Weer stap op weg naar fusie KLM/Northwest stDutenbEek uioancentrum 'Ik zou nooit een gestolen kindje willen hebben' Foutje van de zaak Binnenland Nog 2 weken zijn diverse showroommodellen van topmerken aantrekkelijk geprijsd, Arrestant Köksal na bloeding overleden CDA'er: Grote bedrijven ontduiken winstbelasting Justitie pakt malafide hulporganisatie aan Ritzen: Eind aan dubbel honorarium hoogleraren Ponton SmitWijs gezonken Moeder met kind, vluchtend voor het water DONDERDAG 21 JANUAR11993 den haag Is het nou woensdag 20 januari of woensdag 21 janua ri? Deze kamerbode wist het ook even niet meer toen hij gisteren in de Tweede Kamer ontdekte dat de scheurkalender de verkeerde da tum aangaf. Het bleek echter maar om één dag te gaan: een druk- foutje van de zaak. foto anp koen suyk Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persd*i Gezamenlijk vignet en gemeenschappelijke vluchtnummers De KLM en Northwest Airlines gaan hun samenwerking intensief vormgeven. Op de rompen van 454 vliegtuigen van beide luchtvaartmaatschappijen komt een gezamen lijk logo. schiphol «bul meyer Het vignet, dat overigens naast de bestaande logo's zal bestaan, is straks ook te vinden op vlieg tickets, dienstregelingen, kanto ren en vrachtcontainers. Tal van intercontinentale vluchten wor den voortaan onder één vlucht nummer uitgevoerd. De intensievere samenwer king van de KLM met haar Amerikaanse partner is moge lijk dankzij het nieuwe, liberale luchtvaartverdrag met de Ame rikaanse regering. Beide maat schappijen hebben ontheffing gekregen van de an- ti-trustwetgeving in de VS (een wetgeving om kartelvorming te gen te gaan). De plannen van de twee luchtvaartmaatschappijen om vatten een uitbreiding van geza menlijk uitgevoerde interconti nentale vluchten, uitbreiding van aansluitende diensten in Europa en de VS, samenwerking op vrachtgebied en op de grond bij de afhandeling van vliegtui gen. De aankondiging is een volgende stap op weg naar een volledige fusie van de KLM met Northwest. Ook op andere terreinen wordt de samenwerking inten siever. Zo worden de loyaliteits programma's samengevoegd. Op het gebied van vrachtver voer worden de organisaties in Australië, de Filipijnen, Hong Kong, Taiwan, Singapore en het Midden-Oosten in elkaar ge schoven. In Japan en de VS wil Het nieuwe logo. men hetzelfde doen. In Europa worden de vracht- en afhande lingsactiviteiten samengevoegd. De KLM hoopt hiermee haar klanten een wereldwijd netwerk aan te bieden en te besparen op de kosten. Volgens een woord voerster van de KLM is de werk gelegenheid bij beide onderne mingen niet in het geding. Industriefonds van geldschieters en ministerie EZ den haag gpd Er komt een industriefonds waaruit hoogwaardige bedrij ven die in geldproblemen ra ken, financiële steun krijgen. Minister Andriessen (economi sche zaken) heeft dit vanmid dag op een persconferentie be kendgemaakt. De bewindsman stort 200 miljoen gulden in het fonds. De banken en verzekeringsmaat schappijen dragen eenzelfde bedrag bij. De Nationale Inves teringsbank (NIB) vult het be drag met tien procent aan. Het fonds omvat zo 660 miljoen gul den. De NIB gaat het beheren. Misschien doen ook de pen sioenfondsen later nog mee. Driejaar voor schot in gerechtsgebouw Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 24-ja- rige man uit Papendrecht veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf wegens poging tot moord. De man schoot eind september vorig jaar een pistool leeg op zijn zwager. Vervolgens stak hij de man enkele malen met een mes. Het misdrijf had plaats in het gerechtsgebouw in Rotterdam, waar de echtscheiding tussen de zwager en de zuster van de dader zou worden uitgesproken. De zwager raakte zwaar gewond. Ook Eskimo ten prooi aan hartinfarct utrecht De Eskimo's van Groenland, de Inuit, stonden er tot nu toe om bekend dat zij een heel geringe kans hadden een hart ziekte te krijgen. Hun voeding, vooral zeebanket, zou ze gezond houden. Maar dat is veranderd. „De Eskimo van de jaren '90 eet, drinkt en rookt als een westerling en zit veel vaker op de sneeuwscooter", aldus onderzoeker dr. L Havekes. De Neder landse Hartstichting maakte dit gisteren bekend. Havekes deed samen met het Gaubius Instituut in Leiden en een Deens