'Gevaarlijke' tankers naar diepere wateren OPRUIMING Bijenkorf legde stelende bewakers op video vast Binnenland Herdenking deportatie joodse inrichting Veel aanvragen voor hulp na ramp Bijlmer Ritzen houdt vast aan werkgeversrol onderwijs Gemeenten willen regels voor lokaal referendum Wöltgens leidtcommissie-Van Dam9 'Pak vrouwenhandel aan als drugshandel' Giro 50500 Gééf om lepra VRIJDAG'22 JANUAR11993 'Controle winstbelasting kan beter' den haag De belastingdienst gaat ondernemingen niet vaker controleren op de betaling van vennootschapsbelasting (belas ting op winst). Wel moet de kwaliteit van de controles omhoog. Dat zei staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) gisteren in de Tweede Kamer. Uit onderzoek is gebleken dat in tien procent van de gevallen waarin een aangifte wordt gecorrigeerd, sprake is van fraude. Desondanks vindt Van Amelsvoort meer controles onnodig. Oud-bewindslieden in 'denktank' den haag Een aantal oud-bewindslieden wil een vereniging be ginnen die het politieke debat in Nederland nieuw leven moet inblazen. De oud-ministers Zeevalking (D66), Kroes (WD) en Glastra van Loon (D66) staan aan de wieg van het plan. Het gaat volgens hen nadrukkelijk niet om een nieuwe partij, maar meer om een 'denktank', die zich zorgen maakt over het democratisch gehalte van de Nederlandse samenleving. Arrestaties wegens vuurwapenbezit Amsterdam De politie van Amsterdam heeft negen mensen ge arresteerd wegens illegaal vuurwapenbezit. Bij huiszoekingen in onder meer de Jordaan, de Pijp, Overtoomse Veld, de Staats liedenbuurt en de Indische Buurt werden een riotgun, een pistoolmitrailleur, een revolver, een handgranaat en enkele doosjes munitie gevonden. Of het hier gaat om een criminele bende is nog niet te zeggen, aldus de woordvoerder. Man vrijgesproken van schietpartij Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 20- jarige man vrijgesproken van betrokkenheid bij een dodelijke schietpartij op het Rembrandtplein in de hoofdstad. Tegen de man was maandag vijf jaar cel geëist. De schietpartij had op 5 maart vorig jaar plaats voor de discotheek Escape en was het ge volg van een ruzie tussen twee groepen jongeren. Een 18-jarige jongen werd dodelijk getroffen. Een vriend van hem raakte ern stig gewond. De vrijgesproken man zou het wapen hebben aan gereikt aan een 20-jarige plaatsgenoot, die schoot. Deze man werd daarvoor in oktober vorig jaar tot acht jaar veroordeeld. Hij wandelde twee weken na het vonnis echter met een vervalste verlofpas het huis van bewaring uit en is sindsdien spoorloos. Bosnische zigeuners weg uit Wilnis wilnis De Bosnische zigeuners die enkele weken op een recrea tieterrein in Wilnis hebben gestaan, zijn daar in de loop van gis teren weggegaan. De zigeuners hadden de opdracht gekregen om vóór gistermiddag vier uur van het terrein te vertrekken. Vol gens de rijkspolitie is het onduidelijk waar ze naar toe zijn ge gaan. Ze zijn echter niet meer als groep bij elkaar, aldus de poli tie, maar hebben wel laten weten vastbesloten te zijn om, al dan niet legaal, in Nederland te blijven. Ziekteverzuim in onderwijs daalt sterk leiden Leraren en onderwijzers hebberrzich het afgelopen schooljaar aanzienlijk minder vaak ziek gemeld dan de jaren daarvoor. