Mooie woorden zijn niet belangrijk bij scrabble 'De politie bellen heeft geen enkele zin Lease Special '931 Het Ges prek van de Dag 'Ik hoop dat het niet alleen over de WAO gaat' DINSDAG 26 JANUAR11993 17 Alpheuse club weer deelnemer NK 'Bèhoort wel in dikke Van Dale Het woord 'bè' (blaten van een schaap) hoort wel in de dikke Van Dale. De redactie van het woordenboek heeft geen verklaring voor het ont breken van het woord 'bè'. Woordvoerster E. Vos: „Ja, het is raar. Het is een correct Nederlands woord en hoort gewoon in de Van Dale thuis. Het gebeurt wel vaker dat zo'n alledaags woord er bij de redactie tussendoor slipt. Het is zeker niet zo dat we het vergeten zijn op te ne men in de nieuwste editie, want in de tiende en elfde stond het ook niet. Als de scrabbelaars echt alléén de nieuwste 'Dikke' hanteren is het voor hen wel jammer!" „iNaiuurnjK is scraooie een sport. Om het goed te spelen moet je hetzelfde hebben als met iedere andere sport: in zicht, geluk en ervaring." Aldus Ineke Wilmink, voorzitter van scrabbleclub De Alphabeten. „Ook werk je met een bepaalde strategie." Een groot aantal le den van de vereniging uit Alp hen aan de Rijn heeft zich weer ingeschreven om in maart een gooi naar het Nederlands Kam pioenschap Scrabble te kunnen doen. „De kunst is het spel open te houden en de woordwaarden te benutten", zegt Lidy Kok, met haar vriendin Annie Wilmink een van de betere speelsters van de club. „Mooie woorden zijn helemaal niet belangrijk, maar het duurt lang voor je dat door hebt." Aldus Kok. Annie Wil mink vult aan: „Daar zie je ook een element van sport in terug, want beginners leggen altijd het spel dood en willen veel te mooie woorden maken." Wil mink, bij een vorig Nederlands Kampioenschap al eens zesde, doet dit jaar voor de vijfde keer mee. Toen De Alphabeten tien jaar geleden werd opgericht bleek er meteen veel belangstelling. In middels is die weer iets afge zwakt en heeft de vereniging nog slechts zestien leden. „Dat heb je natuurlijk altijd als club", zegt Ineke 'ik ben geen familie van Annie' Wilmink. „Het komt en het gaat, maar er is wel een harde kern." De drie de dames behoren allen tot die selecte groep fanatiekelingen. „We zijn gewoon gek van taal en scrab ble", klinkt het uit de drie mon den. „En taal leeft, dus scrabble ook." De belangstelling voor taal gaat bij de dames overigens verder dan het oeroude bordspel. De televisieprogramma's Lingo, Tien voor Taal en Boggle zijn daarbij favoriet. Ineke is zelfs een vaste kijker van de quiz Topscorer op de Belgische BRT. „Maar scrabble wint het hoor!", meldt Ineke, „Daar laat ik zelfs mijn koffie voor koud worden." Van Dale Tijdens toernooien en wedstrij den is er een heuse jury, maar op de tweewekelijkse vereni- gingsvonden is de Van Dale met die taak belast. Zodra er enige twijfel bestaat over de juistheid van een woord, dan is de 'Dik ke' onverbiddelijk. De nieuwe, vorig jaar gelanceerde, editie van het woordenboek bracht voor de scrabble-fanaat dan ook legio nieuwe mogelijkheden met zich mee. De dames zijn het meest tevreden over het nieuwe woord 'qat'. Het woord - een qat is een boompje in de bergen van Jemen - biedt na melijk de mogelijkheid om de veelal gehate letter 'Q' op het bord te leggen zonder dat de 'U' daarvoor nodig is. „Vroeger was dat onmogelijk", verteld Ineke, „Je was altijd gedwongen je 'U' te bewaren." Ineke heeft kort geleden nog een briefje naar de redactie van Van Dale gestuurd, omdat het woord 'Bè' - als uitroep van een schaap - niet in het boek voor komt. „Ik vind dat raar, want 'woef en 'waf staan er wel in. Bovendien staat 'Bè' wel in de puzzelwoordenboeken." Ge drieën buigen de vrouwen zich over de Van Dale, die Ineke heeft opengeslagen. „Kijk. 