Keukenapparatuur mag weer 'gezien' worden Leven en wonen Tarwekiemen op tafel 'Grunge' Fabrikanten zwichten voor druk activisten Glasplaten en extra lichtje in koelkast Krak MAANDAG 25 JANUAR11992 25 REDACTIE: •HENRIETTEV TUIN Welvaart en wereldwijde handel in fruit en groente hebben er voor gezorgd dat wij geen tekorten meer kennen aan vitamines, als we terminste een heel klein beetje ons gezonde verstand gebruiken. Maar ook zonder speciale tekorten kan gezond eten geen kwaad. Dus vullen we onze welvaartshap af en toe aan met kiemen die we zelf gekweekt hebben. Ze zijn er in soorten, maar deze keer proberen we het eens met doodgewone tarwe. Koop die wèl in de reformhandel en niet in de zaadhandel. De laatste zijn vaak bespoten met gif om ze te ont smetten. Zoek dan een royale weckpot of een inmaakglas met flinke bodem. Maak vooral goed schoon, was de tarwekorrels onder stromend water in een zeef en leg een laagje korrels van een halve centimeter hoog onder in de schone pot. Giet er zoveel water bij tot dat 5 cm hoog in de pot staat. Laat de korrels nu een hele nacht of anders ongeveer 12 uur weken. Span een stukje gaas of nylonkous over de opening van de pot en giet het water af. Zet het glas met de geweekte korrels op een warme, liefst donkere plaats, maar vergeet vooral niet om elke morgen en elke avond de tarwekorrels even te spoelen. Dat gaat makkelijk als er een dun laagje nylon over de pot is gespannen. Na drie dagen wordt er slechts eenmaal per etmaal gespoeld om de verzuring van de kie men tegen te gaan. Dan wordt het een kwestie van goed kijken. Zodra de kiemen een halve tot een centimeter groot zijn, zijn ze klaar voor consumptie. Ze smaken ook zonder enige toevoeging lekker zoet. Ze kunnen naar wens aan salade, yoghurt, muesli, zelf te bakken brood en pannekoeken toegevoegd worden. Ze zijn rijk aan vitamines die zich tijdens het kiemproces vormen, vooral ook aan vitamine C en kinderen zijn er meestal dol op. LEZERSVRAAG Al meerdere keren heb ik mijn dierbare lezers verzocht om me niet voor schier onoplosbare raadsels te plaatsen. Dat gebeurt als ik heel- of halfverdroogde bloemen en bladeren in de enveloppe vind. Zo kreeg ik van MEVROUW MAAS-V.D. BIJL UIT HAARLEM een aantal vrijwel 5-hoekige bladeren afkomstig van een forse boom- vormige plant. Die had ze zelf gekweekt uit een op straat gevonden peul. Daar zit ik dan met: 5-hoekig, uit lange peulvrucht afkomstig en boomvormig. Ik gok op de Catalpa oftewel trompetboom uit de familie van de Bignoniaceae. Als dat zo is, dan is de forse plant van mevrouw Maas vorstbestendig en wordt het een boom van wel 6 meter hoog. Maar momenteel verblijft de plant binnenshuis, is dus verwend. Daarom zou ik willen adviseren om deze plant pas half mei, na de nachtvorsten een plaatsje in de tuin te geven. Wat aeg ik? Plaatsje? Neen, forse plaats. Als het inderdaad een Catalpa is. Dat nu is de gok. Die arme MEVROUW SCHAUIKES UIT HAARLEM heeft van de 40 geraniumstekjes maar 8 overgehouden. Wat was er mis? Ik denk te veel water. Eerst moeten de stekken altijd even drogen. De stengel bevat veel vocht en na een paar uur dekt de stek zelf zijn wond af met een heel dun vliesje. Dan is er minder kans op rot. Bovendien moet de stekgrond (er is speciale stekgrond in de handel) luchtig, iets vochtig maar vooral niet te nat zijn. In het vroege voorjaar kan men met succes de uitlopers van de overwinterde geraniums nog stekken. Ongeveer 8 cm lang, afsnijden vlak onder de aanzet van een blad, blad verwijderen behalve de drie bovenste, enkele uren laten dro gen enzovoort. Lukt in 9 van de 10 gevallen, dat weet ik uit erva ring. Tenzij het hanggeraniums zijn. Die stekken moeilijker. Dan is het percentage geslaagde stekken iets kleiner. Tweede vraag: gaat de Skimmia dood als men er een takje afknipt? Geen sprake van. Bij strenge vorst is er kans dat de tak waaraan we hebben zitten knip pen iets invriest. Clivia's zijn kennelijk in de mode want nu is er weer een vraag over Clivia's. Deze keer doet de plant van mevrouw VAN HOEKEN UIT OEGSTGEEST het héél goed. Ze heeft zelfs zaad gevormd en dat moet altijd verwijderd worden, maar pas goed uitgerijpt als het in derdaad de bedoeling is om het te zaaien. In het voorjaar wordt op de normale wijze in de kamer gezaaid, maar het duurt vijf jaar eer deze zaailingen gaan bloeien. Handiger is het om eventuele zijscheuten op te potten en deze bloeien dan al na twee jaar. Het wordt dus kiezen voor het zaaiavontuur of voor een snelle vermeerdering. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. 'Grunge' noemen de Amerikanen de mode trend waarbij wordt te ruggegrepen op de tijd van de flowerpower, de hotpants, soulbroeken, overgooiers, gehaakte vestjes enzovoort En al die kledingstukken moe ten door èn over elkaar worden gedragen. Een zwerver is er niets bij. Al leen voor die 'zwer- verslook' moet wel een fors bedrag worden neer geteld als je die door een couturier als de Italiaan Raniero Gattinoni voor je laat samenstellen. Maar de verkleedkist op zolder, de tweedehands kleding zaak of de rommelmarkt leveren zeker hun aan deel in deze 'nieuwe' trend en voor beduidend minder geld. foto ap Grote vraag naar royaal bemeten koelmeubels De tijd dat elk apparaat in de inbouwkeu- ken achter een camouflagedeur verbor gen moest worden, lijkt voorbij. Een Franse fabrikant introduceerde onlangs op de Parijse beurs Arts Cuisine een serie keukenapparatuur die juist heel opval lend van design is en daardoor in elke keuken de aandacht trekt. THEA WAMÉLINK Niet alleen doordat de deuren van ovens en af wasmachine ongeveer een centimeter uit het kastenffont naar voren springen, maar boven dien door het gebruik van materialen als (al dan niet gelakt) aluminium en roestvrijstaal. Door het toenemende gebruik van magnetron en diepvriesprodukten is er vraag naar royaal beme ten koelmeubels ontstaan. De Amerikaanse koel kast met dubbele (vleugel) deuren maakt furore. Hij leent zich niet zo goed voor inbouw en wordt daarom meestal vrijstaand of tussen een 'kasten- batterij' geplaatst. Maar dit type kasten is wel te koop met deuren in een keur van verschillende en soms zeer opvallende kleuren, zodat het ap paraat qua uiterlijk harmonieert, of juist contras teert met de keukenmeubels. Het valt te verwachten dat de vraag naar dit type koelkast zal toenemen. Wie zo'n forse koelkast heeft, dikwijls ook nog voorzien van een drank endispenser en/of ijsblokjesautomaat, wil hem over het algemeen juist graag laten zien. Alles mag en kan Het strakke en gesloten keukenfront wordt ook nog op andere manieren doorbroken. En dat ver schijnsel kennen we al enkele jaren. Door kasten met dichte deuren te combineren met open kas ten of types met glasdeuren. Het complete kook centrum, tussen twee werkbladdelen geplaatst, Kookcentrum van Alno, 125 cm breed, dat overal tussen geplaatst kan worden. Er is ook een uitvoering van 95 cm breed. foto cpd heeft zijn intrede gedaan. Want het hoeft niet meer allemaal naadloos aan te sluiten. Alles mag. En alles kan bovendien. Fabrikanten bieden kopers van keukens en appa ratuur steeds meer mogelijkheden hun keuken een geheel eigen persoonlijkheid te geven. Daar bij valt vooral op dat in het totale bedrag dat voor een inbouwkeuken wordt uitgegeven, de appara tuur een steeds groter aandeel krijgt. Erkenning Uit onderzoek blijkt dat bij aanschaf van een keuken 50 procent van de besteding naar de keu- kenmeubelen gaat, 40 procent naar de appara tuur en 10 procent voor rekening van de bladen komt. Dit hoge bedrag voor apparatuur zit 'm niet zo zeer in het feit dat men zoveel meer toe stellen koopt (afgezien van de afwasmachine die pas het laatste decennium doorbreekt) maar wordt vooral veroorzaakt door de aanschaf van betere en duurdere apparaten. Uit het feit dat die weer mogen worden gezien mag bovendien blij ken dat men de functionaliteit van keukenappa raten weer erkent en naar waarde weet te schat ten. 