Siemerink sneuvelt in heroïsch gevecht Jan Timman neemt genoegen met saaie remise Elke verlofdag steekt Bob Smolders in zijn zeilboot Sport VRIJDAG 22 JANUAR11993 Vlasveld verzamelt nationale titels weissensee Marianne Vlasveld rijgt nationale titels aan elkaar. Gisteren voegde de skiloopster uit Oud-Ade in het Oostenrijkse Weissensee het kampioenschap op de 10 km vrije stijl toe aan de titel van eergisteren op de 15 km. De in Noorwegen wonende ju nior Jan Jacob Verdenius verraste de Nederlandse mannentop. Bij de strijd om de nationale titel op de 15 km versloeg hij favo rieten als Niels Hopman en Ruben Krouwel. Bij de lowlanders- kampioenschappen in Altenmarkt ging skiër Michel Slootweg hard onderuit. De Hilversummer liep een hersenschudding en diverse kneuzingen op. Rentree Tonnie Dirks op Duinrell leiden Tonnie Dirks maakt zijn rentree aan het wedstrijdfront in Wassenaar. De atleet uit het Brabantse Zeeland heeft zijn deelname aan de AA Drink Batavencross van 31 januari op Duinrell toegezegd. Of Dirks, die vanwege een blessure tien we ken uit de roulatie was, zich dan al kan meten met Henk Gom- mer, Marcel Versteeg en Leidenaar Han Kulker, betwijfelt hij. Aan de 10.6 kilometer lange wedstrijd, tevens districtskampioen schap, doen ook atleten uit Tsjechië, België en Duitsland mee. TC Lisse heeft weer bestuur lisse Tennisclub Lisse heeft weer een bestuur. Daarmee is een einde gekomen aan de crisis die ontstond nadat een maand ge leden bijna het complete college was afgetreden. Tijdens een le denvergadering werd door de leden de zittende penningmeester Ben Vink weggestemd en dat was voor het merendeel van zijn collega-bestuursleden reden om ook op te stappen. Co Lange- laan is de nieuwe voorzitter van de 1100 leden tellende vereni ging, Marjo Ostendorf penningmeester en Martien Arkesteijn se cretaris. Het nieuwe bestuur zal voor de komende vier jaar geen wijzigingen aanbrengen in het financiële en sportieve beleid van de club. De leden hebbeniaet beleidsplan voor de komende ja ren goedgekeurd. Koss niet fit, maar Niemann hersteld heerenveen. Het is twijfelachtig of Johann Olav Koss voor het Eu ropees kampioenschap schaatsen helemaal gezond is. De ploeg- arts had een lichte keelontsteking geconstateerd. Koss, de Eu ropese kampioen van 1991heeft drie dagen niet getraind. Ook de keel Adne Söndraal, de tweede Noor, was aangetast. Hij start net als Koss. Daley Thompson wordt autocoureur londen. Voormalig olympisch kampioen Daley Thompson keert terug in de sport. Niet als tienkamper, maar als autocoureur. Thompson heeft een contract als fabrieksrijder bij Peugeot gete kend. De Brit komt dit seizoen uit in dé National Saloon Car Cup. Thompson zette vorig jaar een punt achter zijn loopbaan als tienkamper. Dit jaar rijdt de 34-jarige Brit voor Peugeot veer tien kampioensraces, beginnend in maart. Hernia-operatie Wilbert Suvrijn montpellier. Wilbert Suvrijn wacht een hernia-operatie. Eén van de wervels drukt te hard op een zenuw. De Nederlandse voetbal ler van Montpellier heeft sinds half oktober geen wedstrijd ge speeld. De dertigjarige oud-international, die tijdens het door Oranje gewonnen EK van 1988 twee keer mocht invallen, kampt het hele seizoen al met blessures. 