Henk van Ulsen: man alleen T TT TT TT TT) X/" K T TXTCT 23sssasr 24 Poorta kan Andrews probleemloos vervangen Van der Meel geeft kleur en klank Letterkundig Museum mogelijk van Den Haag naar Amsterdam DONDERDAG 21 JANUAR11993 Film Boeken Iraakse kunstenares Film Boeke i 1 I I 1 I i I I kofiefexperimenteerden overG JLmmJ JL. V/ V»/ nu TL. X-Vy T_ JL met beeld en geluid in de gnjp a schrijft dagboek over Golfoorlog: „Ik be grijp absoluut niet waarom Sovjetfilm Aleksandr Nevs- deze militaire aanvallen ki. worden uitgevoerd." PATS viert eerste lustrum leiden De Leidse Kinder Toneel Club PATS, opgericht voor kin deren van 6 tot 12 jaar, viert dit jaar zijn eerste lustrum. Dat gaat gepaard met een aantal activiteiten, waarvan de eerste op zater dag 23 januari in Gouda. Dan presenteert de club zich tijdens de manifestatie van de Nederlandse Vereniging voor Amateurthea ter in de Goudse Schouwburg. In mei gaat het nieuwe stuk 'Bang! of de wraak van de pindarotjes in première in het Micro theater Imperium. En verder werkt de club aan een toneelgroep voor tieners, die in de loop van dit jaar gestalte moet krijgen. Guns N' Roses naar Limburg Rotterdam Guns N' Roses komt weer naar Nederland. De Ame rikaanse rockband speelt op zaterdag 5 juni in het Limburgse Landgraaf, op de draf- en renbaan waar elk jaar Pinkpop wordt gehouden. Guns N' Roses wordt vergezeld door twee nog nader te bepalen supporting acts. Aanvang programma is al om drie uur 's middags. De voorverkoop begint volgende week zaterdag. theater recensie dick van teylingen Ro theater So long, farewell, auf wteder- seh'n, goodbye, een solovoorstelling van Sylvia Poorta Regie: Peter Sonneveld, Ge zien op 20 januari in het LAKtheater De vrouw komt thuis en poetst direct een miniem vlekje van het televisietoestel. Haar haar is onberispelijk opgestoken, haar kleding smetteloos. Haar kleine kamer is voorzien van radio meubel, opklapbed, Christus beeld, theelichtje, kerstboom, wel drie schemerlampen en veel houtfineer. Ze reddert door het huis met veel eenzame school- juffrouwen-efficiëntie. Als deze vleesgeworden dege lijkheid haar mond opendoet, dan citeert en speelt ze The Sound of Music. Bij gebrek aan gezelschap communiceert ze al leen als Maria, kapitein Von Trapp en zijn kinderen. Ze zingt prachtig, spreekt smetteloos Engels en is Julie Andrews tot in haar vingertoppen. De kinderen stellen zich voor, de kapitein verklaart zijn liefde, dat alles speelt ze alsof ze het zelf be dacht heeft. En intussen wast ze haar panty's. Het spel in het spel over de eenzame schaap herder spant de kroon: ze doet Maria en alle kinderen, maar ook nog met haar uitklapnaai- doos de poppen, en daarboven op zingt en jodelt ze. Iemand anders neemt een kat als huis dier, zij een film. De voorstelling waarin dit al lemaal gebeurt, heet voluit 'So long, farewell, auf wiederseh'n goodbye' en heeft dan nog de misplaatste ondertitel 'Bittere tranen smaken zoet'. Misplaatst omdat die niets toevoegt en er geen woord Nederlands wordt gesproken. De produktie is al eerder gegaan bij het RO thea ter, en werd wegens succes bij publiek en pers voor kerst in re prise genomen. Dat overkomt de groep niet zo vaak. So long enzovoort is een hy perrealistische voorstelling: zo getrouw als de film is gekopi eerd, zo herkenbaar zijn de vrouw en haar interieur. Die herkenbaarheid bepaalt het grootste deel van het succes. Het realisme gaat me te ver als de vrouw live naar de wc gaat die daarna ook echt