Blessureleed deert Luba Leiden niet Pernix worstelt met vormcrisis Bollenstreek oppermachtig Meerkamptitel Van Veldhuizen Sport TOP middenmoter na winst op Sparta Vrouwen MSV naderen Lisse tot op twee punten MAANDAG 25 JANUAR11993 Hekkesliiiter Fides Pacta loopt nieuwe frustraties op Sterke slotfase van Sassenheimers LEIDEN. MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De topclubs uit de Leidse regio spelen dit seizoen een beschei den rol. TOP, De Danaïden en Fiks kwamen als enige tot pun- tenwinst, maar Pernix en Fides Pacta gingen royaal onderuit. De tweede- en derdeklassers waren beduidend beter op dreef. Pernix worstelt met een vormcrisis, bij VEO werd met 16-12 de tweede ruime neder laag op rij geleden. De Breed- veld-brigade verloor het duel in het tweede kwartier, waarin de achterstand van 3-1 via 6-2 naar 10-5 (rust) opliep. Coach Janko Breedveld zette Robin Arnoldus en Tan ja van Sluis in om de aanval nieuwe impulsen te ge ven. Dat bleek vergeefs want de thuisclub beschikte over zuivere vrouwen. Jeroen Wayenberg en Erica de Rooij waren met elk drie treffers nog het beste op dreef bij de verliezende partij. Hekkesluiter Fides Pacta liep bij Achilles nieuwe frustaties op met een 13-5 nederlaag. Fides speelde in de eerste helft niet eens zoveel minder dan de kop loper, want Frank Peter de Haas en Henk van der Waals zorgden tweemaal voor een voorsprong (0-1 en 1-2). Na 5-3 (rust) bleef het verschil tot 7-4 (Karin van der Blom) beperkt, maar daarna liep Achilles alsnog ver weg. De Danaïden was bijzonder wisselvallig in het duel met Sporting West. De formatie van Ruud Schreuder was bij vlagen heel produktief om dan weer minutenlang zonder schot aan te vallen. Heiko Locher (2), Bar- bro Heijman, Eric Kromhout en Richard Dikken maakten na 3-3 in de eerste vlaag 8-4, waarna het echter 9-8 (rust) en zelfs 9- 11 werd. Een nieuwe opleving resulteerde in treffers van Ingrid Slingerland, Paul Hüsken en Heiko Locher (2), goed voor 13- 11. In de resterende achttien minuten was alleen Richard Dikken nog eens trefzeker, maar zijn goal in de slotminuut was wel goud waard: 14-13 winst. Voor de derde keer op rij ver speelde Fiks in de slotfase de volle winst, want bij HKC ging een 14-16 voorsprong net nog verloren: 16-16. De Oegstgees- tenaren moeten het voorlopig zonder schutter Matthijs de Vis ser stellen, die door een enkel blessure voor lange tijd uitge schakeld lijkt. Hij wordt voorlo pig vervangen door routinier Nico van Weizen. Na een zwak ke start (6-1) kwam Fiks meer en meer in de wedstrijd (8-7 rust). In de tweede helft brach ten Jaép Rietdijk, Theo Vreeken, Henrik Hooimeijer en Marleen Boomgaard enige malen een voorsprong op het bord die maximiaal drie punten bedroeg (10-13 en 11-14). Tijdens de eerste helft maakte De Algeme ne een matte indruk bij Swift (A), dat evenmin imponeerde (4-3 rust). De Leidenaars hiel den na de hervatting langer bal bezit en konden daardoor ook betere aanvallen opzetten. Deze werden op 7-7 door Arnoud Lambooy (2), Brenda Venema, Ramond Terwiel en Edith Weij- mans naar behoren afgemaakt, zodat het 7-12 werd. Deze mar ge bleef tot het einde intact: 10- 15. KZ Leiden behaalde tegen DKC een krappe 14-13 zege dankzij een ijzersterke periode in de tweede helft. Coach Hen- ny Piket herinnerde in de rust (5-5) zijn ploeg eraan versnel lingen in het aanvalsspel in te bouwen om de tegenstanders uit te spelen. Dat werd in de volgende twintig minuten per fect uitgevoerd, resulterend in goals van Kitty de