Leiden Regio Reclamecampagne voor Slaaghwijk Gi Veel buit gevonden bij inval Zwemmende redders zijn een beetje gek WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING Bouwplan 'Groen' aangepast DINSDAG 26 JANUAR11993 ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) De Sleutels geeft 1,4 ton uit aan promotie De Slaaghwijk is een mooie wijk waar het prima wonen is nu er veel flats zijn opgeknapt. Die boodschap krijgt de Leidenaar binnenkort via commercials op Radio West en advertenties in onder meer deze krant. Woningbouwver eniging De Sleutels start in februari een campagne om het imago van de Horsten te verbeteren. Kosten: 140.000 gulden. leiden roy klopper De Sleutels pompte de afgelo pen jaren miljoenen guldens in een opknapbeurt van haar flats in de Horsten. Vier van de vijf woningblokken zijn klaar. Toch wees een onderzoek uit dat de wijk weinig geliefd is bij de ge middelde Leidenaar. Ten on rechte, zo beweert hoofd bewo nerszaken E. van Kaam van De Sleutels. „Het zijn mooie wo ningen in een groene omge ving." Het verhaal van de onveilig heid in de wijk is volgens hem ook achterhaald. Dank zij onder meer galerij-verkleining, dich ten van brandgevoelige stortko- kers en bouwen van kleinere bergingen valt het sinds kort erg mee met de criminaliteit. Zo meent De Sleutels. En de wo ningbouw wil dat meer Leide- naars daarvan overtuigd raken. „We hebben nog geen leeg stand, maar erg gemakkelijk gaan de flats niet van de hand. We denken die situatie met een goede voorlichting te kunnen veranderen." De Sleutels nam een reclame bureau in de arm dat een pro motieplan uitdokterde. Van fe bruari tot en met oktober gaat één week per maand drie maal daags een reclameboodschap over de wijk de ether in. Luiste raars krijgen te horen dat het goed toeven is in de hoogbouw wijk en dan met name in de verbeterde flats van De Sleutels. De radio-boodschap wordt aan het eind van de week gevolgd door een advertentie in het Leidsch Dagblad en wat huis- aan-huis blaadjes. De Sleutels gokt met de cam pagne niet op het werven van huurders. „Het is vooral be doeld om de naam van de wijk te verbeteren. Als dat lukt ko men de huurders vanzelf wel." Om zittende huurders tevreden te houden, gaat de woning- Flinke buit by inbraken leiden Bij een inbraak in een woning aan de Hooglandse Kerk- gracht is vannacht een leren jas buitgemaakt. De inbreker nam verder een rijbewijs mee, een paspoort, voor enkele honderden guldens Duitse marken en Franse franken en nog eens een paar honderd Nederlandse guldens. Ook bij een bakkerswinkel aan de Lage Morsweg is vannacht ingebroken. De inbreker is binen- gedrongen nadat hij de voordeur heeft opengebroken. Zijn buit bestond uit een geldkistje met daarin 500 gulden. Bij de politie is verder aangifte gedaan van de diefstal van enkele honderden losse guldens uit het geldkluisje van de hobbelpaardautomaat bij een speelgoedwinkel aan de Haarlemmerstraat. Hulp bij invullen belastingen leiden Leidenaars die een handje geholpen willen worden bij het invullen van hun belastingformulieren kunnen daarvoor een afspraak maken bij de Rechtswinkel. De extra spreekuren wor den gehouden van 22 februari tot en met 8 april. Gratis hulp wordt verstrekt aan leidenaar die een bruto gezinsinkomen heb ben dat in 1992 niet hoger dan de ziekenfondsgrens was. Afspra ken kunnen tussen 10.00 en 16.00 uur worden gemaakt, tel. 071- 141516. Lezing over Indianen-vorser De antropoloog Herman ten Kate (1858-1931) is woensdag 27 januari het onderwerp van de lezing die Pieter Hovens, conservator Noord-Amerika. Ten Kate maakte aan het eind van de 19e eeuw twee onder- zoeksreizen naar Noord-Ameri- ka. Hij legde op zeer gestructu- Ga bij een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente behoort tot de allerlaagste van Nederland. Oordeelt u zelf. Bij een [j bedraagt deze rente momenteel