, zo is gisteren afgespro ken, uiterlijk in maart het al lang geleden aangekondigde rapport over de maritieme vei ligheid voorleggen. Daarin moeten onder meer Europese regels worden opgenomen voor de bouw en het onderhoud van schepen, de mogelijkheid om eigenaren van gevaarlijke ladin gen, aansprakelijk te stellen voor ongelukken en een beper king van de scheepvaart in ge bieden van groot ecologisch be lang. De EG-ministers van transport en milieu willen uite- lijk in juni definitieve besluiten Politie en leger richten in Togo bloedbad aan NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Veiligheidstroepen in Togo heb ben gisteren zeker twaalf men sen doodgeschoten toen zij het vuur openden op duizenden aanhangers van de oppositie. De demonstranten hadden zich verzameld in de hoofdstad Lo mé vanwege de komst van een Frans-Duitse delegatie die wil bemiddelen in het langlopende conflict tussen Togo's president Eyadema en de oppositie. Sinds 1991 het democratise ringsproces in gang werd gezet in Togo wordt het land getrof fen door de ene crisis na de an dere. Terwijl de oppositie en de huidige interim-regering probe ren de democratisering voort te zetten en meerpartijenverkie- zingen te organiseren, blijft pre sident Eyadema met behulp van het aan hem loyaal gebleven le ger het proces blokkeren. Extremist neemt schuld moord op Bask op zich MADRID»RUUD DE WIT CORRESPONDENT Het proces tegen vijf rechtse ac tivisten, die worden beschul digd van een groot aantal ter reuracties tegen sympathisan ten van de Baskische militante afscheidingsbeweging ETA, is gisteren in Madrid begonnen met een opzienbarende onthul ling. Een van de hoofdverdach ten, de politieagent Angel Dul- ce, verklaarde alle verantwoor delijkheid op zich te nemen voor een aanslag op vier voor aanstaande leden van de radi cale Baskische politieke partij Herri Batasuna (HB). Bij deze aanslag, op 20 no vember 1989, vlak voor de in stallatie van het nieuwe Spaan se parlement, kwam de HB-par- lementariër Josu Muguruza om het leven en raakte een ander zwaar gewond. De aanslag wek te afschuw omdat hij was ge richt tegen democratisch geko zen parlementariërs, maar ook begrip omdat de slachtoffers openlijk sympathiseerden met de ETA. Het proces, dat min stens drie weken zal duren, trekt in heel Spanje grote be langstelling. Dulce ontkende erop uit te zijn geweest juist HB-parlemen- tariërs te doden. „Ik wilde men sen die sympatiseren met de ETA, zoals de parlementariërs van Herri Batasuna, confronte ren met de angsten die vele po- litie-agenten en politie-officie- ren kennen omdat zij elke dag opnieuw het risico lopen door de ETA vermoord te worden". v 4 J I new Delhi» India viert vandaag de Dag van de Republiek. Voor het eerst in de geschiedenis is de Britse premier, John Major, aanwezig bij de feestelijke parades van onder ander dit Sikh-regiment. India scheidde 1947 af van het Britse Imperium. Drie jaar later werd het land een republiek. foto»reuter Amerikaanse oud-opperrechter Thurgood Marshall overleden Marshall werd in 1967 door de toenmalige president Johnson benoemd nadat hij carrière had gemaakt als advo caat in de beweging voor bur gerrechten, rechter van een hof van cassatie en minister van justitie. Hij zocht aansluiting bij liberaal denkende leden als op perrechter Warren. Marshall was een van de rechters die in 1972 voor de af schaffing van de doodstraf stemde. Het college voerde de straf in 1976 echter opnieuw in, ondanks hevig verzet van Mars hall. Gepensioneerd opperrechter Thurgood Marshall, de eerste zwarte die tot het hoogste rechtscollege in de VS werd be noemd, is zondag aan een hart stilstand overleden. Hij was 84 jaar. Marshall, wiens gezondheid