Wöltgens: 'We moeten nu kijken naar de inhoud' Apartheid treft zigeuners in noorden van Bohemen Wet aanpassen om uitbraak uit gevangenis te straffen Feiten &Meningen DONDERDAG 21 JANUAR11993 2 f PvdA-fractieleider vindt WAO te veel een prestigeslag Even leek de WAO geregeld. Maar op het laatste moment ging het maandag nog mis over de vraag hoe lang ar beidsongeschikten in de toekomst een 'gewenningsuitke- ring' houden van 70 procent van hun laatsverdiende loon. Sindsdien wordt sfeer in de coalitie bij wijze van spreken met het uur slechter. Waarom ging het dan toch mis met deze bijna technische kwestie? DEN HAAG MARC PEEPERKORN EN CAREL GOSELING Voor PvdA-fractieleider Thijs Wöjigens is het géén technische kWêStie, benadrukt hij. Want waartoe dient de sociale zeker heid? In de eerste plaats om er voor te zorgen dat iemand niet door de bodem zakt van „een redelijk bestaan". Ten tweede om ervoor te zorgen dat iemand die werkloos of arbeidsonge schikt raakt, via een uitkering die gekoppeld is aan het laatst verdiende loon enige tijd kan wennen aan een aanzienlijk la ger inkomen. Hij verwijst naar de Werkloosheidswet (WW) „en eigenlijk is dat hetzelfde bij ar beidsongeschiktheid". Voor Wöltgens valt het niet uit te leg gen dat iemand die arbeidson geschikt wordt, slechter wordt behandeld dan iemand die werkloos raakt. En daarom vond Wöltgens het compromisvoorstel van premier Lubbers om een arbeidsonge schikte hoogstens een jaar een overgangsuitkering te geven waar dat bij de WW maximaal vijfjaar is. niet te verteren. „De lengte van de overgangstermijn moet vergelijkbaar zijn met de WW. Er moet een redelijke pa rallel zijn. In het voorstel-Lub- bers werd die in sterke mate doorbroken", stelt Wöltgens. Hoewel ook de PvdA de moge lijkheid van het individueel of collectief bijverzekeren tegen een harde achteruitgang in in komen niet wegpoetst, acht Wöltgens het „een bodemtaak voor de rijksoverheid" om bij arbeidsongeschiktheid ten min ste hetzelfde te doen als bij werkloosheid. Daarmee staat Wöltgens lijn recht tegenover het CDA. Des ondanks ziet hij „nog steeds mogelijkheden om tot vormen van overeenstemming te ko men". Waar die liggen wil de sociaal-democraat niet zeggen. „Ik durf niet te zeggen wat de ondergrens voor ons is. De in tentie is om er uit te komen. Door het formuleren van een ondergrens worden de onder handelingen niet gemakkelij ker." Natuurlijk heeft de PvdA-frac- tieleider ook kennis genomen van de harde taal van het CDA aan het adres van zijn partij. De christen-democraten zouden het gezeur van de PvdA 'spuug zat' zijn. Wöltgens: „In het WAO-proces is een situatie ont staan waarbij het politieke spel erg dominant is geworden. Winst of verlies. Prestige. Dat hoort bij het politieke hand werk. Maar het gaat wel om een wet die tamelijk bepalend is voor de arbeidsongeschikten". Speelkwartier Met een flinke uithaal naar de roemruchte Texelse rede van Wöltgens (links) en Brinkman, oneens over de WAO, maar gisteravond wel samen aan het diner. zijn collega Brinkman, die daar het kabinet aanspoorde tot 'daadkracht', zegt hij: „Er moet een moment komen dat je zegt: het speelkwartier is voorbij. Nu moeten we weer zien waar het echt over gaat. Overmorgen moeten we de arbeidsonge schikten kunnen verklaren waarom we zo gehandeld heb ben. En daarvoor is rust nodig. Ik doe daartoe een beroep op mijzelf en mijn collega's in de Kamer. Het spel moeten wij ac cepteren, maar het is nu weer tijd te kijken naar de achter grond, de sociale motieven". Zelf zegt Wöltgens een consis tente lijn in het hele WAO-debat te hebben vastgehouden. Hij wijst erop dat hij al in augustus foto nieuw anefo rob C. croes 1991 heeft aangegeven dat als het beter zou gaan met het aan tal arbeidsongeschikten, de be staande WAO'ers moesten wor den ontzien bij ingrepen in de uitkering. „In mijn waarneming heeft het CDA een draai gemaakt", stelt de PvdA'er. Dat gebeurde begin deze maand toen CDA-fractie- leider Brinkman