Wit, Aldo Spadon, Ronald Siera (2), Sabi ne Marquenie, Mickel Martens en invaller Martin Verhorik (14- 8). In de slotfase kwam DKC nog gevaarlijk terug. Tempo zag de kansen op pro motie danig stijgen door de ne derlaag van DKC, temeer daar de Alphenaren zelf ruim zege vierden over Rozenburg. Zij hadden een goede rebound door het goede opstellen van de vrouwen en veroverden ook menigmaal de bal door goed uitverdedigen. Joke Boot, Arian- ne Verweij, Ronald Drieduite, Martijn Hooijer en Rudolf de Jong verhoogden de 3-3 tussen stand in 9-4 en die voorsprong werd in de tweede helft uitge bouwd tot 19-9. Alleen Marjol ein de Jong kwam niet tot sco ren, omdat zij last had van een vingerblessure. Bijna de gehele wedstrijd moest Crescendo in de achter volging op TOV, dat maximaal tot drie punten uitliep (5-8 en 7- 10). De groen-witten hadden geen antwoord op het stevige voorverdedigen van de bezoe kers, waardoor erkende schut ters als Peter Baak, Henk en Wijnand Alberts (terug na bles sure) nauwelijks in stelling kon den worden gebracht. Gelukkig waren Arno Kooloos, Peter Baak en invaller Peter van Leeuwen in de slotfase wel eens trefzeker, zodat er toch nog een 11-11 ge lijkspel uit het vuur werd ge sleept. Pas in de laatste vijf minuten nam Velocitas afstand van ES- DO met goals van Jetske en Ron Goudsmit: 11-13. Het achttal van Wim van Poelgeest had veel moeite met het harde spel van de thuisclub en had na 0-1 (Jeroen van Driel) lange tijd geen voorsprong meer. Coach Wim van Poelgeest gaf opdracht om meer van afstand te schie ten en bracht met Steven de Ronde en Paul Meerburg verse aanvallers in het veld. Dat pakte in de laatste tien minuten goed uit, want in die fase volgden nog vijf doelpunten. Opperste concentratie bij Gerco Langelaan als hij aanlegt voor de straf- worp, waarmee TOP wegloopt naar 13-10. Langelaan had met zeven goals een belangrijk aandeel in de 20-14 zege van TOP op Sparta (N). foto henk bouwman SASSENHEIM BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER TOP lijkt bijtijds de steven te hebben gewend ten einde de gradatieproblemen te voorko men. Zaterdagavond won de ploeg van coach Theo Korpo raal met ruim verschil van hek kesluiter Sparta (N) en kreeg daardoor weer aansluiting met de middenmoot. In de wetenschap ook de ko mende twee jaar als coach bij TOP te werken, heeft Theo Kor poraal duidelijk voor de op bouw gekozen. Dat past in de beleidslijn van de ambitieuze Sassenheimse club, die in Ruud van der Horst (ook drie jaar bij getekend) een jeugdtrainer heeft, die menige club graag voor z'n selectie zou inhuren. In het eerste aanvalsvak speelden zaterdag twee zeventienjarigen, Linda Dannijs en Chantal van Duijn, met een gemak die een jarenlange ervaring deed ver moeden. Voor Dannijs was het echter pas het tweede optreden. Na twee minuten presenteerde ze de volle Wasbeek haar visite kaartje: 1-0. Toch speelde TOP in de be ginfase geenszins overtuigend. De rebound in het tweede aan valsvak was onvoldoende, waar door schutter Gerco Langelaan kwam te zwemmen. Achteraf schreef Korporaal de zwakke opening toe aan overconcentra- tie en ook de topscorer (zeven goals) liet in dezelfde bewoor dingen uit. ,,Ik moet de bal een paar maal goed in m'n handen krijgen om ontspannen te kun nen schieten," aldus Langelaan. Aad Wiegerink doorbrak na twaalf minuten de impasse en vlot na zijn 2-4 vielen er nog vijf TOP-treffers, waarvan reeds drie van Langelaan. De 7-5 voorsprong kon niet worden vastgehouden, ook al omdat het