en een Belgisch ziekenhuis onderzoek onder Eskimo's van 30 tot 34 jaar. Het onderzoek is mede betaald door WVC. Fotograaf Kees Scherer overleden Amsterdam De Amsterdamse fotograaf Kees Scherer is dinsdag in het verpleegtehuis Het Zonnehuis in Amstelveen overleden. Hij werd daar na een hersenbloeding al enkele jaren verpleegd. Scherer was in de jaren zestig één van de oprichters van World Press Photo. Als fotograaf leverde hij bijdragen aan kranten, tijd schriften en vele tientallen boekeij. Van zijn hand verscheen on langs 'Het Amsterdam van Kees Scherer', een boek met foto's uit de jaren vijftig. Dit jaar verschijnt nog een boek met werk uit zijn Parijse periode. Kees Scherer werd 72 jaar. Stoutenbeek, fascinerend creatief. De Stoutenbeek collectie omvat o.a. c Ie, Rolf Benz, Leolux, Interlübke, Hülsta, Parade, Gelderland, Montis en H-Fstyle. Beverwijk: Parallelweg 10,02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1,071-899323 venlo anp De 32-jarige Turk Hussein Kök sal uit Venlo, die twee weken geleden kort na zijn arrestatie overleed, is gestorven aan een bloeding in de hersenvliezen. De bloeding is het gevolg van een reeds langer bestaande zie kelijke verwijding van de her- senslagader. Hij kan zijn veroor zaakt door geweld op het hoofd. Dat heeft de officier van justitie van Roermond gisteren bekend gemaakt. Volgens Justitie is het 'aanne melijk' dat de Turk al ziek was voordat hij werd aangehouden. Köksal werd ruim twee weken geleden door de Venlose politie gearresteerd op verdenking van rijden onder invloed, toen hij met zijn auto een paaltje had geramd. De aanhouding ging volgens ooggetuigen met veel grof geweld gepaard. Köksal zou zijn geslagen en met zijn hoofd tegen de grond zijn gegooid. De politie verklaarde dat de Turk zich fel verzette. Köksal werd eerst opgesloten en mocht pas de volgende dag na consultatie door een arts naar een ziekenhuis. Daar be zweek hij aan zijn verwondin gen. Uit sectie-onderzoek blijkt dat hij enkele onderhuidse bloedingen had in de linker- en rechterzijde van zijn hoofd. Die zijn het gevolg van 'uitwendig mechanisch botsend geweld', wat past bij bijvoorbeeld vallen, stoten of slaan. Volgens de rijks recherche, die direct na het voorval een onderzoek instelde, is het 'niet aannamelijk' dat Köksal dronken was bij zijn aanhouding. Getuigen beweren dat Köksal toen al ziek was. De Turkse gemeenschap is geschokt over de dood van Kök sal. De Venlose politie wordt in Turkse kranten zelfs beschul digd van racisme. De Turkse consul-generaal heeft vanmid dag een onderhoud gehad met de hoofdofficier van justitie over de kwestie. Daarbij zaten ook de advocaten van de familie van Köksal en de Turkse ge meenschap. den haag gpdtingontduiking te zetten op elke afdeling van de belastingdienst die grote ondernemingen onder haar hoede heeft. Dat zal veel lonender zijn dan het nalopen van allerlei kleine zaakjes waar in voor de belastingdienst wei nig te halen is. De door het CDA-Kamerlid gemaakte berekeningen worden door Financiën resoluut van de hand gewezen. „Die man moet eens wat meer op de realiteit letten", aldus een medewerker van de staatssecretaris. De afge lopen jaren heeft Financiën te maken met miljarden-tegenval lers bij de inkomsten uit ven nootschapsbelasting. Dit is toe geschreven aan een dalende economische groei, slechte prognoses van Financiën zelf en het niet goed aansluiten van de praktijk op de informatie van het departement. Grote bedrijven ontduiken de vennootschapsbelasting (winst belasting) jaarlijks bewust voor twee miljard gulden. Dat is tien procent van het bedrag dat de belasting nu jaarlijks oplevert. Financiën moet deze belasting ontduiking onmiddellijk aan pakken. Dat zei het CDA-ka- merlid Vreugdenhil vanmorgen tijdens overleg met staatssecre taris Van Amelsvoort (financi en). Volgens de christen-demo craat verspilt Financiën nu te veel tijd, aandacht en energie aan het opsporen en aanpakken van kleine ondernemers die de belastingen ontduiken. De grote vissen laat men ongemoeid. Vreugdenhil, die het fraudebe drag zelf heeft berekend, pleitte ervoor een apart team op belas- 'Hulp Somalië' zamelde al 60.000 in goes gpdstichting gaat De organisatie zou voor 70.000 gulden in de Justitie onderneemt stappen te- schulden zitten. Justitie weigert gen de stichting 'Hulp Somalië' dat echter te bevestigen. Inmid- in Goes. Het Openbaar Ministe rie beschikt over sterke aanwij zingen dat het om een dubieuze dels is bij de stichting windvoerder aangesteld. Deze moet voorkomen dat eventueel nog aanwezige gelden en goe deren verdwijnen. 