"Maak er een tolweg van Wassenaarse huizen blijven de duurste van Nederland 'Van politiek weet ik nul' Regio Leiden Veehouders Alkemade willen zelf bepalen wanneer ze ploegen Deel Sterrenbad moet nodig worden opgeknapt VRIJDAG 22 JANUAR11993 redactie miep de graaff uesbeth buitink MARIE judy nihof caroline VAN OVERBEEKE Bewoners Leidseweg-noord tegen verkeersplannen gemeente De zijspiegeltjes worden met grote regelmaat van hun geparkeerde auto's geramd. Zelf moeten ze bij het over steken geregeld het vege lijf redden. De bewoners van de Leidseweg-noord ondervinden vrijwel dagelijks hinder van het verkeer in hun straat. Naar hun oordeel is het er veel te druk en rijden de auto's op de smalle tweebaans- weg veel te hard. Het is volgens hen de hoogste tijd om maatregelen te nemen. voorschoten judy nihof Over de mogelijke oplossingen werd gisteren flink gediscussi eerd tijdens een informatie avond die was georganiseerd door een actiecomité van bewo ners. Over één ding waren alle aanwezigen het eens: de sug gestie van de gemeente om drie wegversmallingen aan te leggen is geen goede maatregel. Een bewoner oppperde een veel ori gineler idee. „Maak er een tol weg vanriep hij door de zaal. De gemeente verklaarde zich onlangs bereid met de bewo ners mee te denken, op één voorwaarde: de te nemen maat regelen mochten vooral niet te veel gaan kosten. De enigé goe de en goedkope oplossing (on geveer 50.000 gulden) is volgens de gemeente dus het aanleggen van drie wegversmallingen op de Leidseweg tussen de Trom- plaan en de' Piet Heynlaan, eventueel inclusief een verho ging in het wegdek. De korte opeenvolging van de versmal lingen zou de snelheid van de auto's danig afremmen, ver wacht de gemeente. De ongeveer 70 belangstellen den dachten daar toch anders over. In totaal gaan er op korte Automobielbedrijf mag niet uitbreiden oegstgeest» Het automobielbedrijf Leo van der Hoorn aan de Dahlialaan krijgt van de gemeente Oegstgeest geen bouwver gunning voor het uitbreiden van de showroom. De showroom zou direct aan de straat komen te grenzen. B en W van Oegst geest zijn bang dat er anders parkeerproblemen ontstaan. Bo vendien vinden B en W het naar voren komen van de gevel ste debouwkundig niet passen. En dan is het plan ook nog in strijd met het ter plekke geldende bestemmingsplan. Leo van der Hoorn toonde zich gistermiddag verbaasd over het B en W-be sluit: „Ik weet nog van niets." Vrij baan voor de bus den haag/wassenaar Aan de laatste schakel om NZH-bussen via een aparte baan langs de Wassenaarse rijksweg 44 te laten rij den, is begonnen. Het gaat om de aanleg van twee busstroken langs de Benoordenhoutseweg in Den Haag. Als die klaar zijn, kunnen NZH-bussen straks sneller rijden van de Rijnstreek en de Bollenstreek naar Den Haag en omgekeerd. De werkzaamhe den in Den Haag zullen half mei klaar zijn. Als alle busbanen ge reed zijn, loopt er een aparte busbaan vanaf de rijksweg 44 naar de Ommedijkseweg in Wassenaar tot in Den Haag. Dit busbaan- project kost 2 miljoen gulden en wordt betaald door de over heid. Geldlade door werknemer gestolen wassenaar Een werknemer van een autoreparatiebedrijf aan de Rijksstraatweg in Wassenaar heeft gisteren een geldlade met daarin ongeveer 1800 gulden gestolen. De geldla lag binnen handbereik. De Hagenaar heeft inmiddels bekend. Inbrekers in Leiderdorp leiderdorp» Inbrekers zijn gisteravond actief geweest aan de Splinterlaan in Leiderdorp. Van twee woningen hebben de da ders de balkondeur geforceerd. In de ene woning is het hele huis doorzocht en zijn gouden sieraden meegenomen. Uit het andere huis, is niets weg: de daders zijn mogelijk gestoord tijdens de in braak. Graffiti in Zoeterwoude zoeterwoude In Zoeterwoude-Dorp hebben onbekenden de sporthal Klaverhal aan de Hondsdrafweg volgespoten met graffi ti. De schade van het geklieder met verf loopt volgens de eige naar in de duizenden guldens. afstand van elkaar twaalf par keerplaatsen verloren. En dat vinden ze zonde. Bovendien verwachten de bewoners dat de automobilisten na de serie ver smallingen toch weer flink gas zullen geven. De meerderheid van de aanwezigen voelde daar om meer voor wegversmallin gen verspreid over de gehele Leidseweg-noord. En