Spiegel: weerkaatsing van werkelijkheid en illusie Bacteriën minder kans bij machinaal gewassen servies Leven en wonen Dweilen gemakkelijker met 'zwevend' sanitair Personal radiotelefoon geen droombeeld na 2000 VRIJDAG 22 JANUARI 1993 199 9 Verkoop naar recordhoogte Het is in een badkamer heel praktisch om kasten en sanitair vrij van de vloer te houden, dus 'zwevend' te monte ren. Zo kun je de vloer gemakkelijk dweilen, en het bevordert de hygiëne. Van de nieuwe sanitairserie Firenze van Sphinx kunnen toilet, bidet en wastafel vrijhangend worden geïnstal leerd. Door de wandmontage kan de closetcombinatie met zitting op elke gewenste hoogte worden aange bracht. Hetzelfde geldt voor het bidet. Behalve een 60 en 65 cm wastafel met zuil en sifonkap is er een fontein van 40 cm leverbaar. Het hierbij pas sende ligbad Continental (eveneens met een zweefeffect geplaatst) heeft een geïntegreerde hoofdsteun, a steunen en handgrepen, ergonomisch verantwoorde lendesteunen en een vlak gedeelte bij de afvoer om in het bad comfortabel te kunnen douchen. Als finishing touch kan een serie ac cessoires model Onyx worden gele verd, die zeepbakjes, handdoekhou ders en planchettes omvat. De serie Firenze is in de sanitairkleuren wit, camee, manhattan, bisque, edelweiss en glacier te koop: hetzelfde geldt voor de Onyx-accessoires. Na het jaar 2000 zal de personal telefoon geen droombeeld meer zijn. Zo'n draadloze batterij telefoon neem je mee van huis naar kantoor of naar een klant en je ge bruikt hetzelfde appa raat onderweg in de au to of in de trein. Het on derscheid tussen auto telefoon, de Kermit-te- lefoon of het draadloze toestel thuis, verdwijnt. In 2000 moet een net werk van radiozendont- vangststations dat mo gelijk maken. Het sys teem luistert naar de naam 'Universeel Mo biel Telecommunicatie Systeem' of UMTS. Aan het project werken alle grote PTT's mee en de telecom-industrieën als Alcatel, AT&T, Ericsson, Nokia, Philips en Sie- Drs. J. A. de Boer van PTT Research verwacht dat na 2000 de helft van de gesprekken gevoerd zullen worden door mo biele gebruikers. Dat eist een heel nieuwe ra dio- en telefooninfra- structuur. In de radio band is zo'n 230 Mega- Hertz brede band gere serveerd. Daarnaast is er intelligent netwerk nodig dat de 'met zijn personal zwervende persoon' overal in Euro pa kan vinden. Thuis en op het werk komen 'microradiocel- len', kleine, aparte ge biedjes, waar de draad loze telefoon werkzaam is via de huis- of kan toorcentrale. Daarnaast zullen er gebieden ko men rondom drukke punten waar veel m sen met 'personals' blijven zoals winkelcen tra, stadse gebieden, vliegvelden en stations. Ten slotte zal men overal op het platteland moeten kunnen bellen en dat dan door heel Europa. PTT Research ver wacht dat UMTS na 2000 een echte zaktele foon zal zijn, die autote lefoon en GSM ver vangt, navigatie en ver keersinfo, fax en com putergegevens kan ver sturen. TUIN Mode- en designveiling in Studio Waterstad In het gebouw van Studio Wa terstad in Rotterdam wordt op 13 februari de Eerste Rotter damse mode- en designveiling gehouden. De veiling maakt deel uit van een grote manifes tatie in Rotterdam, die is opge zet rondom de Rotterdam Design Prijs 1993. Genomineer den voor deze prijs exposeren vanaf 16 januari in de Kunst- HAL. De prijs wordt uitgereikt op 20 februari. Verder wordt 25 januari een congres gehouden in het WTC. Initiator van de Eerste Rotter damse Mode- en Designveiling is de Arnhemse