Buurt wil geen cafés Op V rouwenkerkplein durven bestaan Protestactie tegen bouwen ten noorden van Merenwijk 'Iedere winter hetzelfde gedonder' Historische figuren bij start Jaar van de Ouderen Leiden Drugbestrijder vecht ontslagaanvraag aan DINSDAG 26 JANUAR11993 Ruim honderd met olie besmeurde vogels spoelen aan op strand NOORDWIJ K/KATWIJK PAUL DE VLIEGER De vrijwilligers van de voge- lasiels in de regio draaien over uren. De medewerkers hebben de handen vol aan de opvang van de vogels die de afgelopen dagen op het strand van Noord- wijk en Katwijk zijn aange spoeld. Verzwakt en in sommi ge gevallen doodziek zijn al tientallen zeekoeten, alken, fu ten en Jan van Genten binnen gebracht bij de vogelopvang centra in Oegstgeest, Noordwijk en Haarlem. „Het is soms echt om moedeloos van te worden. Tegenwoordig is het elke winter hetzelfde gedonder aldus een wat verbitterde beheerder van het Oegstgeestse asiel Hans Ra- ijmaeker. De vogels die sinds zaterdag bij de asiels worden binnengedragen inmiddels circa 20 in Oegstgeest, 30 in Noordwijk en 50 in Haarlem zijn waarschijnlijk het slachtof fer van een olievlek die zondag ter hoogte van Noordwijk op het strand aanspoelde. Volgens de Kustwacht in IJmuiden gaat het om ongeveer 10 kubieke meter olie van onbekende her komst, al dan niet bewust ge loosd door een schip. De olie is over een strook van vier kilome ter lengte tussen de Noordwijk- se vuurtoren en de Duindamse- slag aangespoeld. De herkomst van de olie is volgens de Kustwacht onduide lijk. „We hebben het niet kun nen achterhalen omdat er van wege het slechte weer al dagen niet door ons kan worden geva ren. Laat staan dat we met vliegtuigen controles kunnen uitvoeren", aldus een woord voerder, die ook laat weten dat vanwege het slechte weer de olie nog niet is opgeruimd. Een zegsman van Directie Noordzee van Rijkswaterstaat laat weten dat er wel een mel ding is gedaan door de kapitein van een schip dat nu in Rotter dam ligt afgemeerd. „Bij het overpompen van olie naar de brandstoftank is iets mis gegaan waardoor olie in zee terecht is gekomen. Bemonstering moet echter nog uitwijzen of de olie in Noordwijk inderdaad van dit schip afkomstig is." Dat ook een betrekkelijke kleine olievlek, zoals die afgelo pen dagen voor de kust van Noordwijk lag, zoveel slachtof fers eist is volgens Raijmaker heel goed te verklaren. „Als er olie op de golven ligt, dan ziet dat er in de ogen van de vogels uit als een rustig stukje zee. Juist daar strijken die beesten graag neer, waardoor direct borst- en buikveren helemaal onder komen te zitten. Bij Jan van Genten is het vaak nog er ger. Die duiken uit de lucht in één beweging onder water op zoek naar vis. Als we die vogels binnenkrijgen, zitten ze daarom vaak van top tot teen onder." S. de Vreeze (links) en T. Kohlbeck: „Laten wij tweeën het voortouw nemen. Leidse en Oegstgeester wethouder in debat over regionale lusten en lasten foto hielco kuipers „Als ik aan horeca denk, krijg ik een visioen van luidruch tige avonden die tot drie, vier uur duren." Dat is de boze droom die Vrouwenkerkpleinbewoner P. Jongeneelen krijgt bij de nieuwste plannen voor het plein achter de Haarlemmerstraat. Hij ziet niets in een 'Leids Vrijthof en met hem denkt de buurtvereniging daar ook zo over. tementen, vier aan de Haarlem merstraat en vier boven het plein. Daaronder komt een gro te winkel met de ingang aan de Haarlemmerstraat. Aan de pleinzijde fs een ruimte voor wat bij de gemeente met een omslachtige woord 'galerie-ach- tige-horeca' wordt genoemd. Gemeente en Immo Select oor delen positief over het plan Op dit moment ligt het zoveel ste plan op tafel voor de herin