Quick Boys heeft wat met blessuretijd Falko Zandstra: een ongecompliceerde held Ernstige ongeluk Cubaanse Ana Quirot Ajax op zoek naar een spits Ajacied Clyde Wijnhard in vermaard rijtje MAANDAG 25 JANUAR11993 ,A BROUWER DE KONING Lugdunum Rijnsburg lacht Sommige spelers van /t q Rijnsburgse Boys had na de 2 1/ Lugdunum konden hun I-7 1 ove'rwinning zaterdag op mond weer eens niet houden. Inde Hoek eindelijk weer eens reden tot slotfase van het duel bij Blauw Zwart lachen. (2-2) kregen De Rooy en Onstenk een rode kaart wegens commentaar op de leiding Pernix yt De korfballers van Pernix I worstelen meteen vormcrisis. Zaterdag werd met 16-12 verloren bij VEO Leo Holl nieuwe trainer van RCL leiderdorp» Leo Hol] zal Jan Kroese opvolgen als trainer van RCL. Zaterdagmiddag werden Holl en de Leiderdorpse Racing het eens over éénjarige verbintenis. Holl is momenteel trainer van vierdeklasser Voorschoten waar hij vijf jaar de technische leiding heeft gehad. De geel-zwarten werden onder Holl kam pioen maar hebben zich slechts twee jaar in de derde klasse kunnen handhaven. Van Heusden op proef bij Haarlem noordwuk» Noordwijk-doelman Arjan van Heusden staat in de belangstelling van Haarlem. De Alphenaar speelt deze week een proefwedstrijd bij de eerstedivisionist. Van Heusden kan - na Rob van Dijk (Feyenoord) en Edwin van der Sar (Ajax) de derde Noordwijk-keeper worden in het betaalde voetbal zoekt. Papin wil terug naar Frankrijk parijs Jean-Pierre Papin wil aan het eind van het voetbalseizoen AC Milan verlaten en terugkeren naar Frankrijk. Paris St. Ger main heeft hem reeds een aanbod gedaan. De Franse spits heeft dit gisteren voor de Franse televisie verklaard. Papin voelt zich niet happy bij de Italiaanse kampioen, waar zes buitenlandse topspelers moeten knokken voor drie plaatsen in het elftal. Straf voor Telstar na wegblijven zeist De tuchtcommissie van de KNVB zal Telstar straffen voor het niet komen opdagen bij de competitiewedstrijd tegen RBC, zaterdagavond in Roosendaal. De ploeg uit Velsen krijgt twee punten in mindering, zowel in de reguliere- als de periodestand en een geldboete. De wedstrijd moet alsnog worden gespeeld. Telstar beweerde geen volwaardig elftal in het veld te kunnen brengen. Volgens voorzitter Van der Zwan kende de formatie van trainer Overweg vijf blessures, werd een speler gemist we gens familie-omstandigheden, waren er vier geschorsten en wa ren drie voetballers, overigens amateurs, op pad met een selectie van Marokko. Paulo Futre tekent bij Benfica lissabon De Portugees Paulo Futre heeft een contract met Ben fica getekend, nadat hij enkele dagen geleden zwoer nimmer meer te zullen voetballen voor zijn Spaanse club Atletico de Ma drid. Het contract werd vrijdagnacht gesloten en geldt voor vier jaar. Toeschouwer bij rally overleden monaco» Een 73-jarige man is zaterdag na een botsing met de Peugeot van Jean-Pierre Ballet in een ziekenhuis van Valence aan de gevolgen van een hartinfarct overleden. De toeschouwer werd tijdens de vijfde klassementsproef in de Rally van Monte Carlo in La Motte Chalancon aangereden en werd met een ge broken been overgebracht naar het ziekenhuis. Quick Boys heeft wat met blessuretijd. De Katwijkers wil len die extra minuten, zeker op het eigen sportpark Nieuw Zuid, nog wel eens benutten om er een belangrijk puntje uit te slepen. Zo ook zaterdag in de topper tegen Excelsior Maassluis. Beide ploegen stonden na de rust al vijftig minuten in het veld toen Floor van Duijn door Martin Steenvoorden in balbe zit kwam. Het schot van de lin kermiddenvelder leek vervol gens nergens op. Gert Aande- wiel had daar geen problemen De ver opgerukte laatste man van de Katwijkers kreeg de ver dwaalde bal in de voeten en be hoefde slechts diagonaal in te schieten. Waarmee de fortuinlij ke 2-1 zege alsnog op het bord verscheen. Veelvoud Gelukkig dus, maar niet onver diend. Zoals trainer Hans van der Zee zijn gehoor later voorre kende. „Op basis van het aantal kansen verdienden wij de over winning," stelde