Raad boos over sloop Parmentier Patat met appelmoes staat niet op het menu in 'De Reuzentrek' Superdisco van de baan in Alphen Leiden Walt Disney op de markt VRIJDAG 22 JANUAR11993 15 Wethouder speelt eigenaar in de kaart Wethouder Tj. van Rij (PvdA, ruimtelijke ordening) had geen sloopvergunning mogen verlenen voor het Parmen- tiercomplex aan de Lammermarkt. Dat stelden woord voerders van D66, Groen Links, SP en CDA gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening. De fracties gaan zich nu beraden op de vraag of de misstap die de wethouder in hun ogen heeft begaan politieke conse quenties moet hebben en zo ja welke. 'Geen poot om op te staan Leidster Joke Kolthof en de koks van kinderrestaurant 'De Reuzentrek'. Kinderen koken voor buurtbewoners FOTO HENK BOUWMAN leiden wim koevoet D66, Groen Links en de SP wa ren het meest kritisch. Groen Links heeft een extra probleem: in het college van B en W is unaniem vóór de verlening van de vergunning gestemd, dus ook door wethouder H. de la Mar van Groen Links. Hetzelfde geldt weliswaar voor CDA-wet- houder J. Walenkamp, maar het CDA lijkt de zaak verder te wil len laten rusten. De kritiek op Van Rij luidt dat hij zich niet zou hebben gehou den aan de toezegging dat sloopvergunningen niet eerder dan bouwvergunningen worden verleend. Hiermee wordt voor komen dat terreinen lang braak blijven liggen. Volgens Van Rij moest een sloopvergunning worden verleend omdat het Parmentier-complex geen wo ning is. De brandweer heeft in een alarmerend rapport gewezen op het grote brandgevaar dat het woongedrag van de krakers met zich meebrengt. Weliswaar is dat een probleem dat de eige naar moet oplossen maar deze weigert te investeren in de brandveiligheid van een pand dat hij hoe dan ook zal slopen. Sloop.is volgens Van Rij en de eigenaar dan ook de enige res terende oplossing al moet de ei genaar eerst nog via een kort geding de gebouwen ontruimd zien te krijgen. Bevoordeeld Volgens D66, Groen Links, SP en CDA heeft Van Rij door de vergunning te verlenen de eige naar bevoordeeld in het kort ge ding. De krakers beweerden dat leiden wim koevoet In het verweer van zowel de voorstanders als de tegenstan ders van de sloopvergunning voor het Parmentier-complex zitten zwakke plekken. Die wer den tijdens het venijnige debat dan ook fanatiek blootgelegd. Raadslid P. Bordewijk (PvdA) opende de aanval. Hij .wees er op dat als wethouder Tj. van Rij (PvdA) de eigenaar de sloopver gunning zou weigeren deze di rect naar de beroepscommissie zou stappen. ,,U zit ook in die raadscommissie", beet hij de woordvoerders van SP, Groen Links, D66 en CDA toe. ,,Wat doet u dan met de bezwaren van meneer Van der Plas, we de wethouder dat met opzet heeft gedaan. Het brandgevaar is volgens hen 'alleen maar als excuus gebruikt om te ontrui men'. „Dan ontstaat er een gat in de bebouwing en wil ieder een dat er zo snel mogelijk wordt gebouwd, zelfs de omwo nenden die protesteren tegen de discotheek die in het gebied wordt gedacht", aldus een woordvoerder van de krakers. D66, Groen Links, SP en CDA menen dat het probleem van de brandveiligheid ook anders had kunnen worden opgelost. Vol gens Van Rij is daarover al een jaar geleden met de krakers overlegd. Van de maatregelen die de brandweer eiste, is vol gens Van Rij 'slechts een fractie' getroffen. tende dat u juridisch geen poot heeft om op te staan." S. Blok van D66 bedacht even later een intrigerende hypothe se. „Als de krakers het kort ge ding over de ontruiming win nen", vroeg hij wethouder Van Rij, „wat gebeurt er dan?". Van Rij: „Dan wordt er niet gesloopt en blijven de krakers zitten waar ze zitten." J. Laurier van Groen Links: „Dat kan ik niet volgen. De krakers moeten er toch uit omdat het zo brandgevaarlijk is?" Van Rij, die even daarvoor had gezegd dat overleg met de krakers over brandveiligheid