Argwaan over 'ja' Bosnische Serviërs Clinton:Onze tijd voor verandering' Buitenland Zuid-Afrika overlegt op alle fronten Grieken woedend over Deense beschuldiging 'Vliegverbod boven Irak niet militair afdwingen' DONDERDAG 21 JANUAR11993 Fax voor God bij Klaagmuur Jeruzalem» Joden hoeven voortaan niet meer naar de Klaag muur in Jeruzalem om aan God te vragen hun gebed te verho ren. Sinds gisteren staat er bij de muur een fax. Volgens een zes- tiende-eeuws gebruik steken joden stukjes papier met hun wen sen in de muur, in de hoop dat God hun gebed zal verhoren. Door (vanuit Nederland) 09/972.2.612222 te draaien komen de wensen in Jeruzalem, waar een medewerker van de telefoon maatschappij Bezek de boodschap in Muur steekt. Volgens de„ rabbijn die is belast met de bewaking van de Klaagmuur bestaan er geen religieuze bezwaren tegen de fax, mits deze niet op sab bat werkt. Zwarte neushoorn nog steeds gestroopt harare Stropers die de afgelopen jaren in Zimbabwe de popu latie van zwarte neushoorns hebben gedecimeerd, slachten nu ook de exemplaren af die in het kader van een actie van het We- reldnatuurfonds (WWF) van hun hoom zijn ontdaan. Met hun aanhoudende acties willen de stropers hun opdrachtgevers dui delijk maken dat ze gewoon hun werk doen maar geen hoornen meer kunnen bemachtigen. Van de dieren worden de oren afge sneden. De populatie zwarte neushoorns is de afgelopen jaren teruggelopen van 2.000 naar minder dan 500. 'Honecker vindt Chili te heet' Vredesgesprek kan zaterdag in Genève worden voortgezet Met ruime meerderheid heeft het zelfbenoemde parlement van de Bosnische Serviërs gisteren ingestemd met het vredesplan voor Bos nië. Na een debat van haast veertien uur stemden 55 afgevaardigden voor en 15 tegen, terwijl een zich van stemming onthield. Internatio naal blijft het wantrouwerr echter groot. Zo benadrukte de Neder landse EG-commissaris Van den Broek dat het er vooral om gaat of de Serviërs in Bosnië hun afspraken ook nakomen. BUDAPEST-STRAATSBURG GPD Het vredesplan voorziet in de vórming van tien vrijwel autonome provincies, in een gezamenlijke Bosnische staat. Negen provincies komen onder beheer van een van de bevolkingsgroepen, Sa rajevo krijgt een gemend bestuur. Ser vische radicalen noemden dat verraad van de Servische doelstelling; een ei gen onafhankelijke staat in Bosnië- Hercegovina. Maar voorstanders, onder wie de Bosnisch-Servische leider Karadzic, zeiden dat het plan het minste van twee kwaden is. Zouden de Serviërs het afwijzen, dan zou dat leiden tot inter nationaal ingrijpen. Karadzic bezwoer bovendien dat het uiteindelijke doel een eigen staat niet wordt vergeten. Volgens hem is er bij de onderhande lingen, die" zaterdag in Genève verder gaan, nog ruimte genoeg. Dat roept twijfels op over de op rechtheid waarmee de Serviërs met het vredesplan hebben ingestemd. Het lijkt er op dat ze akkoord zijn gegaan in de hoop een internationale reactie voorlo pig te kunnen tegenhouden. Hoewel argwanend, heeft de Eu ropese Gemeenschap gisteren het 'ja' van de Bosnische Serviërs begroet als „goed nieuws". EG-voorzitter Dene marken eiste dat het geweld nu zo snel mogelijk wordt gestaakt. „Wanneer het 'ja' bij woorden blijft, moet Europa klaar staan om te handelen", aldus de Deense minister EUemann-Jensen (buitenlandse zaken). Van den Broek noemde „naleving van afspraken nu essentieel". De afgemeten reactie van de Deense minister tekent de diepe achterdocht en de frustraties die binnen de EG wor tel hebben geschoten na de onafzien bare rij van geschonden wapenstilstan den en eerdere afspraken tussen de strijdende partijen. De instemming van de Bosnische Serviërs, die tot ergernis van de EG pas een dag na het verstrij ken van een ultimatum kwam, bete kent officieel dat de onderhandelingen in Genève verder kunnen gaan. Tege lijk kan het Westen de discussie over wel of niet militair ingrijpen heel even laten rusten. Tijdens een debat in het Europees Parlement bleek tegelijk dat vrijwel al