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Leidse onder zoeksinstituut Liswo in Het Schoolblad van de vakbond ABOP. De sterkste daling is te zien bij het basisonderwijs, waar het ver zuim tot nu toe relatief juist hoog was (8,3 procent). De precieze omvang van de daling in het voortgezet onderwijs en beroeps onderwijs kon het Liswo nog niet geven. Het definitieve rapport wordt volgende maand verwacht. Het ziekteverzuim in het on derwijs baart de overheid grote zorgen, omdat het gemiddeld veel hoger ligt dan in vergelijkbare sectoren. Advocaat: Gebruik beelden onrechtmatig AMSTERDAM Het warenhuis De Bijenkorf in Amsterdam heeft de praktijken van twee bewakers die voor tonnen aan kleding zouden hebben gestolen op de video vastgelegd. Deze beelden dien den gisteren als bewijsmateriaal in een rechtzaak. De beelden tonen hoe gesto len kleding eerst in persoonlijke kluisjes verdwijnt. Ook is te zien hoe de elektronische labels er vervolgens worden afgehaald. De advocaat van de verdachten vindt dat dergelijke opnames niet door de beugel kunnen, omdat ze in strijd zijn met de privacy. Het hoofd bedrijfsbeveiliging van de Bijenkorf begon na een tip over diefstal in september 1991 een intern onderzoek. Al snel bleek dat vier werknemers zich schuldig maakten aan dief stal. De beveiliging installeerde in de personeelsruimte van de bewakers een camera en regi streerde zo een aantal diefstal len. Na twee maanden 'recher- CPD Gem«nschappeli|lePer*J>eTO Apeldoorn In aanwezigheid van ambassadeur M.N. Bawly van Israël is gisteren in Apeldoorn de deportatie herdacht van de 1.500 patiënten en personeelsleden van de joodse psychiatrische inrichting Het Apeldoomse Bosch. Zij werden vijftig jaar geleden door de nazi's afgevoerd naar de vernietigingskampen. foto anp cor mulder amsterdam. anp In totaal 501 mensen hebben zich sinds de vliegramp in de Bijlmermeer op 4 oktober vorig jaar voor geestelijke hulp ge meld bij de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (Riagg) in Am sterdam Zuidoost. Het gaat in de meeste geval len om ooggetuigen en nabe staanden. Hulp werd verder ge vraagd door gewonden, bewo ners die dakloos zijn geworden, mensen die op bezoek waren bij Bijlmerbewoners, een enkele hulpverlener en degenen die een eerder trauma herbeleven. Volgens Lam stijgt het aantal kinderen dat geestelijk in de knoei is geraakt door de ramp snel. In november hadden zich bij de Riagg 85 jongeren tot 21 jaar gemeld. Half januari waren dat er al 170. den haag. cpd Maij en Alders doen aanbevelingen tijdens spoedvergadering EG-ministers Ritzen wijst er echter op dat hij de belangrijkste elementen van het arbeidsvoorwaarden overleg, zoals de bepaling van de salarisontwikkeling, de VUT- en pensioenrechten en de hoofdlijnen van de sociale ze kerheid, onder zijn hoede wil houden. Ritzen keert zich hiermee te gen een wens van het CDA in de Tweede Kamer. Dat wil de werkgeversrol in het arbeids voorwaardenoverleg vrijwel ge heel overdragen aan de bestu renorganisaties. De minister zou zich moeten beperken tot het bepalen van de financiële ruimte. Onderwijsminister Ritzen voelt er niets voor om zijn positie als werkgever van onderwijzend personeel op te geven en de werkgeversrol in het arbeids voorwaardenoverleg over te dragen aan de gezamenlijke schoolbesturen. Hij laat dit we ten in een brief aan de Tweede Kamer. Ritzen heeft er geen bezwaar tegen om sommige onderdelen van de arbeidsvoorwaarden, zoals vakantieregelingen, te de legeren naar de schoolbesturen. In het hoger beroepsonderwijs wordt daarmee al een begin ge maakt. AMSTERDAM Alle olie-, gas- en chemicaliëntankers zouden verplicht gebruik moeten maken van de diepwaterroutes. Dat is een van de in totaal negen aanbevelingen die de minis ters Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) en Alders (VROM) maandag in Brussel willen doen tijdens een spoedvergadering van de EG-ministers