niets had opgeleverd, wist niets anders uit te brengen dan: „Eh, dan moeten we gaan overleg gen met de krakers." sassenheim Van een marktkoopman op de markt in Sassenheim zijn door de politie 1354 stuks kleding in beslag genomen met een totale waarde van bijna 2500 gulden. De kleding was voorzien van af beeldingen van Mickey en Min nie Mouse, terwijl de verplichte labels van Walt Disney ontbra ken. Walt Disney is een be schermd produkt, dat slechts verkocht mag worden door li centiehouders van het merk. leiden» annet de jong Chicorée de Bruxelles avec sau ce du jambon et du fromage, purée de pommes de terre, poi- res a cuire et glace a la vanille et au chocolat. Dat zette het 10 tot 12-jarige personeel van kinder restaurant 'De Reuzentrek' gis teravond voor aan zo'n twintig bewoners van de Leidse Burge- meesterswijk. Gewoon witlof met ham en kaas, aardappelpu ree, stoofperen en vanille/cho- colad'e-ijs dus, maar wel erg lek ker en met enthousiasme klaar gemaakt. Het kinderrestaurant, een ini tiatief van Joke Kolthof de leidster van buurthuis Cornelis Joppensz bestaat al weer drie jaar en loopt als een trein. Iede re twee weken op donderdag avond zijn zes kinderen van 16.00 tot 20.00 uur in de weer ■om een maaltijd te bereiden én te verzorgen. De jonge koks hebben eerst allemaal met goed gevolg een jaar lang een kook cursus gevolgd in hetzelfde buurthuis. Aan patat met appel moes of gelijksoortige kinder maaltijden doen ze niet. 'De Reuzentrek' verzorgt alleen vol wassen menu's. Joke Kolthof deelt de taken in en organiseert de boel. „Ik ont zie de kinderen niet hoor, ze moeten hard werken. Als ze daar geen zin in hebben moe ten ze zich niet opgeven", vindt ze. De kinderen hebben er dui delijk wél zin in. In de afgelopen drie jaar zijn er geen afvallers geweest. Thomas, de enige jon gen van het stel, heeft zich op gewerkt tot assistent. Dat kan alleen als je al een jaar of meer in het kinderrestaurant hebt ge werkt. Bovendien moet je een kooktalent zijn en goed zelf standig kunnen werken. Om zes uur moet het eten klaar zijn, want dan komen de gasten, die minstens een dag van de voren telefonisch heb ben gereserveerd. Iedereen is druk bezig. Iemand vet oven schalen in, een ander schept witlof in de schalen en weer een ander dekt de tafel. Thomas maakt 'een onwijs mooie rou'. De andere meisjes kijken er vol ontzag naar. Joke Kolthof heeft het idee overgenomen van het enige 'echte' kinderrestaurant van Nederland in Amsterdam, dat iedere dag geopend is. „Kinde ren leren op een leuke manier met verantwoordelijkheid om te gaan", dat is volgens Joke het belangrijkste doel van het res taurant. ,,En je bewijst buurtbe woners een dienst. Zo komen er bijvoorbeeld vaders met kinde ren eten, waarvan de moeder moet werken." loke Kolthof heeft de boel goed in de hand. De kinderen voeren hun taken met. plezier uit. Iemand ontvangt de gasten en wijst ze haar hun plek. Een ander houdt bij wie er binnen gekomen zijn en wie nog moe ten komen. Als alle eters binnen zijn neemt ieder kind een tafel voor zijn rekening voor de be diening. Na het afruimen komt de spannendste taak: het opma ken van de rekening. Dat gaat niet iedereen even makkelijk af. Volwassenen betalen zes gulden voor de maaltijd, kinderen tot zes jaar de helft. Drankjes kos ten een gulden. Het project is kostendekkend. Van het geld uit de fooienpot gaat het personeel van 'De Reu zentrek' een dagje naar Amster dam om daar in het kinderres taurant te eten. „Daar doen we dan weer nieuwe ideeën op", aldus Joke. aad rietveld Alphen krijgt voorlopig geen su perdisco. Eigenaar Cor van Bil- jouvv van superdiscotheek The Challenge in Hoofddorp ziet er geen brood meer in een zaak. „Ze zoeken maar fijn een an der", zegt Van Biljouw. „Ik wens ze veel succes." De gemeente begrijpt volgens hem niet wat er allemaal komt kijken