Bewaarders Bijlmerbajes ongerust over inkrimping Binnenland Werknemer hotel blijkt door politie beschoten Fractievoorzitters versus Kamer over BVD en MID Zigeuners blijven tot vanmiddag in Wilnis 't Hart: Mobiel hospitaal voor zeehonden Aanval KNOV tegen malusregeling WAO Veel Nederlanders ontevreden over de dokter Amfetaminelab opgerold DONDERDAG 21 JANUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiei Chauffeur Lubbers reed met slok op imiuni;sshif H kÉsiik rotterdam Een van de chauffeurs van premier Lub bers is dinsdag avond met de dienstauto van de minister-pre sident tegen het politiebureau aan het Marconiplein in Rotterdam ge reden. Volgens de Rotterdamse politie reed de man onder in vloed van alco hol. Hij kreeg een proces-verbaal, een rijverbod voor twaalf uur en zijn rijbewijs is ingenomen. De 43-jarige chauffeur had de premier naar huis gebracht op weg terug naar Den Haag. De auto is zwaar beschadigd. foto anp paul stolk Criminaliteit Amsterdam stijgt weer Amsterdam De criminaliteit in Amsterdam is in 1992 over de hele linie gestegen. Dat blijkt uit de misdaadcijfers over 1992, die gistermorgen door de Amsterdamse politie zijn bekendgemaakt. De stijging komt vooral voor rekening van de overvallen en straatroven. Het aantal overvallen is ten opzichte van 1991 ge stegen met 13,1 procent naar in totaal 534. Daarvan zijn er 177 opgelost. Vooral het aantal overvallen op winkels en horeca-in- stellingen nam toe. Het aantal straatroven nam toe met ruim tien procent, van 4.235 naar 4.768. Bezoekdienst dementerende ouderen utrecht» In Utrecht is een bezoekdienst van start gegaan voor thuiswonende dementerende ouderen en hun verzorgers. Van de 33.000 bejaarden in Utrecht zijn er 3.000 dement. Daarvan wonen er nog 2.300 thuis. De verzorging van zo'n bejaarde is voor de partner of andere familieleden meestal een zware belas ting. Een of twee maal per week komt nu een vrijwilliger langs om hen te ontlasten. utrecht gpd Het Marokkaanse personeelslid van hotel Residence in Vinke- veen dat op 4 december ge wond raakte tijdens een vuurge vecht tussen politie en drie bankrovers, is neergeschoten door een rijkspolitieman uit Breukelen. Hij zag de keuken hulp in de verwarring van dat moment aan voor een van de bankrovers. Dat heeft de Utrechtse pers officier van justitie, mr. P. van der Molen, bevestigd. Volgens de officier houdt de man geen blijvend letsel aan zijn verwon dingen over. Op 4 december overvielen drie mannen een bank in Utrecht. Op hun vlucht via de A2 beschoten zij een politie-au- to uit Maarssen. Ze vluchtten hotel Residence binnen. Bij het vuurgevecht kwam de 40-jarige rijkspolitieman Iman Klaassen uit Wilnis om het leven. Uit het nu afgeronde onder zoek van het recherchebij standsteam is komen vast te staan dat de agent om het leven is gekomen door een kogel uit het pistool van een van de bankovervallers. Deze werd op zijn beurt in zijn been gescho ten. De rechtszaak tegen de drie bankovervallers heeft plaats op 9 maart in Utrecht. den haag De vaste Kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheids diensten ziet vooralsnog niets in een externe commissie die inci denteel de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) moet contro leren. Daarmee keren de frac tievoorzitters van CDA, PvdA, WD en D66. samen de vaste commissie, zich tegen een Ka mermeerderheid van de 'eigen' fracties (PvdA, WD en D66). De fracties willen een proef met een dergelijke commissie. Dit bleek gisteren in het debat in de Tweede Kamer over de BVD en de Militaire Inlichtin gendienst (MID). De Kamer commissie wil het voorstel wel bekijken, zo liet voorzitter Brinkman weten. Maar hij maakte er geen geheim van niets voor een extra toezichts- commissie te voelen. Het risico dat geheimen hierdoor op straat belanden, lijkt hem groter te worden. Ook vindt Brinkman dat het stapelen van 'controle op controle' de zaak alleen maar meer ondoorzichtig maakt. De CDA-fractieleider zei te vreden te zijn over de huidige gang van zaken, waarbij ver