dat ene kwartier De kans van i Boven het dal: een vluchtige schets Feest der herkenning bij cowboy Freddy Fender Cultuur Kunst Globe voor Clint Eastwood Serieuze dansers in Alphens Parktheater Zwaaiorkest: afgrijzen en complimenten MAANDAG 25 JANUAR11993 932 Audities Leids Cabaret Festival Zonder kandidaten, geen festival. Dus zijn de organisato ren van het Leids Cabaret Festival al geruime tijd op zoek naar nieuw aanstormend talent voor de jaarlijkse kracht meting. Dit jaar wordt het festival voor de vijftiende keer gehouden. Van 15 tot en met 20 februari hebben respec tievelijk de voorronden, de halve Finale en de finale plaats in de Leidse schouwburg. Op 21 februari ten slotte zullen ter gelegenheid van het derde lustrum oud-finalisten een feestelijk spektakel brengen op de planken van het thea ter waar eens hun roem begon. leiden wunand zeilstra De laatste jaren wordt een deel van de kandidaten voor de voorronden geselecteerd via voor het publiek toegankelijke audities. Achtereenvolgens op 10, 17 en 24 januari auditeerden 18 groepen of solisten in de foyer van Sociëteit de Burcht. Opvallend hierbij was het grote aantal solisten (12). Zij allen Werkgroep buigt zich over distributie van films den haac anp De Raad voor de Kunst heeft een speciale werkgroep inge steld die zich gaat buigen over de distributie van kwaliteits films. De Raad constateerde bijna een jaar geleden in zijn Advies Kunstenplan dat de filmdistri butie zodanig was gewijzigd dat subsidie-beslissingen moesten wachten tot de situatie opnieuw in kaart was gebracht. Subsidies aan International Art Film en Cinemien moesten wel zolang worden voortgezet. De minister volgde de adviezen van de Raad voor de Kunst op. In de werkgroep zitten een gesubsidieerde en een niet-ge- subidieerde distributeur, een bioscoop- en een filmhuisdirec teur. Voorzitter is cultureel ad viseur en oud-ondervoorzitter van de Raad voor de Kunst J. Reijs. Als basis voor het werk van de werkgroep zal het on langs verschenen rapport 'Film als object van kunstbeleid' die- theater recensie conny ven der zande Boven het dal door Toneelgroep Amster dam, tekst en regie: Moniek Kramer, mu ziek Boudewijn Tarenskeen; dramaturgie Janine Brogt; spel o.a. Kitty Courbois, Lie- ke Rosa Altink, Mark Rietman, Han Kerck- hoffs, gezien 23/1 schouwburg, Leiden Een vluchtige schets. Daar heeft de voorstelling 'Boven het dal' nog het meest van weg. Zo'n va ge tekening kan best mooi zijn, maar in dit toneelstuk is de on duidelijkheid een zwaktebod. Het stuk heeft het abstracte ge bied tussen leven en dood als hoofdonderwerp en dit gebied heeft de vorm gekregen van een psychiatrische inrichting. Tot zover zijn er nog geen proble men want het space-achtige de cor spreekt voor zichzelf: een eetruimte, een relax-ruimte en een aantal ziekenhuiskamers: de inrichting staat er. In ck /c kliniek verblijven ze ven prachtig uitgedoste, naam loze mensen. Ze worden ver pleegd door een neurotische arts en een verpleegster die op onwaarschijnlijk hoge hakken balanceert. Het spel is vet en het lijkt alsof Moniek Kramer voor typetjes-toneel heeft geko zen om haar vage teksten nog enige fleur te geven. De mensen eten, drinken en slapen en af en toe bezoeken ze de dokter. Die beslist dan of ze mogen blijven of wegmoeten. Zo krijgt de dame (Kitty Cour bois) te horen dat ze terug mag naar het dal dat staat voor het dagelijkse leven. Ze is daardoor ontroostbaar. De dokter strijkt met zijn hand over zijn hart en ze mag blijven, maar het pu- probeerden in aanmerking te komen voor plaatsing in de voorronden. Dan wordt het pas echt serieus. Het Leids Cabaret Festival, ooit begonnen op de zolder van een Leidse studen tenvereniging, is immers in de loop der jaren uitgegroeid tot een belangrijk platform voor nieuwcabarettalent. Dat ongedwongen sfeertje uit de beginjaren valt op de drie bliek blijft met vragen achter. Waarom wil de dame niet te rug? Wat is er met haar aan de hand? En wat mankeren de an dere patiënten? Het blijft ondui delijk. auditiemiddagen weer even te proeven. Op een geïmprovi