IfckliMdSklIiMI Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden ook nog 'es lekker dichtbij. U zit er zó! Welkom dus. Of belt u eerst voor informatie? bouwvereniging een blad voor de Slaagwhijk uitgeven, onder de naam 'Geslaaghd'. De Sleutels roept woningzoe kenden in de advertentie op eens een kijkje te gaan nemen in de wijk. Ze zouden kunnen worden afgeschrikt door de kommervolle staat waarin de flats van de Woningbouwvere niging Leiden verkeren. Die zouden ook een onderhouds beurt krijgen, maar de WBL is er door geldproblemen nog altijd niet begonnen. Van Kaam: „Na tuurlijk vinden wij dat niet pret tig, maar anderzijds steken onze flats nu wel erg fraai af'. De Sleutels gaat in de loop van het jaar zelf onderzoeken of de campagne vruchten*afwerpt. Indien de bevindingen positief zijn, wordt er misschien struc tureel geld uitgetrokken voor imago-verbetering. Ook wordt onderzocht of reclame via de zogenaamd mupi's vruchten kan afwerpen. De WBL, dat het grootste aan tal flats in de Slaagewhijk be heert, is enthousiast over het plan van de concurrent. .Alles dat de naam van de wijk bevor dert, juichen we toe", aldus een woordvoerster. Ze kondigt aan dat de WBL in het voorjaar start met het opknappen van haar flats. Onderscheiding voor Schilder D. Schilder, hoofd van de ge meentelijke directie volkshuis vesting, is gisteren benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de versierse len die bij de onderscheiding gisteren op zijn afscheidsrecep tie uitgereikt door loco-burge meester T. van Rij. Schilder heeft een belangrijke rol ge speeld bij de stadsvernieuwing in Leiden. Hij is na 44 jaar over heidsdienst met vut gegaan. Direct na de inval van de politie werden het Turkse restaurant en het poolcentrun ring van de openbare orde. In poolbiljartcentrum en restaurant aan Havenplein vervolg van „Eindelijk gebeurt er hier eens wat, het werd tijd dat er eens orde op zaken werd gesteld." Omwonenden gaven gisteren blijk van waardering voor de inval die om 18.30 startte aan het Havenplein, nabij de kop van de Haarlemmerstraat. Wat gezocht werd wisten de omstanders niet. „Maar dat er een hoop troep wordt gevonden staat voor ons vast." Ze kregen gelijk. Tijdens de twee uur du rende zoekactie in het poolbiljartcentrum en het naastgelegen Turks restaurant nam de politie een groot aantal goederen in be slag die waarschijnlijk afkomstig zijn van diefstal. Verder stuitten rechercheurs op drie kilo soft drugs en voor duizenden gul dens aan contanten. Voor de deur stond nog eens een bestelbus met spullen die waarschijnlijk zijn gestolen. Op de huisadressen van medewerkers van het poolcentrum was het ook raak. In de Milanenhorst werden enkele grammen cocaïne gevonden, plus een geldbedrag van 15 mille en een forse partij gestolen waar. In een woning aan de Morsweg bestond de politiebuit uit cocaïne en goederen. Aan de julianastraat werden alleen goederen ge vonden. Een huiszoeking in een woning aan de Leiderdorpse Pinksterbloem leverde niets op. Behalve in bewijsmateriaal resulteerde de actie ook in drie arrestaties. Twee Leide naars (22 en 24) en een Leiderdorper (24) zijn aangehouden op verdenking van heling en handel in verdovende middelen. De laatste was tevens de beheerder van de ho- reca-gelegenheid aan het Havenplein. De politie spaarde kosten noch moeite om de invallen succesvol te laten verlopen. Behalve 45 man personeel werd ook een hasj-hond ingezet. Verder waren rechter commissarissen en een officier van juistitie aanwezig bij de verschillende invallen. De inval op het Havenplein is het eerste grote succes dat de politie boekt met het onlangs opgerichte house-team, dat wonin ginbraken onderzoekt. Veel arrestanten leg den belastende verklaringen af tegen de ex ploitanten van het poolcentrum en Turks restaurant. Sommigen vertelden de politie zelfs dat gestolen waar werd betaald met hard-drugs. De recherche verwacht binnen kort nog vijftien