Groot offensief tegen racisme rond voetbal Stunten met hoge rente neemt zienderogen af Binnenland Ter Veld: Veroorzaker letsel moet uitkering gaan betalen Chinese tempel aan Zeedijk Ouderenbond: Postbank discrimineert bij krediet Proef moet diefstal fietsen terugdringen Artsen zijn verbaasd over ontevredenheid patiënten Urenlange stremming op A16 door ongeval VRIJDAG 22 JANUAR11993 Iemand die een ander letsel toebrengt, zal in de toekomst mogelijk zelf moeten opdraaien voor de uitkeringen (behalve het ziektegeld) van het slachtoffer. Het is niet juist dat de gemeenschap die lasten moet dragen, vindt staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken). Zij heeft de Sociaal Economische Raad (SER), de Ziekenfondsraad en de Sociale Verzekerings raad (SVR) advies gevraagd over haar plan, dat zij mede namens minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft opgesteld. Ter Veld denkt dat de invoering van haar idee, het zogenoemde regresrecht, honderden miljoe nen guldens per jaar kan opleveren. De staatsse cretaris vindt dat er alle aanleiding is het regres recht in de volksverzekeringen (onder meer tegen arbeidsongeschiktheid) in te voeren. De problemen worden nu te gemakkelijk afge schoven op de gemeenschap, aldus Ter Veld. Dit leidt niet alleen tot hoge lasten, maar zorgt er bo vendien voor dat negatieve gevolgen van bepaal de activiteiten verborgen blijven. De gemeen schap draait er immers voor op. De PvdA is enthousiast. Vanuit de fractie is het regresrecht eerder ingebracht in de discussie over de WAO-voorstellen. De PvdA zag daarin de mo gelijkheid voor forse besparingen. Prins Bernhard nadoen mag niet Amsterdam Het imiteren van de stem van prins Bernhard in een televisie-reclame is een inbreuk op zijn persoonlijke levenssfeer. De Reclame Code Commissie erkent daarom een klacht van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) tegen Alabastine. In het spotje geeft een dokter aan een niet zichtbare, maar wel herkenbare prins Bernhard advies over vlekkencoating. Dat is in strijd met de wet en de eisen van fatsoen, aldus de commissie. De AVRO heeft op verzoek van de RVD besloten de uitzending van een spotje, waarin 'prins Bernhard' vraagt of zijn vrouw in het AVRO-programma In de Hoofdrol mag, te staken. Eis negen maanden tegen oplichter KNVB en NSF: Eventueel stadion ontruimen of wedstrijd zonder publiek spelen De KNVB en de Nederlandse Sport Federatie (NSF) star ten een groot offensief tegen racisme en discriminatie rond de voetbalvelden. Het plan van aanpak, bestaande uit 23 punten, werd vandaag gepresenteerd. In het uiterste geval, zo stelt het rapport, zou het mogelijk moe ten zijn een stadion te ontrui men of een wedstrijd zonder publiek te spelen. De KNVB, de politie en de NSF hebben bo vendien besloten bij alle wed strijden in het betaald voetbal discriminerende uitingen op de tribunes te registreren. Het rapport is het produkt van een werkgroep die eind vo rig jaar werd gevormd. In deze groep hebben onder meer het Centraal Informatiepunt Voet balvandalisme, trainers, het Landelijk Overleg Voetbaloffi cieren van Justitie, het ministe rie van WVC, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Vereniging van Contractspelers zitting. De aanpak bestaat onder meer uit een anti-discriminatie campagne gericht op het voet balpubliek zelf. Daaraan moe ten de spelers, supportersvere nigingen, trainers en scheids rechters hun steentje bijdragen. Daarnaast worden de clubs, po litie en justitie gevraagd hard op te treden tegen supporters die zich aan 'verbaal geweld' in sta dions te buiten gaan. De nota 'Bestrijding discrimi natie in voetbalstadions' stelt echter dat als deze aanpak bin nen een 'redelijke termijn' gedacht wordt aan enkele maanden geen vruchten af werpt, er dan 'grover geschut' in stelling moet worden gebracht. Volgens het rapport moeten dan ontruimingsacties of het spelen van wedstrijden zonder publiek worden overwogen. J. W. Masman, binnen het (demissionaire) bestuur van de KNVB belast met veiligheidsza ken: „Dat staken van een wed strijd zal alleen in uiterste geval len plaatsvinden. Je moet zo'n escalatie tenslotte kunnen op vangen: een vak ontruimen, de mensen afvoeren. Als zoiets gangbaar zou worden, kunnen de supporters van een club die niet lekker in de wedstrijd