seerd podiumpje in een hoek van de zaal mogen de cabare tiers in spe hun kunsten verto nen. Ieders bijdrage, van beetje rijp tot uiterst groen, wordt door het publiek zeer welwillend ont vangen. De diversiteit van de optredens en de vriendelijk rommelige sfeer van deze ruim te waar bezoekers en kandida ten zich vaak een weg moeten banen, leveren drie aangename middagen op. In sommige gevallen is het letterlijk onvoorstelbaar dat de ze mensen binnen een maand de stap naar het professionele podium van de Leidse schouw burg zouden kunnen maken. Wat ze brengen, lijkt nauwelijks doordacht. In zo'n hoekje van een zaal kan dat nog, maar in een echt theater blijft daar niets Nog raadselachtiger is de functie van de bonte avond. De mensen in de kliniek leven naar deze show toe, ze studeren alle maal een act in. En het is wel aardig om het gezang en de van over. En een dergelijke af gang kan bitter zijn. Kennelijk onderschatten ze de hele on derneming. De vele solisten zijn veelal verhalenvertellers met uitweidingen a la Freek de Jon ge: dat wil zeggen dat de mees ten zich zo maar direct op mis schien wel het moeilijkste genre storten. Gelukkig zijn een paar optre dens spannend genoeg om je af te vragen, hoe dat er op een professioneel podium zou kun nen uitzien. Bovendien zijn ver rassingen niet uit te sluiten. Het is al eerder gebeurd dat een groep of solist zich gedurende het festival opvallend ontwik kelt. Iedereen hoopt daarop. Aan de selectiecommissie de moeilijke taak om dit soort po tentiële verrassingen tijdig te ontdekken. Het is al een hele toer om elk jaar opnieuw tien voorrondekandidaten van vol- dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'Labyrinth', 'Blues for Mam ma', 'Een ballonnetje oplaten' door Stich ting Idem en Gnetine. Düns en Teater. - Gezien 24/1 Parktheater Alphen a/d Rijn Zondag was er in het Parkthea ter in Alphen aan den Rijn een gecombineerde voorstelling van twee niet-professionele dans groepen. Van beide was duide lijk dat zij uit zeer serieuze dan sers zijn samengesteld. De eerste choreografie, 'Laby rinth', werd gedanst door Stich ting Idem (Integratie Dans En Muziek). Bulgaarse folkloristi sche dans is erin gecombineerd met modem bewegingstheater. Op een op de vloer geschilderd labyrinth danste de groep vol gens een boeiend netwerk van lijnen. Op veel momenten be wogen de dansers gehaast, als dieren die proberen te ontsnap pen. Een mooi contrast ontstaat als met vleugelgebaren wordt gesuggereerd dat de dansers hoog en vrij boven het doolhof zweven. Twee danseressen ba lanceerden indrukwekkend op een trap die met zijn gebogen metalen buizen een wankele in druk maakte. Zij deden goed werk en lieten vooral in de groepsgedeeltende levendig heid zien die bij folkloristische dans hoort. De andere groep die optrad was Grietine, Düns en Teater uit Friesland, een selectiegroep van leerlingen van de dansschool van Grietine Molenbuur. Haar eerste choreografie, 'Blues for Mamma', was een kort jazzbal- goochel-act te bewonderen, maar echt grappig wordt het niet. De zogenaamd kolderieke show blijft, zoals de hele voor stelling overigens, te veel in het luchtledige hangen. doende niveau te vinden. Daar bij is men namelijk totaal af hankelijk van het aanbod, want je kunt talent wel zoeken maar niet zelf maken. En de vele an dere cabaretfestivals zijn ook nog eens kapers op de kust. Elk optreden tijdens de audi ties mag vijftien minuten duren. Dat is niet lang. En het is dan ook onthullend om te zien, hoe weinig efficiënt sommige kandi daten die kans van dat ene kwartier benutten. Wie dat al niet kan, verdient geen plaats in de voorronde. Een enkeling gaat zelfs de toegestane tijd te bui ten, wat eigenlijk tot diskwalifi catie zou moeten leiden. Dat de jury een zware bevalling heeft aan het selecteren van de kan didaten valt af te leiden uit het feit dat pas eind van deze week een definitieve selectie wordt gemaakt. letstuk op muziek van Nina Si- mone. Drie danseressen en één danser lieten met tekst en be weging zien hoe kinderen hun moeder kunnen