Bezoek Sudan hoogtepunt tiende Afrika-reis paus Kerk Samenleving Vaticaan haalt uit naar Clinton Lezing over Israëlische nederzetting Leidse deken overleden Jonge gelovigen DINSDAG 26 JANUAR11993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS HET WEER ROB GROENLAND BOES Watersnoodreeks factoren Voor nogal wat mensen in het zuid westen van Nederland gaan in deze laatste week van januari de ge dachten terug naar de waternoods- ramp, welke 1 februari precies 40 jaar geleden plaats had. Een zeer ongelukkige samenloop van facto ren zorgde voor een extreem hoge waterstand in de gehele zuidelijke Noordzee. De zon en de maan werkte in de nacht van 31 januari op 1 februari in een lijn zodat de extra sterke aantrekkingskracht voor springtij zorgde, iets dat periodiek terug keert. Hierbij opgeteld trad er een zware noordwesterstorm op dat nog eens extra veel water over de hele lengte van de Noordzee richting de Nederlandse kust stuurde. Naast deze extreme combinaties, die eens in de zoveel tijd voorko men, hebben we het normale getij met zijn dagelijkse eb en vloed langs onze stranden. In feite open baart het getij zich als een bult met water daar waar de maan het hardst aan het water trekt. Door de draaiing van de Aarde be gint deze bult als een golf over het zeeoppervlak te lopen, en krijgen we uiteindelijk een vrij complex ge tij op de wereldzeeën en binnen zeeën. Door de onregelmatige vorm van land en Oceanen treden er al lerlei reflecties van golven op wat resulteert in het door elkaar lopen van golven. Hierbij zijn er golven die elkaar uitdoven en versterken, met als gevolg dat er bijvoorbeeld op de Noordzee plaatsen zijn aan te wijzen waar van het getij nauwe lijks iets te merken is. De aantrekkingskracht van de maan en de zon zorgt ook voor een getij in de atmosfeer wat ook resul teert in zeer complexe golfbewe gingen. Dit zijn golven die zich voornamelijk in de hogere atmos feer manifesteren en zijn daardoor nauwelijks van invloed op onze weersystemen. Iets wat tussen zondagavond en maandagochtend wel heel rauw op ons dak kwam, was een portie kou de lucht uit de poolstreken. Nadat we een lange periode met uitzon derlijk zacht winterweer gewend waren, kwam de kou extra voelbaar aan. Door de sterk afgekoelde bo venlucht kwam de neerslag gister- overdag steeds vaker in de vorm van hagel en sneeuw voor. Vandaag wordt deze koude lucht tijdelijk vervangen door iets zachtere, waar na we morgen weer worden over spoeld door een nieuwe portie poollucht. HET WEER IN EUROPA HEINZ KWEK KWEK KWEK/ KWAAAK KWAAAK KWAAK DC KWEK KW EK-V BUITENLAND KORT Laster De Britse kerken hebben de 'aanhoudende en systema tische belastering van het protestantisme' in de vroe gere DDR veroordeeld. „Met vaak onbetrouwbaar en fragmentarisch bewijs materiaal probeert men te doen geloven dat de leiding van de Evangelische Kerk en de plaatselijke gemeen ten in de vroegere DDR door de staatsveiligheids dienst waren omgekocht", schrijven zij aan de voorzit ter van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop Klaus Engelhardt. De Brit ten hebben indertijd een heel andere kerk leren ken- Dc kerk onder het com munistische regime is het enige geloofwaardige alter natief in een volkomen ge sloten en starre maatschap pij geweest. De kerken heb ben zich nooit gelijk laten schakelen. In de laatste vier jaar van het bestaan van het communistische regime in de DDR is de kerk een be langrijke voedingsbodem voor de vreedzame revolu tie van 1989 geweest. Ook het succes van de Europese conferentie over gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping, 1989 in Basel, zou zonder de vast beslotenheid en de ideeën van Oostduitse christenen ondenkbaar geweest. Losgeld Rfoflegering van de Filipij- n«Q heeft geweigerd een losgeld van twee miljoen peso's (ongeveer 1,50.000 gulden) te betalen voor de vrijlating van twee Spaanse nonnen die op 17 januari op het strand van het zui delijke eiland Jolo door op standige moslims zijn ont voerd. Dat heeft president Fidel Ramos gisteren mee gedeeld. „Het gaat erom de twee gijzelaars gezond en behou den terug te vinden", zei de president