trouwelijke informatie alleen achter gesloten deuren door de vier fractievoorzitters wordt be sproken. Om die reden ziet Brinkman ook niets in een uit breiding van deze Kamercom missie, ook als het alleen gaat om plaatsvervangende leden. CDA en WD steunen hem hierin. Het Kamerlid Willems (Groen Links) vroeg in een motie bijval tegen het 'beroepsverbod' voor actieve leden van de Verenigde Communisten Nederland (VCN) en de Socialistiese Arbei derspartij (SAP). Volgens minis ter Dales (binnenlandse zaken) kan 'het enkele lidmaatschap' van deze partijen geen reden zijn iemand een vertrouwens functie te weigeren, maar het gedrag als actief lid wel. De Ka mer is het met haar eens. Meerderheid van Kamer eens met acties in Irak den haag«anp De Tweede Kamer heeft zich in overgrote meerderheid achter de militaire acties tegen Irak opgesteld. Alle fracties behalve Groen Links zijn het eens met de Nederlandse regering dat de provocaties van Saddam Hus sein aan de internationale ge meenschap niet onbeantwoord konden blijven. Dit bleek giste ren in de Tweede Kamer in een debat over de drie recente luchtacties van de geallieerden tegen Irak. Groen Links zei de acties af te keuren omdat ze niet zouden worden gelegimiteerd door VN- resoluties. Woordvoerster Sip- kes verklaarde in de schending door Irak van de zogenoemde no-fly-zone in het noorden geen directe bedreiging te zien voor de Kurden. Ook D66-woordvoerder Kohnstamm zei te twijfelen aan de juridische basis van de ac ties, terwijl PvdA-woordvoerder Melkert opmerkte dat het beter was geweest als de VN-Veilig- heidsraad zich opnieuw over de zaak had gebogen. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken Kooijmans be toogde in zijn eerste Kamer-op treden dat de acties niet alleen politiek maar ook juridisch op basis van VN-resoluties gelegi miteerd waren. Er was zonder meer sprake van schending van de wapenstilstand en van activi teiten die met name bedreigend waren voor de Kurden in Noord-Irak en de Shi'ieten in Zuid-Irak. 'Ook bij leden bond weerstand tegen allochtoon' utrecht anp Ook onder vakbondsbestuur ders en -kaderleden en onder leden van ondernemingsraden zijn nog heel wat weerstanden te overwinnen als het gaat om het aannemen van allochtonen in hun bedrijf. Ze komen vaak met dezelfde argumenten als hun directies. Soms wijzen ook zij op de slechte economische positie van het bedrijf en het te verwachten geringe aantal vaca tures. Dat zijn volgens minister De Vries (sociale zaken en werkge legenheid) de eerste ervaringen met het project 'kleurrijk perso neelsbeleid'. De vakcentrale FNV startte dat project vorig jaar maart om via begeleiding van personeelsfunctionarissen en OR-leden tot een draagvlak voor een multicultureel perso neelsbeleid te komen. Vanmid dag zijn in "Amsterdam de eer ste, voorlopige conclusies ge presenteerd. 'Bij alarm zijn we vijf minuten onderweg' De aangekondigde inkrimping van het aantal nachtwa kers heeft tot grote ongerustheid geleid onder het perso neel van de Amsterdamse Bijlmerbajes. Volgens een ge vangenen-bewaarder leidt de bezuinigingsmaatregel van Justitie tot onaanvaardbare risico's voor gevangenen en personeel. De WD-fractie in de Tweede kamer heeft daarover inmiddels vragen gesteld aan minister Hirsch Ballin. amsterdam gpd „Straks moeten we vanuit de centrale in het Amstel-cellen- complex de vier torens De Weg, De Schouw, De Schans en De- mersluis met vijf bewaarders in het oog houden, van wie er maar drie de ronde kunnen doen", zegt een personeelslid. In totaal zijn dan voor de zes to rens van tien verdiepingen elk, met in totaal 705 cellen, elf be waarders beschikbaar. Nu be schikt elke toren 's nachts over een centrale-bemanning plus drie surveillanten. „Als een gedetineerde op het bovenste paviljoen van de Schouw zijn beddegoed in de brand zou steken, wat een paar weken geleden nog is gebeurd, zijn we vanuit de centrale via de liften en gangen vijf tot zes mi nuten onderweg. Als iemand een toeval heeft gekregen of een zelfmoordpoging zou