Sport 'Zandstra is niet te kloppen' 'Ik heb geen flauw idee wat er op ons afkomt' uvs-osv Torken op uitleenbasis naar TOP Niemann na val kansloos voor vijfde Europese titel I ZATERDAG 23 JANUAR11993 21 De Gelijkenis -J De schier onafschei- Z. J delijke broers Janus en Driekus van der Linden, voetballers van LFC, ko men aan het woord in de rubriek De Gelijkenis. I Liverpool O K Liverpool FC, de Z J trots van een al eer der vervallen havenstad, is in de grootste crisis beland die de club ooit heeft ge kend. SCOREBORD VOETBAL SCHAATSEN Kyncl 84 958. 26. Kuenti 85.639. 27 SonOral 108 844 EK vrouwen 500 m: 1 Hunyady (Oost 40.86. 2 Yltte- dal INoo) 41.51. 3 Hofdobeliu (Roa) 41.59. 4 Dascalu IRoe) 41 89. 5. Was. lewska (Pol) 41.93. 6 Bzjanova (Rus) 1,94, 7. Antal (Oos) 42.15. 8. Fedotkm. 43.12. 16. Van der Voort (Ned) 43.31. 17 Yla-Sulkava (Fin) 43,54, 18. Pizio (Ita) 43,58, 19. Zijlstra (Ned) 43,62, 20. Schön (Zwe) 43.66. 21. 47,66 (val). SCHAKEN ZAALVOETBAL 14-15 Lugdunum 13- 6 Verdiende zege Martin Centrum voorschoten Het zaalvoetbalteam van Martin Centrum heeft gisteravond, na twee onnodige verliespartijen, voor eigen publiek een verdien de overwinning binnengehaald. In De Vliethorst werd ISB uit Dordrecht met 3-2 verslagen. De gedreven Voorschotenajen waren in de eerste helft duide lijk de betere ploeg. Via een mooie solo-actie van Patrick Heijmans en een afstandsschot van Marcel van den Burg nam Martin antrum binnen tien minuten een 2-0 voorsprong. De thuisploeg verzuimde echter de wedstrijd nog voor rust ge heel naar zich toe te trekken. JSB zag zodoende kans tegen het einde van de tweede helft weer op gelijke hoogte te ko men: 2-2. Een mooie treffer van Hans van As in de laatste minuut zorgde toch nog voor een ver diende overwinning: 3-2. Persoonlijk record voor Hersman davos Schaatsjunior Martin Hersman heeft gisteren in Davos tijdens wedstrijden die als voorbereiding dienden voor het NK sprint, zijn persoonlijk record op de 500 meter aangescherpt De 18-jarige Sassenheimer klokte een tijd van 38,81. Op de 1500 meter noteerde Hersman een tijd van 1.57,65. Rijnsburg mag Camello opstellen runsburg» Valter Camello is speelgerechtigd voor Riinsburgse Boys. De zaterdageersteklasser kreeg deze week uit Zeist' te ho ren dat de overschrijving van de 30-jarige Braziliaan naar Rijns- burgse Boys officieel rond is. Camello speelde eind 1991 een wedstrijd voor FC Sloterplas. Het lijkt er op dat Rijnsburgse Boys het de rest van het seizoen zonder Hennie Koet zal moeten stel len. Na het gesprek dat trainer Arie Kurver en elftalbegeleider Bert Clavan twee weken terug met Koet hadden, is niets meer van Koet Den Hartóg weg bij Blauw Zwart wassenaar» Blauw Zwart moet op zoek naar een nieuwe trainer nu Roel den Hartog te kennen heeft gegeven de Wassenaarse derdeklasser aan het einde van het seizoen te verlaten. Den Har tog haakt om studieredenen af. Assistent-trainer Jan Verver, oud-speler van UVS en Lugdunum, blijft nog een jaar verbonden aan de club. Meerburg heeft voor volgend seizoen Gerard Gielis- sen aangetrokken als trainer. Gielissen, die bij de zondagvierde klasser Frank van Dam opvolgt, is momenteel trainer van RK- DEO. Kunststoter Scholtes uitgeschakeld parijs» De Voorschotense kunststoter Rob Scholtes heeft weinig plezier beleefd aan het Grand Prix-toernooi in