richting van het al sinds 1979 omstreden Vrouwenkerkplein. De Haagse architect D. Sikkes heeft nu een ontwerp gemaakt in opdracht van projectontwik kelaar Immo Select. Een ont werp voor in totaal acht appar- waardoor een definitieve herin richting dichterbij lijkt. Buurtbewoners huiveren ech ter alleen al bij het horen van het woord horeca. Het huidige plan is in hun ogen te massaal en het verdwijnen van de koor- resten zit hun niet lekker, maar van een 'Leids Vrijthof willen ze helemaal niets weten. Zeker ook omdat er tevens ideeën zijn om aan de nu nog verpauperde noordkant nog een hotel en een restaurant te vestigen. „Er komen echt geen luid ruchtige kroegen aan het plein", probeerde ambtenaar G. Schramm de omwonenden te verzekeren. Maar volgens een tweetal buurtbewoners zit er nu al genoeg horeca: een café een kijkhuiscafé en een restaurant. Stedebouwkundige E. Meulema wees op het feit dat als er meer horeca komt, er net zulke af spraken gemaakt kunnen wor den als met de brasserieboot in het Galgewater. Die moet on danks de geldende sluitingstij den dagelijks om tien uur dicht „U vindt het niet erg als ik van al die toezeggingen niets geloot?meende Jongeneelen. „Nee hoor", antwoordde Meu lema „Gelet op het verleden in Leiden kan ik u dat niet kwalijk LEIDEN. ANNET DE JONG Primuladuinbewoner A. Tilroe heeft zijn medebewoners van de noordelijkste stuk ken van de Merenwijk opgeroepen 'massaal bezwaar te maken' tegen .eventuele bouw plannen in het gebied tussen de Merenwijk en Warmond. De nieuwbouw van 750 hui zen op die locatie wordt gesuggereerd in de nota 'Structuurvisie Leidse Regio', opge steld door de wethouders van Leiden en omliggende gemeenten. Tilroe, die zich in een brief aan de bewoners richt, is tegen het voornemen van de gemeente om nieu we, eventueel gestapelde woningen te bou wen in het deel van de Broek- en Si- montjespolder dat wordt begrensd door de Merenwijk, de Zijl, de Grote Sloot en de spoordijk. Dat gaat volgens hem ten koste van de molen, het recreatiegebied en de ge plande golfbaan: „De vraag naar uitbreiding van het woningbestand kan en mag niet lei den tot een bijna destructieve opoffering van leef- en natuurmilieu", schrijft de nieuwbakken actievoerder, die het verder heeft over 'een ernstige aantasting van de waarde hiervan'. In de huidige situatie vormt de nog aan te leggen golfbaan een goede overgang tussen woon- en natuurgebied, vindt de bewoner van de Primuladuin. Volgens hem is 'het behoud van een stuk leefmilieu voor onze hedendaagse en toekomstige burgers van veel groter belang dan het opleveren van een beperkt aantal gestapelde woningen met een fraai uitzicht over het plassenge- bied.' Tilroe wijst zijn buurtgenoten erop, dat zij tot 29 januari bezwaar kunnen indienen tegen de nota. Daartoe heeft hij twee voor gedrukte bezwaarschriften bijgevoegd die door de Merenwijkers alleen maar hoeven te worden ondertekend en opgestuurd naar de gemeente. De Leidse wethouder: „Was het maar 1895, toen stond het sta tion op Oegstgeester grondge bied. Dan had die gemeente de tekorten moeten wegwerken." De Oegstgeester wethouder: Da's een deal, geef ons dat sta tion maar terug. Maar dan wel metal de rijkssteun erbij. De orde van het symposium over de financiële problemen van Leiden liet een directe con frontatie tussen de Leidse wet houder Steven de Vreeze (PvdA) en zijn Oegstgeester collega én partijgenoot Ton Kohlbeck niet toe. De twee hadden elkaar veel te zeggen over de regionale be lasting, waarvan De Vreeze zich tijdens het symposium een pleitbezorger toonde. Ook het Leidse verwijt dat de randge meenten al jaren een parasitair gedrag vertonen, moest on