Amerikanen beschieten radar in noorden Irak GOS begint top opnieuw met ruzie Buitenland Boodschap Arafat voor het eerst op televisie Israël Zelf geslacht kind bepalen Minuut stilte voor Lodewijk XVI Kohl: Oppassen voor nationalisme Naar huis teruggestuurd Carnaval nadert Zoë Baird uit regering Bill Clinton Clinton wil snel einde aan discriminatie homo's in leger Karadzic eist referendum Serviërs VRIJDAG 22 JANUAR11993 Unita bereidt aanval voor op Cabinda luanda De verzetsbeweging Unita bereidt een aanval voor op Cabinda, de hoofdstad van de gelijknamige noordelijke oliepro vincie. Unita nam eerder de oliestad Soyo in. De regering heeft versterkingen naar het noorden gestuurd. Het was niet duidelijk wie er de overhand heeft in de gevechten tussen Unita en het le ger rond Huambo, de tweede grootste stad van het land en de thuisbasis van verzetsleider Jonas Savimbi. Om Huambo woedt al tien dagen een zware strijd. Malawi: nog voor tien dagen voedsel harare Het arme Malawi, gelegen in het zuiden van Afrika, heeft voor zijn bevolking van 6,2 miljoen mensen nog maar voor tien dagen voedsel. Hulporganisaties van de Verenigde Naties hebben de buurlanden opgeroepen hun voedseloverschotten naar Malawi te sturen. De maïsvoorraad van Malawi is eind ja nuari op en op sommige markten is nu al niets meer te krijgen. De regering heeft veel te laat gereageerd op de dreigende voed seltekorten en hongersnood en heeft daarom niet op tijd verzoe ken ingediend bij de internationale hulporganisaties. Demonstraties tegen rechts geweld In de Duitse deelstaat Baden-Württemberg hebben gisteren ongeveer 100.000 mensen gedemonstreerd tegen het recente neonazistische geweld in het land. In de hoofdstad Stuttgart kwamen volgens de politie ongeveer 20.000 mensen bijeen om hun afschuw te uiten over de gewelddadige overval len die extreem-rechtse jongeren hebben uitgevoerd op buiten landers. Vergelijkbare acties werden in ten minste 50 andere ste den van de deelstaat gehouden. Veertien jaar geëist tegen weduwe Hoxha tirana» De openbare aanklager van Albanië heeft gisteren veer tien jaar gevangenisstraf geëist tegen Nexhmije Hoxha, Weduwe van de voormalige Albanese leider Enver Hoxha, wegens mis bruik van overheidsgelden. Tegen mede-aangeklaagde Kino Buxheli, een naaste medewerker van de Hoxha's, eiste hij negen jaar. Ook Buxheli is beschuldigd van misbruik van staatsfondsen en macht. Beiden verklaarden onschuldig te zijn. De uitspraak wordt aan het einde van deze maand verwacht. Zaïrezen op de vlucht voor gevechten nairobi Meer dan 10.000 Zaïrese burgers zijn de afgelopen we ken naar buurland Uganda gevlucht, vanwege gevechten tussen militairen en rebellen in Oost-Zaïre. Uganda zit nu dringend om hulp verlegen om de vluchtelingen te kunnen opvangen. De vluchtelingenstroom kwam op gang, nadat rebellen op 17 de cember een legerbasis aanvielen in het grensplaatsje Kasindi. Volgens de vluchtelingen begon het Zaïrese leger toen op grote schaal vergeldingsacties uit te voeren onder de lokale bevolking. Sovjetunie werkte aan 'superpest' londen Een wetenschapper uitvde voormalige Sovjetunie zegt dat hij heeft gewerkt aan de ontwikkelingVan een bacterie van een bijzonder sterke soort pest, die een halve stad kon uitroeien. Dokter Vladimir Pasetsjnik vretelde dat gisteren in het BBC pro gramma Newsnight. De bacterie moest resistent zijn tegen de meeste in het Westen bekende drugs, maar kwetsbaar voor anti biotica die alleen in de Sovjetunie bekend waren. ANC verzet zich tegen komst SS-20 Johannesburg» Rusland wil overbodig geworden raketinstalla ties verkopen aan het Zuidafrikaans ruimtevaartbedrijf Denel. De raketten, van het type SS-20, zouden geschikt gemaakt kun nen worden voor het in de ruimte brengen van satellieten. Het ANC heeft er bij de Russische regering op aangedrongen de eventuele verkoop van de SS-20-installaties te verbieden. Vol gens de oppositiebeweging is de levering van de raketten in strijd met het wapenembargo dat de VN in 1977 tegen Zuid-Afri- ka heeft ingesteld. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Voor het eerst in de geschiede nis heeft de Israëlische televisie een boodschap uitgezonden van PLO-voorzitter Yasser Arafat. Hij deed een beroep op de Israëliërs mee te werken aan vrede met de Palestijnen. De boodschap was verwerkt in een telefoongesprek vanuit het PLO-hoofdkwartier in Tu nis. „Ik herhaal mijn befoep op premier Rabin en zijn regering om een bijeenkomst van moe dige mensen te beleggen om een moedige vrede te berei ken", zei Arafat in het program- mi. Rabin heeft de uitnodiging vanmorgen afgewezen. Israël praat alleen met Palestijnen uit de zogenaamde bezette gebie den. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN. CORRESPONDENT Twee Londense artsen hebben Europa's eerste 'geslachtskli- niek' geopend. Gebruikmakend van een Amerikaanse techniek biedt de kliniek aan echtparen de gelegenheid vooraf het ge slacht van hun kind te kiezen. Het initiatief wekte beroering in de medische wereld. De kli niek zou gebruikt kunnen wor den door mensen die bijvoor beeld om religieuze redenen al leen jongetjes willen, aldus de Britse Medische Associatie. De techniek is ontwikkeld door de Amerikaanse weten schapper Dr. Ron Ericsson. Vers sperma wordt door.een eiwit oplossing gefilterd. De 'manne lijke' zaadcellen, die sneller zwemmen, bereiken de bodem het eerst. Daar worden zij opge vangen en via kunstmatige in seminatie in de baarmoeder ge bracht Duizenden Fransen hebben gisteren de executie van koning Lodewijk XVI herdacht, die precies tweehon derd jaar geleden plaatsvond. De omstre den plechtigheid op de Place de la Concorde werd niet bijgewoond door vertegenwoordi gers van de regering, maar wel door de Ame rikaanse ambassadeur. De Amerikaanse am bassade ligt aan het plein. Lodewijk XVI steunde de Amerikaan se vrijheidsstrijd. De 5.000 aanwezigen namen een minuut stilte in acht en luister den vervolgens naar een gebed en naar pas sages uit het laatste testament van Lode wijk XVI, die door guil lotine om het leven werd gebracht. Volgens een van de organisatoren, de schrijver Jean Raspail, was de executie van 'Louis Capet' een „po litieke moord". De her denking heeft geleid tot een verhitte' discus sie over de eerlijkheid van Lodewijks proces voor de revolutionaire Nationale Raad en de rechtvaardigheid van zijn executie. Volgens een enquête vindt 42 procent van de Fran sen dat de koning en zijn vrouw Marie An toinette ten onrechte zijn geëxecuteerd. Op het i de herdenking verza melden zich aan de an dere kant van de Place de la Concorde enkele tientallen mensen om hun eer te betuigen aan de revolutionairen die de koning ter dood brachten. Zij deelden voedsel en brood uit en droegen een gekroond varkenshoofd op een bezemsteel. bonn» Rtr-DPA-AFP noemde de relatie tussen Parijs en Bonn „een aanzienlijke kracht, een soort voorbeeld, een refe rentiepunt hoe geschillen die ons continent ver delen, overwonnen kunnen worden." Kohl waar schuwde dat de geest van nationalisme niet al leen thuis is op de Balkan, maar ook in West-Eu ropa de welvarendheid en vrede op het spel kan zetten. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Franse president Francois Mitterrand hebben gis teren gewaarschuwd voor het kwaad van het na tionalisme dat West-Europa bedreigt. Mitterrand in Bonn om het 30-jarig bestaan van het Frans-Duitse samenwerkingsverdrag te vieren port-au-prince» Viviane Sejour pinklt ene traan weg nadat zij samen met 163 mede-vluchtelingen door de Amerikaanse kustwacht is teruggebracht naar Haïti. Sejour was de economische ellende op het Carbische eiland ontvlucht in de hoop een beter bestaan op te bouwen in de Verenigde Staten. De Amerikanen heb ben een cordon van schepen rond Haïti gelegd om vluchtelingen tegen te houden. foto afp Arafat riep Rabin er ook toe op „de fout te herstellen" van het deporteren van rond 400 Palestijnen, die op 17 december naar niemandsland in Libanon werden verbannen. De uitzending was mogelijk gemaakt door de bemiddeling van Abie Nathan, de bekende Israëlische radiopiraat en vre desactivist. Natan heeft in totaal bijna een jaar gevangen gezeten wegens eerdere ontmoetingen met Arafat. Eerder deze week heeft het Is raëlische parlement een wets wijziging doorgevoerd, die het Israëlische staatsburgers moge lijk maakt met de PLO en wat wordt genoemd „andere ter reurorganisaties" te praten zo lang de veiligheid van de staat niet in gevaar wordt gebracht. 