zit, massaal gaan scanderen zodat de wedstrijd wordt gestaakt. Misschien dat zo'n beslissing hooguit een keertje als symbool wordt gebruikt." Het verdient tevens de aan dacht, zo stelt de nota, om een zogenoemd (de-)escalatie-sce- nario op te stellen „voor wed strijden waarbij gegronde vrees bestaat dat het publiek zich massaal misdraagt." Zo'n plan moet in ieder geval voorzien in een verlengde warming-up of een rustpauze. Ook kan de wed strijd tijdelijk worden onderbro ken zodat spelers het publiek kunnen toespreken. Supporters, die zich schuldig maken aan discriminatie, moeten uit sta dions worden geweerd. In het rapport wordt overi gens geconcludeerd dat slechts 'een fractie' van de toeschou wers die zich te buiten gaan aan discriminerende uitlatingen, zich daarbij bewust laten inspi reren door racistische motieven. Veel meer een rol speelt het provoceren van rivaliserende supportersgroepen of spelers van de tegenstander. Daarbij worden genoemd het werpen van exotisch fruit, apegeluiden, het gesis en 'we gaan op Joden jacht'. benodigde 2,5 miljoen gulden zal in nationale en internationale boeddhistische kring worden ge worven. Voorzitter Frank Man (rechts) en penningmeester Chow Yee Hong toonden zich gisteren bijzonder ingenomen met het 'nieuwjaargeschenk' van de gemeente Amsterdam. Zater dag luidt de Chinese gemeen schap op de Nieuwmarkt het Jaar van de Aap uit en het Jaar van de Haan in. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE den bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren negen maanden cel geëist tegen een 53-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij deed zich telefonisch voor als maatschappe lijk werker en vertelde zijn slachtoffers over een treurig geval dat hij met financiële ondersteuning weer op de been wilde helpen. Vervolgens ging hij zelf langs als het genoemde treurige type en ontving geld, huishoudelijke spullen of een fiets. Onder zijn slachtoffers waren enkele pastoors in de regio Eindhoven. Miljoenenfraude in haven Rotterdam Rotterdam» De douane heeft in Rotterdam een miljoenenfraude met olie, video-apparatuur, dranken vlees ontrafeld. Een bende heeft de afgelopen vier jaar voor een bedrag van honderd mil joen gulden aan invoerrechten, accijnzen en omzetbelasting ontdoken. De bende deed het voorkomen alsof goederen wer den geëxporteerd via de Rotterdamse haven naar landen buiten de Europese Gemeenschap. In werkelijkheid kwamen ze via Rotterdam de EG binnen zonder dat invoerrechten, accijnzen en omzetbelasting werden betaald. Elf mensen zijn opgepakt. Geuzenpenning voor Van der Stoel Rotterdam De Stichting Geuzenverzet '40-'45 heeft oud-minis ter mr. Max van der Stoel de zevende Geuzenpenning toege kend. De voormalige verzetsstrijders in de stichting willen Van der Stoel eren voor zijn „voortdurende strijd tegen menson waardige omstandigheden" in de wereld. De minister van Staat krijgt de penning op 13 maart uitgereikt tijdens de jaarlijkse geu- zenherdenking in de Grote Kerk in Vlaardingen. Steeds meer vrouwen aan de pil Vier veroordelingen voor WIR-fraude den haag Er zijn tot nu toe maar vier bedrijven door de rechter veroordeeld wegens fraude met investeringspremies (WIR). In alle vier de gevallen moest de betrokkene een boete betalen. In één geval werd bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Samen ging het om 9 miljoen gulden aan WlR-pre- mie. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit giste ren in de Kamer gezegd. Het ten onrechte claimen van de inves teringspremie gebeurde rond het weekeinde van 28 februari 1988 toen de WIR werd afgeschaft. Talloze ondernemers claim den op het laatste moment alsnog de WIR-premie. krijgen. „Dit riekt naar leef- tijds-discriminatie", zegt De Algemene Nederlandse woordvoerder J. Lakerman van Bond van Ouderen (ANBO) ANBO Nederland. „Iemand gaat een onderzoek instellen van 59 kan al hartstikke krak- naar leeftijdsdiscriminatie kemikkig zijn, terwijl iemand door banken. Aanleiding daar- van 70 volkomen vitaal is. Zo'n voor is dat 65-plussers bij de leeftijdsgrens is volkomen wil- Postbank voortaan geen door- lekeurig." lopend krediet meer kunnen breda» Als gevolg van een ongeluk op de A16 ter hoogte van het knooppunt Zonzeel is gistermiddag de rijstrook in de richting Rotterdam uren lang