'Als ik mnogen sluitzie ik scheuren Sport MAANDAG 25 JANUAR11993 'Wat je nu achterlaat, zit straks in je beker' Tussen de zeventienhonderd toerrijders, reed ook een man op houten doorlopers. „Ik kreeg kramp, toen heb ik mijn nieuwste doorlopers maar verwisseld voor de ouwe." zegt hij. Door de problemen met zijn schaat sen kwam hij wel zo laat binnen, dat het laatste rondje schaatsen er niet meer in zat. Karei, de weerman van RTL-4 heeft het dus helemaal ver bruid. Net op de dag dat de meeste alternatieve Elfste dentochtrijders onder wie zo'n tweehonderd uit Lei den en omgeving naar Oostenrijk vertrokken, vertelde hij dat het twintig graden boven nul was aan de Weissen see. Zo ontstond enige paniek. Familieleden belden mas saal om te vragen of de schaatsen voor niets waren mee genomen; sommige schaatsers, die nog niet waren ver trokken, schrapten bijna hun reis en hier en daar werden de langlauflatten maar thuisgelaten. Er lag toch geen sneeuw op de loipes en het allerbelangrijkste schaat sen zou men al helemaal op de buik kunnen schrijven. WEISSENSEE ANNET VAN AARSEN Er klopte dus helemaal niets van de RTL-4-weerberichten. Op de Weissensee ligt een dikke laag ijs van gemiddeld zo'n der tig centimeter. En al is de sneeuw ietwat hard geworden, er kan toch ook geskied en ge- langlaufd worden. „Bijzonder lullig allemaal", zegt Aart Koop- mans, bestuurlid van de Stich ting Wintermarathon en de gro te man achter de alternatieve Elfstedentocht. „In Nederland wilde eigenlijk niemand geloven dat hier ijs ligt, ook niet toen we vertelden dat het allemaal pri ma was. Maar we laten heus niet vijf-, zesduizend mensen hier naar toe komen als de tocht niet door kan gaan." Koopmans zag zaterdagmor gen in het donker een kleine ze ventienhonderd tourrijders ver trekken voor wat voor hen de dag van het jaar moest worden. „Ongeveer dertienhonderd heb ben zich ingeschreven voor de tweehonderd kilometer", zegt hij als hij in zijn auto over het ijs naar de achterste stempelpost rijdt, vlak na de zogenaamde Dolomieten-bliek waar het de hele dag koud blijft omdat de bergen de zon tegenhouden. „De rest heeft zich ingeschre ven voor de Vijftig, de honderd of de honderdvijftig kilometer ingeschreven. Elke afstand mag, als de rondes van 25 kilome ter maar worden uitgere den." Uit Leiden en omgeving zijn er volgens hem opmerkelijk veel toeschouwers. „Zo'n twee honderd, schat ik", aldus Koop- mans. „Ook uit het Westland is een grote afvaardiging aanwe zig." Toerrijders De alternatieve Elfstedentocht van zaterdag was alleen be stemd voor de toerrijders. „Het is vooral geen wedstrijd", zegt Koopmans. „Hoewel er bij zit ten, die de tocht wel als zodanig beschouwen. Het gaat om de persoonlijke records, merk je. telkens weer. Je hoort er een he leboel zeggen van 'hij heeft een slecht pr'. Eerst begreep ik nooit waar ze het over hadden, dacht ik aan public relations. Het was dus: persoonlijke record. Ze kunnen in het peloton heel so ciaal zijn, maar ze meppen el kaar ook van de stempeltafel af." Mede-organisator Fred: „Het is soms net een horde wil de beesten." Nadat tijdens de tocht van vorig jaar een van de vrijwilli gers in het gedrang bij de tafel dwars door de moonboots een schaats in het scheenbeen kreeg, zijn er planken voor de stempeltafels bevestigd. „We moeten onze mensen bescher men", aldus Koopmans. Dat het dan toch nog mis kan gaan, merkt Jan Slootweg uit Wasse naar, lid van de Warmondse Ijs- club. Hij wordt pardoes onder De leden van de Warmondse Usclub vertrokken bijna allemaal dinsdag per bus naar de