doorspoelt. Een goedkoop effect. Daar staat tegenover dat de voor de hand liggende "relativerende knipoog verder gelukkig uitblijft. Sylvia Poorta zingt*en speelt de film met een heel subtiele humor en perfectie tot in de de tails. En ik kan het weten, want de Brits-Oostenrijkse tranen trekker was de favoriete film van mijn moeder en de plaat met de muziek lag regelmatig op de draaitafel van ons radio meubel. So long... drijft op de herken ning en was zonder Poorta's imitatietalent onmogelijk ge weest. Het gevaar van zo veel binnenhuisrealisme is dat het maar een kunstje blijft. Er is geen ander conflict dan dat tus sen de vrouw en het leven, maar wellicht is het tonen van eenzaamheid wel voldoende voor een kerstvoorstelling. Maar ook als het niet meer dan een kunstje zou zijn, dan is dat wel heel knap uitgevoerd. Mondriaanfonds aan het werk, zorgen blijven AMSTERDAM ANP In Amsterdam is gisteren het Stimuleringsfonds Beel dende Kunsten, oftewel het Mondriaanfonds, aan het werk gegaan. Het fonds gaat, met een jaérbudget van 25 miljoen gulden, moet het subsidiebeleid voor met name de beelden de kunst van het ministerie van WVC overnemen. Ver schillende organisaties zien één en ander met enige zorg tegemoet. Het ministe rie wil zich zoveel mogelijk aan 'kerntaken' wijden en het uitvoerend werk de deur uit doen. De uitvoe rende taken (vooral subsidi ering via opdrachtgevers) worden in handen van be staande en nieuwe fondsen Het Mondriaanfonds zal voorlopig op drie onderde len actief zijn: het Verruimd Opdrachtenbeleid Beelden de Kunst en Fotografie, het Praktijkbureau Beeldende Kunstopdrachten en Kunst opdrachten bij bouwpro jecten in de gezondheids zorg. Het takenpakket zal echter dit jaar nog worden uitgebreid met de inciden tele subsidiëring van beel dende kunst, vormgeving De Nederlandse Muse umvereniging liet gisteren weten zich zorgen te maken over de aandacht van het Mondriaanfonds voor de niet-kunstmusea. De belan gen van deze musea zullen worden verwaarloosd door 'een onevenredig grote aan dacht van het fonds voor de beeldende kunsten", vreest de vereniging. Deze angst komt overeen met de kritiek die de Raad voor het Cultuurbeheer en van de Raad voor de Kunst in december vorig jaar heb- jji ben geuit. In het Mondriaanfonds hebben zitting directeur Van Krimpen van de Kunst- Hal, voormalig interim-di recteur Lamers van het Fonds voor Beeldende Kun sten, conservator moderne kunst Schampers van Mu seum Boymans-Van Beu- ningen, voorzitter Knip- scheer van de Stichting Kunstbeurs en directeur - Veeneman van Rijksmuse um Boerhaave in Leiden. 'De ingebeelde zieke' morgen in Leidse schouwburg Het Noord Nederlands Toneel presenteert morgen in de Leidse schouwburg een bijzondere Molièrevoorstelling. 'De ingebeelde zieke' werd door Carel Alphenaar ingrij pend bewerkt en door Chaïm Levano van talrijke muzi kale elementen voorzien. Paul Vermeulen Windsant re gisseert onder anderen Wivineke van Groningen en Felix Troch, maar is vanzelfsprekend vooral afhankelijk van de prestaties van de 'ingebeelde zieke' zelf. Die verantwoor delijkheid rust op de tengere schouders van acteur Henk van Ulsen. Van Ulsens carrière wordt ge kenmerkt door het solistische element: hij sloot zich slechts zelden voor een langere periode bij een gezelschap aan en was meestal naast de grote produk- ties waar hij met een zekere re gelmaat voor gevraagd werd druk doende met allerlei indivi dueel kluswerk. Fameus is zijn Gogol-solo 'Dagboek van