'Brugaera wist ook op de meest precaire momenten terug te komen Terwijl Jan Siemerink woedend een tennisbal over de spoorbaan richting de Melbourne Cricket Ground sloeg, brulde Sergi Bruguera van vreugde. De 22-jarige Span jaard had zich net de sterkste getoond in een heroïsch gevecht, dat de toeschouwers op de gloeiend hete baan zes bijna vier uur lang biologeerde. In een soms bloeds tollende thriller vocht Siemerink vanmorgen als een tijger en leek hij even dicht bij een plaats in de vierde ronde van de open Australische kampioenschappen. De 'leeuw uit Barcelona' herrees echter net op tijd en zegevierde met 7-6 (7-5), 4-6, 6-3, 3-6, 9-7. melbourne .eric de bie De Hollandse supportersschare leed na afloop met Siemerink mee, maar haastte zich vervol gens naar baan elf, waar Miriam Oremans het tweede duel van de mini-interland Nederland- Spanje afwerkte. De twintigjari ge speelster uit Berlicum wist Conchita Martinez nel als twee weken terug in Brisbane een set af te pikken. Verder liet de als zesde geplaatste Spaanse het echter weer niet komen: 6-3, 4- 6, 6-4. Daarmee kwam er een einde aan de Nederlandse in breng in de twee enkelspeltoer- nooien op Flinders Park. In de kleedkamer liet de an ders zo rustige Siemerink zich nog enkele vloeken ontvallen, maar zijn racket liet hij heel. ,,De meeste agressie zat al in die bal over het hek." Zijn frustratie was begrijpelijk. Het scheelde immers weinig of de 22-jarige Rijnsburger had zich voor de tweede keer in zijn leven bij de laatste zestien van een Grand- 1 Slamtoernooi gemeld. Briljant Siemerink, die twee jaar gele den in hetzelfde Melbourne wel de vierde ronde bereikte, knokte zich in de vierde set met soms briljant tennis naast Bruguera. Aan het begin van het laatste spelpart eiste de linkshandige speler vervolgens meteen de servicegame van de Spanjaard op, maar hij verloor daarna ook zijn eigen opslagbeurt. „Daar heb ik het misschien laten liggen", dacht Siemerink hardop. „Een break aan het be gin van de vijfde set moet ei genlijk beslissend zijn. Maar ik geloof dat ik mezelf weinig kan verwijten. Ik heb het niet ver knald. Ik heb gevochten tot het laatste moment. Hij gaf, denk ik, net iets later toe aan de Ver moeidheid. Vermoedelijk heeft hij daarom gewonnen". „Bruguera wist ook op de meest precaire momenten terug te komen", vulde Frits Don, sinds driekwart jaar weer Sie- merinks coach, aan. „Bij breek punten stond die gozer opeens vreselijk goed te serveren. Men taal gezien is hij de laatste tijd ontzettend vooruitgegaan. Vroeger was die Spanjaard toch een echte jankvogel. Ik ben daarom tevreden over het spel van Jan. Je moet niet vergeten dat zijn hele voorbereiding op de Australian Open in de soep is gelopen. Ik was al blij dat hij hier de eerste ronde overleef de". Toilet Zoals bekend liep Siemerink vo rige week in Djakarta, waar hij na winst op de Duitser Karsten Braasch van de Fransman Ro- dolphe Gilbert verloor, waar schijnlijk een darmvirus op. Ge durende zes dagen bestond zijn enige training uit sprintjes naar het toilet. Twee kilo lichter Jan Siemerink ligt verslagen op de grond. De Rijnsburger verloor in vijf sets van de Spanjaard Bruguera. meldde hij zich in Melbourne voor zijn eerste partij tegen de' Australiër Patrick Rafter, die hij moeizaam in vijf sets versloeg. Tegen de Rus Andrej Tsjesnok- ov tenniste hij vervolgens de sterren van de hemel. Siemerink: „Vandaag tegen Bruguera raakte ik de ballen veel minder, maar ik was toch in staat er een spannende pot van te maken. Dat is voor mij een teken dat ik de stijgende lijn van Qatar (waar hij in de twee de ronde net aan van Gianluca Pozzi verloor, red.) weer te pak ken heb. Ik kwam daar welis waar niet ver, maar ik speelde wel goed. Hoewel ik baal dat ik nu hier in Melbourne eruit lig, ben ik toch tevreden. Dat moet ik wel, want normaal gesproken verlies je met zo'n voorberei ding in de eerste ronde. Ik had echter graag op het centre-court tegen Jim Courier gespeeld." Dat 'genoegen' krijgt Sergi Bruguera nu, één van de Span jaarden die het Nederlandse team eind maart tijdens de Da- viscup-ontmoetingin