doen, kunnen we dan nog niets doen, want dan zou een verpleegkun dige eerst dezelfde weg moeten afleggen om vast te stellen of er sprake is van een levensbedrei gende situatie. Wij hebben niet de bevoegdheid om 's nachts op eigen houtje de cellen te ope nen. Bij calamiteiten en geweld hebben we bovendien straks geen enkele rugdekking meer." Tot nog toe heeft het ministe rie de bezwaren van het perso neel weggewuifd, ,,'s Nachts kan er eigenlijk niets gebeuren. De personeelsleden protesteren omdat ze minder gaan verdie nen door het vervallen van de nachtdiensten", aldus een woordvoerster, die er aan toe voegt dat het plan nog niet defi nitiefis. „Kletspraat", vindt het perso neelslid. „Bewaarders draaien nu één nachtdienst per drie we ken. Op mijn onregelmatig heidstoeslag van 300 gulden netto scheelt het mij vijftig gul den per maand. Voor dat geld ben ik eigenlijk die rotdienst graag kwijt. Het gaat ons om de situatie in het complex." Bundeling van onderzoek naar verslavingen amsterdam gpd-anp Twaalf Oost- en Westeuropese onderzoeksinstituten op het ge bied van verslaving gaan nauw samenwerken. De instituten gaan samen een onderzoeks programma op het gebied van verslaving ontwikkelen en uit voeren onder auspiciën van de Wereld Gezondheids Organisa tie (WHO). Tot de samenwerking is giste ren besloten tijdens een drie daagse conferentie van versla vingsonderzoekers in Amster dam. De conferentie werd ge houden in het kader van het de ze maand in Amsterdam opge richte centrum voor versla vingsonderzoek, het Amsterdam Institute for Addiction Research (AIAR). In dit instituut werken het Jellinekcentrum en de afde ling Psychiatrie van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) Enkele zigeuners in Wilnis uiten De groep van veertig zigeuners uit het voormalige Joegoslavië die op een parkeerterrein in Wilnis is neergestreken, moet Nederland binnen zeven dagen verlaten. Het ministerie van jus titie heeft gisteren laten weten dat de zigeuners niet in aan- hun teleurstelling over het besluit dat ze Nederland binnen een v merking komen voor de Tijde lijke Regeling Opvang Ont heemden (TROO). De zigeuners mogen tot van middag vier uur in Wilnis blij ven. Daarna moeten zij daar weg, maar onbekend is waar zij heen gaan. Een woordvoerder van de zigeuners meldde dat de groep „nog zeven dagen de tijd heeft om door Nederland te trekken" maar het land niet vrijwillig zal verlaten. De TROO-aanvragen zijn af gewezen omdat het merendeel van de zigeuners volgens Justi tie al geruime tijd in West europese landen, waaronder Nederland, verblijft. Verder is volgens Justitie „niet c lijk gemaakt of aangetoond" dat de zigeuners zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld in het voor malige Joegoslavië. De zigeu ners willen nu een zogeheten vergunning tot verblijf aanvra gen. Europese instel ling met gemeenschappelijke methodes moet een einde ma ken aan de wirwar van onder- zoekssoorten. Die wirwar maakt dat onderzoeksresultaten op dit moment niet kunnen worden vergeleken. De topinstituten willen behalve informatie ook jonge onderzoekers uitwisselen en trainingen, cursussen en bij eenkomsten organiseren. Zeeuwen blijven bang bij storm Eén op de tien Zeeuwen voelt zich bij storm niet veilig. Met name ouderen en mensen die de watersnoodramp van 1953 hebben meegemaakt, zijn dan onrustig. Dit blijkt uit een giste ren gepubliceerd onderzoek over de watersnood en het Deltaplan in opdracht van de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC). Het Instituut voor Strategi sche Kommunikatie ondervroeg 419 Zeeuwen varr 18 jaar en ou der. In het algemeen ervaren de Zeeuwen het wonen achter de deltadammen wel als erg veilig (60 procent) tot vrij veilig (35 procent). Maar bijna een kwart van de Zeeuwen ervaart een stormvloed als bedreigend. Nauwelijks de helft van de ondervraagden weet dat de wa terbouwkundige maatregelen die na de ramp van 1953 in zuidwest-Nederland zijn geno men, bekend staan als het Deltaplan. Wel zijn de Zeeuwen trots op 'hun' Deltaplan. Bij de springvloed van begin februari 1953 verloren 1.835 mensen het leven. Zeeland her denkt de ramp van dertig jaar geleden op 1 februari. pieterburen Lenie 't Hart van de Zeehondencrèche Pie- terburen wil een mobiel noodhospitaal voor zeehonden. Als er ergens ter wereld een ramp gebeurt waarbij zeehonden massaal het slachtoffer dreigen te worden, moet de ze als ziekenboeg ingerichte container di rect worden overgevlogen. 