kenbaar maak te dat hij af wilde van een WAO- uitkering die gebaseerd was op het laatstverdiende loon. „Ik was daar erg verbaasd over. Dat kan de rijksoverheid niet goed vinden. Dan valt iemand ineens terug op 50 procent van zijn in komen. Dat gaat inhoudelijk erg ver", aldus Wöltgens. De reden voor de koerswijziging bij het CDA kan hij niet goed achterhalen. Hij wil daar ook geen harde uitspraken over doen, omdat het vinden van een uitweg daardoor alleen nog moeilijker zou worden. Wel ge looft hij dat „het spel-, prestige- element" een rol heeft gespeeld. Ook ziet hij een verklaring in het feit dat Brinkman al lang de beoogde nieuwe premier is en mogelijk een krachtige daad wilde stellen. „Maar uiteindelijk zal het prestige toch moeten wijken voor hetgeen je voor je eigen geweten ten opzichte van de samenleving nog kunt ver antwoorden", vindt Wöltgens. Toch woedt er nu een media- slag tussen PvdA en CDA. „We staan nu een beetje stijf tegen over elkaar, ja. Over en weer", erkent de PvdA-voorman. Toch wil hij zo snel mogelijk weer tot „een zinnig gesprek" komen met het CDA. Een gesprek waarin over en weer bewegin gen mogelijk zijn. Wöltgens is absoluut bereid daartoe de eer ste stap te zetten. De uitkomst van het gesprek zal echter hoe dan ook sociaal verantwoord moeten zijn. Over meningsverschillen tussen hemzelf en PvdA-leider Kok wil Wöltgens niets horen. Over de CDA-lezing dat Kok wél ak koord was met het compromis van Lubbers, zegt hij: „Het is een beetje merkwaardig bij het CDA. Mensen beweren daar dingen óver bijeenkomsten waar ze zelf niet eens bij zijn ge weest". Dat gezegd hebbende, wil Wölt gens toch nog eens benadruk ken dat het naar zijn mening het beste is als de coalitie zelf uit de WAO-zaak komt. Dat het CDA daar sinds maandag niets meer voor zou voelen wijst Wöltgens van de hand. „Uit mijn contacten met het CDA kan ik niet opmaken dat die fa se al is aangebroken", stelt hij. Deadline Wanneer moeten CDA en PvdA dan toch nog tot elkaar komen? Wöltgens: „Het is een bekend verschijnsel in dit soort proces sen dat de echte knopen pas aan het einde worden doorge hakt. Tegen de deadline aan. Bij het indienen van de amende menten en de stemming over de wetgeving. Op dat moment moet de doorslag geven wat nog sociaal verantwoord is. Wij zijn, hoop ik, verstandige politici. Het gaat om een wet en in die wet gaat het om mensen. Wij moeten de lange onzekerheid voor hen wegnemen. Er moet een wet komen waar wij trots op zijn, ook nog over een aantal jaren". Van het woord 'crisis' wil hij niet horen. „Mijn inzet is erop gericht de coalitie overeind te houden. Ik wil verder niet spe culeren. Ik ga ook niet in op al lerlei 'als'-vragen. Een redelijke overeenstemming kan nog. Ik wil de pleister op het gezicht van dit kabinet (een uitspraak van CDA-fractieleider Brink man, red.) voorkomen". ALS IK MOD g£@of (AT \KTJ\l owsuappén PAN £1*ÏT U ötJ UCHTÊ££, Een buitenwijk van de stad Most wordt uitsluitend bewoond door zigeneuners. De plaatselijke autoriteiten willen hen lozen, maar voorlopig spelen twee kinderen er nog naar hartelust in een autowrak. foto »Rtr petr josek THE INDEPENDENT De woorden hebben een sinistere bijklank: „Geen toegang voor zigeuners", of „Wegens slechte ervaringen in het verleden bedienen we geen zigeuners". Verander het woord 'zigeuners' in 'joden' en het had Duitsland in de jaren dertig kunnen zijn. Verander het ih 'zwarten' en het had Zuid-Afrika een paar jaar geleden kunnen zijn. Maar dergelijke mededelingen zijn te vin den in café's en restaurants in het hele noordelijke deel van de pasgevormde Tsje chische republiek. Het zijn de meest opval lende uitingen van anti-zigeunersentimen ten waartoe de stroom van tienduizenden zigeuners uit het minder welvarende Slowa kije heeft geleid. „Zelfs op veel plaatsen waar niet van derge lijke mededelingen hangen, zullen de zi geuners iperken dat ze niet binnenkomen", aldus Petr Janyska, adjunct-hoofdredacteur van het in