bij de bouw van een superdisco. Eind 1991 kwam de eigenaar van The Challenge met zijn plan een superdisco, goed voor drieduizend bezoekers of meer, te bouwen in Alphen. Voor de gemeente leek het een geschenk uit de hemel. Wethouder G. van As (WD/ruimtelijke ordening) begroette het initiatief met en thousiasme. Alphen had grote behoefte aan een uitgaanscen trum voor met name de jeugd tot 18 jaar. Want voor die groep was er niets te beleven, aldus de wethouder. Van Biljouw: „Ik heb van de gemeente een brief gekregen, en daarin stond dat de bouw hoogte aan de Sportlaan maxi maal zeven meter zou zijn. Nou, dan weten ze niet waar ze het over hebben. Je hebt meer dan een meter nodig voor het akoestisch plafond, waar ook de airco boven zit. Dan verlies je nog hoogte voor je elektronica, je lampen, je loopbruggen en op de grond moet je nog ruim anderhalve meter rekenen voor je podium. Dan hou je zo wei nig hoogte over, dat je beter meteen in een zonnebank kunt gaan liggen." Volgens Van Bil jouw is het met de eisen van de gemeente ook onmogelijk de veiligheid van zijn bezoekers te garanderen. „Hier tn The Chal lenge heb ik boven 15 mensen voor de beveiliging rondlopen, met portofoons, die aan alle kanten van de disco naar bene den kunnen. Dat moet wel want als er iets aan de hand is en de beveiliging moet zich tussen het publiek door wringen dan kost het ze een kwartier om van de ene kant van de zaak naar de andere te komen. Daar wordt allemaal maar overheen geke ken. Ik heb 27 jaar horeca-erva- ring, ik weet waar ik over praat. Drieduizend mensen in een zaak van die hoogte: dan heb je geen overzicht." Op tal van punten kwam Alphen met voor de zakenman onbegrijpelijke voorstellen. „Als locatie kiezen ze de Sportlaan, terwijl dat in de buurt van een woonwijk is. Wat denk je dat er gebeurt als er 's nachts drieduizend jongeren op straat komen?" Winkeldievegges in de kraag gevat lisse Twee Leidse dames, van 34 en 43 jaar oud, zijn gisteren aangehouden nadat ze op heterdaad waren betrapt op winkel diefstal bij een drogisterij aan de Kanaalstraat in Lisse. Een van de twee werd door de drogist zelf aangehouden, de ander kop een straat verder door de politie in de kraag worden gegrepen. De dames bleken samen voor vierhonderd gulden aan goederen te hebben ontvreemd. Ook in een kledingzaak in Lisse namen zij spullen mee zonder betalen. Mineralenbeurs in Avifauna alphen aan den run» Mineralen en kristallen, schelpen en fossie len. Morgen is het allemaal te zien en te koop op de mineralen- beurs in vogelpark Avifauna. De beurs is open van 10.00 tot 17.00 uur. Ooit waren de JBk meeste bruggen UI in Leiden Hj voorzien van een een glazen kastje met een boei en een reddingslijn of was aan de brug een rood-wit geblokte reddingshaak bevestigd; het type dat ook wel in zwembaden werd toegepast om beginnende zwemmers naar het diepe te leiden. Tegenwoordig moet je dergelijke voorzieningen met een lantaarntje zoeken. Wie de helpende hand wil toesteken aan een drenkeling (meestal een zeldzame idealist die in aanmerking hoopt te komen vooreen Carnegie reddingsmedaille) zal toch echt zelf te water moeten gaan. En dat is met de hoge walkanten van grachten, met name dicht bij de bruggen, toch een wat hachelijke aangelegenheid. Vandalisme De oorzaak van het ontbreken van het reddingsmateriaal is het vandalisme. A. van Paridon, chef van de afdeling havens en warenmarkten van de gemeente maakt duidelijk dat de levens reddende spullen tegenwoordig niet meer met rust worden gela ten. „Veel te vandalismegevoe- lig. Het reddingsmateriaal werd steeds vernield of gestolen. Daar viel op den duur niet meer tegenop te vervangen. Tegen woordig zijn alleen de bemande bruggen nog van haken en boeien voorzien. Je moet dan Wie tegenwoordig in het water valt en niet kan zwemmen is meestal aan de goden overgeleverd. De