de afgelopen jaren zwak was, had vorige week woensdag Al Gore als vice-president zullen beëdigen, maar hij lag op dat moment al in het ziekenhuis. Zijn taak werd overgenomen door rechter Bvron White. Nieuwe roebel kleiner en zonder Lenin Goederen die in Rusland zijn gemaakt zijn vanaf 1 maart alleen nog met roebels te koop en niet meer met buiten lands geld. Dat heeft het persbureau Interfax gisteren ge meld. De Russische regering wil met de maatregel de cir culatie van buitenlandse valuta's aan banden leggen. Om de circulatie van de roebel te stimuleren, rollen vanaf vandaag nieuwe biljetten van de pers. MOSKOU. AP-GPD NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Amerikaanse en Belgische troepen in Somalia hebben gisteren zware strijd geleverd met aan hangers van voormalig dictator Siad Barre. Barre heeft onder leiding van zijn zwager generaal Siad Morgan de aanval ingezet op de zuidelijke haven stad Kismayo. Zeker 42 rebellen werden gedood of raakten gewond. Aan de zijde van de Amerikanen en Belgen vie len geen slachtoffers. Wel werd gisteren in de hoofdstad Moqdishu een Amerikaanse marinier doodgeschoten door Somalische rebellen. Het is de derde Amerikaan die werd gedood sinds het begin van de Amerikaanse interventie. Vanwege de laatste paar dagen sterk toegeno men onveiligheid in Kismayo en Muqdisho, zag een delegatie van de Europese Gemeenschap en België gisteren af van een bezoek aan Kismayo. Een plan om weer een permanente EG-missie in Somalia te vestigen om de hulpverlening te coör dineren, is uitgesteld. De commandant van de Belgische strijdmacht in Kismayo had de delega tieleden gezegd niet te kunnen instaan voor hun veiligheid. Al onder Sovjet-leider Gor- batsjov is in Rusland een dollar circuit ontstaan. Veel Russen sparen in Amerikaanse dollars of Duitse marken, omdat zij de snel aan waarde verliezende roebel niet vertrouwen. Volgens de regering is dat slecht voor de economie. Vorige week werd een dieptepunt bereikt in de wisselkoers met 493 roebel te gen één dollar. Een jaar geleden was een dollar nog 100 tot 200 roebel waard. De centrale bank heeft nu be paald dat bedrijven vanaf 1 maart alleen nog maar geïm porteerde goederen voor bui tenlands geld mogen verkopen, maar dat zij ook verplicht zijn roebels te accepteren als een klant daarmee op de proppen komt. Hotels, cafes, restaurants en vervoersbedrijven mogen van buitenlanders harde valu ta's blijven vragen. Rusland krijgt vandaag nieu we bankbiljetten van 100, 200, 500, 1.000 en 5.000 geïmpor teerde goederen roebel. Maar de voorzitter van de parle- ,t gisteren nog niet hoe de nieuwe biljetten er gaan uitzien. Ook het minis terie van financiën toonde zich onkundig van de operatie. Het initiatief voor de nieuwe biljetten is genomen door de centrale bank, die onder het parlement ressorteert. Het was daarom de voorzitter van de parlementscommissie voor be grotingszaken, prijzen en belas tingen, Aleksandr Potsjinok, die gisteren de nieuwe biljetten aankondigde. Volgens Potsjinok zullen de nieuwe biljetten klei ner zijn dan de bestaande en voorzien van een schets van het Kremlin. De beeltenis van Len in, de grondlegger van de Sov jetunie, is verdwenen. Volgens Potsjinok zijn de nieuwe biljetten nodig omdat de bestaande op grote schaal worden vervalst. Maar de 'oude' roebels blijven wel in roulatie naast de nieuwe. Die 'oude' bil jetten zijn overigens pas vorig jaar in roulatie gekomen. Niet bekend werd gemaakt wat deze operatie de schatkist gaat kos ten. Hillary Clinton werpt zich op gezondheidszorg WASHINGTON Rtr President Clinton heeft zijn vrouw Hillary aangesteld als voorzitter van een commissie die de hervorming van de Amerikaanse gezondheids zorg