Schilder is uitgebouwd Regio V Actie EWR moet einde maken aan storingen Katwijk betaalt P&P 6,5 miljoen voor bedrijfsgrond Maandelijks 'overleg' aan stamtafel Voorhout MAANDAG 25 JANUAR11993 Hoofd volkshuisvesting vertrekt Als hij heeft uitgerekend dat hij een kwart van alle Leidse gezinnen onder dak heeft geholpen, kijkt D. Schilder heel even verbaasd. Alsof het hemzelf opeens met ontzag ver vult. Vervolgens probeert hij zijn stem een achteloze toon te geven. „Het is natuurlijk maar een schatting, hoor. Maar het aantal huizen dat onder mijn leiding is ge bouwd of gerenoveerd, zal de 12.000 niet veel onüopen. Ik heb er nooit zo bij stilgestaan, maar het is inderdaad een kwart van alle woningen in Leiden." leiden wim wegmanveer de periode waarin de stadsvernieuwing in Leiden haar grote bloei kende. „In 1976, toen ik bij de gemeente kwam, hadden de steden van het rijk en Monumentenzorg het seintje gekregen: pak je kans, nu is het geld er. En het geld was er ook, het kon niet op. Nu ik wegga, is de tijd van de grote projecten weer voorbij. De budgetten zijn fors ingekrom pen." Dat het geld jarenlang met scheppen binnenkwam, is vol gens Schilder vooral te danken geweest aan de handigheid en doeltreffendheid van de toen malige stadsbestuurders en ambtenaren. „Er waren altijd wel een paar gemeenten die hun plannen niet hadden rond- gekregen. Het ministerie ging dan tegen het eind van het jaar de boer op, want het geld móést Schilder, die zestien jaar lang het hoofd was van wat tot voor kort de directie volkshuisvesting van de gemeente Leiden heette, is nu uitgebouwd. Hij is van daag met vut gegaan. Met hem verdwijnt een van de bouw meesters die de stad sinds de jaren '70 een ander aangezicht gaven. Schilder: „Ik spreek wel eens mensen die een jaar of tien niet in Leiden zijn geweest. Die zijn altijd weer verbaasd hoe de stad is veranderd en vooral opge knapt. Dat is natuurlijk ook zo, zeg ik in alle onbescheidenheid. Ga maar op een willekeurige plek in de binnenstad staan, en je ziet bijna geen pand dat de afgelopen vijftien jaar niet is ge renoveerd of nieuw gebouwd." Zijn loopbaan omspant onge- op. Anders dreigde het budget gekort te worden. Meestal klop te het ministerie dan bij ons aan. En wij hadden altijd wel een paar extra plannen klaarlig gen." Maar Leiden had ook lef, vindt Schilder. „De plannen om Huize Sint Maarten aan de Sint Jacobsgracht te renoveren, le ken in 1984 te stranden omdat een van de subsidiegevers maar bleef aarzelen. De offerte van de aannemer dreigde daardoor te verlopen, wat de hele zaak op losse schroeven zou hebben ge zet. Tesselaar, mijn toenmalige wethouder, besloot daarom dat het werk maar alvast moest be ginnen. De subsidie kwam uit eindelijk rond, maar als dat niet was gebeurd had Leiden met een strop van zes miljoen geze ten. Zo ging dat. Als je de stad wilde opknappen, moest je soms je nek uitsteken." Maar Schilder hield zich niet alleen bezig met oud spul. Hij is ook betrokken geweest bij de verwezenlijking van Leidens jongste nieuwbouwwijk de Stevenshof. „Van letterlijk de eerste streep op het papier, tot de invulling van de laatste stuk ken." En hij is trots op het resul taat. „Als ik er doorheen rij, denk ik: ja, dit is toch heel aar dig geworden. Mooier nog dan we aanvankelijk hadden ge pland." Die 'extra schoonheid' heeft volgens Schilder echter droevige achtergrond. „In het begin hoopten we de Stevens hof grotendeels