'Breuk in hervormde kerk zou vreselijk ongeluk zijn' Kerk Samenleving Nieuwe stichting wil verzoening tussen orthodoxe protestanten en katholieken KWAAK/Y' VRIJDAG 22 JANUAR11993 BUITENLAND KORT Hardere sancties De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft bij president Clinton aange drongen op verscherping van de sancties tegen Zuid- Afrika. Secretaris-generaal dr. Frank Chikane neemt daarmee een ander stand punt in dan ANC-leider Nëlson Mandela, die zich eerder deze week onder voorwaarden bereid toonde dé internationale gemeen schap op te roepen de sancties op te heffen. Chikanes oproep wordt ft iel gesteund door de Zuid- afrikaanse RK Kerk, die waarnemer bij de SACC is. Secretaris-generaal Jude Pieterse meent dat er ge zien de snel verslechteren de sociaal-economische toestand in Zuid-Afrika aJJe reden is om voorrang te ge- v'en'!aan investeringen, die barté'n scheppen, het on derwijs stimuleren en bij dragen tot verbetering van de gezondheidstoestand van de bevolking. Poolse kerk De drastische economische hervormingen in Polen drukken niet alleen zwaar op de burgers, maar ook op de afom aanwezige Rooms- Kalholieke Kerk. De kerk komt er langzaam maar ze ker achter dat ze het finan cieel gezien zo slecht nog niet had onder het commu nistisch regime dat ze fel heeft bevochten. De wel vaart bleek onder meer uit het feit dat overal in het land nieuwe kerken ge bouwd konden worden. Onder de nieuwe politieke omstandigheden moesten reeds vele projecten wor den stilgelegd, omdat de parochies in acute financië le nood kwamen te verke- De jaarlijkse inkomsten van de kerk, ruim 230 mil joen gulden, zijn ongeveer even hoog als het budget dat de staat beschikbaar heeft voor kunst en cultuur. Drie op de vier parochies geven regelmatig 'armen- hulp' en ongeveer 50.000 mensen doen een beroep op 200 kerkelijke hulporga nisaties. De drastisch stijgende prijzen beperken de paro chies echter meer en meer in hun werk. Zij zitten te springen om meer geld, maar met een werkloos heidspercentage van vijf tien procent bestaat ook onder katholieken geen grote bereidheid om meer bij te dragen. Theologe De mondelinge behande ling van het tuchtproces te gen de feministische theo loge en predikante lutta Voss in Stuttgart is gisteren geschorst. Het tuchtcollege vap de Fvangelische Kerk varY' Württemberg was het eens met de advocaat van Voss dat er een vormfout is gemaakt. Br is geen onder zoek naar de opvattingen invon Voss gedaan voordat zij voor het college moest ver schijnen. Het tuchtcollege heeft bepaald dat de zaak wordt opgeschort totdat is onder zocht of Voss in haar boek 'Mei taboe van de zwarte maan. De culturele beteke nis van de vrouwelijke cy clus' (1988) kennelijk het bijbelse evangelie van Jezus Christus, zoals dat door de pröïestantse kerken wordt verstaan, beslissend heeft prijsgegeven. REDACTIE OICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 Synode luistert vandaag en morgen naar bezwaren Gereformeerde Bond BEROEPINGSWERK n Harenkarspel en Warmenhuizen: R. Basten, kandidaat te Groningen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Pernis: R. Tigelaar, kan didaat te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Vlaardmgen-. J. Roos te ChilliwacktCan.). „Een breuk in de kerk? Ik moet er niet aan denken", zegt de praeses van de Hervormde synode, ds. G.H. van de Graaf, naar aanleiding van de komende extra-zitting van de synode. Maar hij is ervan overtuigd dat de Gerefor meerde Bond, de rechtervleugel van zijn kerk, niet zal zeggen: wij breken met de Hervormde Kerk. achteruit zijn. Hij hoopt óp een heel opbouwend en construe-, tief gesprek. De één zal meer zijn of haar