weersproken blijven. De Vreeze en Kohlbeck treffen elkaar op verzoek van deze krant alsnog op het stadhuis van Leiden. Kohlbeck: „Die Holle-Bolle- Gijs opstelling van Leiden raakt mij in m'n bestaan. Ook weer tijdens het symposium werd de randgemeenten een schuldge voel aangepraat. Als Leiderdorp en Oegstgeest aan het eind van de jaren zestig door Leiden wa ren geannexeerd, had Leiden nooit artikel 12-gemeente hoe ven worden, werd er geroepen. Dat wij nog durven te bestaan." De Vreeze: „We zullen moe ten samenwerken. Het punt is alleen dat dat op een aantal punten nooit zal lukken. Kijk naar de discussie over de wo- ningbouwlocaties. Natuurlijk kan ik van een Voorschotens raadslid niet verwachten dat hij roept: bouw onze polder maar vol. Daarom moet er voor dit soort problemen een boven de gemeenten staande bestuurs laag komen. Dat heeft trouwens een financieel voordeel. Onder zoekers van de Erasmusuniver- siteit hebben aangetoond dat er ruim zes miljoen gulden méér is te verdienen als de Leidse regio als één gemeente een uitkering uit het gemeentefonds zou krij gen." Kohlbeck: „Uit die stelling volgt dat niet alleen aan Leiden geld is onthouden maar ook aan de randgemeenten. Overigens krijgt Leiden al meer vanwege zijn centrumfunctie." De Vreeze: „Jullie hebben het met minder kunnen doen van wege jullie vele hogere voorzie ningenniveau." Kohlbeck: „Waar niet alleen Antillenstraat twee meter smaller De gemeente begint volgende maand met de herbestrating van de Antillenstraat. De gemeente maakt van de gelegenheid gebruik om de straat geschikt te maken voor de invoering van een 30-kilome- terregeling. Er worden verkeersdrempels aangelegd en de rijweg wordt over de gehele lengte twee meter versmald. Raadslid Biegstraaten niet 'ontmand' maar 'ontwikkeld' LEIDEN «EMIELFANGMANN Met de komst van graaf Floris de Vijfde en gravin Ada van Holland is gistermiddag in het stadhuis de opening van het Europees Jaar van de Ouderen luister bijgezet. Wethouder en loco-burgemeester A. van Bochove ontvangt uit handen van hen een protocol. „Ik zal het kort houden. Hoewel, ook dat is relatief als u zich herin nert wat Van Oldenbarnevelt te gen de beul zei", spreekt Van Bochove tot het publiek. De stokoude raadspensionaris zei immers tegen de scherprechter ook dat het snel moest gaan. Hoe dan ook, na enige minu ten wordt Van Bochove vanuit het publiek gevraagd of hij wat duidelijker kan spreken. Zodat iedereen kan horen dat in het jaar van de Ouderen alle gene raties solidair met elkaar moe-' ten zijn.. Jongeren en ouderen hebben immers een zelfde doel, zo betoogt Van Bochove. Beide groepen willen niet betutteld worden, wonen het liefst zelf standig, ze willen opvang voor kinderen of voor hulpbe hoevenden en ze keren zich tegen discriminatie op grond van leeftijd. Beiden hebben be lang bij een goed milieu en (ver- keers)veiligheid. Van Bochove krijgt van de voorzitter van het comité 'Het Europees Jaar van de Ouderen in Leiden', W. van der Zwaan, de voorlopige kalender met be oogde activiteiten. In het Leids comité hebben zich alle ter zake doende instellingen verenigd om het jaar op polen te zetten en Van der Zwaan roept die or- Wethouder en loco-burgemeester Aart vari Bochove neemt aan de voet van de Burcht uit handen van Graaf Floris de Vijfde en gravin Ada van Hol land het protocol in ontvangst voor de opening van het Jaar van de Ouderen. foto jan holvast ganisaties op om zich te presen teren. Op de kalender staat on der meer het onderzoek dat de gemeente in dit Ouderenjaar door het RISBO (Rotterdam In stituut voor Sociologische en Bestuurskundig Onderzoek) laat verrichten naar de behoeften van Leidse 55-plussers. Daar naast vinden ouderen aanslui ting bij de internationale wou wendag (maart) en de vrijwilli- gersdag (december), komt er een markt, een korenfestival en een dansfestival, wordt het sportboekje 'Ouderen en bewe gen' heruitgegeven en volgen er thema- en discussiemiddagen. 