te kunnen vol zetten met sociale woning bouw. Het rijk trok de huren van nieuwbouwhuizen in de loop der jaren echter zo hoog op dat de woningen voor grote groepen onbetaalbaar zijn ge worden. Ga maar na: voor de eerste huizen konden we nog een huur vragen van 385 gulden per maand, de laatste doen mi nimaal 700 gulden. Dat is geen sociale sector meer." Tegelijkertijd verminderde het ministerie de woningbouw- subsidies zo drastisch dat Lei den genoodzaakt was steeds meer en steeds duurdere koop woningen in de wijk neer te zet ten. „Waarbij je je wat meer fraaie architectuur kunt veroor loven. Dat is leuk. Toch blijf ik het jammer vinden dat we niet meer huurwoningen konden bouwen. Wat dat betreft zijn we eigenlijk ons doel voorbij ge schoten." Wl IliVN ZSZSmmmMlC.«toT WêÊ D. Schilder voor Huize Sint Maarten, een van zijn meest geliefde stadsvemieuwingsprojecten. „Het was een uiterst ingewikkeld karwei. Er zat van alles in, van nieuwbouw tot monumenten-renovatie. En dat liep ook nog allemaal door elkaar ook. Voor een techneut als ik, is dat genieten." FOTO HENK BOUWMAN mogelijk tegen te gaan. Maar ook de afnemers zullen hun steentje moeten bijdragen. Daarom gaat het energiebedrijf in eerste instantie bij de groot verbruikers kijken of hun appa ratuur schadelijk is voor de elektriciteitsvoorziening. Wan- neerfiet vermoeden bestaat dat de apparaten inderdaad het net aantasten, kan het EWR de in stallatie doormeten en de ge bruiker adviseren over maatre gelen ter beperking van de ver vuiling. Het plaatsen van spe ciale filters is vaak al voldoende. Verder organiseert het ener giebedrijfbinnenkort een aantal voorlichtingsbijeenkomsten voor installateurs en leveran ciers van elektrische installaties. Samen met deze partijen wil het EWR een eind maken aan de netvervuiling. Het EWR is het eerste energiebedrijf in Neder land dat op deze manier in actie komt tegen de vervuiling van het elektriciteitsnet. VRIJE TIJD alphen aan den run ruud sep De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) gaat met een grootscheepse voorlich tingscampagne de 'vervuiling' van het elektriciteitsnet aanpak ken. Die vervuiling wordt onder meer veroorzaakt door de assi milatieverlichting die tuinders in kassen gebruiken. Die ver lichting verandert het stroom- patroon en is de oorzaak van het sterk toenemende aantal stroomstoringen in de Alphense regio. De storingen kunnen ver schillende gevolgen hebben. Zo kunnen de stoppen doorslaan en kunnen elektrische appara ten overbelast raken. Verder kunnen de elektrische installa ties in de meterkast door de netvervuiling beschadigd wor den en kan de stroomvoorzie ning zelfs helemaal uitvallen. De EWR heeft al het een en ander gedaan om de vervuiling van het elektriciteitsnet zoveel Brand in garagebox Noordwijk NOORDWUK. willekeheukoop De directie van haringhandel Parlevliet en Van der Plas en de gemeente Katwijk hebben na lang onderhandelen over eenstemming bereikt over de verkoop van de bedrijven complexen bij de Prins Hen drikkade. P&P doet het terrein van de hand voor 6.5 miljoen gulden. Katwijk wil de grond gebruiken voor de bouw van woningen, winkels en een De onderhandelingen tussen de gemeente en de directie van P&P werden ingezet na dat in de nacht van 13 op 14 april vorig jaar een felle brand Een garagebox aan de Parallelboulevard in Noordwijk is vannacht voor een groot deel uitgebrand. De brandweer was snel ter plekke