'Niet-door-kinderen-gemaaktetiket' op tapijt Kopers in Europa en de VS kun nen binnenkort aan Indiase ta pijten aflezen of ze al dan niet door kinderen zijn gemaakt. Als er aan de produktie van een ta pijt geen kinderhand te pas is gekomen, zullen Indiase fabri kanten er een etiket 'Niet door kinderen gemaakt' aan bevesti gen. De fabrikanten zijn gezwicht voor de druk van activisten die in het Westen met succes cam pagne hebben gevoerd tegen kinderarbeid in met name de tapijtindustrie. Een panel waar in tapijtfabrikanten, activisten tegen kinderarbeid en enkele tapijtimporteurs zitting hebben, controleert of de tapijten daad werkelijk uitsluitend door vol wassenen zijn gemaakt. „De eerste tapijten met een merkteken zullen eind maart, begin april van dit jaar op de markt komen", zegt Kailash Sa- tyarthi, voorzitter van de Zuid- aziatische Coalitie tegen Kin derslavernij (SACCS). SACCS coördineert de regionale cam pagne om bijna een miljoen kinderen te bevrijden uit weef- ateliers in India, Pakistan, Bangladesh en Nepal. Zo'n 300.000 kinderen wer ken in India als tapijtwever. De meesten werken in de noorde lijke deelstaat Uttar Pradesh in het gebied Mirzapur-Bhadohi, waar meer dan 90 procent van Lichaamcrèmes Harriet Hubbard Ayer komt met 4 lichaamsverzorgingsproduk- ten. Een zachtschuimende peel- ingcrème: een massagecrème een speciale emulsie die ver slapping van de huid tegengaat en een serum voor 'probleem zones'. Wie het gehele pro gramma aanschaft, is bijna 300 kwijt. de mooie handgeknoopte In diase tapijten wordt vervaar digd. De kinderen, van wie sommigen pas vier jaar zijn, worden in groepen geronseld door koppelbazen die hiervoor naar dorpen in de meest achter gestelde en armoedige streken van het land trekken. Veel kin deren zitten voor hun hele le ven aan hun werkgever vast, omdat zij met hun arbeid kleine leningen moeten afbetalen die aan hun ouders zijn verstrekt. Ze worden gedwongen acht of meer uur per dag, zeven da gen per week te werken in weefateliers die slecht verlicht en geventileerd worden. De kin deren krijgen armzalig weinig betaald: het equivalent in India se roepies van 40 cent is geen uitzondering. De tapijtexport le vert India jaarlijks voor 250 mil joen dollar aan buitenlandse deviezen op. Naast een merkteken zullen de etiketten computerinforma tie bevatten over niet alleen de tijd en plaats van produktie maar ook het specifieke weefa- telier waar het tapijt is gemaakt. De produktiecentra zullen re gelmatig worden geïnspecteerd door vertegenwoordigers van de fabrikanten, exporteurs en non- gouvernementele organisaties (ngo's). Zij zullen er op toezien dat de eigenaars van weefate liers geen kinderen in dienst hebben, aldus Sathyarthi. De campagne tegen kinderar beid in de tapijtindustrie heeft de Indiase regering gedwongen alle weefateliers te laten regi streren om te zien in hoeverre de tapijtindustrie draait op kin derarbeid. De officiële Raad voor de Bevordering van de Ta pijtexport en de Vereniging van Indiase Tapijtfabrikanten me nen dat deze registratie zal bij dragen aan het uitroeien van kinderarbeid in deze sector. Maar dat wordt door Sathyarti afgedaan als „de maatregel ach teraf goedpraten". Glasplaten in plaats van roosters zorgen er voor dat de spullen beter blijven staan. foto cpd Het gebeurt u ook vast wel eens, dat de koelkast zó vol staat dat het lichtje er gens bovenin de kast nauwelijks nog kan functioneren en je dus moeilijk de weg kunt vinden naar het juiste pro- dukt. Bosch brengt nu koelkasten waar in twee lichtpunten zijn aangebracht, één boven in de kast en een tweede in de zijwand. Bovendien is hierbij gekozen voor halogeenver- lichting, met een veel grotere lichtop brengst dan het tra ditionele koelkast (gloei) lampje. Zo kunnen we tenmin ste zien wat we zeg gen. Een tweede snufje in deze serie koel kasten vormen de antislipglasplaten in plaats van roosters. Zo staan zelfs de kleinste potjes altijd vlak. Het verschui ven van met vloei stof gevulde schalen gaat ook met min der golfbewegingen SPREEKUUR Eind vorige maand zagen we op tv een ernstig sportongeval. Een vol leyballer van de nationale selectie lag kermend op de grond. Zijn ene been stond in een akelige hoek, iedereen kon zien dat het was