't Hart heeft het plan hiervoor opgevat op de Shetland-eilanden, waar door gebrek aan adequate voorzieningen enkele contai ners werden ingericht om met olie be smeurde zeehonden op te vangen en te ver zorgen. Om haar idee te kunnen uitvoeren hoopt ze sponsors of andere geldschieters Na dé ramp met de olietanker Braer bij de Shetlands hebben medewerkers van de Zeehondencrèche Pieterburen een schuur in Hillswick, die al provisorisch was inge richt als opvangplaats voor zeehonden, on der handen genomen. Het werk was echter voor niets, omdat bij een harde storm de hele zaak onder water kwam te staan. Daar om werden zes containers naar Hillswick overgebracht. Ze werden ingericht als zie kenboeg. Dat is de eergisteren van de Shet lands teruggekomen 't Hart dusdanig goed bevallen, dat zij zo'n container als mobiel noodhospitaal wil inrichten. „Dan kunnen we nog sneller ergens zijn waar we nodig zijn en we hebben niet het probleem dat onze mensen bepakt en beladen met alle problemen van dien bij de douane op pad moeten", aldus 't Hart. Momenteel zitten er nog v Zeehondencrèche Pieterburen in Hillswick. Eind van de week komen er twee terug. De andere twee blijven nog totdat mensen van de Shetlands de zeehonden zelf kunnen verzorgen. In het opvangcentrum in Hillswick verblij ven tien zeehonden. Negen ervan redden het zonder meer, de tiende geeft extra pro blemen omdat hij mogelijk een hersenbe schadiging heeft opgelopen door te lang verblijf in de olie en de oliedampen van de gebroken tanker. Lenie 't Hart sluit niet uit dat het dier die beschadiging ook opgelo pen kan hebben van de chemische midde len die met vliegtuigen over de olie zijn uit- gesproeid. Zwartboek put uit duizend klachten Veel Nederlanders zijn ontevre den over de dokter. En ze krij gen maar zelden genoegdoe ning. In liefst 30 miljoen geval len per jaar zijn patiënten onte vreden. Dat is 22,3 procent van alle contacten met medische hulpverleners. Slechts 53 van die gevallen wordt alsnog naar tevredenheid afgehandeld. Dat concludeert de Groningse advocaat mr. W.G. Verkruisen in zijn proefschrift waarop hij volgende week donderdag pro moveert aan de Rijksuniversiteit Groningen. Verkruisen bena derde 1.306 patiënten, 53 artsen en 65 mensen die indirect bij ontevreden patiënten zijn be trokken, zoals directeuren van ziekenhuizen, inspecteurs van de volksgezondheid en verte genwoordigers van patiëntenor ganisaties. Een patiënt is onte vreden als hij niet de behande ling krijgt die hij wenst. Zo kan een patiënt bij voorbeeld onte vreden zijn over het vervelende menselijke contact gedurende een cqnsult of een behandeling. Maar ook kan een arts dermate blunderen dat zijn behandeling (bijna) de dood tot gevolg heeft. Zo beschrijft Verkruisen de arts in het ziekenhuis die zich bij een routine-onderzoek meteen over 'het geval' buigt. Ook is er de internist die een nieuw soort insuline voor schrijft, zonder erbij te vermel den dat hiervoor een andere do sering nodig is. De patiënt kon ternauwernood worden gered. Volgens Verkruisen onderne men patiënten vrijwel nooit ac tie als zij ontevreden zijn over hun behandeling. Patiënten zijn vaak meer geïntetpsseerd in de vraag hoe ze alsnog goede me dische hulp kunnen krijgen dan dat ze klagen over iets dat toch niet meer ongedaan kan wor den gemaakt. De promovendus vindt dat het medische tuchtrecht „vol strekt" niet voldoet aan zijn doelstelling om de kwaliteit van medische handelingen te con troleren, maar ook niet aan het geven van genoegdoening aan patiënten. Jaarlijks wordt in zes miljoen gevallen de tuchtnorm over