Leidsch Dagblad Fransen naar Kroatië Eiwit kan oorzaak zijn van ziekte Alzheimer BEL: GOED NIEUWS Lekker bij zuurkool: Hele worst voor de halve prijs. FNV wil leden bijverzekering WAO aanbieden X DINSDAG 26 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40067 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 washington/groningen Medewerkers van het Nationa le Instituut voor Gezondheid in de Verenigde Staten hebben een eiwitmolecuul ontdekt dat de hersencellen doodt die de ziekte van Alzheimer kunnen veroorzaken. Dit heeft de Ame rikaanse nationale Academie van Wetenschappen gisteren bekendgemaakt. Het onderzoek verkeert nog in een beginstadium en heeft geen betrekking op patiënten die aan de ziekte van Alzhei mer lijden, maar op kunstma tig gereconstrueerde cellen. Het is voor het eerst dat onder zoekers iets begrijpen van het proces van dit eiwitmolecuul. Bij lijders aan de ziekte van Al zheimer voltrekt zich om on duidelijke redenen een proces waarbij eiwitdeeltjes calcium in gezonde cellen zuigen. Een overmaat aan calcium doodt de cel. De beschrijvers van de ze ontdekking hebben twee chemische stoffen geïsoleerd die volgens hen in staat zijn dit proces af te remmen. Alzhei mer is een vorm van dementie die niet erfelijk lijkt te zijn en Massale inval Leidse politie leiden roy klopper Een politiemacht van 45 man heeft gisteravond gelijktijdig vijf invallen gedaan in Leiden en Leiderdorp. Rechercheurs, ver gezeld van rechter- commissa rissen en een officier van justitie deden huiszoeking in een pool biljartcentrum annex Turks res taurant aan het Leidse Haven plein en vier particuliere adres sen. Twee Leidenaars (22 en 24) en een Leiderdorper (24) zijn gearresteerd op verdenking van heling en handel in verdovende middelen. De recherche besloot tot de invallen na verhoor van twaalf verdachten die de afgelo pen anderhalve week door het zogeheten huisinbraak-team van de politie zijn opgepakt. Zij verklaarden hun gestolen waar door te verkopen in het pool- centrum en Turks restaurant op het Havenplein, tussen de Haarlemmerstraat en Oude Rijn. Het horeca-pand is na de inval dichtgetimmerd op last van de burgemeester en moet minimaal dertig dagen gesloten blijven. Olievlek doodt veel vogels bij Noordwijk noordwuk/katwuk paul de vlieger Ongeveer 10.000 liter olie, 'die afgelopen dagen ter hoogte van Noordwijk aanspoelde, heeft veel slachtoffers geëist onder de zeevogels. Over tientallen kilo meters strand tussen Wassenaar en Zandvoort zijn al meer dan honderd levende maar met olie besmeurde zeekoeten, futen, al ken en Jan van Genten aange troffen. De vogels worden in asiels van Oegstgeest, Noord wijk en Haarlem opgevangen en gereinigd. Het aantal zeevogels dat sterft door de olie is volgens kenners een veelvoud van het aantal dat levend aanspoelt. De herkomst van de olie is onbe kend. al vóór het zestigste levensjaar kan optreden. Aan geheugen stoornissen bij dementerende patiënten is nog steeds niets te doen. Wel bestaan volgens de Groningse gerontoloog profes sor B. Deelman individuele be handelingsmogelijkheden voor ouderen met een slecht geheu gen. Het geheugen van oude ren is volgens Deelman in be langrijke opzichten helemaal niet slechter dan dat van jon geren. Hij zei dit vanmiddag bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar geronto logie (leer van de ouderdoms- verschijnselen) aan de Rijks universiteit Groningen. Volgens de gerontoloog zijn alle uitspraken, verwachtingen en beslissingen die zijn geba seerd op leeftijd in plaats van op individuele prestaties een vorm van vooroordeel en dis criminatie. Er bestaan volgens hem grote individuele verschil len binnen leeftijdsgroepen. Uit recent Gronings onder zoek blijkt dat een individuele vorm van