Leiden wil geld terug van Swaak 'De Leiderdorper is het kind van de rekening' Zoeterwoude moet Sava het volle pond betalen Het Gesprek van de Dag 'Hillary Clinton zou premier van Nederland kunnen zijn' Den Haag verbiedt reclame op gevel stadhuiscomplex Leidse biotechnologen gebruiken vinding uit VS fiOp de latten? DONDERDAG 21 JANUAR11993 940 REDACTIE: WILLEM SPIERDIJK (chef) MEINDERT VAN D Bewondering voor echtgenote Amerikaanse president 'Wat een geweldig mens'. 'Ein delijk een vrouw die niet in de schaduw staat van haar man'. Het zijn wat uitspraken van vrouwen uit deze regio over Hil lary Clinton, de vrouw van de president van de Verenigde Sta ten. Amerikaanse politieke commentatoren zijn echter steeds minder te spreken over de rol die Hillary straks kan gaan spelen. Bill heeft haar nu al de nodige ruimte gegeven om haar politieke partij mee te bla zen. De Amerikanen herinneren zich maar al te goed hoe Nancy Reagan haar waarzegger raad pleegde bij de indeling van de agenda van haar man. Eenzaamheid „Ik kan mij niet voorstellen dat in Nederland zoiets mogelijk is", zegt de Zoeterwoudse wet houder Berkouwer. Zij vindt ook dat de situaties in de twee landen niet met elkaar te verge lijken zijn. „De macht van een president is bij voorbeeld niet te vergelijken met die van een Ne derlandse premier. Clinton moet straks in alle eenzaamheid beslissingen nemen. Ik begrijp dat hij zijn vrouw daar bij wil hebben." Berkouwer wil verder ook geen kwaad woord horen over Hil lary. „Ik vind het formidabel wat zij allemaal zonder haar man heeft gedaan." Zij verwijst daarbij naar haar plaats in de top-honderd van de beste Ame rikaanse advocaten. Maar ook naar haar verdiensten op gebied van emancipatie van de vrouw en de rechten van het kind. Maar ook de vrouw van de vice- president, Tipper Gore, kan op het volle respect rekenen van Berkouwer. „Ik vind het kortom j enige mensen." j De CDA-wethouder geeft toe dat ook zij wel eens lopende po litieke kwesties uit Zoeterwoude bespreekt met haar man. „Ik luister natuurlijk naar zijn argu menten. En als die heel goed zijn wil ik die nog wel eens de mijne maken. Dat moet kun nen, en dan sta ik er ook hele- maahachter. Maar het is niet zo dat mijn man even de dingen voorschrijft. Zo gaan wij niet met elkaar om. Daar komt bij dat mijn man geen lid is van het CDA." LEIDEN. WILLEM Swaak, directeur"van het inmid dels failliete Erica, heeft tot nu toe geweigerd het geld te re tourneren. „Het zijn toch mooie woningen geworden", heeft hij de gemeente laten weten. Lei den heeft nu het faillissement van Breloft, de Erica-dochter die het project heeft ontwikkeld, aangevraagd. De curator in de Erica-faillissementen, de Haag se advocaat mr. M.C. Udink, sluit niet uit dat Swaak zich in deze kwestie schuldig heeft ge maakt aan onbehoorlijk be stuur. Dat zou betekenen dat Swaak persoonlijk aansprakelijk LEIDEN/DEN HAAG De Voorschotense woningin richter Hulshoff mag als. het aan de gemeente Den Haag ligt geen reclame aanbrengen op de gevel van zijn nieuw te openen zaak in die stad. De nieuwe zaak maakt deel uit van het door de Amerikaan Ri chard Maier ontworpen stad huiscomplex. Maier vindt de reclame ontsierend en de ge meente deelt die mening. Hulshoff wil zich daar echter niet bij neerleggen. „We gaan er nog steeds vanuit dat we tot een aan vaardbare oplossing kunnen komen", zegt adjunct-direc teur H. Boskamp van Hulshoff. De gesprekken daarover lopen volgens hem nog. Hij vindt het een gekke zaak dat Hulshoff geen reclame zou mogen aan brengen op de gevel van zijn eigen pand, ook al maakt dat