'Kat-en-muis-spel is weer begonnen De wapenstilstand tussen Irak en de Verenigde Staten heeft maar één dag geduurd. Gisteren bestookten twee Amerikaanse vliegtuigen een radarinstallatie van de Iraakse luchtafweer in het noorden van het land. Dat ge beurde nadat die radar op de vliegtuigen was gericht, wat de VS als een vijandelijke daad beschouwen. naleven. Volgens die woord voerder hebben de Amerikanen geen radarinstallatie maar een kunstmestfabriek gebombar deerd. De schade zou groot zijn. Er zouden echter geen doden of gewonden zijn gevallen. Dinsdag kondigde het bewind van Saddam Hussein een staakt-het-vuren aan, om de re latie met de nieuwe Amerikaan se president, Clinton, niet meteen te belasten. Er werd toen gezegd dat Irak niet meer op de Amerikaanse vliegtuigen WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het is niet duidelijk of sprake was van een vergissing van Iraakse kant. Baghdad heeft ontkend dat een radarinstallatie in werking is gesteld. Het Iraak se nationale persbureau voerde een anonieme woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken op die de „provo catie van de VS" veroordeelde, maar tegelijkertijd liet weten dat Irak de wapenstilstand blijft zou schieten die boven Irak pa trouilleren. Het incident vond plaats in de noordelijke verboden zone, 15 kilometer ten zuiden van de stad Mosul. Een Amerikaanse F- 4 en een F-16 voerden een rou tine-patrouille uit toen hun ap paratuur meldde dat de radar van een luchtafweerinstallatie op hen werd gericht. Daarmee waren zij een mogelijk doelwit geworden. De F-4 vuurde daarna een an ti-radarraket af en de F-16 gooi de twee bommen op de installa tie. Woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van de fensie verklaarden later dat niet vaststaat dat de radar ook op de Amerikaanse toestellen werd 'vastgezet', wat een voorbode is voor het daadwerkelijk afvuren van een luchtafweerrakeL „Maar de piloten hebben op dracht geen enkel risico te ne men", zei een woordvoerder. „We zijn weer terug in het kat- en-muis-spel. De VS zullen op treden tegen elke vijandige of verkeerde actie door Irak.". Onze correspondent in Lon den voegt daar aan toe dat de Britse regering gisteren de Ame rikaanse aanval op Baghdad, af gelopen zondag, heeft verde digd bij monde van de minister van defensie, Rifkind. Eerder deze week hadden politieke waarnemers in Londen geop perd dat de Britse regering aar zelde over de aanvallen op Baghdad. Premier Major zou op één dag zes keer hebben gebeld met de toenmalige Amerikaan se president, Bush. mindelheim Voor de een is het een verschrikking, voor de ander iets om een heel jaar naar uit te kijken. Maar hoe dan ook, carnaval nadert met rasse schreden. In het Duitse Mindelheim is de middeleeuwse stadstoren omgetoverd tot een gigantische joker. De 'Dura-Hansi' meet 21 meter. foto reuter wolfgang rattay WASHINGTON Rtr De beoogde Amerikaanse mi nister van justitie, Zoë Baird, heeft zich uit de regering-Clin- ton teruggetrokken. Dit heeft president Bill Clinton vandaag bekendgemaakt. Baird heeft on der druk van zowel de Republi keinen als de Democraten be sloten zich terug te trekken na felle kritiek op het feit dat zij twee illegalen voor liet werken. Clinton zei de volledige ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor de onzorgvuldig heid in de kwestie van Bairds „kinderopvang". Clinton be treurt het dat Baird niet in zijn regering komt. Baird zou de eerste vrouwelij ke minister van justitie in