gevaarlijke N ij kerkse vrouwen viertal alleen ten koste van (vier) strafworpen kon worden afgestopt. Sparta kwam zelfs op 7-8 voordat TOP door goals van Mieke Tulcker en Ron van der Willik een voordelige 9-8 rust stand bereikte. Na de hervatting was het met de tegenstand van Sparta opval lend snel gedaan. Na 9-9 werd het 11-9 en 14-10, waarbij op nieuw het tweede aanvalsvak vier goals scoorde. Deze marge werd in de slotfase verder uitge bouwd naar 20-14. „Het ging erom vandaag", aldus een op geluchte Korporaal. ,Als je had verloren was het erg benauwd geworden. Nu blijven er vijf ploegen bij elkaar." Bollenstreek behaalde in de ere divisie een simpele 23-12 over winning op het zwakke VZV. In de eerste divisie kon Olympia '72 de goede prestatie van afge lopen week tegen Westlandia niet herhalen. In Arnhem won AAC 1899 met 19-17. HVS blijft het in de tweede divisie goed doen. Saturnus '72 had in Rid derkerk geen antwoord op de Stompwijkse aanval: 6-11. In de derde divisie kwam Foreholte in Gouda tegen Vires et Celeritas routine tekort: 18-14. De man nen van Saturnus kregen in de tweede divisie in Delft met een 16-17 nederlaag tegen EDH be slist te weinig. In de derde divi sie hield Rijnstreek in Naaldwijk met 21-21 stand tegen Westlan dia. Bollenstreek was op alle fron ten te sterk voor VZV. De 5-1 defensie met Ellen Warmerdam als stoorspeelster legde de toch al schotloze VZV aanval zo aan banden dat de afspeelfouten el kaar in hoog tempo opvolgden. Ellen Warmerdam scoorde dan ook viermaal met een breakout. In de eerste helft werd het doel verdedigd door Natasja Radder en in de tweede helft nam Ge- raldine van Dijk haar plaats in. Van Dijk verdraaide vlak voor tijd haar knie waardoor haar optreden komende week twij felachtig is. Voor Bollenstreek scoorden: Gerrie van Jaarsveld 7, Irma Vernooy en Nicoleta Bo- riceanu 6 en Ellen Warmerdam 4. Olympia '72 stuitte in Arn hem net als destijds in Wasse naar op de sterke keepster van AAC 1899, internationaal Anja Sol. Daarbij kwam dat top schutter Nicole Donners, haar vijf treffers van de zeven meter ten spijt, niet in haar beste doen was. Bijna had de tactische in greep van Roy van Gurp om de opbouwspeelsters van AAC 1899 vast te zetten met een kor te dekking succes, maar een zeer aanvechtbare strafworp deed Olympia '72 vijf minuten voor tijd de das om: 18-17 en 19-17. Voor Olympia '72 scoor den Nicole Donners 5, Angeli- que Schonk 4, Tieske van Dui nen, Conny van der Werf en Diana van Rooden 2. HVS had het tegen Saturnus '72 eigenlijk alleen maar te kwaad met de keiharde aanpak van de Ridderkerkse defensie. De progressie van de Stomp wijkse ploeg kwam in deze wed strijd vooral tot uiting in de wij ze waarop de agressieve verde diging van Saturnus '72 met een hoge balcirculatie werd stukge- speeld. De elf treffers die HVS scoorde waren een magere af spiegeling van het technisch surplus van de Stompwijksen. Voor HVS scoorden: Irma van der Bosch 5, Sylvia Hoevers en Hanneke Martens 2 en Gerda en Lenie van der Bosch 1. Foreholte zag kans om tegen Vires et Celeritas een 9-6 ach terstand door een 4-2 aanval om te zetten in een 10-10 stand. De routine van Vires gaf toen aanvallend de doorslag door slim aanspelen van de cirkel speelster: 18-14. Voor Foreholte scoorden Esther van de Nieu- werftiijk 9, Anja van der Ploeg 3 en Nicolette van Kesteren en Kim Geerlings 1. De mannen van Saturnus ga ven in Delft tegen EDH tot diep in de tweede helft de toon aan met vlotte combinaties en ijzer- sterk, goed