Rijk redt DAF Binnenland Uitgeverij kreeg rechtse dreigbrief voor brand Zeven jaar celstraf geëist wegens produktie xtc Vloer nieuw Haags stadhuis stort in Ter Beek inspecteert erewacht Gevangenisdirecteuren tegen 'spuitenruil' voor gedetineerden Van de Scheur gaat naar Solidariteit '93 vooHnbrekèns' Liefde Nederland voor DAF kent geen grenzen DINSDAG 26 JANUAR11993 'Zorgmap' helpt MS-patiënt utrecht Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft van daag in Wassenaar het eerste exemplaar van de zogenoemde zorgmap voor mensen met multiple sclerose (MS) in ontvangst genomen. De map is de eerste in een reeks van acht over chro nische ziekten die is ontwikkeld in opdracht van de Nationale Commissie Chronisch Zieken. De map over MS bevat praktische informatie over het leren leven met de spierziekte. Naast medi sche informatie is er vooral ook aandacht voor psycho-sociale aspecten. Kappers doen te weinig tegen eczeem utrecht Kappers doen te weinig om kapperseczeem te voorko men. Dat stelt de bedrijfsvereniging Detam in een gisteren ge publiceerd rapport over de arbeidsomstandigheden in het kap- persbedrijf. Kapperseczeem is een huidaandoening die wordt veroorzaakt door irriterende stoffen als permanentvloeistof, haarverf en shampoo. Ook veelvuldig contact met water, hete lucht en metalen kan het eczeem veroorzaken. De Detam keert jaarlijks drie miljoen gulden ziektegeld uit aan kappers met kap perseczeem. Dat is tien procent van het totaal uitgekeerde be drag in deze bedrijfstak. Celstraf en TBS voor verkrachtingen assen» De rechtbank in Assen heeft gisteren een 30-jarige man uit Hoogeveen veroordeeld tot dertig maanden cel en TBS met dwangverpleging. De rechtbank achtte bewezen dat de man twee vrouwen in 1991 en 1992 herhaaldelijk heeft verkracht. De officier had eerder vijf jaar cel en TBS geëist. De man, die de ver krachtingen ontkent, zocht volgens hem bewust minder weerba re vrouwen uit, die hij fysiek en geestelijk in zijn macht had. De Hoogevener is eerder voor zedendelicten veroordeeld. Jongen bekent brandstichting drachten De politie van Smallingerland heeft een 16-jarige jon gen uit Drachten aangehouden, die verdacht wordt van het stic hten van een miljoenenbrand. In december vorig jaar brand de op het industrieterrein De Haven de technische handelson derneming Koolstra en Hamburger geheel uit. De schade be droeg ruim zeven miljoen gulden. De jongen heeft bekend. Na een ruzie thuis heeft hij uit woede een stapel pallets naast het bedrijfspand in brand gestoken. Door de harde wind vatte ech ter ook het gebouw vlam. Weer meer gevallen gonorroe utrecht» Het aantal gevallen van de geslachtsziekte gonorroe onder homoseksuele mannen in Amsterdam is in 1990 en 1991 opnieuw toegenomen. Dat constateert de GG en GD in de hoofdstad. De stijging zette in 1989 in, nadat het aantal gevallen jaren achtereen was gedaald door 'veilig vrijen'. In dat gedrag is een kentering gekomen. Vooral jongere homoseksuele mannen vertonen vaker risicogedrag. almere cpd Twee weken voordat een felle brand het hele bedrijf in de as legde, is uitgeverij Bugamor in Almere-Haven via een anonie me brief bedreigd. De brief lijkt te komen uit extreem-rechtse kringen. Drie dagen na de brand kregen enkele buiten landse werknemers ook een dreigbrief, die éan hen persoon lijk was gericht. De brieven wa ren niet ondertekend. In de dreigbrief wordt aangë- Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren zeven jaar cel geëist tegen een 39-jarige man uit Valkenswaard. Hij zou een van de leiders zijn van een orga nisatie die zich vanaf 1990 be zighield met de produktie van en de handel in de drug XTC. De politie ontdekte in augus tus vorig jaar XTC en XTC-labo- ratoria in Leende en in het Bel gische Kinrooi, in Den Bosch en in Horst America (Limburg). Een 43-jarige medeverdachte uit Horst America hoorde