een gek' die hij zelfs in de loop van de jaren in drie versies gestalte gaf. Zo'n 'Einzelganger' is bij uit stek geschikt voor een rol als die van Argan, Molières ingebeelde zieke. De komedie is min of meer een vermomde solo. Van Ulsen: „Die Argan is een ego centrisch secreet, een we duwnaar. Van zijn twee doch ters heeft hij er één alvast in het klooster gestopt. Daar heeft hij dan geen omkijken meer naar. Die andere probeert hij aan een dokter te koppelen. Argan is een aansteller van het ergste soort, maar ik weet niet of hij er wel constant van overtuigd is dat hij echt ziek is. Soms vergeet hij zijn stok wel eens. Maar het is geen rotzak, geen misantroop. Ik wil proberen dat de mensen toch gevoel voor hem krijgen. Dat de farce niet helemaal over heerst. Dat zit ook in de stiltes die je durft te nemen. Boven dien, dat doen alsof, dat oppor tunistische, dat herken ik wel. In mezelf en in anderen. Dat aanstellen, bijvoorbeeld ziekte als een rare uitvlucht. Tsja, dan word je gekoesterd, toegestopt als een kindje. Wie zegt dat ik dat niet heb? Ik voel verwant schap met die man. Ik had van die periodes, van die buien, daarin had ik trekken van hem." Machtspositie „Waarom beeldt die man zich in ziek te zijn? Om er kracht uit te kunnen putten, om doods angst aan te kunnen, om exclu sief te zijn? Om macht uit te kunnen delen? Een acteur al leen op het toneel, dat weet ik maar al te goed, is ook in een machtspositie. Het is heel moei lijk om daar geen misbruik van te maken. Om mensen niet een gevoel op te leggen, af te dwin gen." Molière stierf tijdens het spe len van de rol van Argan. Er zit bovendien een schijndoodscène in het stuk en zulke dingen gaan aan Henk van Ulsen van zelfsprekend niet helemaal zon der enig gevoel voorbij. Hoewel? „Het kan nog net zo lang duren als toen ik 45 was. Toen voelde ik mij heel wat ouder dan nu. En veel grilliger, wilder en on aardiger. Ik zag er toen geloof ik ook slechter uit." „Ie wordt vandaag-de-dag heel schril met de dood gecon fronteerd. Zoals soms door aids. Kijk maar naar Paul de Leeuw, de uitzending met die aifispa- tiënt. Dat vind ik het hoogte punt van wat ik in tijden gezien heb. Ik heb hem een grote brief geschreven. Ik vond het zo schitterend. De timing, het me dedogen, het zichzelf overeind houden. De dood, daar word je nu in de politiek en alles ontzet tend mee geconfronteerd. Maar de eigen dood? Toch denk ik dat ik daar redelijk op voorbereid ben. Ik heb mensen om me heen, van wie de eventuele dood mij banger maakt dan mijn eigen dood. Omdat ik ze dan moet missen." Willem Nijholt Van Ulsen heeft bepaald niet de behoefte om de reis naar het licht die de arme Molière zo plots in zijn rol van Argan maakte meteen te herhalen. Kwalitatief gezien beleeft zijn Henk van Ulsen: „Die Argan is een egocentrisch secreet een aansteller van het ergste soort maar ik weet niet of hij er wel constant van overtuigd is dat hij echt ziek is." archieffoto anp carrière momenteel zeker geen ongunstige periode. Met een grote regelmaat werkt Van Ul sen nu bijvoorbeeld mee aan de produkties van het succesvolle Zuidelijk Toneel. Artistiek leider Ivo van Hove heeft hem voor volgend seizoen de rol van Po- lonius toebedeeld in Shake- speares 'Hamlet'. Een andere veteraan is eveneens opvallend van de partij in deze speciaal voor 'Antwerpen, Culturele Hoofdstad van Europa' te ver vaardigen voorstelling: Willem Nijholt wordt straks Claudius. Van Ulsen is eigenlijk nooit weggeweest, maar hij