'Hulp Soma lië' kreeg zeker zestig mille aan giften. Het Openbaar Ministerie be gon zich enkele maanden gele den met de stichting te bemoei en. Er waren ernstige twijfels gerezen over het functioneren van het stichtingsbestuur, dat inmiddels grotendeels is opge stapt. De officier van justitie heeft de rechtbank in Middel burg inmiddels gevraagd de stichting te ontbinden. De stichting Hulp Somalië werd medio vorig jaar opgericht en voerde een landelijke adver tentiecampagne. Onduidelijk is hoeveel geld er in totaal is bin nengekomen. Het is nagenoeg zeker dat er nog geen cent naar Somalia is gegaan. De stich tingsvoorzitter erkent dat er te korten zijn, maar wijst de be schuldiging van fraude van de hand. Volgens hem zou een on deugdelijke administratie dc oorzaak van de problemen zijn. berlun hans hoogenduk correspondent Op de tweede dag van het proces we gens kinderroof tegen een 44-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag, zijn 37-jarige partner en twee andere zi geuners uit Servië en Roemenië zijn gisteren in Berlijn een aantal getuigen gehoord. De vrouw, na een voorarrest van 14 maanden sinds december op borgtocht vrij, hoorde de getuigenis sen licht verveeld aan. In een langere pauze wilde ze wel haar gal spuwen over de manier waar op de Duitse boulevardpers bericht over de zaak. „Wij worden als mensen handelaars, als babyrovers en weet ik wat allemaal afgeschilderd. Die jour nalisten weten helemaal niet waarover ze het hebben." De breekbaar ogende, charmant ge klede jonge vrouw begrijpt de wereld niet meer. „Ik wil gewoon dolgraag een kind adopteren. Zelf kan ik geen kinderen krijgen. Elf keer ben ik ge opereerd. Dat heb ik die officier van justitie ook gezegd, maar die noteerde alleen maar dat ik me eruit wilde pra ten." Heel zachtjes zegt ze: „Over dat soort seksuele dingen praten is voor ons zigeuners ontzettend moeilijk. Dat is een taboe. Kun je je voorstellen wat het betekent dat ik hier alles zo moet vertellen?" Hun grote caravan in Berlijn was het trefpunt van veel kinderen van asiel zoekers. De vertegenwoordiger: „In de meeste caravans hebben ze een klein tv-tje of helemaal niks. Wij hebben een schotel en een grote kleuren-tv. Daar om zaten er altijd kinderen bij ons." Eén van die kinderen was de drieja rige Zuhra, die door onbekenden op 21 september 1991 uit een tehuis voor asielzoekers in Braunschweig was ont voerd. Toen de Berlijnse politie in de caravan van de Nederlander op 10 ok tober de volgens de aanklacht door hem gekochte baby Mate vond, werd ook Zuhra aangetroffen. Het Neder landse paar wilde Mate adopteren, maar zegt door de eveneens aange klaagde zigeuners uit Servië en Roe menië te zijn misleid. Deze twee heb ben intussen toegegeven de baby te hebben gestolen om aan geld te ko men, waarbij ze niet in opdracht van de Nederlander handelden. De Nederlander over Zuhra: „Een Franse zigeuner had ons gevraagd op dat kleintje passen, omdat hij naar Frankrijk moest voor zaken. Zijn ande re kinderen nam hij mee. Deze peuter zou wagenziek zijn en daarom had hij ons gevraagd erop te passen." Van ge kochte of geroofde kinderen wil hij niets weten. Laat staan dat hij ze met winst verder wilde verkopen. Zijn partner: „Nooit, maar dan ook nooit, zou ik een geroofd of gekocht kind willen hebben. Wij wilden in Ber lijn alleen maar proberen een baby te adopteren." In de Duitse hoofdstad had ze ook contact gezocht met een arts over de mogelijkheid van kunst matige inseminatie. „Waarom kunnen of willen mannen zich niet verplaatsen in de situatie van een vrouw? Waarom laten ze mij hier niet uitpraten?", vraagt ze bijna vertwijfeld. Verantwoordelijk voor de hetze die volgens hen nu bedreven wordt, is offi cier van justitie Schwarz, vinden zij en de rest van de familie. Deze heeft zich, zo heet het officieel, wegens tijdgebrek door een collega moeten laten vervan gen. Voor de advocaten van de twee Nederlandse