en kon voorkomen dat de brand uitsloeg naar andere woningen. In de box stonden enkele waardevole spuien. Oorzaak en schade van de brand zijn nog onbekend. Hoewel de haring- handel formeel het recht had op de oude plek te herbou wen, besloot de directie het bedrijf te verplaatsen naar Harderwijk waar zij al een vestiging heeft. Het bleek on mogelijk elders in Katwijk een geschikte lokatie te vinden. Sinds ver vóór de miljoe- nenbrand is bekend dat de gemeente Katwijk in haar toe komstplannen Katwijk 2000 een bestemming voor het ge bied rond de Prins Hendrik kade heeft opgenomen die niet strookt met de aanwezig heid van een visverwerkenae industrie. In de visie van de gemeente is in het centrum van het zeedorp naast wo ningbouw slechts plaats voor 'schone' bedrijven en klein schalige detailhandel. De gemeente krijgt de grond van de haringhandel schoon opgeleverd. Bij de koopsom moet nog ongeveer vijf ton worden opgeteld voor de sloop van de bedrijfsge bouwen, de afvoer van mate rialen en puin en eventuele reiniging van de grond. P&P moet zelf zorgdragen voor de afhandeling van deze zaken. FETA De dansorganisatie FETA. ver zorgt lessen folkloristisch dan sen voor kinderen en volwasse nen in het centrum van Leiden. Op het programma staan dan sen uit de Balkan, Griekenland, Turkije, Israël en andere landen. De traditionele dansvormen worden op een eigentijdse ma nier aangeleerd. Informatie: tel. 071-215650, 123377 of 120682. Ouderenwerk Het Ouderenwerk Merenwijk biedt 55-plussers op dinsdag en donderdag de mogelijkheid om samen te eten. In het diensten centrum aan de Rosmolen 6 (te genover de bibliotheek) wordt de maaltijd van 12.00 tot 13.00 uur geserveerd. Er zijn twee me nu's en met diëten wordt reke ning gehouden. Kosten: 6,70 gulden per maaltijd. Informatie: Wil den Heeten, tel. 071- 214808. Tafeltennis Tafeltennisvereniging 'Scylla' begint in de week van 25 janua ri met cursussen tafeltennis voor beginners van alle leeftij den. Jeugd tot en met 17 jaar op woensdag van 15.00 tot 16.00 uur. Senioren vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur en 55-plussers op donderdag van 13.30 tot 16.30 uur. Opgeven: tel. 315601. rekenen een aantal gelijkge stemde geesten aan te treffen", aldus het tweetal. Overwogen wordt bij de tafel een 'speakers comer' te plaat sen, een zeepkist waarop ie mand die iets te melden heeft kan gaan staan. De stamtafel is voor iedereen toegankelijk. Om het initiatief van de grond te til len worden alleen voor de eer ste bijeenkomst uitnodigingen verstuurd aan een aantal perso nen van wie wordt verwacht dat zij belangstelling hebben. Twee Voorhouters, Jack Josten en Tinus Hoek, hebben het ini tiatief genomen maandelijks overleg aan een stamtafel in hun gemeente te houden. Za terdag 6 februari is de eerste bij eenkomst, van 16.30 tot 19.00 uur in Het Wapen van Voor hout. Valgens het duo is de be doeling van de stamtafel om een bijeenkomst te houden op vaste momenten maar met een onverplicht karakter. „Wie mee wil doen, kan er zodoende op Franse namen of ver basterde Franse na men zijn zonder al te veel moeite te vinden in het Leidse telefoonboek. Déze na men herinneren aan de komst van de Franse vluchtelingen naar de stad. Leiden heeft in de loop van de eeuwen gastvrijheid geboden aan mensen in nood uit vele windstreken, maar de komst van Franse refugiés in de zeventiende eeuw heeft onge twijfeld veel herinneringen na gelaten