Parijs. Ondanks een goede score van tachtig procent, werd hij na één verliespar- tij uitgeschakeld. Hierdoor zijn de kansen op kwalificatie voor het Europees kampioenschap in gedrang gekomen. Scholtes verloor van de Fransman Ditlomn met 3-1 (58-54,39-58,53-49, 61-58). Door het afzeggen van een Duitse deelnemer en een on gelukkige loting bleef het optreden van Scholtes to t één partij beperkt. Marianne Vlasveld wint NK skilopen weissensee Marianne Vlasveld uit Oud Ade heeft gisteren in het Oostenrijkse Weissensee haar derde achtereenvolgende nationa le titel skilopen veroverd. De 10 kilometer klassiek legde zij af in 35.34,5 minuten. Bij de mannen zorgde Jan Jacob Verdenius vooreen verrassing. De in Noorwegen wonende junior versloeg de seniorentop op het onderdeel 15 kilometer klassiek, na eerder de 30 kilometer vrije stijl op zijn naam te hebben geschreven. PORTPARK 'KIKKERPOLDER ZONDAG A S. AANVANG 14.00 UUR EERSTE KLASSE Ey j Crab assurantiën BV, tel. 224700. j" f C |J IJ £'ab makelaardij og BV, tel. 225135. Paul Bahlmami en de onzekere toekomst bij Alpheuse Boys alphen aan den run bal in Alphen aan zullen kijken? scheppen. Kijk, t alphen aan den run wim van wanrooy Het is stil rond Alphense Boys, akelig stil zelfs. Terwijl een commissie van goede diensten onder leiding van sportwethou der Wim de Jong, in het geheim lijkt het wel, druk bezig is om de bestuurlijke impasse te door breken, weet niemand hoe de toekomst er op bestuurlijk ge bied uitziet. Vooral degenen die zich bezighouden met de zaken omtrent de selectie van de Alp hense hoofdklasser tasten volle dig in het duister. Zo ook Paul Bahlmann, de gedreven trainer, die zijn contract een week voor de onheilspellende ledenverga dering met twee jaar verlengde. De Alphenaar weet absoluut niet waar hij aan toe is. En toch staat hij met zijn ploeg voor de taak om de fraaie tweede positie in de hoogste amateurklasse te verdedigen of mogelijk te verbe teren. „Ik heb echt geen flauw idee wat er allemaal op ons af komt", zegt Bahlmann zelf. En dat is op z'n zachtst gezegd merkwaardig. Want juist hij was altijd volledig geïnformeerd en zette in het verleden zelfs de za ken naar zijn hand. Maar wie de nieuwe machthebbers binnen de club gaan worden en vooral hoe zij tegen het prestatievoet bal in Alphen aan zullen kijken? Er doemen alleen maar vraagte kens op. Bahlmann: „Ik hoop alleen dat alles vrij snel geregeld zal worden en dat ook de toekomst van het prestatievoetbal van Alphense Boys gewaarborgd blijft. De meningen daarover zijn altijd verdeeld geweest. Maar dat heeft wellicht te ma ken met de onduidelijkheid die daarover bij de leden bestaat. De meesten weten absoluut niet wat er voor komt kijken om op dit niveau te spelen." Timmer De ledenvergadering keurde in december vorig jaar de begro ting van het bestuur af en dat was voor het volledige gezel schap het (voorafgesproken) sein om af te treden. In het bij zonder de post van 75.000 gul den voor de selectie vormde een struikelpunt. Hoewel meer de indruk bestond dat penning meester Rien Timmer op per soonlijke titel het veld moest ruimen. „Er is op de man ge speeld en dat is doodzonde want juist hij heeft enorm veel gedaan voor de selectie. Ik heb die actie hoogstmerkwaardig gevonden, al zal ik niet ontken nen dat het bestuur verzuimd heeft om duidelijkheid te