verdachten zit daar meer achter. „Schwarz wilde hier een gewel dige zaak van maken. Hij wilde onze cliënten zelfs aanklagen wegens slaver nij, maar dat hebben zijn superieuren tegengehouden", zeggen ze. De vader van de vertegenwoordiger en de familie van zijn partner hebben aangekondigd civiele procedures tegen de officier te zullen beginnen als deze zaak achter de rug is. De vrouw: „Die man heeft mijn leven kapot gemaakt. Hij staat voor niets. Denk maar aan de geschiedenis met die foto's uit onze caravan. Veertien kinderen zouden wij hebben geroofd. De foto's kwamen in alle kranten, maar ze waren afkomstig uit ons familie-album. Er zaten 30 jaar oude foto's bij van mijn zusters. Die waren toen twee en vier. Ik begrijp niet dat zoiets kan." Ze heeft haar verontwaardiging dui delijk gemaakt in een gesprek met de rechter. „Ik heb hem gezegd dat ik tot de laatste snik zal vechten als ik on schuldig word veroordeeld." Haar schoonvader is ook bij rechter Holzin- ger geweest. „Ik heb hem verteld dat wij heel anders zijn dan die Roma (zi geuner, red.) uit Roemenië. Ik heb hem aangetoond dat wij op een eerlij ke manier aan ons geld komen. Zelfs een afschrift van mijn belastingaangif te heb ik laten zien. Meneer, dit is on recht." Minister Ritzen van onderwijs heeft er bij het collegë van be stuur van de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam op aange drongen dat hoogleraren geen honorering meer krijgen van de Rotterdam School of Manage ment (RSM). Ritzen schrijft dat in een brief aan de Tweede Ka mer. De minister komt met zijn aanbeveling op basis van de be vindingen van de commissie- Ophof. Die stelde een onder zoek in na berichten over hoog leraren die voor hun arbeid niet alleen door de Erasmusuniver- siteit werden betaald, maar ook door de RSM, die aan de facul teit bedrijfskunde is verbonden. Volgens de commissie heeft de RSM enkele keren ten onrechte individuele 'hoogleraren be taald. Hun werkgever, de Eras- musuniversiteit, had die ver goeding moeten krijgen. Naar aanleiding van het rap port van de commissie heeft het college van bestuur van de Eras- musuniversiteit inmiddels strakkere en duidelijkere regels opgesteld over de nevenwerk zaamheden van universitaire medewerkers. Ritzen heeft vori ge maand al aangekondigd dat er een onafhankelijk onderzoek komt bij de universiteiten naar de regelingen voor nevenwerk zaamheden. Sleepboten van het bedrijf SmitWijs, een samenwerking van Smit Internationale in Rot terdam en Wijsmuller in IJmui- den, hebben voor de kust van Zuid-Noorwegen een enorm ponton verloren; Het gevaarte is eigendom van een Amerikaans bedrijf en was gehuurd door het Leidse offshore-bedrijf Heere- ma. In zeer slecht weer is het za terdag op de rojsen bij Farsund gelopen. Het is inmiddels onder water verdwenen. In verband met de slechte weersomstan digheden kunnen duikers ver moedelijk pas eind volgende week het ponton inspecteren en bekijken of berging mogelijk is. Het ponton was vanuit Ame rika onderweg naar Noorwegen, waar het een onderstel voor een produkfieplatform zou ophalen. Het ponton heeft een waarde van ongeveer dertig miljoen dollar. drumpt* Een beeldhouwer van de Helvoirtse firma Jeanmarian- ne Bremers legt de laatste hand aan de beeldengroep 'Moeder met kind, vluchtend voor het wa ter'. Het werk wordt op 1 februa ri onthuld door de opdrachtge ver, de Zeeuwse gemeente Goe dereede, ter herdenking van de watersnood van veertig jaar ge leden. Uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek over de waters nood en het Deltaplan in op dracht van de Provinciale Zeeuw se Courant (PZC) blijkt overigens dat één op de tien Zeeuwen zich bij storm niet veilig voelt. Met name ouderen en mensen die de watersnoodramp van 1953 heb ben meegemaakt, zijn dan on rustig. Het Instituut voor Strate gische Kommunikatie onder vroeg 419 Zeeuwen van 18 jaar en ouder. In het algemeen erva ren de Zeeuwen het wonen ach ter de deltadammen wel als erg veilig (60 procent) tot vrij veilig (35 procent), maar bijna een kwart van de Zeeuwen ervaart een stormvloed als bedreigend. Bij de dijkdoorbraken na de springvloed van begin februari 1953 verloren 1.835 mensen het leven, foto anp cor de kock

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3