deel uit van een groter geheel. „Het is iets heel anders dan het stadhuis", meent hij. Huls hoff is inmiddels al geruime tijd in onderhandeling en vol gens Boskamp is het laatste woord voorlopig niet gezegd. De gemeente wil vooralsnog niet verder gaan dan toestem ming voor reclame achter de etalageruiten, maar dat is voor Boskamp onvoldoende. „We kunnen moeilijk onze ramen dichtplakken met letters." Privéleven Ook de Lissese wethouder Sta pel (CDA) geeft toe dat hij af en toe wordt beïnvloed door zijn vrouw. „Dat is niet te voorko men. Maar", zo laat hij daar di rect op volgen, „hetzelfde geldt Voor elke burger die wat zinnigs te zeggen heeft. Ik probeer zo veel mogelijk te luisteren naar anderen om mijn eigen mening te toetsen. Alleen als de argu menten deugen, kan ik tot een ander oordeel komen." Bepaalde politieke kwesties over Lisse komen thuis regel matig over tafel. „Logisch", zegt Stapel. „Het is onvermijdelijk dat ik bepaalde dingen van mijn werk thuis bespreek. Ik wil mijn werk helemaal niet van mijn privéleven scheiden, zeker wan neer je als wethouder thuis heel goed wordt gesteund." Geweldige vrouw Dat Hillary veel invloed krijgt in het beleid van het -nog steeds- belangrijkste land van de we reld, stoort directeur K. van Grunsven van het Leidse Ar beidsbureau absoluut niet. In de eerste plaats vind zij de 'first lady' een 'geweldige vrouw'. „Maar bovendien vind ik dat het Amerikaanse volk toch ook een beetje het gezin Clinton heeft gekozen en niet alleen Bill. Ook bij de verkiezingen speelde Hillary een doorslaggevende rol. Dat heeft iedereen kunnen zien. Dat zij tijdens het president schap van haar man zich niet op het huishouden zal storten, kon iedereen weten. Dus van echte verbazing kan geen spra ke zijn." Volgens Van Grunsven heeft Hillary voldoende capaciteiten om in Nederland het ambt van premier te vervullen. „Zij is zeer intelligent en heeft een zeer brede ontwikkeling en belang- i Grunsven van het Leidse Arbeidsbureau. stelling. Het sterke vind ik ook dat Hillary tijdens de verkiezin gen kritiek niet uit de weg is ge gaan. Zij hebben in die maan den een enorme hoeveelheid modder over zich heen gekre gen, maar zijn toch overeind gebleven. Dat is heel erg knap." Van Grunsven is blijer met Clin ton dan met Bush, maar of hij alle problemen gaat oplossen zoals hij heeft beloofd, dat be twijfelt zij nog. „Het is afwach ten wat dat gaat worden. Het zijn niet alleen die twee Clin tons die bepalen wat er gebeurt, dat hangt af van die hele groep mensen die zij om zich heen verzamelen. De wil kan wel aanwezig zijn, maar dat zegt in de politiek niet alles." „Of ik ga kijken naar de installa tie? Wat dacht je van werken. Ik ben nog voorlopig niet klaar. De video heb ik ook niet ingesteld. Ik zie het wel op het journaal. Het zal nog vaak genoeg wor den uitzonden". MEINDERT VAN DER KAAL) Erica-imperium brokkelt steeds verder af De gemeente Leiden wil een subsidie van 25.000 gulden terug van projectontwikkelaar Swaak. De gemeente heeft die subsidie verstrekt vöor de bouw van huurwoningen, maar Swaak heeft de huizen verkocht. Het gaat om een project van 15 appartementen aan de Middelstegracht. De curator is verder in zijn onderzoek in het faillissement op een aantal onduidelijkheden gestuit. Zo is van een aantal panden de huur geïnd door een dochtermaatschappij die vol gens Swaak niet bij het faillisse ment van Erica is betrokken. Vólgens de curator, mr. M.C.U- dink, is dat echter wel het geval en zouden de huurpenningen in de failliete boedel moeten vallen. Inmiddels is een andere dochter van