Stichting Mode, Vormgeving en Strategie, Hé postacademische mode-oplei ding van de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem. De veiling wordt geleid door Veilinghuis Harry Korst uit 's Hertogen bosch. Er zijn drie categorieën: mo derne klassiekers van de perio de 1920 tot heden (mode-, design- en interieurprodukten vervaardigd door beroemde fa brikanten zoals merkartikelen, industriële voorwerpen en toe gepaste kunst: affiches en teke ningen van bekende/beroemde illustratoren en grafisch ontwer pers en andere mode- en interi- euraccessoires): boeken en tijd schriften (met verzamel waarde over mode, design, reclame, meubelen, architectuur en tex tiele werkvormen) en revolutio naire ontwerpen (avantgarde mode en design van een bijzon dere originaliteit en/of exclusi viteit). De Eerste Rotterdamse Mo de- en Designveiling wordt ge houden in het gebouw Studio Waterstad, Schiedamsedijk 130 in Rotterdam. De kijkweek in datzelfde gebouw is gepland van donderdag 4 februari tot en met woensdag 10 februari, dage lijks van 11.00 tot 17.00 uur. De veiling op 13 februari begint om 10.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Vioolkist aan de wandel Wellicht een ideetje voor handige camavalsgangers. De Russische ontwerper Valentine Yudaskin bouwde een fraaie vioolkist rond de ranke lijnen van een manne quin. foto epa Mooimakertje Bio-effet is „een effectief mid deltje om een vermoeide, ver slapte huid als bij toverslag te doen stralenzegt Biotherm. De adviesprijs voor een verpak king met twee ampullen is 17,-. Men kan het middeltje zo nu en dan gebruiken, maar ook als kuurtje van een week. Bij voorkeur 's morgens aanbren gen. In Bio-effet zit een hoge concentratie stimulerende be standdelen en plantaardige ex tracten. „De huid spant zich als na een face-lift", belöoft het cosmeticahuis. Wie oog in oog met de spiegel plat waren: de vorm van een ondergaande zon. Op de ach terkant van de spiegel werd dikwijls een zonnegod afge beeld. De Etrusken beschouw den de zon en ook de spiegel als symbool voor de opstanding. Omdat ze geloofden dat de do den weer zouden opstaan, ga ven ze de overledene een spie gel mee in het graf. Glas De oude Chinezen maakten metalen spiegels met behulp van een stenen mal. Ruim twee duizend jaar later wordt de spiegel gemaakt van glas. In spiegelfabriek Swallow gaan enorme glasplaten, met een af meting van 225 bij 321 centime ter, op de lopende band. Daar woFdt het glas eerst voorgepo- lijst met water en polijstpoeder. Na een dompeling in een zilver bassin, wordt het glas gebaad in koper. De koperlaag maakt het zilver beter bestand tegen voch tinvloeden. Vervolgens worden over het inmiddels tot spiegel geworden glas, nog twee beschermende laldagen aange bracht. Voor de produktie van de spiegelplaten zijn niet veel handen nodig, wel voor het ziet hoe hij of zij overkomt bij een ander. foto cpd snijden en het slijpen. Vooral dit laatste is arbeidsintensief en daarom zijn geslepen spiegels ook duurder. Toch zijn spiegels over het al gemeen goedkoper dan vroeger, omdat glas, de basis van elke spiegel, goedkoper is geworden. Bovendien is er sinds kort, naast dé bekende bronskleur en grijs, ook blauw, roze en groen glas op de markt. Daarmee kunnen gekleurde spiegels worden ge maakt, want de kleur zit niet in de spiegel maar in het glas. Intrigerend De spiegel heeft in de loop der eeuwen zijn intrigerende wer king niet verloren. Een blik in de spiegel geeft antwoord op