Veldkamp is geen allrounder meer Angenent niet langer blij als nummer twee Tijdnood speelt Jan Timman parten Sport Alphens schaaktoernooi trekt de nationale subtoppers aan MAANDAG 25 JANUAR11993 Heinzer in vorm voor WK veysonnaz/haus Franz Heinzer is in topvorm. De 30-jarige Zwit ser is klaar voor de verdediging van zijn wereldtitel in Mokiora. Zaterdag won de Helveet in Veysonnaz de derde afdaling om de wereldbeker in veertien dagen. Eerder was hij de snelste in Gar- misch-Partenkirchen en St Anton. Heinzer boekte zijn vijftiende succes op de afdaling in de strijd om de wereldbeker. Gisteren schreef de Oostenrijker Thomas Stangassinger in de Zwitserse plaats de slalom op zijn naam in 1.30,42 voor Alberto Tomba, die voor de vierde keer dit seizoen als tweede finishte. Derde werd Fogdoe. Marc Girardelli won de combinatie door een twaalfde en tiende plaats. Wereldrecord Lambert op 1000 meter CHAMONix De Canadese schaatster Nathalie Lambert heeft in Chamonix de snelste tijd ooit over 1000 meter short track gere den. Met 1.38,08 was ze sneller dan de Koreaanse Yang Lee Kim, die in november 1991 in Albertville tot 1.38,93 kwam. Seizoen voorbij voor Aad Grimbergen rijnsburg Het schaatsseizoen is voorbij voor Aad Grimbergen. De marathonschaatser uit Rijnsburg kreeg tijdens de wedstrijd om de KNSB-cup, vprige week in Assen, last van zijn knie. De 24-jarige schaatser uit de Dasia-formatie, die net hersteld was van een blessure aan het gewricht, liet zijn kwetsuur daarop on derzoeken. De resultaten van het onderzoek gaven aanleiding om te stoppen. „Het is niet mijn oude blessure. Maar hoe dan ook, ik ben weer meerdere weken uit de roulatie. Ik streef er niet naar om zo snel mogelijk op de schaats te staan. Dan bestaat na melijk de kans dat ik me forceer. Daar voel ik niets voor", aldus de onfortuinlijke Grimbergen. Schaker Illescas op drempel finale wijk aan zee» Het vergaat Miguel Illescas in Nederland beter dan Jan Timman in Spanje. De Spaanse grootmeester staat op de drempel van de finale van de Hoogovens Matches. Illescas ver sloeg gisteren in Wijk aan Zee in het eerste duel uit de halve fi nales de Estlander Oil op indrukwekkende wijze. Oil had een ex cuus. Hij was de dag ervoor in de weer geweest in de barrages van de kwartfinales tegen Sjirov, waarin hij met 1 1/2-1/2 zege vierde. Illescas had die dag vrij en keek scherp toe. Salov, num mer vier op de plaatsingslijst, kwam in het Russische onderonsje tegen zijn leermeester Karpov met wit niet verder dan remise. Ontwikkelingshulp EK slaat aan heerenveen Met Nederlandse steun traden relatief onbekende, en dus onbeminde, schaatslanden als Polen en Roemenië bij het Europees kampioenschap in Heerenveen op de voorgrond. De ontwikkelingshulp wordt in beide landen buitengewoon gewaar deerd. De resultaten zijn navenant. „Zonder hulp uit Nederland zouden we nooit deze prestaties kunnen leveren", zegt de Pool se coach Wieslaw Kmiecik die twee rijders bij de laatste twaalf had. Artur Szafranski werd negende, Jaromir Radke na een val op de 1500 meter elfde. „In theorie hebben we aardige mogelijk heden, maar in de praktijk hebben we deze hulp dringend no dig." De Poolse ploeg logeerde afgelopen weekeinde bij gastge zinnen in het nabij Heerenveen gelegen Sint Nicolaasga. Daar wèont ook de sponsor, bouwondernemer Harry van der Werf die de Oosteuropeanen al vijf jaar financieel steunt. Zijlstra redt gemoedsrust van Gemser Als allrounder telt Bart Veldkamp niet meer mee, maar desondanks hadden heel wat deelnemers geld over ge had voor zijn vierde plaats. Zo slecht deed hij het dus niet. „Ik heb geen super-toernooi gereden, maar