Barcelona zal tegenkomen. Captain Juan Avendano laat de huidige num mer zeventien van de wereld vermoedelijk samen met Carlos Costa in de enkelspelen opdra ven. Voor het dubbel kiest de Spaanse coach voor Emilio San chez en Sergio Casal. Als laatst genoemde dan tenminste van zijn rugblessure is hersteld. Bruguera keert daarmee terug in de ploeg van de Zuideurope anen, die zich in september via t wraak de een zege op Israël weer wereldgroep plaatsten. Wraak Of Siemerink eind maa kan nemen, is nog r vraag. De Nederlandse bonds coach Stanley Franker liet eer der deze week weten dat hij na afloop van de Australian Open de uiteindelijke selectie bekend maakt. Aangezien de interland op de olympische, uiterst trage gravelbaan plaatsvindt, is het aannemelijk dat Siemerink net als voor het duel met Uruguay afvalt. Normaal gesproken stelt Franker in de enkelspelen Ri chard Krajicek en Paul Haarhuis op. Gezien hun recente presta ties (winst in Kuala Lumpur, fi nale in Djakarta) vormen laatst genoemde en Jacco Eltingh ver moedelijk het dubbel. „Dat merken we volgende week wel", hield Siemerink van morgen nog de moed erin. „De Daviscup is iets dat me vandaag ook absoluut niet heeft beziggc houden. Ik heb er geen moment aan gedacht dat ik tegen Bruguera wel eens een plaats in het team zou kunnen verdie nen. Dat zou ook onzin zijn". Net als haar landgenoot schaamde Miriam Oremans zich niet voor haar uitschake ling. „Ik ben blijven knokken, maar Martinez speelde ditmaal beter dan in Brisbane. Ik weet echter weer dat ik er dichtbij zit. Als ik mijn spel verbeter, moet ik in de toekomst van dit soort speelsters kunnen winnen." haarlem hans bouwmeester Na twee spannende en ver moeiende weken namen Jan Timman en Nigel Short er giste ren in hun achtste partij hun gemak van. Dat lag voorname lijk aan de Engelsman, die een betrekkelijk bloedeloze variant koos tegen Timmans Open Spanjaard. Kennelijk wilde Short na zijn vreselijke neder laag in de zevende partij geen enkel risico lopen en zich even de tijd gunnen voor herstel. Op zijn beurt had onze landgenoot geen reden om de goden te tar ten en daarom speelde hij veilig en oplettend tegen. Steeds meer stukken verdwe nen van het bord en toen na een goede tweeeneenhalf uur een volkomen gelijkstaand eindspel was bereikt, stelde Short remise voor. De stand is 4-4 en er zijn nog zes partijen te spelen. De winnaar heeft 3,5 uit 6 nodig. Wit: N. Short Zwart: J. Timman 8e matchpartij, 1993 Spaanse Partij, Open Verdedi ging 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 Hij is niet bang van de ruilvariant. 4. La4 Pf6 5. 0-0 Pxe4 6. d4 b5 7. Lb3 d5 8. Pxe5 Deze metho de is volkomen ongebruikelijk. Short wil kennelijk geen com plicaties. In een later stadium van de match zal hij nog wel, uiteraard na een gedegen voor bereiding, terugkomen op 8. dxe5. 8...Pxe5 9. dxe5 c6 Het enige waar zwart op bedacht moet zijn is de opmars van de witte f-pion. Daarom is 9...Le6 onder de gegeven omstandighe den minder goed. Timman toont zich op de hoogte 10. Pd2 Volkomen pretentieloos; 10. c3 is gebruikelijker. 10...Pxd2 11. Lxd2 Le7 12. Dh5 Le6 Hij wil zijn koningsstelling niet ver zwakken. 12...0-0 13. c3 g6 en 14...Lf5 leek ook een goede ver dediging. 13. c3 Dd7 Stel je voor dat Short zijn dame nog eens zou laten insluiten. 14. Lg5 Lf5 Met als pointe 15. Lxe7 Lg6! 16. De2 Dxe7 en het spel staat vol komen gelijk. 15. Tfel Lg6 16. Dh4 Lxg5 17. Dxg5 0-0 18. Tadl Tfe8 19. Te3 Df5 Veilig heid voor alles. De aardigheid is er nu spoedig af. 20. Dxf5 Lxf5 21. h3 h5 22. Tdel Tad8 23. Ldl g6 24. b4 Anders zou de zwarte meerderheid op de dam evleugel los kunnen komen. 