getimed verdedigen waardoor de schutters van de Deftse ploeg vrijwel niet gevaar lijk konden worden. Dat lag overigens ook aan het in deze wedstrijd grandioos keepen van Rob Otten die zelfs vanaf de ze ven meter een obstakel van for maat vormde voor EDH. Triest was het daarom dat Saturnus in de slotfase van de wedstrijd de halve winst uit handen gaf door met een numerieke minder heid, vijf tegen zes veldspelers, verkeerd te passen waardoor EDH een breakout op een pre senteerblad kreeg aangeboden: 16-17. Voor Saturnus scoorden: André van Es 5, Jan Tielemans en Dan Olsen 3, Hans Blansjaar 2 en Dirk Klok en Nico Mooren 1. Rijnstreek troefde Westlandia in Naaldwijk af door een punt te pakken. Het was Mark Stigter die de kroon zette op zijn goede verdedigen als stoorspeler door de gelijkmaker (21-21) achter de Westlandia doelman te jagen. In dit gelijkspel hadden de beide keepers van Rijnstreek, Bart Uyttendaal in de eerste helft en junior Stfefan Lagendijk in de tweede, een belangrijk aandeel. Voor Rijnstreek scoorden: Ge rard Rijn 5, Bouke Witte, Sjaak van der Vlies en Mark Stigter 4, Wim Rijn 3 en Coen Olders 2. Vijf maanden geleden veroverde Remco van Veldhuizen bij de strijd om de wereld titels voor de jeugd in Seoul brons op de tienkamp. De 19-jarige Apeldoorner impo neerde in de Zuidkoreaanse hoofdstad door de afsluitende 1500 meter te lopen in 4.13,68. Zijn vermogen om het laatste on derdeel van een meerkamp nog bijzonder snel te kunnen afleggen, bracht hem giste ren in de IJsselhal in Zwolle ook zijn eerste seniortitel op de meerkamp. De zevenkamp bij dè mannen was door dat de posities voortdurend wisselden een, spannende aangelegenheid. Enno Tjepke- ma en Anthony Ott, twee clubgenoten van Lycurgus, bleven respectievelijk slechts 28 en 52 punten bij de kampioen achter. De vijfkamp van de vrouwen had nauwelijks niveau. Marjolein van Elk loste Esther Schouten, die zaterdag een volledige 'off day' had, met 3935 punten af als titelhoud- ster. Dè zevenkamp voor A-jongens was een compleet Alphense aangelegenheid. Chris Tamminga (Haag Atletiek) pakte de titel voor Theo Brave (AAV '36). De jaarlijkse strijd om de Hanzebokaal, die zaterdagavond in de IJsselhal werd ver werkt, leverde vroeg in het indoorseizoen een aantal goede prestaties op. Sven Ootjers veroverde de bokaal door 2,20 me ter hoog te springen. De eerstejaars senior boekte in vergelijking met bijna elf maan den geleden, toen hij in Den Haag met 2,16 meter voor de derde maal het junio ren record verbeterde, een winst van vier centimeter. Aantrekkelijk was het verspringen bij de mannen. Met veel spanning was uitgeke ken naar het heroptreden van Emiel Mel- laard en Frans Maas. Het duo traint na veel, overwonnen, blessureleed sinds ge ruime tijd samen. Als eerste doel hebben de twee atleten kwalificatie voor het WK indoor, dat van 12 tot en met 14 maart in het Skydome in Toronto wordt gehouden. De eis van 7,85 meter bleek in Zwolle voor het tweetal, dat duidelijk wedtrijdritme mist, nog niet haalbaar. Dicht in de buurt kwam wel Erik de Vos. De Noordhollander verraste zijn concurrenten in zijn tweede poging met 7,78 meter. De blessuregevoe- lige en daardoor in training nauwelijks te belasten De Vos kon zijn wedstrijd echter niet afmaken. Yvonne van Dorp van AV Holland ein digde in Zwolle op de 50 meter als vierde in 6.69 achter winnares Poelman van Argo '77 (6.39). Bij het verspringen werd Van Dorp tweede met een sprong van 5.78m achter Van der Roest van PSV (6.01 m). Clubgenote