de Amerikaanse geschiedenis zijn geweest. De juriste was vice- president van een van de groot ste Amerikaanse verzekerings maatschappijen. den maag»anp De achtste top van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) is vandaag begonnen met ruzie en onenigheid, in middels een vast bestanddeel van elke GOS-top. De agendapunten in de Witrussi- sche hoofdstad Minsk zijn niet nieuw kernwapens, een handvest voor verdere integratie, economische banden maar oplossingen zijn verder weg dan ooit. Het ministersoverleg van de kernwapen- staten van het GOS gisteren was al een te ken aan de wand. De ministers van defen sie moesten het agendapunt over militaire zaken voorbereiden, maar vlogen elkaar in de haren over het beheer van de kernwa pens. Nu vallen ze formeel nog onder het oppercommando van het GOS, in de per soon van maarschalk Jevgeni Sjaposjnikov. Rusland wil dat alle raketten onder zijn ge zag vallen, Kazachstan dat het GOS-com- mando ze blijft beheren, en Oekraïne stelt dat „zijn" raketten onder zijn „administra tieve commando" vallen. Zelfs de warmste voorstanders van het GOS moeten toegeven dat de statenbond na 13 maanden nog steeds niet goed func tioneert, en menen dat Minsk een door braak moet opleveren wil het GOS in leven blijven. „Er zijn geen coördinerende struc turen", klaagde Sjaposjnikov deze week. „Op deze manier heeft het geen zin, deze weg leidt nergens heen." Plannen voor een GOS-statuut, dat voor zien moet in gezamenlijke instellingen en consultatie op defensie- en buitenlandspo litiek vlak, stuiten echter op fel verzet. De Oekraïnse president Kravtsjoek waar schuwde deze week in felle bewoordingen tegen verdere integratie in de richting van een supranationale organisatie. De Cen- traalaziatische staten zijn hier juist voor standervan (op Turkmenistan na), maar hebben uit frustratie al gezinspeeld op de oprichting van een eigen gemenebest als de top mislukt. Kravtsjoek is wel bereid een „economisch handvest" te overwegen, ook al heeft het GOS op dit gebied evenmin veel gepres teerd. De lidstaten geven de voorkeur aan bilaterale handelsverdragen boven „coör dinatie van radicale economische»hervor- mingen" die het GOS belooft. Van het collectieve veiligheidspact dat zes GOS-staten sloten is evenmin iets terecht gekomen. Wel spraken Rusland en drie Centraalaziatische republieken af een vre desmacht te sturen naar het door burger oorlog verscheurde Tadzjikistan, maar ook dat akkoord strandde omdat de respectie ve parlementen het weigerden te ratifice ren. Al deze punten komen vandaag opnieuw op de agenda, evenals een reeks omstre den kwesties als de mensenrechten, de status van de ex-Sovjet tv, een hof van ar bitrage en een centrale GOS-bank. De Rus sische president Boris Jeltsin heeft een „GOS-doctrine" aangekondigd om het ver bond te versterken, terwijl Witrusland zich sterk maakt voor een flexibel lidmaat schap, waarbij elke staat kan beslissen in welke mate het de integratie wil volgen. Dit zou kunnen leiden tot een GOS met verschillende snelheden, met een kern van volledige leden (zoals Rusland, Witrusland, Kazachstan) en een periferie van geassoci eerde leden die met sommige GOS-afspra- ken meedoen. Maar voor landen als Oek raïne en Moldava, die beducht zijn voor al les wat zweemt naar herstel van de oude, „imperialistische" Sovjetunie, zal dit wel licht nog te ver gaan. In dat geval wordt de GOS-top opnieuw een „agreement to disa gree". WASHINGTON-LOS ANGELES PHIL REEVES. Ind-AP De Amerikaanse president Bill Clinton zal deze week een ein de maken aan de discriminatie van homoseksuelen In de krijgsmacht. De Democrati sche afgevaardigde Barney Frank zei te verwachten dat Clinton het Pentagon zal op dragen om een einde te maken aan het ondervragen van kan- didaat-recruten over hun seksuele voorkeuren. Ook mo gen mensen die homoseksueel zijn niet meer om die reden uit de strijdkrachten verwijderd worden. De afgelopen maanden is fel ge discussieerd over het door Clin ton al