scheppen. Kijk, de begroting mag dan wel door de kosten van de selectie omhoog gegaan zijn, het is absoluut niet zo dat de rest van de vereniging daar de dupe van wordt. Alles is keu rig in balans gebleven. Er man keert gewoon niets aan die be groting." Bahlmann voelde zich daar om geroepen om de ledenver gadering toe te spreken. Een ac tie waar hij nog steeds geen spijt van heeft. „Het punt is dat een post van de stichting spons- orgroep in die begroting is op genomen. Gewoon om voor ie dereen duidelijk te maken wat er gebeurt. Maar de mensen kunnen daar niet mee omgaan. In feite had zoiets ook helemaal niet gehoeven. Als we iets willen voor de selectie moeten we dat aan die sponsorgroep vragen. En als die 'nee' zegt, dan heb ben we niks. Het is dus geen be grotingskwestie. Het verhaal is niet goed verteld, daar komt het op neer." Bahlmann acht zijn contract verlenging 'onzeker'. „Als Alp hense Boys niet op de ingesla gen weg doorgaat, mqeten ze ook niet voor Paul Bahlmann als trainer kiezen. Maar ik blijf positief denken en heb vertrou wen in de leden." We doen als club onze amateurstatus beslist Paul Bahlmann: „De meesten weten absoluut niet wat er voor komt kij ken om op dit niveau te spelen." archieffoto ben de bruyn geen geweld aan. DWV geeft de selectie vierhonderd gulden per punt. Bij Holland wordt zwaar betaald. Bij ons moeten de spe lers geld meebrengen. Dat geldt ook voor een trip naar Curasao, al denkt menigeen dat dat niet zo is. In feite staan we qua fi nanciën onder aan de ladder, terwijl we sportief bovenin meedoen. En dat met twee keer trainen per week. Welke hoofd klasser kan dat zeggen?" Alphense Boys hervat morgen vanuit die onzekere positie het competitiekarwei tegen EDO, de Haarlemse club waarvan nog niet gewonnen werd. Vorig jaar werden vier punten ingeleverd aan de formatie van Jacques Koster. Dit seizoen rolde er in Haarlem een remise uit. Als het even tegenzit, mist de Alphense club door schorsingen en bles sures bij de return op eigen veld vijf spelers. „We zullen moeten bewijzen dat we een brede se lectie hebben. Maar een aantal spelers zal de ploeg op sleep touw moeten nemen. Dat kan en ook heb ik de hoop nog niet opgegeven om koploper Hol land. ondanks de achterstand van vijf punten, te achterhalen. Want het is wel een groep die prijzen kan gaan pakken." Rijnsburgersingel 61. Leiden. Remco Torken zal de rest van het seizoen uitkomen voor eer- stedivisieclub TOP uit Oss. De 21 -jarige Leidenaar is door ADO Den Haag, waar hij gedurende tweeëneenhalf jaar geen basis plaats veroverde, uitgeleend aan de Brabantse club. Van avond debuteert de voormalige speler van w Leiden in de thuiswedstrijd tegen VW, de huidige koploper van de eerste divisie. Torken, die in Leiden blijft wonen, zal vier keer per week in Oss trainen. Tevens zal hij twee keer per week bij de Haagse eerstedivisionist blijven trainen. Gisteravond trainde hij al onder leiding van Piet Schrijvers met de spelersgroep van TOP. Torken speelde dit seizoen voornamelijk in het tweede elf tal van ADO Den Haag. Dit sei zoen verloor hij de concurren tiestrijd om de spitspositie van Zier Tebbenhof en Frans Da- nen, waardoor hij min of meer overbodig werd in de selectie van trainer Nol de Ruiter. Torken is in zijn nopjes met de tussentijdse transfer. „Na twee jaar op dinsdagavond met het