ervaren. Het was een veelzijdig beeld. Liefde, last. een klacht overeen moeder die altijd maar werkt of slaapt en bovendien nog stinkende voeten heeft, het werd allemaal energiek, dynamisch en niet zonder humor uitgebeeld, waarbij de hoge hakken het de danseressen niet altijd even ge makkelijk maakten. Het laatste stuk, 'Een ballon netje oplaten', was het veelzij- digste onderdeel. Het straalde ook de meeste dramatiek uit. In het begin deed het grappig en origineel aan: de dansers ston den op stoelen in de zaal en bliezen tijdens hun bewegingen ballonnen op, die direct weer leegliepen en slap op de grond vielen. Het bleek een beeld voor het grimmige verhaal dat daar na op de toneelvloer werd neer gezet. Tegenover de groep danste een outcast die probeer de met de groep mee te doen, maar er telkens weer uitgewerkt werd. Precies dezelfde bewegin gen maken als de groepsleden en zich uiterlijk dus niet van hen onderscheiden bleek niet te helpen. De boodschap leek dat die bewegingen dus geen enke le werkelijke betekenis hadden. Dit werk vergde veel energie van de dansers. In het begin waren er nog wel wat ongelijk heden, maar naarmate het stuk vorderde, liep het gesmeerd en werd de tegenstelling tussen eenling en groep steeds scherp er voelbaar gemaakt. Moniek Kramer heeft haar vluchtige schets aardig inge kleurd, maar daarmee maakt ze van 'Boven het dal' nog lang geen goed uitgewerkte voorstel- ling. De Hengelose Kunstenaars Belangenvereniging (HENK) spant een kort gé- ding aan om de gemeente Hengelo te dwingen een kunstwerk met hakenkrui zen in een expositie terug te plaatsen. Wethouder C. Ooijevaar (cultuur) heeft het kunstwerk eind vorige week uit de stadhuishal la ten verwijderen. Hij heeft hiertoe besloten omdat de door de Hengc- loërs Pier van Dijk en Louis Reede vervaardigde creatie niet meer als een uiting van kunst wordt gezien sinds bezoekers van de expositie hierin hakenkruizen heb-, ben ontdekt. „Het is nu vooral een object met sym bolen die in verband wor den gebracht met racisme en discriminatie. Dat is voor mij onaanvaardbaar", zo motiveert Ooijevaar zijn besluit. Woedend De twee betrokken kunste naars zijn woedend over de opstelling van de wethou der. „We willen met het kunstwerk het goed en kwaad symboliseren. Juist in een tijd dat racisme de kop op steekt, heeft dat een functie. Om te voorkomen dat de hakenkruizen te veel accent zouden krijgen, heb ben we ze zo onopvallend mogelijk verwerkt. Dan haal je toch zo'n werk niet weg". Waneer de rechtszaak dient, is nog niet bekend. muziek/beeldende kunst recensie wilfred simons Elektrisch Zwaaiorkest .(Gaudeamussene Hedendaagse .Muziek), een installatie van Peter Bosch en Simone Simons. Uitvoering van een versie van Pendulum Music van Steve Reich. Gehoord: 22/1 en 23/1, De Waag, Leiden. Nog te zien en te horen tot 31/1. „Ik vind er niets aan. Ik doe mijn best, maar voor mij houdt het heel snel op." Een dame duwt een kinderwagen voor zich uit, terwijl ze een gezicht trekt alsof ze net iets heel erg vies heeft geproefd. Snel verlaat ze De Waag aan de Leidse Aal markt, ongetwijfeld op weg naar de zaterdagmarkt. Pwiep! Bwèèp! Bwaaaalp! Achter haar gaat het Elektrisch Zwaaiorkest onverstoorbaar door met het produceren van Pendulum Mu sic, Proéoép! Niet iedereen vond het pro ject van de Hengelose beeldend kunstenaars Simone Simons (31) en Peter Bosch (34) zo af schuwelijk als deze dame. De reacties waren op z'n minst ge mengd te noemen. Tijdens de opening op vrijdagavond kreeg het duo in een redelijk gevulde Waag een hartelijk applaus. Ook op zaterdag kon er van de meeste bezoekers nog wel een complimentje af, al waren er ook mensen bij wie de verwil dering, ja het afgrijzen op het gelaat te lezen stond. De meest positieve reactie kwam van een wat ouder echtpaar, dat vond dat deze combinatie van beel dende kunst en muziek 'bij el kaar past': „Als alleen die mu ziek klonk, zou ik er niets aan vinden. Ik zou het bijvoorbeeld thuis nooit opzetten," aldus de vrouw. „Maar doordat deze ap paraten het maken, vind ik het wel leuk. De muziek