volledig gestremd geweest. Bij het ongeluk waren twee vrachtwagens betrokken. Een vrachtwagen, die in de richting Rotterdam reed, kantel de en belandde op de vangrail. De auto was geladen met zilverzand, dat terecht kwam op de linkerrijstrook richting Breda. Eén van de chauffeurs brak zijn been, de ander kwam met de schrik vrij. foto anp paul stolk Deel economen venvacht daling van rentevoet op geldmarkt Het stuntwerk met hoge rente op spaar rekeningen neemt zienderogen af. Óp de geld- en kapitaalmarkten daalt de rente voet. Spaarbanken en spaarfondsen kun nen derhalve minder hoge bedragen in het vooruitzicht stellen, wanneer spaar ders bereid zijn hun geld wat langer vast te zetten. De verwachting is dat de ver schillen tussen de traditionele banken en de met hoge rentes stuntende nieuwko mers veelal verzekeringsmaatschap pijen de komende maanden steeds kleiner worden. Koploper in het aanbieden van hoge rente was vorig jaar zomer Credit Lyon- nais Bank Nederland (CLBN) met 8,4 procent (minimum inleg 2500 gulden), gevolgd door andere, kleinere banken en verzekeringsmaatschappijen. Het bete kende voor deze nieuwe fondsen vaak een forse groei van het ingelegde kapi taal. Bij Spaarbeleg (Aegon) bijvoorbeeld groeide de inleg binnen een jaar van 400 miljoen tot een miljard gulden nu. Op het totaal van zo'n 180 miljard gul den, die het spaarzame Nederlandse volk op spaarrekeningen heeft uitstaan, is een miljard een schijntje. Maar het stunten met hoge vergoedingen, lage kosten, minimale of geen beperkende voorwaarden heeft succes gehad. Verze keraar Ohra bij voorbeeld, inmiddels in het bezit van een Ohra Bank, zag het in- leggeld van mei 1992 tot heden groeien van 50 miljoen tot bijna 200 miljoen gul den. De Rabobank, nauw verweven met de economische activiteiten op het platte land, is verreweg de grootste beheerder van spaargeld in Nederland met een marktaandeel van bijna veertig procent. Om de concurrentie van de nieuwelin gen te pareren, introduceerde de RABO onder meer een 'rendementsrekening', waarop nu een rente van zeven procent wordt betaald. De drempel om toe te mogen treden ligt echter met een mini- muminleg van 25.000 gulden wel een stuk hoger ligt dan bij de genoemde nieuwe fondsen. Echt vergelijkbaar met de 7,4 a 7,6 procent van de meeste nieu we spaarbanken is de rendementsreke ning van RABO nog niet. Veel economen verwachten dat de rente op de geldmarkt verder zal gaan dalen, terwijl die op de kapitaalmarkt (vaste rente op langere termijn) de grootste daling alweer achter de rug heeft. Dat gaat gevolgen krijgen voor juist die snel groeiende spaarfondsen. Voormalig kampioen CLBN is inmiddels van 8,4 procent terug naar 7,4 procent. De uiterst concurrerende aanbiedin gen van de nieuwe verzekerbanken wa ren aan de ene kant het gevolg van de la ge kosten bij de organisatie. Anders dan het uitgebreide netwerk van kantoren zoals de grote banken hebben, beschik ken de nieuwe spelers op de markt soms over niet meer dan een hoofdkantoor. Voor de zeer kritische 'consument' is dat mogelijk voldoende. Maar wanneer grootvader voor zijn nieuwe kleinkind een rekening wil openen, stapt hij wel licht eerder naar zijn vertrouwde bank om de hoek. De hoge rente van de snelle groeiers heeft alles te maken met een genoegen nemen met tijdelijk heel weinig winst of eventueel wat verlies accepte ren. Dit om zich een marktaandeel te verwerven. Tot voor kort was een ver menging van verzekerings- en bank-acti- viteiten overigens bij wet verboden. Dat is veranderd. Bank of verzekeringsmaat schappij, geen concern kan zich op de langere termijn uiterst krappe winstmar ges veroorloven. Belangrijker wordt waarschijnlijk de verwachte daling van de geldmarktrente. Hoewel nu nog rond de acht procent, verwacht J. de Leeuw van de afdeling al gemeen economisch onderzoek bij de RABO een daling naar 6,75 a 7 procent later dit jaar. Ongeveer hetzelfde niveau als de rente op de kapitaalmarkt (nu on geveer 7,1 procent), die niet of nauwe lijks verder zal dalen. Wie werd het slachtoffer van de pettenpikker? amsterdam anp J)e politie van Amsterdam is op zoek naar slachtoffers van een pettendief. Agenten arresteer den woensdag in Amsterdam- Noord een 16-jarige jongen die ervan wordt verdacht meerdere leeftijdgenoten van hun dure honkbalcflps te hebben beroofd. Tot nu toe zijn er slechts twee aangiftes gedaan, maar de poli tie denkt dat er veel meer slachtoffers zijn. Een 16-jarige krantenjongen kreeg zelfs een aframmeling met een honkbal knuppel. Het verschijnsel pet tenpikker is nieuw. De politie werd eerder wel geconfronteerd met Figuren die voorbijgangers van hun mountainbike of snor fiets trokken. Ook moesten sommige eigenaren van Nike- sportschoenen op kousevoeten hun weg vervolgen. 