Marlies Koster behaalde twee vijfde plaatsen, bij de 60m sprint en het verspringen. Koster liep in de finale van 60m een tijd van 8.34 (8.30 in de halve fi nale). Bij het verspringen kwam Koster tot 4.91 m. De finale horden liep voor Koster uit op een teleurstelling nadat ze in de hal ve finale een persoonlijk record (9.48) ge lopen had. De atlete viel tot haar eigen ver bazing uit. Bataven-meisjes Elsemieke Roksnoer en Thirza Horn bereikten tijdens de Meer kamp voor B-meisjes een tiende en i vijftiende plaats. Ook sneuvelden er een viertal clubrecords. Roksnoer pakte er drie: de 60 horden (9,46), verspringen (4,89) en het totaal (2992). Horn eentje: ze stootte de kogel 10,80 meter ver. In Dortmund kwam Fabian van den Bar selaar op de 60m niet verder dan den i gende plaats. De Wassenaarse sprinter liep in de halve finale 7.12 nadat hij in de seri 6.80 had gelopen. Op de 200m liep de leet van Haag Atletiek 22.80 en behaalde daarmee een tweede plaats. Bertus Kerkvliet presteerde goed tijdens de Biesboschcross. De veteraan 2 legde be slag op de derde plaats in 33,46 minuut. Mede-bataaf Arie van Tol werd bij de vete ranen 1 elfde in exact dezelfde tijd. Luba Leiden houdt ondanks de blessureproblemen stand in de promotiedivisie basketbal. De Leidenaars rukten door de overwinning op directe concurrent Molen WSC (78-77) en het verlies van Voorburg en Zwijndrecht op naar een gedeelde derde plaats. De vrouwen van DVZ- Grasshoppers boekten een regelmatige zege in de elite A op Voorburg (56-45) en zien de play-offs steeds dichterbij komen. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De basketballers van Luba Lei den trekken zich niets aan van de smalle basis die de ploeg op het moment heeft. De blessures van Loet de Ruijter en Richard Zevenhoven zijn voorlopig nog niet over, maar het deerde de ploeg niet. Het lastige Molen WSC uit Waalwijk werd zater dagavond met hard werken ver slagen. Het zag er in het begin niet naar uit dat Leiden aan de thuiswedstrijd twee punten zou overhouden. Al vrij snel keek de ploeg van Tiemen Winkel tegen een 11-23 achterstand aan. Pas bij 18-31 begon het te lopen. Tien punten op rij verkleinden de achterstand tot drie punten en bij rust was de Waalwijkse ploeg bijna achterhaald: 42-43. Na de basketwisseling sloeg de balans door naar het voor deel van Leiden. In de 28e mi nuut werd de grootste voor sprong gemeten (66-51), maar Leiden verviel daarna in de fout door niet door te drukken. Mo len WSC sloop dichterbij. Sco ren deed Leiden alleen maar via de wederom uitstekend spelen de Diederik Hofstede en de aanvallend sterke Anthony van Eyk. Met nog zestien seconden op de klok wankelde Leiden. Bij 78-77 hadden de bezoekers bal bezit en kans om de wedstrijd alsnog te winnen. Door sterk te verdedigden verhinderde Lei den dat de opponent tot een schotpoging kon komen en bleef zo aan de goede kant van de score. Scores Leiden: Hofstede 20, Van Eyk 19, Ter Haak 16, Wals 12. De vrouwen van DVZ/ Grasshoppers waren veertig minuten lang meester over landskampioen Voorburg. Zon der aanvallend echt te impone ren kwamen de Katwijksen geen moment in gevaar. Verdedigend had Grasshoppers de zaakjes in orde. Marie José Allers hield het Voorburgse gevaar Annet Keur goed uit de wedstrijd. Na rust (27-17) konden de bezoekers even hoop koesteren toen er tot zes punten genaderd werd, maar Grasshoppers herstelde zich op tijd en liep met gemak naar de overwinning: 56-45. Bij winst op Rotterdam Zuid vol gende week is een plek in