giste- Vrachtwagenfabriek krijgt toch financiële steun De overheid trekt de portemonnee om de noodlijdende vrachtwagenfabrikant DAF te redden. Dat heeft het kabi net besloten. Het besluit is genomen op basis van twee studies over de toekomst van DAF, waarin wordt gecon cludeerd dat DAF mogelijkheden heeft om zelfstandig voort te bestaan. Daarvoor heeft het bedrijf echter acuut veel geld nodig. Om het voortbestaan voorlopig te verze keren, is op zijn minst 500 miljoen gulden nodig. grote vorderingen heeft op DAF, moet echter ook akkoord gaan. Hetzelfde geldt voor de Belgi sche overheid, die in principe bereid is DAF te steunen van wege de grote vestiging in Bel- den haag gpd De steun van minister An- driessen van economische za ken voor DAF gaat verder dan een lening. Waarschijnlijk zal de overheid deelnemen in het aan delenkapitaal van DAF. De technische kennis van de vrachtwagenfabrikant zou voor een deel als onderpand kunnen dienen. Een consortium van binnen- en buitenlandse banken onder leiding van ABN AMRO, dat al Het personeel en de vakbon den zouden aanvankelijk giste ren worden ingelicht over het reddingsplan voor DAF. Die bij eenkomst is uitgesteld tot van daag. Volgens DAF moesten er nog „wat punten en komma's" worden gezet. De handel in aandelen en obligaties DAF op de Amsterdamse effectenbeurs werd gisteren in afwachting van nieuwe berichten stilgelegd. DAF is zwaar in de proble men geraakt door de recessie in Europa. Het bedrijf heeft de af gelopen drie jaar meer dan 700 miljoen gulden verlies gemaakt. De vrachtwa^enactiviteiten zijn inmiddels weer winstgevend. DAF Special Products (onder meer militaire produkten) en vooral DAF Finance (de finan cieringsmaatschappij) hebben echter te kampen met zware verliezen. Er werken nu nog 13.400 mensen bij de Eindhovense vrachtwagenfabrikant, die bezig is 1.600 banen te schrappen. In middels is ook al een nieuwe in greep aangekondigd, waarbij onvermijdelijk nog meer banen verloren gaan. drongen op het ontslag van Bugamor-medewerkers van Turkse en Marokkaanse af komst. „Wij kunnen echter nog geen link leggen tussen de brief en de brand. Er zitten enkele weken tussen de brief aan de directie en de brand", aldus een politiewoordvoerder. Over de oorzaak van de brand, die voor zeker zeven miljoen gulden schade aanrichtte in kantoor en magazijn van de medische uit geverij, is officieel nog steeds niets bekend. den bosch anpren 15 maanden eisen. Hij zou zijn erf ter beschikking hebben gesteld voor de opslag van grondstoffen en afvalprodukten. Een andere hoofdverdachte werd twee weken geleden vrij gesproken. De zaak tegen diens broer is aangehouden. De advocaat van de man uit Valkenswaard bepleitte vrij spraak. Weliswaar had zijn cliënt contact met andere ver dachten in de zaak, maar er is volgens de raadsman geen di rect bewijs tegen de man. De twee verdachten horen hun vonnis op 8 februari. den haag Een zojuist gestorte betonvloer in de nieuwbouw van het gemeentehuis in Den Haag is gisteren ingestort. Twee bouwvakkers raakten daarbij licht gewond. Volgens prQjectleider W. van der Niet van aannemersbedrijf Wilma is niet bekend waarom de bekis ting het plotseling begaf. Door dat niet meer dan vijftien vier kante meter van de vloer van de tweede verdieping naar be neden schoof, bleef de schade beperkt. De projectleider ver wacht niet dat het ongeluk de bouw van het pand verder zal vertragen. De werkzaamheden werden vorig jaar voor enkele maanden stilgelegd wegens onenigheid over de financie ring van het stadhuis. foto anp» koen suyk Boekarest Minister Ter Beek van defensie inspecteerde gisteren op het vliegveld van de Roemeense hoofdstad Bukarest de erewacht. De minister is voor een driedaags bezoek in het Oosteuropese land. Hij leidt een militaire delegatie, die gesprekken zal voeren over defensie-politiek en samenwerking op tech- ïisch gebied. foto