is mo menteel wel méér terug dan ooit. Zelfs ondanks zekere mis verstanden: „Soms zie je rollen op toneel of televisie en dan denk je: verdomme, waarom speel ik dat niet. Als je daar dan eens naar informeert, met name bij de televisie, dan blijkt dat veel jonge regisseurs, als ze al zo moedig zijn om het te zeg gen, eigenlijk bang voor je zijn. In die zin dat ik toch zou doen wat ik zelf vind. Dat je je niet laat regisseren. Maar dat is niet zo. Dat blijkt ook uit mijn sa menwerking met Ivo van Hove. Het is niet zo, maar die naam heb je al gauw. Maar over dat soort vraagstukken heb ik me een jaar of tien geleden en daar voor veel drukker gemaakt dan nu. Het zal me worst zijn wat ie dereen daarvan vindt". Overleden: Audrey Hepburn (1929-1993) Nieuwe directeur bij Bezige Bij amsterdam gpd Het bestuur van uitgeverij De Bezige Bij heeft Albert Voster benoemd tot nieuwe directeur. Voster (48) is nu nog directeur van uitgeverij Meulenhoff en treedt per 1 april in dienst, al dus een bekendmaking van be stuursvoorzitter Henk Hofland. Afgelopen december werd be kend dat de fusie tussen De Be zige Bij en uitgeverij Balans was afgeketst. Balans-directeur Jan Geurt Gaarlandt trok zich terug omdat hij er niets voor voelde terecht te komen bij een uitge verij met grote reorganisatie problemen. Hij zou per 1 janua ri 1994 directeur Dolf Hamming opvolgen. Hamming werd in december door het bestuur op non-actief gesteld nadat hij er niet in slaagde het personeel op één lijn te krijgen bij de uitvoering van een reorganisatieplan. De Bezige Bij is een van de laatste zelfstandige literaire uitgeverij en in ons.Jand. Door de coöpe ratieve structuur zijn de auteurs de éigeriSfen van de uitgeverij. Nils Christe weg bij Scapino Ballet amsterdam anp Nils Christe, artistiek directeur van het Scapino Ballet Rotter dam, verlaat het dansgezel schap met ingang van 1 februa ri. Het bestuur van het gezel schap heeft dat bekendge maakt. Christe was in de zomer al op non-actief gesteld. Het vertrek heeft te maken met,'een verschil van mening over de wijze waarop de directie wordt gevoerd'. Slechts een handjevol echt op merkelijke films heeft de giste ren overleden Audrey Hepburn nodig gehad om wereldfaam te vergaren en te bestendigen. Op 4 mei 1929 werd ze als Edda Hepburn-Van Heemstra gebo ren in de buurt van Brussel. Haar vader was een Ierse ban kier, haar moeder een Neder landse barones. En hoewel adel niet iets is dat je aan mensen kunt afzien, Audrey Hepburns fragiele maar uiterst elegante verschijning lijkt altijd te zijn gekenmerkt door wat je aristo cratie zou kunnen noemen; klasse. Ze was 'every inch a lady,' zoals de Engelsen dat uit drukken. Dat geldt voor de rol len die ze in films gespeeld heeft, maar niet minder voor de stijl waarmee ze haar pu blieke bekendheid de laatste decennia heeft gebruikt om aandacht te vragen voor de misdeelden in de wereld. Als onbezoldigd ambassadrice van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, was ze vijf jaar geleden in honge rend Ethiopië te vinden en de kreperende Somaliërs bereikte zij twee maanden voor de Amerikanen hun actie Restore Hope aanvingen. Eind septem ber gaf Hepburn in Nairobi een persconferentie waar ze haar emoties nauwelijks de baas bleef en waar ze de door haar aanschouwde gruwelen be schreef als erger dan wat ze ge zien had tijdens de Tweede Wereldoorlog. Toen zij die vergelijking maak te, wist ze overigens beter dan je van een Hollywood-ster ver wachten zou