ben wel content." De 25-jarige Hagenaar bekende gisteravond opgezien te hebben tegen de titelstrijd in Heeren veen. In de maanden voor het EK had hij nimmer het gevoel echt aan het schaatsen te zijn. „Als je op een schaal van 1 tot 10 aan zou moeten geven hoe groot mijn zelfvertrouwen was, dan zat ik nog onder de 1." De winnaar van de tien kilo meter in Abertville heeft een lange periode nodig gehad om te accepteren dat het met hem als allrounder gedaan is. „Ik dacht echt, dat ik nog een rol van betekenis kon spelen. Daar om bleef ik maar werken aan mijn 500 meter. Met de verve lende consequentie, dat ik op alle afstanden niet meer vooruit te branden was." Veldkamp zegt dit seizoen ook een soort na-olympische depressie mee te maken. In de vorige winter vrat hij bij wijze van spreken het ijs op. Dat is dit jaar niet het geval. „Nu moet ik me er echt toe aanzetten. Ik heb nu moeite om me op te laden. Misschien speelt ook mee, dat ik me nog heb proberen te plaatsen als wielrenner voor Barcelona. Ik heb geen afstand genomen en onvoldoende rust gehad na het vorige schaats-sei- zoen. Ik zal zoiets niet meer doen. Het is te veel van het goe de." Veldkamp was zaterdag op de 1500 opnieuw een 'harker'. Op de 5000 meter en 10.000 meter schaatste hij daarentegen wel naar behoren. „Ik moest toch wat laten zien. Ik kon het niet maken om pak 'em beet 6.50 op de vijf of 14.20 op de tien kilo meter te rijden. Dat heeft denk ik te maken met een soort over- levings-instinct. Er was geen weg meer terug. Met mijn 5000 meter was ik heel blij. Ik voelde dat als een overwinning op me zelf en dat is nog beter dan de concurrentie verslaan. De Haagse stayer ging er giste ren op de tien kilometer als een speer vandoor en reed tot de 7200 meter onder het wereldre cord-schema van Koss. Uitein delijk kwam hij uit op 14.49,81. Die tijd hield totdat Zandstra had gereden stand als Neder lands record. Veldkamp was content met die tijd. „Wie een week eerder tegen mij had ge zegd, dat ik 6.41 en 14.49 zou rijden, had ik 100.000 gulden beloofd. Dit geeft me vertrou wen. Vooral voor Lillehammer." Veldkamp weet vanaf dit mo ment zeker, dat hij als allroun der niet meer meespeelt. Rintje Ritsma daarentegen bevestigde in Thialf, dat hij er hfelemaal bij- hoort. De 'Hulk uit Lemmer' reed drie persoonlijke records, waarvan vooral zijn prestaties op de vijf en tien kilometer op zien baarden. „Ik kom steeds dichter bij de echte topjongens. Deze derde plek doet me meer dan die van vorig jaar, omdat dit toernooi kwalitatief op een veel hoger niveau stond. Er werd onaards hard gereden. Daar zijn gewoon geen woor den voor", aldus Ritsma, die op een fractie de tweede plaats miste. „Daar baalde ik wel van. Uiteindelijk heeft mijn 500 me ter me de das omgedaan." Hunyady Haar eerste schaatslessen kwa men Emese Hunyady goed van Emese Hunyady gaat er even bij liggen en geniet van haar Europese titel. pas. De pirouettes, rietbergers en axels die ze als achtjarig meisje op de ijsbaan van Boed apest in opdracht van haar moeder huilend instudeerde, leidden gistermiddag tot de meest originele en spontane huldiging die een Europees schaatskampioene ooit onder ging. Haar vrije kur betekende de afsluting van een tien jaar durende Duitse machtsperiode. „Het werd tijd", aldus Hunyady. Waar de eenling uit Oosten rijk de overwinning van haar le ven vierde, daar moest het 'gro te schaatsland' Nederland zich tevreden stellen met een bron zen vijf kilometer van Carla Zijl stra. Als enige van het Oranje trio slaagde de Groningse erin het eindWassement (zevende) te halen. „Dat is even flink slik ken," moest coach Henk Gem ser