liefde voor Samen op Weg kenbaar maken en de ander zal kritischer tegen het herenigingsproces van her vormden, gereformeerden en lutheranen zijn. Maar daar heeft de praeses geen moeite mee. Zijn voorganger, ds. B. Wallet, ziet als ergste scenario dat de standpunten zich over en weer verharden. „Dan is de impasse volstrekt. De Hervormde Kerk participeert weliswaar in het Sa men op Weg-proces, maar de Gereformeerde Bond gaat niet mee", aldus Wallet, die thans als secretaris het Samen op Weg-proces coördineert. Hij zou erg graag zien dat de Gereformeerde Bond zou uit spreken: „Wij blijven solidair met de kerk waarin we staan. De synode luistert morgen naar de fundamentele bezwaren van de Gereformeer de Bond tegen het Samen op Weg-proces. Een massaal be zochte ambtsdragersvergade ring van de Bond noemde in november vorig jaar de ont- werp-kerkorde van de nieuwe kerk volstrekt onaanvaardbaar. De synode wordt een 'heel spannend gebeuren', voorspelt de praeses. „Ik zeg niet dat een breuk nooit tot de mogelijkheden be hoort. Maar menselijkerwijs ge sproken vind ik dat het nooit mag gebeuren. Het zou een vre selijk ongeluk zijn." Het zou volgens Van de Graaf ook een ramp zijn als er op de synode geen gesprek op gang zou komen. Dat zou een stap Open avond over Boeddhisme in Oegstgeest 'Meditatie in het dagelijks le ven.' Dat is het thema van een open avond over boeddhisme, op dinsdag 2 februari in Oegst geest. Als spreker is gevraagd dr. H.F. de Wit, docent aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en auteur. De toegang is gratis en de lezing is voor iedereen toe gankelijk. De Wit gaat in op de boed dhistische levensvisie en de be oefening van meditatie. Medita tie is volgens het boeddhisme een middel om onze geestelijke patronen doorzichtig te maken. „Deze patronen houden ons vaak gevangen en dwingen ons om steeds weer op dezelfde ma nier om te gaan met onze erva ringen van geluk en lijden, in zicht en verwarring. De open avond wordt georga niseerd door het boeddhistisch meditatie- en studiecentrum Dharmadhatu aan de Gevers straat 48 in Oegstgeest en be gint om 20.00 uur. In het cen trum hebben elke donderdag algemeen toegankelijke medita tie-sessies plaats. Die kerk zit in Samen op Weg. Vanaf nu zullen wij als Bond constructief-kritisch meedoen." Het Samen .op Weg is onom keerbaar, voegt Wallet eraan toe. „De vraag is alleen: hoe zal Samen op Weg eruit zien?" De praeses van de Gerefor meerde synode, ds. P. Boom- sma, kan zich niet voorstellen dat de Gereformeerde Bond uit de Nederlandse Hervormde Kerk stapt. Toen de Hervormde en de Gereformeerde Kerken in 1986 uitspraken dat ze in staat van hereniging zijn, werd van hervormde zijde gezegd dat de ze kerk in de volle breedte mee zou gaan in de nieuwe Samen op Weg-kerk. Als de Bonders volstrekt niet willen, dan blokkeert dit het Sa men op Weg-proces. „Maar het zou heel tragisch zijn als dit geestelijk proces ('opdat zij al len één zijn') niet door kan gaan", aldus Boomsma. De Bond moet niet denken dat Samen op Weg uitsluitend een hervormde zaak is, zegt Boomsma. Het is een heel geva rieerd gezelschap met hervorm den die geen lid zijn van de Mannenconferentie in Rijnsburg Ds. P. Boomsma: „Tragisch als dit geestelijke proces niet door kan gaan." foto» archief Bond, met gereformeerden en met lutheranen. "Boomsma is van mening dat de Bond, die zich de laatste tijd fel tegen de gereformeerden afzët, zich daarmee vergist. Het aantal mensen in de Gereformeerde Kerken dat min of meer denken zoals de Bond, is veel groter dan v^ordt gedacht. Verschillende kerken in Rijns burg hebben het initiatief geno men voor een 'mannenconfe rentie'. „Het blijkt