epa iue bumbac 'AIDS-preventie juist gebaat bij zo weinig mogelijk naalden Gevangenisdirecteuren weige ren schone spuiten aan ver slaafde gedetineerden te ver strekken om verspreiding van AIDS te voorkomen. Het is vol gens hen volstrekt oncontro leerbaar of de spuit in handen blijft van de betreffende gevan gene. Door verstrekking van naalden aan verslaafde gedeti neerden wordt het binnen smokkelen van hard-drugs vol gens de directeuren gestimu leerd. Om AIDS onder gevangenen te bestrijden, moet volgens hen juist worden voorkomen dat naalden in de inrichting komen. Ook moeten gedetineerden en het personeel door externe des kundigen worden voorgelicht. De gevangenen vertrouwen de eigen medische dienst van de inrichtingen namelijk niet. Dat zegt J. van den Brand, voorzitter van de departemen tale werkgroep van het ministe rie van justitie, die onderzoek heeft gedaan naar AIDS-voor- lichting in gevangenissen en huizen van bewaring. Zijn aan bevelingen worden donderdag gepresenteerd tijdens de studie dag 'AIDS en detentie', die D'Ancona opent Jaar van Ouderen den haag anp Minister d'Ancona van WVC heeft gisteren in Den Haag het Nederlandse startsein gegeven gegeven voor het Jaar van de Ouderen. De komende maan den hebben in het hele land al lerlei activiteiten plaats waarbij de rol van ouderen centraal staat. De voorzitter van de Eu ropese Commissie, Jacques Del- ors, opende donderdag in Brus sel al in Europees verband het Jaar van de Ouderen. wordt gehouden in de Jaarbeurs •in Utrecht. Het advies van Van den Brand staat haaks op het rapport 'Gezondheidszorg in de bajes' van de wetenschapswin kel Rechten in Utrecht, dat gis teren werd overhandigd aan mr. A. Rook, plaatsvervangend di recteur deliquentenzorg van Justitie. Volgens onderzoekster M. Zijl, die tot haar bevindingen is gekomen tijdens een stage in een van de torens in de Bijlmer bajes, zijn er in gevangenissen vaak onveilige seksuele contac ten. Bovendien gebruiken ver slaafde gedetineerden herhaal delijk dezelfde spuit. In haar rapport adviseert Zijl daarom dat Consultatiebureaus voor Al cohol en Drugs spuitomruilpro- jecten moeten opzetten in hui zen van bewaring en gevange- Over het aantal gevangenen in Nederland dat AIDS heeft of besmet is met het HIV-virus, bestaan geen harde cijfers. Wei staat vast dat de risicogroep in gevangenissen verhoudingsge wijs groot is, omdat een derde van het totale aantal gedeti neerden verslaafd is aan hard drugs. Naar schatting zou acht procent van deze risicogroep besmet zijn met het HIV-virus. Van den Brand erkent dat er hard-drugs worden gebruikt binnen de inrichtingen. In de praktijk blijkt echter dat ver slaafden zelden spuiten: ze ro ken heroïne of snuiven cocaïne. Het delen van injectienaalden zou slechts incidenteel voorko men, evenals onbeschermd seksueel contact. Volgens Zijl zijn er wel seksuele contacten tussen mannen onderling, maar praten ze daar niet makkelijk over. Zijl: „Een getrouwde gede tineerde gaat natuurlijk niet zeggen dat hij in de gevangenis een homoseksuele relatie heeft." Van den Brand heeft de mi nister van justitie we) geadvi seerd het verkrijgen van con dooms in gevangenissen een voudiger te maken. In 1987 werd voorgesteld condoomau tomaten te installeren in toilet ten, maar daar voelen de gede tineerden zelf niets voor, omdat dat zou duiden op seksuele contacten met mede-gevange nen. Van den Brand vindt dat condooms in elk geval verkrijg baar moeten zijn bij de medi sche dienst. Op die manier blijft het seksueel contact medisch geheim. Nieuwe partij voor 'afvalligenvan PvdA rotterdam cpd anp den haag w1lco dekker Om voldoende ruimte te schep pen voor het insluiten van in brekers, moeten de kazernes worden benut die Defensie niet meer nodig heeft. Mr. H. Holt huis, hoofdofficier van justitie in het arrondissement Zwolle, kwam gisteren met dit plan ter wijl