Erica, Hotel Schut tersveld BV dat het Golden Tu- liphotel aan de Schipholweg ex ploiteerde, failliet verklaard. Vlak voor het faillissement is door Swaak nog 7000 gulden Curator Udink is bij het faillissement van Erica op een aantal onrechtmatigheden gestuit, foto wim dijkman r het Bij het bankroet zijn enkele leveranciers er financieel flink bij ingeschoten. Zo blijft het Utrechtse bedrijf Amstel Lease zitten met een vordering van enkele tonnen. De dochter van ABN/Amro heeft de hotel-in ventaris verschaft. De expoitatie van het hotel is inmiddels overgenomen door de Rijnsburgse zakenman Van Politie zoekt auto Colombiaan HAZERSWOUDE» Het stoffelijk overschot van de vermoorde Colombiaan dat dinsdagmorgen 12 januari werd gevonden op een volkstuincom plex aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk, is door de politie vrijgegeven. De man is gisteren in besloten kring be graven. Duidelijk is inmiddels dat de Colombiaan in de Transvaal- buurt in Den Haag woonde en geen vast werk had. Op maan dagmiddag 11 januari is hij nog ©p de Hoefkade in Den Haag gezien, rijdend in een grijze Opel Corsa, kenteken DC-LP- 33. De auto is spoorloos. Getui gen worden verzocht zich te melden bij de politie in Hazers- woude (01714-19003). Duijn. Die kreeg onlangs tot zijn verbazing nog rekeningen van een privé-vennootschap van Swaak voor investeringen in het gebouw. Volgens Van Duijn is de overname bepaald niet glad jes verlopen. „Er kwamen aller lei onbetaalde rekeningen bo ven tafel. Het was onduidelijk wat er precies van wie was." Volgens Van Duijn draait het hotel nu prima, onder meer omdat de kamerprijzen dras tisch zijn verlaagd. LEIDEN ERICJAN WETERINGS Het Leidse plantenbiotechnolo- giebedrijf Mogen en het Ameri kaanse bedrijf DNA Plant Tech nology (DNAP) hebben een overeenkomst gesloten die Mo gen wereldwijd het alleenrecht geeft bepaalde vindingen van het Amerikaanse bedrijf te ge bruiken. Beide bedrijven houden zich bezig met het genetisch mani puleren van planten. Dat ge beurt door een gen (erfelijk ma teriaal) ira te brengen dat plan ten beter bestand maakt tegen ziektes. Genetisch gemanipuleerde planten hebben minder (of geen) bestrijdingsmiddelen no- Woede over gouden handdruk gemeentesecretaris 'Wegwezen!', zegt je baas, als je niet voldoet. En als hij dan een ontslagvergunning krijgt, be land je in de ww. Maar zo gaat het niet met een gemeentese cretaris. Die krijgt een gouden, nee, een platina handdruk van 1,3 miljoen gulden. Omdat hij slecht zou hebben gefunctio neerd maakt men hem miljo nair. En daarnaast zorgt een outplacementbureau ook nog eens voor een nieuwe baan. We hebben het hier over de ge meentesecretaris van Leider dorp, de heer Ton Willems. B en W willen hem kwijt en hebben daar wel een kleine fooi voor over. Maar wie o wie gaat dat betalen, zoete lieve burgemees ter Bruggeman? Juist, ja. De be lastingbetaler van Leiderdorp. De gemeente telt 23.000 inwo ners. Dat zijn 8000 huishou dens. Deel die 8000 op 1,3 mil joen en een eenvoudig reken sommetje leert u dat er per huishouden ƒ162,50 moet wor den opgehoest. Trekt uw knip, Leiderdorper! Of niet? Een aantal reacties. Eigenaar van platenzaak Disc '84, in de Leiderdorpse Winkel hof „Een schandelijke zaak. Te gek voor woorden. Maar ach, ze lo pen hier in Leiderdorp allemaal te knoeien bij de gemeente. Er zijn hier heel wat rotte appels in de mand. Ik denk dat Willems te veel van bepaalde zaken af weet. Dit ruikt in ieder geval niet erg fris." T.M. Altona, eigenaar van de winkel Rozemarijn in de Lei derdorpse Winkelhof „Eeuwig schandalig, zet u