Weissensee, aan de voet van de Dolomieten in Oostenrijk. Deelnemers uitgeput na alternatieve Elfstedentocht voor toerrijders op Weissensee Vooral blijven eten en drin ken, is het motto van de toer rijders. Met graagte pakken ze bij de verzorgingsposten de bekertjes AA-drink en soep aan. Ze weten dat het water voor de drankjes uit het meer komt. Hoe het pre cies in zijn werk gaat, realise ren zich echter weinigen. Achter iedere verzorgings- post is een groot gat in het ijs gezaagd. Op het moment dat de voorraad water opraakt, lopen de vrijwilligers van de SWM met emmertjes naar het gat toe. Niemand zal er echter een ziekte van oplopen. Het wa ter van de Weissensee is zui verder dan het drinkwater in Nederlandse steden als Am sterdam en Rotterdam. De Weissensee is beschermd na tuurgebied en de bewoners van de dorpjes erom heen zijn er zuinig op. Zo mag er bijvoorbeeld niet met motor boten op het meer worden gevaren. De rommel die de schaatsers achterlaten, wordt consciëntieus opgeruimd. Wat wordt geloosd tijdens de plaspauzes wordt in vaten opgevangen. Wat per onge luk ernaast is gcdnippeld, wordt uit het ijs geschept. „Let op je rommel", bena drukte Aan Koopmans tij dens de dagelijkse bespre kingen. „Wat je nu achter laat, zit volgend jaar mis schien in je bekertje drin ken." de stempeltafel geschaatst als hij in de kopgroep een stempel tje komt halen. De mindere schaatsgoden worden door de vrijwilligers uit voorzorg al naar een veiliger heenkomen verwe zen, als de kopgroep in zicht komt. „Er zitten in die kopgroep toch een heleboel toerrijders, die eigenlijk de wedstrijd zou den moeten schaatsen", zegt Francis Heemskerk van de War mondse IJsclub. „Maar ja, dan eindigen ze niet voorin en daar hebben ze geen trek in." Haar bewering wordt gestaafd door de eindtijd van de eerste man die zaterdag finisht. Slechts zes uur, 54 minuten en 29 secon den heeft hij er over gedaan. Ook van de Warmondse IJsclub rijden er een paar mee, die het niet slecht zouden hebben ge daan tijdens de wedstrijd van overmorgen (woensdag). Huub Slobbe uit Lisse finisht als ze vende met een eindtijd van zes uur en 57 minuten. John van Velzen, eveneens een van de snellere schaatsers van de Warmondse IJsclub, die voor in de middag nog redelijk fris het ijs afstapte: „Die mensen die pas tegen zessen binnenko men, hebben een veel grotere prestatie geleverd. Die zitten vaak helemaal stuk, die hebben er echt voor moeten werken. Onder die echte toerrijders is de saamhorigheid trouwens wel veel groter. Als er eentje stuk zit, dan wachten ze, praten ze op hem in en sleuren ze hem des noods over de finish heen. Dat zie je in die snelle groepen niet gebeuren. Daar heb je nauwe lijks tijd om tegen elkaar te pra ten. En als je per ongeluk ie mand snijdt, zijn er direct strubbelingen. Dan krijg je meteen van alles naar je hoofd." Angina Als er een van de Warmondse IJsclub van te voren niet wist of ze de alternatieve Elfsteden tocht zou uitrijden, is het Fran cis Heemskerk. Vorige week werd ze geveld door angina. Ze had de schaatsen dinsdag wel meegenomen naar Oostenrijk, maar twijfelde er zelf aan of ze aan de start zou verschijnen. Tijdens de training op vrijdag, stapte ze al na tien kilometer het ijs af. Iedere nacht had ze wakker gelegen van de zenu- vyen, tientallen keren was ze het bed uitgestapt, naar de wc ge gaan. „Gek eigenlijk", zegt ze de avond van te voren. „Ik weet nu al dat ik tweehonderd kilometer niet red, ook al heb ik er het he le jaar naar toe geleefd. Dus waarom zou ik zenuwachtig zijn. Zoals ik me nu voel, sta