Leiden Regio Ruim 1800 reacties op woonkrant Huizen of bedrijven aan Boerhaavelaan Dales reikt ooievaartjes uit Man verdacht van twintig inbraken Nieuwe school krijgt gestalte Getroffen imker krijgt drie nieuwe bijenvolken Stilte tijdens overleg gemeente en Bambini Leiden: extra miljoen voor stadsvernieuwing -H VRIJDAG 22 JANUARI 1993 971 Man breekt been bij ruzie leiden Een 42-jarige Leidenaar heeft vannacht rond tien voor twee bij een ruzie in de Thorbeckestraat een beert gebroken. Hij raakte slaags meteen 33-jarige plaatsgenoot in de woning van een kennis. Door de klappen die hij opliep, gleed hij uit en brak zijn been. De gewonde is overgebracht naar het AZL, waar het been opera tief is gezet. De 33-jarige Leidenaar werd om tien over twee aangehouden op verdenking van mishandeling. Hij is ingesloten, Computer gestolen leiden Uit het Goiiaeuslaboratorium aan de Einsteinwegis in de nacht van woensdag op donderdag een Apple-computer ver dwenen. De waarde van het apparaat bedraagt drieduizend gul den. Woonboot op drift geraakt leiden Aan dé Valkenburgseweg is vannacht rond half een een woonboot losgeslagen. Door de harde wind raakte de lijn los van een van de bolders. Met behulp van de brandweer wera de boot weer vastgelegd. De boot liep verder geen schade op. Gemeente wil schoolgebouw kopen Scholengemeenschap De Leidse (LBO) aan de Boerhaavelaan overlegt met de gemeente over de verkoop van één van haar twee schoolgebouwen. De ge meente denkt er over om de lo catie in de toekomst te benut ten voor woningbouw of bedrij ven. Het gebouw van het Bona- ventura aan de Boerhaavelaan wordt na de verkoop van De Leidse mogelijk uitgebreid. Het afstoten van het gebouw van De Leidse (LEAO, LHNO, IHNO en LTO) is nog niet hele maal zeker. Het hangt samen met de afronding van de fusie tussen De Leidse, het Agnes-, het Bonaventuracollege en de MAVO Johannes XIII in Roelo- farendsveen. Het ministerie van onderwijs moet nog een uit spraak doen over de huisvesting van de samengaande scholen. „Maar als alles doorgaat, zal ons tweede gebouw wel het slacht offer worden van de reorganisa tie", aldus directeur Van Hooff van de Leidse. Het is nog onduidelijk wat de bestemming wordt van het ge bouw na een eventuele ge meentelijke overname. Eén van de opties is sloop, gevolgd door woningbouw. Hierbij kunnen Gewonde dief met smoesje naar politie Een man die zich vannacht met een hevig bloedende hand bij de Leidse politie meldde, is later in de nacht aangehouden op verdenking van inbraak. Rond kwart voor drie kwam de' man in gezelschap van een vriend naar het bureau. Zij hingen het verhaal op dat de gewonde met zijn hand in een kapot bierglas was gevallen, waarop de politie de Eerste Hulp Dienst alarmeer de. Die besloot de man naar het AZL over te brengen. In dezelfde tijd kwam de mel ding binnen dat er bij de Dag- markt aan de Lange Mare was ingebroken. Politiemensen trof fen er een ingeslagen ruit aan c en een bloedspoor. Dat bleek langs de Koddesteeg, Oude Vest en Oude Singel rechtstreeks naar het hoofdbureau van poli tie aan de Langegracht te lopen. Hierop werden de twee man nen in het AZL aangehouden. Zij hebben nog niet bekend. Recreatie-routes in Zuid-Holland leiden» De provincie Zuid-Holland krijgt er weer zeven nieuwe re creatieroutes bij. Het gaat om vijf wandel- en twee fietsroutes. Dit jaar nog wordt in het Kager- plassengebied (in de omgeving van Rijpwetering en Roelo- farendsveen) een wandelroute uitgezet. Ook in de Biesbosch wordt voetgangers de weg ge- In de Bollenstreek, opnieuw het Kagerplassengebied en in het gebied tussen Den Haag- Leiden/Alphen aan de Rijn- /Zoetermeer worden routes voor fietsers uitgezet. echter problemen rijzen op het gebied van geluidshinder. Wo ningen komen immers zeer dicht op de spoorlijn te staan. Ook economische zaken van de gemeente heeft het oog op het gebouw laten vallen. Moge lijk kunnen er kleine bedrijfjes in het