naar aanleiding van de ontvoering van de karmelietessen Fatima Uri barren (38) en Julia F o ras ter (65). De Spaanse ambassade, de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de Filipijn- se veiligheidsdiensten zijn op de hoogte gesteld van de contacten met de ontvoer ders, die 'onze onderhan delaars in de sector Jolo hebben gelegd'. Ramos weigerde meer informatie te geven. Elke speculatie zou deze contacten en het leven van de gijzelaars in gevaar kunnen brengen. Gijzeling Een onbekende die zich uit geeft voor een onder-offi cier van de marine, heeft gisteren de voorzitter van de Venezolaanse bisschop penconferentie, mgr. Mario Moronta, gegijzeld. De hulpbisschop van de hoofd stad Caracas wordt gegij zeld in het aartsbisschop pelijk paleis in de Venezo laanse hoofdstad. De onbekende zegt dat hij een bom bij zich heeft. Hij eist dat zijn wensen, waarvan de inhoud onbe kend is, over de radio en te levisie worden bekendge maakt. Zo niet, dan zal hij de bom laten ontploffen. Veiligheidstroepen hebben het paleis van de aartsbis schop omsingeld. COLOFON (Sleutelt/es) Te>e< "Wl-S&O bi| voofuitbet. (incl B Telefoon 071-143545 EWEE KWEE KWMK KWAAK' MN JE N/ET 'MS WAT ANDERS ZEGGEN Geldig toten met woensdag. Zuid-Noorwegen: Af en toe zon en aan de westkust sneeuwbuien. Overdag lichte, in de nacht meest matige vorst, aan de westkust tempera turen om het vriespunt. Zuid-Zweden: Af en toe zon en in het zui den voornamelijk vandaag af en toe sneeuw. In de nacht matige vorst, van daag maxima rond 0 gra den, morgen kouder. Denemarken: Veel bewolking en perio den met sneeuw of regen. Morgen opklaringen en mogelijk nog een winterse bui. Temperaturen om het vriespunt. Britse Eilanden: Vandaag in Ierland en Schotland af en toe regen, in Schotland ook natte sneeuw. In Engeland af en toe zon en droog. Morgen meest bewolkt en vooral in het westen af en toe regen. Maxima rond 9 graden, in Schotland enkele gra den lager. België en Luxemburg: Af en toe zon en vooral in de Ardennen een enkele winterse bui. Maxima van 6 graden aan de Belgische kust tot iets boven nul in de Ardennen. Duitsland: Vandaag in het midden en noorden eni ge tijd regen of sneeuw, in het zuiden af en toe zon en overwegend droog. Mor gen van het noorden uit enkele winterse buien, gevolgd door opklaringen. Maxi ma meest enkele graden boven nul, 's nacht temperaturen om het vriespunt. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtempefatuur tussen 19 en 23 gra den. Marokkaanse Westkust: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 19 graden. Tunesische kust: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperaturen rond 15 graden. Frankrijk: Vandaag in het midden en zuiden perio den met zon en droog, in het noorden meer bewolking maar waarschijnlijk geen regen. Morgen van het noorden uit toenemende bewolking en vooral in het noorden en oosten af en toe regen, bo ven 600 meter sneeuw. In het Rhönedal harde noordelijke winden. Maxima van 3 graden in het oosten tot 8 graden in het westen, morgen in het westen en zuiden Corsica en Sardinië: Af en toe zon en een enkele bui, moge lijk met onweer. Middagtemperaturen rond 13 graden. Spanje: In het noordwesten wolkenvelden, maar overwegend droog. Elders perioden met zon en aan de oostelijke Costa's een kleine kans op een bui. Maxima aan de zuidelijke Costa's rond 18, de oostelijke Costa's 14, de Golf van Biskaje en het binnenland 12 graden. Portugal: Vandaag enkele wolkenvelden, morgen overwegend zonnig. Droog. Maxima rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag aan de noordzijde van het Al penmassief overwegend bewolkt en af en toe wat sneeuw, in het zuiden meer zon en droog. Morgen bewolkt en op nieuw vooral aan de noordkant van de Alpen sneeuw. Temperaturen op 2000 meter tussen -5 en -10 graden. Hongarije: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen enige tijd sneeuw. Vandaag maxima rond 3 gra den, morgen kouder met maxima om het vriespunt. Polen, Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel bewolking en pe rioden met sneeuw, in de lager gelegen delen van Tsjechië en Slowakije van daag ook