'klunen' staat er nu ook in. Dat komt natuurlijk door de elfste dentochten." De dames moeten lachen: „Sorry hoor, maar als we één woordje opzoeken zijn we gelijk weer een half uur zoet. De Van Dale blijft boeien. Net als scrabble!" JEROEN KOSTER Honger, enorme honger. Maar geen geld. Geen enkel pro bleem. We trekken ons driedeli ge kostuum aan, zetten ons meest gedistingeerde gezicht op en laten ons door een draaideur een uitstekend restaurant in be zemen. Daar bestellen wij een gebonden tomatensoepje ('met lekker veel ballen'), een geflam beerde eend ('hij is toch niet uit het park, hè, ober?), wat bijtgare groenten, en daarna laten wij, onder het genot van een kopje koffie, de Remy Martin vrolijk achter de huig wegkolken. Eventueel nog een geurige Ha vana erbij. En dan, als de ober met de afrekening komt, zeggen we met een aardappel in de keel: 'Het spijt me, beste vrind, maar ik heb geen pegulanten op zak en afwassen doe ik zelfs voor mijn vrouw niet'. Het eni ge gevaar dat wij bij deze han delwijze lopen: een stoot voor onze broodmolen, een doffe dreun. Maar meestal gaat het niet zo. Dat blijkt uit een bericht Bonden stemmen in met sociaal plan Verto Kabel De industriebonden van FNV en CNV hebben gisteravond een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor het personeel van Verto Stèalkabel. Dit bedrijf, met twee fabrieken in Leiderdorp en Dongen en een kantoor in Ridderkerk, moet gaan reorganiseren. Het sociaal plan zal met een positief advies naar de leden gaan. Dat heeft districtsbestuurder C. Ki- burg van de Industriebond FNV meegedeeld. De holding, NV Verto, wil de staalkabel-divisie doelmatiger maken. Daartoe moeten de twee fabrieken elk op eigen be nen gaan staan en wordt het kantoor opgeheven en gedeelte lijk ondergebracht bij de fabrie ken. Bij Verto Staalkabel moe ten in totaal 107 van de 250 ba nen verdwijnen. Bij de vestiging in Leiderdorp zouden uiteinde lijk 62 van de nu nog ongeveer 100 arbeidsplaatsen overblijven. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten, al weet Kiburg nog niet om hoeveeLhet gaat. Het sociaal plan voorziet in afvloeiingsregelingen, financiële bescherming van oudere werk nemers, verhuisregelingen én een bemiddelingsproject om mensen elders te kunnen plaat sen. Ook zijn afspraken ge maakt over scholing. HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 23- jarige Hagenaar veroordeeld tot veertien jaar cel en een boete van 100.000 gulden wegens zijn aandeel in de omvangrijke Zwaanshoekse cocaïnezaak. Volgens de rechtbank heeft de man een cruciale rol gespeeld in de zaak. Zes andere betrokkenen in de cokezaak, onder wie twee Co- lombianen, zijn augustus vorig jaar al veroordeeld tot straffen van vier tot veertien jaar. Ook in Leiden en omgeving wordt proletarisch gedineerd dat vorige week in deze krant verscheen over een man die 115 keer ergens op deze manier had kunnen eten. Komen dit soort praktijken ook voor in de restaurants in Leiden en de regio? En is er juridisch gezien iets aan te doen? Een verhaal over proletarisch dine- P.J.M. Overdevest, eigenaar ca férestaurantCronesteijn „Het komt wel eens voor, ja. Ik heb het twee keer meegemaakt met een figuur uit Wassenaar. Er komt een jongen van een jaar of vierentwintig binnen, beetje schuwig. Hij bestelt een kop koffie, een kop soep, daarna een biefstukje. En drie glaasjes bier erbij. Hij laat het zich lekker smaken. Ik ga met hem afreke nen en hij zegt: 'Verduveld, ik ben mijn portemonnee verge ten'. Ik maak geen stennis. Ik zeg: 'Nou ja, ik schrijf het wel op. De eerstvolgende keer dat je hier komt, betaal je'. Nooit meer gezien. Tot voor een paar maanden geleden, toen was-ie er ineens weer. Weer hetzelfde geintje. Na het eten herkende ik hem pas. 