gebouw worden geves tigd. „Het kan nog alle kanten op met de bestemming", aldus woordvoerder B. Lamers van de gemeente. Volgens directeur Van Hooff van de Leidse is het niet on denkbeeldig dat het ministerie besluit het gebouw van het Bo- naventura-college na de fusie uit te breiden. Rector T. Pleij van het 'Bona' bevestigt de ver bouwingsplannen. Bij het mi nisterie bestaat een subsidiere geling die regelt dat een school die een gebouw verkoopt, elders nieuwbouw mag plegen. „En zo kunnen we dus een aanvraag voor uitbreiding van onze school indienen." Als het ministerie de plannen goedkeurt, betekent dit dat VWO-leerlingen van het Bona- ventura hun hele opleiding aan de Boerhaavelaan kunnen blij- ven. „Nu moet de bovenbouw (vanaf 4 VWO, red.) nog naar onze vestiging aan de Mariën- poelstraat." leiden Het project 'Allochtone vrouwen in de kraamverzorging'dat vorig jaar werd opgezet in het kader van de sociale vernieuwing in Leiden, heeft de eerste vruchten afgeworpen. Zeven allochtone vrouwen namen gisteren het diploma kraamverzorgende in ontvangst van de minister van binnenlandse zaken C.I. Dales. De vrouwen kunnen direct aan de slag bij Kraamcentrum 'Rijn en Vliet'. Nederland kampt met een groot tekort aan kraamverzorgenden. Wethouder C. Koek meent dat het inzetten van allochtone kraamverzorgen- den leidt tot een betere integratie van minderheden in de samenleving: Juist doordat mensen thuis in een feestsituatie met elkaar geconfron teerd worden." 'Een prachtig project', oordeelde minister Dales. „Leiden heeft in dit geval de primeur, maar het is natuurlijk niet zo dat alleen in Leiden kinde ren geboren moeten worden", aldus Dales. Minister Dales reikte de zeven allochtone vrouwen het diploma en bijbehorende 'ooievaartje' uit. Ze nam niet de moeite de ooievaartjes op te spelden. „Luiers hoeven tegenwoordig ook niet meer gespeld te worden", zei ze, maar ze moest waar schijnlijk op deze manier verbergen dat ze zo slecht ter been is dat ze niet zeven keer het schavot af en op kon stappen. foto wim dijkman Politie pakt oude bekende op leiden emiel fangmann De 29-jarige Leidenaar die maandag werd aangehouden op verdenking van een groot aantal inbraken, heeft elf zaken bekend. De man wordt verdacht van twintig inbraken die in de cember en januari zijn gepleegd zijn. Half november was de ver dachte, die al jarenlang aan harddrugs is verslaafd, vrijgeko men na een gevangenisstraf van vier maanden. Het is een goede bekende van de politie, hij zat in het totaal, al acht jaar vast voor inbraak èn diefstal. Daarbij waren meer dan honderd inbra ken in het geding, waarvoor 45 keer proces verbaal werd opge maakt. Volgens politievoorlichter D. Graveland opereerde de man de afgelopen tijd vooral in de Me ren wijk, de Kooi, de Morsbuurt en de Waardgracht. Hij verraad de zich bij zijn aanhouding in zijn Leidse woning. „Hij droeg een jas waaraan een knoop ont brak. Die werd onlangs als stille getuige gevonden bij een in braak aan de Spoorlaan. En na een inbraak aan de Valkenhorst vonden we een lange haar in een bovenraampje. Die bleek ook van hem afkomstig te zijn", aldus Graveland. Daarnaast is de verdachte ook door getuigen herkend. Onlangs werd hij door een van hen be trapt in een keuken aan de Lan- gestraat. De andere getuige was leiden De school die op de plaats moet komen van de vorig jaar zomer gesloopte Zonnewijzer begint langzaam gestalte te krijgen. Het is de bedoeling dat de twee andere scholen nabij de Zwartemeerlaan in de Merenwijk de Dukdalf en de Zijlwijkschool later ook worden ge sloopt en vervangen worden door een nieuw gebouw. Op die plaats verrijst ook een aantal appartementen. foto loek zuyderduin een fietser, die hem staande poogde te houden toen hij in de straat op de vlucht sloeg. Ook aan de Valkenhorst was hij ge zien. Bij de inbraken werden naast geld onder meer sieraden, ge luidsapparatuur en cd's buitge maakt, maar gestolen