Timman veegt Short van het bord 'Mij zien ze hier niet meer' Sport Dwingeloo maakt goede sier met wereldkampioen Roberto Sighel I DONDERDAG 21 JANUAR11993 911 25 Zaak Zwarte Schapen krijgt staartje leiden Voorzitters van de clubs die uitkomen in de eerste klasse A (zondag) van het amateurvoetbal zullen bij de KNVB protest aantekenen in de kwestie Zwarte Schapen. Volgens UVS-voorzit- ter Bart van Leeuwen heeft de tuchtcommissie deze zaak ,,te lichtzinnig opgevat." Van Leeuwen: „Het is nogal wat om een club eerst uit de competitie te halen en drie maanden later weer toe te laten. De zaak is nu scheefgetrokken. Het protest levert niets op, weten we allemaal, maar we-willen toch iets van ons la ten horen." De terugkeer van Zwarte Schapen heeft vervelende gevolgen voor UW, Die club waande zich periodekampioen, na dat de bond de competitie in twee periodes had gesplitst. Nu Zwarte Schapen is teruggekeerd, treedt de oude formule (met drie periodes) weer in werking. Niet UW, maar Hilversum werd daardoor eigenaar van de eerste tussentitel. Voorstel voor kortere tafeltennisgame Tokyo De voorzitter van de Internationale Tafeltennis Federa tie wil het aantal punten per game terugbrengen van 21 naar 11 Volgens Ichiro Ogimura wordt de sport daardoor veel aantrekke lijker. De Japanse voorzitter van de ITTF wil de partijen echter niet inkorten. Daarom zal, als het plan doorgaat, gespeeld wor den om ten minste drie en ten hoogste vijf gewonnen games. Bovendien zal de opslag per punt wisselen en niet, zoals nu, per vijf punten. Ogimura legt zijn plan voor aan de nationale organi saties tijdens de wereldkampioenschappen, die in mei in Göte- borg worden gehouden. De invoering zou op zijn vroegst in 1995 moeten plaats vinden. AC Milan wijst verzoek GA Eagles af deventer Silvio Berlusconi, eigenaar van AC Milan, gaat niet ak koord met het plan van voorzitter Gé Voortman van Go Ahead Eagles. De voorzitter van de Deventenaren benaderde Berlusco ni met het verzoek gezamenlijk in het Twentse Azelo een inter nationale voetbalschool op te zetten. Berlusconi liet via zijn woordvoerder weten geen heil te zien in het ambitieuze plan. Voortman verklaarde niet teleurgesteld te zijn door de afwijzing uit Italië. Hij kondigde aan de oostelijke clubs te gaan benaderen vooreen samenwerkingsverband. Voortman noemde FC Twen te, Vitesse, De Graafschap, Heracles en Zwolle. Erik Huizebosch met de muziek mee gramsbergen Erik Huizebosch gaat de muziek in. De Neder landse marathonkampioen op natuurijs brengt binnenkort een cd uit; „Skaets'n, skielr'n en skuunsmarcheer'n", luidt de titel. Door het in Maasland onder barre omstandigheden veroverde kampioenschap heeft de Gramsberger met zijn karakteristieke tongval nationale bekendheid verworven. Hulzebosch zingt sa men met zijn ploeggenoot Piet Manden. Deze week maakte Huizebosch bekend dat hij niet zal deenemen aan het WK mara thon, volgende week op de Weissensee. Hij geeft de voorkeur aan de Alternatieve Elfstedentocht in Finland. Tenzij de carnal- vals-hit zijn leven een andere wending geeft. Gerard Kemkers begeleidt schaatsers drachten Gerard Kemkers treedt tijdens de Europese titelstrijd van komend weekeinde in Heerenveen opnieuw op als begelei der van de Nederlandse mannenploeg. De vroegere kernploeg- schaatster vervulde die functie vorig jaar ook. Kemkers beëindig de zijn loopbaan enige jaren geleden. De schaatsbond beschikt niet over Financiën om hem mee.te sturen naar grote toernooien in het buitenland. Over drie weken wordt in Hamar om de we reldtitel gereden. Groningen wint zaalvoetbaltoernooi hamburg» FC Groningen heeft in Hamburg de Finale van een door Werder Bremen en FC St. Pauli georganiseerd voetbaltoer nooi gewonnen. De formatie van trainer Verbeek versloeg gister avond in de Finale Spartak Moskou