moet voorbereiden. De werk groep zal verder bestaan uit voor aanstaande leden van de nieuwe re gering. De commissie moet binnen 100 dagen „de wetgeving voor de ge zondheidszorg voorbereiden die aan het Congres zal worden voorgelegd", aldus Clinton. Hij zei dat zijn vrouw, een bekende juriste in de VS, niet zal worden betaald voor deze functie. Tot nu toe beperkten de presi dentsvrouwen zich tot sociale activi teiten en liefdadigheid, hoewel som migen achter de schermen nogal wat invloed uitoefenden. praag» Oudere Praag juichen Vaclav Havel toe op Vaclavske Namesti (Wenceslasplein). Het parle ment kiest vanmiddag vrijwel zeker Havel tot eerste presi dent van de Tsjechische Re publiek. foto epa CABINDA «IND-AFP-DPA Unita-leider Jonas Savimbi is bereid met de Angolese regering een staakt- het-vuren overeen te komen. Dat heeft de Zuidafrikaanse minister Botha (bui tenlandse zaken) gisteren verklaard. Ook zou Savimbi een delegatie naar Addis Abeba willen sturen om met de Angolese regering over vrede te praten. Kaarslicht flikkert over de beelden van Jezus en de Heilige Maagd Maria. Twaalf jongelingen staan blootsvoets voor het marmeren altaar in Cabinda- stad en bidden dat de opnieuw opge laaide burgeroorlog in Angola niet zal overslaan naar de noordelijke enclave Cabinda, die rijk is aan olie. Hun gebeden en vasten zijn in de af gelopen weken dringender geworden naarmate de angst toenam dat de Uni- ta-rebellen van Savimbi zich voorberei den op een aanval op het economische hart van Angola. Cabinda levert twee derde van de nationale olieproduktie van 500.000 vaten per dag. „De mensen hier zijn echt bang", zegt bischop Pau- linho Fernandes Mudeca. „Bij het ge ringste teken van onrust pakken ze hun spullen en vluchten het oerwoud in." Vanaf de vroege ochtend is het vlieg veld van Cabinda stampvol burgers die proberen een vlucht naar de hoofdstad Luanda te bemachtigen. Zaterdag is het Amerikaanse olieconcern Chevron be gonnen met de evacuatie van zijn per soneel uit de produktie-faciliteit in de Golf van Cabinda. Naar aanleiding van de recente ge vechten in Angola, waarbij tenminste 10.000 mensen zijn gedood, heeft VN- secretaris-generaaJ Boutros Ghali ervoor gepleit dat de Veiligheidsraad het man daat van de VN-waarnemers met nog eens drie maanden verlengt, maar wel met het dreigement van een totale te rugtrekking tenzij beide partijen een staakt-het-vuren in acht nemen. De VS hebben gewaarschuwd dat een mogelijke aanval op de olie-installaties in Cabinda „verstrekkende gevolgen zou hebben" voor de nauwe banden die Unita met Washington onderhoudt. „De boodschap is duidelijk", zei de hoofd vertegenwoordiger van de VN in Angola, Edmund Dejarnette, afgelopen zondag, waarbij hij benadrukte dat hij mede na mens de Amerikaanse president Clinton sprak. „Dit zijn onze mensen. Dit is Amerikaans eigendom. Savimbi, laat Cabinda met rust!" In een schrijven aan Clinton heeft de Angolese president Jose Eduardo dos Santos de VS vorige week verzocht om volledige diplomatieke banden met Luanda aan te knopen, zoals alle andere grote landen al hebben gedaan. De paniek in Cabinda brak op 16 de cember uit toen Unita haar kantoren sloot en zich in het dichte oerwoud te rugtrok. Drie dagen later bezetten strijd krachten van Unita de olie-stad Soyo, waar dertig procent van Angola's olie wordt geproduceerd. Bij deze operatie werden tenminste 17 buitenlanders ge vangengenomen. Voor haar aanval op Cabinda zou de Unita wel eens haar krachten kunnen bundelen met de gewapende vleugel van het Front voor de Bevrijding van de Enclave van Cabinda (FLEC), dat vorig jaar september al een kleinschalige on afhankelijkheidsoorlog voerde tegen de regering in Luanda. De