schreden, wat betekent dat de klacht een kans zou maken voor een tuchtcollege. Maar daarvan komen- slechts 700 gevallen daadwerkelijk voor het tucht college, voor een deel ook nog via de inspecteurs voor de volksgezondheid. In 200 geval len komt het uiteindelijk tot een tuchtmaatregel, zoals een waar schuwing of berisping. De nieuwe medische tucht wet (vastgelegd in de Wet op de Beroepen in de Individuele Ge zondheidszorg) zal weinig ver betering brengen, omdat die niets méér regelt dan de oude wet, meent de promovendus. Verkruisen vergelijkt in zijn proefschrift het medisch tucht recht met de regendans: nie- maqd gelooft dat het helpt, maar het is een manier om uit te drukken hoeveel belang men hecht aan regen en oogst. „Mis schien moeten wij het medisch tuchtrecht opvatten als een hommage aan de medische professie en zijn beoefenaren, die onze ang$t uitdrukt en zichtbaar maakt hoe wij aan on ze gezondheid hechten, hoezeer wij tegen hen opkijken en hoe bijzonder wij hun werk vinden". heerlen» Op een industrieterrein in Heerlen heeft de politie gisteren een amfetaminelaboratorium opgerold. Het was ingericht in een twaalf meter lange zeecontainer, waarin onder meer een machine om tabletten te maken, wat pillen en grondstoffen zijn aangetroffen. De politie heeft drie mannen uit Limburg aangehouden. foto anp dries unsen Het midden- en kleinbedrijf is frontaal in de aanval gegaan te gen de wet die bedrijven ver plicht boetes te betalen als hun werknemers arbeidsongeschikt raken. Vanochtend presenteer de voorzitter J. Kamminga van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) een zwartboek met schrijnende voorbeelden van gevolgen van de 'bonus/malus-regeling'. Volgens het KNOV hebben meer dan duizend ondernemers en brancheverenigingen klach ten opgestuurd na een oproep van het verbond om boetes te melden die als onrechtvaardig werden ervaren. Het zwartboek beschrijft een aantal gevallen van aangezegde boetes, waar de werkgever niets aan kan doen. En dus ook niet voor de boete veelal tussen de 5.000 en 15.000 gulden per jaar wil opdraaien. Voor een deel gaat het om werknemers die door 'eigen schuld' arbeidongeschikt raken: sportblessures, gevallen bij paardrijles, problemen met contactlenzen, drankmisbruik, roekeloos werken of bestaande klachten. Maar een heleboel gevallen zijn aan de werkgever noch aan de arbeidsongeschikte te wijten. Een scala van aandoeningen als reuma, hersenbloeding, misluk te (rug)operaties, schizofrenie, verkeersongevallen, buitenbaar- moederlijke zwangerschap, sui kerziekte. transfusie met be smet bloed en verlammingen passeert de revue. Ook de over name na faillissement van personeel kan tot boetes leiden. Het KNOV vroeg leden via het onderzoeksbureau NIPO naar hun ervaringen met de bonus- /malus-regeling. Daaruit blijkt dat 54 procent van de onder vraagde bedrijven 'alles in het werk zal stellen' om te voorko men dat werknemers in de WAO komen. 79 Procent zegt dat de malusregeling juist de kleine bedrijven dupeert. Volgens de KNOV/NIPO-en- quéte heeft de bonus/malus-re- gdlng tot govotg dat werimo- iners die en grote!re) kans heb ben om arbeidsongeschikt te worden minder kans maken op een baan. 59 Procent zegt stren ger te zullen selecteren bij solli citaties. Nieuw personeel zal ook vaker, zo zegt 46 procent, te maken krijgen met aanstellings keuringen. De bonus/malus-regeling is een gevolg van de Wet Terug dringing Arbeidsongeschikt heidsvolume, die op 1 maart vorig jaar in werking trad. Krachtens de wet kunnen be drijven een boete krijgen wan neer een werknemer een jaar lang arbeidsongeschikt is. Deze boete ('malus' genoemd) mag niet hoger zijn dan vijf procent van de totale brutolonen die in het bedrijT worden betaald. Werkgevers kunnen op grond van de nieuwe regeling ook een beloning krijgen: Als ze een (deels) arbeidsongeschikte werknemer voor minimaal een jaar in dienst nemen, betaalt de overheid het salaris van die werknemer voor de duur van een halfjaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5