van Transport en Milieu. De Europese bewindslieden zijn bijeengeroepen naar aanleiding van de recente tankerongelukken voor de Spaanse kust en bij de Shetland-eilanden. den haag-brussel gpdcriteria voor het aanhouden van schepen met gebreken en het instellen van zeegebieden die hoe dan ook moeten worden gemeden door 'gevaarlijke' schepen. Nederland wil de Deense voorstellen ,,van harte ondersteunen", maar op een aantal punten nog verder gaan. In een brief aan de Tweede Ka mer onderschrijven de beide ministers de voorstellen van de huidige EG-voorzitter Dene marken om te komen tot onder meer een betere inspectie van schepen, het ontwikkelen van Zo willen de bewindslieden dat de verplichte beloodsing in alle EG-havens uniform wordt toegepast, dat er een verbete ring komt van de mogelijkhe den tot strafrechtelijke vervol ging bij de overtreding van milieuvoorschriften en dat in die gevallen de sancties en boe tes worden verscherpt. Verder bepleiten ze de ont wikkeling van een informatie systeem, zodat tussen de EG- lidstaten een uitwisseling kan plaats hebben van gegevens over schepen die gevaarlijke stoffen vervoeren. Tenslotte vinden ze dat de samenwerking tussen de EG-lidstaten bij de oliebestrijding kan worden ver beterd en dat zeevarenden een betere, vooral milieu-gerichte opleiding moeten krijgen. In de door Denemarken voor bereide resolutie wordt de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, gemaand nu eindelijk eens over de brug te komen met het al geruime tijd geleden aangekondigde beleids document over maritieme vei ligheid. Daarin komen onder meer financiële stimulansen aan bod om het gebruik van tankers met dubbele wanden te bevorderen. Men wil ook ver plicht stellen dat tankerkapi teins eerder sleepboothulp in roepen. Er moeten in de wet niet alleen duidelijke spelregels worden vastgelegd voor referenda op nationaal, maar ook op lokaal niveau. Die spelregels moeten onder meer antwoord geven op de vraag wie er mogen stem men en vooral of de uit spraak bindend is voor de poli tiek. Dat schrijven de gemeentebe sturen van Haarlem, Leiden, Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, Laren, Olst en Vlaardin- gen in een brief aan de commis- sie-Deetman. Een subcommis sie daarvan houdt zich bezig met staatsrechtelijke vernieu wing en bestudeert daarom de mogelijkheid van een landelijk referendum. De acht gemeen ten willen dat deze subcommis sie de activiteiten uitbreidt naar het lokale niveau. Het initiatief voor de brief gaat uit van de Amsterdamse wethouder E. Bakker van be stuurlijke betrekkingen. De hoofdstad hield in maart 1992 een eerste referendum over be perking van het autoverkeer in de binnenstad. Nog geen 30 procent van de kiesgerechtig den kwam opdagen, wat voor een deel te wijten was aan de onduidelijkheid over de vraag of de politici de uitslag zouden overnemen. Van de acht ondertekenende gemeenten hebben er zes al een referendum gehouden. Gronin gen en Rotterdam zijn van plan dat binnenkort te doen. cheren' nam de politie het on derzoek over. Toen de verdachten de opna mes in het politiebureau te zien kregen, bekenden ze meteen. Eén van de verdachten trok die bekentenis gisteren voor de Amsterdamse rechtbank weer Zijn advocaat betoogde dat het maken van opnames in kleedruimtes niet kon. „In der gelijke ruimten wanen perso nen zich onbespied en mogen zij niet worden gefilmfd of afge luisterd", stelde advocaat mr. Ter Brake. Hij vond dat de ver dachten dan ook moesten wor den vrijgesproken, omdat het maken van dergelijke opnames een opsporingsmethode is die volgens de wet