nveede gespeeld te hebben, wilde ik wel weer eens wat an ders. Dat het TOP is geworden maakt niet uit. Ik krijg nu de kans om me in de kijker te spe len. Ik ben er heel blij mee." De overgang kwam snel tot stand. Donderdagavond werd Torken door De Ruiter op de hoogte gesteld van de belang stelling uit Oss. Gisteren werd de tijdelijke overeenkomst be klonken. TOP bezet met 15 punten uit 19 wedstrijden de 14de plaats in de eerste divisie. Met Kees Rijvers had de lei ding van TOP minder succes. De oud-bondscoach heeft giste ren het bestuur van TOP laten weten geen trainer bij de club te willen worden. De voormalige trainer van FC Twente en PSV prefereert een club in het bui tenland. FC Utrecht-manager Ad Zon derland heeft gisteren de eerste oriënterende besprekingen ge voerd met Wlodi Smolarek en diens zaakwaarnemer lan de Zeeuw over contractverlenging van de Poolse aanvaller. Zon derland: „We hebben gesproken over een nieuw contract voor twee jaar. Dat was de wens van zowel FC Utrecht als Smolarek. Daarna wil hij bij de club iets gaan doen met de jeugd. We zullen in de loop van volgende week bekijken hoe we dat kun nen invullen." Koss geeft zich ondanks wereldrecord weinig kans op Europese titel Vier jaar lang zuchtte het vrou- wenschaatsen onder het be wind van Gunda Niemann, maar morgen zal in Thialf een nieuwe Europese kampioene worden gehuldigd. De Duitse ti- telhoudster manoevreerde zich gistermiddag al in een kansloze positie door op de 500 meter in het zicht van de haven een fraaie buiklanding in te zetten en na 47 seconden over de streep te wankelen. Over de troonopvolging bestaat weinig twijfel. De Oostenrijkse Emese Hunyady nam met haar zege op de sprint een voorschot op de titel. Zelfs wanneer Niemann de drie resterende afstanden op haar naam brengt, zal ze zich niet voor de vijfde maal in haar loopbaan Europees koningin mogen noemen. Die schaatswet werd na 1983 ongeldig ver klaard. Van enige teleurstelling was bij de 26-jarige bibliotheca resse uit Erfurt na de ongelukki ge buiteling amper sprake. „Ook de beste valt wel eens. Morgen gaan we gewoon ver der." Een rit eerder was Hunyady naar een toptijd van 40,86 geda verd, en daar was Niemann toch wel even van geschrokken. „Hunyady is een van mijn be langrijkste concurrentes. Ik wil de er voor zorgen dat het ver schil met haar niet te groot zou worden. Daardoor schaatste ik op het laatste stuk wellicht iets te gehaast." Gelet op de bescheiden ver pachtingen die Henk Gemser ten aanzien van zijn rijdsters al voor het EK uitsprak („Kijken naar het podium is niet reëel") mochten de verrichtingen van de Oranje-vrouwen als een be scheiden succesje worden aan gemerkt Zijlstra, De Loor en Van der Voort brachten allen een persoonlijk record op de klokken. „Ik ben aangenaam verrast", zei Gemser. De val van Niemann liet de coach evenmin onberoerd. „Het is leuk te con stateren dat zij ook maar een De teleurstelling druipt er af bij Gunda Niemann na haar val op de 500 meter. Later reageerde de Duitse vrij laconiek. foto anp Johann Olav Koss dender de gisteravond als een Noorse turbo door een schaatsbarrière, maar toch is hij bang de Europese ti tel opnieuw in Thialf te moeten achterlaten. Want zelfs een schitterend we reldrecord op de vijf kilo meter (6.38,77) heeft hem niet verlost van regerend kampioen Falko