geheugenrevalidatie zowel bij patiënten met her senbeschadigingen als bij ge zonde ouderen tot objectieve verbeteringen leidt. Rechts is bang 2 Als de Franse oppositie de verkiezingen wint, moet zij samenwerken met Mitterrand. Geen fijn vooruitzicht. Wanbetaler Te snel vrij 3 De kinderrechters slaan alarm: Jongeren die 1/ drijf neemt afdoen- ernstige misdaden begaan, de maatregel tegen wan- komen veel te makkelijk betalers: 'Soms neem ik ze weer op vrije voeten het horloge af' yt —j Katwijks horecabe- I i Kunstbeurs q Geen kitsch, wel 117 veel kunst is het ko mende weekeinde te koop tijdens de Twaalfde Voor- schotense Kunstbeurs. Vrouwen Vrouwen betreden 2 I bij het Australische Open op Flinders Park platgetreden paden. Tot nu toe geen verrassingen. Geen krant ontvangen 071-161499 mat/mvr 18 00-19.30 uur ntertig 10 00-12 00 wir Rust rond Zadar na Kroatische verovering strategisch vliegveld Charles buiten onderzoek naar 'Camillagate' londen «ceesv Frankrijk stuurt het vliegdekschip 'Clémenceau' naar de Adriatische Zee. President Mitterrand heeft dat vanmor gen besloten, nadat gisteren twee Franse militairen om kwamen bij gevechten tussen Servische en Kroatische eenheden in Krajina. De VN-Veiligheidsraad heeft gister avond geëist dat Kroatië het offensief in de Servische en clave onmiddellijk stopzet. parus/belgrado De Clémenceau en een aantal begeleidende schepen worden op de marinebasis in Toulon voor vertrek in gereedheid ge bracht. De Franse minister van defensie, Joxe, zei vanmorgen dat de vliegtuigen en helikop ters van de Clémenceau „kun nen interveniëren en opties kunnen verschaffen die we tot nu toe niet hadden". Met de dood van de Franse militairen in Krajina is het do dental onder de Franse VN-mi- litairen in het voormalige Joego slavië opgelopen tot tien. Frankrijk levert bijna vijfdui zend militairen aan de VN-vre- desmacht Unprofor. Vanmorgen was het rustig rond Zadar. Gisteren werd nog zwaar gevochten rond deze Kroatische havenstad. Kroati sche eenheden namen gister middag na zware strijd het vliegveld Zemunik in. Die lucht haven is van strategisch belang omdat zij net binnen Krajina ligt, de enclave die door de Ser vische inwoners tot onafhanke lijke staat is uitgeroepen. Een dag eerder veroverden de Kroaten al de brug bij Masleni- ca, waarmee ze de verbinding tussen het gebied rond Zadar en de rest van Kroatië herstelden. Krajina is een van de vier ge bieden in Kroatië waar blauw helmen van de VN toezien op naleving van het vorig jaar ge sloten bestand. Een VN-waar nemer zei vanmorgen dat de door de VN ingestelde bufferzo ne na het Kroatische offensief grotendeels vrij is van Servische milities. De Nederlandse 'ver- bindelaars' in Krajina lopen geen gevaar, aldus majoor H. Heijs vanmorgen. In Belgrado groeit intussen de roep om actie. In Knin, de hoofdstad van Krajina, arriveer den gisteren ruim duizend vrij willigers uit Belgrado. Ze wor den aangevoerd door kapitein Dragan, een uit Australië af komstige Serviër die zijn faam heeft te danken aan zijn acties in Knin tijdens de Servisch- Kroatische burgeroorlog een jaar geleden. correspondent De Britse kroonprins Charles zal niet meewerken aan een onder zoek naar het gedrag van de pers. Hij weigert een klacht in te dienen bij de Press Complaints Commission over de publikatie van een afgeluisterd telefoonge sprek tussen hem en zijn ver meende vriendin Camilla Par ker Bowles. Het verhaal werd af gedrukt in Daily Sport, Sunday Minoren People. De weigering is een domper voor de serieuze kranten. Zij hadden gehoopt dat de klach tencommissie de bladen op de vingers had kunnen tikken. Daarmee zou kunnen worden voorkomen dat de regering vol gende maand strenge maatre gelen tegen de pers neemt. Primeur voor Transavia in Europa schiphol bill meyer HET WOORD IS AAN C.J Wijnaendts Francken Niet het ware geluk maar het schijngeluk wordt ons door ande ren het meest benijd. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nu en dan zon In de nacht af en toe regen Over dag nu en dan zon. Minimumtem peratuur 3 graden Middagtempe- ratuur 5 graden. Wind west tot noordwest, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtig. 6 en in het Waddengebied af en toe hard, 7 katwu k/noordwu k De noord- wester storm van gisteren heeft vooral op zee en langs de kust problemen veroorzaakt. Op de Noorzee verloor een container schip bij Texel een deel van zijn lading. Eén van de twintig ver miste stalen containers bevat de explosieve en brandgevaarlijke stof musk xyleen. Het scheep vaartverkeer en de politie zijn ge waarschuwd. Door de combinatie van storm en springtij dreigde het water langs de kust zo hoog te stijgen dat Rijkswaterstaat een waarschuwing deed uitgaan naar de Beheerders van de dijken. Over de schade aan de waterwe ring in Noordwijk, Katwijk en Wassenaar kon het Hoogheem raadschap van Rijnland vanmor gen nog niets zeggen. Tot gister middag viel de schade mee. „Maar toen is het hoog water ge worden en we weten nog niet wat de zee en wind vannacht hebben aangericht", aldus een woordvoerder van het Hoog heemraadschap. Bij de uitwate- ringsluis in Katwijk (zie foto) be reikte het zeewater gistermiddag de duinenrij. Er spoelden op en kele plaatsen afzetpalen weg. Het water bereikte nergens langs de kust het kritische peil dat het aanslepen van zandzakken nood zakelijk maakte. Inmiddels blijkt dat de duinen en zandaanvullin- gen van het strand op sommige plaatsen forse schade hebben op gelopen door de stormen van de laatste weken. Ter hoogte van Bloemendaal zijn over een kilo meter strand de afrastering, de helminplant en een stuk talud weggeslagen. FOTO DICK HOGEWONING Als eerste luchtvaartmaatschap pij in Europa gaat Transavia Airlines komende zomer vluch ten uitvoeren vanaf buitenland se luchthavens naar buitenland se bestemmingen. Dat is sinds 1 januari mogelijk omdat de re gels in de luchtvaart soepeler zijn geworden. Transavia begint met vluchten vanuit Straatsburg en Mulhouse (Frankrijk) en Ver ona en Treviso (Italië) naar Griekenland en de Canarische Eilanden. Transavia heeft contracten gesloten met buitenlandse tour operators voor het vervoer van 50.000 passagiers. Dat betekent dat vanaf eind maart een vlieg tuig constant in het buitenland opereert. Tot nu toe moesten Europese luchtvaartmaatschap pijen bij het uitvoeren van vluchten tussen twee EG-lan- den de thuishaven als begin- of eindpunt gebruiken. De ver wachting is dat hierdoor de concurrentie harder wordt en mogelijk een tarievenslag kan ontstaan. De Nederlandse va kantieganger kan hiervan profi teren als de eerste buitenlandse chartermaatschappij vanaf Schiphol gaat vliegen. Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Onderzoek naar levend begraven van Zuidafrikanen johannesburg p van nuusenburg De Zuidafrikaanse politie gaat een onderzoek instellen naar de bewering van een ex-politieman dat hij tijdens zijn diensttijd mensen levend heeft begraven. De ex-politieman. Johnny Mokaleng. heeft een beëdigde verklaring afgelegd dat hij in ok tober 1988 samen met collega's vier gevangenen heeft begraven bij een boerderij bij Rustenburg, in de westelijke Transvaal-pro- vincie. Drie van de gevangenen waren al dood, maar de vierde zou nog in leven zijn geweest, toen hij in een graf werd ge- Grote partij goud in Porsche aangetroffen dordrecht gpd De politie heeft in een gepar keerde Porsche in Amsterdam een partij goud ter waarde van ruim twee miljoen gulden ge vonden. Het goud zou toebeho ren aan een bende drugshande laars, de