tijdens zijn verkiezings campagne aangekondigde voor nemen. De discussie heeft de laatste weken een nare wending genomen door de bekendma king dat een matroos, die op grond van zijn homoseksuele geaardheid op het punt stond uit de marine ontslagen te wor den, is doodgeslagen. Hoewel de omstandigheden van de moord nog onduidelijk zijn, hebben marinefunctionarissen bevestigd dat de 22-jarige mar conist Allen Schindlerhet slachtoffer is geworden van po- tenrammerij. Het incident vond in oktober plaats in een openbaar toilet bij de Amerikaanse marinebasis in Sasebo, Japan, waar Schindlers schip, de Belleau Wood, was ge stationeerd. De marine is niet scheutig met details, maar fa milieleden hebben gezegd dat hij tot pulp was geslagen en al leen aan de hand van tatoeages op zijn onderarm kon worden geïdentificeerd. Zijn moeder zegt dat zijn penis tijdens de aanval was opengere ten, een detail dat lijkt te beves tigen dat Schindler net slachtof fer is geworden van een anti- homo aanval. Er werden al voorbereidingen getroffen voor Schindlers ontslag op grond van zijn door hemzelf openlijk toe gegeven homoseksualiteit. Een 20-jarig lid van de luchtmacht is in verband met de moord gear resteerd en in staat van be schuldiging gesteld. Schindlers dood wordt gebruikt door voor- en tegenstanders van het opheffen van het ver bod. Schindlers vriend heeft Clinton met klem gevraagd het verbod zo snel mogelijk op te heffen. Groeperingen voor de rechten van homoseksuelen hebben zich achter dit verzoek geschaard. Zij zeggen dat de le gerleiding heeft geprobeerd de moord in de doofpot te stop pen. Bovendien zouden anti homo gevoelens onder de man schappen door de legerleiding worden gestimuleerd om de op positie tegen de plannen van Clinton te versterken. Onder de tegenstanders van de toelating van homoseksuelen in het leger bevinden zich Colin Powell, de voorzitter van de chefs van staven, de opperbe velhebber van marine operaties, admiraal Frank Kelso en de commandant van het corps ma riniers, generaal Carl Mundy. De moord op Schindler roept echter ook vragen op over hoe het leger, dat nu eenmaal een aarrtal bijzonder fanatieke anti homo elementen herbergt, op de nieuwe recruten zal reage ren. In de afgelopen jaren zijn 15.000 mensen op grond van hun homoseksuele geaardheid uit het leger ontslagen. Schind lers moeder zegt dat ze vreest voor de levens van homoseksu elen die onder de regering Clin ton het uniform mogen aan trekken. Haar angst lijkt niet ongegrond, gezien een verontrustend rap port dat deze maand in de Navy Times verscheen en waarin een anonieme marinier wordt ge vraagd hoe hij zou reageren als hij zou ontdekken dat er in zijn barak een homoseksueel woon de. „Ik geloof dat ik hem zou vermoorden", luidde het ant woord. VERTAUNG MARGREET PALE-GENÉVE-DEN HAAG AP-UPI-ANP onvoorwaardelijk instemmen met hun vredes plan, anders zullen de vredesbesprekingen in Ge- nève onmiddellijk vastlopen. Dat heeft hun woordvoerder Eckhard gisteren gezegd. Owen en Vance willen morgen slechts één antwoord horen van Karadzic: 'ja'. „Als hij voorwaarden verbindt aan het vredesplan zijn we weer terug bij af', al dus Eckhard. Het zelfbenoemde parlement van de Bosnische Serviërs stemde eerder deze week in met het vre desvoorstel van Owen en Vance. Karadzic trok de parlementariërs over de streep door te zeggen dat er in Genève nog wel ruimte is om te praten over een eigen Servische staat in Bosnië. De Bosnische Serviërs zullen de verdeling van Bosnië-Hercegovina alleen aanvaarden als ze zich daarover eerst per referendum hebben kunnen uitspreken. Dat heeft hun leider, Karadzic, giste ren verklaard. Het plan om Bosnië op te delen in tien autono me provincies is afkomstig van de bemiddelaars Vance (namens de Verenigde Naties) en Owen (namens de Europese Gemeenschap). Zij leiden het vredesoverleg in Genève dat morgen wordt hervat. Owen en Vance eisen dat de Bosnische Serviërs

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7