dat maar in de krant, eeuwig schan dalig. De kleine zelfstandige doet hier zijn best om zijn hoofd boven water te hotiden en wordt op alle punten gepakt. En wat heeft zo'n man dan ge presteerd? Niks. Daarom: als ik voortaan iemand van de ge meente een hand geef, tel ik daarna mijn vingers na. Ze dur ven het hier misschien niet openlijk te zeggen, maar ik wel. Ik heb er lak aan." Ronald Veeren, journalist te Leiderdorp „Zo, zo, 1,3 miljoen. Dat is heel wat. Hoe oud is die man? Drie envijftig? En waar is dat geld dan voor? Nee, dit klinkt toch niet helemaal gezond. Is het nou zijn schuld dat hij niet functioneerde of kreeg hij de kans eigenlijk niet? Ik heb wel geruchten gehoord dat er iets niet helemaal in orde was, maar dit is toch wel opzienbarend." M. van Houdt, sportleraar te Leiderdorp „Ik heb gisteravond toevallig* de gemeente. Ze zeiden dat het bericht uit de lucht gegrepen was. Maar stel dat het wel waar is: ik kan me niet voorstellen dat men tot een dergelijke regeling besluit. Dat iemand als-ie niet voldoet als miljonair de deur uit wordt gestuurd. Als dat zo is, is de Leiderdorper het kind van de rekening. Dit zou een uitgave zijn die onze gemeente zich niet kan permitteren." Eigenaresse restaurant Fre- rikshof „Die man kun je het niet kwalijk nemen. Hij zou stom zijn als-ie het niet zou aanpakken. Maar de gemeente is dom. Dit kan niet. Niet voor een kleine ge meente als Leiderdorp en niet voor een grote gemeente. Als bij ons iemand niet voldoet, moe ten we een ontslagvergunning voor hem aanvragen. Krijgen we die niet, dan moeten we hem in dienst houden. Zo eenvoudig ligt dat." Leiderdorper J. Oudshoorn, PTT'er met pensioen „Ik ging de vut in met 500 gul den minder per maand en ie mand die niet voldoet krijgt zo'n vreselijke klapper. En dat terwijl er overal moet worden bezuinigd. Dit is niet te rijmen. Dat je als je de laan uit wordt gestuurd nog een prachtig ca deau meekrijgt. Maar er wordt hier in Leiderdorp toch raar met geld omgesprongen. Laatst ging er iemand bij de brandweer weg, een hoge. Je wilt het niet geloven maar uit alle gemeen ten rondom waren brandweer wagens opgetrommeld. Alle wa gens kwamen hier naar toe. Het was gewoon een soort défilé. Wat kost dat allemaal niet? En de gewone man kan met stille trom vertrekken Statenlid Cécile van Laar (heeft mening schriftelijk kenbaar gemaakt) „Willems is degene die verdwe nen dingen uit de ambtelijke en bestuurlijke bureaulade weet op te diepen en dat is in Leider dorp hard nodig." Riet Dekkers, Leiderdorp (heeft mening schriftelijk ken baar gemaakt) „Het is een grof schandaal dat bestuurders en raadsleden niet met een eerlijke en bekwame gemeentesecretaris kunnen omgaan. Hebben de bestuur ders heel wat te verbergen? Dat de besluitvorming heeft plaats gevonden in besloten vergade ringen waar de heer Willems niet bij mocht zijn, riekt naar oneerlijk spel. De heer Willems functioneert zeer goed. Hij pro beert in ieder geval eerlijk en rechtvaardig te zijn tegenover burgers en dat kunnen wij van onze wethouders niet zeggen. De goede en capabele mensen moeten verdwijnen en de slech te houden wij aan." CEES VAN HOORE Inmiddels is ook bekend ge worden dat Swaak de aandelen van de Erica Um Group vlak voor het faillissement nog te koop heeft aangeboden. Dit zou in overleg met de curator zijn gebeurd. Die weet echter ner gens van. Udink kan nog niet zeggen welke stappen er tegen Swaak worden ondernomen. Hij heeft schriftelijk opheldering ge vraagd over een aantal zaken. REGIO PAUL VAN DER KOPIJ Leiden hoeft geen miljoen extra op tafel te leggen, terwijl