na strafschoppen, 7-6. Be langrijkste man bij Groningen was doelman Roorda. De jeugdin- ternational, vervanger van de met buikgriep kampende eerste keeper Lodewijks, stopte vier strafschoppen. Opponent Tsjerts- jesov stopte drie schoten van elfmeter. Mocht Roberto Sighel tijdens het EK in Heerenveen vallen, dan wordt er niet gekort op zijn sponsorbijdrage van de gemeente Dwingeloo. FOTO ARCHIEF Roberto Sighel heeft voor het eerst van zijn leven Dwingeloo aangedaan. Hij vond het er gisteren erg mooi. „Alleen jammer van die regen." Alle notabelen van het Drentse dorp waren uitgelopen voor de wereldkam pioen schaatsen uit Italië. 'Benvenuto' (Welkom) stond er op het spandoek. Sighel keek zijn ogen uit. Roberto Sighel (25) is een curieuze we reldkampioen schaatsen. Omdat hij niet uit Noorwegen of Nederland komt, lukte het de serieuze boswachter niet een geldschieter te vinden. Schaatsen is absoluut niet populair in zijn vaderland. Sighel is alleen beroemd in zijn woonplaats Miola de Pine in de Do lomieten, op de ijsbaan van Baselga, enige kilometers verder en gedurende de winter in Heerenveen. Hans van der Laan is burgemeester van Dwingeloo, een 3800 zielen tellend dorp in het zuid-westen van Drenthe met toeristi sche pretenties. Omdat in die branche de concurrentie moordend is, moest Van der Laan een list bedenken. Toen hij las dat Sig hel wat krap zat, was hij klaar. Als Sighel zondag tijdens de huldiging van het EK het erepodium beklimt, zal de naam van de kleine gemeente zijn trai ningspak sieren. „Dwingeloo is op alle spul letjes gedrukt", jubelde Van der Laan. Be halve dan op het wedstrijdpak, dat is voor zien van naam van een plaatselijke bank in Trentino. Dat is de officiële geldschieter van de Italiaanse schaatsbond. Aan het opmerkelijke sponsorcontract is in Italiaanse kranten meer aandacht be steed dan aan de wereldtitel die Sighel vorig jaar maart in Calgary veroverde. De kranten meidden dat de steun 10 miljoen lires (on geveer 15.000 gulden) behelst. Maar over geld wilde Van der Laan niet praten. „We bieden wat redelijk wordt genoemd voor trainingspak sponsoring. Dat geld komt op de tweede plaats." Mocht Sighel voor het oog van miljoenen tv-kijkers vallen, wat hem drie jaar geleden tijdens het WK overkwam, dan wordt er niet gekort op zijn sponsorbijdrage. Een extra premie voor de Europese titel ten koste van kampioen Falko Zandstra en medefa vorieten johann Olav Koss en Rintje Ritsma zit er overigens ook niet in. Van der Laan had een enige plaatselijke ondernemers bereid gevonden onder de naam van de gemeente te adverteren. Naar schatting vier miljoen tv-kijkers zullen ge tuige zijn van de huldiging. Andere ge meenten in de toeristische provincie Drenthe hebben de pr-stunt van vindingrij ke burgemeester met jaloezie gadegeslagen. Van der Laan, die eerder het initiatief nam het Nederlands voetbalelftal voor bur gemeesters op te richten, hoopt dat landge noten de weg naar zijn gemeente straks kunnen vinden. In Italiaanse toeristen is hij eigenlijk helemaal niet geïnteresseerd. Wat moeten ze er ook, het dorp beschikt niet eens over een Italiaans restaurant. Het bezoek van Sighel, erkend pastalief hebber, duurde derhalve kort. Even poseer de hij nog met twee echte boswachters, al vorens naar Heerenveen terug te keren. De ze zomer komt hij er met zijn van familie in een zes persoonsbungalow vakantie vieren en aan einde van de schadtswinter zal hij de jeugd van Dwingeloo in Heerenveeen een schaatslesje geven. Gisteren was hij vooral verlegen. Nog meer dan anders. Welke gedachten spelen er soms door het hoofd van een groot schaakmeester? Deze vraag kon gisteravond wor den gesteld nadat Nigel Short de zevende matchpartij te gen Jan Timman overtuigend had verloren. Het zal wel altijd een raadsel blijven waarom de