erkennen. „Voor onze repu tatie is dit niet goed." Juniore Barbare de Loor stond na drie afstanden nog als negende genoteerd, maar viel door haar matige drie kilometer buiten de boot. Ingrid van der Voort figureerde na drie disci plines op een achttiende stek. In Heerenveen kreeg Zijlstra de zekerheid dat de extra aan dacht voor haar techniek loont. „Het investeren begint zijn vruchten af te werpen. Ik heb gemerkt dat ik meer acceleratie in de benen heb dan er tot nu toe is uitgekomen", zei de aan voerster van de kernploeg. Bij de OS in Lillehammer, zo liet ze doorschemeren, moet het mo gelijk zijn nog duurder ereme taal binnen te slepen. Gemser uitte zich voorzichti ger. „Je moet je wel blijven rea liseren dat er een groot gat is. Ik durf wel te stellen dat dat gat over een jaar een stuk kleiner zal zijn." Het WK, over twee we ken in Berlijn, beschouwt Gem ser ook als niet meer dan een tussentijds meetstation. In de Duitse hoofdstad zal Gemser het zonder De Loor moeten stellen. De Hoogwoudse heeft naar eigen zeggen de komende weken al haar aandacht nocjig voor haar havo-studie. Van kwalificatiewedstrijden of lange gesprekken om de open WK- plaats in te vullen, wil Gemser niets weten. De BCK wees daar om gisteravond voor de vacatu re De Loor de Groningse Tina Huisman aan. In een bloedstollende partij is Jan Timman zaterdagavond on deruit gegaan tegen zijn Engelse rivaal Nigel Short. In het eind spel speelde tijdnood de Neder landse grootmeester parten. Hij slaagde er niet meer in om een geschikt verdedigingsplan te bedenken. Daardoor heeft hij een 5-4 achterstand opgelopen, die hij in de resterende vijf par tijen moet trachten goed te ma ken. Aanvankelijk was Timman op dreef. Bij de 14e zet lanceerde hij iets nieuws en iedereen dacht dat hij dit goed had voor bereid. Maar Short liet zich daarna van zijn beste zijde zien. Hij gooide er een serie pionnen tegenaan om het initiatief te be houden en plotseling moest Timman alle zeilen bijzetten om de naderende zwarte ko- ningsaanval te pareren. Uitein delijk slaagde hij erin het ergste te voorkomen, maar daarvoor moest hij flink wat materiaal in leveren. Misschien was het moeilijke eindspel nog wel te houden geweest, maar in de laatste fase verloor onze landge noot totaal zijn greep op de si tuatie. De zwarte torens dron gen met geweld binnen en toen was de Nederlandse vesting vol komen kansloos. Wit: J. Timman Zwart:, N. Short 9e matchpartij. Spaanse Partij, Ruilvariant 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. Lxc6 (Hij kon verwachten dat Short ditmaal tot de tanden gewa pend zou zijn. Waarom niet 4. La4 Timman beheerst ook de andere varianten van het Spaans uitstekend.) 4...dxc6 5.0-0 Pe7 (Van Keres afkomstig. Dit sys teem kan tot grote complicaties leiden. Timman gaat erop in; hij is niet bang.) 6. Pxe5 (Het kan natuurlijk ook rusti ger, bijv. met 6. d4.) 6...Dd4 7. Dh5 (Nog onlangs had de Let Ro- sentalis in Groningen tegen Jeroen Piket weinig succes met 7. PJ3 Dxe4 8. Pc3 Dg6 9. Pe5 Df5 en zwart stond goed.) 7...g6 8. Dg5 Lg7 9. Pd3 (Het is bekend, dat 9. Pf3 Dxe4 10. Tel Db4 niets ople vert.) 9...f5 10. e5 c511.b3 h6 lil lil 11 x A E Ill lil II! lil 0 if! lil lil Pi s N (Na 11 ...Dxal 12. Pc3 b6 13. Lb2 Dxfl+ 14. Kxfl is de witte dame sterker dan de beide zwarte torens. Er zijn voorbeel den van.) 12. Dg3 (Tot zover staat het in de handboeken, die vervolgen met 12...ff 13. Dxd4 cxd4 14. Lb2 Lf5 met ongeveer gelijke kan sen.) 12...f4 13. Df3 Lf5 (Dat lijkt gewaagd, maar zwart mag in geen geval zijn da me laten verdrijven en 13... Dxal 14. Pc3 is nog steeds gun stig voor wit.) 14. Dxb7 (Een ruim twintig jaar oude partij Vladimirov - Ivanov ging verder met het rustige 14. Lb2 Dd5 15. Dxd5 Pxd5 16. Pxc5 b6 met onduidelijk spel. Timman kende deze partij!) 