over het ophogen van het wegdek op die plaatsen had men zijn twijfels. Eerst moet volgens hen worden onderzocht of door het afrem men en het nemen van de ob stakels de auto's niet teveel tril lingen in de woningen gaan ver oorzaken. „De glazen trillen nu al uit m'n kast", riep een be woonster. Het instellen van eenrich tingsverkeer zou toch eens uit gebreid onder de loep moeten worden genomen, meende het merendeel van de bewoners. De gemeente heeft de bewoners al eerder laten weten dit idee on uitvoerbaar te vinden. Je kunt niet zomaar eenrichtingsver keer instellen op een weg die breed genoeg is voor tweerich tingsverkeer. Dat zou verwar rend zijn voor de automobilist, zeggen verkeersdeskundigen bij de gemeente. Dat betekent dat de weg smaller moet worden gemaakt, wat miljoenen kost. De bewoners waren een andere mening toegedaan. „Je maakt aan weerzijden parkeergelegen heid en haalt de middenstreep weg. Dat hoeft toch bijna niks te kosten." Het actiecomité beloofde de aanwezigen met alle sugesties uit de zaal naar de gemeente te stappen. Voor M.G. Segaar, ei genaar van een tuincentrum aan de Leidseweg-noord, hoef de het eigenlijk allemaal niet zo nodig. Als het voor het verkeer minder aantrekkelijk wordt om de Leidseweg te nemen, vreest hij verlies van klanten. „Laat de Leidseweg toch blijven zoals hij is. Dat is toch prima." alkemade/oud ape» henk van tol Veehouders uit het westen van Alkemade willen zelf bepalen wanneer ze hun graslanden omploegen en of ze er veevoe dergewas op verbouwen. Ze hebben geen trek om eerst een half jaar te wachten op toestem ming van de provincie Zuid- Holland. Dit geluid lieten zij gis teravond horen tijdens een bij eenkomst in café 't Lage Land in Oud Ade. De boeren kregen steun van hun eigen wethouder ruimtelijke ordening, W. Nugte- Advies Grasland omploegen en nieuw gras inzaaien mogen de Alke- madese agrariërs zonder meer. Daar hoeven zij geen toestem ming voor te hebben. Moelijker wordt het als een boer veevoe dergewas wil telen en daar zijn grasland voor wil gebruiken. De provincie wil dat de boer eerst advies inwint bij een agrarisch deskundige en vervolgens een verklaring van geen bezwaar aanvraagt bij het college van Gedeputeerde Staten. „Er gaat al gauw een half jaar voorbij eer we dan toestem ming kunnen krijgen voor het scheuren van ons land. En daar voor moeten we ook nog eens^ een paar honderd gulden beta len", rekende een ontstemde agrariër voor. De boeren hebben zich sa men met gemeente Alkemade tot aan de hoogste instanties heftig verzet tegen de bepalin gen van de provincie, maar zelfs de Kroon stelde de boeren in het ongelijk. „Ik moet helaas vaststellen dat we het hebben verloren", zei wethouder Nug- teren. Lichtpunt Toch zag hij nog een lichtpunt. „We willen de agrarische ad viescommissie het hele landelij ke gebied laten beoordelen. Dan weten we op voorhand of grond wel of niet gescheurd kan worden. Het verzoek kan dan vlugger naar de provincie. Het scheelt wellicht een paar maan den." De wethouder riep de boeren in 't Lage Land op om vooral niet bij de pakken neer te gaan zitten. ,Als u problemen hebt met de voorschriften, kom dan met bezwaren. Het is goed dat ze in Den Haag ook van de boeren zelf horen welke nade len kleven aan hun beleid. Ik sluit niet uit dat jullie bezwaren op termijn toch resultaat heb ben." B. Matricali, toekomstig CDA-raadslid in Oegstgeest. „Het komt ongelukkig uit: ik zat midden in een verhui zing." FOTO WIM DIJKMAN Gepensioneerd hersenchirnrg wordt CDA-raadslid Oegstgeest wassenaar marieta kroft Het recreatiebad van het Was senaarse Sterrenbad is volgens B en W dringend aan een op knapbeurt toe. Als de gemeen teraad zich maandagavond be reid toont om daarvoor ruim acht ton beschikbaar te stellen, dan kunnen de werkzaamheden in april beginnen. Als de raad niet akkoord gaat dan is het niet langer mogelijk om het bad op een verantwoorde wijze in be drijf te houden, aldus het colle- Het recreatiebad is het oudste deel van het Sterren bad, dat dateert van 1956. Ruim een jaar geleden bleek al dat de betonconstructies hoognodig aan vervanging toe waren. Het zelfde geldt voor de raamkozij nen in de zuid-westgevel. B en W stellen bovendien voor