'Actie Spaak' moet fietsendie ven en helers in de Amsterdam se binnenstad 'een spaak in het wiel steken'. Vandaag is de Am sterdamse politie met een proefproject onder die naam begonnen op het Binnengast huisterrein, vlakbij de Universi teit van Amsterdam. In Amsterdam worden naar schatting jaarlijks 150.000 fiet sen gestolen. Op een totaal van 450.000 fietsen verdwijnt dus gemiddeld een op de drie fiet sen. Daarmee staat de hoofd stad als absolute nummer één in het ranglijstje van fietsdief stallen. Landelijk bedraagt het aantal slachtoffers van fietsdief stal slecht zes procent. Een beruchte plek in Amster dam was jarenlang de omgeving van het voormalige Binnengast huis, vlakbij de ingang van de universiteit. Jaarlijks verdwijnen hier zo'n duizend fietsen. Tege lijkertijd wordt op diezelfde plek een driedubbel aantal te koop aangeboden. Voor evo tientjes is men de eigena een gestolen fiets. Fietsendieven en heler den er vrijwel onbelemmerd hun gang gaan. Goede afne mers zijn vooral de studenten, niet zelden zelf de dupe van een fietsendiefstal. Diefstal en he ling hielden op deze wijze zich zelf goed in stand. Daaraan moet een einde ko men. De politie zet extra men sen in om helers en dieven aan te pakken. Fietsers krijgen ter plekke de mogelijkheid hun postcode in het frame van hun fiets te laten graveren. Posters en folders wijzen de studenten op de nadelige gevolgen van he ling en diefstal. Ook komen er fietsenrekken met slotpalen en de stadswacht breidt de surveil lance op het terrein uit. De proef duurt een jaar. Onderzoek moet dan uitwijzen of de aan pak succesvol was, zodat deze ook elders in het land kan wor den toegepast. over de huisarts bleek. Overigens zijn Nederlanders de afgelopen tien jaar veel meer gebruik gaan maken van de huisarts, tandarts en fysiothera peuten. Ook het gebruik van ge neesmiddelen, vooral van de vrij verkrijgbare, is flink toege nomen, zo blijkt uit cijfers van de continue Gezondheidsen quête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) jaarlijks onder 9.000 personen. De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) is verbaasd over de uitkomsten van een onder zoek dat een op de vijf contac ten niet naar tevredenheid van de patiënt verloopt. Woordvoer der Paul Wouters van de LHV zegt dat uit een in 1988 door het ministerie van WVC gehouden enquête onder 13.000 patiënten juist een grote tevredenheid Amsterdam De boeddhistische gemeenschap in Nederland krijgt een tempel in Amsterdam. De gemeente heeft een terrein beschikbaar gesteld aan de Zee dijk, in de rosse buurt. Het initia tief voor de bouw van de tempel komt van de Vereniging van Chinese Ondernemers in Am sterdam, die van de Zeedijk en directe omgeving een soort Chi natown willen maken, naar het voorbeeld van Chinese wijken in grote Amerikaanse steden. De utrecht» Steeds meer vrouwen gebruiken de anticonceptie-pil. In 1982 gebruikte 27 procent van alle vrouwen in de vruchtbare leeftijd de pil. Na een lichte terugval in 1990 steeg dat percenta ge vorig jaar tot 41, zo blijkt uit de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de periode 1981 - 1992. Deze enquête wordt sinds 1981 jaarlijks gehouden onder 9.000 mensen. nu tijdelijk persoons cassettes o% EXTRA KORTING op de toch al lage fabrieksprijs. Kookset 'Elegance' 6-persoons 40-delige cassette Fabrieksprijs vergelijkbare winkelwaarde f 470. artikelen topkwaliteit kristal en porselein koopt u refitstreeks Di| de sola Faonek voor ongekend lage prijzen Kortingen tot meer dan SOS op de ver gelijkbare winkelwaarde il|n geen uitzondering profiteer van deze unieke direkte «aDneksvrtoop SOLA FABRIEK jflsola van ReenenwegiSS Zeist GEDEK0REERDE EETSERVIEZEN EH222 HALVE PRIJS DIVERSE K00KSETS NU STERK AFGEPRIJSD ■SS MESSCHERPE CASSETTES DDI I7CIU Tijdeltllvoor PRIJZEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5