en de in stallatie horen echt bij elkaar." Het Elektrisch Zwaaiorkest is een installatie van zes staketsels die twee aan twee onderling verbonden zijn. Elektromotoren drijven zes slingers aan die zó zijn opgehangen, dat ze oncon troleerbare bewegingen maken. Aan drie slingers hangen luid sprekers, die gesamplede bla zersklanken laten horen; aan de andere drie hangen microfoons. Daarmee 'luistert' een compu ter naar de geluiden die hij voortbrengt. Op basis van wat hij 'hoort', stuurt hij steeds nieuwe klanken naar de luid sprekers. De slingers kunnen rechtstandig op en neer gaan, maar ook zwaaien en zelfs rondcirkelen. Alle bewegingen hebben gevolgen voor de aard van de geproduceerde klanken. De muziek is volgens Peter Bosch gebaseerd op een experi ment van de Amerikaanse com ponist Steve Reich. De aanblik van de zwaaiende slingers heeft iets hypnoti- serends. Het is spannend om te zien wat ze zullen gaan doen. Je zou verwachten dat de muziek dat hypnotiserende effect nog versterkt, maar twee jonge vrouwen dachten daar zater dagmiddag in De Waag anders over: „Een echte hypnotiseur zou je op je gemak stellen, maar deze muziek heeft iets beangsti gends." Een andere dame vond de installatie wel leuk, maar de muziek afschuwelijk: „Ik ga gauw weg, want ik word hier gek van." redactie: annemiek ruycrok (chef) Beverly hills Clint Eastwood houdt de Gouden Globe vast die hij won voor de beste regie. Zijn film 'Unforgiven' werd tijdens de 50ste Golden Globe Award uitverkoren. foto afp Audrey Hepburn begraven aan meer van Genève tolochenaz Audrey Hepburn is gisteren in het plaatsje Tolo- chenaz aan het meer van Genève, waar zij sinds enkele decennia een woning had, teraardebe- steld. De begrafenis had plaats na een eenvoudi ge kerkdienst en werd bijgewoond door bekende filmacteurs als Roger Moore en Alain Delon. Ook haar eerste echtgenoot, Mel Ferrer, en haar twee de echtgenoot, de Italiaanse psychiater Andrea Dotti, waren aanwezig. Tevens was present haar metgezel van de afgelopen jaren, Robert Wolders. Een van de sprekers was de voormalige Hoge Commissaris voor Vluchtelingen, prins Sadruddin Aga Khan, die opmerkte dat Hepburn vijf jaar ge leden „zichzelf aan de mensheid had gewijd" door goodwill ambassadeur te worden van Uni cef. Freddy Fender. Nog geen week geleden speelde hij op het inhul- digingsfeest van niemand minder dan Bill Clin ton, gisteren was hij te gast in De Schelft in Noordwijkerhout. Een groter contrast is nauwe lijks denkbaar, alhoewel de sfeer er bij beide feestjes goed in zat. Voor Freddy Fender, de Texaan met de karakteristieke traan in zijn stem, leek het niet uit te maken. Hij had duidelijk zin om er een leuke avond van te maken en het pu bliek dacht er net zo over. Het werd het feest der herkenning: hits uit het rijke country-verleden werden door de enthou siaste menigte uit volle borst meegezongen. Aan het einde van het optreden was er nauwelijks nog een stoel bezet. Op de dansvloer was het echter dringen geblazen. Zweetdruppels parelden van onder de cowboy-hoeden via de leren jacks op de puntlaarzen van de uitbundige Fender-fans. De muziek van de liedjeszanger houdt het midden- tussen country western en rock roll. De coun- try-manier van gitaarspelen fingerpicking-ach- tig en de wijze van meerstemmig zingen, wor den gecombineerd met het stevige slagwerk en basgitaarspel van de rock roll. Voor de liefheb ber van oprechte country-muziek kan de muziek van Fender soms te stevig zijn. Voor wie minder aan puurheid hecht is het een veelzijdig artiest die in zijn ballads het sentiment doet gloeien en in de.up-tempo stukken zorgt voor een eerlijke portie swing. Onder regie van Moniek Kramer, die ook de tekst schreef, kwam Toneelgroep Amsterdam met 'Boven het dal' naar Leiden. Voorgrond: Lieneke Ie Roux. Saskia Rlnsma, Han Kerckhoffs, Mark Rietman en Kitty Courbois. Achtergrond: Evert van der Meulen en Lieke Rosa Altink. foto ben van duin Geding tegen verwijderen van kunstwerk hengelo-anp De Waag redelijk gevuld

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14