om een duurdere uitvoering neer te zetten dan de huidige, verou derde luchtbehandelingsinstal latie. Het voordeel daarvan is dat er energie kan worden be spaard en de luchtvochtigheid lager wordt, hetgeen weer gun stig is voor het beton. De extra kosten van één ton moet door de energiebesparing in vijf jaar terug te verdienen zijn. Wassenaar houdt rekening met eventuele tegenvallers om dat het risico bestaat dat tijdens de werkzaamheden nog meer gebreken aan het beton aan het licht kunnen komen. B en W hebben daarom al 27.000 gul den in het 'potje onvoorzien' gestopt. Volgens directeur van het Sterrenbad, B. Timmermans worden de werkzaamheden zo danig georganiseerd dat de be zoekers kunnen blijven zwem men. Tijdens de opknapbeurt van vorig jaar van het wedstrijd bassin, bleeft het bad een dag of tien gesloten voor het publiek. Daarmee derfde het Sterrenbad 80.000 gulden aan inkomsten. caroune van overbeeke Bart Matricali (60) komt uit een 'heel andere wereld', zoals hij zelf zegt. De gepensioneerd her senchirnrg neemt de Oegstgees- ter raadszetel in van P. Mande- ma-Wynia, die J. van der Reij- den opvolgt als hij waar schijnlijk dit voorjaar naar het Gooi vertrekt. „Van politiek weet ik nul", zegt Matricali la chend. Hij is overvallen door het ver zoek om raadslid te worden. „Ik stond eigenlijk op een onver kiesbare plaats maar door aller lei omstandigheden, roepen ze me nu toch. Dat kan je gebeu ren en dat weet je. Maar het komt wel op het meest ongeluk kige moment in mijn leven." De Oegstgeester neuroloog zat namelijk midden in een ver huizing. Het echtpaar Matricali zou naar Zeeland vertrekken. „De helft van onze meubels stond er al. De bibliotheek van mijn vrouw was al weg." De Matricali's zijn nu druk in de weer om het Oegstgeester huis toch weer op orde te krijgen. Want nu dr. Matricali raadslid in Oegstgeest wordt, is de ver huizing naar Zeeland uiteraard van de baan. Hij slaakt een die pe zucht want het is een vrese lijke puinhoop in zijn huis. Toch benadrukt de Oegst- geestenaar dat hij niks tegen zijn zin doet. „Ik vind het leuk, zeker, alleen kwam het zo onge lukkig uit. Daarbij komt dat ik van politiek nul weet. Ik heb als neuroloog gewerkt in verschil lende ziekenhuizen waaronder het AZL en het Elisabeth. Ik stond daar achter de operatieta fels en gebruikte mijn handen. Dat is wel totaal iets anders dan vergaderen achter een verga dertafel. Maar ja, ik luister en lees veel." Stapels paperassen zal Matri cali straks in zijn nieuwe ambt moeten door ploegen. Maar hij zit er niet mee. De hersenchi- rurg is gewend om veel te lezen. Voor zijn vroegere |verk moest hij ook de vakliteratuur bijhou den. Matricali heeft zestig pu blicaties op zijn naam en hon derden lezingen gegeven over zijn vak als neuroloog. Lezen vindt hij belangrijk: „Voordat je je mond opendoet in de poli tiek, moet je goed op de hoogte zijn. Dat betekent: veel lezen!" Hoewel Matricali geen poli tieke ervaring heeft, praatte het gezin Matricali thuis wel veel over politiek. „Mijn vrouw was immers lange tijd voorzitter van de plaatselijke CDA. Zij vindt het ook leuk dat ik nu raadslid word." Matricali ziet een belangrijk voordeel van zijn nieuwe func tie als raadslid: „Ik hoef geen carrière meer te maken! Dus als iemands karakter mij niet be valt, kan ik dat gewoon hardop zeggen." Ambtenaren willen opheldering De ambtenaren in het Leider- dorpse gemeentehuis hebben opheldering gevraagd over de berichten dat gemeentesecreta ris A. Willems op non-actief wordt gesteld. De sectorhoof- den en de medezeggenschaps raad hebben zich daartoe tot B en W gericht. De gemeenteraad overlegt momenteel of ze Willems op non-actief stelt of dat via een outplacementbureau naar an der werk wordt gezocht. Vol gens welingelichte bronnen wordt gesproken over een be drag van 1,3 miljoen gulden wachtgeld, afkoopsom of gou den handdruk. De volledige ge meenteraad en alle ambtenaren in het gemeentehuis is over de zaak zwijgplicht opgelegd. Leiderdorpse buslijn kan omstreden route mijden marieta kroft De kans bestaat dat buslijn 40 via de Engelendaal gaat lopen en daardoor de om streden route via de Hella Haassestraat kan vermijden. Dat valt af te leiden uit een brief die