Zoe terwoude een besparing van 200.000 misloopt. De laatste ge meente had voorgesteld om de 120 miljoen gulden kostende strop met de mislukte vuilver branding bij Ypenburg over het aantal woonruimtes per ge meente te verdelen en niet over het aantal inwoners. Dat voor stel haalde het echter niet in de vergadering van het samenwer kingsverband Sava. Het Sava bestaat uit gemeenten die bij Ypenburg een vuilver branding wilden bouwen. Het plan werd op het laatste mo ment afgeblazen en de gemeen ten zitten nu met een strop van 120 miljoen gulden. Zij moeten dat geld gezamenlijk op tafel leggen. Volgens de gemeente Zoeter woude zou de verdeling per woonruimte beter zijn omdat gemeenten via diezelfde ver deelsleutel geld krijgen en hef fingen aan burgers opleggen. Maar de bedoelingen van de ge meente werden ronduit in twij fel getrokken. Was de alternatie ve verdeelsleutel niet alleen be doeld om zelf wat meer te profi teren?, vroegen anderen zich af. En inderdaad, de steun kwam alleen van kleine gemeenten als Leiderdorp, Alkemade, Sassen- heim, Warmond en Oegstgeest omdat ze daar respectievelijk 110.000, 320.000, 60.000 en 14.000 gulden mee zouden be sparen. Toch waren er ook uit zonderingen. Terwijl Voorscho ten de schade had kunnen te rugbrengen van 2,6 tot 2,5 mil joen, liet de gemeente vooraf weten tegen het Zoeterwoudse voorstel te zijn. De gemeenten blijven hopen dat rijk en provincie hun rol in het debacle in klinkende munt zullen omzetten. Volgens ge meenten als Nootdorp had het dagelijks bestuur er meer aan moeten trekken. Zo zou de brief aan de Tweede Kamer 'vrij zacht' zijn en 'geen echt debat hebben uitgelokt' in een verga dering over afvalbeleid. „De Ka merleden zien de ernst niet in van de 120 miljoen die ronduit is doorgetrokken", klaagde de Wassenaarse wethouder Pruijs. Volgens voorzitter Van der Putten moeten gemeentebp stuurders niet op het dagelijks bestuur wachten, maar dienen ze zelf in actie te komen. Hij riep ze op om geestverwanten in de Tweede Kamer te besto ken en massaal af te reizen naar een vergadering van de staten commissie milieu: „Dat maakt meer indruk dan wanneer al leen een voorzitter van een ster vende club daar zit. Als horzels moeten we laten weten dat het probleem niet is opgelost." Het Oegstgeester voorstel om een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar het debacle met de op het laatste moment afge blazen vuilverbranding, haalde het gisteren niet. De Leidse uni versiteit heeft zo'n studie al bij na afgerond. dig. Vooral in de landbouw kan dit leiden tot een sterke afname van het gebruik van vergiften. Principiële tegenstanders van genetische manipulatie stellen daar tegenover dat de conse quenties van dit soort verre gaande ingrepen van de mens in de natuur niet te i Huur een 9 persoons bus per dag voor: 1/ 1/18,- p.p.) Alle kilometers vrij en inklusief BTW, All-Risk- en inzittendenverzekering. Bel gratis voor meer informatie: 06 - 0 99 66 86 Ook verhuur van ski-boxen, sneeuwkettingen en allesdragers. zijn. s Voor de overeenkomst met het Amerikaanse bedrijf betaalt Mogen een niet nader bekend- AGENDA gemaakt bedrag. Daarnaast kreeg DNAP het (niet-exclusie- ve) recht op het gebruik van Mogens Binaire Vectorsysteem. Dat is een methode voor geneti sche verandering van tweezaad- lobbige gewassen (zoals bij voorbeeld bonen). DONDERDAG 21 JANUARI rende rol van de Verenigde Naties in de v reld', aula Rijnlands Lyceum, aanvang 20 00 uur Swingavond op Endegeesl voor bewoner; inigmg Stevenjfiot^, v 23 JANUARI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19