Engelsman, die toch een punt voorsprong had, zich inliet met een variant die als dubieus bekend staat. Hij moet toch immers weten dat er tegen de Spaanse ruilvariant meerdere rustige en veilige metfiodes beschikbaar zijn. san lorenzo de el escorial hans bouwmeester gpd Als de voortekenen niet bedrie gen is Timman bezig om zijn grote vorm te vinden, want hij proFiteerde in de partij optimaal van de geboden kansen. Reeds na vijtien zetten begon het witte voordeel zich af te tekenen en ongeveer vijf zetten later was het duidelijk dat de Engelse ko ningin in het gevang zat. Een machteloze koningszet van Short was het duidelijke bewijs dat hij het hopeloze van de situ atie inzag, maar toch schutterde hij nog enige tijd verder alvo rens te capituleren. Het Nederlandse kamp be groette de overwinning met en thousiasme. De stand is weer V Ill A i 111 i 1 A Sit III III 111! 0 ill 111 w 111 111 111 111 III ill - ill III III A III B 111! 2 111 gelijk, 3,5 - 3,5, en de match na dert de beslissende fase. Tim man mag zioh nog geen illusies maken, want Short, zo vriende lijk als hij overkomt, is een har de kerel, die al meermalen be wezen heeft te kunnen terugko men na een smadelijke neder laag. Vandaag wordt de achtste partij gespeeld en daarin moet Timman zich met de zwarte stukken verdedigen. Wit: Timman; zwart: Short Zevende matchpartij, 1993 Spaanse Partij, Ruilvariant 1. e4 Het is alsof Timman de woorden van zijn oude trainer gehoord heeft: „Jongen, het wordt tijd dat je die Short eens gaat aanpakken als je wit hebt. Wil je het scherp doen, kies dan een e4- opening, wil je omzich tig te werk gaan, kies dan voor een flankspel. In dat klassieke Damegambiet krijg je hem niet omver. Daar heeft die man veel te veel ervaring mee." I...e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. Lxc6 Dit valt altijd te proberen. Tenslotte heeft Fischer onlangs nog Spasski ermee weggevaagd. 4...dxc6 5. 0-0 Dd6 Gegeven de omstandigheden een onbegrij pelijke reactie. Short heeft een voorsprong, du^* waarom niet op veiligheid gespeeld bijvoor beeld met 5.../6 6. d4 Lg4. Ook 5...Lg4 6. h3 h5 is goed. 6. Pa3 Le6 7. De2 Meestal probeert wit het hier met 7. Pg5. De gespeel de zet is logisch en gezond. 7. ..f6 Anders moet hij na 8. Pc4 het loperpaar inleveren. 8. Tdl g5 Deze reactie is niet onbe kend, maar vermoedelijk toch dubieus. Te proberen valt 8...c5 9. c3 b5 10. d4 cxd4 11. cxd4 Lg4 9. d4 g4 10. Pel 0-0-0 Een alter natief lijkt 10...exd4 11. c3 c5 12. Pac2 0-0-0 13. Le3 Lh6. 11. Le3 Het is van belang om de torens te verbinden. Na 11. d5 cxcl5 12. exd5 Lxd5 is zowel 13. c4? Lxc4\ als 13. Dxg4 Le6 gunstig voor zwart. Il...h5 Kennelijk om Le6 te ontlasten, maar die pionzet- ten kosten veel tijd! 12. d5 Ook 12. Pc4 zag er goed uit, maar deze scherpe opmars blijkt ge rechtvaardigd. 12...cxd5 Of 12...L/7 13. c4 c5 14. b4! cxb4 15. c5 met prachtige aanvalskansen voor wit. 13. d5 Lf7 Een betere verdediging is vermoedelijk 13...LJ5 14. c4 Dd7 15. d6! Timman acht de tijd gekomen om zijn ont- wikkelingsvoorsprong om te zetten in aanvalskracht. Zijn hoofdvariant is 15...cxd6 16. Lb6 Te8 17. c5 d5 18. Tacl Dc6 19. b4. 15...Dc6 16. c5 Ph6 Dit gaat in elk geval te langzaam. Zwart had l6...Lh6 kunnen proberen. 17. b4 Da4 Anders 18. b5. 18. Pc4 Td7 Goed of slecht, hij had het vreselijke paard moeten rui len. Nu gaat het hard. Overigens was 18...Dxb4 19. dxc7 Txdl 20. Dxdl Lxc5 21. Lxc5 Dxc4 22. Le7 op den duur kansloos voor zwart. 19. Pa5! c6 Er dreigde vernietigend 20. c6. Nu is echter de zwarte koningin tot sterven gedoemd. 20. Pd3 Pf5 Of 20...e4 21. Pb2 Dxb4 22. Pbc4 Td8 23. Dc2 en wint. 21. a3 Kb8 Demonstreert het toppunt van machteloos heid. 22. Pb2 Db5 23. Del Het spel is uit. Short moet het nog even verwerken. 