en de meeste indruk ge maakt. De\)orzaak van deze Franse be langstelling voor Leiden was al lesbehalve plezierig. Koning Lo- dewijk XIV besloot dat pro testanten in Frankrijk moesten terugkeren naar de katholieke kerk en bestreed de Hugenoten met plundering, afzetting, mis handeling en inkwartiering van soldaten. Om aan deze konink lijk pesterijen te ontkomen ver lieten Hugenoten hun land. Ze trokken naar Duitsland, Enge land en Nederland. Na 1680 arriveerden de eerste Franse vluchtelingen in Leiden. De reacties in de stad waren, over het algemeen positief. Een aantal van de vluchtelingen was economisch interessant en Lei den bood niet alleen passief gastvrijheid, maar begon ook een actief beleid om vreemde lingen aan te trekken. Leiden pakte de zaken daarbij goed en vooral ook grondig aan. De 'beste' mensen werden op de nieuwe problemen en kansen gezet. In 1681 werd een verga dering belegd van 'consulaire' heren. Een procedure die wel meer werd gevolgd bij belang rijke zaken. Deze heren waren oud-burge- De Waalse kerk speel de een belangrijke rol in het leven van de Hugenoten. Deze te kening uit 1787 toont de binnenzijde van deze kerk. meesters en oud-schepenen die tot taak hadden de vergadering van de vroedschap over het aantrekken van Franse vreem delingen voor te bereiden. Ze deden hun werk grondig en een uitgebreid voorstel bereikte het stadsbestuur. De vroedschap werd in overweging gegeven de nieuwkomers gratis het poortrecht (de status van burger van de stad) te geven, gratis op name in de gilden en vrijdom van accijnzen voor een aantal jaren. Bovendien vond de ad- viescommisie, moesten de za ken serieus worden aangepakt. Het beste kon dit gebeuren door de instelling van een spe- Geld en gastvrijheid hand in hand in Leiden ciale commissie, belast met de door de Franse emigratie ver oorzaakte problemen. De commissie kreeg een zware samenstelling. Niet alleen bur gemeester Van der Maas maar ook schepen Hogemade en stadssecretarisGroenendijck werden benoemd tot lid. Mis schien verrassend maar toch ook voor de hand liggend waren de pogingen om ook Fransen en Franssprekenden bij dit beleid te betrekken. Aanvankelijk wer den een Franssprekende hoog leraar van de Leidse universiteit en vijf Waalse predikanten inge schakeld. Later deed men ook een beroep op vluchtingen, zoals de hoogleraar Durondel en de koperslager Dudionys. Het is dufdelijk, Leiden ontving het liefst de meer vermogende vluchtelingen. Die groep kreeg het poortrecht. De armen wer den wel toegelaten, maar wer den in juridische zin geen Lei- denaar. Het aantal meer vermo gende vluchtelingen dat zijn toevlucht zocht in de stad was overigens gering. Naast deze enkelingen kwamen na 1685 ook vele armen. Het stadsbestuur regelde ook de opvang van deze mensen. Een commissie van zes personen werd belast met de organisatie van de steun voor deze groep. Brood turf en kleding werden uitgedeeld en logies werd gere geld. De kosten werden bestre den met financiële steun van het stadsbestuur en de op brengst van collecten. In de ja ren 1687-1688 werden zo'n 573 op die manier gehol pen. Met vrouwen en kinderen erbij ging het om ongeveer 1800 personen. Leiden telde in die periode on geveer 70.000 inwoners. Tegen de achtergrond van dit getal lijkt 1800 niet veel, maar deze 1800 kwamen wel bij de groep hulpbehoevenden die de stad al telde. Dit bracht mee dat de be tekenis van deze vreemdelingen voor de