dat er grote behoefte bestaat om elkaar te als mannen uit diverse kerken en groepen te ontmoeten rond het Woord van God", aldus de organisatoren. Als sprekers zijn onder anderen uitgenodigd le- gerpredikant Dick Langhenkel en EO-medewerker Henk Bin nendijk. De conferentie wordt gehou den op 20 februari Vanaf 09.00 uur in gebouw De Voorhof aan de Vliet NZ 36. De kosten voor deelname bedragen 25 gulden. Deelnemers kunnen zich opge ven bij Henk de Mooij (01718- 21390), Anton Wolthaus (01718- 23826) of Henk Binnendijk jr. (01718-29225). kaapstad De aartsbisschop van Canterbury, George Carey, had op de eerste dag van de Anglicaanse Consultatieve Conferentie in Kaapstad een ontmoeting met president F.W. de Klerk van Zuid-Afrika. Carey prees De Klerk voor zijn inspanningen om de apartheid te beëindigen. Aan het overleg van de anglicanen nemen 34 bisschoppen en 70 leken deel. Er wordt gediscussieerd over netelige kwesties als aids en de toelating van vrouwen tot het priesterambt. foto epa zeist/velp anp Orthodoxe protestanten moeten genezen van hun afkeer van rooms-katholieken. De evangelische theologe Martie Dieperink en enkele anderen hebben daarom de stich ting 'Ontmoeting en verzoening' in het le ven geroepen, die beide groepen gelovigen nader tot elkaar moet brengen. Dieperink ziet haar stichting een beetje als tegenhanger van 'In de rechte straat', die niet moe wordt reformatorische christenen en ook katholieken zelf juist te waarschu wen voor 'het roomse gevaar'. „Er bestaat nog heel wat anti-papisme in orthodoxe en ook evangelische kringen", aldus Dieperink. De argwaan jegens katholieken is ook de reden waarom de eerste bijeenkomst die de nieuwe stichting samen met de Evangeli sche Alliantie op 22 april houdt, in beslo tenheid plaatsvindt. Zo moet worden voor komen dat 'zware' protestanten die op per soonlijke titel een eerste ontmoeting met katholieken hebben, meteen worden afge schrikt. Volgens Dieperink hebben ortho doxen en katholieken meer met elkaar ge meen dan ze denken, niet alleen als het om ethische kwesties gaat, maar ook op theolo gisch gebied. Over en weer bestaan nogal wat karikaturen van elkaar, die zo snel mo gelijk moeten worden opgeruimd. Zo heb ben protestanten volgens Dieperink een verkeerde kijk op de katholieke leer aan gaande Maria en de genade. De theologe signaleert dat er in orthodoxe kring een groeiende behoefte aan contact met katho lieken bestaat. „Er is een groeiend verlan gen naar eenheid", zegt ze. Directeur ds. H.J. Hegger van 'In de rechte straat' gelooft daar niks van. „Ik denk dat ze in orthodoxe kring heel weinig aanhang zal vinden", al dus de 76-jarige ex-priester, die per 1 april wordt opgevolgd door evangelist J.W.N. Dooyeweert uit de Gereformeerde Gemeen- Nederlanders kandidaat voor zaligverklaring utrecht «anp Zeventien Nederlanders staan op de lijst van kandidaten voor een zaligverklaring: zestien mannen en een vrouw. Boven dien hebben Nederlandse bis dommen de zaak in behande ling van vijf buitenlanders (vier Duitse vrouwen en een Franse priester) die in Nederland zijn gestorven. Dat blijkt uit een inventarisa tie die de vroegere adjunct-se cretaris-generaal van de Neder landse bisschoppenconferentie, dr. E. Gemmeke, heeft gemaakt voor 'Een-twee-een', het orgaan van de Nederlandse RK KerK Gemmeke, die nauw betrok ken was bij de zaligverklaring van pater Titus Brandsma (1985), stuurde een vragenlijst naar 22 bisschoppen en over sten van religieuze ordes en congregaties om zich van de laatste ontwikkelingen op de hoogte te stellen. Uit de reacties blijkt dat het nog geruime tijd kan duren, voordat weer een Nederlander zalig zal worden verklaard, al