Baghdad weet niets van beschieting vliegtuig YS Armenië zonder brood en energie Buitenland Geen ruk naar rechts voor Hongaarse MDF Spanje vindt oplossing voor handhaving 'tilde' Chinees Jaar van de Haan Corruptiezaak Milaan leidt naar Calvi-mysterie Omstreden Israëlische VNMassagraf bij Vukovar hoogleraar weigert prijs Israël haalt 13 gedeporteerden terug MAANDAG 25 JANUAR11993 Prikacties in lucht en spoor België brussel» België kampt vanaf vandaag met hinder in het verkeer door de lucht en per spoor. Luchtverkeersleiders van het vlieg veld Zaventem beginnen vandaag met prikacties om verlichting van de werkdruk af te dwingen. Bij de spoorwegen houden de bonden van morgen tot en met vrijdag een estafettestaking uit protest tegen voorgenomen reorganisatieplannen. Kwart Fransen steunt Mitterrand nog parijs Amper een kwart van de Franse kiezers (26 procent) heeft nog vertrouwen in president Francois Mitterrand. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde opiniepeiling van het Fran se zondagsblad Journal de Dirrianche. Liefst 63 procent van de ondervraagde Fransen is 'ontevreden tot zeer ontevreden'. De populariteit van Mitterrand staat, minder dan twee maanden voor de parlementsverkiezingen, op een historisch dieptepunt. Winnie Mandela kraakt ANC-top Johannesburg» Winnie Mandela heeft gisteren in een ingezon den brief in twee Zuidafrikaanse kranten uitgehaald naar de ANC-top. „Dat de leiding in de ogen van het volk heeft gefaald betekent nog niet dat de organisatie heeft gefaald. Die leiding kan en zal door het volk worden veranderd. Als ik steun krijg, zal ik die steun binnen het ANC inzetten." Winnie gaf haar functies in het ANC vorig jaar op na de haar scheiding van ANC-leider Nelson Mandela. Zij is echter nog steeds lid van de organisatie en haar uitlatingen zullen aanslaan bij militante zwarte jongeren die de bejaarde ANC-leiders te gematigd vinden. Clinton en Jeltsin willen spoedig top Washington De nieuwe Amerikaanse president Clinton en zijn Russische ambtgenoot Jeltsin willen zo snel mogelijk een top ontmoeting houden, niet in de VS of Rusland, maar in een derde land. Dit zei perswoordvoerster van het Witte Huis Dee Dee Myers zaterdag na afloop van een telefoongesprek van een half uur tussen beide staatshoofden. Plaats en datum van de top zijn nog niet vastgesteld. Turkse topjournalist gedood door bom ankara Een autobom heeft gisteren in Ankara het leven gekost aan een van de meest prominente Turkse journalisten, de 50-ja- rige Ugur Mumcu. Het slachtoffer verwierf onder meer bekend heid door zijn onderzoek naar de moordaanslag op paus Johan nes Paulus II en zijn kritiek op het islamitisch fundamentalisme en Kurdische afscheidingsbewegingen. Ruim 55 miljoen kindslaven in India new delhi Ruim 55 miljoen kinderen worden dagelijks in India te werk gesteld onder „slavernij-achtige" omstandigheden. On geveer 20 procent van deze groep is veroordeeld tot „continue lijfeigenschap". Dit zegt de Zuidaziatische Vereniging tegen Kin derarbeid (SACCS). De hulporganisatie organiseert vanaf 1 fe bruari een 1.500 kilometer lange mars van het Noordindiase Bi- har naar de Indiase hoofdstad New Delhi om de aandacht te vestigen op de kinderarbeid. Wedstrijd bussen eindigt met de dood akishar» Een wedstrijd tussen twee bussen heeft in het westen van Turkije, bij de stad Akishar, zaterdag 21 mensen het leven gekost. Bij de krachtmeting tussen de chauffeurs kwam een van de bussen op de vluchtstrook van de andere weghelft terecht, waar hij op een geparkeerde vrachtwagen klapte. Als gevolg van het begin n de De verongelukte bus, op weg van Istanbul maar Izmir, was overvol. Warm onthaal vluchtelingen Guatemala guatemala-stad Duizenden mensen hebben gisteren in Guate- mala-stad vluchtelingen