welvaart van de stad ge ring is geweest. De Leidse nijverheid ging in de ze periode achteruit en de Fran se emigranten konden niet voor een ommekeer zorgen. Het Leidse stadsbestuur had vooral gehoopt op de komst van vreemdelingen, die de produk- tie van zware zijde op gang kon den brengen. Hiervan is weinig terechtgekomen. De positie van veel vluchtelin gen was en bleef nog lange tijd problematisch en vroeg om speciale ondersteuning. In 1716 werd bijvoorbeeld opgericht de Bourse des Refugiés, een fonds voor onderlinge ondersteuning bij ziekte, overlijden en werk loosheid. Werd de Leidse gastvrijheid nu bepaald en geleid door de com mercie? Deze veronderstelling doet geen recht aan de manier waarop de vluchtelingen wer den behandeld. Ook armen wa ren welkom in Leiden. Niemand werd geweigerd. Maar bij alle gastvrijheid behield de Holland se koopman een open oog voor zakelijke kansen en mogelijkhe den. Humanitaire en commer ciële overwegingen werden in Leiden gecombineerd, zonder slachtoffers te maken. BRAM VERHOOG Muziek Het opleidingeninstituut Emilie Knappert houdt 25 januari een haar- en schoonheidsfestival in het gebouw aan de Storm Buy- singstraat. Aanvang 19.00 uur. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt op 26 januari de maandelijkse bijeenkomst in het restaurant van het zwembad "De Zijl" aan de Paramaribostraat. Er kunnen weer postzegels gekocht, ver kocht of geruild worden. Aan vang 20.00 uur. Bridge In Bowlingrestaurant 'Menken' aan de Boshuizerlaan begint op 26 januari om 20.00 uur een cursus bridge voor beginners en gevorderden. De cursus duurt 10 weken en de kosten zijn 75 gulden. Informatie op tel. 315601. STUT Het STUT theater speelt op 27 januari Het geheim van Malou' in Het Leidse Volkhuis. Het stuk gaat over de relatie tussen moe der en dochter. Kaarten zijn voor 2,50 gulden te krijgen bij Het Leidse Volkhuis. De voor stelling begint om 21.00 uur. De zaal is om 20.00 uur open. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Geert Jan, zv. A. Sloos en E.J. Jonker Maikel, zv. A. Sloos en E.J. Jonker Shiryn Joy, dv. M.F.H. Maassen Linda, dv. P.C.M. Fles en H.J. de Vries Lu cas, zv. H.M. Akerboom en J.M. van der Zwet Annemiek Wilhelmi- na Alida, dv. P.R. Varkevisser en C.E.L. Schonenberg Jan, zv. A.W. van den Eijkel en K. Kromhout Iris, dv. R. Noordergraaf en J.H. Teekens Jacob Pieter, zv. J.P. van Schie en H. de Jong Emma Fern, dv. A.P. Jones en CJ. Timmer-; mans Kiki Barbara Petronella, dv. C.J.M. Turk en T.J.M. Vervoorn Derk Simon, zv. J. Hauwert en A.C.M. Borst Stan, zv. J. Hauwert en A.C.M. Borst Leonoor Wille- miin, dv. R.J. Mink en S.M. Visser Niels Machiel, zv. F R. van Dop en A.E. Warnders Sidney, zv. J. de Roode en C.J.D. de Boer Zak aria. zv. M. Graafi en S. Aarab* Dirk Theodorus Johannes Maria, zv. P.E. Warmerdam en G.W.Q.M. van Steijn Sebastiaan Valentijn, zv. E T. van der Schoor Roza Nm, dv. R. de Graaff en D.I.N. van Kla veren Ruben, zv. A.A. Tromp en E.L.M. Stokkermans* Ron, zv. G. Ouwehand en J.H. Vooi)S Robbert Ewoud, zv. E.W.C. van der Zwart en A.A.M. Looijestijn«Thomas Alexander, zv. M. Hardens en S. Postema Kaoutar, dv. Y. Nasla en F. Tannan Thijs, zv. G. van der Bent en T.C. van Duijvenboden Pieter, zv. G. van der Bent en T.C. van Duijvenboden Maria Isabel, dv. C A. Quintero Villegas en M.C. Souverijn Robin, zv. G.W. Houw- aart en M.E. Meijer Melissa Adrianne Ingrid, dv. R.P. Duiven voorde en