niet mag. Bewijs dat zo wordt verkregen is on rechtmatig, betoogde de raads man. De officier van justitie was het daarmee niet eens en eiste cel straffen variërend van acht we ken tot achttien maanden. Uitspraak op 4 februari. PvdA-fractieleider Thijs Wöltgens (I) en VARA-voorzitter Marcel van Dam tij dens de presentatie van de commissie die het verkiezingspro gramma voor de PvdA gaat opstellen. foto anp ruud hof f den haag henri kruithof De PvdA-fractievoorzitter heeft het grapje zelf de wereld inge stuurd. De commissie die het nieuwe verkiezingsprogramma gaat schrijven staat onder lei ding van Wöltgens, maar VARA- voorzitter Marcel van Dam trekt verreweg de meeste aandacht. „Ik ben voorzitter van de com missie-Van Dam", zo om schreef Wöltgens dat. Gisteren werd de commissie geïnstalleerd. De televisie was, zo leek het wel, met alle be schikbare materieel en man kracht uitgerukt. Al spoedig stond Van Dam te zweten onder Geen visa voor meisjes die van bende van Le Milliardaire komen rotterdam peter louwerse De Rotterdamse Vreemdelingendienst geeft sinds oktober geen visa meer aan meisjes die in Nederlandse seksclubs werken via het artiestenbureau van 'De bende van Le Milli ardaire', genoemd naar de gelijknamige nachtclub in de Maasstad. „In België wor den de mensen achter deze organisatie ver dacht van fraude met paspoorten", zegt woordvoerder G. de Jong van de Rotter damse politie. „In afwachting van dat on derzoek geven wij geen visa meer af." De dienst heeft het besluit genomen in overleg met het ministerie van sociale za ken. Dit departement geeft hangende het onderzoek ook sinds oktober geen werkver gunningen meer af. In België is een parle mentaire commissie bezig met een onder zoek naar het 'schuiven' met buitenlandse vrouwen tussen seksclubs in Nederland en België. Gisteravond zond de VARA de BBC-docu- mentaire 'Vrouwenhandel voor Hollandse seksclubs' uit, die voornamelijk gaat over de praktijken van 'De bende van Le Millairdai- re'. Volgens de makers van de reportage is dit vermoedelijk één van de grootste orga- nisaties op het gebied van vrouwenhandel in Europa. Per jaar zouden er naar schatting vijfhonderd vrouwen worden geronseld. Het hoofdkwartier bevindt zich in Rotter dam en er zijn connecties met Antwerpen en Gent. De parlementaire commissie die de rol van België in de internationale vrouwen handel onderzoekt, heeft geëist dat de pro cureurs-generaal en de minister van Justitie een onderzoek openen tegen de drie Belgen die vanuit Rotterdam het netwerk van vrou wenhandel zouden leiden. Ondanks de verontrustende berichten is de Rotterdamse Vreemdelingendienst niet van plan de nachtclub Le Milliardaire aan de 's Gravendijkwal binnenkort te gaan on derzoeken. „Ten eerste", zegt woordvoer der De Jong, „is het drijven van een seks club niet strafbaar. En niet alle seksclubs doen aan vrouwenhandel." De Jong zegt verder dat de politie aangif tes nodig heeft om een onderzoek in te stel len. „En daar ontbreekt het vaak aan", al dus De Jong. „Een verhaal alleen is onvol doende, het moet op papier staan." Veel buitenlandse prostituées doen geen aangif te omdat hun familie niet weet dat ze in een bordeel werken. Ook zijn de vrouwen bang voor represailles van de seksbazen. Marjan Wijers van de Stichting Tegen Vrouwenhandel (STV) zegt dat vrouwen wel aangifte doen van vrouwenhandel. Tot ver oordelingen is het echter nooit gekomen. „Sinds 1987 hebben zeker twaalf vrouwen aangifte gedaan tegen de Milliardaire-ben- de", zegt Wijers. De drie Belgische leiders stonden in 1991 al voor de Rotterdamse rechter, maar