hij en minister Hirsch Ballin (justitie) een convenant onder tekenden om het aantal wonin ginbraken in de politieregio IJs- selland drastisch te verminde- Op dit moment moet Justitie regelmatig inbrekers vrijlaten omdat er onvoldoende cellen beschikaar zijn. „Ik kan me voorstellen dat lege kazernes geschikt zijn te maken voor de huisvesting van met name deze groep criminelen. Daarmee wordt het risico dat ze snel weer op inbrekerspad gaan aanzien lijk beperkt", aldus Holthuis. Hirsch Ballin heeft volgens hem zijn suggestie voor deze oplos sing van het huisvestingsmoge lijkheid van inbrekers gisteren „genoteerd." Het is dat DAF DAF is, anders was het bedrijf hoogst waarschijnlijk al failliet geweest. De Eindhovense vrachtwagenfabriek krijgt nog eens een injectie van honderden miljoenen guldens, terwijl het bedrijf al voor miljarden in het krijt staat en de vooruitzichten onzeker zijn. Maar Nederland houdt van DAF, 'onze' hoog-techno- logische vrachtwagentrots. En dus wordt de wankelen de fabriek gered. Door banken die hopen iets van hun geld terug te zien en door een overheid die onder druk staat de resterende Nederlandse industrie te bescher- DAF, van wonderkind tot total toss? De mooie berich ten die nog geen vier jaar geleden vanuit Eindhoven verspreid werden, doen nu bijna onwerkelijk aan. De toenmalige DAF-baas Aart van der Padt eerder uitge roepen tot 'ondernemer van het jaar' vanwege de 'bril jante overname' van British Leyland presenteerde in 1989 een gezonde winst van 171 miljoen gulden. Bijna 25 miljoen gulden meer dan in het ook al zo fraaie 1988. „Deze resultaten geven DAF een solide basis om haar positie als dynamische onderneming binnen de internationale bedrijfswagenindustrie verder uit te bou wen", liet een trotse Van der Padt de 16.782 tevreden DAF-werknemers in het jaarverslag vyeten. Helaas. Vier jaar later bouwt de Eindhovense vracht wagenfabrikant meer af dan uit en brengt niemand meer de term 'solide basis' in verband met DAF. Verlie zen van 227,6 miljoen gulden in 1990, 394,5 miljoen gulden in 1991 en 97,4 miljoen gulden over de eerste helft van 1992 hebben DAF compleet uitgehold. Toen DAF een paar jaar geleden 47 gulden per aandeel naar de beurs ging, waren de aandelen niet aan te sle pen. Nu is DAF een gokfonds, dat speculanten nog tus sen de vijf en tien gulden waard is. En het aantal werk nemers zal straks de 11.000 niet te boven gaan. Op de vraag hoe het zover heeft kunnen komen, wordt al snel verwezen naar de aanvankelijk bejubelde overname van British Leyland in 1987. DAF nam zijn kwakkelende Britse collega over voor „een appel en een ei". Het verschafte zich daarmee in één klap een goede positie op de belangrijkste vrachtwagenmarkt van Eu ropa. Door de recessie stortte de Britse markt echter in tot het niveau van de jaren vijftig, en dat trok DAF mee in zijn val. Dat was pech. Zoals het ook pech was dat tegelijker tijd de Duitse markt waar DAF nog niet belangrijk aanwezig was door de hereniging sterk aantrok. En toen DAF wel doordrong in Duitsland, was het feest al voorbij. DAF bleef ondertussen wel vrachtwagens verkopen, maar gezien de enorme problemen bij DAF Finance (de financieringsmaatschappij) is het de vraag onder welke voorwaarden dat is gebeurd. Bovendien belette de drei gende recessie dat Mercedes Benz als reddende engel voor de Eindhovenaren optrad. De Duitse vrachtwa genreus liet al snel weten niet te peinzen over een be lang in DAF. En toen het Japanse Hino eventjes in beeld ook afhaakte, stond DAF er weer alleen voot. Met de hete adem van de banken in de nek. DAF lijkt na maanden van ademnood weer wat lucht te krijgen. Twee onderzoeksbureaus hebben geconclu deerd dat DAF in afgeslankte vorm mogelijkheden heeft als zelfstandige vrachtwagenfabrikant. Het bedrijf heeft een uiterst modeme en goed aangeschreven serie pro dukten. Het beschikt over