verwelkomd die na meer dan tien jaar ballingschap uit Mexico zijn teruggekeerd naar hun vaderland. „Dit is een teken van hoop", zo zei Rigoberta Menchu, vorig jaar de winnares van de Nobelprijs voor de vrede, die een optocht van de vluchtelingen aanvoerde. Antall behoudt eenheid in regeringspartij budapest runa hellinga correspondent Van de gevreesde ruk naar ex treem-rechts is het afgelopen weekeinde op het congres van de grootste regeringspartij van Hongarije, het Hongaars Demo cratisch Forum (MDF), niet ge komen. Partijvoorzitter en pre mier Antall wist de eenheid in de partij te bewaren en voor zijn eigen standpunten een meer derheid te krijgen. Toch wist de nationalistische stroming zich te versterken en commentatoren spraken dan ook van een halfslachtige over winning. De voornaamste verte genwoordiger van extreem rechts, de schrijver Istvan Csur- ka, maakte in zijn slotverklaring duidelijk waarom hij het con flict nu niet op de spits had ge dreven. De volgende ruzie, zo kondigde hij aan, zal plaatsvin den na de parlementsverkiezin gen in 1994. Ook voor hem, een man die de afgelopen maanden herhaaldelijk van anti-semitis- me en nazisme is beschuldigd, was duidelijk dat ruzie voor de verkiezingen de partij alleen maar zal verzwakken. Antall had voor het congres al zijn gewicht in de schaal gelegd. Als de extreem-rechtse lijn zich zou doorzetten, zo waarschuw de hij ook aan het begin van het congres, dan stond er voor hem maar één weg open: aftreden. De premier werd zonder pro blemen tot voorzitter herkozen. De centrum-rechtse en de libe rale stroming in het MDF wis ten een royale meerderheid van 15 van de 21 presidiumzetels te Amerikaanse minister van defensie zinspeelt op misverstand Irak heeft gisteren onderstreept dat het zich zal houden aan het staakt-het-vuren dat het vorige week afkondigde. Baghdad ontkent dat het het vuur heeft geopend op pa trouillerende Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. Die be wering staat haaks op Amerikaanse berichten dat wel de gelijk is geschoten op Amerikaanse patrouillevliegtuigen boven de zone in het zuiden van Irak waar een vliegver bod geldt. een patrouillevlucht boven de zone in het zuiden van Irak waar een vliegverbod geldt. „Ik denk dat we nog een paar da gen moeten wachten voordat we uitsluitsel kunnen geven", aldus Aspin. De Amerikaanse minister for muleerde zijn woorden in een vraaggesprek voor de televisie BAGHDAD/WASHINGTON AFP-Rtr De Verenigde Staten onderzoe ken nu of Irak zaterdag daad werkelijk een Amerikaans ge vechtsvliegtuig heeft beschoten. De Amerikaanse minister van defensie Les Aspin zei gisteren dat nog onduidelijk is of het vliegtuig is beschoten tijdens zeer omzichtig. „Er is enig be wijs dat de piloot die dacht dat hij werd beschoten, en zelf schoot, oordeelde dat er iets ge beurde dat hem bedreigde en waarop hij reageerde", aldus Aspin. Gevraagd of Irak Was hington provoceert, antwoord de de Amerikaanse minister: „Uw interpretatie kan juist zijn, maar ik denk dat we het nog even moeten afwachten." De Iraakse minister van infor matie Hamed Youssef Humma- di zei zaterdag dat als zich meer incidenten voordoen, daaraan consequenties zullen worden verbonden. Irak kondigde dins dag een eenzijdig bestand af naar aanleiding van het aantre den van Bill Clinton als nieuwe Amerikaanse president. Hummadi's uitlatingen lijken een bewijs dat Baghdad de deur naar betere betrekkingen met de nieuwe regering in Washing ton wil openhouden. Hoewel Baghdad afgelopen weekeinde de ene ontkenning na de andere liet uitgaan, hiel den piloten die de vluchten uit voerden vol dat wel degelijk is geschoten. Aan boord van het vliegdekschip USS Kitty Hawk in de Perzische Golf, waarvan daan zij de patrouillevluchten