Leidenaars in de kraag te vatten naar aanleiding van verklaringen van arrestanten. „We kunnen niet overal tegelijk binnenvallen", aldus voorlichter D. Grave- land. Het pand is na de inval onmiddellijk dichtgespijkerd op last van de burgemees ter. Dat had overigens niets met de drugs en heling te maken. De burgemeester be sloot tot de actie vanwege grootschalige verstoring van de openbare orde. Sinds no vember 1992 kwamen liefst 43 meldingen binnen van overlast. De horeca-gelegenhe- den moeten zeker dertig dagen dichtgetim merd blijven. Leidse Reddingsbrigade viert 75-jarig bestaan leiden annet de jong reerde wijze de cultuur van vele Indianengroepen op schrift vast. Hij verzamelde ook foto's en voorwerpen zoals kleding, kralenwerk, manden en aarde werk. Tevens is er gelegenheid om de tentoonstelling 'Onder India nen' te bezichtigen in het mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breesfraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 - 254145 - fax 071 -120270 Eigenlijk houdt hij helemaal niet van zwemmen. Toch is voorzitter C. van Velzen van de Leidse Reddingsbrigade door de tijdrovende werkzaamheden voor zijn vereniging nog maar een paar avonden per week thiys. Maar hij heeft het er graag voor over. „Toen mijn kinderen op zwemles gingen ben ik er min of meer in ge rold", verklaart hij. Je hebt ze overal, die mensen die vrijwillig een hoop tijd en moeite steken in een vereni ging. Voorzitter Van Velzen en hoofdinstructeur R. van der Vegte van de Leidse Reddings brigade, die dit jaar haar 75-ja- rig bestaan viert, zijn twee van die figuren. De grote drijfveer van vrijwil ligers is altijd het idee dat ze het ergens voor doen. „Een voetbal club traint om te winnen. Bij een reddingsbrigade ligt dat an ders en is het dus moeilijk te peilen of het werk dat je doet zin heeft", zegt Van der Vegte. „Het komt ook niet iedere dag voor dat er een drenkeling in het water ligt te spartelen." Van Velzen vergelijkt de taak van de Reddingsbrigade met het afsluiten van een brandver zekering. „Je leidt mensen op voor iets waarvan je hoopt dat ze het nooit hoeven gebruiken- ."„Je moet ergens een beetje gek zijn", zegt Van der Vegte „maar dat geldt natuurlijk voor iedere vrijwilliger. Ik doe het -voor mijn plezier en als je de kinderen na een cursus de bre- vetjes uitdeelt geeft dat toch een hoop voldoening." Toen de brigade in 1918 werd opgericht, was het 'zwemmend redden' een ware rage in Neder land. De reddingsbrigades rezen overal als paddestoelen uit de grond. Hoewel van een rage geen sprake meer is, heeft de brigade op dit moment zo'n 450 leden. Daar komen nog 300 kin deren bij die zwemles krijgen van de instructeurs van de Leid se Reddingsbrigade. „We leren de kinderen zwemmen en pro beren ze meteen te motiveren voor het zwemmend redden", zegt de voorzitter. In de volks mond heet dat 'reddend zwem men', maar de Leidse Reddings brigade vindt dat je eerst moet leren zwemmen en daarna pas kan redden, vandaar 'zwem mend redden'. In de werkwijze van de Leidse Reddingsbrigade is eigenlijk in de afgelopen 75 jaar niets ver anderd. Wel zijn de theoriën over het 'zwemmend redden' steeds aan veranderingen on derhevig. Vijfentwintig jaar ge leden bijvoorbeeld, oefende de brigade met een cabine om uit een te water geraakte auto te ontsnappen. „Toen dachten we dat er onder water altijd een luchtbel in de wagen bleef. De theorie was dat je in de auto moest blijven tot hij op de bo dem was. Tegenwoordig weet iedereen dat je zo snel mogelijk de auto uit moet. Je moet dan wel wachten tot hij goed volge lopen is, zodat de druk binnen hetzelfde is als buiten, anders krijg je het portier niet open", aldus Van der Vegte. De Leidse Reddingsbrigade is vol goede moed over de toe komst, het gaat immers al drie kwart eeuw goed. Van Velzen maakt zich wel zorgen over de toekomst van het zwemmen in het algemeen, nu de gemeente