een veelgeroemd netwerk van dealers en is marktleider in Groot-Brittannië en de Benelux. Het mag zich sinds kort de vijfde vrachtwa genfabrikant van Europa noemen. En als de markt weer aantrekt, zal het afgeslankte DAF dat louter op be stelling werkt daar als een van de eerste een graantje van meepikken. Maar wanneer trekt die markt aan? In de tweede helft van dit jaar, zeggen sommige deskundigen. Volgend jaar, volgens anderen. Niet voor 1995, volgens weer an dere voorspellingen. Hoe moeilijk voorspellen is, weten ze bij DAF. Nog geen jaar geleden werd „een klein ver lies over 1992 niet uitgesloten geacht". In augustus bleek dat DAF in de eerste helft van vorig jaar bijna honderd miljoen gulden verlies had gemaakt. In de tweede helft van 1992 zou echter quitte worden gespeeld. Eind vorig jaar moest DAF ook die voorspel ling bijstellen. Het verlies over 1992 wordt nu door ana listen geschat op inclusief een voorziening voor een nieuwe reorganisatie meer dan 200 miljoen gulden. Er zijn bedrijven waarvan voor minder de nek is omge draaid. De banken en de overheid trekken echter met frisse tegenzin nog eens de portemonnee. Ze krijgen het daarmee voor het zeggen bij de vrachtwagenfabriek in Eindhoven, voor zover ze dat nog niet hadden. DAF kan ondertussen alleen maar hopen op een snel herstel van de vrachtwagenmarkt. Want dat de portemonnee bij uitblijvende resultaten nog eens getrokken wordt, is on waarschijnlijk. Alhoewel de liefde van Nederland voor DAF soms geen grenzen lijkt te kennen. Jaap van de Scheur, oud-voor zitter van de ambtenarenbond AbvaKabo, wordt voorzitter van een nieuwe politieke partij met de naam Solidariteit '93. De partij gaat onderdak bieden aan alle uitkeringsgerechtigden, „want die gaan nu naar hun mallemoer", aldus Van de Scheur. Solidariteit '93 wil alle kiezers opvangen die afgeknapt zijn op de PvdA, ook na het WAO-ak- koord van het PvdA-CDA-kabi- net van afgelopen weekeinde. „Want dat de bestaande WAO'ers gespaard worden, is natuurlijk te danken aan onze protesten van de afge lopen anderhalf jaar, maar het is nog lang niet genoeg." Tegelijk wil de partij een dam opwerpen tegen de te verwach- ten groei van de ex treem-rechtse Centrum Partij (CP) en Centrumdemocraten (CD). „Vandaag had ik nog een Haagse taxichauffeur die mijn verhaal op de radio had ge hoord, maar zei dat hij toch maar op de CD zou gaan stem men. Daar wil ik tegenin gaan in de verkiezingstijd." De definitieve oprichting van Solidariteit '93 moet in mei plaatshebben. Dan zal Van de Scheur ook zijn lidmaatschap van de PvdA, waarvoor hij ge meenteraadslid is in Rotterdam opzeggen. Dat voornemen heeft Jan Janse, fractieleider van die partij in de Rotterdamse ge meenteraad, ertoe bewogen een gesprek met Van de Scheur te hebben. „Het moet toch mijn eerste taak zijn om iemand als Jaap van de Scheur, met zo'n lang verleden in de partij en in de vakbeweging, voor de PvdA te behouden." Van de Scheur heeft toegestemd in een tweede gesprek. Solidariteit '93 zal midden volgende week een partijpro gramma presenteren waarmee het de verkiezingen in wil gaan. Of Van de Scheur ook lijsttrek ker wordt, kan hij nog niet zeg- gen. „Daarvoor is het nu nog veel te vroeg. We moeten eerst maar eens zien hoe levensvat baar dit initiatief 'Want mensen met uitkering gaan nu naar de mallemoer' hij sinds 1947 lid is, Volgens Van de Scheur is het tijd voor een partij die opkomt voor werklozen, WAO'ers en ouderen, „bij elkaar drie miljoen mensen die in de afgelopen tien jaar in de ver drukking zijn gekomen" De nieuwe partij wil onder meer hogere uitkeringen, meer geld voor stadsvernieuwing, drasti sche milieumaatregelen en ho gere belastingen. Bij het initia tief zijn volgens Van de Scheur tientallen mensen betrokken met verschillende politieke en religieuze achtergronden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5