De vervaardiging van een sportieve Supersterspot Rtv show VRIJDAG 22 JANUARI 1993 10 Jack van der Voom: „Nu nog J wordt gesproken over die ene Su perstarcompetitie met Joop Zoete melk." De AVRO-look op een nog ongerept vulkanisch eiland Piet Raij'makers: „Pfff, 180 kilo tillen, m'n lijf is er niet blij mee." TIN AiO GERARD VAN PUTTEN AVRO-look op Lanzarote. Da's te zeggen, de vlag van de 'Algeme ne' wappert fier in de wind die speelt rond de Canarische Eilanden, waar het legendarische Superstars na zes jaar herleeft als Superster. Wie had dat toch kunnen denken, want hoe lang is het gele den dat enkele nieuwlichters bij de AVRO het besluit namen Superstars te laten val len? Of de kritische AVRO-leden een en an der op prijs hebben gesteld, valt moeilijk te zeggen. Vast staat dat de ledenadministratie de laatste twee jaar bijna 150.000 opzeggin gen moest noteren. In magere tijden ben je dan al gauw geneigd terug te grijpen naar een succesvoller verleden. Je verliest leden en je moet wat. Oude tijden herleven derhalve bij de AVRO. Mies is weer in de hoofdrol, de Sterke-Man- competitie is terug van lang weggeweest en ook Superster blijkt bij nader inzien toch wel op het imago aan te sluiten van jong, dynamisch en toch stijlvol. Tegenwoordig kun je topsporters moeilijk nog warm maken voor een sportieve slag met hoog amusementsgehalte in een of an der vaderlands pretpark dat aanleunt tegen een complex vakantiewoningen. Het wordt wel even anders als topsporters een gratis verblijf in het vooruitzicht wordt gesteld op een vulkanisch eiland, waar het nooit win tert. Het een hoeft het ander niet uit te sluiten in Club La Santa, waar in het kader van de boddy- en gezondheidscultuur niet op een spierbundel, een vetkwab en een lik zonne brandolie meer of minder wordt gekeken. Behoudens hier en daar wat achterstallig onderhoud appelleert de op enkele steen worpen van het plaatsje Tinajo gelegen lo catie niet alleen aan de wensen van recht geaarde fitnessers en gezondheidsfreaks, het is ook het exclusieve domein voor am bitieuze topsporters. Trots maakt de direc tie van Club La Santa in een folder bij voor beeld melding van de geregelde komst van de Britse atleet en Olympisch kampioen sprint Linford Christie. Ongerept Nóg is het maanlandschap van Lanzarote tamelijk ongerept. Nög zijn, langs Spaanse Costa's wijd en zijd bekende, neringdoen den als Koos Patat en Jantje Croissantje godlof niet neergestreken op het eiland om een patatje oorlog, zuurkool met vette jus en pannekoeken als exquise maaltijden op menukaarten aan te prijzen. Maar hoe lang nog is de CabildoInsular, deeilandenraad, mans genoeg om de hap-slik-wegvoedings- specialisten van Lanzarote te houden. De toeristen komen met charters tegelijk naar hier om Lanzarote te ontdekken. Niet voor niets ging de Deense directie van Club la Santa in op het voorstel van de AVRO de topsporters gratis kost en inwo ning aan te bieden. Niet voor niets ook zag een touroperator in het Oosten des lands er brood in de sporters een kosteloze vlucht naar en van Lanzarote te garanderen, in ruil voor ten minste een pagina reclame in AVRO Bode/TeleVizier. De bewuste tour operator besloot Club La Santa meteen maar in het reisprogramma op te nemen. Twee uitzendingen van Superster (de vrou wen op 23 januari; de mannen een week la ter), daar kan geen STER-spot tegenop. En enkele regels wervende tekst in de reisgids over doevakantie op Lanzarote, verluchtigd met wat kleurenfoto's, al helemaal niet. Om nagenoeg elk risico uit te bannen en het succes van het programma in elk geval financieel te verzekeren werd de verzeke ringsmaatschappij Sterpolis als hoofdspon sor binnengehaald. Wie riep daar Super sterspot? „Maar dan nog", rekent eind redacteur Hennie van Hoogenvest voor, „kom je toch op een paar ton uit." Alles bij elkaar niet veel meer dan een halve ton, is de schatting die elders bij de AVRO wordt gemaakt. Een verhaal op zich trouwens, die Van Hoogenvest. Een uitermate dominant type. De man vond zich op Lanzarote ken nelijk zo ontzettend belangrijk en interes sant dat er voor de jeugdige regissèur Alje Kamphuis niet veel meer overschoot dan een veredelde loopjongenrol. Het moet ge zegd dat de knaap zich met de walkietalkie in de hand voorbeeldig van zijn taak kweet. Commerciële zaken Maar daarmee heb je de sporters nog niet aan de start. Aardig hoor, een trofee, maar een geldprijs is wel zo welkom. De eerste prijs levért 2500 gulden op, de tweede 