uitvoeren, spraken zij zelfs van toenemende grond-luchtbe- schietingen in het zuiden van Irak. CORRESPONDENT Spaanse rechtsgeleerden den ken een oplossing te hebben gevonden voor het juridische geschil tussen de Spaanse staat en de Europese Gemeen schap over de 'tilde'. Al vier jaar lang ligt de Europese Commissie met Spanje over hoop vanwege deze 'n-met- een-slangetje'. De oorzaak van dit conflict zijn drie koninklijke besluiten die het voor het ministerie van industrie mogelijk maken ty pemachines en computers uit andere EG-lidstaten te weren als het toetsenbord niet is uit gerust met de tilde. Volgens de Europese Commissie zijn deze koninklijke besluiten in strijd met het Verdrag van Rome. Dat garandeert immers dat produkten die in een EG-land zijn gemaakt, zonder meer in de overige lidstaten kunnen worden verkocht. De Spanjaarden legden de bemoeienis van de EG met de tilde uit als een aanslag op hun taal en cultuur. Spaanse taalkundigen vreesden ook dat de onbeperkte invoer van schrijfapparatuur-zonder-tilde het einde van de 'n-met-een- slangetje' zou betekenen. De oplossing bestaat uit een nieuw koninklijk besluit, dat onder het ministerie van cul tuur, gezondheid en com- sumptie valt. De tekst van dit besluit komt op hetzelfde neer als de eerder door de EG ge wraakte. Alleen wordt nu, on der verwijzing naar het Ver drag van Maastricht, het Spaanse culturele erfgoed ex pliciet genoemd als reden om ook in de toekomst typmachi nes en computers zonder tilde te weigeren. Minder doden in Franse verkeer door puntenrijbewijs parus hans gertsen Het omstreden Franse punten rijbewijs werpt zijn vruchten af. Sinds het rijbewijs op 1 juli vorig jaar werd ingevoerd, is het aantal verkeersdoden op de Franse wegen met 534 ge daald. De invoering van het pun tenrijbewijs leidde tot massaal verzet. Duizenden vrachtwa genchauffeurs blokkeerden dagenlang een groot deel van het Franse wegennet, maar de regering hield voet bij stuk, al werd het puntenrijbewijs en kele maanden later enigszins versoepeld. Volgens de Franse premier Bérégovoy geven de statistie ken de regering achteraf gelijk. Niet alleen het aantal verkeers doden is merkbaar gedaald, maar ook het aantal ernstige ongevallen (5528 minder) cn het aantal gewonden in het verkeer (7854 minder). peking» Een haan hipt rondjes aan een touw in een poging de ringen te ontwijken die Chinezen om zijn kop proberen te gooien tijdens de Chinese nieuwjaarsviering in Peking. Het Jaar van de Aap is vrijdagnacht afgelost door het Jaar van de Haan. foto afp tel aviv ad bloemendaal correspondent De omstreden Israëlische hoog leraar Yishayahu Leibovitz wil de hem toegekende Israël-prijs niet in ontvangst nemen. Hij zei dat gisteren, nadat premier Ra bin en een aantal ministers hadden laten weten dat ze de prijsuitreiking zouden boycot ten. De toekenning van de prijs aan de 90-jarige Leibovitz, die al jaren forse kritiek levert op het Israëlische bezettingsbeleid, had eerder al gezorgd voor een storm van verontwaardiging. Een week geleden, toen de naam van de prijswinnaar werd bekendgemaakt, had Rabin al gezegd dat hij 'verbijsterd was over zoveel eer aan een man die Israëlische soldaten heeft opge roepen niet in de bezette gebie den te dienen'. In de kabinetsbijeenkomst van gisteren diende Rabin een voorstel in om te proberen het besluit van de toekenningscom missie ongedaan te maken. Maar het kabinet bleek niet be reid dat te steunen. Voor Leibovitz was gisteren de maat vol. „Ik ben bereid te prijs op te geven", verklaarde hij in een vraaggesprek met de Israëlische televisie. „Het feit dat de prijs mij is toegekend, was al een grote verrassing voor me. Want ik ben me bewust van het feit dat ik me 25 jaar lang, al sinds de Zesdaagse Oorlog, fel heb verzet