brandende vragen. Hoe zie ik er uit? Zit m'n haar goed? Kortom: wie oog in oog staat met zijn spiegelbeeld, ziet hoe hij of zij overkomt bij de ander. Er is geen ander voorwerp dat de mens zo snel en direct reflec teert als de spiegel. Toch is de spiegel is een illusie. Zonder beeld en zonder de ogen van een toeschouwer is de spiegel niets. Het beeld in de spiegël is ongrijpbaar: want wat je ziet, is er niet. Over gifkikkers gesproken - LEZERSVRAAG MEVROUW DUISTERHOF IN HAARLEM heeft proble- men met haar clivia. Als ze het antwoord op deze vraag krijgt heeft ze naar alle waarschijnlijkheid in deze rubriek kunnen lezen hoe een clivia: een moderne bloem uit de oude doos, behandeld wil worden. Dan weet ze ook dat deze plant een uitgesproken hekel 1 heeft aan hoge temperaturen en aan luchtdroogte in I een gestookte kamer. Een plaatsje in het licht, niet in de zon, voldoende water en tijdens de bloei af en toe j iets plantenmest en de clivia 'doet' het weer. Om deze plant opnieuw in bloei te krijgen heeft hij komende j herfst een rustperiode npdig. RAAD GEVRAAGD AAN LEZERS: M. PINKHEIRO IN HAARLEM heeft een bladplant die luistert naar de mij onbekende naan Calathe redstar. Het opvallende van deze plant is dat het blad 's avonds zo maar gaat bewe gen. Nu is het niet vreemd als planten bewegen. De Ipomaea sluit haar bloemen in de middag en even later opent de Teunisbloem haar gele bloemen. De paarde bloem blijft dicht bij lelijk weer en straalt als de zon schijnt, het kruidje-roer-me-niet sluit het blad als je het met een voorwerp aanraakt en als het vriest vouwen dè rododendrons hun blad bijna op. Zo zou ik nog een he le tijd door kunnen gaan, altijd is de beweging een re actie op licht, vochtigheid of temperatuur. Behalve bij het kruidje-roer-me-niet. Maar nimmer heb ik gehoord van een plant die zomaar, zonder aanleiding gaat tril len. Weet een van de lezers de oplossing van dit raad sel? Heel veel dank aan de heer E. V.D. KREEK IN LEIDEN. Als we geen trouwe eh deskundige lezers zouden heb ben, hadden we nimmer geweten welke plant J. DE j BEER IN HAARLEM bedoelt. Het antwoord luidt: mui- zedoorn uit de familie van de lelieachtige Ruscus acu- I ladus. Niet inheems en zeldzaam. Een kleine struik in droge bossen. In heggen en tussen rotsen in Midden- en Zuidwest-Europa. Verdraagt zowel zon als schaduw en de stengels die in Engeland gebruikt werden om de hakblokken van slagers schoon te maken dienen hier kennelijk als snijbloem. Heel veel dank aan de heer v.d. Rommelig vindt MEVROUW GOUDA IN HAARLEM de 1 uitgebloeide bloemen die aan de hortensia dienen te blijven zitten. Goede raad: kijk er eens naar als het geij zeld of gesneeuwd heeft. Dan zien ze er sprookjesach tig mooi uit, vooral als de zon schijnt. En dank zij die verdorde bloemen heeft de plant kans om volgend jaar nog rijker te bloeien. Als dat geen troost is dan weet ik I het niet. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de na tuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. De tijd dat alleen in de badkamer een spiegel hing, is voorgoed voorbij. In het interieur wint de spiegel als de coratie terrein: kunstenaars maken er artistieke objecten van en overal ter wereld herrijzen glimmende wolken krabbers, waarin het stadslandschap wordt weerkaatst. Was eens Italië hèt spiegelland bij uitstek, vandaag de dag is België de grootste producent van Europa. Nederland telde in de jaren zestig nog vijftien am bachtelijke spiegelfabrieken, nu