gebroken. Later bleek dat deze sporter al een brace om zijn enkel had. Een brace kan een gewricht vrijwel vastzet ten en diende bij hem om te voorkomen dat zijn enkelbanden, die toch al waren ge blesseerd, nog verder zouden beschadigen. Het vastzetten van een gewricht met be hulp van een uitwendig staketsel van fiber glas, plastic, aluminium, rekverband of waar het tegenwoordig ook van gemaakt moge zijn, gebeurt niet zomaar. Als een ge wricht instabiel is geworden na bijvoor beeld een ongeluk, kan de patiënt met be hulp van zo'n brace weer functioneren. Om het begrip 'instabiliteit' beter te begrij pen, even terug naar de bouw van een ge wricht. Als voorbeeld neem ik het kniege wricht, maar de principes gelden ook voor de andere gewrichten. Ieder gewricht is een meer of minder beweeglijke verbinding tus sen botstukken. Er worden meerdere soor ten gewrichten onderscheiden, bijvoor beeld het kogelgewricht waar schouder en heup voorbeelden van zijn. De knie is een draai-schamiergewricht, dat kan buigen en strekken, maar geen cirkels kan maken. Het kniegewricht bestaat uit twee botstuk ken, het dijbot en het scheenbeen. De uit einden van het dijbeen zien eruit als twee knobbels, zoals een bot in een stripverhaal heeft, en die rusten op de bovenkant van het scheenbeen, dat vrij vlak is. Schema tisch twee bollen op een plank, en dat kan alle kanten op glijden, het benige gewricht is dus instabiel. Daarom is het aan alle kan ten verstevigd met banden. De kniebanden bevinden zich aan weerszijden en dwars door het gewricht heen. Deze laatste zijn de kruisbanden. Voor verdere stabiliteit nog twee menisci, die zo vaak bij voetballers aan barrels gaan. Om het gewricht bevindt zich, als een stevige manchet, het ge wrichtskapsel. Al deze banden en kapsels geven het benige gewricht zijn stabiliteit. Is nu één of meer banden gescheurd, dan moet de stevigheid van buiten worden aangebracht. Een brace. Deze hulpmiddelen worden niet alleen ge dragen door mensen die er uitsluitend klei ne ommetjes mee maken. De professionele en semi-professionele sporters gaan met hun ledematen in de tape het veld op of de zaal in, nog voordat zij werkelijk zijn gene zen. Er staan grote belangen op het spel, medailles gaan aan je neus voorbij als je niet meespeelt en bovendien, er kan toch niets gebeuren? Die enkel, die knie, die vin gers zitten toch stevig ingepakt? Inderdaad, met het ingepakte gewricht kan weinig meer gebeuren. Maar als een speler slecht neerkomt na een val, of onderuitge haald wordt, dan komen er grote krachten vrij. Krachten die een blessure kunnen ver oorzaken. Als het 'eerste station', vaak de enkel, niet kan buigen of zwikken of des noods een band kan laten scheuren, zoeken de krachten het hogerop. En helaas, de ge volgen zijn dan vaak veel ernstiger. U hebt daarvan een wel heel ongelukkig resultaat kunnen zien op tv: het scheenbeen brak even boven de brace, die tot doel had bles sures te voorkomen. Als u nog gaat skiën dit seizoen, dan trekt u ongeweten ook braces aan. De moderne skischoenen zitten zo stevig om de voet dat ze als een extreme stabilisator van het en kelgewricht werken. Vroeger, toen de schoen nog niet als een blok beton tussen ski en voet stond, kwamen de pechvogels terug uit de sneeuw met gebroken enkels of gescheurde enkelbanden. Tegenwoordig is enkelletsel bij alpine skiën een zeldzaam heid. De.meest voorkomende letsels zitten nu hoger: breuken van het scheenbeen, breuken van het scheenbeenplateau (waar de dijbeenknobbels op rusten) en niet te vergeten bandletsels van de knie. Vaak zijn meerdere banden gescheurd en is ook een meniscus beschadigd. Al deze breuken en scheuren betekenen voor de ongelukkige die ze heeft opgelopen een langdurige zaak. Als het letsel ernstig is, moet er geopereerd worden en revalidatie duurt vaak meer dan een halfjaar. Dat wil zeggen, binnen die tijd bent u wel weer op de been, maar voordat het allemaal weer net zo goed is als voor de val, bent u zeker nog een half jaar kwijt. Mariska Koster

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26