is hierbij enige voorzichtigheid op haar plaats. De uiteindelijke beslissing om iemand zalig of heilig te verkla ren, berust immers bij het Vati- caan. Nederland kent vele heiligen en zaligen, zoals de 19 martela ren van Gorcum, de H. Serva- tius en Lidwiena van Schiedam. De laatste Nederlander die hei lig is verklaard, was de Nijmege- naar Petrus Canisius, bekend om zijn catechismus. De zoon van burgemeester Jacob Canis werd in 1925 heilig verklaard en is de enige Nederlander die een plaats heeft gekregen op de ker kelijke wereldkalender van hei ligen. Uit de lijst van Nederlandse kandidaten valt af te lezen dat het Vaticaan grote moeite heeft gehuwden voor een zaligverkla ring te vinden. De zeventien Nederlanders waren allen pries ter of lid van een religieuze orde of congregatie. Bij de vijf bui tenlanders gaat het om een priester en vier zusters. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE J de.Vnes, G P Arnold (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Henk ma.-vnj. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma-vrij van 8 30-17.00 uur (Sleutelt/es) Telefoon 071-143545. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 Tel 071-128030 bij vooruitbet. (me per kwartaal (post) Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij; 18.00-19 30 uur, zat 10.00-12.00 uur Leiden advertenties 071 -143480 Leidenfam benchten071-161385 Leiden redactie 071-161488 ADVERTENTIES KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND Klimaatpraat (1) In deze column heb ik enige tijd geleden al iets geschreven over het uiterst complexe klimaatsysteem op aarde. Gedurende deze eeuw is door de mens nog nooit zoveel on derzoek gedaan en discussies ge voerd over het gemiddelde weer op onze planeet. De ene theorie volg de de ander op en pas sinds de ja ren zestig is men er bewust van ge worden dat juist de oceaan een zeer belangrijke factor blijkt te zijn in het klimaatspel. Niet alleen fun geert de enorme watermassa als een buffer (opslagplaats) voor warmte en vocht, maar het her bergt een complete circulatiepomp dat als een thermostaat fungeert. Zeer recentelijk zijn er ook door Nederlandse klimaatonderzoekers onderzoekingen aan het leven opde Oceaanbodem gedaan, want daar is een schat aan informatie te vin den over het klimaat van het verle den. Zelfs zijn er, naast de ijstijden, perioden met tropische temperatu ren terug te vinden door goed te kijken naar bepaalde aardlagen met daarin de fossiele resten van overvloedige hoeveelheden planten die alleen maar konden gedijen in een warme omgeving. Als we praten over een door de mens veroorzaakte klimaatsveran dering dan komen we automatisch weer terecht op het onderwerp kooldioxide (C02). Dit iseen broei kasgas die de warmte van de aarde vasthoudt. Nu blijkt er in de Oce aan een belangrijke voedselbron voor C02 aanwezig te zijn namelijk fytoplankton. Dit zijn kleine een cellige plantjes en deze nemen C02 van de atmosfeer op. In het voorjaar vindt er door de hogere zonnestand een explosieve groei van dit plankton plaats en dat heeft automatisch weer een verla ging van de kooldioxide in de at mosfeer tot gevolg. In de klimaat wetenschap is men zich buitenge woon gaan interesseren in de ef fecten en oorzaken van de groeiex- plosies die dit oceanisch plankton elk jaar doormaken omdat dit wel eens een belangrijke sleutel van het C02 probleem kan zijn. Men gaat dan uit van de aanna me dat bij een warmer wordend kli maat de oceaan meer leven gaat produceren dat C02 kan opnemen, dat vervolgens remmend werkt op een verdergaande opwarming. Dit is natuurlijk maar een schakel in het hele spel, en schakels moeten nog ontdekt worden. Ons weerbeeld wordt dit week einde gekenmerkt door zeer wissel vallig weer met van tijd tot tijd re gen en vooral op zondag veel wind, mogelijk storm aan de kust. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen en i Zweden: Wisselend bewolkt en tijd tot tijd Di op n gen i rakter. Vooral vandaag veel wind. Geleidelijk kou der, met op vandaag nog maxima rond 5 graden, daarna rond nul. In het weekeinde 's nachts lich te. lokaal matige vorst. Denemarken: Vandaag veel berwolking, af en toe regen en flink wat wind. Morgen afwisse lend zon en enkele winter se buien. Middagtempera- tuur dalend tot rond 2 gra den op morgen. In het weekeinde 's nachts lichte Britse Eilanden: Vandaag m Engeland eerst bewolkt en enige tijd re gen. elders wisselend bewolkt en enkele In de loop van morgen van het opnieuw bewolkt en re gen of motregen. Maxima van 5 graden in de Schotse Hooglanden tot 10 graden In het algemeen bewolkt en op vandaag regen. Middagtemperatuur vandaag rond 10 graden, morgen circa 6 graden. Duitsland: Vandaag ten noorden van de Main be wolkt en regen, zuid ervan ook kans op wat zon. Morgen in Schleswig-Holstein enkele buien, mogelijk met natte sneeuw; elders eerst opklaringen, daar na toenemende bewolking maar tot de avond droog. Maxima vandaag rond 10 het noorden Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. graden, morgen vooral i beduidend lager. Madeira: Flinke perioden met zi rond 19 graden. ZATERDAG 23 JANUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.32 zon onder 17.07 Maan op 08.26 maan onder 18.19 Waterstanden Katwijk i droog. Maxi- Weerrapporten 22 jan 7 u Canarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Marokkaanse westkust: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma van 18 graden rond Tanger tot 22 in Agadir. Tunesische kust: Toenemende kans op wolkenvelden. Middagtemperaturen van 16 graden na bij Tunis tot circa 20 graden in Sousse. Frankrijk: Vooral ten noorden van de Loire bewolkt en van tijd tot lijd regen. Naar het zuid- uiteenlopend van 9 graden in de Voge zen tot rond 16 graden in de zuidelijke departementen. Corsica en Sardinië: Vandaag kans op wolkenvelden, vooral morgen perioden met zon. Droog. Maxi ma rond 16 graden. Spanje: Vandaag vrij zonnig, morgen in het noor den ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperaturen aan de kusten 16- 18 graden, landinwaarts iets lager. In het Spaanse binnenland in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en lichte Portugal: Zonnig. Temperatuur in de middaguren in de Algarve rond 17 graden, elders iets lager. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordkant van het Alpenmassief wolkenvelden en morgen in de loop van de dag zowel in Zwitserland als Oosten rijk wat neerslag, boven de 1200 meter droog en meer zon. Temperatuur op 1500 meter eerst rond 6 graden, mor gen aan de noordzijde dalend tot iets onder nul. Middagtemperaturen in de dalen uiteenlopend tussen 5 en 10 gra den. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Meest zwaar bewolkt maar hoofdzakelijk droog. Maxima 6 tot 9 graden. Polen: Vandaag bewolkt en vooral in het noor den perioden met regen. Morgen enkele opklaringen afgewisseld door een bui, langs de Oostzee mogelijk met natte sneeuw. Middagtemperaturen vandaag van 5 graden in het noorden tot 10 in het zuiden, morgen iets lager. isingen zwaarbew. wl4 11 10' 1 Barcelona Berlijn Budapest Bo-deaux zw6 12 11 1 w 10 12 10 0.1 Kopenhagen half bew. wl6 LasPalmas half bew. nnw4 Luxemburg motregen wzw8 12 10 1 w 10 12 10 0.5 Buenos Aires zwaar bew. Casablanca half bew. Los Angeles zwaar bew. HEINZ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14