B en W gisteren naar omwonenden van de busbaan hebben gestuurd. Dat de busbaan op de Hel la Haassestraat opnieuw ter discussie staat, is een gevolg van bezuinigingen op het openbaar vervoer. Leider dorp heeft het openbaar Ver voer kritisch onder de loep genomen en de resultaten verwoord in de nota Open baar Vervoer 2000. Op basis van die nota moeten de bus sen hun rij-frequentie af stemmen op de spits-, dal en avonduren, waarbij de bussen bovendien zoveel mogelijk via gestrekte routes moeten gaan rijden. Voor buslijn 40 zou dat betekenen, dat de route voortaan via de Engelendaal gaatlopen. B en W wijzen in hun brief de omwonenden er op dat zij nog geen definitief stand punt hebben ingenomen over de gewijzigde lijnvoe- ring. Op z'n vroegst gebeurt dat in het voorjaar, wanneer het resultaat van een regio nale evaluatie van het buslij - nennet is gepland. Tot die tijd treedt geen wijziging op in de huidige routes. B en W maken de omwo nenden er ook op attent dat de groenvoorzieningen op korte termijn in overleg met hen worden afgewerkt. Om wonenden protesteren al vanaf 1986 tegen de busbaan in de Hella Haassestraat. Zij klagen onder meer over stank, lawaai, de groenvoor zieningen en. misbruik van de baan. De gemiddelde verkoopprijs van een huis in Wassenaar bedroeg vorig jaar 545.000 gulden. de prijzen dit jaar over hun hoogtepunt heen. De prijzen zullen in 1993 stabiliseren, denkt Van Soest. Hij verwacht zelfs dat de gemiddelde koop som licht zal dalen. Dat moet ook haast wel als men bedenkt dat de gemiddelde koopsom van een Wassenaarse woning anno 1984 nog 334.000 gulden was. In acht jaar tijd een stijging van een slordige 40 procent. De hoogste prijzen worden gescoord in villarijke buurten als Rijksdorp (gemiddeld kostte een pand daar 1.176.000 gul den). 'De Kieviet' is een goede tweede met 1.165.000), gevolgd door de 'Villawijk' (1.048.000 gulden) en 'Park De Paauw' (1.025.000). Een villa in 'Zuid' is gemiddeld goed voor 860.000 gulden. Waarom het ene huis voor één miljoen en een ander voor twee miljoen van de hand gaat, is volgens Van Soest moei lijk te zeggen. Het is maar net wat de gek ervoor geeft. Gemid deld stond er vorig jaar 110 da gen een bord 'Te koop' bij een Wassenaars huis. In 1991 was dat nog vijf dagen meer. Maar dat zal ook dit jaar toenemen Waarom Wassenaar nou pre cies het duurste dorp is, kan Van Soest in een paar zinnen uitleggen. „Natuurlijk is het dorp groen en mooi, maar er zijn in bijvoorbeeld het Gooi plaatsen waar het nog veel pit- toresker is. Nee, Wassenaar dankt z'n populariteit meer aan de centrale ligging. Ik bedoel: vanuit Aerdenhout is het geen doen om elke dag voor je werk naar Rotterdam te reizen. Was senaar ligt precies goed, tussen alle grote steden in." Overigens maakt de makelaar zich geen zorgen over de terug gang die hij heeft geconsta teerd. De doorstroming is in Wassenaar bijzonder groot, dank zij het relatief grote aantal buitenlandse ingezetenen. De meesten van hen wonen slechts een beperkt aantal jaren in ops land. Burgemeester P.H. Schoute vindt de nummer één notering op de lijst 'duurste gemeente van Nederland' nou niet direct geslaagd. Getuige de passage die hij er onlangs in zijn nieuw jaarstoespraak aan wijdde. Schoute kwam toen met een doekje voor het bloeden: omdat een woning in Wassenaar veel meer kost dan in welke ge meente dan ook, zijn de ogb-ta- rieven wat later gehouden dan elders. Hetgeen de gemeente zich klaarblijkelijk kan permit teren. De huizenprijzen in Wassenaar blijven de allerhoogste van heel Nederland. Wonen in het Zuid hollandse villadorp is nog kost baarder dan, pakweg, in Aer denhout. Leuk voor degenen die er al een huis hebben. Een domper voor de mensen die graag in deze groene oase zou den willen wonen. De cijfers over de afgelopen zes jaar, bijeengesprokkeld door de Wassenaarse makelaar Ton van Soest en de Nederlandse Vereniging van Makelaars, spre ken voor zich. De gemiddelde verkoopprijs van een Wasse naars e woning was vorig jaar bijvoorbeeld 545.000 gulden. Landelijk kostte een huis ge middeld 194.800 gulden. Maar als de voorspellingen FOTO WIM DIJKMAN van de makelaar juist zijn, zijtl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16