14...Le4 15. Dxc7 (De derde pion. Het is moge lijk dat Timman deze positie bij de voorbereidingen onderzocht heeft, maar tot hoever?) 15...Lxd3 (Niet 15...Dxal 16. Lb2 Dxa2 17. Pc3 en wint.) 16. cxd3 Lxe5 (Nog altijd valt 16...D.yö/ 17. Pc3 Tc8 18. Dd6 in wits voor deel uit.) 17. Db7 Tb8 18. Dxa6 (Het is zelfs mogelijk dat Timman hier nog op bekend terrein was, maar de volgende zet zal hem verrast hebben.) 18...f3 (Interessant was 18 ...Dxal 19. Pc3 Lxc3 20. La3 Dxfl+ 21. Kxfl Ld4 22. b4!? en de situatie blijft onduidelijk. Misschien is in de ze variant 20. dxc3 Dxc3 21. Lxf4 kansrijker. Wit heeft dan wel een volle toren op het spel gezet. Thans dreigt \6...Dg4 19. Da4+ Dxa4 20. bxa4 Lxal en wint.) 19. Pc3 ZIE DIAGRAM (Als wit nu nog de dames kan ruilen is hij uit de problemen.) 19...fxg2 (Met \9...Lxh2+ 20. Kxh2 Dh4 21. Kgl Dg5 22. g3 Dh5 23. Da4+ K/8 24. Dh4 is zwart te laat.) 20. Tel 0-0 (Dreigt mat op f2.) 21. De6+ (Een sterker alternatief lijkt 21. Dc4+, maar na bijv. 21... Dxc4 22. dxc4 Ld4 23. Te2 Tf3 24. Lb2 Tbf8 25. Pdl Pc6 komt wit nog niet gemakkelijk los.) 21...Tf7 22. Pdl (Hij geeft de kwaliteit. Alge meen werd 22. Te2 verwacht. In dat geval kan zwart het met 22...Lc7 proberen. Er dreigt dan 23...DU4 24. h3 Df4 en het is de vraag of wit zich nog afdoende kan verweren.) 22...Dxal 23. Dxe5 Dxe5 24. Txe5 Pc6 25. Txc5 (Er moest in deze fase snel worden gespeeld. Het is moei lijk uit te maken of 25. Te6 Pd4 26. Txg6+ beter was.) 25...Pb4 26. La3 (De loper staat hier slecht. Timman gaf na de partij 26. d4 aan.) 26...Pxd3 27. Tc6 Ta8 28. Td6 (Ook geen goede. Hij had met 28. Txg6+ Kh7 29. Tg3 Pf4 30. Ld6 Pe2+ 31. Kxg2 Pxg3 32. hxg3 Txa2 33. Lb4 een vesting kunnen bouwen, die er redelijk betrouwbaar uitziet 28...Txa3 29. Txd3 Txa2 30. Pe3 Kg7 31. Kxg2Ta5 (Dit eindspel is moeilijk voor wit, omdat de pionnen kwets baar zijn. Bovendien heeft het paard geen goed steunpunt. Is het volkomen hopeloos? Helaas had Timman weinig tijd.) 32. Td4 Tb5 33. b4 Tbb7 34. Tc4 (In tijdnood een slechte zet. Hij had beter met 34. Kfl kun nen voortzetten.) 34...Tfc7 35. Tg4 (Een praktische kans was 35. Tc5 Txc5 36. bxc5 Td7 37. Kf3 Txd2 38. Ke4.) 35...Td7 36. h4 h5 37. Tg5 Txb4 38. d4 Tf7 39. Td5 Tb2 Wit geeft op. Vooral Short heeft voortreffelijk gespeeld! leiden jan brouwer de koning schaatsmedewerker Er was een tijd dat tweede en derde plaatsen Henk Angenent in vervoering brachten. Die tijd is voorgoed voorbij. Zaterdag bracht een tweede plaats de Alphenaar tot razernij. Niet vreemd na twee derde plaatsen in de meest recente wedstrij den. Zaterdag in Groningen be trad Haico Bouma het hoogste treetje van het ereschavot. Ri chard van Kempen uit Nieuw- veen werd derde. Net als vorige week zette Hai co Bouma iedereen te kijk. De 22-jarige Fries begroette zater dagavond reeds zijn derde zege van het seizoen. Iets dat nog niemand hem kan nazeggen. Bouma was attent toen Robert Vunderink halverwege de wed strijd in de aanval ging. Met Bouma reageerden tien andere schaatsers, waaronder Arnold Stam, Henk Pieterse en Evert van Benthem. Henk Angenent probeerde even later in zijn eentje naar de kopgroep te schaatsen, maar geplaagd door de storm en slecht ijs moest hij wachten op hulp vanuit de ach terhoede. Een achttal, met Richard van Kempen, Rick van der Hoorn en Edward Hagen in de gelederen, pikte Angenent op en sloot na een verbetert jacht aan bij de vluchters. De jury haalde na 90 van de 100 af te leggen ronden het verslagen