de oefenmees- ter. Hij had het daarmee bij het rechte eind. De thuisclub was er tegen Excelsior inderdaad in ge slaagd een veelvoud aan doelrij- pe mogelijkheden ('klasbak' Steenvoorden vooral) te cre- eren. Dat aan de zijlijn deson danks de gedachte had postge vat dat Excelsior meer verdien de dan een nederlaag, kon wor den teruggebracht op de speel wijze. De ploeg van trainer Eric Gudde legde een verzorgd spel letje op de mat, combineerde sterk en leek de wedstrijd lange tijd te controleren. Quick Boys, na de gezamenlijk beleefde win tersportvakantie pas één week terug in training, kwam maar moeilijk in het normale ritme en hanteerde bijna noodge dwongen veel vaker de lange bal. Een opmerkelijke gang van zaken, zeker als wordt bedacht dat de gasten uit Maassluis het zaterdag op Nieuw Zuid vrijwel de gehele tweede helft met een tiental spelers moesten doen. Het wegzenden van Gerrit Jan Vreugdenhil, hij liep in de acht ste minuut na rust tegen zijn tweede gele kaart op, had echter nauwelijks invloed op het spel- beeld. Er bleef evenwicht in de partij. Evenwicht dat ook bleef be staan nadat Quick Boys zon der de op het laatste moment afgehaakte Jaap van Duijn er in de 75e minuut wel in was ge slaagd een bres te slaan in het bastion van Maassluis. Sterker nog, na die treffer van Hans van der Plas (goed spelende doel man Robert van de Broecke had de bal na een schot van Steen voorden niet onder controle ge kregen) was het Excelsior dat het met de minuut nerveuzer wordende Quick Boys op eigen helft terugdrong. En ook de ge lijkmaker produceerde. Faust van der Meer omzeilde Van der Plas en Floor van Duijn waarna Jaco van der Hoeven Tom van der Niet van afstand wat al te gemakkelijk passeerde. Een slotoffensief van Quick Boys zat er vervolgens nauwe lijks in en de eindstand leek be reikt. Niet zo gek dus dat de dreun die Aandewiel in blessu retijd toediende, hard aankwam bij de gasten. Gudde, temidden van zijn balende spelers: „Ver liezen is al vervelend. En op de ze manier onderuit gaan is wel Broecke heeft de bal niet onder controle gekregen en Quick Boys-aanvoerder Hans van der Plas is er als de kip- FOTO LOEKZUIDERDUYN Excelsior-doeiman Robert van den pen bij om 1 -0 aan te tekenen. heel erg sneu. We bleven uitein delijk toch vrij simpel overeind? En van die vijf minuten blessu retijd hebben we er vier in het strafschopgebied van Quick Boys gespeeld." Excelsior kent nu, met een wedstrijd minder gespeeld, een achterstand van vier punten op het weer alleen aan de leiding vertoevende Quick Boys. Een achterstand die door Gudde 'natuurlijk niet' beslissend wordt genoemd. „Maar dat neemt niet weg dat we vandaag een mentale dreun hebben op gelopen en dat we er voor moe ten zorgen dat die volgende week tegen Rijnsburg niet door werkt." Wat dat betreft lijkt de taak voor Van der Zee, die zaterdag Vitesse in Delft treft, een stuk eenvoudiger. „Het is voor het eerst in vier jaar dat Quick Boys weer eens van Excelsior heeft gewonnen. Zon overwinning telt. Maar er is nog niets beslist, dat is duidelijk." Quick Boys - Excelsior M. 2-1 (0-0) 75 H van der Plas 1-0. 83 Van dnr Hoeven 1-1. 90 Aandewiel 2-1. Scheidsrechler Nulle. Toeschouwers 3.000 Geel: Pluimgraafl. Aandewiel (Quick Boys); Vreugdenhil (2x), Berve- ling (Excelsior M.) Europese titelhouder heeft geen last van zenuwen gpd-verslaggever Johann Olav Koss neemt soms, als hij geestelijk bijgetankt moet worden, contact op met twee Noorse sportpsychologen. Bart Veldkamp laat zich moed inpra ten door een vriend met thera peutische gaven. Hein Vergeer bezocht in zijn hoogtijdagen haptonoom Ted Troost en Yvonne van Gennip stapte vroe ger een kerk binnen. En Falko Zandstra? Een Friese kennis schijnt bij hem wel eens aan Japanse handoplegging te doen. Maar veel heeft dat ver moedelijk niet om het lijf. Vol gens de 21-jarige Fries zit het le ven niet zo moeilijk in elkaar. Getob is hem, een heel enkel moment daargelaten, volslagen vreemd. De één koopt op zater dag een nieuw overhemd, eén ander trapt