kwa men tot woede van de stichting op vrije zegt voeten, omdat het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk werd verklaard. Ontmoedigd door dit vonnis werden aangiftes van vier Indonesische vrouwen geseponeerd. „Begin 1992 weigerde de politie aanvan kelijk zelfs om aangiftes op te nemen van vier Poolse Milliardaire-slachtoffers", Wijers. „Op die manier ontmoedig je wen. De politie zei dat het geen zin heeft, omdat er toch geen bewijs geleverd kan worden voor intimidatie of dwang. Maar dat kun je niet weten als je de vrouwen niet hoort." De politie moet niet op aangiftes wach ten, vindt Wijers. „Vrouwenhandel is een vorm van georganiseerde criminaliteit, net als drugshandel. Daar gaat de politie toch ook niet passief zitten wachten op aangif tes? Als je criminele netwerken gaat onder zoeken, krijg je vanzelf aangiftes binnen." Onderzoeken naar vrouwenhandel zijn wel tijdrovend en duur, erkent Wijers, ook al omdat de bordeelhouders steeds gewiek ster worden. „Zeker, die Belgen hebben ge leerd van de rechtszaak. Ze zullen geen pas poorten meer afpakken of vrouwen zicht baar fysiek mishandelen. Maar als de politie wil, kan ertegen worden opgetreden. Het is een kwestie van prioriteiten stellen, meer een politieke kwestie eigenlijk." In november zijn op aandrang van de stichting in de Tweede Kamer vragen ge steld over het onderwerp. De antwoorden moeten nog komen. de hete lampen van de TV-ca- mera's. Kok en Wöltgens kon den zich vrijelijk bewegen, zon der ook maar één keer lastig ge vallen te worden door de ver slaggevers. Partijvoorzitter Felix Rotten berg deed er alles aan om het vernieuwende van de bijeen komst en van de commissie te beklemtonen. Het verkiezings programma moet een stuk op hoofdlijnen worden, waardoor de kamerleden meer vrijheid krijgen. Er moet een permanen te discussie komen tussen kie zers en gekozenen, aldus Rot tenberg. Thijs Wöltgens deed er nog een schepje bovenop. „Ik hoop op een spannende discussie in de commissie." En, kijkend naar de naast hem zittende Marcel van Dam: „Er zitten mensen in de commissie die op velerlei terrein hun mening hebben geventileerd." Eerder deze week bepleitte Van Dam in de Volkskrant invoering van een mini-stelsel in de sociale zeker heid. Rottenberg droeg de commis sie op alle tegenstellingen in de partij helder in kaart te brengen, om die vervolgens 'klip en klaar' te overbruggen. „Niet met vage compromissen, niet met schim migheid, maar helder, overtui gend." Wim Kok toonde aan het slot van de bijeenkomst weer aan niet de man te zijn die zich thuisvoelt in onorthodoxe werk wijzen. Hij bracht het niet veel verder dan te beklemtonen dat er toch ook continuïteit moet zijn. „Continuïteit in beleid en continuïteit in het gedachten- goed van de PvdA." Er ging dan ook een zucht van verlichting door de zaal, naast journalisten gevuld met landelijke en regio nale partijbestuurders, toen Rottenberg iedereen uitnodigde een drankje aan de bar te gaan halen. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Bidjar 348 x 252 normale prijs jwkt? nu. 6.750, Meh-Meh 260 x181 normale prijs nu- 4.680.- Kesman 236 x166 normale prijs nu. 1.975, Sarouck 321 x 233 normale pnjs nu- 7.600, Kazak 318x203 normale prijs 1 nu. 3.450, Bidjar 305 x 204 normale pnjs 1 nu- 2.900. lsphahan 306 x 247 normale prip JjenfTT* nu. 6.760. Yesd 240 x 164 normale pnjs 1 nu: 2.550. i Mooiste tapijten - grootste voorraad, laagste prijzen, komt, ziet cn overtuigt uzelf. Hilversum VOO» 50 GUUWN TOOT V TON tTOKAMTlBNT Lepracttchting Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3