tegen de lijn die ie dere Israëlische regering sinds die tijd heeft gevolgd, namelijk vasthouden aan bezet gebied en heersen over een ander volk. Dat wil zeggen: meer dan twee miljoen mensen zonder burger rechten en politieke rechten." Leibovitz ziet dus van de prijs af, maar hij blijft ongezouten kritiek leveren. Óp een bijeen komst van de Israëlisch-Pales- tijnse Raad voor Vrede, het af gelopen weekeinde, vergeleek hij de in burger opererende spe ciale arrestatieteams in de be zette gebieden met de islamisti- sche verzetsbeweging Harnas. In de buurt van de Kroatische stad Vukovar is een massagraf ontdekt waarin de lichamen van 200 door Serviers geëxecuteerde Kroaten liggen. Dat hebben de VN gisteren bekendgemaakt. De vondst werd gedaan door een onderzoeksteam van de VN. Strenge vorst heeft tot nu toe verhinderd dat het graf kon worden geopend. Opening van het graf bij Vukovar kan moge lijk leiden tot het eerste proces tegen oorlogsmisdadigers in het voormalige Joegoslavië. Servi sche troepen namen Vukovar in november 1991 in, na een lang durige belegering. Honderden inwoners worden sindsdien ver- rome eelco v correspondent De Italiaanse socialistische par tij (PSI), haar leider Craxi en ook minister Martelli (justitie), lijken in de problemen te komen door nieuwe ontwikkelingen in het Milanese corruptieonderzoek 'Schone handen'. De voort vluchtige socialist Manzi is uit geleverd door Santo Domingo, terwijl in Zwitserland een bank rekening is ontdekt die leidt naar het oude schandaal rond de Banco Ambrosiano. Manzi, ex-directeur van de maatschappij die het beheer heeft over de twee Milanese vliegvelden, is een vertrouwe ling van Craxi en wordt be schouwd als de sleutelfiguur in het smeergeld-onderzoek. Man zi vluchtte ruim een half jaar geleden en werd vorige week ■door een journalist van de Cor- riere della Sera gevonden op het eiland Santo Domingo. Uit het onderzoek naar even tuele Zwitserse bankrekeningen van de PSI is gebleken dat de partij een rekening heeft bij een moskou hans geleunse correspondent Armenië heeft zijn historische vijand Tur kije gisteren om hulp gevraagd om de 3,5 miljoen Armeniërs te bevrijden van honger en kou. Sinds het opblazen van een gas- pijpleiding in de buurrepubliek Georgië, eind vorige week, moeten de Armeniërs het vrijwel zonder energie doen. In de hoofdstad Jerevan rijdt geen verkeer, de stad is 's avonds in duisternis gehuld, in ziekenhuizen kan niet meer worden ge opereerd en ook in de bakkerijen ligt het werk stil. Volgens de Armeniërs hebben Azerbajd- zjaanse 'qgenten' de pijpleiding in Georgië opgeblazen. Presidentieel woordvoerder Aram Abramjan maakte gisteren echter al leen bekend dat de pijpleiding was opge blazen in een door Azeri's bewoond deel van Georgië. Armenië leeft al vijf jaar op voet van oor log met Azerbajdzjan, met als inzet het be zit van de enclave Nagomo Karabach. Azerbajdzjan is er in geslaagd zo goed als alle energieroutes naar Armenië af te snij den: de pijpleiding door Georgië was voor Armenië een laatste strohalm. In een telefoongesprek met de Turkse premier Demirel heeft de Armeense presi dent Ter Petrosjan gisteren aangedrongen op levering van brood en energie. Volgens Abramjan heeft Demirel alleen toegezegd de levering van energie met zijn kabinet te bespreken. De al op gang gekomen brood- leveranties vanuit het Turkse grensgebied werden het afgelopen weekeinde vanwege het slechte weer opgeschort. De Armeniërs vrezen dat Turkije nu druk zal uitoefenen om tot een vredesregeling over Nagorno Karabach te komen. Turkije is officieel neutraal in het conflict tussen de twee ex-Sovjet-republieken, maar Ank ara onderhoudt zeer goede betrekkingen met het islamitische Azerbajdzjan. Ter Petrosjan wilde gisteren de noodtoe