op zondag tegen een balletje. Falko Zandstra gaat in de wintermaanden af en toe in het weekend de deur uit om een schaatstitel op te halen. Als of hij boodschappen gaat doen. Zo simpel ligt dat. Nachtmerrie De meesten zouden gedurende drie slopende Europese schaatsdagen de slaap moeilijk kunnen vatten. Of zwetend wakker worden na een nacht merrie met Koss in de hoofdrol. Zandstra niet. A la Joop Zoete melk heeft hij tussen de span nende wedstrijden door gesla pen als een os. Op vrijdag, en kele uren voor de start van het EK, sloeg hij bij een firma op z'n dooie gemak geluidsboxen, een ghetto-blaster en een autoradio in. Voordat hij zaterdag de be slissende rit op de 1500 meter moest afwerken, reed de lief hebber van Depeche Mode, Van Morrison en Supertramp ('An- dré Hazes en René Froger vind ik niks') nog even bij de garage langs om de net aangeschafte stereo-installatie in zijn auto te laten monteren. Na de wed strijd kon de 'gespierde spijker' de wagen weer ophalen. Heeft Falko Zandstra eigenlijk wel zenuwen in zijn lichaam? Stress kent hij nauwelijks. Ieder ander zou het in een dergelijke omstandigheid niet in zijn hoofd halen om nog even bij een garage aan te wippen. Rint- je Ritsma: „Typisch Falko." Thialf stond drie dagen op zijn kop, maar de aanstichter van het schaatsleest raakte geen - moment over zijn toeren. Alleen op de zondagmorgen dreigde het even mis te gaan. Het ge bruikelijke gebabbel aan de ont bijttafel was verstomd. Zandstra staarde stilletjes voor zich uit. „Toen spookte die tien kilome ter wel door mijn hoofd." Ab Krook: „Dat was voor het eerst, dat je een beetje kon merken, dat hij gespannen was." Tinteling Die vreemde tintelingen in zijn hoofd en lichaam verdwenen, toen Zandstra later op de och tend een bezoekje bracht aan zijn ouders, die om de hoek van het Thialf-sfadion wonen. Even een 'bakkie' doen. Z'n vriendin Ellen was er ook. „We hebben gezellig wat gekletst." EK of niet, het leven gaat gewoon door. Ab Krook heeft van het onbe kommerde, jongensachtige ge drag van Falko Zandstra al een paar aardige staaltjes meege maakt. „Ik weet nog goed, dal- ie pas nieuw was in de kern ploeg. We deden mee aan een World Cup in Berlijn. Falko stond met de handen in zijn zak rustig om zich heen te kijken. Hij deed niks aan zijn voorbe reiding. Maar even later had hij wel de 1500 meter gewonnen." De voormalige tweevoudig wereldkampioen junioren heeft iets heel naïefs en onnozels over zich, maar ondertussen gaat hij wel heel slim met zijn sport om. Zijn kracht ligt misschien niet eens zozeer in zijn formidabele techniek, maar nog meer in de gave om tijdens grote toernooi en volkomen zichzelf te blijven. Ab Krook noemt dat 'sportintel- ligentie'. ,Als dat woord ten minste bestaat." Zandstra zegt, dat hij wel de gelijk onder druk staat, maar dat niet voelt. Dat bleek op de eerste dag van het EK. De Heerenveense lachebek schoot Krook aan voor de vijf kilome ter. Hij meende net na de dweilpauze op schoon ijs te mogen rijden, hetgeen een voordeel voor hem zou zijn. „Nee", vertelde Krook hem, „Je schaatst juist voor de dweil." „Oh", klonk het oprecht ver baasd. ,,Is dat dan nadelig voor me?" Krook: „Nee hoor Falko, het werkt juist in je voordeel." Het was een leugentje van de coach, omdat zijn rijder wel de gelijk slechter ijs trof dan de voor hem gestarte Koss, maar Zandstra geloofde zijn coach op zijn woord. Zenuwen Het is een typisch Zandstra-ver- haaltje. Rijders als Veldkamp en vroeger Van der Burg hadden zich, als ze wisten dat ze een slechte rit hadden geloot, zitten opvreten van de zenuwen. Zandstra niet. Die zwaait zelfs tijdens het inrijden naar het pu bliek. „Pas vijf minuten voor m'n wedstrijd sluit ik me volle dig af. Ik maak me geen zorgen. Je moet gewoon hard schaat sen. ik lig nergens wakker van. Want als ik wakker lig, schaats ik niet lekker. Ik tob niet. ik denk altijd positief." Zandstra begon dan ook vol vertrouwen aan zijn beslissende 10 km-rit tegen Johann Olav Koss. Na de Friese winst op de 500 en 1500 