goed werd in de woning van de ver dachte niet gevonden. „De man zette het via helers direct in cash geld voor zijn drugs om", aldus Graveland. Sociale dienst geeft antwoord De sociale dienst heeft een nieuw vragenboek uitgebracht voor mensen die met deze in stelling in aanraking komen. In het boek wordt voor tal van pro blemen waar mensen mogelij kerwijs tegenaan lopen, een op lossing gegeven. Daarnaast zijn 50 folders samengesteld over specifieke problemen. Vragen boek en folders zijn gratis ver krijgbaar bij de recepties van de sociale dienst (Langebrug en Bemhardkade) en bij het stad huis en stadsbouwhuis. PvdA bezoekt Morskwartier De PvdA-fractie bezoekt op vrij dag 29 januari het Morskwar tier. Het bezoek past in een reeks van uitstapjes van de frac tie naar diverse wijken in Lei den. Op het programma staat om half tien 's ochtend een ge sprek met buurtorganisaties in het buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan. Om half elf stappen de raadsleden op de fiets waarna bewoners vanaf half twaalf in het buurthuis wel kom zijn om met raadsleden te spreken. leiden» gert visser De Imkervereniging Leiden biedt imker Ineke van Gestel de helpende hand. De bijenkasten van Van Gestel werden be gin deze maand getroffen door vandalis me. De kasten in de volkstuin aan de Marnixstraat werden door vandalen ka pot geslagen, de bijen zwermden uit en drie van de vier volken overleefden de aanslag niet en vroren dood. In het verenigingsblad De Stertselaar roept het bestuur de leden op om Van Gestel aan drie nieuwe bijenvolken te helpen. Voorzitter E. Kerkvliet is er van overtuigd dat dat gaat lukken. „Ik heb al diverse positieve reacties gehad." Volgens Kerkvliet is het geen vreselijke opgave voor imkers om een volk ('s zo mers zo'n 60.000, na de winter zo'n 30.000 bijen) af te staan. De volken ver meerderen zich ieder jaar en vaak wor den ze dan in tweeën gesplitst. Het is van belang om in het voorjaar over een volwaardig volk te beschikken zodat in de zomer de honingproduktie optimaal is. Van Gestel krijgt haar nieuwe volken Ruim 1800 mensen hebben via een woningbon belang stelling getoond voor één van de woningen in de eerste gemeentelijke woningkrant. Op de meeste bonnen wer den ook nog eens drie voorkeuren ingevuld, waardoor het aantal woningaanvragen ruim boven de 5000 komt. De eerste gemeentelijke wo ningkrant verscheen afgelopen vrijdag. Belangstellenden had den tot woensdag 20 januari de tijd om een woonbon in te vul len waarop ze hun voorkeur voor een woning kenbaar kon den maken. Ondanks de vrij korte inschrijftermijn dus toch een stroom reacties. „1800 woonbonnen is veel, al hebben we wel rekening gehouden met een stormloop", aldus J. de Jong, hoofd woonruimteverde- ling. Een aantal datatypistes bij woonruimteverdeling is in de weer om alle aanvragen in de computer in te voeren en uit te 'vissen wie recht heeft op de aangeboden woningen. De Jong verwachtte gisteren dat de uit- zoekerij vandaag rond het mid daguur zou zijn geklaard. Vervolgens gaan de gegevens van de gegadigden naar de wo ningbouwverenigingen. Die no digen de geselecteerden uit voor een gesprek, waarbij onder meer gevevens over inkomen moeten worden overlegd. De Jong heeft geen idee hoe lang het duurt voordat de 'uitverko renen' iets horen. „Dat hangt af van de woningcorporaties." De gemeente wil nog niet ver tellen welke woningen goed en welke minder in de markt lig gen. De Jong: „We hebben afgc sproken dat tussentijds niet naar buiten te brengen, de ge gevens over de reacties per wo ning publiceren we in de vol gende woningkrant. Die moet tenslotte ook een beetje span nend blijven." Volgens Martine Glaser, di- ging Ons Doel. waren de vijftien nieuwbouwwoningen aan de Ir. Driessenstraat/Middelstegracht een topper. „We kregen er meteen de eerste dag al een hoop reacties op. Dat redactio nele stukje op de voorpagina van de woonkrant over het complex heeft daar