2000 en de derde altijd nog 500 gulden. Tevoren was ieder afzonderlijk al 500 gulden zakgeld in handen gestopt. Maar dan nog. Ja, uiter aard had de zeer ambitieuze eindredacteur Olympisch kampioene Ellen van Langen als het paradepaardje van zijn programma wil len strikken. Volgens zeggen was ze zeer vereerd met de uitnodiging, maar helaas paste Superster niet in haar trainingssche ma. En dan komen er tegenwoordig ook nog commerciële zaken om de hoek kijken, zo dra je met topsporters in zee gaat. Letitia Vriesde bij voorbeeld had haar loopschoe nen vergeten en daar kwam even narigheid van. De Surinaamse is een atlete die meestal van zessen klaar pleegt te zijn. Maar om vijf uur zondagsmorgehs honden weer trotseren, terwijl 'heel' Nederland zich nog eens besluit om te draaien? Morgen brengen! Al wie zich op het onwezenlijke tijdstip bij Schiphol/Hilton present meldde: geen Vriesde. Natuurlijk had ze de brief van de AVRO ontvangen waarin te lezen viel hoe laat ze werd verwacht. Ze las vijf uur en dat kon volgens Vriesde eenvoudig niet an ders dan vijf uur 's middags zijn. Eindredacteur Van Hoogenvest waagde er een paniektelefoontje aan. En nog een, en nog een. De telefoon van Vriesde liet al maar de ingesprektoon horen. De Rotter damse politie meldde zich in tijd van nood als de beste kameraad van de AVRO. Letitia Vriesde werd uit bed gebeld. Nee, ze had niets gehoord. De telefoon lag er naast. Haastige spoed Nu is haastige spoed zelden goed en dat werd Vriesde na aankomst op Lanzarote snel duidelijk. De loopschoenen had ze in Hoogvliet laten staan en zeker voor een at lete is dat tamelijk vervelend. Goed, ze kon er een paar te leen krijgen. Nog maatje 40 ook, maar die weigerde ze toch beleefd. Le titia voelde er weinig voor om met haar sponsor Nike problemen te krijgen door op schoeisel van Supersters subsponsor Ree bok te gaan lopen. Meer nog dan de ambitie om Superster te worden, streden de kandidaat-supersterren tegen hun angst voor een afgang. Maar ju doka Ben Spijkers bij voorbeeld voelde zich extra opgepept door de schorsing van een jaar, hem opgelegd op grond van vermeen de uitlatingen die de Judobond niet welge vallig waren. Op zijn beurt had ruiter Piet Raymakers de laatste drie maanden speciaal getraind voor Acht vrouwelijke en acht mannelijke topsporters hebben vorige week op het Canarische Eiland Lanzarote gestreden om de trofee Superster 1993. Bij de vrouwen deden mee atlete Letitia Vriesde, de wielrensters Ingrid Haringa en Leontien van Moorsel, de judoka Jessica Cal, de hockeyster Mieketine Wouters, de surfster Dorien de Vries, de triatlete Thea Sybesma en de zwem ster Karin Brienesse. Bij de mannen kwamen aan de start de boksers Arnold Vanderlijde en Or- han Delibas, de volleyballer Avital Se- linger, de judoka Ben Spijkers, de paar- deruiter Piet Raij makers, discuswerper Erik de Bruin, motorcoureur Wilco Zee- lenberg en hockeyer Floris-Jan Bove- lander. De volgende onderdelen werden af gewerkt 50 meter zwemmen; dead-lift; kanoën; 100 meter atletiek; basketbal; mountain-bike tegen de heuvel op; golf en 5,6 kilometer duurloop. Superster. „Niet om eerste te worden, tegen giganten als Ben Spijkers en Erik de Bruin kan ik toch niet op. Die gasten zijn dagelijks met hun lichaam bezig en ik met paarden. Maar ik voel er weinig voor hier een mod derfiguur te slaan. Vandaar dat ik een paar golflessen heb genomen en ook voor het eerst van m'n leven ben gaan kanoën." Arnold Vanderlijde had ook zo z'n zorgen. Na de Spelen in Barcelona nam hij het be sluit zich een jaar te gaan oriënteren in de marketingsector. De afgezwaaide gentle- man-bokser volgt intussen ook een oplei ding aan het Instituut Opleiding Manage ment in Groningen. Of hij ooit terugkeert in de ring weet hij nog niet („Dat probleem schuif ik voor me uit"), een ding wist hij wèl zeker na bestudering van de deelnemers lijst: „Ik ben de enige niet meer actieve sportbeoefenaar. Ik heb verdullemeeen half jaar niets gedaan. Als ik maar niet laatste word. Jazéééker is dat mijn grootste pro bleem." Geen beter vermaak dan leedvermaak, ook rond een sportief getint amusementspro gramma als Superster. Topprestaties graag, maar fluisterend verkneukelde menigeen zich bij voorbaat op het clowneske gestun tel van een absoluut eenzijdige sporter van het merk Joop Zoetemelk. In de uitzending van 30 januari zullen nog beelden van Joop de antiheld worden getoond. „Niet om hem belachelijk te maken", bezweert presenta tor