meter en zijn ac ceptabele verlies op de 5000 meter mocht hij op de tien kilo meter elf seconden verliezen op zijn Noorse rivaal. Hij schudde Koss halverwege van zich af en won uiteindelijk elf seconden op zijn rivaal. Veertig jaar, nadat wijlen Kees Broekman als eerste Nederlander Europees kam pioen was geworden, prolon geerde 'Meester Spillebeen' zijn titel, alsof het de gev zaak van Europa w< De Cubaanse atlete Ana Fi delia Quirot is met ernstige brandwonden in een zieken huis van Havana opaeno- men. De loopster, derde op de door Ellen van Langen g* wonnen Olympische 900 me ter, liep de verwondingen op bij een ongeluk in haar huis in de Cubaanse hoofdstad. De communistische staats zender Radio Rebelde meld de geen bijzonderheden over het ongeluk, maar wel dat Quirot brandwonden opliep in haar gezicht, nek en op haar huik. In totaal is bijna veertig procent van haar li chaam bedekt met brand wonden. Quirot is zeven maanden zwanger. Haar toe stand werd kritiek maar sta biel genoemd. De artsen pro beren haar kind te redden. Quirot, die zilver won tij dens het WK van 1991. geldt als een van de topatleten in het communistische bolwerk van president Fidel Gastro in het Caribisch gebied. I ijdens de persconferentie in Bar celona, gezeten naast winna res Van Langen, beam woordde ze een enkele vraag met een lofzang op Cuba van tien minuten. Ze huilde daarbij, mede omdat ze hel zo jammer vond Cuba de twee voorgaande Spelen had moeten missen wegens boy cots. Dat gebeurde juist in haar beste jaren als atlete. amsterdam» anp Ajax is begonnen meride proce dure rond het aantrekken van een nieuwe spits. Technisch di recteur Van Gaal wil de speler het liefst op zo kort mogelijke termijn. In eerste instantie ech ter weigert de club van de be trokken aanvaller daartoe me dewerking. Door verkopen (Van Loen, Willems, Roy) en blessures (Hansen, Alflen, Litmanen) is de selectie van Ajax wat aan de krappe kant. Van Gaal: „Het gaat om een speler die voor het volgende seizoen al op mijn lijstje stond. Als hij eerder komt zijn we eventueel bereid daar voor extra te betalen. De kans dat het doorgaat schat ik voor lopig echter niet zo hoog in. De eerste contacten met de betref fende club verliepen niet zo heel positief." Om wie het gaat wilde Van Gaal niet zeggen. Genoemd werd Ronald de Boer, die eerder in de periode Beenhakker door Ajax aan FC Twente werd verkocht. FC Twente ontkent echter door de Amsterdammers te zijn benaderd. Verder wil Van Gaal een rech- terverdediger aantrekken, voor al omdat het met de knieblessu re van de voor die positie ge haalde Deen Hansen maar niet wil vlotten. Voorlopig heeft Van Gaal de groep aangevuld met jeugdspe lers als Wijnhard en Van Burik. Op dit moment zijn dat in de ogen van de oefenmeester ta lenten, maar nog geen volwaar dige selectie-spelers. Daarnaast kan Ajax op korte termijn weer beschikken over Alflen hij maakt dinsdag zijn rentree in het tweede en hoopt de club erop dat Litmanen binnen een week of drie hersteld zal zijn van een enkelblessure. Overi gens is ook Groenendijk Fit, maar is zijn positie aan de lin kerkant (Kreek, Davids) al dub- belbezet. Voor de Leidenaar lijkt in de Meer weinig toekomst wegge legd. Clyde Wijnhard heeft zich gisteren in een fameus rijtje geschaard. Bij zijn debuut in het eerste elftal van Ajax maakte hij een doelpunt. D&arvoor had hij precies elf minuten nodig. Veel grote namen van spelers die doorbraken bij Ajax scoorden in hun eerste wedstrijd. Cruijff is de bekendste, Van Basten de op een na be kendste. Maar ook Winter, Bosman, Vink, Rijk aard, Ronald de Boer en Roy presteerden dit. Overigens bleef Bergkamp bij zijn eerste optreden steken op nul. De elf minuten van Wijnhard was geen record. Vink was 6 minpten na zijn binnen komst al produktief, Bakker zelfs nog eerder. De ze speler, later nog actief bij Willem II en FC Gro ningen, maakte na zes minuten in zijn eerste en enige wedstrijd in het eerste van Ajax een doel punt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15