waarQver ze het had. De hele periode '40-'45 heeft ze namelijk doorgebracht in Nederland, waar ze tijdens een familiebezoek met haar moeder (de ouders waren kort tevoren gescheiden) door het uitbreken van de vijandelijkhe den verrast werd. Als 15-jarige is ze actief geweest voor het verzet en ze heeft van nabij ge zien wat de Slag om Arnhem heeft aangericht. Na de Duitse capitulatie in 1945 is Audrey Hepburn nog driejaar in Nederland gebleven en volgde een balletopleiding in Arnhem. Ook in Amsterdam en Den Haag heeft ze enige tijd gewoond en ze is altijd ballet pedagoge Sonia Gaskell blijven noemen als de persoon die het meest aan haar artistieke scho ling heeft bijgedragen. In Lon- deais Audrey Hepburn in 1948 haar opleiding gaan vervolma ken en nam ze tevens acteerles bij Felix Aylmer, waarna in 1951 haar filmcarrière in bewe ging kwam via kleine rolletjes in films als One Wild Oat, Young Wives Tale, Laughter in Paradise en The Lavender Hill Mob. De grote doorbraak volgde in 1954 met Roman Holiday, waarin ze een prinses speelde die 'incognito' vakantie viert in Rome. De rol leverde haar een Oscar op. In Roman Holiday was Gregory Peck haar film minnaar geweest. De twee an dere grote Hollywood lovers van die periode, Gary Cooper en Gary Grant, volgden in Love In The Afternoon (1957) en Charade (1963). Maar het was Mel Ferrer, haar tegenspeler in de Broadway-opvoeringvan Ondine (ze won er een Tony Award mee) die in het werkelijk leven Audrey Hepburns gun sten verwierf.» Ferrer en Hepburn zijn alleen in King Vidors Oorlog En Vrede (1956) eikaars tegenspelers ge weest. Ferrer regisseerde zijn vrouw in Green Mansions (1959) en dat is een van de zwakste Hepburn-films ge weest. Later heeft hij nog een film met haar geproduceerd: Wait Until Dark (1968), een door Terence Young geregis seerde thriller die nog lang de status van 'klassieker' heeft ge handhaafd. Audrey Hepburn speelde daarin een blinde vrouw die belaagd wordt door inbrekers, maar door de elek triciteit uit te schakelen veran dert ze haar handicap in een voordeel. Na voltooiing van de ze film kwam een einde aan het huwelijk van Ferrer en Hepburn. In 1969 trouwde de actrice met een Italiaanse psy chiater en de laatste jaren was de Nederlander Robert Wolder haar levensgezel. Een beroemde rol speelde ze ook in George Cukors ver filming van de musical My Fair Lady (1964), waarin Hepburn de rol speelde van Eliza Dool- ittle, het ruw gebekte bloemen meisje dat door Rex Harrisson gekneed wordt tot stralende prinses van de 'beau monde'. In 1968 zette Audrey Hepburn een officieuze punt achter haar filmcarrière, maar een paar re gisseurs zijn er nadien nog in geslaagd om haar als 'levende legende' toch weer voor de ca mera te krijgen. Dat heeft slechts één keer gedenkwaar dig resultaat gehad en dat is in Robin Marian (1976) ge weest; Richard Lesters bewer king van de Robin Hood-legen- de, met Sean Connery en Aud rey Hepburn in de zeer aan doenlijke titelrollen in de herfst van hun heldendom. Die film bewees ook dat Audrey Hep burn weliswaar haar jeugd ver loren had maar eigenlijk hele maal niets van haar zeldzame gratie, klasse en charme, die ze uiteindelijk tot op 63-jarige leeftijd is blijven behouden. muziek recensie udy van der spek Liederenavond door Nico van der Meel, tenor en Eelko Moolenaar, piano Ge hoord 20 januari in de K&O Kapelzaal te Leiden Kenmerkend voor de tenor Nico van der Meel is het feit dat hij zijn buitengewoon goed ont wikkeld technisch