Zandstra. Enkele jaren geleden wer den de Nederlanders opge zadeld met een Koss-com- plex. De Viking dreigt nu te moeten worden verlost van een 'Falko-fobie'. heerenveen «gpd „Tegen Zandstra in deze vorm is waarschijnlijk geen kruid ge wassen", stamelde Johann Olav Koss, nadat de 'gespierde spij ker' op enkele tientallen meters van zijn eigen huis een Neder lands record op de 5000 meter (6.40,01) had gerealiseerd. Daardoor was de winst van Koss, die na de 500 meter bijna vier seconden moest goedma ken, minimaal. Het duel tussen Zandstra en Koss op de eerste dag van het Europees kampioenschap was er een om in te lijsten. De Noor zou last hebben van zijn keel en ook mentaal niet in orde zijn. Voor de zekerheid kwam daags voor het toernooi een arts over uit Oslo. Maar op de vijf kilome ter was er van lek of gebrek geen sprake en schaatste hij rond als in zijn beste dagen. De Noor ging in prachtige ca dans als eerste schaatser in de geschiedenis onder de magi sche grens van 6.40. Zijn eigen wereldrecord, daterend van het WK '91, werd met bijna drie se conden verbeterd. Alleen in de laatste twee ronden kwam hij in de 32'ers terecht. De schrik sloeg na het Noorse Bart Veldkamp wijst na de 5000 meter naar Falko Zandstra die het Nederlands record scherper stelde. geweld toe in het Nederlandse kamp. Ab Krook: „Ik moet be kennen dat ik het een vervelen de zaak vond. Ik schrok ervan." Ook Zandstra was even van slag, maar hij liet zich twintig minuten later niet van de wijs brengen. Zoals hij dat eerder op de dag niet had gedaan op de 500 meter. De microfoon van de starter weigerde dienst, waar door er verwarring ontstond bij de start Zandstra was even boos, maar gleed vervolgens of er niks was gebeurd naar de winnende tijd van 37.90. De 21-jarige Fries opende op zijn vijf kilometer niet te hard, knalde er daarna in met een rondje 30.9 en reed vervolgens een stabiele, snelle race. „Ik ben niet gaan jagen op de tijd van Koss. Ik heb alleen maar in mijn hoofd gehouden, dat ik de scha de beperkt moest houden." Zandstra onttroonde met zijn 6.40,01 Veldkamp als nationaal recordhouder. Bovendien bleef hij onder het oude wereldrecord en steeg hij met stip op de we reldranglijst. De Heerenvener is Flaim en Sighel voorbij en staat nu tweede achter Koss. In het tumult na de races van Zandstra en Koss gingen de prestaties van Veldkamp en Ritsma verloren. De tobbende Hagenaar revancheerde zich na een slecht voorseizoen met een puike vijf kilometer, waarop hij zijn persoonlijk record scherper stelde. „Dit een bevrijding voor me", vertelde Veldkamp. Rintje Ritsma, voor velen de grote favoriet, verloor het zicht op de titel eigenlijk al op de 500 meter, waarop hij verzuimde af stand te nemen. Op de 5000 meter dook hij zeven seconden onder zijn beste prestatie tot dan toe. „Ik wist dat ik Koss en Zandstra niet kon benaderen. Daarom heb ik mijn eigen race gereden." De kans is groot dat de podi umbezetting er morgen precies eender uitziet als vorig jaar: 1. Zandstra, 2. Koss, 3. Ritsma. Ab Krook denkt dat ook: „Ik geef Falko de meeste kans. Als hij het gaatje op de 1500 meter nog iets weet te vergroten, moet-ie op de tien kilometer zorgen in de buurt van Koss te blijven." Zandstra beseft dat ook. „Ik moet dan een lijntje uitgooien naar Koss."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21