Jack van der Voom, maar lachen is tij dens het bekijken van Superster wel toege staan. Van der Voom: „Het was in 1979, in Israël, maar er wordt nu nog over gepraat. Het mooiste was het onderdeel optrekken aan de brug. Joop ging nog iets te snel van start ook. Hij trok zich een keer op en het was gebeurd. Absoluut amotorisch. De bewe ging hadden we daardoor maar voor de helft kunnen filmen." Geen joker Zonder zijn paard Rinnetou Z leek Piet Ray makers geknipt voor de rol van runninggag maar daar kon de goegemeente zich wel eens goed in hebben vergist. De goedmoe dige Brabander en held van stal Zangers- heide, die in Barcelona op persoonlijke titel de zilveren medaille ophaalde en ook deel uit maakte van de gouden ruiterequipe, is geen joker die op bestelling kan worden in gezet. Acteren in een introductiefilmpje, prima. Niet-zwemmer Kees Verkerk had zich ten slotte als hoofdscheidsrechter in duikerspak gehesen om zogenaamd alle parcoursen na te meten. En triatlete Thea Sybesma werd achter het biljart geplaatst. Het leek de he ren programmamakers Hennie van Hoo genvest (eindredactie) en Alje Kamphuis (regie) wel een leuk idee om Raymakers als een klein kind met een schepje en een em mertje in het zand te parkeren. Maar dat geplande feestje onder de zomerse januari zon ging niet door. De reactie van Rayma- kers: „Moe ge goe luisteren, je ken me voor j veul krijge, maar da doe ik nie. Wat 'ons' Piet wel deed was 180 kilogram („Het lijf was er niet blij mee") omhoog brengen op het onderdeel 'dead lift'. Dat kon bokser Orhan Delibas niet zeggen. En dat terwijl Raymakers de olijke Turk een pony had beloofd bij winst op dat onder deel. Delibas had die weddenschap gretig aangenomen en tevens plechtig beloofd de pony dan naar Raymakers („Paardelul Z") te zullen vernoemen. Het kwam er niet van. Delibas: „Ach wat zou het ook. Wat moet ik met een paard? Daarom heb ik Bruintje Beer dat dead-liften maar laten winnen." Eenling Krachtmens en discuswerper Erik de Bruin werd tijdens de opnameweek nogal eeos nagewezen als de man die zich wel erg na drukkelijk aan het sociale gedrag van de groep onttrok. Hij verkoos het gezelschap van zijn Ierse vriendin. Wie besluit De Bruin j uit te nodigen, benadert een eenling met trekjes die voor anderen bij tijd en wijle moeilijk te pruimen zijn. Dan kan het ge beuren dat meneer als enige zijn beoogde danspartner als muurbloem laat zitten ten tijde van het afsluitende Supersterbal. In de vele jaren dat De Bruin topsport be drijft, heeft hij zich nooit anders gedragen. Dan past het niet achteraf te zeuren over een eigengereide caso quo eikelige opstel ling. Kwestie van je huiswerk maken en dat had de AVRO in het geval-De Bruin niet ge daan. Je moet als regisseur en vermeend sportkenner toch wel erg naief zijn om ho gelijk verbaasd uit te roepen: „En het is an ders zo'n aardige jongen." Reactie van in terviewer Arno Vermeulen: „Kan wel zijh, maar toch doet het vreemd aan als iemand wel uitgebreid ingaat op een vraag of hij goed voor de dag is gekomen, maar alleen bot 'ja' of'nee' roept als het met meneer wat minder is gegaan." Leerzame dagen trouwens voor de pro grammamakers daar, op Lanzarote. Niet al les had zich blijkbaar tot in de finesses in het draaiboek laten vastleggen, gezien de talloze verhitte discussies hoe de regels nu weer moesten worden toegepast. En zo heeft wielrenster Ingrid Haringa op geheel eigen wijze („O, dus ik moet gaan staairals- of ik moet poepen") het een en ander opge stoken van de golflessen. Wie op Lanzarote na een boeiend sport- spektakel uiteindelijk straalden als Super ster is een geheim dat wordt ontsluierd op 23 en 30 januari. Een sportuitzending biedt een publieke omroep meer ruimte om re clame binnen te halen dan advertentiepro gramma's, vandaar dat de AVRO Superster vooraf slim bij de Nederlandse Sport Fede ratie had aangemeld als topsportevene ment. „Wablief, een topsportevenement?" vroeg de wegens een liesblessure voortijdig afge haakte wielrenster Leontien van Moorsel, „nou voor mij nie, ik heb deze maand juist effe gas teruggenomen. Straks ga ik veertien dagen naar de wintersport en hier heb ik meegedaan voor de gein. Lekker in de zon, wat wilt ge nog meer?" Zei Ben Spijkers: „Een verademing, zo'n weekje topsporters onder elkaar zonder het gekift dat in de ju- doweréld zo gebruikelijk is." (Superster, morgen en zaterdag 30 janua ri, Nederland 1,19.00 uur)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10