24...c5 Dit tijdelijk pionoffer is de eenvoudigste weg naar remi- Short stelde hier remise voor. Na 28...hxg4 29. hxg4 Le6 is 30. f4 gevaarlijk wegens 30...Tec8. Met 30. Le2 Tec8 31. Tbl gaat alle muziek uit de stelling. Het was voor de spelers een rustige I SÉ? (11 Illllll Illllll i Illllll Illllll Illllll i illllll <ij i 0 1 lil A fnj M; l'jiiti M, B S g en voor de toeschouwers i teleurstellende partij. Nunn vergaloppeert zich De vier partijen in de kwartfinales van de Hoogovens-matches heb ben allemaal een beslissing opgeleverd. Hoogtepunt was de zege van oud-wereldkampioen Karpov op de Brit Nunn. Karpov-Nunn had een ingewikkeld middenspel, met tal van combinaties. De theoreticus Nunn ging in de fout tijdens de tijd noodfase, op het moment dat één van de vlaggen kon vallen. Hij leed stukverlies. Na de wedstrijd hielden de grootmeesters zich nog uren bezig met de analyse, zonder alle vragen te beantwoorden. In het Hoogovens-Open is de uitbreiding met bij de matches uit geschakelde spelers meteen merkbaar. De nieuwelingen houden huis onder de wat minder getalenteerden. De Deen Hansen blijft leider, ondanks zijn remise met Toekmakov uit Oekraïne. Op een half punt volgen toppers als Kortsjnoi, Gelfand en Adams. De Ne derlanders zijn teruggeworpen in het klassement, mede door de nederlaag van Piket tegen Adams. Van der Werf won van de Belg Winants en doet het met 2 1 2 uit vier aardig. Ook Van der Wiel staat op 2 112, na zijn zege op Nijboer. Leiderdorper neemt deel aan WK Contender in Australië leiderdorp gert-jan onvlee Hij vertrekt morgen naar Australië. Ten zuiden van Mel bourne, bij McCrae, worden daar van 1 tot 10 februari de wereldkampioenschappen in de Contenderklasse verzeild. Ver der doet hij dit jaar in elk geval België, Frankrijk, Duitsland, En geland en Italië aan om daar sterk bezette internationale wedstrijden af te werken. Het moge duidelijk zijn, Bob Smolders heeft bijna een dag taak aan zijn uit de hand gelo pen hobby die zeilen heet. En dat terwijl de dagen van de Lei derdorper al aardig gevuld zijn. Met zijn werkzaamheden als ex presscoördinator bij lucht vrachtexpediteur Datema Air bijvoorbeeld. „Een volledige baan", beaamt de 31-jarige Smolders .desge vraagd. Die vervolgens onmid dellijk constateert dal hij 'geluk kig' een werkgever heeft getrof fen die begrip heeft voor zijn sportieve bezigheden. „Zonder hem en een aantal sponsors zou ik zeker niet op deze manier met mijn sport bezig kunnen zijn." Die manier kan het best als 'uiterst serieus' worden om schreven. Want het houdt bij Smolders niet op met het zeilen van wedstrijden alleen. Er wordt ook nog getraind. Vier keer in de week is Smolders met trai ningsmaten Guido /\lkemade en 1 luub Lambriex in de weer met het opkrikken van het niveau. Kracht, techniek, tactiek het moet allemaal beter. Nog beter, want het gaat al helemaal niet slecht met Smolders. Zijn ze vende plaats op het Europees kampioenschap mocht er vorig jaar zijn, de achtste plaats tij dens de open kampioenschap pen van Engeland eveneens. En dat terwij! Smolders pas ander half jaar in de Contenderklasse uitkomt. „Het is inderdaad snel ge gaan' weet ook de man die op dit moment 'alleen maa^ werkt en zeilt'. „Maar ik heb er ook veel voor gedaan om zo snel mogelijk mee te kunnen doen met de toppers. Daarbij had ik een aardige basis. De Conten der is namelijk niet de eerste boot waarmee ik wedstrijden zeil." Dat was het kajuitjacht van zijn ouders, waarin hij op twaalfjarige leeftijd een plaatsje als 'bemanning' kreeg aangebo den. Waarna een hele reeks zeil bootjes en -boten en successen volgde. Zo was er in 1980 dat Europees kampioenschap in de Topper, een