'Ontwikkelen' Net als jongeren zijn ouderen in voor een geintje, zo laat de opening van het Leidse Oude renjaar zien. Aan het slot van de ontvangst klinkt het geïmprovi seerd dameszangkoor van het Vrouwennetwerk. We zijn vijftig of X jaren ouderivoor een jonkie dus hartstikke oud/nou, we zul len het li laten weten/met z'n al len gaan we op voor goud. Ver volgens wordt een in geheel in wit verband gewikkeld persoon Oegstgeestenaren gebruik van maken. Leidse hockeyers acte ren op topniveau in Oegstgeest en Merenwijkers duiken in het Oegstgeester zwembad Poel- Kortom, ook Oegstgeest heeft recht op meer geld uit het ge meentefonds per inwoner. Maar goed. laten we er voor zorgen dat we die zes miljoen niet lan ger verspelen. Over de beste ding van dat geld moet een ge kozen lichaam beslissingen ne men. Het is dus van tevoren geen uitgemaakte zaak dat al dat geld ten goede komt aan de centrumfunctie van Leiden. In Oegstgeest zijn we hard aan een nieuwe bibliotheek toe." De Vreeze: „Maar voor regio nale financiering van de Leidse Schouwburg en het station is nóg meer nodig. Daarvoor zou een deel van de opbrengst van de onroerend-goedbelasting in Oegstgeest kunnen worden ge bruikt." Kohlbeck: „Op die manier is regionale belasting alleen maar een greep uit onze kas. Ik heb dat al eerder 'willekeur met wil lekeur bestrijden' genoemd." De Vreeze: „Over willekeur gesproken. Leg mij nu eens uit waarom de woonlasten per in woner in Leiden 594 gulden be dragen en in Oegstgeest 413 gulden." Kohlbeck: „Een verschil van zo'n 25 procent. Ik vind dat wel meevallen." De Vreeze: „De verschillen zijn groter geweest. De bedra gen zijn naar elkaar toe ge groeid door de sterk gestegen reinigingsrechten. Haal je die eraf dan zie je dat de Leidenaar veel meer dan de Oegstgeeste- naar bijdraagt aan voorzienin gen waarvan beiden gebruik maken." Kohlbeck: „De vergelijkingen worden steeds waziger. Leiden heeft een centrumfunctie, krijgt daar extra geld voor, roept dat het te kort komt en wil vervol gens randgemeenten laten meebetalen aan een schouw burg terwijl wij gewoon onze ei gen K&O hebben." De Vreeze: „Eigenlijk zou er een objectief onderzoek moeten komen naar de lusten en lasten. Laten wij tweeën het voortouw Kohlbeck: „Goed idee. Als blijkt dat de Leidse minima het zwaarder hebben doordat ze in Leiden wonen en doordat de randgemeenten voor een dub beltje op de eerste rij zitten, dan scoort Leiden bij deze PvdA'er een punt." toegezongen, onder aanmoedi gingen van de gepassioneerde oudere Elly Kerckhoffs, ex- PvdA-raadslid. Als de lappen worden afgewikkeld naarmate het lied vordert, blijkt zich ach ter het hoofd het bejaarde CDA- raadslid Piet Biegstraaten te verschuilen. De dames willen hiermee Piet als de eerste man 'ontwikkelen' binnen de 'man telzorg' in welzijnsjargon de gezamenlijke hulpactiviteiten voor zieken en ouderen. „Eerst begreep ik dat ik ontmand zou worden, maar daar wilde ik me natuurlijk niet voor lenen", zo legt Biegstraaten het oudere pu bliek uit. Voor de directeur van twee Leidse verzorgingstehuizen be tekent ware emancipatie overi gens dat mannen en vrouwen even oud worden, bekent hij na afloop met een knipoog. „Mis schien een thema voor volgend jaar. Nu worden vrouwen ouder dan mannen. Dat zal wel veran deren nu vrouwen meer werken en meer roken." Of het laatste is, is de vraag. Feit is wel dat vrouwen