'Hé', zei hij, 'heb ik dat hier al een keer eerder ge daan? Dat was ik vergeten.' De politie bellen heeft geen zin. En je gaat geen trammelant staan maken met de gasten erom heen. Vroeger pakte ik die figu ren wel even beet, maar daar heb je niks aan. Ach, misschien dat het één of twee keer voor komt. Ik word er niet armer van. Ik denk in zo'n geval: kan mij het verrotten." De heer Wagenmaker, een van de eigenaren van Café-restau rant De Zwaan in Katwijk „Het gebeurt hier ook wel dat mensen niet willen betalen. Maar dat zijn meestal 'mental cases', zoals wij dat noemen. Mensen uit inrichtingen. Ik pak ze beet en hou ze vast totdat de politie komt. Ik heb me voorge nomen om een klein came raatje klaar te leggen voor een volgende keer. Dan maak ik een foto van de wanbetaler en ver spreidt die onder mijn collega's. Dat is een extra waarschuwings systeempje. Ik vind dit soort dingen verschrikkelijk. Ik heb gevaren en daar had je soms verstekelingen. Voor ik die aan de politie overhandigde, nam ik ze eerst wel even in een hoekje apart, als u begrijpt wat ik be doel. Als je ze zomaar liet gaan, gingen ze overal rond lopen vertellen dat het op dat en dat schip zo gemakkelijk ging. Ach, als je langer in het horecabedrijf zit, heb je het al gauw door. Soms heb ik wel eens voor ei gen rechter gespeeld. Dan nam ik mensen hun horloge af. Nee, dat gaven ze niet vrijwillig, o Eigenaar Het Pannekoeken- huisje in Noordwijk „In Scheveningen, waar we ook een zaak hebben, gebeurt het meer dan hier. In Den Haag is de mentaliteit toch anders. Maar ik heb het hier wel eens gehad met een Duitser die niet afrekende. In de Hoofdstraat kreeg ik hem te pakken en ik heb hem meegenomen tot voor de zaak en daar heb ik hem voor lui gezet. Ze weten natuur lijk altijd van niets. Je hebt het wel dat er een stelletje komt en dan gaat de man even naar het toilet. Als ze dan zonder te beta len zijn weggelopen en je ze achterna gaat zegt de vrouw: 'Gut, ik dacht dat mijn man had betaald, hij ging toch naar bin nen om te betalen.' En die man zegt tegen zijn vrouw: 'Ik dacht dat jij had betaald.'" Mevrouw Hofman, restaurant Het Oude Raadthuys in Wóu- brugge. „Een keer is er hier zo'n oplich ter geweest. Hij had het halve dorp al gehad. Nadat hij had ge geten, zei hij: 'Morgen kom ik met wat zakenvrienden. Kan ik alvast een tafel reserveren? Dan reken ik morgen ook gelijk wel alles af.' We hebben nooit niks gekregen. Maar hij is wel ge pakt. Soms als iemand niet kan betalen vragen we of hij zich kan legitimeren. Maar het blijft toch een kwestie van goed ver trouwen." Volgens R.J.B. Boonenkamp, medewerker burgerlijk recht van de Rijksuniversiteit te Lei den, is er juridisch gezien maar weinig te doen aan dit soort praktijken. „We noemen dit wanprestatie. Civielrechtelijk gezien kun je betaling vorderen. Maar dan moet je een advocaat nemen en omdat het meestal om kleine bedragen gaat doe je dat niet zo gauw. En ook al win je de zaak, wie zegt dat de man of vrouw kan betalen? Meestal gaat het om mensen van wie niets te plukken valt. Strafrech telijk kun je ook wel iets doen. We noemen dit flessetrekkerij. De officier van justitie moet een en ander bekijken en dan kan zo'n man een proces-verbaal krijgen en worden veroordeeld. Maar ook dat biedt voor de be nadeelde restauranthouder fi nancieel gezien vaak geen soe laas." CEES VAN HOORE CDA Zoeterwoude ontvangt Brinkman met gemengde gevoelens ERIC JAN WETERINGS Bijna was de vaderlandse parle mentaire geschiedenis verrijkt met de term 'de nacht van Zoe terwoude'. Het kwam er niet van gisteravond in gebouw de Eendenkooi. De langverwachte spreekbeurt van CDA-fractielei der Brinkman lokte weliswaar de vaderlandse pers in groten getale naar het groene Zuidhol landse dorp, maar de hoofdrol speler wilde niet erg meewer ken. Na zijn al dan niet ver meende gedraai in de WAO- kwestie zou hij gisteravond uit leg geven. Maar wat er ook klonk, geen mea culpa. De leefbaarheid in het groene hart van Holland en de bedrei ging daarvan door de TGV, de hoge snelheidstrein, daar had het over moeten gaan. Ruim een jaar geleden had het plaat selijke CDA Brinkman gevraagd daarover zijn visie te komen ge ven. Fractievoorzitter J. Berkou- wer was dan ook in haar nopjes met alle aandacht. „Prachtig, prachtig. Maar ik hoop wel dat het niet alleen over de WAO gaat." Klokslag acht uur staat Brink man in een zaaltje achter de zaal voor de camera's van het NOS-joumaal, dat met een ze ven man sterke ploeg is uitge rukt. „Het schijnt voor de ver andering eens ergens over te gaan," grijnst een technicus. Omringd door concurrende