klein soort Laser. En natuurlijk die prestaties in de Yngling-klasse. Derde en vijf de op de wereldkampioen schappen, absoluut niet slecht. Toch besloot de zeiler die in een Laser al de nodige ervaring in een eenmansboot had opge daan, over te stappen naar de dit jaar vijfentwintig jaar be staande Contender, de enige open eenmansboot ter wereld die met trapeze wordt gevaren. „Omdat ik het allemaal weer zelf wilde doen. In een Yngling ben je mede afhankelijk van je twee bemanningsleden. Vorm je een team. In een Contender is dat anders. Doe je het zelf goed, of maak je zelf de fouten." Daarbij sprak de Contender hem zo zeer aan, dat hij zich nu als betrekkelijke nieuwkomer de pr-man- mag noemen van de Dutch Contender Association. „Het is een spectaculaire boot. In je eentje bereik je snelheden die gelijk zijn aan die van de 470. Technisch is het daarbij een moeilijke boot, omdat je bij die snelheden alles zelf moet doen. Kun je het je voorstellen. In een trapeze hangen, sturen en dan overstag gaan. De Con tender is een enorme uildaging. Dat blijkt ook wel. Want er zijn steeds meer gerenommeerde zeilers, vaak met een olympi sche achtergrond, die de over stap maken." Dat de Contender zich, in te genstelling tot bijvoorbeeld de Star, Tornado of de Soling geen olympische boot mag noemen, verdriet Smolders. Hij begrijpt C. T FREIGHT CHartAir Europi Bob Smolders hangt buiten zijn Contender, de enige open eenmansboot ter wereld die met trapeze wordt gevaren. FOTO RICHARD DE IONCE ook i de i voor de Spelen van 1996 uitein delijk geen doorgang vond. „Er gaan overal stemmen op dat zeilen spectaculairder moet worden. Onbegrijpelijk dat een klasse als de Contender dan geen kans krijgt. Zoals het ook heel merkwaardig is dat de Fly- tieus op de ingeslagen weg ing Dutchman, één van de wei- doorgaat. Een weg die hem via nige spectaculaire boten, in- Australië (een plaats bij de eer middels van de olympische lijst ste vijf is daar zijn doel) door is geschrapt." heel Europa zal voeren, waarna Dat neemt allemaal niet weg in Medemblik het hoogtepunt dat Smolders uiterst consciën- moet worden bereikt. Op het tweede WK van het jaar (de zo mer valt in Australië nu een maal wanneer het in Europa winter is, vandaar) wil hij er he lemaal staan. Of dat lukt. is nog maar de vraag. In een techni sche sport als zeilen bepalen details vaak of je wel of niet ver komt. Maar dat de Leiderdor per, die al zijn vakantiedagen aan zeilen opsoupeert, er alles aan doet om daar in Medemblik te kunnen vlammen, daarover bestaat geen twijfel. Zandstra bijt de spits af HEERENVEEN ANP Titelverdediger Falko Zand stra schaatst vandaag in de eerste rit van de 500 meter van het Europees kampioen schap in Heerenveen tegen de Zweed Bengtsson. Bij de loting van hel vrouwgntoei nooi kwam gisteren de naam van debutante Ingrid van der Voort als eerste uit de koker. Zij treft de Roemeense Das- calu. De loting in Heerenveen had het volgende resultaat: kamp, 3 Hadsctueff (Oost Johanvn (Noo), 4 Sandalov (Rus) - Sondral (Noo), 5 Ritsma - Adeberg (Dui). 6 Sighel (Ita) - Dittnch (Dui). 7 Pavlov (Rus) - Carta (Ita). 8 Feigenwrnter (Zwi) S/afranski (PoD, 10 Troger (Dui) Eminger (Oos). 11 Kyncl (Tsi) S|o«lga (Oek). 12 Jarvinen (Fin) Radke (PoD 13 Barom (Ita) - 11 Söndral - Zakaria 9 Radke Horvath. 10 Adeberg big hel. 11 Pavlov Baron. 12 Jarvmen Sratranski, 13 Kuènt? Sioeiga. 14 Vrouwen, 500 meter: rit 1 Van dei Voort - Dascalu (Roel 2 Zijlstra Pech (Ha). 7 Beici Fedötkma (Rus), 8 Krohn (Zwe) berg (Noo), 9 Voort - Ba?ianova, 2 (zaterdag); lOva, 2 Yttn Hunyady 4 I. 10. SchOn - Yia Suikava, 11 Ant

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21