regen. Morgen later op de dag van het noorden uit opklaringen. Van daag maxima van 0 graden in Polen tot 4 graden in Tsjechië en Slowakije, mor gen maxima meest iets onder nul. WOENSDAG 27 JANUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.26 zon onder 17.14 Maan op 09.35 maan onder22.47 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.01 en 18.11 Laag water 1.25 en 14.07 Buenos Aires o Casablanca i Johannesburg n DISK walgt van 'verschrikkelijk gesjoemel' WAO heemstede anp Directeur dr. C.H. Koetsier van het industriepastoraat DISK (Dienst in de Industrië le Samenleving vanwege de Kerken) walgt van het 'ver schrikkelijke gesjoemel' met de WAO. Hij denkt dat het vertrouwen van de Nederlan ders in de politiek de afgelo pen week nog verder is ge slonken door het 'gekonkel waar de broden geen brood van lusten'. DISK is de afgelopen jaren nauw betrokken geweest bij acties van WAO-ers tegen verslechtering van hun rechtspositie. Het heeft daar bij altijd onderstreept dat het probleem van de arbeidson geschiktheid bij de wortel moet worden aangepakt. De arbeidsomstandigheden moeten worden verbeterd en het uitstoten van overbodig geworden werknemers naar de WAO moet worden tegen gegaan. Koetsier vindt het een ver betering in het nieuwe ka- bintsvoorstel dat de bestaan de gevallen worden ontzien. De aantasting van hun rech ten, zoals het kabinet oor spronkelijk voorstelde, was zijns inziens een onder mijning van het rechtssys teem. Maar het is een ver slechtering dat nieuwe geval len boven 50 jaar niet langer worden ontzien. Het is im mers gebleken dat het voor mensen boven 50 jaar bijna onmogelijk is een baan te vinden, aldus Koetsier. vaticaanstad rtr/afp/kna Het Vaticaan heeft fel uitge haald naar de nieuwe Ameri kaanse president Bill Clinton. Aanleiding is het besluit van Clinton om abortus makkelijker te maken door enkele beperkin gen te schrappen die zijn repu blikeinse voorgangers hebben doorgevoerd. „Iedereen die had gehoopt dat de eerste daden van Clinton een vernieuwing betekenen voor de bescherming van de rechten van de mens, heeft een grote teleurstelling te verwerken gekregen", aldus de Osservatore Romano, de krant van het Vati caan. „Met de recente maatre gelen begeeft de aangekondigde 'vernieuwing' zich op de weg naar de dood, de weg naar ge weld tegen onschuldige we zens", vervolgt de krant, verwij zend naar de woorden die Clin ton afgelopen woensdag ge bruikte tijdens zijn inauguratie. Ook in de RK Kerk in Duits land zijn Clintons maatregelen slecht gevallen. Prelaat Paul Bocklet zei namens de Duitse bisschoppen dat Clinton licht vaardig heeft gehandeld. Het centraal comité van katholieken (ZDK) toonde zich onthutst over het feit dat Clintons eerste daden gericht zijn 'tegen de menselijke waardigheid'. Vooral Clintons aankondiging dat het verbod op de 'abortus pil' RU 486 wordt heroverwo gen, zet in katholieke kringen kwaad bloed. Deze aankondi ging heeft er al toe geleid dat Duitse, politici druk zijn gaan uitoefenen om deze Franse pil 'een nieuwe vorm van den' in eigen land toe te staan. kerk aan de Kerklaan in Katwijk aan den Rijn. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de afde ling Rijnsburg en omgeving van het genootschap Nederland-Israël. De scholen van de nederzetting vallen buiten de gevestigde orde en krijgen dan ook geen subsidie van de Israëlische regering. Wel komt er veel financiële steun van mensen over de hele wereld die het project steunen. Oud- legerpredikant en gepensioneerd leraar gods dienst Engel is secretaris van de Nederland-vere niging van Neve Sjaolm/Wahat al Salam. De bij eenkomst van het genootschap Nederland-Israël begint om 20.00 uur. 