ik morgen niet eens aan de start." Toch treft ze 's avonds haar voorbereidingen: veel eten (spaghetti), lderen klaarleggen, uitrekenen hoe laat ze moet op staan om nogmaals veel te eten en de stapels kleding en zeem leren stukken aan te trekken. Op de dag van de tocht besluit ze de gok te wagen. Om vijf uur stapt ze uit bed, anderen zijn zelfs nog vroeger. Om half ze ven staan de schaatsers op het ijs te wachten op het startschot. Het is nog donker als ze op weg gaan. „Dat vind ik de heral diek van dit alles", zegt Piet Re- wijk, een Elfstedentochtvete raan uit Lisse, die samen met zijn zoon Paul naar Weissensee is gekomen. „In het pikdonker dat ratelen van de schaatsen over het hobbelige ijs. Dan word ik echt wakker. Niet als ik daarvoor zit te prutsen met mijn eten en mijn lderen." En wakker dienen de schaat sers te zijn, in de vroege och tend. Het ijs is dan weliswaar nog hard, maar de vele scheu ren maken het moeilijk om overeind te blijven. Toch gebeu ren er de eerste ronde als het nog donker is geen ernstige ongelukken. Hier en daar ver schijnen de eerste plekken bloed op het ijs maar de ambu lances en de paraat staande he likopter hoeven niet in actie te komen. In de eerste hulpposten moet hier en daar slechts een snee worden gehecht. De Stichting Winter Mara thon heeft zich uit voorzorg wel terdege voorbereid op ernstige ongelukken. Zo is er een me disch team uit Nederland over gekomen onder leiding van een chirurg van het brandwonden centrum in Beverwijk. „Dat klinkt misschien raar, een chi rurg uit Beverwijk maar we heb ben er veel baat bij", zegt Aart Koopmans. „Ernstige bevriezin gen hebben hetzelfde effect als ernstige brandwonden Het komt echter niet zo ver dat de chirurg zijn kennis moet gebruiken. Als het licht wordt, loopt de temperatuur in de zon al snel op tot iets boven het vriespunt. Zo ontstaan er ideale omstandigheden, omdat John van Velzen, Paul Rewijk en Jan Wassenaar van de Warmondse Us club nemen bij een verzorg!ngspost de nodige voedingsstoffen. zoals je wel vaker ziet in winter- boven nul nauwelijks wordt sportgebieden door de hoge aangetast. Anders dan twee jaar ligging het ijs bij temperaturen geleden toen het bij de start Samenwerking in het peloton. Organisator Koopmans: „Ze kunnen in zo'n groep heel sociaal zijn, maar ze meppen elkaar van de stempeltafel af." FOTOS ANNET VAN AARSEN 26 graden vroor zijn er dit jaar behalve tijdens de eerste ronde ook geen schaatsers te bekennen met ijspegels in de baarden en aan de bivakmut sen. Wat de temperatuur betreft dus weinig ontberingen. Kunstschaatsen De bewoners van Techendorf en de omliggende dorpjes aan de Weissensee, die in de loop van de dag naar het uitgezette parcours komen, snappen nau welijks iets van wat hun gasten bezielt. In de sportwinkel in Techendorf staan alleen wat hockey- en kunstschaatsen in de etalage. Schaatsen is een ta melijk onbekende sport rond het meer, althans tot precies vijf jaar geleden de alternatieve elf stedentocht voor de eerste keer op de Weissensee werd verre den. „Dat krioelt daar maar als mieren over het meer heen", zegt een pensionhoudster. „Gekke Nederlanders?" vraagt een collega van haar. „Dat hoor je mij niet zeggen maar ik denk het stiekem wel." Herr Koch uit Techendorf: „We zijn het lange afstandschaatsen niet gewend, we zijn meer opgegroeid met skiën. Ik heb het wel eens ge probeerd, maar ik kreeg al snel last van mijn voeten." De Weissensee wordt door de be woners zelf dan ook voorname lijk gebruikt voor een sport als curling en nu en dan eens een rondje op de