auto is eigendom van een van de verdachten. De politie in Zuid-Holland Zuid heeft begin november ver schillende verdachten. Neder landers en Colombianen, aan gehouden in verband met een onderzoek naar handel in ver dovende middelen. De vondst van de daarbij aangetroffen 127 kilogram goud was tot nu toe geheim gehouden. Mogelijk wil den de drugshandelaars op de ze manier geld 'witwassen'. Leidsch Dagblad iigkfr ilmi NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Postcode Plaats; Bij aankoop van een pak Ü1 Zuurkool, diverse soorten, een hele Cd Rookworst voor de halve prijs. Cd Echte Gelderse rookworst 1 OfT verpakt 250 gram £49i Aanbieding is geldig t/m zaterdag 30 januari a s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, den haag gpd De FNV praat met de commerciële ver zekeringsmaatschappij Reaal die vroeger voor een belangrijk deel eigen dom was van de vakbeweging over de mogelijkheid om haar ruim een miljoen leden individuele bijverzekeringen aan te bieden voor aanvullende uitkeringen bij arbeidsongeschiktheid. De grootste vakcentrale geeft echter de voorkeur aan collectieve afspraken die per bedrijf of bedrijfstak in CAO's worden geregeld. Met het initiatief wil de FNV wat te genwicht bieden aan de puur commer ciële verzekeraars, die al langer druk be zig zijn met het ontwerpen van bijverze keringen voor de kortingen op de WAO- uitkeringen. Op dit moment zijn daar al mogelijkheden voor. Zelfstandige onder nemers hebben zich altijd al particulier moeten bijverzekeren tegen arbeidson geschiktheid. Verder maken vooral be- terbetaalde werknemers gebruik van de ze mogelijkheid, omdat de huidige WAO-uitkering een maximum kent van ruim 4.200 gulden per maand. Het probleem van de bonden met de huidige bijverzekeringsmogelijkheden is dat de verzekeraars daarbij toelatings eisen stellen. Werknemers in bijvoor beeld bedrijfstakken met veel arbeidson geschiktheid of mensen met een zwakke gezondheid kunnen worden geweigerd of moeten zeer hoge premies betalen. Het kabinet is ook niet bereid om verze keraars een acceptatieplicht op te leg gen, zodat verzekeraars mensen mogen weigeren. Zowel FNV als CNV wil in eerste in stantie proberen het 'WAO-gat' te dich ten via de CAO of collectieve verzekerin gen per bedrijf of bedrijfstak. CNV-voor- zitter Westerlaken verwacht dat werkge vers geen blokkades zullen opwerpen. „Het gaat dan immers om het imago van de bedrijfstak." De CNV-voorzitter vindt wel dat de premie geheel voor rekening van de werkgever moet komen. „Zij heb ben het grootste voordeel van een daling van het verzuim. Het is bovendien een prikkel orii de arbeidsomstandigheden te verbeteren." Het is nog niet duidelijk hoe hoog de premies voor de bijverzekering zullen worden. Commerciële verzekeraars noe men percentages van anderhalf tot twee- eneenhalf procent van het salaris. Ze te kenen daarbij aan dat de premie per be drijf flink kan verschillen, al naar gelang het aantal mensen dat daar uiteindelijk arbeidsongeschiktheid wordt. Op ter mijn kan die premie omlaag, omdat de verzekeraars in eerste instantie via de premies een dekkingskapitaal moeten opbouwen om de uitkeringen te kunnen garanderen. De FNV wil proberen met Reaal goed koper uit te komen. Niet in de laatste plaats uit eigenbelang: een aantrekkelij ke WAO-bijverzekering voor leden bete kent een extra stiftiulans om lid te wor den van een FNV-bond. Pagina 2: De WAO-perikelen door de ogen van premier Lubbers. Pagina 3: Brinkman: Lubbers brak twee keer zijn woord. Tel.: ,Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) i Q Per kwartaal 0 via acceptgiro (ƒ82.85) i Qaulomautch 82,851 i Nr. bank/giro Handtekening: "'or bel 071-128030 j 8 712H1 %00053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1