om de vrees leeft dat de Bosnische Ser viërs „ja zeggen en nee doen". In dat geval, zo zei Van den Broek, moet de EG verder gaan met het totaal isoleren van partijen die 'niet coöperatief zijn. Het Franse persbureau AFP meldde gisteravond dat de zeeblokkade van ex- Joegoslavië voor het eerst een flinke wapenvondst heeft opgeleverd. Zon dag is het vrachtschip Dolphin 1 op de Adriatische Zee aangehouden door NAVO-marineschepen. Het schip had. zo is gisteren bekendgemaakt, duizend luchtafweerraketten aan boord. De Dolphin 1 was van Istanbul op weg naar de Kroatische havenstad Rijeka. Kenya stuurt vluchtelingen nog niet terug NAIROBI »Rtr Kenya heeft verontruste func tionarissen van de Verenigde Naties gisteren verzekerd dat de half miljoen vluchtelingen niet het land uit worden gezet. Nai robi riep de VN een dag eerder op te helpen bij de repatriëring van 500.000 vluchtelingen, om dat Kenya hun aanwezigheid economisch niet meer aan kan en de vluchtelingen zich ook schuldig zouden maken aan be rovingen. Hulporganisaties maakten zich grote zorgen over het plan hen naar hun vaderland terug te sturen en wezen erop dat de si- 'tuatie in Somalia ondanks de komst van de 35.000 buiten landse militairen nog niet op zienbarend is verbeterd. In kringen van hulporganisa ties is vernomen dat Kenya wil dat contingenten van de inter ventiemacht in Somalia aan de grens gaan patrouilleren om mensen tegen te houden die wapens naar de overvolle vluch telingenkampen proberen te smokkelen. johannesburg «anp Zuid-Afrika gonst deze week van de besprekingen tussen de regering en allerlei politieke partijen en tussen partijen on derling. Zo zijn de regering en het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) gisteren aan een week van 'geheime' besprekin gen begonnen. Dit zogenoemde 'bosberaad' wordt eenter over schaduwd door het mislukken, dinsdag van het overleg tussen de regering en de Zulu-bewe- ginglnkatha. De regering sprak dinsdag ook met vertegenwoordigers van de Cosag, de Groep van Be zorgde Zuidafrikanen. In deze verrassende coalitie werken de extreemrechtse blanke Conser vatieve Partij en de Boerestaat- partij, die streeft naar een blan ke Afrikaanse thuisstaat, samen met de regeringen van de zwar te thuislanden Bophuthatswa na, Ciskei en KwaZulu. Over het verloop van die vergadering is echter niets bekendgemaakt. De bijeenkomst van het ANC en de regering eindigt vlak voor de opening van het parlement eind deze maand. Beide partij en verwachten dat het Codesa- overleg (de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika) bin nen twee maanden weer op gang komt. Die besprekingen werden vorig jaar opgeschort na het bloedbad in het woonoord Boipatong, waar volgens het ANC het leger actief bij was be trokken. Volgende week vonnis over deportaties TEL AVIV AO 8LOEMENDAAL CORRESPONDENT Het Israëlische Hooggerechts hof zal pas volgende week uit spraak doen over de wettigheid van de deportatie van ruim400 Palestijnen. Gisteravond sloot het Hof een reeks hoorzittingen af. Advocaat Feldman betoogde dat de deportatie overhaast is uitgevoerd en zonder de moge lijkheid van beroep. Procureur- generaal Josef Harish liet door schemeren dat de regering mis schien bereid is in bepaalde ge vallen gedeporteerden terug te halen voor hun beroepszaak. 'Obstructie in zaak Macedonië' berlun Volgens het Duitse boulevardblad Bild vindt Erich Honecker het veel te heet in Chili. Honecker vertrok op 13 janu ari naar Santiago, om zich daar te voegen bij zijn vrouw en dochter. Hij kon weg uit Duitsland nadat het proces tegen hem was gestaakt. Omdat Honecker niet terug kan naar Duitsland, wil hij over een week of twee naar het koelere zuiden van Chili uitwijken. Hoenckers huis heeft geen air-conditioning. In San tiago is het 34 graden in de schaduw. Directeur-generaal WHO herbenoemd genève De omstreden Japanse directeur-generaal van de We reldgezondheidsorganisatie WHO, Hiroshi Nakajima, is gisteren tegen alle verwachtingen in voor