Praag.gevestigde liberale dagblad LidoveNoi'iny. „liet is heel eenvoudig een vorm vati apartheid." Het ophangen van dergelijke openlijk dis criminerende mededelingen is illegaal vol gens de Tsjechische grondwet, die gelijke rechten garandeert vooralle burgers. Maar de meeste plaatselijke besturen in de noor delijke Boheemse steden, waarheen de zi geuners zijn geëmigreerd, zien het gewoon door de vingers. Voor de autoriteiten en plaatselijke Tsje chische inwoners zijn de zigeuners on opgevoed, onbeschaafd en zijn voorname lijk zij de oorzaak van de snel stijgende minaliteit. Hopend op een betere sche toekomst in de Tsjechische republiek, of in het naburige Duitsland, wonen zij vaak met veel gezinnen of vrienden tegelijk in een kamer of kraken zij afbraakpanden. Zij zijn niet alleen niet welkom als drink- maatje. Zij zijn helemaal niet welkom. „Wij hebben het over gebieden waar de be schaving wordt afgebroken", protesteert Lukas Masin, burgemeester van Usti nad Labem. een stad 125 kilometer ten noorden van Praag, waar skinheads vorig jaar een se rie aanvallen deden op de snel uitgebreide zigeunergemeeschap. Om verder oplopen van de spanningen te voorkomen, willen Masin en andere Bo heemse burgemeesters dat de 'ongewenste' elementen naar Slowakije worden toge- stuurd. Bovendien moeten strenge beper kingen worden opgelegd aan degenen die binnen willen komen waarvoor barrières moeten worden opgeworpen aan de nu open grens tussen de Tsjechische en Slo waakse republieken. Zij krijgen de steun van Jiri Setina, de open bare aanklager van de Tsjechische repu bliek, die het parlement enkele weken gele den heeft verzocht maatregelen goed te keuren die onder andere de politie toestem ming' geven huiszoekingen te verrichten, een maximum van vijf dagen te stellen aan bezoeken die niet worden afgelegd bij fami lieleden. en van toekomstige bezoekers te verlangen dat zij toestemming hebben van plaatselijke autoriteiten. Volgens Borek Valvoda, de burgemeester van Most, hebben de extra maatregelen die zich bijna uitsluitend op de zigeuners richten „niets te maken met zigeuners als zodanig, maar met het herstel van de openbare orde". Maar vertegenwoordigers van zigeuners en veel parlementsleden hebben de voorstel len van Setina verworpen als zijnde racis tisch en een duidelijke schending van de meest elementaire mensenrechten. Leiders van een zigeunerorganisatie hebben ge waarschuwd dat ze een campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid op touw zullen zetten wanneer de regering de voorstellen niet ondubbelzinnig verwerpt. De meeste waarnemers denken dat het par lement het plan van Setina zal afwijzen om dat het tegen de grondwet indruist. Maar algemeen wordt erkend dat de verhoudin gen tussen Tsjechen, Slowaken en de zi-" geunergemeenschappen van beide repu blieken officieel gesteld op 300.000, on officieel geschat op 800.000 zich op het scherpst van de snede afspelen. „Vergeleken met de eis van veel (Tsjechi sche) burgers tot 'eliminatie en uitwijzing' van de zigeuners, zijn de voorstellen van Setina een toonbeeld van onschuld en menselijkheid", aldus het commentaar van de krant Lidove Noviny. „Het initiatief van de openbare aanklager zou daarom een sti mulans moeten zijn bij het zoeken naar een oplossing van het 'zigeunerprobleem'. De wetten die we hebben zijn daarvoor niet af doende." LUUTJE NIEMANTSVERDRIET AMSTERDAM GÜS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Ontwerpers van gevangenissen bouwen, zo wil een hardnekkig fabeltje, altijd bewust een kleine mogelijkheid tot ontsnapping i. Een vindingrijke gevangene kan de benen nemen door het in de beveiliging op te spo ren. Het is natuurlijk een onzin verhaal. Toch zit er een psycho logische waarheid in: om het bestaan in de gevangenis enigszins leefbaar te houden, moeten hoop en uitzicht be staan. Een hermétische afslui ting leidt tot ophoping van spanningen, met alle risico's van extreem geweld vandien. Dinsdag hebben minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie een brief aan de Tweede Kamer gestuurd irin technische maatregelen worden aangekondigd om onsnappen tegen te gaan. Het aantal ontsnappingen is de af gelopen jaren al sterk gedaald door verscherping van de bevei liging. Daarmee gaat echter ge paard dat sommige gevangenen :ds grover geweld gebruiken te ontvluchten. Extra Bevei ligde Inrichtingen (EBI's) ken- i opmerkelijk genoeg naar verhouding de meeste ontsnap pingen. Om dit schadelijke neveneffect e bestrijden, willen de be windslieden het recht op ver vroegde invrijheidstelling ont- nen aan gedetineerden die ontsnapt of dat hebben ge probeerd. Oorspronkelijk kon den gedetineerden strafvermin dering krijgen als beloning voor goed gedrag tijdens de opslui ting. Alweer: hoop doet leven, geef de gevangenen een per spectief. Begin deze eeuw was vervroeg de invrijheidstelling een gunst. Van 1919 tot 1987 bevatte het Wetboek van Strafrecht een uit gebreide regeling van de voor- aardelijke invrijheidstelling. Van een gunst werd het een au- ïatisme. Als een gevangene tweederde van zijn straf had on dergaan en ten minste negen maanden had gezeten, kwam hij vervroegd vrij. Maar wel on der de algemene voorwaarde dat „de veroordeelde geen straf baar feit zal begaan, noch zich op andere wijze zal misdragen". Bij overtreding kon de minister de vrijlating ongedaan maken, irna beroep open stond bij de penitentiaire kamer van het Gerechtshof in Arnhem. -nm IK NU eeu HOG&& stkaf oaeÉ#ÉN,IV/VW KKÊNWq GEH0UP6N Woepr m teAiro/MïiSGHe vöw&eóPeiMpfj- wwssrtiuwi,- of e&t i£<ae£e sr&f OMVAT ëO EEN VLUCWTpo&WCt PI& W&W&Wt IWKlJHeiK?- ST&utëq Nier smf„ «UWÉ cao vezooep&ane NIET vlocht, SW PAN VVEEA efösuu. "04 ue In 1987 werd een nieuwe rege ling in het wetboek opgeno men. Wat vroeger een voorrecht was en vervolgens een automa tisme, is sinds vijf jaar een recht: als een gestrafte van zijn straf van meer dan een jaar ne gen maanden heeft uitgezeten, komt hij vrij. Ook bij straffen tussen zes en twaalf maanden werd vervroegde invrijheidstel ling ingevoerd. Het Openbaar Ministerie kan echter bij het Gerechtshof in Arnhem vorderen dat vervroeg de vrijlaring achterwege blijft als de betrokkene tijdens zijn detentie een misdrijf begaat waar vier jaar op staat en als hij daarvoor is veroordeeld. Ook als de gevangene zich anderszins „zeer ernstig heeft misdragen" kan Ijet recht op vervroegde in vrijheidstelling worden inge trokken. Maar mishandeling van een bewaarder heeft geen gevolgen: daarop staat namelijk geen vier jaar. Als het Arnhemse Gerechtshof de lijn doortrekt, is er weinig kans op het bestraffen van ontsnappingspogingen met intrekking van de vervroegde invrijheidstelling. Daar is een verandering van het Wetboek van Strafrecht voor nodig. Ontvluchten op zichzelf is niet strafbaar. Als de bewaarders de poort open zetten, mag de ge detineerde wegwandelen. Maar geweld'of gijzeling zijn natuur lijk wel strafbaar. De minister van justitie stelt nu voor in de wet een nieuwe bepaling op te nemen: ontsnapping of poging tot uitbraak maken intrekking van de voorlopige invrijheids- stelling mogelijk. Er wordt dan geen nieuwe straf opgelegd, maar de oorspronkelijke straf moet wel helemaal worden uit- degelijk op neer dat ontvluch ten strafbaar wordt gesteld. Sinds het recht op vervroegde invrijheidstelling in de wet is vastgelegd, houdt de rechter er bij de strafmaat namelijk reke ning mee dat een veroordeelde maar tweederde van die straf hoeft uit te zitten. Dus als de rechter iemand zes jaar wil la ten zitten, wordt er negen jaar opgelegd. Daarmee is het recht op vervroegde invrijheidstelling eigenlijk een schijnvertoning gewerden. Alleen al daarom is er wel iets voor te zeggen om een beloning voor goed gedrag in ere te herstellen. Aan de an dere kant valt te betwijfelen of gewelddadige criminelen zich laten afschrikken door het drei gement dat ze niet vervroegd vrij komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2