toeschouwers staan elkaar aan te kijken en wachten sensatiebelust af wie er zo gek is om het grachtenwater te trotseren. Het feit dat reddingsmateriaal tegenwoordig zo schaars is, verhindert zelfs de eenvoudige handeling van het toewerpen van de boei of toesteken van de haak. denken aan de Sumatrabrug, de Schrijversbrug en de Haagsche Schouwbrug. En dan zijn er ook nog de bediende provinciale bruggen, zoals de Lammebrug, die vaak van materiaal zijn voorzien". Van Paridon vraagt zich ook af of het eigenlijk nog wel nodig is om heel Leiden vol te stoppen met boeien en red- dingslijnen. Steeds meer men sen in dit kikkerlandje kunnen immers zwemmen. „En de red ders zijn tegenwoordig snel ter plaatse. Brandweer, politie en ambulances zijn er als de kip pen bij", zegt Van Paridon. De gemeente heeft op dit moment geen drenkelingenplan voor de binnenstad, en vandalismebe- stendig reddingsmateriaal is nog niet uitgevonden. Dus blijft het wat tobben met lieden die te water zijn geraakt: ieder voor zich en God voor ons allen. Opgeborgen Brugwachter A. la Lau van de provinciale Lammebrug Lammenschansplein meldt dat er wel reddingsmateriaal aan wezig is, maar dat het in de kel der is opgeborgen. „Eigenlijk moet het buiten hangen zodat het direct gebruikt kan worden, maar dat had absoluut geen zien. Boeien werden meegeno men, haken werden om de ha verklap naar beneden gegooid, of vernield. De reddingsbrigade had hier een kastje met een boei en een reddingslijn, met glas dat in geval van nood moest worden stukgeslagen, maar dat konden de vandalen BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Bastianus Albertus Ma ria. zv. WHM Pennmgs en C.M. van Haaster Pieter Eduard, zv. N.F.L. Bouwmeester en K.M. Hu- beek Vincent Christiaan, zv. B.L.M. Heerink en I.C. van Harten Mark Christiaan, zv. P.G.M. van Rijn en S. Tijsen Daan, zv. A.J.M. Kleijweg en H.C. Konradt Kelly, dv. A.J.M. Kleijweg en H.C. Kon radt Anthonius Arie, zv A.A.M. Frissen en A.W. van der Meij Lin de Irma, dv. C. Hannyen V.I.J. Goossens Linda, dv. A.J. Hartel en J.N. Balhan Johannes Corne lis, zv. J.A.M. Bel en E.M. Plug» Julian Albert, zv. J. de Jong en J.J.H, Zwanenburg» Mathias Adrianus Elias, zv. A.M. van der Hulst en S.E.T. van Zoen Char- main.zv. P Rijntjesen H.C.W. Mioch Jacob Teums Jan, zv. T.J. Kranenburgen P.J.M. van Gent Lisanne, dv. J. van Harten en R. Kelderhuis Geertruida Maartje Marina, dv. C.H.J. van der Luijt en M. van Ee Robin, zv. W. van der Kooi en G.A. de Best Roger Cor nells Franciscus, zv. R.M. Broek hof en A.M.W. Beugelsdijk Job, zv. C. Bavelaar en C.E. Schreuder Mariem, dv. M. Karmaoui en H. Sourour Petrus Cornelis Johan nes, zv. P.J. Koomen en L.H. Gunther Joren Marijn, zv. H.E. Hoogendijk en E. van Santen Ni- colaas Daniël Michiel, zv. R.C. den Ouden Pieter Barend, zv. J.W.A. van Beelen en H.A. van Ooster- houd Fiona Anja, dv. J. de Nobel en M. Westerpeng Leom Cornelia Anna. dv. C.P. van Velzen en A.H. Leijen Dio, zv. C.B. Deegenaars en J. Noordervliet Johanna, dv. P. Rovers en C. Duindam Ludwi- ne, dv. A. Kloosen E. Ravensber- gen Karam, zv. A. Mouchih en J. Mouchih Lieke, dv. P.J. Tous- sainten S.J.M. de Weijer George Frederik, zv. W. Overbekeen F. de Koning Edward Mijndert Gustaaf, zv. E.M.G. Stom en G. van Delft Freek Anne, zv. J.F.M. Doove en E.M. Hakkenberg»Sebastiaan.zv. H. Mol en M, van Beelen Es meralda Fransisca Maria, dv. L M. Flippoen S.M.P. van Went Dirk Johan, zv. J. Remmelzwaal en J.C.C. Haasnoot Frenky Francis cus Johannes Nicolaas, zv. R H. Luijten en M.J.E. Smits»Debbie, dv J.G.A. Zuidhoek en D. van Nieuwkoop Lucas Govert. zv. H J A. van Hooff en A T H. van Hespen Aria Johanna, dv. C A. van Duijvenbodeen M. Kuijt Lizzy Ann. dv, J.P.H. Aertssen en T. Segaar Sherwin Kavish Sherin- tesh, zv. D. Ramasray en L. Ka- poerchan Estelle. dv. N.C. Klink en W.T. van Steijn