vijfjaar herbenoemd. Alle Wes terse landen en Rusland stemden tegen, maar het blok van Afri kaanse en Aziatische ontwikkelingslanden gaf de doorslag. Na kajima kreeg 18 stemmen voor en 13 tegen. Hotline tussen Minsk en Washington minsk Witrusland en de VS kunnen in de loop van dit jaar di rect met elkaar communiceren over nucleaire kwesties via een speciale hotline. Volgens een overeenkomst zal Washington 2,3 miljoen dollar naar Belarus overmaken voor de opzet van de communicatielijn. Het Amerikaanse ministerie van defensie le vert het materieel en zorgt voor de opleiding van personeel. Kurdische bootvluchtelingen in Zweden visby Meer dan 400 bootvluchtelingen uit Iraaks Kurdistan zijn gisteren na een barre reis van een week in een klein Lets vracht schip, geland op het Zweedse eiland Gotlapd. Volgens de Zweedse autoriteiten is het grootste groep vluchtelingen die over zee het land bereikte sinds de Tweede Wereldoorlog. De vluch telingen hebben het recht asiel te vragen in Zweden. De beman ning wordt wellicht vervolgd wegens smokkel. Hongersnood bedreigt Niger niamey» In het zuiden van Niger worden 200.000 mensen met de hongerdood bedreigd, doordat voor het tweede achtereenvol gende jaar de regen is uitgebleven. De regering heeft de Verenig de Naties om hulp gevraagd. Deze week zijn door Italië en een aantal.particuliere hulporganisaties geschonken noodvoorraden in het zuiden gearriveerd. Volgens de autoriteiten is er echter veel meer hulp nodig. straatsburg peter de vries correspondent eg De Deense minister Ellemann- Jensen (buitenlandse zaken) heeft Griekenland ongemeen krachtig de mantel uitgeveegd over het „onredelijke veto" te gen de erkenning van Macedo nië. „De andere elf landen zijn de obstructie beu, zat en moe", aldus de Deen gisteren in het Europees Parlement. Ellemann- Jensen, die momenteel de EG voorzit, zei te hopen dat de Ver enigde Naties nu snel de voor malige Joegoslavische deelrepu bliek zullen erkennen en ver wacht dat dan de meeste EG- lidstaten zullen volgen „zodat we deze vlek op ons geweten kunnen verwijderen". Het Griekse kabinet kwam di rect na de Deense kritiek in spoedberaad bijeen, en vroeg het de EG-ministerraad om een oordeel over het „onaanvaard baar gedrag" van de Deense po liticus. In Straatsburg lokte de tirade van Ellemann-Jensen woede-aanvallen uit van Griekse afgevaardigden, die hem „onbeschoftheid" verwe ten. Ellemann-Jensen zei de Grieken „niet te willen beledi gen, maar bang te zijn" voor uitbreiding van de Balkan-oor- log naar Macedonië: „Skopje kan een tweede Sarajevo wor den". Griekenland blokkeert al bij na een jaar erkenning van Ma cedonië door de EG omdat Athene zich verzet tegen het ge bruik van de naam Macedonië in plaats van 'republiek van Skopje'. Ellemann-Jensen ver weet Athene „alle mogelijke op lossingen terzijde te hebben ge schoven" en de andere EG-lan- den „tot gijzelaar te hebben ge maakt van onze wens het altijd eens te worden". Bang voor ter ritoriale aanspraken van het nietige Skopje op delen van Griekenland hoeft Athene vol gens Ellemann-Jensen niet te zijn: „Geloven ze dan niet meer in de solidariteit binnen de NAVO en de EG?" genoemd, waarin de onder drukking van Iraakse burgers wordt veroordeeld en waarin tot beëindiging van de onderdruk king wordt opgeroepen. Washington en zijn bondge noten beriepen zich vorig jaar augustus op dezelfde resolutie voor het instellen van een vlieg verbod boven zuidelijk Irak. Na herhaald aandringen van mediavertegenwoordigers er kende het juridische departe ment van de VN gisteren dat resolutie 688 in wezen niet mili tair afdwingbaar is. Alleen reso luties waarin Hoofdstuk Zeven van het VN-Handvest worden genoemd, machtigen tot mili tair geweld, zoals de resoluties waarin wordt opgeroepen tot vernietiging van de massa nietigingswapensvan Irak. Juristen van de Verenigde Na ties hebben zich gisteren aange sloten bij een groeiend koor van critici tegen het gebruik van mi litair geweld om de vliegverbo