waarschijn lijk wel toe bijgedragen." Weken achtereen gooiden ze over en weer met modder, maar momenteel blijven de kaken stijf op elkaar. De Bambini-di- rectie noch wethouder A. van Bochove wil iets kwijt over de voortgang van de kwestie. Deze stilte heeft een juridische ach tergrond: de advocaten van bei de partijen overleggen met el kaar en hebben de kemphanen het zwijgen opgelegd. Het heeft er veel van weg dat het er dan toch nog van gaat ko men: een juridische strijd over Bambini. Na uitlatingen van Van Bochove over 'beunhazerij', dreigde de Bambini-staf een week of drie terug al met ge rechtelijke stappen om de wet houder te dwingen zijn woor den terug te nemen. Het kwam er toen niet van. Maar nadat Van Bochove doorging met het leveren van forse kritiek, werd het dreigement vorige week herhaald. De vraag of het nu werkelijk tot een kort geding komt, blijft onbeantwoord. Bij het paleis van justitie in Den haag is nog geen zitting aangevraagd. Van Bochove laat via een mede werkster weten 'geen enkel commentaar meer te wilen ge ven'. Ook de Bambini-directie toont zich plotseling zeer zwijg- Volgens een werkster van de wethouder heeft de opvallende stilte te ma ken met onderhandelingen tus sen de advocaten van beide partijen. „Totdat de uitkomst van dat overleg bekend is, lijkt het ons verstandig er het zwij gen toe te doen." De directe aanleiding voor de bemoeienis van de advocaten zijn recente uitlatingen van Van Bochove over de financiële po sitie van Bambini. De wethou- der zei vorige week dat 'het kin derdagverblijf op springen staat'. Volgens directielid B. van Lingen klopt daar helemaal niets van. Hij sprak van een 'niet aflatende vernietigings drang tegenover Bambini'. Als het van een kort geding komt. overweegt Bambini ook een vergqeding eisen voor de scha de die volgens de directie is ont staan door de uitlatingen van Van Bochove. medio april wanneer de bijen de winter- rust achter de rug hebben. Overigens komt vandalisme aan bijen kasten volgens Kerkvliet maar spaar zaam voor. Schade door natuurrampen is veel gebruikelijker. „Een imker uit De Zilk is door toedoen van de storm vijf van zijn zes bijenvolken kwijtgeraakt. Natuurlijk helpen we die ook." Alphen voelt zich tekort gedaan leiden jan kuyskomende jaren fors moeten be- wim koevoet zuinigen. Wethouder Van Rij (ruimtelij ke ordening) is blij met de nieu we verdeling. Het extra miljoen zal worden besteed aan het ver beteren van de infrastructuur zoals het onderhoud aan wal muren en bruggen. Dat de sub sidie overeen aantal jaren min der wordt, is voor Van Rij geen verrassing: „Daar hadden we re kening mee gehouden." Alphen wordt een stuk slech ter van dc nieuwe verdeling van de stadvernieuwingsgeiden. Alphen krijgt nu jaarlijks zo'n miljoen gulden, maar vanaf 1994 rekent wethouder G. van As (WD/ruimtelijke ordening) op niet meer dan zeven tot acht ton. „Daar kan ik eigenlijk niets mee. Het stimuleren van sociale woningbouw in de binnenstad kan ik nu wel vergeten." Staatssecretaris Heerma Vafi volkshuisvesting gaat ervan'uit dal de stadsvernieuwing in Ne derland na 2005 'klaar' is. Leiden krijgt tot 1998 jaarlijks 14,3 miljoen gulden van het rijk voor de stadsvernieuwing. Dat is circa een miljoen meer dan nu beschikbaar wordt gesteld. Tussen 1998 en 2006 zal het stadsvernieuwingsbudget voor Leiden echter aanzienlijk krim pen. Dit blijkt uit de gisteren door het kabinet gepresenteerde ver deling van de stadsvernieu- wingsgelden voor de periode '94 tot 2006. De cijfers zijn een meevaller voor Leiden omdat er op was gerekend dat jaarlijks een miljoen minder zou worden uitgekeerd. De nieuwe verdeling betekent een aartzienlijke verbetering voor de grote steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De gemeenten die hun geld niet rechtsstreeks van het rijk maar via de provincie krijgen waaronder Alphen zullen de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13