vermogen uitsluitend gebruikt om uit drukking te geven aan zijn zeer persoonlijke innerlijk doorleef de visie op het lied. Hij trekt zich tot op zekere hoogte weinig aan van wat andere vertolkers vóór hem deden, dringt diep door in de taal van de verschil lende dichters en tekstschrijvers die deze avond op het program ma stonden, zoals Jetteles, Vit- torelli, Metastasio, Geibel en Heyse. Van der Meel geeft, zij het niet altijd met een even soe pele uitstraling, met een inner lijk elan maximaal kleur en klank aan de melodieën van de componist. Voor de pauze Haydn, Beethoven en Schubert, na de pauze Jensen en Wolf. Een luchtig begin, over een zwerver en een zeeman; Haydn's bege leiding is soms zó expressief dat hier al een aankondiging van Schuberts stijl is te bespeuren. Daarna zes liederen van opus 98 uit 1816 getiteld 'An die feme Geliebte', hoogtepunt van Beethovens liedkunst. Er is hier nooit sprake van een woord schildering waarbij de betekenis of gevoelswaarde in muzikale fi guren wordt vertaald, maar juist van een begeleiding die zeer treffend de sfeer van het gedicht weergeeft en zelfs versterkt. Zoals in de monotone zinnen 'Wo im Gestein still die Primel dort sinnt, weht so leise die Wind, möchte ich sein', heel so ber en indringend door Van der Meel gezongen. Opvallend voor de liederen van Schubert is het evenwicht tussen volkse eenvoud eq kunstzinnig raffinement, oofcin zijn Italiaanse Canzonen waarin de tenor subtiel gebruik maakte van de buigzame klankvariatie die zijn stem te bieden heeft. Nico van der Meel eindigde met Hugo Wolf, een componist die hem zeer na aan het hart ligt. In Wolfs liederen zijn har monie en kleuring ingewikkel der dan bij zijn voorgangers zoals Schubert. Nu werd eens niet gekozen voor poëzie van Goethe, Mörike of Eichendorff, maar voor de minder bekende Geibel en Heyse uit 'Spanisches Liederbuch'. Technisch moeilij ke liederen waarin soms vaart, dan weer helderheid een be langrijk uitdrukkingsmiddel is. De begeleiding door Eelko Moolenaar was punctueel, maar toch had ik diverse keren het gevoel dat het samenspel met Ineke Drabbe (van der Meels eerdere begeleidster) hechter was met een fijnzinniger resul taat. den haag gpd I let Letterkundig Museum in Den Haag moet uit kijken naar andere huisvesting. Het ministerie van WVC vindt het bedrag van twee miljoen gul den voor huisvesting en exploitatie te fors in ver houding tot het totale budget van vier miljoen gulden. Directeur Anton Korteweg is inmiddels op zoek naar vervanging voor de behuizing bij het Haagse Centraal Station. „Dit probleem speelt al langer en wordt in alle harmonie met Korteweg besproken", aldus een WVC woordvoerster. Korteweg bevestigt dat ook hij de huisvestingskosten te hoog vindt en dat er zo te weinig geld overblijft voor activiteiten als tentoonstellingen, archiveren en het uitgeven van puhlikaties. Hij heeft geen bezwaar tegen eventuele verhuizing naar Amsterdam, waar op korte termijn het gerestaureerde Waaggebouw op de Nieuwmarkt beschikbaar komt. De eind verantwoordelijkheid voor een besluit tot vertrek uit Den Haag ligt echter bij het ministerie van WVC. De woordvoerster wilde bevestigen nóch ont kennen dat er op het ministerie plannen liggen voor een korting van twintig procent op het lette- renbucfget van 19 miljoen gulden. „Het staat dan ook zeker niet vast dat het letterkundig Museum straks geen extra geld voor activiteiten zal krij gen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21