23...Pxe3 24. fxe3 Lh6 25. Khl h4 26. a4 Dxa5 27. bxa5 g3 28. h3 Lg5 29. Pd3 Ka8 30. Tabl Te8 31. Tb6 Ld5 32. e4 Zwart geeft het op. Karpov kraakt peil tweekamp wukaan zee» gpd Anatoli Karpov, de oud-wereldkampioen schaken, vindt het ni veau van de Finale van de Kandidatenmatch tussen Jan Timman en Nigel Short beneden alle peil. Gisteravond zei hij in een tv-in- terview dat beiden in deze vorm geen enkele partij zijn voor we reldkampioen Kasparov. Karpov is vooral van mening dat beide schakers hun voorbe reiding niet naar behoren hebben verrricht. „Ik vind het uiter mate slecht wat er in Spanje gebeurt. Er worden kinderlijke fou ten gemaakt. Vaak in eenvoudige stellingen. Onbegrijpelijk. Er f moet een andere Short of Timman opstaan wil die een kans ma ken tegen Kasparaov. Gebeurt dat niet dan worden ze vermor zeld en zal de finale zeer eenzijdig zijn." Karpov, die momenteel deelneemt aan het Hoogovenschaak toernooi, was van 1975 tot 1985 wereldkampioen. In de halve fi nales van het lopende kandidatentoernooi werd hij zeer verras send door Short verslagen. niet de eerste keer dat een top- tennisser zich beklaagd over de plaats die de Australian Open op de overvolle tenniskalender inneemt. In het verleden is het minst gerespecteerde lid van de 'Grote Vier' vaker onderwerp van discussie geweest. De Australiërs zijn daar zelf een beetje schuldig aan, want in de afgelopen decennia hebben ze hun troetelkind op de jaarinde ling op en neer laten springen als een verschrikte kangoeroe. De ene keer was het evenement de afsluiting van het seizoen, de andere keer het begin. In 1977 vond de titelstrijd zelfs twee keer in één jaar plaats: in janua ri en in december. Daarentegen werd de Australian Open negen jaar later geschrapt omdat het nieuwe stadion in Flinders Park nog niet klaar was. Reis Naast de datum is de lange reis naar de 'andere kant van de we reld' voor veel tennissers een groot' bezwaar. „Je moet dit toernooi wel heel graag willen spelen om zo'n trip te maken", zei Chris Evert toen ze in 1988 voor het laatst de vrouwenfinale haalde. André Agassi liet het tot nu toe helemaal afweten. De Wim- bledon-kampioen meldde zich voor de huidige editie wel aan, maar een bronchitis bespaarde hem de overtocht. Jimmy Con nors kwam in zijn hele loop baan slechts twee keer in Australië opdraven. Het is daar om niet zo vreemd dat de Australian Open het Grand- Slamtoernooi met de meest cu rieuze winnaarslijst is. Triomfa tors als Brian Teacher. Barbara Jordan en Chris O'Neill komen Sampras moeizaam verder Na het vertrek van Boris Becker is Pete Sampras in de wed kantoren in Melbourne opgerukt naar de tweede plaats op de favorietenlijst achter Jirp Courier. De 21-jarige Amerikaan staat nu elf tegen vier. Vanmorgen kende hij echter de nodige moeite om die positie waar te maken. De Zweed Magnus Larsson vormde een lastig obstakel op weg naar de derde ronde van de open Australische tenniskampioenschappen: 6- 3,3-6,6-3,6-4. niet voor in het rijtje van tennis- grootheden. Maart „De beste maand om het eve nement te houden is maart", stelt Becker voor. „Dat zou per fect zijn. Dan ben ik zeker van de partij." Voor het idee van de wispelturige Duitser is zeker iets te zeggen. Het toernooi kan dan worden gezien als afsluiting van het hardcourt-circuit. Zoals Rol and Garros de climax is van het gravelseizoen, Wimbledon de kroon op de (korte) grastoer- nooien-cyclus en de US Open het slot van de hardcourt-reeks op buitenbanen vormt. Bijkomend voordeel is dat de zon in Zuid-Australië, waar huidkanker volksziekte num mer één is, later in hel jaar min der fel is. In januari stijgt de temperatuur bijna dagelijks bo ven de dertig graden. Ook giste1 ren was het weer ontzettend warm. Op het centre-court, dat bij zonnig weer in een ware braadpan verandert, werd aan de grond zelfs 53 graden Celsius