is er nog maar één: Swallow BV Swalmen (Limburg). Jaarlijks gaan in Nederland zo'n twee miljoen exemplaren, van klein tot groot, over de toonbank. Vooral de langwerpige passpie- is gewild. Daarnaast is er de laatste jaren een grotere vraag ontstaan naar luxe, geslepen, spiegels met sierlijke lijsten. Udel mens is ijdel en wordt steeds ijdeler", zegt Swallow-di- eur Ingenhütt. „We komen ook een beetje onder het juk uit r het oude calvinistische idee dat elke tweede blik in de spie overdreven is. Glimmende dingen zijn in de mode. In een moderne huiskamer staan lak- meubels en glazen tafels, de spiegel past daar goed bij." Het uiterlijk is belangrijk en de zorg er voor roept steeds minder negatieve associaties op. Dat was vroeger wel anders. In de Middeleeuwen bij voor beeld werd ijdelheid, net als lui heid en ontucht, gezien als een zonde. Kam en spiegel samen, in de handen'van een vrouw, hebben op middeleeuwse schil- Scherven die geen geluk brengen Spiegels en bijgeloof gingen eeuwenlang hand in hand. Zo boezemde een gebroken spie gel van oudsher angst in. Ook nu nog zijn er mensen die ge loven dat het in scherven val len van de spiegel een voorte ken is van zeven jaar kommer en kwel. derijen een ongunstige beteke- In overdrachtelijke zin werd de spiegel gebruikt voor de con trole van het innerlijke 'toilet'. Het gezegde 'iemand een spie gel voorhouden' betekent ie mand op zijn gebreken wijzen. Op oude schilderijen worden symbolen van wijsheid en voor zichtigheid, als Vrouwe Rede, vaak met een spiegel in de hand Bijgeloof In vroegere tijden werden aan de spiegel magische krachten toegeschreven. In de Middel eeuwen identificeerde men de spiegel met de 'deur' die naar de wereld van de geesten leidt. Het was dan ook gebruikelijk om wandspiegels in de kamer van een overledene met doeken te bedekken. Zo moest worden voorkomen dat de dode door de spiegel ging en zijn verwante geesten van het kerkhof naar huis haalde. Nu kwam dit niet zo vaak voor want in die tijd had de gewone burger geen geld voor een spiegel. Alleen de rijken konden zich zoiets kost baars veroorloven. Beroepshalve werd de spiegel in de Middeleeuwen door de edelsmid gebruikt. Een klein spiegeltje, geplaatst bij het raam, weerkaatste de voorbij gangers op straat. Zo kon drei gend onraad op tijd worden ge signaleerd en kon de edelsmid snel zijn zaak afsluiten om on gewenste bezoekers te weren. Later zouden ook nieuwsgierige burgers een zogenoemd 'spion netje' naast hun raamkozijn be vestigen, zodat ze alles wat er buiten gebeurde goed in de ga ten konden houden. Chinezen De eerste spiegels werden om streeks 750 voor Christus door Chinezen gemaakt. Ze waren van brons en rond, vierkant of gelobd van vorm. De achterkant was vaak prachtig versierd met goud, parelmoer en lak. In Eu ropa waren het de Etrusken, een volk dat tussen 1000 tot 30 voor Christus leefde in wat nu Italië heet, die met engelenge duld stukken brons en zilver op poetsten tot het metaal zo glom dat het spiegelde. Ze maakten handspiegels die aan de boven kant rond en van onderen afge- De omvang hoeft bij de aan koop van afwasmachine geen probleem meer te zijn. De meeste fabrikanten hebben naast de standaarmaatmachine (60 cm) ook een klein model van maar 45 cm breed in de 'collectie'. Misschien moet u er een (deel van een) onderkast voor opofferen, maar door bij voorbeeld bovenkasten tot aan het plafond te kiezen, kunt u die verloren ruimte royaal terug- Uiteraard gaat