strijders van het FLEC controleren grote delen van het dichte kreupelbos rond het Cabinda olie-complex in Malongo. VERTALING MARGREET HESLINGA KOPENHAGEN Rtr-DPA-AFP De Deense premier Poul Nyrup Rasmussen heeft gisteren zijn kabinet gepresenteerd. Niels Helveg Petersen wordt de nieu we minister van buitenlandse zaken en daarmee voorzitter van de EG-ministerraad. Een van de belangrijkste taken waarmee de nieuwe regering wordt geconfronteerd is het te rugdraaien van het „nee" dat de Denen vorig jaar juni uitspra ken tegen het Verdrag van Maastricht. In april of mei moe ten de kiezers opnieuw naar de stembus om hierover een oor deel uit te spreken. De regering is samengesteld uit vier partijen: de Sociaalde mocraten, de Centrumdemo craten, de Radicaal-Liberalen en de Christelijke Volkspartij. De Deense regeringscoalitie kan met 90 van de 179 zetels voor het eerst sinds 1971 steunen op een meerderheid in de Folke- ting, het parlement. Het waren vorig jaar vooral de sociaaldemocratische kiezers die tegen 'Maastricht' waren. De verwachting is dat er nu minder tegenstand zal zijn. Rasmussen wordt omschre ven als een koppige workaholic, die zeer beminnelijk kan zijn. Die beminnelijkheid heeft hem de bijnaam 'teddybeer' opgele verd. Volgens zijn politieke te genstanders ontbreekt het Ras mussen aan persoonlijkheid en uitstraling. Zijn vrienden zeggen dat hij zo hard werkt, dat hij nooit ergens op tijd komt. Toen de 49-jarige Rasmussen in april vorig jaar tot voorzitter van de Sociaal-Democraten werd gekozen, beloofde hij zijn partij terug aan de macht te brengen. Zijn kans kwam toen Schlüter op 15 januari aftrad in verband met een schandaal en hij werd gevraagd een nieuwe regering te vormen. De krant Politikën wees op de overeenkomsten tussen Ras mussen en de Amerikaanse pre sident Bill Clinton. Beiden na men in januari het roer over van egenng, zo schreef de krant. En als tiener hadden beide een ontmoeting met politieke leiders, die een voorbeeld voor hen vormden. Clinton schudde John F. Kenne dy de hand en Rasmussen had een ontmoeting met de toen malige Deense premier Viggo Kampmann. En beiden bespe len een blaasinstrument: Clin ton saxofoon en Rasmussen kla rinet. Niels Helveg Petersen, van de Radicaal-Liberale Partij, wordt minister van buitenlandse za ken. Petersen (54) vervangt Uffe Elleman-Jensen die tien jaar die post bekleedde. De nieuwe be windsman, die doorkneed is in de Europese politiek, krijgt een belangrijke rol te spelen in het voorzitterschap van de EG. dat Kopenhagen op 1 januari van Groot-Brittannië overnam. Pe tersen was jarenlang een van de belangrijkste leden van de Commissie voor Europese Za ken van het parlement Zorgen om mensenrechten in Oostzeelanden moskou hans geleunse zyrev en CVSE-o de r CORRESPONDENT Bezorgdheid over de positie van de Russi sche minderheden in de Oostzeelanden stond gisteren in Mos kou centraal in een ge sprek tussen di che i bui tenlandse zaken Ko- derheden Max Stoel. Kozyrev noemde zijn onderhoud met de Ne derlandse ex-minister 'vruchtbaar'. De Russi sche minister heeft Van der Stoel gevraagd Moskou's 'ernstige be zorgdheid' over d&-be- handeling van de Rus sen in de Oostzeelan den onder aandacht van de CVSE (Confe rentie voor veiligheid en samenwerking in Europa) te brengen. Van dei Stoel heeft Kozyrev gisteren voor gehouden dat terug trekking van het Russi sche leger uit de drie republieken zeer be vorderlijk zal zijn voor verbetering van de be trekkingen. Hij denkt ook dat nog te veran deren of nieuwe wetge ving positief kan uit werken voor de Russi sche minderheid. „Een compromis is zeer goed mogelijk", aldus Van der Stoel.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7