'Neve Sjalom/Wahat al Salam'. Dat is de naam van de Israëlische nederzetting waar joodse en arabische gezinnen al 25 jaar lang samen leven en werken. Op de plaatselijke school wordt zowel in het arabisch als in het ivriet les gegeven. Ook is er er een zogenaamde 'Vredesschool' waar de hoogste klassen van het middelbaar onderwijs aan deel kunnen nemen. Het leven in deze bijzondere nederzetting staat morgenavond centraal in een lezing van dominee Dick Engel in het Dorpshuis naast de hervormde Banning, die deken van Den Haag werd. Aan het eind van vorig jaar moest hij vanwege een ernstige ziekte zijn werk zaamheden beëindigen. Voordat Van 't Walderveen in Leiden werd benoemd werkte hij onder meer enige tijd als pastoor van twee Haagse paro chies. Hij wordt waarschijnlijk zaterdag begraven. De deken van Leiden, pater P.Th.A. van 't Walderveen (ofm), is gisteravond op 61-jari ge leeftijd in Den Haag overle den. Hij was al enige tijd ziek. Van 't Walderveen heeft het dekenaat Leiden maar korte tijd geleid. Hij werd in 1991 be noemd tot opvolger van LAM. LEZING De Rooms-katholie- ke Jongerengroep Leiden orga niseert op vrijdag 29 januari een lezing met als onderwerp 'De charismatische vernieuwing'. Mgr. dr. J.F. Lescrauwaet spreekt over de verschillende le kenbewegingen in de kerk, maar in het bijzonder over de charismatische vernieuwing. De bijeenkomst heeft plaats in het St. Jacobshofje (links achterin) aan de Doezastraat 25 in Leiden en begint om 20.15 uur. Ieder een is welkom. Weersvooruitzicht KNMI Gemiddeld over Nederland Getergde christenen in islamitisch land moed ingesproken Het bezoek dat paus Johannes Paulus II op woensdag 10 februari aan Sudan brengt, zal maar enkele uren duren. Toch vormt de korte tussenstop in de hoofdstad Khar toum waarschijnlijk het hoogtepunt van zijn tiende Afri ka-reis, die hem tussen 3 en 10 februari naar Benin, Uganda en Sudan brengt. Nog niet eerder deed de paus een land aan dat de islamitische wet (sharia) heeft ingevoerd. Tijdens een mis in een vluchte- lingenwijk van Khartoum zal hij de christenen moed in spreken. Het Vaticaan heeft het afgelo pen jaar meermalen geprotes teerd tegen de discriminatie van christenen en schending van mensenrechten door het islami tische regime. Een bezoek aan het overwe gend christelijke en animisti sche zuiden van het land zit er wegens de burgeroorlog niet in. Sudan wordt sinds 1983 ver scheurd door een bloedige strijd tussen het zuiden en het over wegend islamitische noorden. Volgens diverse organisaties is de situatie in het land te verge lijken met die in Somalia. De Rooms-Katholieke Kerk in Sudan veroordeelt steeds dui delijker de 'christenvervolging' en 'volkerenmoord' in de zuide lijke provincie Juba. Kerkelijke vertegenwoordigers en ook po litici in Khartoum zeggen dat de junta de RK Kerk als 'vijand nr. 1' heeft bestempeld; zij heeft geheime plannen het christen dom, maar vooral het katholi cisme 'tot op de wortel uit te De regering spreekt dit tegen, maar volgens de kerk zijn de bewijzen sinds de radicale koerswijziging van het bewind in 1989 overduidelijk: vele mis sionarissen zijn het land uitge wezen, kerkgebouwen zijn ge sloten, parochies opgeheven, katholieke scholen genationali seerd en gelovigen bang ge maakt. De officiële media voe ren een hetze tegen de kerk. De Sudanese bisschoppen hebben vorig najaar de interna tionale gemeenschap opgeroe pen president Omar Hassan al- Bashir onder druk te zetten. Het Vaticaan hekelde in diezelfde dagen 'de flagrante schending van mensenrechten' van kerke lijke medewerkers. De Neder landse bisschoppen vroegen de toenmalige minister van bui tenlandse zaken Van den Broek meer aandacht te schenken aan Sudan, omdat hun Sudanese collega's 'met nauw verholen De paus steekt de Sudanese christenen een hart onder de riem. foto ap ironie' hadden opgemerkt dat de situatie in hun land geen prioriteit in de internationale politiek krijgt. De paus heeft voorafgaand aan de mis een gesprek met president Omar Hassan al- Bashir, waarin hij ongetwijfeld de klachten van de kerk zal her halen. Verder staat een ontmoe ting met katholieke geestelijken en vertegenwoordigers van an dere gpdsdiensten op het pro gramma. najaf» Twee meisjes van vier jaar oud dragen de traditionele islami tische kledij op de toegangstrap van de heilige Sji'ietische tempel in de zuid-lraakse stad Najaf. Najaf is één van de religieuze centra voor de Sji'ieten. De stad werd zwaar beschadigd tijdens godsdienstrellen die na de Golfoorlog uitbraken. foto ap

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14