stand afkondigen, maar het Armeense par lement heeft hem daar nog geen toestem ming voor gegeven. Armenië heeft zelf geen energiebronnen en overweegt nu een na de aardbeving van 1988 gesloten kern energiecentrale weer op te starten. Volgens het persagentschap Interfax kost het de Georgiërs zeker twee weken om de pijpleiding weer te herstellen. Intussen zit ten de Armeniërs te klappertanden in hun koude en onverlichte \voningen: 's nachts daalt het kwik tot 20 graden onder nul. ad bloemendaal De 13 gezonde gedeporteerde Palestijnen die door een Britse helicopter terug werden gebracht naar Israël, gingen voor vertrek gezamelijk in gebed. foto reuter kwaad op ekele ministers die de Israëlische televi sie hebben verteld dat ze niet langer achter de de portaties staan. Het Journaal meldde het afgelo pen weekeinde dat het kabinet nu in meerder heid voorstander is van een 'compromis-oplos sing'. Nog maar zeven van de zeventien ministers zouden het met Rabin eens zijn dat de Palestij nen onder geen beding kunnen terugkeren. Op 16 december, toen het deportatiebesluit werd geno men, was minister van justitie David Libai (Ar beid) de enige die zich tegen Rabins voorstel keerde. correspondent Britse legerhelikopters hebben het afgelopen weekeinde zeventien van de meer dan vierhon derd gedeporteerde Palestijnen opgehaald uit hun kamp in het zuiden van Libanon. Vier ge wonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis in de door Israël beheerste 'veiligheidszone', de ove rige dertien zijn teruggekeerd naar huis of naar gevangenissen in Israël en de bezette gebieden. De deportatiekwestie zorgt ondertussen voor spanningen in het kabinet. Premier Rabin is bank in Lugano. De rekening staat op naam Silvano Larini, een vriend van Craxi. Larini is sinds het uitbreken van het smeergeldschandaal in Milaan spoorloos verdwenen. De ontdekking van de bank rekening is echter niet alleen van belang voor het onderzoek 'Schone Handen'. Ze legt een direct verband met een van de grootste mysteries uit de ge schiedenis van de Italiaanse re publiek: het bankroet in 1981 van de Banco Ambrosiano. De rekening zou dezelfde zijn als die waarop de toenmalige di recteur Calvi aan het begin van de jaren '80 7 miljoen dollar zou hebben gestort. De storting kwam aan het licht bij een inval in de villa van de leider van de vrijmetselaars loge P2, Licio Gelli. Tussen de in beslaggenomen documenten bevond zich een rapport waarin de rekening met het nummer was vermeld en ook dat het geld bestemd was voor 'Claudio Martelli. ten behoeve van Betti- no Craxi'. Puerto Rico betoogt tegen Engelse taal Op het met de VS geassocieer de Caribische eiland Puerto Ri co hebben gisteren honderd duizenden mensen gedemon streerd tegen een wet die het Engels naast het Spaans tot of ficiële landstaal maakt. De be togers zien de wet als een be dreiging van de Spaanse cultu rele achtergrond van het ei land. Puerto Rico heeft 400 jaar lang onder Spaanse over heersing gestaan. In 1898 werd het door Spanje overgedragen aan de Verenigde Staten. De huidige staatkundige po sitie van Puerto Rico houdt in dat de 3,6 miljoen inwoners in veel opzichten worden behan deld als Amerikaanse staats burgers. Ze hebben een Ameri kaans paspoort, kunnen aan spraak maken op Amerikaanse overheidsvoorzieningen en kunnen in dienst in het Ameri kaanse leger. Ze hebben echter geen actief kiesrecht en wor den in het Amerikaanse Con gres vertegenwoordigd door een delegatie die evenmin stemrecht heeft. De demonstratie was georgani seerd door de Onafhankelijk heidspartij die wil dat Puerto Rico onafhankelijk blijft en de betrekkingen met de VS niet verder uitbouwt dan de huidi ge status van geasscocieerde staat

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5