H.C.J. HuijtsNadia, dv. C. Ouahoud en N. Aboudi Si- mone, dv. P. Bons en C.P. Blokker Erik, zv. P. Bons en C.P. Blokker Eva Anne Sophie, dv. T.G.C. Kos ter en C.C.M. Juffermans Robin Sebastian, zv. S.K. Nielsen en B. Helsted Jolanda, dv. J.W. de Graaf en J, Noordervliet Dennis, zv. J.W. de Graaf en J. Noordervliet Jeffrey, zv. C.IJ. Noorlanderen M.J van den Dool Nordin, zv. M. Boky en Y. Amghar Tijn Pieter, zv. R.J. KraaijvangerenG.M. Scheffer Nicole Leonora Raymo- na. dv. J.D.M. van Seggelen en I R. Mud Dagmar, dv. J.W. Klootwijk en A. Linstra Mathijs, zv. M. Wensveen en I W. van der Zwart Eline Henny Hermien, dv. J.M.A.M. van der Stee en H.B.Vel- tmk Laurens Willem Hein, zv. H.I.J. Schrandten B.J Kluivers* Wouter Lesley, zv. R.C.M. Berg man en M.M.C. de Graaf Kane, zv. B. van de Geijn en I S. Jansen Yamilla Chelsea, dv. T.H. van Dijk en Y.M.J. van der Hoeven Kim- berley, dv. T. Schregardusen A. Winters Bart Adriaan. zv. D O Cox en M.H Haak Michiél, zv M J Barendse en M, van der Meu- len Robin, zv. A van Duin en S. ter Horst Tank. zv. G.H. van Duijn en L. Bounaija Leonie Eline, dv. PJ.M. Bronkeen E.H. van Vulpen Rachel Maria, dv. E.F. Zegersen Y.M.J.H. Geerlmgs*0mar, zv. S.A. Mansour Baker en J.H.P. Turk Sven Jacob, zv N.C.J.M. van Etten en J.A.M. van der Weijden Thai Due, zv. Q. Phan Van en H. Tran Ngoc Gerrit Johannes, zv. A. de Jongen E. Noort Astrid, dv. A.E. Elferink en M.L J Griffioen Mar- tijn William, zv. W A. Martensen M.A. Wolters Jurrie Johannes Cornells, zv. C.A.M. Droogh en L.C.M. de Winter Yasmm, dv M. Katlich en D.E.A. van Beijnhem. Overleden M.C. van Welzenis, geb. 7 maart 1904, geh. gew. met W. van Heusden*J. Prins, geb. 13 nov. 1923, man A.J. Vink, geb. 29 maart 1925, man S.J. Polder man, geb. 22 aug. 1903, vrouw* M. Udo de Haes, geb. 4 sept. 1900, geh. gew. met H. 't Hooft* G. Keijmel.geb. 16 febr. 1926. echtg. van J.J. de Keiser H.C. Breedeveld. geb. 12 dec. 1915, geh. gew. met G.P. Laterveer Thomas Willem J. van Agt, geb. 18 febr. 1933, man W H. Samuels, geb. 14 dec. 1935, man P F M. van Mierlo, geb. 23 april 1948, man M. Develmg, geb. 1 nov. 1928, geh. gew. met H A. van Ee R.J.R. Leckie, geb. 11 juli 1933, man P. Berlemon, geb. 1 april 1911, geh. gew. met A.H. Brandt J. de Bolster, geb. 23 maart 1917, man M.E. Witjes, geb. 11 april 1940, echtg. van A.A. Kortekaas C.W.Ong.geb. 12 nov. 1913, man G. Brouwer, geb. 3 maart 1946, geh. gew. met P.H. van der Plank J. Glasbergen, geb. 7 mei 1913, geh. gew. met J. Batenburg P.P.H. Henderickx, geb. 9 april 1917, man P.F.J. Janssen, geb. 17 juni 1924, man S. Brouwer, geb. 28 april 1915, geh. gew. met A. van der Weijden J. Kortekaas, geb. 31 dec 1943, man J P. van der Vlugt, geb. 12 mei 1895. man M.C. Boom, geb. 9 maart 1918, geh. gew met C Hoorn M. Lens, geb. 5 april 1912, man J.W. van Leeuwen, geb. 15 sept. 1916, man J.J Gordijn, geb. 14 maart 1911, man J.P. Posthumus, geb 18 jan. 1937, echtg. van W E. Wo- ries* J Kijk m de Vegte, geb. 12 jan. 1913. geh. gew. met J.J. Ver mond S. Schróder, geb. 14 jan. 1937, man A. Dolman, geb. 11 febr. 1956. man. Gehuwd W.F. Honsbeek en P.W- J.M KeijzerJ.J. van Zijpen E. Landesbergen H.C. van Heek en M.E. Bendala Pavon J. Baart en C.W. Maas R P. Adriaanse en J.C Ubbels D. Grijsen en J. Bergsma B B W. Thorborgen J.W Vermeu len H N A Gerritsmaen I Pieéte R Akhribech en W van Wijk P Ratsma en A.S. van der Moore.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9