peloton uit de strijd, waarna de 21 aan de fina le begonnen. Bouma was be ducht voor een eindsprint en vluchtte acht ronden voor de meet weg. Zijn ploeggenoten Vunderink, Ruitenberg en Ha gen lieten een gat vallen. Nie mand was bij machte het ge weld van Bouma te beantwoor den. Angenent wist dat hij geklopt was, toen hij een ronde voor de bel de achtervolging op Bouma inzette. „Ik heb gegokt en verlo ren", klonk het na afloop uit de mond van de zwaar teleurge stelde Angenent. „Ik dacht dat Haico door de harde wind wel stil zou vallen." De 25-jarige spruitenkweker heeft de moed op een overwinning nog niet opgegeven. „Ik kom steeds dichter bij een overwinning. Het moet een keer lukken." An genent krijgt het komende weekeinde twee kansen. Zater dag strijden de mannen van de lange adem op de kunstijsbaan van Eindhoven, een dag laten treden ze in Geleen aan. Bij de vrouwen ging de zege naar Lenie Dijkstra. De Friezin was in de eindsprint Petra Moolhuizen de baas. lolanda Grimbergen uit Rijnsburg won de groepssprint en ^jclde naar de vijfde plaats. Haar plaatsge note Henriëtte Vooys werd achttiende. Bij de B-rijders pak te Hubbo Kupper de bloemen. Hij dubbelde het peloton drie keer. Ruud Borst uit U-iderdorp, die vorige week tijdens het NK zilver won, eiste andermaal de tweede plaats voor zich op. Pe ter Paauw uit Rijnsburg gleed als tiende over de streep. Nigel Short (links) kijkt gespannen naar een zet van Jan Timman. Het Samson-toernooi van de Alphense schaak club ontwikkelt zich tot een evenement van al lure. Nu het vierkampensysteem is omgezet in de beproefde formule van het open Zwitsers, begint het evenement de aandacht te krijgen van de landelijke sub-toppers. Zo was zaterdag in de gerieflijke speelzaal van De Bron de aanwezigheid van nationaal jeugd kampioen Dimitri Reinderman opvallend. Neer- lands hoop in bange dagtjn benutte zijn rustdag in de open groep van het Hoogovens-toernooi voor wat extra training in Alphen. Een succes werd het optreden van de in Wijk aan Zee toch zo verdienstelijk opererende Reinderman overi gens niet. In de eerste ronde werd hij namelijk al gevloerd door een onbevangen spelende Lei- denaar Leenden Pols. Een neiderlaag die voor het talent aanleiding was, om de rest van de dag maar als 'verzetje' te beschouwen. Veel meer naar verwachting presteerde favo riet Erik Knoppert. De Utrechter is specialist in deze harde toernooivorm en maakte zijn faam ook nu weer waar. Na een vroege remise tegen Van der Weide beleefde Knoppert zijn moeilijk ste moment in zijn partij uit de de vijfde ronde tegen Leids kampioen Leon Konings. Toen de eeuwige student in dit duel echter het kritieke moment van een verloren alsnog winnend had doorstaan, was er voor hem geen vuiltje meer aan de lucht. Met 67. uit 7 werd hij onder de 48 deelnemers van de eerste groep overtuigend De tweede plaats was met zes punten voor Van der Weide, terwijl Dieks met 5uit 7 de derde plaats opeiste. Job Delemarre speelde een uitstekend toernooi, draaide lang in de top mee en werd pas in de voorlaatste ronde door Van der Weide gestuit. Met 5 uit 7 werd de jonge Leidenaar echter nog knap vierde. Raoel van Ketel. Erik van de Doel en Stefan van Blitterswijk konden met vijf punten even eens op een geslaagd optreden terugzien. Dienand van der l.aan was met 3 uit 7 de beste Alphen speler. In de B-groep (goed voor 70 deel nemers) ging de winst met 67 uit 7 naar W. Erens, met Noordwijker Dick van de Berg en A. Plantfeber met 6 punten als de en drie. Nederlaag in negende matchpartij tegen Nigel Short san lorenzo de el escorial

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23