de play-offs vrijwel veilig gesteld. Scores Grasshoppers: Allers 15, Kuyt 13, Schuit 11. Heimwee De mannen van Lisse hebben maar kort kunnen genieten van Kirk Whiteman. De Amerikaan had last van heimwee en deelde coach Gerard van der Worp met tranen in zijn ogen mee dat hij terug ging naar de andere kant van de oceaan. In zijn af- scheidswedstrijd speelde White man zelf de sterren van de he mel. Zijn 29 punten, 4 assists en 7 steals waren echter niet ge noeg voor de winst op Amstel veen. Bij rust (46-40) had Lisse nog wel uitzicht op zege, maar in de tweede helft bakte de thuisploeg er niet veel meer van. De harde wedstrijd werd met 64-75 verloren. Scores Lisse: Whiteman 29, Kamps 12, Koot 10. In de eerste klasse van het rayon west boog DVZ/ Grasshoppers een 63-72 ach terstand tegen DAS om in een 81-72 voorsprong, om vervol gens met 81-75 te winnen. Kop loper MSV maakte geen fout in de uitwedstrijd tegen Juventus: 72-93. Blitz won in eigen hal met 72-62 van Deca Eagles. BV Alphia verslikte zich thuis in het Bunschotense Shooters: 56-61. Veel ploegen nog lang niet veilig NOORDWUK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De elite B-poule in de vrou weneredivisie basketbal kan nog een spannende aangele genheid worden. Na de winst van MSV gisteren op Lisse (63- 58) is de Noordwijkse ploeg Lisse tot op twee punten gena derd. Omdat Canadians net op tijd haar vorm heeft gevonden de eerste winst werd zater- I dag geboekt op BCA '60 (46- 51) is nog geen ploeg veilig en blijft de strijd tegen degra datie voor alle teams nog lang duren. De nummer tien degra deert onherroepelijk, terwijl de nummer negen nog een her kansing krijgt. Lisse had bij winst zes pun ten afstand genomen van de i' achtervolgers, maar liet die kans gisteren liggen. MSV, dit jaar aJ drie keer de mindere van Lisse, toonde zich over de gehele wedstrijd de constante re ploeg. Dat de Noordwijksen J een verlenging nodig hadden om tot winst te komen, had den ze aan zichzelf te danken, j Vanaf het begin speelde MSV feller op de bal. AJ vrij snel werd een lichte voorsprong genomen en Lisse kon alleen maar aanklampen. Inside scoorde Lisse onvol doende en van afstand wilde het ook niet echt vlotten. Tel kens als de bezoekers op gelij ke hoogte kwamen werd het initiatief weggegeven. MSV had de zaak zo goed onder controle. Na de rust (26-23) wijzigde er niets in het spel- beeld. Vlak voor tijd kreeg Lis se de enige kans om de volle winst te pakken. Met nog acht seconden te spelen kreeg Lida Hoogervorst twee vrije pen. Ze trok met de eerste de stand nog wel gelijk (52-52), de tweede vrije worp was niet aan haar besteed. Het was ook niet terecht ge weest. MSV verdiende de over winning vanwege de vechtlust die het toonde. Die vechtlust werd dan ook beloond in de extra tijd. Lisse draaide de duimschroeven nog wel aan, maar deed dat te vaak op on reglementaire wijze. Het was dan ook niet zo vreemd dat de thuisploeg zeven van de elf punten in de verlenging vanaf de vrije worplijn scoorde en zo de uiterst belangrijke zege vei lig stelde. Een zege die het zelfvertrou wen in het Noordwijkse kamp weer flink opkrikte. Met nog elf wedstrijden te gaan zal dat hard nodig zijn. Elk volgend duel is immers een 'finale'. Scores MSV: Sluys 18, Driessen 14, Vlieger 13. Lisse: Van der Bosch 11Hoogervorst 10. Anne Vlieger (8) van MSV grist voor de ogen van Annelies van der Hulst een rebound weg. MSV won de streekontmoeting na verlenging. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21