Dylan Naresh, zv. J.I. Koendjbiharie Christina, dv. A. Jadro en D. Miletic Wesiey, zv. W.F. van Klaveren en M.J. Rip Jamie, dv. R.P. Schemkesen B.T.J. van Brussel Maria Helena AdrianaGerrita, dv. A.C.H. van Vark en G. Snijders Raymond, zv. T. de Mooy en J.A.M. Brakenhoff. Overleden B. Mesvar Vazdi, geb. 3 juli 1972, man T.C. Boot, geb. lb dec. 1911, man W. Ouwer- kerk, geb. 17 juli 1908, man M Plug, geb. 5 okt. 1914, man M. Jonker, geb. 21 nov. 1919. man H Hansen, geb. 1 jan. 1915, geh. few. met H L. du Boeuff »G B A aselaar, geb. 11 april 1916. man J.L.E. Treep, geb. 15 juli 1922, echtg. van B.B.J. Gemrhel K. Thompson, geb. 12 nov. 1950, man»J.M. Pennenburg. geb. 10 jan. 1936, vrouw R. Vijfwinkel, geb. 22 april 1932. man M.J H van der Poel, geb. 21 maart 1900, man L. Popp, geb, 6 jan. 1903, geh. gew. met J.J. Vliegenthart J.M. Verbaan, geb. 8 feb. 1899, geh. gew. met N. Westbroek G Rab, geb. 2 nov. 1907, man A Roos, geb. 15 jan. 1935, vrouw» J. Müller, geb. 6 jan. 1921. echtg. van D. Houwaard L. Serlie. geb. 30sept. 1907, man J.L. Flinter- man. geb. 2 okt 1919. man.J Schalker, geb. 28 mei 1914, geh. gew. met L.J. Kiel »C J Buis, geb 30 aug. 1935, man T. van der Meij.geb. 12 maart 1909, geh gew. met G. Jongbloed H. Looman, geb. 23 juli 1918, man W.G. van Leeuwen, geb. 15 aug. 1929, man G. van der Meij, geb. 23 iuIi 1914, man J.C. van der Wilk, geb. 1 nov. 1906, geh gew. met M.C. Gijzemi D A.H. Mijné, geb, 12 feb. 1938, man H.B. van Hartevelt, geb. 14 feb. 1914, man. Gehuwd G. Verhoeven en H Leu velink N.C.J. Straathof en H.C. van der Weijden W. Veltmeijer en G W PhilippoE Kadtanakisen A.M. Bodijn J. de Jongen A.J Ouwehand »G F W Muideren K.B.M. Robbers. verschijnsel geworden. Het moet vaak uit kelders worden opgediept. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN. Reddingsmateriaal is een zeldzaam ook niet met rust laten". Het aantal ongelukken is overigens beperkt. „Ik heb zelf nog nooit meegemaakt dat hier iemand uit het water gered moest wor den, maar je moet er toch reke ning mee houden dat het kan gebeuren. In dat geval moet ik dus naar de kelder om bijvoor beeld een reddingsdreg te ha len, waarmee kostbare tijd ver loren gaat. Maar we hebben geen keus", stelt La Lau. Bij de overige bemande bruggen is de situatie niet veel anders: het reddingsmateriaal moet zorg vuldig worden weggeborgen. Ergernis De grootste ergernis van de brugwachters is overigens niet dat hel reddingsmateriaal wordt vernield, maar het feit dat de automobilisten zich ergeren aan de vrachtschepen waarvoor bruggen moeten worden ge opend. „Die vrachtschepen zijn heel wat milieuvriendelijker dan de vrachtwagens. Maar door de enorme vaak onnodige groei van het autoverkeer komen ze in een kwaad daglicht te staan. Zo staat in de krant dat Zoeter- woude zich ergert aan het her haaldelijk openen van de Lam mebrug in spitsuren. Er ontstaat dan een file die tot gevolg heeft dat de Zoeterwoudenaren hun dorp niet meer kunnen uitko men. Onzin, de brug wordt maar heel incidenteel tijdens het spitsuur geopend, zoals je op dit staatje kan zien. De brug helemaal niet openen tijdens spitsuren zou trouwens betekenen dat de beurtschip pers hun beroep wel kunnen opgeven. Als die mensen uit Zoeterwoude wat meer met het openbaar vervoer zouden rei zen in plaats van allemaal in hun eentje in een auto te gaan zitten zou het milieu heel wat meer .gediend zijn. Zet dat maar in de krant", aldus La Lau, die ook zelf vaak door de automo bilisten nogal lelijk wordt aan gekeken als hij zijn rood-witte slagbomen laat neerdalen. Mis schien is het een aardig idee om die slagbomen zodanig om te bouwen dat ze ook naar buiten kunnen klappen om er eventue le drenkelingen mee uit het wa ter te takelen. FRANKBUURMAN Roy Klopper en Loman Leefmans tel: 071-161418

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15