gemiddeld veel ouder worden dan mannen, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Ouderenwerk. Bij de 55-plus sers twintig procent van de Leidse bevolking zijn er 9505 van het mannelijk en 12.990 van het vrouwelijk geslacht. En hoe ouder, hoe meer de vrouwen in aantal uitlopen op de mannen. De kans dat je de 85 haalt is voor een vrouw bijna drie keer zo groot als voor een man. Lei den telde in 1991 369 mannelij ke 85-plussers tegenover 1195 LEIDEN ERNA STRAATSMA Leraren weten vaak niet hoe hasj ruikt en daarom heeft de Leidse GGD tijdens voorlich tingsbijeenkomsten op scholen brandende joints laten rond gaan. Coördinator Joop Koren van de Leidse Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (CAD) protesteerde eind vorig jaar tegen deze gang van zaken. De ruzie met de GGD leidde er uiteindelijk toe dat de Haagse werkgever, de stichting Cen trum Verslaafdenzorg Zeestraat (CVZ), Koren wil ontslaan. Gis teren diende een kort geding dat Koren heeft aangespannen om weer aan het werk te kun nen. De Leidse coördinator is sinds 19 november geschorst. De advocate van de CVZ, Sa- lomons, betoogde dat Koren zich nauwelijks met de voorbe reiding van het scholenproject heeft bemoeid. Had hij dat wel gedaan dan was hij ook van te voren op de hoogte geweest van het onder leraren van middel bare scholen laten rondgaan van joints. Even ruiken aan een stickie, die tijdens de sessies met leraren door zogenaamde 'robot-rokers' werden gerookt. „Leraren weten vaak niet wat een joint is, dus worden ze vaak door leerlingen in de maling ge nomen," aldus Salomons. Ze somde verder een reeks van conflicten op die er de afge lopen jaren zijn geweest tussen Koren en zijn Haagse superieu ren. De Leidse coördinator zou prima functioneren in zijn con tacten met alcohol- en drugver slaafden maar niet als leiding gevende. Salomons: ,Als Koren het voortdurend oneens is met de directie kan hij beter zelf be slissen weg te gaan. Maar dat doet hij niet, hij is maanden lang door blijven zieken." Nadat Koren op non-actief is gesteld is hem door de directie van de CVZ zijn oude functie van maatschappelijk werker aangeboden. Koren heeft dit aanbod geweigerd, waarop de directie de ontslagprocedure in gang zette. De kantonrechter behandelt op 2 februari de ont slagaanvraag. De raadsman van Koren, H.M.I. Brands, deelde de zwarte piet uit- aan de directie van de CVZ. Het incident met de GGD zou voor de Haagse leiding een aanleiding zijn geweest om van de kritische Leidse coördinator na een 24-jarig dienstverband af te kunnen komen. Volgens Koren is het conflict met de GGD Leiden een puur zakelijk meningsverschil dat 'eenvoudig uitgepraat kan wor den'. Brands sprak over 'een mug die door de CVZ tot olifant is gemaakt'. Koren blijft overi gens van mening dat de mede werkers van de GGD de bran dende joints niet hadden moe ten laten rondgaan: het roken van hasj is immers bij wet ver boden. De ingezette ontslagprodeure zou de Leidse hulpverlener rauw op zijn dak zijn gevallen. Hij zegt in zijn achtjarige loop baan als coördinator bij de Leidse CAD nooit een waar schuwing van de Haagse leiding gehad te hebben. Functione ringsgesprekken zijn er volgens hem in die periode ook nooit geweest. Een voorstel van Koren om weer aan het werk te gaan en een vervanger aan te stellen voor de contacten met Den I laag werd door de directie van de CVZ afgewezen. „Dat werkt niet, aldus Salomons. „Koren blijft toch degene die de in structies van Den Haag moet uitvoeren en de ervaring wijst uit dat hij dat niet doet." De president van de recht bank doet naar verwachting de ze week uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15