plannen'heeft het schoolzwem men te beperken tot één jaar, voor zwemdiploma A. Om bij de Reddingsbrigade te mogen heb je minstens een B-diploma nodig. „Bij ons kunnen ze dat diplo ma ook halen, maar wij hebben onvoldoende capaciteit om 800 kinderen op te leiden", zegt 'Zwemmende reddertjes' van de 75-jarige Leidse Reddingsbrigade in actie. FOTO HENK BOUWMAN voorzitter Van Velzen. „Het is zwemmen kan leren", meent blij zijn dat de Leidse Reddings- toch belachelijk dat een kind te- voorzitter Van Velzen. De kin- brigade er is om ze van de vcr- genwoordig niet normaal deren van de toekomst zullen drinkingsdood te redden. De plannen voor nieuwbouw op het terrein van het voormalige Groen-complex in de Pieters wijk zijn aangepast. Na kritiek van omwonenden, heeft pro jectontwikkelaar Korswagen bv in overleg met gemeente en ar chitect Hans van Egmond er voor gekozen de geplande nieuwbouw aan de kant van de Gekroonde Liefdepoort te verla gen en te versmallen. Het 'oude' plan van Korswa gen behelsde het opknappen van de monumentale panden aan de Langebrug en de Pieters- kerkchoorsteeg. En verder zou daarachter een 'blokje' nieuw bouw komen, grenzend aan de Gekroonde Liefdepoort. Dit ge bouw zou vier lagen hoog moe ten zijn met in totaal tien ap partementen. Tegen met name dat laatste deel van het plan kwam op een info-avond in no vember veel kritiek uit de buurt. Ook de mogelijkheid voor de vestiging van een nieuwe, grote horeca zaak met ingang in de Pieterskerkchoorsteeg vond geen genade. Nu is er een nieuw plaiwlat volgende week dinsdagavond wordt gepresenteerd aan de omwonenden. Het nieuwbouw blok wordt gesplitst in twee ge bouwen van drie hoog in plaats van één van vier bouwlagen. In totaal gaat het om 25 woningen. Verder wordt de door de omwo nenden gevreesde nieuwe hore ca-zaak wat kleiner. WBL passeert 'Merenwijk' bij aanleg van kabel leiden roy klopper De kabelaansluitingen voor 67 nieuwe woningen in de Meren - wijkse Veenbes worden moge lijk aangelegd door de Stadska bel. Eigenlijk moet de Stichting kabelnet Merenwijk (SKM) er voor zorgen, maar die komt maar niet tot overeenstemming over de voorwaarden voor aan leg. Daarom heeft de gemeente het rijk gevraagd de machtiging van de SKM voor dit gebied over te dragen aan de Stadska bel. Aanleiding voor het verzoek is een aanvaring tussen de SKM en de Woning bouwvereniging Leiden (WBL). Die bouwt een nieuw woningcomplex in de Veenbes, bij de brand weerka zeme aan de Gooimeerlaan Het project wordt in maart op geleverd. Voor die tijd moet een kabelaansluiting zijn geregeld. De SKM wil de kabel wel aan leggen, maar vraagt hier circa 725 gulden per woning voor. De WBL wil dat niet betalen omdat de stadskabei dergelijke aan sluitingen gratis verzorgt. De kosten van de aanleg worden la ter via de abonnementskosten verrekend. De WBL en SKM voerden de afgelopen week overleg, maai kwamen niet tot overeenstem ming. De WBL nam vervolgens contact op met de gemeente. Hoofd Stadskabei W. Kruijshaar: „Toen de gemeente merkte dat beide partijen niet tot elkaar kwamen, hebben we op verzoek van de woningbouwvereniging contact opgenomen met het ministerie van verkeer." Dit mi nisterie, dat ook over telecom municatie gaat, kan regelen dat kabel in de Veenbes wordt aan gelegd zonder tussenkomst van de SKM. Kruijshaar hoopt dat er snel een reactie komt uit Den Haag. omdat de oplevering van de w< ningen voor de deur staat. „Als de eerste huurders er in komen, vinden wij dat ze toegang moe ten hebben tot televisie- en ra diozenders." Ook de WBL hoopt op een snelle oplossing. Als tussen komst van het rijk geen soelaas biedt, wil de WBL een kort ge ding voeren tegen de SKM om te regelen dat de aansluitingen toch gratis worden gelegd. Dat plan ontstond vorige week al. maar werd in de ijskast gezet toen de gemeente bereid bleek op l het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13