den boven Irak af te dwingen. Frankrijk noemde bij monde van minister Dumas (buiten landse zaken) de Amerikaanse aanval met kruisraketten op een fabriek in een buitenwijk van Baghdad, afgelopen zondag, buitensporig en in strijd met VN-resoluties. De Westerse bondgenoten riepen de noordelijke zone in het leven in het voorjaar van 1991 om opstandige Kurden te beschermen tegen de Iraakse luchtmacht. Als rechtvaardiging voor de maatregel werd resolu tie 688 van de Veiligheidsraad Doet-ie het wel of doet-ie het niet De veiligheidsdienst gaf uit eindelijk toestemming aan Bill en Hillary Clinton om een paar hon derd meters van de tocht van het Capitool naar het Witte Huis te voet af te leggen. President Carter was in 1977 de eerste die dat deed. foto reuter steve jaffe washington hans de bruun correspondent William Jefferson Clinton is sinds gistermiddag oost-Ameri kaanse tijd de 42e president van de Verenigde Staten, en George Bush een ambteloos burger. „Een nieuw seizoen van Ameri kaanse vernieuwing is begon nen", zei Bill Clinton in de rede tot het Amerikaanse volk, waar mee hij zijn presidentschap aanvaardde. „Laten we, op de grens van de 21e eeuw, beginnen met ener gie en hoop, met geloof en dis cipline, en laten we werken tot ons werk gedaan is", riep Clin ton de Amerikanen op. „Dit is onze tijd voor verandering", zei hij in een rede zonder concrete beleidspunten, waarmee hij vooral het Amerikaanse volk wilde inspireren. Om 18.00 uur Nederlandse tijd legde Clinton op de trappen van het Capitool de presidentië le eed af tegenover William Rehnquist, de voorzitter van het Opperste Gerechtshof. Voor het eerst sinds Jimmy Carter (1976- 1980) hebben de VS daarmee weer een Democraat in het Wit te Huis. Kort daarvoor had Al- bert Gore jr. de eed afgelegd, waarmee hij de 45e vice-presi dent werd. Clintons speech was opval lend kort, minder dan een kwartier. „Vandaag neemt een Oud-Democratische president Jimmy Carter en zijn vrouw Rosalynn be hoorden tot de eregasten. Carter verloor in 1980 de verkiezingen van het duo Reagan/Bush. foto ap amysancetta generatie, die is opgegroeid in de schaduw van de Koude Oor log, nieuwe verantwoordelijkhe den op zich in een wereld die wordt verwarmd door de zon neschijn van de vrijheid maar ook nog stepds wordt bedreigd door oude haat en nieuwe pla gen", zei Clinton vanaf de trap pen van het parlement. Zijn buitenlands beleid zal niet alléén gericht zijn op de verdediging van de Amerikaan se belangen. „Als vitale Ameri kaanse belangen worden uitge daagd, maar ook als het gewe ten van de internationale ge- meeschap wordt getrotseerd, zullen we optreden met vreed zame diplomatie wanneer mo gelijk, en met geweld indien no- dig". Bill Clinton kwam er niet onderuit Op een van de bals moest hij even op de saxofoon spelen. foto reuter rick wilking 'Prima zo!' Bill Clinton en vice-president Al Gore kij ken tevreden naar de foto grafen. Achter het duo Hillary en Chelsea Clinton en Tipper Gore. foto reuter leecelano Een staande ovatie. Een laatste Wind druk. Aan het publieke leven van George en Barbara Bush kwam gisteren met het aan treden van Bill Clinton een einde. De heli kopter stond klaar om de ex-president en zijn vrouw van het Ca- pitool naar het vliegveld te brengen voor de vlucht naar Houston in Texas. Nauwelijks verhuld uitte Clin ton ook kritiek op zijn voorgan ger. „We weten dat we de harde werkelijkheid onder ogen moe ten zien en gedurfde stappen moeten zetten. Maar we heb ben dat niet gedaan. Integen deel, we zijn afgedwaald. Dat heeft onze bronnen uitgeput, onze economie versplinterd en ons vertrouwen geschaad". „Opgevoed in ongeëvenaarde welvaart erven wij een econo mie die nog steeds de sterkste ter wereld is, maar verzwakt door laillisementen, bevroren lonen, toeneemende ongelijk heid en diepe verdeeldheid on der ons volk. Maar er is niets fout in Amerika dat niet kan worden hersteld door wat goed is in Amerika".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7