ca- meralieden en vertegenwoordi gers van de schrijvende pers wacht verslaggever Job Friso nerveus tot hij live in de uitzen ding kan. „Goedenavond dames en he ren. Fijn dat ugalmt het plotseling uit de zaal. Een koor van sissende kelen maant de voorzitter van de avond net op tijd tot zwijgen. Hoe betrouw baar Brinkman nog is na zijn gedraai, wil Friso weten en de fractievoorzitter draagt op de hem bekende monotone wijze zijn ondoorzichtige woordenbrij voor. Driftig ritselen pennetjes VW Passat Edition 1,8 Itr 90 pk 5 versn., wit kompleet rijklaar inclusief Pioneer radio/cd speler met 4 speakers Operationele lease, 4 jr80.000 km (20.000 km p.j.) Het media-drcus streek gisteravond In Zoeterwoude neer bij de toespraak van Brinkman. op blocnotes. De uitzending duurt maar korte tijd, waarna Brinkman zich na enige huishoudelijke mededelingen van de voorzitter ('de drankjes in de pauze zijn niet gratis') op het spreekge stoelte installeert. Hij spreekt tot zijn achterban via zeven mi crofoons, terwijl vier camera's zijn woorden registreren. „In uw uitnodiging een jaar geleden schreef u mij dat u voor enige publiciteit zou zorgen: ik moet u een compliment maken", be gint hij met een kwinkslag. Brinkman spreekt tegen de achtergrond van manshoge posters met het opschrift 'Zoe terwoude zegt nee tegen de TGV'. Het feit dat deze bood schap nog eens in brede kring wordt uitgedragen lijkt voor de organisatie 'het grootste winst punt van de avond, want aan verder spektakel blijkt de CDA- voorman niet te willen meewer ken. De inhoud van zijn betoog blijft beperkt tot twee hoofd punten: het gedoe rond de WAO is niet mijn schuld en de TGV moet er komen maar ik weet nog niet waar. Het grootste deel van de avond staat in het teken van de WAO. Het kabinet kiest voor rechtsongelijkheid tussen oude en nieuwe gevallen en het CDA is daar in zijn tegemoetko mendheid nog mee akkoord ge gaan ook, moppert de CDA'er. En dan dat gezeur over zijn on betrouwbaarheid - eerst met de WD een akkoord sluiten en daarna toch weer het kabinet omarmen - dat was echt van de gekke. Lubbers had in een lan delijk ochtendblad nota bene gezegd dat de WAO een 'vrije kwestie' was. Voor de absolutie die Brink- FOTO HENK BOUWMAN man zichzelf toediende koos hij ook nu weer prachtige stijlfigu ren als 'beste mensen, geacht land, dit is dan de boodschap die ik u brengen moet'. Mis schien maakte de zaal het hem daarom ook niet echt lastig, toen na de pauze vragen gesteld konden worden. Na een seintje sloot de voorzitter op tijd af, ook gebeurde dat wel door het ego van zijn PR-medewerker ernstig te beschadigen: „Ik zie uw bodyguard. Officieel is dat de man van voorlichting geloof ik. maar hij staat in ieder geval druk te gebaren." Maandelijkse bijeenkomst van de Leidsche Vereenigmg van Postze gelverzamelaars in het restaurant van zwembad De Zijl, aanvang WOENSDAG 27 JANUARI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16 00 tot 17.00 uur Het STUT theater speelt "Het ge heim van Malou' in het Leidse Volkshuis, zaal open 20.00 uur, aanvang 21.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappe lijk Wonen, Gerestraat 20, van 20 00 tot 21.00 uur Thema-avond over 'psychose' bij het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. aanvang 20.30 Noordwijk Vergadering van de Chr. Ouderen bond afd Noordwijk in De Vinken- hof, Achterzeeweg, aanvang 15.00 uur. Klaverjasavond Oranjevereniging Noordwi|k-Binnen in de Poort van Kleef, aanvang 19.30 uur. Klaverjasavond van TOV/Bowling Noordwi|k in het clubgebouw, Nieuwe Zeeweg 73, aanvang 20.00 uur Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 28 JANUARI Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14 30 tot 15.30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vliet zaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17 00 uur Scrabblefanaten Lidy Kok (links) en Ineke (midden) en Annie Wilmink: „De kunst is het spel open te houden en de woordwaarde te benutten." FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17