kunstschaatsen. Toch kun je zeggen dat de Weissenseers uitermate tevre den zijn over het evenement. Techendorf zevenhonderd zielen groot herbergt gedu rende twee weken enkele dui zenden schaatstoeristen. Vol gens een plaatselijke krant le vert dat miljoenen op, terwijl in de omliggende gebieden mo menteel nauwelijks een cent wordt verdiend aan het toeris- Bovendien biedt de tocht voor de toeschouwer vermake lijke taferelen. De Oostenrijkers, nu en dan in Lederhoscn. zitten lekker aqn de kant te kijken, voorzien van braadworst of een half haantje, bier of schnaps. De goede opletters onder hen za gen zeven keer een man op houten doorlopers voorbij- schaatsen. „Dal achtste rondje doe ik maar niet meer", zegt hij als hij in de schemering het ijs afstapt. De man blijkt nogal wat oponthoud gehad te hebben door verkeerd geslepen schaat sen. „Ik kreeg kramp, toen heb ik mijn nieuwste doorlopers maar verwisseld voor de ouwe." De Warmondse IJsc lub net als bijvoorbeeld de ijsclubs van Zoeterwoude, Alkemade en Haarlem goed vertegenwoor digd doet het boven ver wachting. Gerard Heemskerk (geen familie van naamgenoot Francis) reed bijvoorbeeld de tweehonderd in plaats van de honderd. ,,Als het nog licht was geweest had ik nog een rondje gereden", zegt hij. Anders dan veel andere schaatsers, stapt hij soepel het ijs af. Onbegrijpelijk, vinden zijn clubgenoten. De he le afstand schaarste hij diep, bij na met zijn neus over het ijs. „En wij telkens maar zeggen dat hij rechtop moest", zegt Hans Hogervorst. „Dit is niet nor maal. Een normaal mens krijgt op die manier last van zijn rug." Stuk Francis komt als laatste van de Warmonders binnen, helemaal stuk. Volgens haar clubgenoten, die bij de finish stonden te wachten, wist ze nauwelijks meer wat ze deed. Die moesten haar van het ijs aftillen, zeggen wat ze moest doen. Ze hebben haar in het hotel op een stoel gezet, uitgekleed, en onder de douche gezet. Later op de avond zegt ze: „Ik ben na het eten een tijdje op bed gaan lig gen. Niet om te slapen maar om nog eens na te denken over wat er allemaal is gebeurd. Iedere keer zag ik weer voorbijkomen hoe het ging bij de finish. Hoe ze me allemaal stonden op te wachten. Hoe Fer en Carla (wedstrijdrijders) de laatste ron de naar me op zoek zijn gegaan en me naar de finish hebben gesleept. Ik mocht beslissen, zij hielden mijn tempo aan. Ik moest daarvoor echt telkens op zoek naar anderen om achter te hangen. Ik was zo kapot. Ik heb vanaf de eerste ronde van ronde tot ronde besloten of ik door zou gaan. De laatste ronden heb ik bij elke post mijn schaatsen uitgedaan, dan moest ik even wieberen met mijn tenen. Ie dereen had tranen in zijn ogen, toen ik over de streep kwam. en ik huilde zelf nog net hardst. Het was zo mooi allemaal." Clubgenoot Corrie: „Ze heeft veel alleen gereden en dat is hardstikke moeilijk. Dat heb ik vorig jaar ook gedaan en dat ging veel zwaarder dan dit jaar. Nu zat ik lekker in een groepje. Dan word je als het ware meeg- zogen, hoef je nauwelijks moei te te doen. Zo vreemd, heb je lang op het ijs gestaan, maar het is toch omgevlogen. Het is heel onwerkelijk, gewoon in droom voorbijgegaan." Ondanks een relatief makke lijke tocht voor velen, besluiten de Warmonders niet naar de tent bij de finish te gaan. waar als afsluiting een 'blarenbal' is georganiseerd, compleet met schlager-zanger. De vermoeid heid blijkt toch nog te hebben toegeslagen. Of, zoals één van de Warmonders zegt: ..Als ik mijn ogen dichtdoe, zie ik al leen maar scheuren

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27