er minder ser viesgoed in een smalle machi ne, maar omdat de huishou dens steeds kleiner worden is er juist veel vraag naar kleinere machines. Dit type biedt in de meeste gevallen toch ruimte voor zeven standaardcouverts. In een gezin van vier perso nen vraagt de handafwas per dag 40 tot 60 liter water en aan energie ongeveer 2 kWh. Er zijn machines die dezelfde hoeveel heid serviesgoed met 22 liter water en 1,5 kWh schoon krij gen. Als de mogelijkheid bestaat ze te programmeren om tijdens de goedkope nachtstroomuren te draaien, is de besparing nog groter. Bacteriën Vaatwerk dat in een moderne machine wordt gereinigd is na genoeg vrij van bacteriën. In te genstelling tot met de hand ge wassen serviesgoed, zo hebben bacteriologische onderzoekin gen uitgewezen. Het handwar me en afgekoelde afwaswater, het borsteltje, het vaatdoekje en vooral de theedoeken blijken De smalle keukenmachine is ruim genoeg om zeven standaardcouverts te wassen. foto cpd verzamelplaatsen van bacteriën te zijn. En dan de besparing aan tijd. In een vierpersoons huishou ding worden per jaar 275 uren aan de handafwas besteed. Een machine heeft hier maar 90 uur voor nodig. Dat wil zeggen: drie kwartier per dag aan de handaf was besteden of één kwartier bezig zijn met in- en uitladen van de machine. foto cpd Niemand weet hoeveel kinderen het slacht offer zijn geworden van een verkeerde plantenkeuze in de tuin", zegt mijn uitge ver meer dan eens. Hij geeft boeken uit over planten en 'kruiden en kan dus weten hoeveel giftigs er in onze tui nen staat. Daarom vandaag eens een enkel woord over gifkikkers in de tuin. Het meest gevaarlijk ziin planten met giftige bessen omdat die er zo verleidelijk uitzien. De taxus met zijn rode bessen dient in verband met zware gifstof in de pit van het besje in de gaten gehouden te worden net als het peperboompje, (Daphne), bitterzoet (Solanum dulcenare) en zwarte nachtscha de (Solanum ni- A grum). De rode, gSm respectievelijk zwarte bessen zien er smakelijk uit maar leiden tot ernstige vergjfti- gingsverschijnse- len. Ook de on- schuldig ogende V Gelderse roos (Vi- bumum opulus) en zelfs vlierbessen, If (rauwgeconsu- k/ meerd) zijn niet «1 onschuldig. Leer \2I\ kinderen daarom ^i sen af moeten blij- \;J ven of mijd deze v! struiken in de tuin. Alles Kijken we naar de vaste planten dan moeten we eerst de monnikskap noemen, Aconitum napellus, de meest giftige plant van Europa en bijna niemand weet het. Al les is giftig, dodelijk giftig, van bloem tot knol. Zet deze plant nimmer in een tuin waar kinderen komen en ge bruik de fraaie bloemen ook nooit in een boeket in de huiskamer. Veel minder giftig, maar zeker niet geschikt om e/op te kauwen zijn de bladeren en stengel van de ridderspoor (Delphinium), de Trollius, en vingerhoeds kruid (Digitalis) al zullen kinderen niet zo gauw in de verleiding komen om er van te eten. Ook dejkerstroos (Helleborus) die nu bloeit kan tot ernstige vergiftigings verschijnselen leiden bij inwendig gebruik en het lieflij ke lelietje van dalen (Convallaria najalis) is ook giftig. Ik zou nog wel een pagina lang door kunnen gaan met het opnoemen van giftige tuin- en kuipplanten, maar ik houd op, met het advies om bij aankoop vooral te in formeren of een plant giftig is en eventueel nog nazoe ken of de informatie klopt. Elke flora geeft duidelijk antwoord. Architecten hebben na de Tweede Wereldoorlog massaal de spiegel ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9