gemeten. Voor zes baljongens was dat iets te heet. Zij moesten met uitdrogingsverschijnselen worden afgevoerd. Drinken Voor de spelers vergen deze moordende omstandigheden in Melbourne, waarvanmorgen de regen enige verkoeling bracht, een aparte voorbereiding. „De avond voor een partij moet je al beginnen te drinken", vertelt lacco Ellingh. „Je slikt ook extra mineralen en vitaminen. Tij dens het duel tegen Korda heb ik zo'n vier liter water en een paar bekers energiedrank ge dronken". Op de lot nu toe heetste dag van de Australian Open werd gedurende de in to taal 65 partijen zo'n 850 liter water in de dorstige kelen ge gooid. Daarnaast werd driehon derd liter sportdrank geconsu meerd. Pablo Futre wordt maatje van Valkx madrid gpd Pablo Futre, één van opval lendste Portugese voetballers van de afgelopen vijf jaar, keert terug naar de club, waar hij ooit zijn professio nele loopbaan begon. Spor ting Lissabon. Dal wordt mo menteel getraind door de voormalige PSV-coach Bob by Robson en Stan Valkx speelt er. De Portugese inter national kwam tot afgelopen zaterdag uit voor Atletico Madrid, de tweede club uit de Spaanse hoofdstad. Na af loop van de ontmoeting tus sen Atletico en stadgenoot en aartsrivaal Real Madrid een ontmoeting die in een 1- 1 gelijkspel eindigde haal de trainer Luis Aragones ver nietigend uit naar de kleine Portugesedribbelaar. Futre op zijn beurt ver klaarde daarop nooit meer voor Atletico te zullen uitko men1, zo lang Aragbnes daar trainer is. Tegen ieders ver wachting in koos de eigenaar en president van Atletico. Jesus Gil y Gil, partij voor zijn trainer en kondigde hij te vens aan dat Futre naar iede re club mocht vertrekken, met uitzondering van Real Madrid. Ook hing Gil een prijskaartje aan de speler van 500 miljoen peseta, circa 8 miljoen gulden. Futre, die maandag naar Porugal was vertrokken om zich voor te bereiden op èen interland-wedstrijd, liet vanuit Lissabon weten, dot hij zijn vader naar Madrid zal sturen om zijn zakelijke be langen te behartigen. Zelf zei hij blij te zijn met zijn terug keer bij Sporting: ,,Uc ben hier vertrokken vanwege het groie geld, maar mijn nart is altijd bij de club gebleven." .«Mi .i Boris Becker zwengelt discussie over datum open Australische aan Aranxta Sanchez speelde vanmorgen het beste tennis dat zij ooit heeft gespeeld. De Spaanse won met 6-0, 6- 1 van Laura Gildemelster. FOTO AP Hoewel hij intussen niet meer tot de deelnemers aan de open Australische tenniskampioen schappen behoort, houdt Boris Becker de gemoederen in Mel bourne nog steeds bezig. De 25- jarige Duitser, die in de eerstê ronde verloor van Ahders Jar- ryd, heeft te kennen gegeven dat hij voorlopig niet meer van plan is naar 'Down Under' af te reizen. Daarmee zwengelde de winnaar van 1991 de discussie over de datum van het eerste Grand-Slamtoernooi van het jaar weer eens aan. „Volgend jaar zullen ze me hier in januari niet zien. Als je in Melbourne goed wilt presteren, moet je al voor kerst naar Australië komen om je voor te bereiden. Gezien de manier waarop het seizoen is inge deeld, is dat gekkenwerk. Aan het eind van een druk jaar heb je zeker zes weken vakantie no dig om bij te komen. De aan loop naar de Australian Open is veel te kort", aldus de Duitser, die zich inmiddels tot grote woede van zijn landgenoot Mi chael Stich heeft afgemeld voor de Daviscup-ontmoeting met Rusland. Naar verluidt niet van wege zijn spierblessure in het bovenbeen, maar omdat de Duitse bond en Ion Tiriac het fi nancieel niet eens kunnen wor den. De machtige manager vindt dat Becker per Daviscup- duel een half miljoen mark waard is. Discussie De Duitse pers maakt zich voor al druk om dat laatste, de Australische media meer om de kritiek op 'hun' toernooi. Het is

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25